-
Maximum
Publikace skupiny Dr.Max. Maximum je společenský a informační magazín pro všechny zákazníky lékáren Dr.Max. Je zdarma ke stažení do všech mobilů a tabletů.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
Titulka
max magazín
jaro 2023
Firemní časopis
Centrum
Máte vybráno?
Editorial
Sloupek GŘ
Milé kolegyně / Milí kolegové,
čtenářky a čtenáři Max Magazínu,
dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
V posledních ročnících se tomu vždy postavily do cesty mimořádně a vpravdě globální události – nejprve covid-19 a pak ruská invaze na Ukrajinu –, což vedlo k zásadním změnám v obsahu již připravených čísel, které si pak vynutily vydávání speciálů. V počtu stránek jsme se tím sice vyšplhali na rekordy, ale aktuálnost přece jen utrpěla, a tak jsme o to radši, že se vše vrací do starých kolejí. A věříme, že Vy s námi.
Chtěl bych za všechny, kteří Max Magazín připravují, při téhle příležitosti poděkovat všem Vám čtenářkám a čtenářům, kteří v posledním zaměstnaneckém průzkumu nepřeskočili otázku týkající se interního časopisu. Velmi si toho vážíme a právě tak i toho, že ho považujete za přínosný pro udržení přehledu o tom, co se ve firmě děje. Je to pro nás skutečně zavazující a povzbudivé zároveň.
Zároveň uvítáme jakékoli podněty, které by podle Vašeho mínění mohly atraktivitu Max Magazínu ještě zvýšit. Neváhejte je směřovat na kohokoli, kdo je uvedený v tiráži.
Na tomto místě jste zvyklí obvykle číst sloupek generálního ředitele, ale vzhledem k tomu, že s ním vedeme rozhovor uvnitř čísla, je to tentokrát jinak. Co si tu odepřít ale nemusíte, je obligátní citát, který bych si s ohledem na zuby nehty se držící chladno vypůjčil od anglické básnířky Anne Bradstreetové:
„Kdybychom neměli zimu, jaro by nikdy nebylo tak radostné.“
Což platí doslova i obrazně.
Nebojte se, už opravdu začíná.
Přeju příjemné dny i listování následujícími stránkami
Michal Petrov,
šéfredaktor MM
OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍHO MAGAZÍNU:
Články zpravidla pokračují pod spodním okrajem obrazovky, tažením obrazovky nahoru se můžete v článku posouvat dolů.
Tažením stránky vlevo přejdete na další článek.
Interaktivní prvky jsou označeny šipkami nebo modrou bublinou s textem.
Obrázky v galerii posouváte tažením obrázku do stran.
Z celostránkové galerie se vrátíte na článek v kterém jste ji otovřeli.
Opětovné tažení nebo klepnutí na interaktivní prvek ho zavře/zmenší, pokud nemá vlastní zavírací tlačítko.
Jestli chcete můžete si zvětšit písmo; v iOS (iPhone, iPad…) se zvětšení písma se provádí ve stavové liště nahoře nalevo přes ikonu “aA”, u Androidu a PC v nastavení prohlížeče v podsekci “Usnadnění”.
Vydavatel: ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Adresa redakce: ČLH, a. s., Florentinum / Budova D, Na Florenci 2116/15, 110 00, Praha 1
Kontakt: redakce@drmax.cz | Šéfredaktor: Michal Petrov | Redakční rada: Věra Červenková, Petra Horáková, Veronika Luňáková
Inzerce: Lucie Skoblíková | Grafika: No Limits Art, s. r. o. a MoveUp, s. r. o. | Tisk: Tisk Centrum s. r. o. / Triobo
Redakce si vyhrazuje právo na běžnou redakční úpravu textů včetně jejich krácení. Příspěvky nejsou honorovány. Publikování nebo šíření jakéhokoliv materiálu z časopisu bez předchozího písemného souhlasu vydavatele je zakázáno. Vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a inzerci. Cílem tohoto projektu není podpora předepisování, prodeje či spotřeby léčivých přípravků. Tento časopis nenahrazuje poradenství lékařů ani lékárníků. Jen pro vnitřní potřebu společnosti ČLH, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Grafika titulní strany: Michal Petrov
Svět Dr.Max
Malé velké zprávy
Velké malé zprávy
svět dr.max
Lékárna roku:
Obhajoba prvenství
Už od samotného začátku vyhlašování vítěze v lékárenské kategorii nejzásadnější tuzemské spotřebitelské soutěže MasterCard Obchodník roku si Dr.Max udržuje prvenství. Výjimkou nebyl ani poslední ročník. Cenu přebíral generální ředitel české sítě Jan Žák v rámci Retail Summitu, konaného v pražském Kongresovém centru. Event moderovala už druhým rokem Simona Babčáková – s mimořádným vtipem. A tak doufejme, že se příští rok nezmění ani výsledková listina, ani průvodce večerem.
Kontroly SÚKL –
další rok se ctí
Lékárny Dr.Max opět vykázaly skvělou úroveň v souhrnném hodnocení kontrol SÚKL za loňský rok. Z 87 procent si vysloužily známku „1“, průměrná známka za celou síť je tedy 1,14. I když do uzávěrky Max Magazínu nebyly dostupné údaje za zbytek trhu, je velmi pravděpodobné, že jsme i tentokrát o poznání lépe hodnoceni než ostatní.
Co je to
KoKoS?
Dvě vybrané lékárny sítě Dr.Max začaly poskytovat specializovaný screeningový servis, a to pobočky na modřanské poliklinice v Praze a na brněnské Staré Osadě. Komplexní konzultační služby, jak se oficiálně novinka jmenuje, jí pro svou zkratku okamžitě vysloužily snáze zapamatovatelnou přezdívku KoKoS. Zahrnuje analýzu složení těla, spirometrii, měření tlaku a pulzní oxymetrii. Lékárny ji členům věrnostního programu Karta výhod poskytují za necelých sto korun, ostatním zájemcům za bezmála pětistovku. Screening zabere asi půlhodinu, a tak ho provází motto „30 minut s lékárníkem může změnit váš život“. Nejde vlastně vůbec o nadsázku. Novou službou naplňuje Dr.Max svou vizi hrát výraznou roli při prevenci zdravotních problémů a to se odrazí i v adrese souvisejícího webu: prevencedrmax.cz. Spuštěn bude v květnu a pacienti si tu budou moci rezervovat termín pro screeningová měření. To zatím mohli jen v lékárně.
Monitory dechu
pro nejmenší
I když Česká republika patří zásluhou kvalitního zdravotnictví mezi země s nejnižší kojeneckou úmrtností, ani tady se těm nejmenším nevyhýbá syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS). Jde stále o záhadnou příčinu smrti, kterou pomáhají eliminovat monitory spouštící alarm v okamžiku, kdy dítě přestává dýchat nebo začíná dýchat nepravidelně. Lékárny Dr.Max se dlouhodobě orientují na zkvalitnění života dětí: například prostřednictvím programu malých grantů nebo zlepšováním dostupnosti přípravků z kategorie matka & dítě a nabídkou sortimentu vlastní značky Bebelo. Teď se rozhodly zapojit i do prevence SIDS. Ve spolupráci s Nadací Křižovatka poskytne prostřednictvím vybraných porodnic Dr.Max maminkám, které si nákup zařízení nemohou dovolit, celkem dvě stovky monitorů dechu. Začali jsme v roudnické porodnici, patřící do sítě Penta Hospitals. I tady jsme naplnili heslo firemní filantropie Dr.Max „… protože víme, že nejen léky léčí“ a pokračovat budeme v Praze na Karlově, Sokolově, Třebíči, Havlíčkově Brodě a Příbrami.
Nuance na
přírodní způsob
Dermokosmetika vlastní značky Nuance učinila historicky významný krok, když vstoupila do „klubu“ přírodně čistých produktů. Tradičně do něj měla už nakročeno, ale teprve teď to udělala oficiálně díky nové řadě „Organic“. Její produkty obsahují 99,5 procenta ingrediencí přírodního původu a mohou se vykázat certifikací Ecocert. Tato ochranná známka znamená, že produkty obsahují suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Uděluje ji stejnojmenný francouzský certifikační orgán, který jako vůbec první vyvinul v roce 2003 standard pro biokosmetiku.
Nejpřesnější
Velký úspěch si připsala vlastní značka Dr.Max zásluhou kvality svých teploměrů. V nezávislém testu respektovaného spotřebitelského magazínu dTest vykázaly totiž téměř nulovou odchylku měření, což se žádnému jinému prověřovanému přístroji nepodařilo. Jak dTest uvedl: „Cena o kvalitě mnoho neprozradí.“ Naše cenově velmi dostupné teploměry jsou důkaz.
Text: Michal Petrov, foto: archiv redakce
Tussirex
Koupit ZDE
Česko je vlajková loď
Rozhovor: Nový GŘ
Rozhovor: Nový GŘ
Rozhovor s novým generálním ředitelem Janem Žákem vznikl v polovině března
Česko je vlajková loď
Na začátku března se ujal vedení české sítě Dr.Max Jan Žák, který ve funkci generálního ředitele po téměř deseti letech vystřídal Daniela Horáka. Předtím řídil pět let stejnou síť lékáren na Slovensku. A právě o slovenské zkušenosti, o tom, co je z ní přenositelné do Česka, a vůbec o dalších plánech do budoucna vedl Max Magazín s novým šéfem Dr.Max v ČR rozhovor.
U Dr.Max Group jsi vlastně vůbec první ředitel, který v rámci celé skupiny změnil zemi. Uvědomil sis to?
Neuvědomil. Až teď, když se na to ptáš, si říkám, že máš vlastně pravdu. Kolega Daniel Scholl, který momentálně řídí Dr.Max v Srbsku, se sice do Bělehradu posunul z Prahy, ale z jiné pozice. Takže je to fakt. Z jedné ředitelské židle na druhou jsem si přesedl opravdu jako první já (smích). Vlastně to nezažívám poprvé. Už se mi to stalo v Metru (Makru), kde jsem se takhle přesunul z Kazachstánu na Slovensko…
… v tomhle případě se dá mluvit asi i o kulturním šoku. Teď je ten náraz asi menší, že?
Je, ale pořád je to změna. I když jsme se Slováky byli dlouho ve společném státě, v modelech chování se lišíme. Tam hrají významnou roli emoce, tady zase struktura a disciplína. Tomu nasvědčuje fakt, že v Česku je třeba víc inženýrů strojařů. Na Slovensku jsou zase lidé, když je to potřeba, jakoby schopnější vdechnout do věcí víc života. Nehodnotím, co je správné a co je špatné, prostě si jen myslím, že jsme opravdu různí.
A když to trochu zúžíme jen na klienta lékáren, v čem se liší ten v Česku od toho na Slovensku?
Na Slovensku u něj hraje mnohem větší roli značka. Je zkrátka brandově orientovaný. Myslím, že Slováci jsou ochotnější než Češi si za značku připlatit. My jsme v tomhle ohledu pragmatičtější. I v mém předchozím působišti jsem měl zkušenost s vlastní značkou, a tak nemám srovnání jen za Maxe. A vždycky se mi to potvrdilo a tady je také vysvětlení pro to, proč je penetrace „privátky“ na Slovensku nižší.
Nebylo to i personálem?
Možná, ale zásadní příčinu bych viděl na straně klienta. Na druhou stranu vůbec nezpochybňuji, že přístup českého personálu k vlastní značce Dr.Max je pro všechny ostatní země příkladem. Takhle by měl Dr.Max fungovat ve všech státech.
Ptal jsem se na to vlastně proto, jestli víc značkově přemýšlí klient – protože je Slovák, je pravděpodobné, že na značku bude zaměřený víc i lékárník –, protože je Slovák. Ale nevím, jestli se dá taková teze obhájit.
My jsme se v akceptaci vlastní značky u slovenského Dr.Max posunuli hodně a v jednu chvíli to vypadalo, že bychom mohli ten český náskok stáhnout. Jenže pak Česko zase přidalo (smích). Česko v tomhle ohledu pro ostatní zkrátka pořád znamená velkou výzvu. A já si myslím, že to takhle má být. Jednotlivé země se liší a mají se posouvat navzájem. Síla Dr.Max spočívá na mnoha pilířích a ty nejsilnější jsou určitě jednak lidé a jednak vlastní značka. Troufám si říct, že v obojím jsme lepší než zbytek trhu a díky tomu máme všechny předpoklady sílu značky ještě zvyšovat.
K tvému přesunu ze Slovenska do Česka: je to něco, po čem jsi toužil?
Strašně moc jsem si ho přál! Ale jak se říká – když si něco přeješ, přej si to přesně. Nepředstavoval jsem si to právě teď, v této chvíli, ale v horizontu nějakých dvou let. Chtěl jsem na Slovensku dotáhnout některé věci, zejména sklady a distribuci, kterou jsme tam historicky neměli, ale teď jsme ji začali probouzet k životu. Dokončí to tedy můj nástupce. Na druhou stranu, jak říkám, jsem ale zpátky do Čech chtěl. Mému synovi je letos čtrnáct a příští rok má jít na střední. Z tohoto pohledu je to tedy čas naopak ideální. Vlastně jsem teď předvoj celé rodiny, tři měsíce budu fungovat v roli víkendového manžela, budu do Bratislavy dojíždět, protože tam je potřeba počkat se stěhováním na konec školního roku.
Teď v Čechách bydlíš v hotelu (v polovině března – pozn. red.)?
Pár dní ano, ale prvního dubna přebírám klíče od našeho domu v Černošicích a pak už budu bydlet DOMA. Já jsem hodně velkou část svého života strávil v pronajatých bytech nebo domech a teď si to konečně někde budu moct zařídit podle sebe.
První návštěva lékárny v nové roli. Ve Zličíně Janu Žákovi připomněla slovenštinu regionální ředitelka Adriána Bačinská
Na tuhle pozici – nového šéfa Dr.Max v Česku, ke které ti za redakci blahopřeju – bylo víc kandidátů, nebo jsi byl jediný?
To je dobrá otázka, jen ne na mě (smích). Zájemců určitě bylo víc, přece jenom je Česko vlaková loď a je to země, kde Dr.Max vznikl. A o to víc si vážím toho, že jsem tu nabídku dostal právě já. A má to i širší rozměr. Já se ve svých předchozích pozicích opravdu nacestoval hodně, v různých rolích jsem působil v Polsku, Bulharsku, Kazachstánu a samozřejmě na Slovensku a cestou nabíral spoustu zkušeností. A návrat domů je pro mě obrovská satisfakce, o to větší, že je to s Dr.Maxem. Jsem tu s týmem, který je pro firmu nejdůležitější, vždyť Dr.Max v Česku vykazuje nejlepší ekonomické výsledky. A to je obrovská výzva, za kterou jsem rád.
Jakým způsobem ses připravoval na to, abys neskočil do úplně neznámého prostředí?
Rychlost té změny byla extrémní, takže jsem na žádnou přípravu neměl čas. Snažil jsem se na Slovensku ukončit, co se dalo, a uklidňoval se tím, že Česko a Slovensko jsou si v lecčems podobné. Historicky jsme řešili něco společně v operativě, takže jsem se z dřívějška trochu znal už s Davidem Mendlem, ale ostatní kolegy jsem moc neznal. Ale ani jsem se vlastně nesnažil se o nich něco dozvědět z druhé ruky, protože jsem přesvědčen, že je podstatné se osobně sejít a udělat si na ně názor vlastní. A myslím, že se stávajícím týmem, s lidmi, kteří tu už působí, budu Dr.Max v Česku stavět dál. Já se moc těším, až se nám podaří navázat hlubší vztah a budeme se těšit z toho, že jsme společně něco dokázali.
Mluví se o nějakých organizačních změnách na úrovni Skupiny a o tom, že se to bude nějak propisovat i na národní úrovně. Dá se o tom říct už teď něco konkrétnějšího?
Tím nejkonkrétnějším byl zatím posun Jiřího Navrátila, dosavadního ředitele české e-commerce, do holdingové struktury. Samozřejmě chápu, že si lidé kladou otázky, proč se to děje a co bude dál. Děje se to proto, že Dr.Max je už úplně jinou firmou, než byl v době, kdy se holding zrodil. Vznikají nové prodejní kanály a objevují se nové možnosti růstu. Země od sebe přebírají zkušenosti, sdílejí některé procesy a postupy. Je nutné optimalizovat komunikaci, „zesrozumitelnit“ organizační schéma a do té míry, do které je to účelné, ho sjednotit, zrcadlit. Něco stačí přitom zachovat jen na úrovni Skupiny, protože se to řeší společně pro všechny země. Vím, že to zní zatím obecně, ale v horizontu dvou měsíců by to mělo mít na národní úrovni konkrétní obrysy. Určitě se bude brát zřetel na to, že Dr.Max působí v různých regionech v rozdílných podmínkách, a managementy v jednotlivých zemích budou mít vliv na to, jak budou organizační struktury na úrovni států vypadat. Moje role a také role dalších kolegů z managementu budou spočívat v tom, že to, co bude použitelného z holdingové úrovně, přebereme, a možná to bude znamenat nějaké změny v týmu. Ale tady bych byl rád, aby to nevedlo k nějakým fámám. Jde nám jen o nalezení co nejlepšího řešení pro budoucnost Dr.Max.
V nučickém skladu e-shopu u jeho chlouby, skladovacího systému VertiFlex
To jsou změny řekněme interní. Externě se bude na Dr.Max něco měnit?
Věřím, že už dnes má Dr.Max připravený model do budoucnosti. Máme několik růstových kanálů a řekl bych, že se v této chvíli ode mě ani neočekává, že bych přicházel se zásadně novou vizí rozvoje. Jde jen o to, abychom tu znalost, kterou jsme získali jak v Česku, tak v ostatních zemích, dál rozvinuli. Z těch zahraničních nových zkušeností bych zmínil třeba koncept hyperlékáren v Rumunsku nebo robotizaci na Slovensku. Musíme si vyhodnotit, co z toho lze v Česku aplikovat nebo urychlit. Určitě budeme chtít být v Česku inovativní směrem ke zlepšení pacientské zkušenosti a usnadnění práce v zázemí lékáren. Chceme být tím, kdo tu posouvá dál celé odvětví. Ta výzva je větší než kdekoli jinde, protože konkurence je tady mimořádně silná. Díky silné e-commerce a skvělé síti kamenných lékáren a jejich proporčnímu rozložení je Dr.Max výborně vybavený pro budoucí rozvoj – a covid to prokázal –, ale tenhle náskok si musíme udržet. Nemáme to snadné, protože tu jako dvojka působí lékárny Benu, které mají taky mezinárodní zkušenost a za nimiž navíc stojí silná distribuční společnost, a pak tu je také velmi agilní internetový hráč Pilulka.
S ředitelem logistiky Rudolfem Žůrkem, vedoucím nučické lékárny Janem Burešem a šéfem tamního skladu Václavem Kovaříkem
Je zajímavé, že na Slovensku má síť Benu zatím mnohem menší ambice. Při pohledu přes hranice se zdá, že tam byl její vztah s Dr.Max jiný. Jaký vlastně?
Když jsem na Slovensko přišel, říkával tehdejší ředitel distribučky Phoenix, která lékárny Benu vlastní, že jsme tak trochu v manželství. Dr.Max dělal Phoenixu třetinu tržeb a Phoenix stál se svými dodávkami za padesáti procenty celého Dr.Maxe. Dneska se ale na Slovensku posouváme do stadia, kdy i tam začínáme budovat vlastní distribuci, také pod jménem ViaPharma. Takže to řešení bude českému velmi podobné. ViaPharma by tam měla pokrýt osmdesát procent objemu potřeb Dr.Max, jehož závislost na Phoenixu bude nižší. Na druhou stranu ale bude růst konkurence Benu, protože i tato síť má ambice a realizuje akvizice. Pořád je to ale tak, že oni mají nějakých 130 lékáren, kdežto my se budeme na Slovensku blížit čtyřem stovkám. Ten rozdíl je stále značný – ale jen díky tomu, že jsme využili příležitostí a posílili tak i svou vyjednávací sílu.
Jedním z témat probíraných ve skladu e-shopu bylo rozšiřování sortimentu
Poslední velká akvizice na Slovensku bylo téměř 50 lékáren sítě Apotheke. Myslíš si, že jednou bude mít Dr.Max na Slovensku víc lékáren než v Česku, kde je jich momentálně přes 480?
Těch 400 na Slovensku pořád zčásti čeká na zelenou od antimonopolního úřadu, ale dobrá, předpokládejme, že jich tolik je už teď. Každopádně je to dobrá, skoro filozofická otázka. Přestože máme v Česku dobré pokrytí, pořád je kam expandovat. Takže nečekám, že by se tady počet lékáren dostal pod slovenskou úroveň. Ale jednou to bude velmi podobné, protože hustota lékáren na Slovensku je vyšší.
Exkurze po skladech se nemohla vyhnout ani ViaPharmě v Pavlově. Ta bude mít mladšího sourozence i na Slovensku
Celý lékárenský obor se vyvíjí. Lékárníci hledají nové role. Nebýt vládní krize na Slovensku, která zmrazila politický život, možná už by se tam podařilo značně posunout k realitě očkování v lékárnách. Jaký je tady tvůj postoj?
Jsem velkým zastáncem nejen vakcinace, ale vůbec hledání budoucích nových rolí lékárníka. Protože historický model, tedy výdej léku, je potřeba rozvíjet. Na Slovensku, kde to zákon umožňuje, jsme rozjeli diagnostické testování z kapilární krve v každé z lékáren Dr.Max. Ve vybraných dokážeme měřit také hladinu kyseliny močové kvůli riziku onemocnění dnou nebo odhalit skryté krvácení ve stolici. Na očkování v lékárnách jsme byli na Slovensku nachystaní včetně vzdělávacího systému, koneckonců i návrh, který tamní komora předkládala, jsme připravovali vlastně my. Uvidíme, jak to v té politické krizi teď bude dál. Ale každopádně je rozšíření role lékárníka něco, co bych chtěl i v Česku posouvat.
Vedoucí centrálních laboratoří Petr Harant představil novému GŘ pražské pracoviště v Řepích
Řeč byla o doplňkových službách, o technických inovacích… je ještě něco ze slovenských zkušeností, co ti pro Česko přijde inspirující?
To, co bych snad ještě zmínil, je práce s týmem. Jak na úrovni centrály, tak i sítě se tam povedlo dát dohromady lidi, mezi kterými panovala důvěra. Ve vytvoření stejné atmosféry věřím i v Česku.
Já bych teď přešel do trochu osobnější části, pokud můžu. O tom, jak ses k té poslední profesní změně postavil ty, už jsme mluvili… ale co tvoje paní?
Byla nadšená. Syn už trochu míň, protože si za těch pět roků vybudoval na Slovensku vazby, má tam kamarády. Ale koneckonců, už je v letech, kdy by tam vlastně mohl zůstat i bez nás (smích). Ale ne, shodli jsme se, že se stěhujeme všichni. My máme celkem tři děti a já si kdysi myslel, že ten stěhovací, mezinárodní život je pro ně fajn – kvůli angličtině například. Ale časem jsem došel k tomu, že se tím vlastně nevybuduje žádný vztah k místu, kde je člověk doma. Každé z dětí se nám narodilo v jiné zemi: nejstarší syn v Praze, dcera v Krakově a nejmladší syn v Sofii. A o to jsem radši, že se vracíme do Prahy a oni přijmou Česko jako svůj domov. Je hezké být Evropan, ale člověk k tomu má mít tu jednu vlast.
Role centrální přípravy je důležitá nejen s ohledem na farmaceutické objednávky, ale nepříklad i ve vztahu k náboru
Za pět let už člověk stačí pořádně zakořenit. Co ti bude z Bratislavy chybět?
Určitě lidé – přátelé, známí, kolegové – a tady si člověk musí zkrátka říct, že to, co za to stojí, přetrvá. Pak je tu něco, co mi dochází už teď. Bratislava je relativně malá a já jezdil do práce nějakých dvacet minut. To je v Praze celkem luxus, který se mi určitě nepodaří udržet. Z Černošic to bude na dýl (smích).
Když už byla řeč o kořenech, i Dr.Max je má, a sice v Česku a na Slovensku. A ty jsi teď vlastně takový „maxí Čecho-slovák“. Naplňuje tě to nějakými pocity?
Upřímně říkám, že jsem na to velice hrdý, i když vím, že to zní hrozně pateticky. Pro holandskou společnost Ahold jsem pracoval jedenáct let, a když jsem pak přijel do Česka a viděl tu to nizozemské logo, nenechávalo mě chladným to vědomí, jakou mezinárodní roli může firma hrát. Ale byla to holandská firma. Teď je to jiné a ještě lepší, když člověk zajde do italského Dr.Maxe a ví, že je to česko-slovenská firma. A to si pak nutně musím vzpomenout na období mezi válkami a vidět paralelu třeba k firmě Baťa, která si jméno budovala podobně. Není moc domácích firem, kde bychom si mohli říct, že jsme dvojkou v Evropě. A Dr.Max to dokázal za pár let a my jsme součástí tohohle velkého příběhu.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Orofar
Koupit ZDE
A zase ty výpadky!
Téma Dr.Max
Téma Dr.Max
Nebýt nákupní horečky, k některým výpadkům by nedošlo, myslí si Hana Bambulová
A zase ty výpadky!
Už několik měsíců prakticky nemine týden, aby se na nás neobracela externí média s dotazy na dostupnost léčiv. Některé léky opravdu nebyly nebo nejsou a je skvělou vizitkou našich lékárnic a lékárníků, že dokážou v drtivé většině případů pacientům doporučit vhodnou náhradu. Větu „Nemáme“ ale nikdo neříká rád, to je jasné. Téma výpadků Max Magazín probíral s komerční ředitelkou Hanou Bambulovou.
Máme před sebou Hospodářské noviny z roku 2016, tedy dlouho před covidem, kdy byl ještě svět tzv. normální. Titulek článku ale hlásí, že v Česku panuje nedostatek léků. Jak je tedy tenhle problém nový?
Není nový, jen je jiný. To, co se řešilo v roce 2016 v Hospodářských novinách, souviselo především s výhradní distribucí a reexporty některých přípravků. Nesouviselo to s žádnou mediální kampaní a vyvolanou panikou a strachem z nedostupnosti léků na akutní respirační nemoci, jak jsme to prožívali teď. Ten tehdejší problém se vyřešil, protože distribuce řady léků, u nichž hrozil reexport, přešla do regulovaného režimu DTP (direct-to-pharmacy), který vývoz dobře eliminuje. To se shoduje s naším zájmem, protože jediné, co nám leží na srdci, je zajistit dostatek léčiv pro naše pacienty. Samozřejmě to ve své době pro nás znamenalo komplikace, protože jsme museli vést spoustu tvrdých jednání o navyšování kvót pro lékárny Dr.Max a rozptylovat pochyby o tom, zda se na paralelních exportech nepodílíme. Museli jsme hodně vysvětlovat a dokládat.
Teď už odskok do současnosti – zavedli jsme přídělový systém pro lékárny. Oč se vlastně opírá?
Především o úspěch při dalších vyjednáváních, která kvůli dodávkám léků s výrobci vedeme. To navenek. A dovnitř je to ten přídělový systém, o kterém mluvíš. Záleží nám jednak na tom, aby proces nebyl komplikovaný a mohl být tedy rychlý, a jednak na tom, aby byl spravedlivý. K té rychlosti: ve chvíli, kdy se nedostatkový sortiment dostane do ViaPharmy, má přednostní naskladnění a kolegové ve skladech bez jakýchkoli průtahů pracují podle rozdělovníku na dodávkách do sítě. Není to úplně standardní přístup už proto, že se týká nejen antibiotik, ale i volně prodejných léčiv, ale to není důležité. Hlavní věc je, že od naskladnění až po rozvozy neztrácíme čas, a vím, že to lékárny vidí a oceňují.
V poslední době se hodně medializoval problém sirupu Nurofen pro děti. Přitom je fakt, že když člověk netrval na konkrétní příchuti, naše skladové zásoby nebyly v posledních týdnech nikdy absolutně nulové. A taky je fakt, že oproti předchozím letům se prodeje pohybovaly v násobcích. Šlo tedy o skutečný problém, nebo o umělý?
Nurofen má asi sedmdesátiprocentní podíl v kategorii sirupů na bázi ibuprofenu, a tak se primárně opravdu bavíme o něm. A první výpadky jsme tu zaznamenali už na přelomu srpna a září 2022. Pravděpodobně by se opravdu nic zásadního nestalo – a tím spíš ne nám, vzhledem k tomu, že máme náhradu v podobě vlastní značky –, nebýt vyvolané nákupní horečky. Ve chvíli, kdy začala medializace rizika výpadku, se najednou zrodil celorepublikový problém. V Česku se ročně narodí sto tisíc dětí, a tak by se nedostupnost dotkla statisíců rodin. To je opravdu mohutná vlna obav a nejistoty, která se projevila v nájezdech na lékárny. A ve výsledku se tak bavíme o rekordních prodejích antipyretických sirupů v prosinci 2022. Dovoluju si tvrdit, že pokud by tahle mediální kampaň neproběhla, sirupů by bylo dost.
U problémových položek se kolegové ve skladech drží jednoznačného pravidla: rychle přijmout, rychle zaskladnit a rychle rozvézt
Když už jsi zmínila vlastní značku – pomáhá nám v takovém případě zásadně?
Určitě ano. Protože když už chybějící sortiment nemají ostatní čím doplnit, my ano. Ale v případě tak silné nákupní horečky a mediální masáže vznikají kaskádovité výpadky, je to jako domino. Nejprve padne produkt první volby, pak jsou na řadě další. Ale nám „privátka“ pomáhá prodloužit dobu, po kterou jsme schopni takové situaci čelit. A na tomhle místě bych ráda vyzdvihla i práci našich centrálních laboratoří, které nám také pomáhají část problémů s dostupností řešit.
Úzký profil v pavlovské základně ViaPharmy – dodávky antibiotik reguluje rozdělovník
Další mediální hvězda jsou antibiotika. Tady jde o přípravky vázané na předpis. Přes všechna varování před ATB rezistencí jejich preskripce vzrostla – to vůbec neodpovídá ani nemocnosti. Jak můžou výrobci takovou situaci naplánovat?
Je fakt, že je v zájmu všech varovat pacienty před riziky plynoucími z nadužívání antibiotik a neustávat v tom. To je velmi užitečná mantra. Použití CRP testů dřív, než dojde k preskripci a nasazení antibiotik, by měla být samozřejmost, protože je nutné se přesvědčit o tom, že jde skutečně o mikrobiální, a nikoli virovou infekci. Dnes už jsou k dispozici i kombinované testy – a my je ve svých lékárnách máme –, které jsou schopné rozeznat chřipku od covidu, to znamená už na začátku definovat, zda je vhodné antibiotika nasadit, nebo ne.
Pokud jde o výpadky, my jsme se v expedici vrátili vlastně někam do roku 2019, kdy se vydalo podobné množství antibiotik. Tehdy jsme čelili silné vlně respiračních onemocnění. Jenže pak se to v důsledku covidu úplně změnilo. Jen na okraj – jediné antibiotikum, u kterého jsme nezaznamenali žádné výpadky byl širokospektrý klarithromycin, takže tady se dá sledovat růst výdeje bez zkreslení. A když jsem se podívala, jak na tom byl Klacid, který měl dodavatel v dostatečné zásobě, tak předloni v prosinci se vyexpedovalo asi za 2,3 milionu, o rok později ve stejném měsíci za 6,6 milionu korun! V baleních je sice nárůst menší, ale i tak – 18 tisíc versus 42 tisíc, to je prostě (nemám na to jiné slovo) crazy. Jde o víc než stoprocentní nárůst. Pokud jde o celkový objem antibiotik, dostali jsme se v roce 2022 na úroveň roku 2019, jenže pak stejně přišla v lednu médii akcelerovaná výdejová horečka, protože se začalo předepisovat jako o závod. Dělat za téhle situace realistické forecasty je prakticky nemožné. Takhle silnou sezónu předvídat nešlo.
A je samozřejmě otázka, zda se jedná o spotřebovaná antibiotika, anebo taková, která jen čekají v domácích lékárničkách na to, až proexpirují. Jsme realisté a víme, jak to dopadá, jestliže pacient hodně tlačí na lékaře, aby mu antibiotika předepsal. Ten recept nakonec dostane. A když se podíváme na statistiku vývoje akutních respiračních onemocnění, tak vývoji preskripce zkrátka neodpovídala.
Obrovskou pomoc při řešení výpadků poskytla centrální laboratoř
Jsou dnes jednání o dodávkách složitější než dřív?
Jsou složitější, pokud jde o vyjednávaná množství a lhůty, protože ta situace není těžká jen pro nás, ale i pro naše dodavatele. I naši partneři se ocitají v situaci, kdy dostanou od svých výrobních závodů přísliby termínů, ale ty se nakonec posouvají dál a dál. Vyjednat dnes třeba u už zmíněných antibiotik potřebné množství pro přesné datum dodání prakticky není možné. Během covidu se narušily nebo úplně přerušily dodavatelské řetězce. A ve světě, který byl do té doby zvyklý na přístup „just-in-time“, přestaly staré pořádky platit. A dosud je to tak, že někde chybí účinná látka, jinde zase obaly. Všechno se komplikuje a nám situaci ztěžuje navíc fakt, že Česko je prostě malý trh.
Když nelze datum dodávek stanovit přesně, tak s přesností na co: na týden nebo na měsíc, popřípadě na měsíce?...
Většinou je tolerance v řádu týdnů. Což vypadá na první pohled možná ještě snesitelně. Jenže když se rozhoduješ třeba v případě volného prodeje o zařazení produktu do letákové nabídky, je to velký problém. Třebaže tu nejde o pacientův život, jde o jeho kapsu a naši reputaci. U léků to může být problém zásadnější a právě u nich jsme se setkali i s posunem v řádu měsíců.
Zmiňovala jsi nespolehlivost u objemů a lhůt, a co cena? Zaznamenali jsme tu nějaké zvýšené tlaky?
U léků na předpis je cena regulovaná, takže tohle se týká jen té části sortimentu, která je ve volném prodeji. A tam se s takovými tlaky samozřejmě setkáváme. Naštěstí v Česku funguje silné konkurenční prostředí, a tak růst cen ani nekopíruje inflaci.
Určitě vznikají výpadky ve výrobě, o tom není žádný spor. Nějaký čas lze překlenout díky skladovým zásobám, ale i ty můžou dojít. A když tohle nastane, dostáváte dopředu nějaká upozornění od výrobců, nebo se jen omezují na hlášení SÚKLu? Nebo z jiných zdrojů?
S nějakým předstihem můžeme takové informace dostávat neformálními kanály, které jsme si já a mí kolegové s obchodními partnery za ty roky vybudovali. Na druhou stranu ale žádný dodavatel nemá příliš velký zájem na tom, aby ti dopředu říkal, že něco mít prostě nebude včas. S ohledem na svou konkurenci si to nemůže dovolit. Ochota sdílet problémové informace logicky nemůže být moc velká.
Jakým způsobem o výpadcích informujete síť?
Když o riziku nedostupnosti víme s předstihem, tak dřív, než pošleme informaci v Týdeníku, snažíme se do distribuce ViaPharmy nakoupit, co se ještě nakoupit dá. O samotných výpadcích pak informujeme ve zmíněném Týdeníku a kolegové v lékárnách samozřejmě pracují i s přehledem SÚKLu. I když se snažíme ze všech sil horší dostupnosti předcházet, nedokážeme se jí úplně vyhnout a pak nastupují rozdělovníky. Tahle situace nás nijak netěší, ale za daných poměrů je to spravedlivé řešení – nedochází k zásobování ve prospěch jednoho na úkor druhého.
Výsledek nákupní horečky: když se toho koupí moc, končí léky, které by mohly být jinde ještě k užitku, ve vratkách
Občas jsem se v „horké fázi“ výpadků setkal s otázkou, zda zavedeme přídělový systém pro pacienty. Nikdy jsme k takovému opatření nesáhli…
… a je to dobře, protože stanovovat něco takového není na nás. Nebudeme vystavovat lékárníky situacím, kdy by museli čelit zbytečně eskalovanému pacientskému hněvu za to, že mu něco odpírají. Samozřejmě, tam, kde to jde, je třeba při velkých nákupech pacienta zdvořile upozornit, že žádá neobvyklé množství, a otázat se, zda je to nutné. Ale takový dialog musí vést lékárník dobrovolně, ne z donucení.
Ministerstvo zdravotnictví v poslední době hýří sděleními, že se mu podařilo dojednat „speciální dodávky“. Je intervence státu něco, co nám při jednání s výrobci pomáhá, nebo je to jen politická hra?
To je diskutabilní otázka, kterou bych radši nechala bez komentáře.
V každém případě vyjednáváme mimořádné dodávky my sami. Jakou výhodu představuje při jednání s výrobci o dodávkách úzkoprofilových přípravků, že jsme významný hráč na trhu?
Pomáhá. Náš tržní podíl v jednotlivých kategoriích je tu velice důležitý. Aktivně s tím pracujeme a opíráme se právě o detail v kategoriích. U některých máme nadstandardně velký kus koláče z celkového trhu a snažíme se dodavatele přesvědčit, že s námi může takový úspěch sdílet. A druhý faktor, který působí v náš prospěch zejména v případě léčivých přípravků na předpis, ačkoliv nejen u nich, je naše reputace a náš prokazatelný zájem dostat přípravky k těm, ke kterým se dostat mají – tedy k českým pacientům.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Několik let zpátky byly problémem reexporty, letos toto téma vrátil do hry SÚKL
Covid byl začátkem současných obtíží
Ministr zdravotnictví oznamoval v poslední době velmi často mimořádně sjednané dodávky… a také překvapil kontroverzním výrokem
Jedna z příččin výpadku – čínský zákaz vývozu antipyretik
Chybějící léky nejsou zdaleka jen český problém
e-Laboratoř zasahuje
V případě náhrady připravované laboratorně se drží centrální laboratoř vždycky zásady, že připravuje jen při nedostupnosti. Nechce „konkurovat“ farmaceutickému průmyslu, ostatně má dost vlastních úkolů. Primárním úkolem e-Laboratoře sice není příprava alternativ za nedostupná průmyslově vyráběná léčiva, ale občas tuto roli převzít musí a v historii dokázala, že se jí dokáže ujmout velmi dobře.
Co se připravovalo v poslední době?
Oční kapky se septonexem 10 g cS jako náhrada za Ophthalmo septonex gtt. Od listopadu se připravuje cca 8 tisíc kusů měsíčně. Není to první výpadek, a tak se v e-Laboratoři celkem připravilo už 87 tisíc dávek kapek se septonexem.
Krém s ciclopirox-olaminem 1% 20 g jako náhrada nedostupného Batrafenu crm. E-Laboratoř připravuje měsíčně až 700 kusů. Od loňského ledna to byly už zhruba 4 tisíce.
Roztok s ciclopirox-olaminem 1% 20 g jako náhrada za Batrafen sol. – Laboratoř připravuje měsíčně až 800 kusů. Od loňského června to byly už zhruba 3 tisíce. V poslední době se u HVLP dostupnost zlepšila, a tak jsme laboratorní přípravu mohli zastavit.
Mast s mupirocinem 2% 15 g za nedostupný Bactroban (v obdobích září 2017 až říjen 2018, leden 2021 až červen 2021 a září až listopad 2022). Dosud jsme připravili asi 700 kusů.
Unguentum ophthalmicum hydrocortisoni 0,5% SA 5 g jako náhrada za Ophthalmo hydrocortison ung. Měsíčně e-Laboratoř připraví asi 150 kusů, celkem to bylo už 1050 ks.
Příprava v nedávné historii
Čípky s paracetamolem 100 mg 5 ks – od srpna 2022 do ledna 2023 připraveno 21 100 ks balení po 5 čípcích
Čípky s ibuprofenem 60 mg 10ks / 125 mg 10 ks se připravují jako individuálně připravovaný lék – (abychom ho mohli „vyrábět“ i v e-Laboratoři v Brně a Ostravě). Od listopadu 2022 se připravilo asi 3,5 tisíce kusů.
Na vyžádání se připravovaly i sirupy s paracetamolem či ibuprofenem. Jsou nákladnější a pracnější, mají kratší exspiraci. Preferována byla efektivnější příprava čípků.
Pohled do dávnější historie
Tetraboritanové vaginální globule (Globulus cum natrio tetraborico 0,6 10 ks), u kterých panoval výpadek mezi březnem 2014 až lednem 2015 a pak znovu od ledna 2020 do dubna 2021. Připravovalo se až 2 400 kusů měsíčně, celkem 53 000 ks balení po 10 globulích.
Mast s neomycinem a bacitracinem 10 g jako náhrada za Framykoin ung. S výpadkem od září 2015 do července 2016, od ledna 2019 do dubna 2019 a od července 2019 do září 2019. Měsíčně se připravilo až 2 tisíce kusů, celkem pak 15 tisíc. Nově vykazuje Framykoin opět problematickou dodávku.
A další náhrady při výpadcích, např. Ophthalmo septonexu ung., Mesocainu gel, Rectodeltu supp (čípky s prednisonem), Unguenta ophthalmicum dexamethasoni 0,1% 5 g, Eryfluidu (roztoku s erythromycinem), očních kapek s jodidem draselným (a jodidem sodným).
Velmi solidním zdrojem informací pro všechny lékaře/lékárny je Elektronický receptář IPLP. Lze ho bez obav doporučovat lékařům pro „lege artis“ preskripci náhrad při nedostupnosti HVLP: https://iplprecept.cz/prescription?searchText=hvlp.
Práci kolegů v centrální laboratoři ocenili při lednové návštěvě i ministr zdravotnictví Válek a jeho náměstek Dvořáček
Počet objednávek IPL připravených v e-Laboratoři Dr.Max 2021–2023
Než se to spustí
Fotoreportáž
Fotoreportáž
Než se to spustí
Když člověk do nemocnice jet ne že musí, ale že může, je to ta lepší možnost. Skupina odborných zástupců a dalších kolegů si tak v březnu vyrazila do bratislavských Borů, aby se přesvědčila, že na Slovensku Bory znamenají něco úplně jiného než v Česku. A do budoucna se ten rozdíl ještě zvýrazní – zásluhou supermoderní nemocnice, která má být unikátní v měřítku celé střední Evropy.
Do letošního roku investovala Penta do svých zdravotnických zařízení téměř půl miliardy eur a největší položkou z téhle sumy je docela určitě Nemocnice nové generace, která vyrostla na okraji Bratislavy. Pár dní před oficiálním otevřením si ji prohlédli lidé z české sítě Dr.Max, naše redakce u toho byla, a proto můžeme nabídnout následující fotoreportáž.
Foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Autobusy vyrážely jak z Čech, tak z Moravy
Nemocnice Bory stojí na západním předměstí Bratislavy a z dálnice ji nelze přehlédnout
Hodně nezvyklé je, že stojí hned u nákupního centra – oba objekty dělí jen parkoviště
Původně se nemocnice měla jmenovat Svet zdravia podle provozovatele, nakonec ale existuje pod hlavičkou Penta Hospitals
Zájemců z našich řad bylo opravdu hodně – bylo nutné rozdělit je do skupin
V době naší návštěvy nebylo ještě všechno vybalené, ale bylo znát, že věci jdou do finiše
Pacientům, kteří měli dosud zkušenost se standardní nemocniční péčí na Slovensku, musejí Bory připadat jako zjevení. Pacientů se také předregistrovalo přes sto tisíc
Moderní náhrada za cedulku „prosíme, neklepat, sestra vychází“. Papírování se vůbec nemocnice snaží odbourávat
Přivítání se ujal osobně ředitel nemocnice Ľuboš Lopatka. Vzděláním je sice strojař, ale zakotvil v nemocničním segmentu
Průvodkyně vysvětluje u urgentního příjmu systém triáže – pacienti budou mít pravidla přímo na očích
Lůžková část je pýchou nemocnice jak z hlediska kvality, tak i kvantity. Celková kapacita bude 400 lůžek, z toho asi 250 přímo na lůžkových odděleních, zbytek budou tvořit tzv. plovoucí
Porodních sálů bude na Borech osm, a to samostatných. Kromě toho tu má být 16 operačních sálů
Zdravotnické technologie instalované na Borech splňují ty nejnáročnější požadavky
Důležitou roli bude hrát v nemocnici potrubní pošta, která rychlostí pět metrů za vteřinu přesune třeba biologický odpad
Nemocnice má v suterénu i svou vlastní centrální laboratoř, vybavenou i na přípravu cytostatik
Zatímco laboratoř si provozuje nemocnice sama, lékárna tu nese jméno Dr.Max
V zázemí lékárny je instalován robotický výdejový systém. V české síti Dr.Max se podobný chystá v Roudnici
V laboratoři jsou schopni individuálně dávkovat pacientům jejich léky – pro naše účely ovšem musel stačit Tic Tac
Tak ještě rodinné foto a autobusy se zase můžou rozjet do Čech a na Moravu. Byl to silný zážitek pro všechny a slovenským kolegům upřímně blahopřejeme k završení velkého díla!
neo-angin
Koupit ZDE
Poslední Londýňan
Vlastní značka
Vlastní značka
Poslední
Londýňan
Už v předchozích číslech Max Magazínu jsme se hodně věnovali kolegům, kteří stojí za vlastní značkou. Dnes pokračujeme tam, kde jsme možná měli začít – u sourcingu, tedy vyhledávání dodavatelů. Řídí ho Tomáš Fecko, který jako jediný z někdejšího londýnského štábu zůstává členem týmu „privátky“. Tomáš je Slovák a dnes funguje jak v Praze, tak v Bratislavě, kde má rodinu a v níž tráví tři čtyři dny v týdnu.
První otázka je pamětnická. Vzpomínáš ještě na Londýn, nebo už ne?
Vždycky narazím na něco, co mi ho připomene. I když jsme tamní projekt ukončili, tu a tam se objeví něco, co mi brání zapomenout. A když nemáš zapomenout, uděláš si uzel na kapesníku, a tak je skoro legrační, že tím vzpomínkovým důvodem můžou být třeba kapesníky, ale ty papírové. Je to nenápadný produkt, který se objednává jednou dvakrát ročně, a mně se tuhle stalo, že jsem si koupil takové, na jejichž obalu ještě byla u výrobce Dr.Max Pharma londýnská adresa. Prostě nám nějak uteklo, že bychom ji měli změnit. To už je ale teď jedno, tenhle produkt už nenakupujeme, protože cena vystřelila do nesmyslné výšky.
Jak dlouho jsi nebyl v Londýně?
No už dlouho, ale potřeboval jsem tam jet už jen kvůli neuzavřeným bankovním účtům (smích), a tak tyhle Velikonoce konečně přišel zlom.
A co Ivan Berkeš, bývalý londýnský šéf?
Pořád rozlítaný. Občas na sebe narazíme na veletrhu a slíbíme si kávu. A z padesáti procent nám to i vyjde. Teď nám společně v Londýně vyšel fotbal.
Jak dlouhá pak taková setkání bývají?
Obvykle vteřiny. On pořád někam spěchá. I když fotbal to skóre trochu změnil.
Subtilní londýnský tým – zprava Tomáš Fecko, Lucia Candráková a Ivan Berkeš
Jsi dneska jedním z mála, kteří dokážou ještě posoudit, co se změnilo přestěhováním sídla do Prahy. Jsi už u firmy poslední, kdo má osobní zkušenost s Prahou i Londýnem. Takže co vlastně?
Ono nás tam moc nebylo, vlastně jsme byli tři. A k tomu rozdílu: už nemusím vysvětlovat dodavatelům, kam jejich výrobky půjdou. Když jsme měli londýnskou adresu, automaticky přepokládali, že vstoupí na britský trh. Museli jsme vysvětlovat, že tak to není. Londýn jsme potřebovali pro zvýšení kredibility, ale dnes jsme už tak významný hráč, že nemusíme chodit za partnery, to oni chodí za námi. A s Prahou nemají žádný problém.
Kolik těch původních dodavatelů zůstalo?
Vyměnila se jich asi polovina. Jak jsme rostli, některé jsme prostě přerostli.
Když vás ještě bylo pár, napadlo tě někdy, že se jednou stěží vejdete do několika open spaců?
Je fakt, že je nás dnes o poznání víc. Na druhou stranu jsme vždycky dokázali pracovat velice efektivně. Když si vezmu, v jakém měřítku „privátku“ děláme, a srovnám to s konkurencí, náš interní tým je výrazně menší, než by odpovídalo objemu a rozsahu naší produkce. A je pravda, že na rozdíl od ostatních hráčů to neděláme jen centralizovaně, ale spousta práce se odvede na národních úrovních. To je třeba velký rozdíl mezi námi a Benu, kde se portfolio pro jednotlivé země centrálně stanovuje v Německu, a v jiných státech pak farmaceuti nevědí, jak to prodat. To pak úzce souvisí s tím, co je velmi cenné a čeho si u nás velice vážíme – s důvěrou lékárníků. Bez nich by to nešlo. A zejména v Česku. Tady jsou vzorem nejen pro ostatní státy, kde Dr.Max působí, ale i pro konkurenci.
Velkým vzorem pro naši vlastní značku byl britský Boots. Kdybys měl srovnat naše a jejich portfolio, jak by to dopadlo?
V Británii je úplně jiný trh – multikulturní společnost s neporovnatelnou kupní silou, chutěmi nebo potřebami. Konkurence ve farmaceutickém odvětví je díky tomu výraznější s množstvím různých značek a dostupných alternativ. My se pohybujeme na mnohem „brandovějším“ trhu. Pořád tu je znát duch minulosti v tom, že západní značka je něco víc. O to víc si vážím úspěchu, který máme, toho, jakou důvěru jsme u klientů dokázali vzbudit. To je ten rozdíl u Boots. V britské síti v některých kategoriích už najdeš jenom „privátku“. U Boots je podíl vlastní značky ve volném prodeji kolem 50 procent. To je u nás nepředstavitelné.
S Ivanem Berkešem během exkurze organizované pro české novinářky – přivítání v kabině London Eye
Jaké byly tvoje začátky?
Každému, kdo k nám nově nastupuje, říkám: važ si toho, že přicházíš do něčeho, co má řád a strukturu. Že existuje třeba systém školení. Mě rovnou „hodili do vody“. Když jsem přišel do Prahy, neměl jsem „šajn“ o českých dodavatelích, znal jsem jen jednoho. Zakrátko jsem odjel na největší regionální veletrh a tam si jeden Němec všiml mé nejistoty a říká mi: neboj, do pěti let „jsi v tom“. A přišlo to.
V Londýně našla „privátka“ nejen první adresu, ale hlavně velkou inspiraci u lékáren Boots
V posledních dvou letech se svět změnil. Už zase cestuješ?
V Evropě už bariéry nejsou, Indii jsme navštívili začátkem roku a Čína se už taky otevírá. Počkám do podzimu. Ale už je na čase. Potřebujeme se s dodavateli vidět, potkávat osobně. Na formální audit sice máme domluvené partnery, ale je důležitý i ten neformální, který si dělám já přímo na místě. To na dálku nejde. Je nutné vidět ty továrny a jejich zařízení a pak se třeba najdou možnosti další spolupráce. Někdy se ukáže, že u daného partnera můžeme vyrábět víc než jen jeden produkt. Nám se díky tomu daří limitovat počet dodavatelů, což je efektivnější a znamená to i lepší vztahy.
Při práci v Číně je dobré vsadit na praktické dopravní prostředky
Takže už nám dodavatelé nepřibývají?
Ale přibývají. Vždyť je taky ten náš záběr čím dál širší. Jsou tu nové e-commerce kategorie jako sportovní výživa nebo zdravá strava a podobně a to naši dosavadní dodavatelé vyrábět neumějí.
Jak vypadá takový tvůj neformální audit?
Mě ty fabriky zajímají už od vstupu. Jak se chovají, když se chce návštěvník zvenčí dostat dovnitř. Jestli dodržují pravidla a formální procedury, nebo ne. Jestliže flákají tohle, tak jak to asi pak vypadá dál? Naštěstí se to nestává často, ale stává. Jednou nás vzali do továrny, kde vyráběli také antibiotika, a najednou vidíme, že jejich produkce stojí na přímém slunci. Což asi splňovalo nějakou lokální normu, ale evropskou rozhodně ne. Tohle by se v Evropě nestalo a ani v Indii ne. Ve výrobě nás nechali chodit, jak jsme si zamanuli, vůbec jsme neviděli rozdělení na nějaké zóny. A pak je tu druhý pól. Byli jsme v provozech, kde jsme se mohli pohybovat jen ve třech ochranných oblecích najednou.
Když narazíš na obavy z čínské produkce, co si myslíš?
Já to umím porovnat v čase. Od doby, kdy jsem tam byl poprvé v roce 2011, se ta země neuvěřitelně posunula. Poznáš to už na kvalitě ovzduší. V Pekingu jsem byl tenkrát čtvrt roku a z toho jsem měl jen tři, čtyři dny modrou oblohu, jinak smog. A ani to modré nebe nebylo přirozené, protože smog rozháněli uměle. Dneska je to jinak – exhaláty se filtrují, kontroly jsou velice přísné. Velkou roli při tom hrály olympiády. To jsou ale města, na venkově to bude nejspíš jiné, tam si asi pořád dělají, co chtějí. Na druhou stranu to takhle je ale i leckde jinde na světě.
S Karlem Zbrojem (vpravo) a čínským partnerem k nepoznání. Přísná hygienická opatření Tomáš oceňuje
Odkud z Číny naši dodavatelé jsou?
Rozdělil bych to do tří oblastí – Peking, Šanghaj a Kanton. Klíčová je určitě Šanghaj a přilehlé okolí – celkem tři provincie. Žije tam 120 milionů lidí a města tam mají přes 10 milionů obyvatel. Tam spolupracujeme s několika farmaceutickými firmami. Elektroniku si necháváme dělat na jihu, u Šen-čenu.
V roce 2019 na veletrhu P-Mec v Číně, která se pak před světem uzavřela kvůli covidu
Spolupracujeme i s Taiwanem. Byl to někdy politický problém?
Nebyl, aspoň pokud vím. Jenže s Číňany není jednoduché se o politice bavit, tomu tématu se vyhýbají. Rozhodně ho nikdy sami neotevřou. Dokonce jsme chtěli s Karlem Zbrojem na Taiwan jet, ale pak přišel covid a neuskutečnili jsme to. Ale ta hranice není v obchodě někdy zase tak ostrá. Jednali jsme třeba s jednou firmou z lidové Číny, která měla pobočku na Taiwanu. Nakonec jsme ale kvůli vysokým nákladům na dopravu a probíhající změně legislativy zdravotnických prostředků tenkrát zvolili italského dodavatele.
Tomášova práce je za normálních okolností hodně zabalovaných a rozbalovaných kufrů a spousta vítání a loučení… a kilometrů, samozřejmě
Teď, když už je po covidových restrikcích, vrátí se vaše práce do starých kolejí?
Nevrátí, už bude jiná. Spousta věcí se dá přes všechny handicapy řešit on-line, i když v jisté fázi to bez osobního kontaktu nejde. Naštěstí se čínští reprezentanti už objevují i na mezinárodních veletrzích, kde dlouho vidět nebyli. Sami cítí, že se právě kvůli covidu musejí potýkat s určitou ztrátou důvěry. Svět jim hned tak nezapomene například dodávky roušek a respirátorů pochybné kvality. Za naši „privátku“ jsem rád, že jsme tenkrát nešli po nějakém rychlém řešení, které by nám zničilo pověst.
Ztratili jsme nějaké dodavatele během covidu?
Ztratili. Covid znamenal velké přesuny peněz. Někdo chudl, jiný bohatl a v naší branži docházelo ke změnám ve vlastnictví firem, protože ty, které měly peníze, kupovaly ty druhé. A někdy se při tom změnila kvalita. My jsme třeba spolupracovali s jednou polskou firmou, kterou koupili podnikatelé z jiného kontinentu. Neuměli s Poláky jednat a odrazilo se to na kvalitě produktů. Naštěstí jsme společně našli formu částečné nápravy, ale byl to silný impuls k tomu, abychom identifikovali alternativního dodavatele a zahájili s ním spolupráci.
Ty se snažíš o zvyšování podílu evropských partnerů. Jak jsi v tom úspěšný?
To byla moje představa motivovaná snahou o rozumnou diverzifikaci po zkušenostech z covidu, kdy třeba Indie zakázala vývoz paracetamolu. Globalizace se zhroutila. Bohužel se téhle příležitosti evropské firmy nedokážou moc chopit. Nejde to prostě udělat lusknutím prstu. Pořád jsou asijské zdroje leckdy nenahraditelné.
Takže když slyšíš zprávy o přesunu výroby do Evropy, díváš se na to spíš skepticky?
To zase úplně ne. Něco se daří. My třeba teď spolupracujeme se slovenským partnerem, Sanecou v Hlohovci, v bývalé Slovakofarmě a pozdějším Sanofi, na dodávkách paracetamolu. Prodáváme ho na několika trzích. Diverzifikujeme. Ale i tady je výchozí surovina z Asie. Sanofi jako jediná společnost v Evropě sice vyrábí paracetamol ve vlastním závodě ve Francii, ale v množství, které jen částečně pokrývá jejich potřeby.
Tomáš s rodinou u bývalého rodinného bydliště letos o Velikonocích
Baví tě to pořád i po těch letech?
Samozřejmě, měl jsem takové období, kdy jsem si tuhle otázku kladl. Ale do toho neustále přicházejí nové projekty, nové akvizice v nových zemích a nové výzvy. Takže baví, protože to je každý den jiné.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Třemi směry
Akademie Dr.Max
Akademie Dr.Max
Třemi směry
Únorovou Akademii Dr.Max jsme věnovali nemocem uší, nosu a krku a možnostem jejich řešení. S pacienty s potížemi v této anatomické oblasti se v lékárnách setkáváme doslova každý den. Nemoci z nachlazení jsme však tentokrát záměrně vynechali a svou pozornost nasměrovali na odlišné diagnózy. Jedním z diskutovaných témat byla například i poměrně častá, a přesto stále záhadná Meniérova choroba.
Dvoudenní Akademie Dr.Max TŘEMI SMĚRY byla jako vždy určena všem lékárníkům, lékařům, farmaceutickým asistentům a zdravotním sestrám. Konala se tradičně v Praze, Brně a Ostravě. Na účastníky konference čekalo šest 90minutových přednáškových bloků a mnoho dalších podnětů zaznělo i během živých diskusí po skončení přednášek.
Co na Akademii zaznělo?
V pátek jsme si stručně zrekapitulovali strukturu a funkce jednotlivých částí ORL oblasti. Představili jsme si diagnostické metody a ukázali snímky fyziologických i patologických nálezů. Velkým tématem bylo hučení v uších (tinnitus). Prošli jsme si nejčastější ušní záněty i chyby, se kterými se můžeme setkat při hygieně. Závěrem jsme si řekli, jak pečovat o ucho správně. Zastřešujícím mottem bylo „čím méně, tím lépe“.
Sobotní program jsme zahájili přednáškou o krvácení z nosu (epistaxe). Věnovali jsme se zánětům mandlí, vedlejších nosních dutin a chronické rhinitidě. Další přednášky byly věnovány úrazům hlavy a krku a chirurgickým intervencím v ORL oblasti. To byla tematika přirozeně více „doktorská“ než lékárnická, svou naléhavostí však promlouvala ke všem bez rozdílu. Ve svém vystoupení přednášející lékařka apelovala na účastníky, aby života nejen užívali, ale zároveň respektovali jeho křehkost. Závěr druhého přednáškového dne byl věnovaný farmakoterapii nemocí v ORL oblasti v souladu s aktuálním vědeckým poznáním.
Na které téma jsme se zaměřili?
Druhý přednáškový blok byl věnován nemocem projevujícím se tinnitem (hučením v uších). Mezi ně patří i poeticky znějící, ale ve skutečnosti značně obtěžující Meniérova choroba.
Projevuje se triádou příznaků: vedle zmíněného tinnitu to je nevolnost a nedoslýchavost. Tématem účastníky konference provedli lékaři Jaromír Astl a Richard Holý, oba z Kliniky ORL a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN. Ke konkrétním lékům se vyjadřoval o den později i Jan Miroslav Hartinger z pohledu klinického farmaceuta.
Patofyziologie této nemoci je dobře známa. Dochází k hromadění tekutiny (endolymfy) uvnitř ušního labyrintu. To vede ke zvyšování jejího tlaku, k prasknutí blanité struktury a k mísení endolymfy s perilymfou. Nadbytek draselných iontů v perilymfě vyvolává depolarizaci vestibulokochleárního nervu. Důsledkem je narušení sluchového a rovnovážného ústrojí.
Dosud se však nepřišlo na to, jaká je příčina této nemoci. Obvykle přichází náhle, bez varování, a poškodí jedno ucho. Neohrožuje život dotyčného, ale značně mu ho zkomplikuje a znepříjemní.
Je možné Meniérovu chorobu léčit?
Utřídili jsme si možnosti léčby Meniérovy choroby. Při záchvatu se podávají látky proti nevolnosti (thiethylperazin), kortikosteroidy k tlumení nevolnosti a pro antiedematózní efekt diuretika (např. furosemid) nebo vazodilatancia (vinpocetin). Dlouhodobě se podává betahistin ve vysokých dávkách nebo extrakt z Ginkgo biloba.
Často využívanou možností je inhalační podávání kyslíku za zvýšeného atmosférického tlaku (hyperbarická oxygenoterapie).
Pro leckoho bylo překvapením, že při selhání léčby podáváme do vnitřního ucha gentamicin, o jehož ototoxicitě každý lékárník dobře ví. Zničení buněk zaznamenávající pohyb a rovnováhu je však záměrem. Vedlejším účinkem je částečná nebo úplná ztráta sluchu u ošetřeného ucha.
Co si z toho odnést do expediční praxe?
Prevenci Meniérovy choroby doporučit bohužel neumíme. V lékárně však vysvětlíme pacientům s Meniérovou chorobou správné užívání léčiv a důvod jejich nasazení. Můžeme jim hodně pomoci poradenstvím týkajícím se režimových opatření. Mezi prevenci relapsů patří nízký příjem soli, dostatečný pitný režim, omezení příjmu kofeinu a alkoholu a také nekuřáctví. Častým spouštěčem záchvatů při Meniérově chorobě je také stres, vyčerpání a hluk.
Jaké překvapení čekalo na účastníky?
Po celou dobu konání konference bylo k dispozici vyšetření kvality slzného filmu, o které byl velký zájem.
Každý se u sebe mohl dozvědět:
• výšku slzného menisku
• rychlost rozpadu svého slzného filmu (break up time)
• stav Meibomských žláz
Každý přednáškový den jsme navíc vylosovali tři výherce balíčku ochranné kosmetiky Uriage.
Kdy a o čem bude další Akademie?
Již nyní připravujeme Akademii Dr.Max BŘIŠNÍ LABYRINT. Tématem budou nemoci střev a jater. Můžete se těšit na přednášky týkající se například střevního mikrobiomu, chronických zánětů střev nebo hepatotoxicity léčiv.
Rezervujte si termín ve svém kalendáři. Konference se bude konat 12.–13. 5. 2023 v Ostravě, 19.–20. 5. 2023 v Brně a 26.–27. 5. 2023 v Praze. Pro více informací a možnost registrace navštivte webové stránky akademie.drmax.cz. Těšíme se na vás!
Espumisan
Koupit ZDE
Veletrhy pracovních příležitostí – Slovensko
Nábor
Nábor
Veletrhy pracovních
příležitostí – Slovensko
Nebyl by to ten pravý start jara, kdybychom se neúčastnili veletrhů pracovních příležitostí – Job Fairů. Již tradičně se v březnových datech konají pracovní veletrhy na farmaceutických fakultách na Slovensku, a to v Bratislavě a Košicích. My v Dr.Max CZ se snažíme nezaostávat za konkurencí, ale mít před ní náskok.
Dominika Studená, ambasadorka VŠ, během diskuse se studenty
V polovině března v Bratislavě a pak v druhé jeho půli v Košicích představili studentům farmacie u svého stánku, jaké jim nabízíme v českých lékárnách možnosti. Studentům z nižších ročníků jsme prezentovali možnost účastnit se pravidelných edukačních on-line akcí, které připravujeme ve spolupráci s kolegy z oddělení Odborného rozvoje. Studentům z vyšších ročníků jsme ukázali výhody absolvování odborné praxe na některé z našich lékáren. Páťákům pak samozřejmě modelové pracovní nabídky, přehled benefitů a důvody toho, proč jsme jedničkou v oboru.
Do Bratislavy jsme s sebou vzali také loňského absolventa FaF UK Matěje, který po absolutoriu nastoupil do naší lékárny na Hlavním nádraží v Praze. Do Košic se s námi zase vydala loňská absolventka tamní FaF UVLF Viktorie, která po škole pro změnu zamířila do naší lékárny v Bučovicích. Možnost zeptat se na zkušenosti z přesunu do Česka svých bývalých spolužáků měli studenti jen u našeho stánku.
Součástí programu kariérních dní na obou fakultách byla také prezentace pracovních příležitostí v aule. I tady jsme zapojili loňské absolventy, aby krátce sdíleli s publikem své zkušenosti s přesunem ze Slovenska do Česka. Pro studenty jsme měli připraveny také nejrůznější propagační předměty a produkty vlastní značky. I v tomto ohledu jsme oproti konkurenčním stánkům nabízeli něco navíc.
Oba slovenské veletrhy jsme si náležitě užili, stejně jako studenti. Že byl pro nás letošní ročník v obou slovenských městech unikátní, dokazuje také množství kontaktů, které jsme na studenty získali. V Bratislavě to bylo přes 60 % víc kontaktů než v loňském roce, v Košicích jsme loňský rok překonali o neuvěřitelných 170 %. Další veletrhy pracovních příležitostí nás letos ještě čekají v Brně a Hradci Králové.
Jakub Syřínek, ambasador VŠ.
Autor textu spolu s HR konzultantem Petrem Milotou obklopeni studenty, které zaujala možnost absolvování odborné praxe a práce v našich lékárnách
Tým ambasadorů a HR konzultantů u stánku Dr.Max
Foto: archiv Dr.Max
Seznamte se – s kolegy z oddělení marketingu
Tým Dr.Max
Tým Dr.Max
Seznamte se – s kolegy
z oddělení marketingu
Tato rubrika se ocitá na stránkách Max Magazínu (staro)nově. Po čase jsme se rozhodli občas zveřejňovat vizitky kolegů z jednotlivých oddělení na centrálách, se kterými sice lékárny komunikují, ale velmi často ne osobně. Umět si představit za jmény z e-mailu „na druhé straně“ i tváře není nedůležité. Dnes začínáme u relativně početného týmu marketingového oddělení. Co jeho členové přesně dělají a co je baví, když v práci zrovna nejsou? To prozradíme aspoň v kostce…
Oddělení marketingu je hodně komplexní a zasahuje do více oblastí, než by se na první pohled mohlo zdát. Ve volném překladu totiž slovo marketing označuje studium trhu a je tedy provázáno s obchodem. Především jde o vybrání správné cílové skupiny a poté přilákání, udržení a rozšiřování počtu zákazníků skrze nabídnutí superiorní přidané hodnoty. Kolegové se představují ve svých medailoncích v době, kdy právě běží v médiích nové kampaně Dr.Max (o těch ale informujeme na jiném místě).
Bc. Tereza Dušková
Ředitelka marketingu
V Dr.Max jsem 5 let, zrovna v březnu jsem měla pracovní výročí:). Na práci mě baví její variabilita a neustálé vymýšlení a realizace nových projektů, spolupráce nejen s kolegy z týmu, externí komunikace s médii. Krom práce patří mezi mé záliby sport – pravidelný běh, jóga, milované lyže a golf, pokud na něj tedy zbývá čas. V neposlední řadě také venčení čtyřnohého chlupáče, výmarského ohaře Brada. Procházka s ním v lese mi vždycky pročistí hlavu a zjasní úsudek. A pokud nezabere to, tak to jistí odpočinek v sauně. Zajímá mě móda i kosmetika a inspiraci čerpám hlavně v lifestyle magazínech. A pokud se mě zeptáte na „guilty pleasures“, tak to jsou sladkosti a nakupování. S manželem také rádi cestujeme a poznáváme nové kultury, zakládám si na tom, že vždycky jíme a ochutnáváme pouze místní jídlo.
Pracovní náplň:
• Řízení a leadership marketingového týmu a koordinace marketingových aktivit napříč týmem a firmou
• Příprava marketingové strategie
• Mediální strategie a vyjednávání mediálních podmínek
• Objednávání mediálního prostoru
• Příprava, schvalování, správa marketing budgetu
• Příprava velkých brand komunikací, např. nové nadlinkové komunikace včetně TV
• Zadávání a interpretace marketing průzkumů
Ing. Jana Mojžyšková
Marketing Manažer
V marketingu Dr.Max jsem 4 a půl roku a na své práci mám nejradši její různorodost, protože žádný den není stejný, pořád se něco děje a nuda v marketingu rozhodně nehrozí. Kromě péče o značku Dr.Max a tvoření nových marketingových kampaní mě od dubna do září můžete najít na závodech Běhej lesy, kde se s vámi moc ráda potkávám:).
Svůj volný čas nejraději trávím s manželem a naším psem na procházkách v přírodě nebo chozením po horách. Mým dalším velkým koníčkem je rozhodně cestování. Srdcovkou jsou Spojené státy, a to díky tomu, že jsem tam za studií strávila tři roky i jako plavčík. Mým snem je se jednou podívat do Patagonie a prochodit to tam křížem krážem. Ráda čtu a hraju badminton.
Pracovní náplň:
• Komunikace značky Dr.Max (omnichannel – lékárny i e-shop)
• Příprava komunikačních materiálů k jednotlivým kampaním
• Zodpovědnost za korporátní identitu napříč odděleními – správné používání loga a pravidel značky
• Příprava a distribuce marketingových materiálů na lékárny + dohled nad marketingovým skladem
• Koordinace výběrových řízení k marketingovým materiálům, eventům, tisku a distribuci letáků
• Distribuce akčního letáku a dermoletáku – tisk, média, dodání na lékárny, neadresná distribuce
• Eventy (hlavně Běhej lesy) + dobročinné projekty jako Taxík Maxík
• Marketingové řízení Dr.Max VET klubu
Bc. Kateřina Vencová
Local marketing specialist
Součástí týmu jsem od září 2021. S rodinou rádi cestujeme, s manželem i naším synem Adamem turistiku (s batůžkem) milujeme:).
Ráda chodím do divadla, zahradničím, jezdím na kole, chodím na procházky s naším psem Cvalíkem, a kdykoliv to počasí dovolí, vyrážím po Praze na své Vespě.
Pracovní náplň:
Lokální marketing
• Marketingová podpora lékáren, inzerce, letáky, eventy, soutěže a další podpora
• Zviditelnění lékárny v místě, navigace ve městech, venkovní plochy typu billboardy atd.
• Mkt podpora nově otevřených lékáren, hostesky, neadresná distribuce, inzerce, navigace atd.
• Mkt podpora lékáren při jejich uzavření (přestavby, ukončení provozu apod.)
• Komunikace s obchodními centry, zapojení do akcí OC a různé marketingové spolupráce, komunikace s úřady města
• Polepy lékáren (vnitřní i vnější), rebranding lékáren, zodpovědnost za podobu lékáren z hlediska jejich barevnosti atd.
Tomáš Poláček
Social media specialist
Zanedlouho oslavím rok od okamžiku, kdy jsem zapadl do skládačky zvané marketingový tým Dr.Max. Na své práci mám nejradši testování nových možností cílení reklamy, kterých je nekonečno. Ve svém volném čase si v poslední době rád zahraju tenis, ale přeci jen nejvíce zrelaxuju a naberu čerstvé síly na fotbalovém stadionu. V pohodlí domova se pak rád podívám na dokumentární filmy nebo seriály.
Pracovní náplň:
• Sociální sítě, koordinace agentur zodpovědných za sociální média a s tím související příprava obsahu dle marketingového plánu, koordinace a schvalování plánu s kolegy
• Tomáš promuje jednotlivé příspěvky na všech profilech Dr.Max na sociálních sítích, včetně Instagramu, včetně klubů KP (Baby, Vet, Dia, Beauty)
• Koordinace promo aktivit s e-comm performance týmem, koordinace customer care na sociálních médiích
Ing. Věra Jiroudková
Ing. Věra Jiroudková
Do marketingového týmu Dr.Max jsem nastoupila v lednu 2019. Mám dlouholeté zkušenosti z oblasti marketingu z předchozího zaměstnání a také z kategorie kosmetiky.
Na své práci oceňuji hlavně to, že je kreativní a s každým dalším projektem se dozvídám něco nového nebo narazím na zajímavé lidi, které bych jinak nepotkala. Menší nevýhodou je, že málokdy odcházím domů s „čistou hlavou“:). Ve svém volném čase se věnuji sportu, těší mě jezdit na výlety a mám ráda dobré jídlo. Na dovolenou bych jela nejraději do Itálie nebo do severských zemí.
Pracovní náplň:
• Vedení produktové části marketingového týmu – zodpovědnost za marketingovou komunikaci VZ Dr.Max, BEBELO, skinexpert BY Dr.Max, dermo značek Nuance, Uriage, APIVITA, SOLAR a nových kategorií
• Příprava marketingové strategie
• Příprava mediální strategie a mediálních kampaní
• Zodpovědnost za marketingový budget jednotlivých značek
• Strategické řízení dermo projektu
• Marketingové řízení klubu Dr.Max BABY
• Příprava promočního plánu společně s obchodním oddělením
• Koordinace marketingových aktivit na úrovni lékáren e-shopu
Mgr. Karolína Vyčichlová
Marketing specialist private label
Členem našeho týmu jsem od loňského léta. Nejvíce se starám o podporu a marketingovou komunikaci vlastní značky Dr.Max, BEBELO a Skinexpert. Připravuji informace o produktech pro lékárny a mohu vymýšlet, jak a kde naše vlastní značky představit našim klientům.
Velmi se mi líbí podílet se na velkých a zajímavých projektech, každý den se mohu dozvědět a naučit nové věci o produktech, jak mám o sebe a své blízké dobře pečovat.
Veškerý svůj volný čas věnuji rodině a nejvíce své pětileté dceři, se kterou jezdíme na výlety po hradech a zříceninách nebo vaříme.
Pracovní náplň:
• Uvedení novinek jak na lékárny, tak v externích online a print kampaních
• Příprava produktových karet pro lékárny
• Měsíční zasílání podkladů pro leták – doplnění do samoobsluhy, grafické podklady pro leták a případně pro produktovou TV
• Příprava zasílání grafických podkladů do médií, včetně PR = produktové PR dělá marketing
• Exekuce promočních aktivit na lékárnách a e-shopu
• Dodávání podkladů pro e-shop – produktové informace, produktový obsah
• Grafické podklady pro e-shop i pro externí digitální komunikaci
• Příprava podstránek na webu pro jednotlivé značky
• Dia klub – řízení, schvalování obsahu
• Bebelo FB – řízení, schvalování obsahu
Bc. Klára Netolická
Marketing specialist DERMO (Nuance, Uriage, Apivita)
K marketingovému týmu Dr.Max jsem se připojila v říjnu 2022 a lepší kolektiv jsem si ani nemohla přát. Věnuji se segmentu dermokosmetiky a péči o naše značky Nuance, Uriage, Apivita SOLAR a další. Na denní bázi komunikuji nejen s externími dodavateli, agenturami, grafiky, redakcemi, ale také se skvělým dermo týmem v lékárnách. Vidět naše kosmetické produkty v magazínech nebo v online kampaních mě vždy neskutečně potěší.
Volný čas nejraději trávím venku v přírodě, sportem a s přáteli.
Pracovní náplň:
• Uvedení na trh nových dermokosmetických produktů jak na lékárny, tak v externích online a print kampaních
• Příprava a zasílání grafických podkladů do médií (tisk, TV aj.)
• Příprava dermo letáku a akčního letáku, e-mailingové rozesílky
• Exekuce promočních aktivit na lékárnách a e-shopu
• Dodávání podkladů pro e-shop – produktové info, produktový obsah
• Grafické podklady pro e-shop i pro externí digi performance komunikaci
• Příprava jednotlivých podstránek na webu Dr.Max spojených s konkrétní značkou
• Pořádání dermo eventů
• Apivita, sociální média – řízení a schvalování obsahu
• Příprava produktových karet pro lékárny
• Podpora dermo struktuře
Daniela Sázavská
Marketing specialist categories
V Dr.Max pracuji od července roku 2022. Mojí pracovní náplní je rozvíjet kategorie na e-shopu, na práci se mi líbí, jak je různorodá, jeden den se člověk věnuje dekorativní kosmetice a druhý den řeší například úklidové prostředky :). Čeho si moc vážím, jsou kolegové, kteří jsou opravdu super!! Mezi mé hlavní záliby patří můj čtyřnohý chlupatý pes jménem Kulich, díky venčení s ním člověk zapomene na všechny strasti a řeší jen jeho, aby neutekl za fenkou, nepřejelo ho auto nebo aby něco nesežral. Ráda sportuji a cestuji.
Pracovní náplň:
• Příprava komunikačního plánu vybraných kategorií, např. Oral Care, Hair Care + vybrané nové i stávající kategorie e-shopu – parfémy, čistá domácnost, dekorativní kosmetika
• Content support pro e-shopové promoční aktivity typu Valentýn, Vánoce apod.
• Oral Care Tour po lékárnách, líčení a vlasová diagnostika na lékárnách, Night shopping s Physicians Formula
• Content pro sociální sítě – podklady
PharmDr. Jana Doleželová
Marketing specialist (½ úvazek)
V Dr.Max jsem 2 roky a náplň práce mě velmi baví, protože je různorodá a mohu při ní v rámci marketingu uplatňovat odborné vědomosti lékárníka. Zejména mě naplňuje komunikace s veřejností během marketingových eventů, u nichž je Dr.Max partnerem. V soukromí je mou největší radostí téměř 6letá dcera Veronika. Mezi mé koníčky patří cestování, hra na piano i sport, a to především lyže, golf, běh, plavání a cykloturistika. Relaxuji nejraději v přírodě anebo když pečuju o zahradu.
Pracovní náplň:
• Příprava odborných podkladů pro media obsahovou spolupráci napříč jednotlivými brandy
• Účast na eventech Dr.Max, kde provádí diagnostiku pleti
+ InBody diagnostiku a s tím spojené odborné poradenství
• Příprava a podklady pro odborné tipy lékárníka v rámci sociálních sítí a poradny na webu Dr.Max
• Propagace novinek na vlastních sociálních sítích
• Tvář některých marketingových kampaní
• Odborné rozhovory a videa, jež využíváme jako content v kampaních – OralCare, HairCare, Bebelo, Kosmetika, Dia klub
• Produkční práce v rámci některých vybraných eventů – Běhej lesy, eventy v lékárnách s diagnostikou apod.
Bc. Daniel Kebis, MBA
Online marketing manager
V Dr.Max jsem téměř 8 let. Užívám si kontinuální vzdělávání v online marketingu a nových technologiích. Vlastním oranžový pás ve vedení inovací, takže se snažím přinášet praktická vylepšení do praxe. Fascinuje mě psychologie prodeje a správné pochopení spotřebitelských potřeb. V soukromí se snažím co nejvíce sportovat, mám za sebou 14 let thajského boxu, ještě více let jachtingu.
Pracovní náplň:
• Řízení online marketing týmu
• Spoluvytváření kalendáře kampaní a komunikačních témat
• Grafická příprava a podpora e-shop promočních kampaní – doprava zdarma, Valentýn, Vánoce, témata dle sezónnosti
• Přinášení inovací v rámci online marketingu a relevance – personalizace, trigger emails, web layers apod.
• Správa a náplň jednotlivých marketingových ploch na webu – web layers, bannery na home page apod.
• RTB výkonnostní marketing = výkonnostní marketing podporující brand kampaně a kampaně jednotlivých značek v rámci PL/dermo týmu
• Stanovování strategie rozesílky e-mailů
• Zapojení nových technologií a metrik, včetně personalizace – Meiro, Mext, Mailkit atd.
• Launch inovativních e-comm projektů, např. Dr.Max boxy, SameDay Delivery, Košík.cz, Facebook locations a Google businesses
• Analýza výkonnosti jednotlivých kampaní v GA
• Zodpovědnost za fulltext nastavení a vyhledávání na Dr.Max.cz
Bc. Erika Čapková
Online specialist
V Dr.Max pracuji třetím rokem. Na současnou pozici jsem se přesunula z obchodního oddělení v červnu 2022. Práce v Dr.Max si moc vážím pro možnost rozvíjení se a neustálého učení se novým věcem. Baví mě různorodost mé práce a to, že můžu přicházet s vlastními nápady. Moc vděčná jsem za skvělý tým kolegů, kteří jsou pro mě nejen inspirací a v mnohém vzorem, ale i skvělým kolektivem. Většinu volného času věnuji nohejbalu, který hraji závodně již 15 let. O méně zábavných víkendech a po nocích se v současnou chvíli snažím na VŠE dálkově vystudovat inženýrský obor management se zaměřením na marketing. Ráda cestuji a můj cestovatelský bucket list je téměř nekonečný.
Pracovní náplň:
• Grafická příprava a podpora e-shop promočních kampaní – třeba doprava zdarma, Valentýn, Vánoce, témata dle sezónnosti
• Správa a náplň jednotlivých marketingových ploch na webu – web layers, bannery na home page apod.
• RTB výkonnostní marketing = výkonnostní marketing podporující brand kampaně a kampaně jednotlivých značek v rámci PL/dermo týmu
• Marketingová exekuce kampaní Hit týdne
• Analýza výkonnosti jednotlivých kampaní v GA
• Koordinace komunikace, promočních aktivit a distribuce materiálů mezi MKT a obchodním oddělením
• Správa online letáku
• Příprava propagačních materiálů s dodavateli
Jakub Pařízek
Management e-mailingu + PI (product information)
Jsem prostorově nepřehlédnutelný kapitán demo e-comm mailingu. Mojí doménou jsou e-shopové mail rozesílky, řízení publika odběratelů a hladký průběh celého procesu. Rád se potápím do spousty dat, kde hledám závislosti a řešení analytických zadání. Proto se věnuji také třídění a parametrizaci atributů u jednotlivých produktů. Jsem takový extrovert, který se často schovává za zasmušilý výraz, který mnohdy působí hůř, než jaký ve skutečnosti je. Pokud mě zrovna nenaleznete v záři monitorů, trávím v rámci „datové očisty“ čas nejčastěji u řek, zatopených pískoven a rybníků, kde lovím (víceméně neúspěšně) ryby. Jako technicky orientovaný jedinec miluji také auta, železniční a leteckou dopravu.
Motto: „Jo, uděláme to tak, aby to bylo dobrý.“
Pracovní náplň:
• E-mailing strategie
• Rozesílání mailingů e-shopu
• Tvorba šablon mailingů
• Tvorba segmentů zákazníků pro rozesílky mailingu
• Analýza mailing kampaní
• Analýza za nastavování atributů kategorií a produktů na e-shopu – zodpovědnost za celý projekt
Ing. Lucie Králíková
Emailing specialist
Vystudovala jsem marketingovou komunikaci a marketingu ve farmacii se věnuji už desátým rokem, pracovala jsem pro dodavatelské a výrobní společnosti, kde jsem měla možnost být u zrodu produktů, jejich launchování, nastavení plánů a strategií a u konečného vyhodnocení marketingových aktivit.
Letos v únoru jsem nastoupila do Dr.Max, kde mám na starosti e-mailing a s tím spojené aktivity, oblast e-commerce je pro mě výzvou, protože se tu mohu pořád učit něco nového a zároveň se věnovat jedné oblasti naplno a využít zde i své vlastnosti, jako např. perfekcionismus. Oceňuji přátelský a usměvavý kolektiv, který mi vždy se vším pomůže.
Ve volném čase se věnuji synovi, domácímu zvířectvu a snažím se sportovat, nejraději mám běh v přírodě, jízdu na koloběžce či in-linech a tanec. Za relax považuji historickou četbu, zahradničení, horkou vanu nebo třeba opalování na sluníčku a skvělou gastronomii.
Pracovní náplň:
• Rozesílání mailingů e-shopu automaticky i ručně
• Tvorba monobrandů pro dodavatele
• Tvorba mailových šablon společně s agenturou
• Do budoucna tvorba segmentů rozesílání mailingů
• Analýza mailing kampaní
• Analýza marketingových kampaní
Voltaren
Koupit ZDE
Co stojí v cestě, stává se cestou
Seriál: Emoce za tárou
Seriál: Emoce za tárou
Co stojí v cestě,
stává se cestou
Současná doba přináší tolik nových změn, nečekaných zvratů i překážek k překonávání, že povzdech „to si nepamatujeme, že kdy nastalo“ nebo „tohle jsme za uplynulé dlouhé roky nezažili“ lze zaslechnout velice často. Svědčí to o nejistotě z nečekaného. Jak se k ní postavit?
Jistě si vybavíte mnoho pocitů, které doprovázely vás i veřejnost při různých výpadcích léků během této zimy… Pro vaši podporu v této neklidné době tak vznikla série videí „Jak na (ne)klid?“, která směřovala především na zvládnutí emočně náročných situací s pacienty. Nyní se ale pojďme zaměřit přímo na nás: Jaké emoce bychom neměli nechat převládnout a jaké naopak podporovat v momentech, kdy se nám něco nevede tak, jak chceme, když nastávají nové a nečekané okolnosti a problém je na spadnutí? Jak přistoupit k jakékoli nenadálé změně, která bez varování vstoupí do našich plánů?
Co vlastně můžeme ovlivnit?
Ať už se kolem nás odehrává cokoli, je dobré si uvědomit, že na tom, jak se bude vše vyvíjet, máme zpravidla jen velmi malý vliv. Nemůžeme nařídit lidem ve svém okolí, aby se chovali tak, jak my chceme, nemůžeme ovlivnit všechny faktory a okolnosti, které vstupují do našich každodenních příběhů. Moravský básník Jan Skácel k tomu napsal moc pěknou báseň, kterou dokonce nazval Modlitbou, a ať si již do jejího duchovního přesahu dosadíme jakýkoli rozměr, přesně nám říká to, co je pro náš život velmi podstatné:
A dej mi sílu unésti
všechno co změnit nemám sil
Odvahu abych to nač stačím
na tomto světě pozměnil
A také moudrost abych znal
a od sebe to rozeznal
(Jan Skácel, Modlitba stará – stará!)
To, co nám svými verši báseň připomíná, je fakt, že nemůžeme a nebudeme mít síly pohnout vším, čím bychom chtěli, ale také rovněž – že nejsme vůči dění kolem nás bezbranní. Dokonce, že je na nás a na našem úsudku i našich schopnostech, zda realitu správně vyhodnotíme a jak se nám s tou či onou skutečností bude dál žít...
Možná si kolem sebe všímáme – a lékárny jsou místem, které přináší vděčnou příležitost pro skutečně velkou škálu komunikačních momentů –, že mnozí lidé šíří kolem sebe špatnou náladu, negativistický pohled na svět a lamentace či nadávky. Není jich sice přespříliš, ale dokáží den jiným lidem ve svém okolí velmi nepěkně poznamenat. Opačným příkladem jsou lidé, kteří si dokáží přesně v duchu Skácelových veršů zanalyzovat to, co se kolem nebo jim samým děje, a zaujmout konstruktivnější postoj – buď skutečnost akceptují, protože není v jejich moci ji nějak významně dále ovlivnit, nebo seberou všechny síly a udělají maximum pro to, aby vytěžili z dané situace něco pro sebe a udělali vše pro pozitivní vývoj. Takoví lidé přemýšlejí nad sebou i nad druhými, nepropadají neužitečným a nepřínosným emocím, ale v klidu a s rozvahou dokáží problém řešit nebo uklidnit a stabilizovat situaci. Vnášejí do ní klid, jistotu, že je v pořádku, jak se věci dějí, navzdory momentálním těžkostem.
Antičtí filozofové přirovnávali překážku, která se objeví v životě, k balvanu, který nám vstoupil do cesty. V jednu chvíli k němu musíme dojít, nelze ho minout. Přinutí nás zastavit se. Skrývá však v sobě zároveň i výzvu na otázky „Přelezu ho, obejdu, pokusím se ho odvalit?“. Kámen mlčí, ale nutí k zamyšlení, zastavení se a pochopení, že věci nepůjdou tak, jak jsme si plánovali, že musíme zvolit nějaký jiný postup a řešení, změnit směr. Kámen ale rozhodně neznamená, že za ním cesta nepokračuje. Ona tam je, i když ji zrovna momentálně nevidíme. „Co ti stojí v cestě, to je její součástí,“ prohlašoval římský císař Marcus Aurelius, a my si z toho můžeme odnést poznání, že kámen na cestě je mnohdy velkou výzvou, která nám přináší možnost se v něčem ještě zdokonalit, být lepší, vyvinout úsilí a překážku překonat.
Balvan na cestě může být někdy tím nejpotřebnějším, co nám umožní lépe poznat sebe sama, své limity, nebo třeba i lidi v našem okolí. Jak si s ním poradíme, je na každém z nás, a není ani vůbec nutné naše rozhodnutí s kýmkoli jiným poměřovat. Volbu máme každý svou, i zodpovědnost. Přístup, který nám nedělá z balvanů na našich cestách nepřátele, nás může více zbavit obav, strachu a učí nás hledat přínos i v tom, co se nám nelíbí, ale nad čím se nám může podařit zvítězit, a získat ze všeho poučení a užitečnou zkušenost.
Více o tématu na webináři buď 9. 5. 2023, nebo 23. 5. 2023 (přihlášení přes Chronos).
Milada Záborcová, lektorka,
vzdělávací společnost APAS – redakčně editováno
Panadol Extra Novum
Koupit ZDE
Nové lékárny
Síť Dr.Max
Síť Dr.Max
nové lékárny
Ani tento rok se rozvoj sítě Dr.Max nezastavil a počet lékáren se zase o něco rozrostl. Všem novým týmům přejeme mnoho úspěchů a zástupy spokojených klientů.
Dr.Max LÉKÁRNA – Praha, Bělehradská, stř. 651, regionální ředitel Michal Brož
8. 11. 2022 jsme do regionu 6 přivítali krásnou novou lékárnu v centru Prahy. Středisko 651 je zařazeno do SMB PharmDr. Honzy Němečka. Lékárnu povede Mgr. Tereza Hanzlíková.
Dr.Max LÉKÁRNA – Lysá nad Labem, stř. 664, regionální ředitel Petr Podzemný
V Lysé nad Labem jsme dne 28. 11. 2022 otevřeli již druhou lékárnu Dr.Max.
Lékárna je pod SMB OZ PharmDr. Branislava Barčíka a VL Mgr. Pavly Svobodové.
Dr.Max LÉKÁRNA – Plzeň, stř. 570, regionální ředitelka Zuzana Štěpánková
6. 12. 2022 jsme v regionu 2 otevřeli lékárnu, která je zařazena do SMB Plzeň-střed Mgr. Doroty Novákové. Lékárnu povede PharmDr. Marek Farkašovský.
Ostrava, středisko 399, regionální ředitel Tomáš Novotný
Těsně před Vánoci, 19. 12. 2022, byla otevřena lékárna v Ostravě pod vedením OZ Mgr. Svatavy Opekarové a VL Mgr. Hany Janečkové.
Neplachovice – výdejna, středisko 676, regionální ředitel Tomáš Dobeš
2. 1. 2023 jsme otevřeli v barvách Dr.Max výdejnu v Neplachovicích. Výdejna je spolu s mateřskou lékárnou 673 Opava Poliklinika začleněna do sítě Dr.Max jako samostatný subjekt. Odborným zástupcem je Mgr. David Zobel, vedoucí lékárny je Mgr. Lenka Volná.
Opava, středisko 673, regionální ředitel Tomáš Dobeš
16. 1. 2023 jsme otevřeli lékárnu v Poliklinice Opava. Odborným zástupcem je Mgr. David Zobel, vedoucí lékárny je Mgr. Lenka Volná.
Olomouc, středisko 654, regionální ředitel Lukáš Kazík
Dne 25. 1. 2023 jsme otevřeli další lékárnu v Olomouci, a to konkrétně v OC HANÁ, kde jsme na stejném místě v obchodním centru vystřídali lékárnu jiného řetězce. Lékárna spadá do SMB OZ Mgr. Evy Škodové a manažerkou lékárny je Mgr. Laura Miklasová.
Žamberk, stř. 677, regionální ředitel Zdena Šafrová
V únoru dne 2. 2. 2023 jsme otevřeli v Žamberku novou lékárnu pod našimi barvami (Laura s.r.o.) a pod vedením Mgr. Evy Adámkové a odborné zástupkyně PharmDr. Aleny Neubauerové.
Xados
Koupit ZDE
Planeta Penta
Zprávy ze Skupiny
Novinky ze Skupiny
planeta penta
Výsledky Penta Investments
Rok 2022 uzavřela skupina Penta s čistým ziskem 11,6 mld. Kč. Jedná se o druhý nejlepší výsledek za téměř 30letou historii Penty. Celková aktiva portfoliových společností skupiny se zvýšila na 343 mld. Kč. Do rozvoje svých společností a projektů Penta i v roce 2022 investovala přes 19 mld. Kč, což je o 7 miliard víc než v roce 2021. Skupina zaměstnává více než 40 000 lidí, na dani z příjmu a odvodech za svoje zaměstnance zaplatila celkem 14,5 mld. Kč. K celkovým výsledkům skupiny přispěly zejména lékárny Dr.Max.
Očkování v lékárnách – další země
Po Polsku dostali možnost očkovat v lékárnách také rumunští kolegové. A jak dokazuje snímek z reportáže odvysílané na toto téma televizní stanicí Euronews, žádné velké čáry to, pokud jde o vybavení, nejsou. Je zřejmé, že tam, kde je vůle, najde se i poměrně jednoduchá cesta.
Expanze Dr.Maxe Srbsku
Skokový růst poboček zaznamenal Dr.Max v Srbsku díky akvizici 66 lékáren sítě Cvejić. Celkově se tak v této balkánské zemi dostal přibližně na číslo 250. Dr.Max působí na srbském trhu od roku 2017.
Hyperlékárny i v Srbsku
Po spuštění konceptu velkoprostorových hyperlékáren v Rumunsku následuje s tímto typem prodeje a výdeje léčiv také Srbsko. Pobočky s prodejní plochou přes tisíc metrů nazvalo „Super Dr.Max“ a zatím fungují tři – v Bělehradě, Novém Sadu a v Niši.
Nákup distribuce v Rumunsku
Skupina Dr.Max pokračuje v expanzi na rumunském trhu. V poslední době například nákupem maloobchodní a distribuční divize maďarské společnosti Gedeon Richter, která v zemi provozovala asi stovku lékáren. Transakce v hodnotě přes 20 milionů eur ještě čeká na schválení tamního protimonopolního úřadu. Tento krok posílí pozici Dr.Max na rumunském trhu – skupinu přiblíží k lídrovi trhu, síti Catena, která má 900 lékáren. V Rumunsku se činí také německý Phoenix (v Česku provozuje síť Benu), který koupil část lékáren Remedia, Ecofarmacia a Proxi Pharma.
Nové sklady ve východní Evropě
Společnost A&D Pharma, která je rumunskou součástí skupiny Dr.Max, ve spolupráci s logistickým developerem CTP, otvírá v Monogasii na předměstí Bukurešti novou skladovou základnu o ploše 35 tisíc metrů čtverečních. Jde o podobnou vlajkovou loď, jakou v Česku pro Dr.Max představuje sklad v Pavlově. Podobné aktivity vykazuje i Dr.Max v Polsku, kde si v logistickém parku Teresin asi 45 kilometrů na západ od Varšavy pronajímá 14 tisíc metrů skladové plochy.
Definitivní sbohem
Hliníkárna Slovalco v Žiaru nad Hronem, která je součástí portfolia Penty Investments, oznámila, že úplně ukončuje provoz. Jeden z nejmodernějších závodů svého druhu v Evropě nebyl schopen udržet výrobu bez pomoci, kterou slovenská vláda odmítla poskytnout. V této rubrice informujeme o vývoji ve Slovalcu pravidelně, podrobnosti lze nalézt v minulých vydáních Max Magazínu.
Kouzelné slůvko
Dr.Max v Itálii se rozhodl vsadit v jedné z kampaní na emoce, když ji postavil na pouhém slůvku děkuji (grazie). Je fakt, že něčím takovým nelze nic jiného než potěšit.
Apivita
Koupit ZDE
Něco na bolest
Vzdělávání
Vzdělávání
Vysoký tlak
Pacient: Dobrý den, prosím něco účinného proti bolesti.
Patient: Hello, do you have something effective for pain please?
Patient: Hallo, bitte haben Sie etwas wirksames gegen Schmerzen.
Lékárník: Rozumím, zeptám se, pro koho to budeme vybírat?
Pharmacist: Yes, I need to ask, who is it for?
Apotheker: Ja, ich muss fragen, für wen ist es?
P: Pro mě.
P: For me.
P: Für mich.
L: Co přesně bolí?
Ph.: What exactly hurts?
Ap.: Was genau tut Ihnen weh?
P: Začalo mě bolet ucho. Trochu pobolívá, ale když si na něj sáhnu, tak už to bolí.
P: My ear started to hurt. It pains from time to time, but when I touch it, it already hurts.
P: Mein Ohr begann zu schmerzen. Es tut ein bisschen weh, aber wenn ich es berühre, tut es schon weh.
L: Jak dlouho už vás to trápí?
Ph.: How long has it been bothering you?
Ap.: Wie lange stört es Ihnen?
P: Dnes je to druhý den, začalo to včera.
P: Today is the second day. It started yesterday.
P: Heute ist es der zweite Tag. Es hat gestern angefangen.
L: Říkáte, že vás bolí ucho. Pro jistotu se zeptám, vytéká z toho ucha něco? Co tomu předcházelo?
Ph.: You say your ear hurts. Just to be sure, is there anything coming out of that ear? What preceded it?
Ap.: Sie sagen, Ihr Ohr tut weh. Nur um sicherzugehen, kommt irgendetwas aus diesem Ohr? Was war vorher?
P: Z ucha nic nevyteklo. Určitě to mám z bazénu, cítil jsem, jak mi tam zůstala voda.
P: Nothing came out of the ear. I must have it from the swimming pool. I felt water getting stuck in there.
P: Nichts kam aus dem Ohr. Ich muss es aus dem Schwimmbad haben, ich fühlte, wie mein Wasser darin stecken blieb.
L: Rozumím. Jen se pro jistotu zeptám, léčíte se s něčím?
Ph.: I understand. Just to be sure, are you being treated for something else?
Ap.: Ich verstehe. Nur um sicherzugehen, werden Sie mit etwas anderem behandelt?
P: Neléčím.
P: I am not.
P: Nein.
L: (…) Nesu toho víc, hned vysvětlím proč. Přinesl jsem vám ušní sprej proti bolesti. Ten uleví od bolesti přímo v tom uchu. Nesu vám také kapsle s ibuprofenem. V kombinaci s tím sprejem to bude mít silnější efekt proti té bolesti, kterou popisujete. Ještě vám ukážu tento ušní sprej. Můžete jej příště použít vždy dopředu před plaváním. Obsažený olivový olej zabrání vodě, aby v tom uchu zůstávala.
Ph.: (…) I am carrying more things, I‘ll explain why. I brought you an ear pain reliever spray. It will relieve the pain right in the ear. I also brought you some ibuprofen capsules. In combination with the spray, it will have a stronger effect on the pain you describe. I want to show you another ear spray. You can always use it next time before the swimming. The olive oil will prevent remaining water in your ear.
Ap.: (…) Ich trage mehr Sachen, ich erkläre gleich warum. Ich habe Ihnen Ohrenschmerzspray mitgebracht. Es lindert den Schmerz direkt in dem Ohr. Ich habe Ihnen auch Ibuprofen-Kapseln mitgebracht. In Kombination mit dem Spray wird es eine stärkere Wirkung auf die von Ihnen beschriebenen Schmerzen haben. Ich zeige Ihnen noch dieses Ohrspray. Sie können es das nächste Mal immer vor dem Schwimmen verwenden. Das enthaltene Olivenöl verhindert, dass Wasser in Ihrem Ohr bleibt.
P: Myslím, že budu potřebovat asi všechno, tak si to vezmu.
P: I think I‘ll probably need everything, so I‘ll take it all.
P: Ich denke, ich werde wahrscheinlich alles brauchen, also nehme ich es.
L: Dobře. Ten sprej proti bolesti používejte až čtyřikrát denně. Aplikujte si do ucha 1–2 vstřiky, a aby roztok lépe účinkoval, několik vteřin to ucho masírujte. Přebytek vytékající z ucha pak otřete čistým ubrouskem. Kapsle proti bolesti používejte až třikrát denně. Dávejte si je vždy po jídle.
Ph.: Good. Use that pain reliever spray up to four times a day. Spray it 1–2 doses into your ear, and to make the solution work better, massage the ear for a few seconds. Wipe the rest of it with a clean napkin. Use the pain reliever capsules up to three times a day. Take them always after a meal.
Ap.: Gut. Verwenden Sie dieses Schmerzmittelspray bis zu viermal täglich. Sprühen Sie 1–2 Sprühstöße in Ihr Ohr und massieren Sie das Ohr einige Sekunden lang, damit die Lösung besser wirkt. Wischen Sie den Rest mit einer sauberen Serviette ab. Verwenden Sie die Schmerzmittelkapseln bis zu dreimal täglich. Nehmen Sie sie immer nach einer Mahlzeit ein.
P: Děkuji, je mi to jasné.
P: Thank you, I understand.
P: Danke, ich verstehe.
L: Teď, když ucho bolí, to plavání raději vynechte, ať se vám tam opět nedostane voda, to by tomu neprospělo. Pokud by se vám to do dvou dnů nezlepšilo, pak bych vám doporučil poradit se s lékařem.
Ph.: Now if the ear hurts, you‘d better skip swimming in order not to get water in there again.That wouldn‘t be good. If it doesn‘t improve in 2 days, I would recommend that you’d consult a doctor.
Ap.: Wenn jetzt das Ohr wehtut, sollten Sie lieber aufs Schwimmen verzichten, damit Sie nicht wieder Wasser reinbekommen. Es wird nicht gut sein. Wenn wird es nach 2 Tagen nicht besser sein, würde ich Ihnen empfehlen einen Arzt aufzusuchen.
P: Určitě, s tím počítám. A děkuji vám za rady.
P: Sure, OK. And thank you for the advice.
P: Und danke für den Rat.
L: Ještě něco dalšího pro vás nebo někoho blízkého?
Ph.: Anything else for you or someone close to you?
Ap.: Sonst noch etwas für Sie oder jemanden, der Ihnen nahesteht?
P: Ne, myslím, že to dnes bude už všechno.
P: No, I think that is all for today.
P: Nein, ich denke, das wird alles für heute sein.
L: Máte naši Kartu výhod?
Ph.: Do you have our Benefits Card?
Ap.: Haben Sie unsere Vorteilskarte?
P: Ano, ale nemám ji dnes bohužel u sebe. Mohl byste mě najít přes telefonní číslo?
P: Yes, but unfortunately I don‘t have it on me today. Could you find me by phone number?
P: Ja, aber leider habe ich es heute nicht dabei. Könnten Sie mich unter der Telefonnummer finden?
L: Určitě ano, povězte mi jej. (…) Tak ať se vám brzy uleví.
Ph.: Sure, tell me. (…) So I wish you get better soon.
Ap.: Sicher, sagen Sie es mir. (…) Seien Sie also bald im Ordnung.
P: Děkuji. Na shledanou, hezký zbytek dne.
P: Thank you. Goodbye, have a nice rest of the day.
P: Danke schön. Auf Wiedersehen, schönen Rest des Tages.
Biopron 9
Koupit ZDE
Sluch a uši
Vzdělávání
Vzdělávání
srdce jako zvon
Víte, proč se uši zvětšují i ve stáří? Kolik procent lidí nad 80 let trpí nedoslýchavostí? Jak se označuje nadměrná citlivost na zvuky? Udělejte si kvíz a ověřte si své znalosti.
Každá otázka má JEDNU správnou odpověď.
Čtvereček musíte táhnout do stran.
1) Proč neslyšíme během spánku všechny okolní zvuky?
a) Ucho při spánku regeneruje a omezuje sluchovou funkci
b) Sluchově rovnovážný nerv je při spánku utlačen
c) Mozek některé okolní zvuky při spánku potlačuje
2) Proč se uši zvětšují i ve stáří?
a) Chrupavka v uchu povoluje a na struktury v uchu působí gravitace
b) Ucho roste za účelem kompenzace rozvíjející se nedoslýchavosti
c) Jedná se o vedlejší účinek chronického podávání některých léků
3) Z hlediska čištění ucha dosahuje spolehlivého efektu:
a) ušní svíce
b) vatová tyčinka
c) samočistící funkce ucha
4) Se zánětem zevního ucha se častěji budeme setkávat:
a) u malých dětí
b) u plavců
c) u muzikantů
5) Určitou mírou nedoslýchavosti je ve věku nad 80 let postiženo:
a) 50 % osob
b) 65 % osob
c) 80 % osob
6) Vedle Bedřicha Smetany byl ze slavných hudebních skladatelů postižen ztrátou sluchu také:
a) Ludwig van Beethoven
b) Gustav Mahler
c) Richard Wagner
7) Od 17. století se ke zlepšení sluchu používaly ušní trubky ve tvaru kuželů. První elektrické naslouchadlo (Akouphone) bylo vynalezeno v roce:
a) 1898
b) 1923
c) 1948
8) Nadměrná citlivost na okolní zvuky se označuje pojmem:
a) misofonie
b) hyperakuze
c) tinnitus
9) Chorobami vnitřního ucha souvisejícími s hučením v uších a závratěmi se zabývá:
a) otoneurologie
b) otometrie
c) vnitřní otologie
10) Z přírodních látek se k léčbě tinnitu používá:
a) extrakt z borůvek
b) extrakt z Ginkgo biloba
c) extrakt z koňského kaštanu
Text: Lukáš Novotný; foto: Adobe Stock
Správné odpovědi: 1c, 2a, 3c, 4b, 5c, 6a, 7a, 8b, 9a, 10b
Tantum Verde
Koupit ZDE
Vaše kulatá jubilea
Lidé
Lidé
vaše kulatá
jubileaPřejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
duben
Beranová Kateřina DiS. 1. 4. 2023
Brožová Andrea DiS. 1. 4. 2023
Hrabačková Štěpánka 1. 4. 2023
Kácovský Jiří 1. 4. 2023
Langhammerová Jiřina 1. 4. 2023
Mgr. Škývarová Anna 1. 4. 2023
Horáčková Dagmar DiS. 2. 4. 2023
Mgr. Mašek Josef 2. 4. 2023
Popelářová Lenka 3. 4. 2023
Mgr. Starková Martina 3. 4. 2023
PharmDr. Železná Erika 3. 4. 2023
Krobotová Renata DiS. 5. 4. 2023
Mgr. Kukelková Jeanette 5. 4. 2023
Měkynová Lenka 5. 4. 2023
Procházková Lenka DiS. 5. 4. 2023
Remeníková Andrea 5. 4. 2023
Trgiňová Veronika 5. 4. 2023
Gabrišová Ida 6. 4. 2023
Strachala Zdeněk 6. 4. 2023
Svojšová Jana 6. 4. 2023
Synková Miroslava DiS. 6. 4. 2023
Mgr. Zhorná Petra 6. 4. 2023
Zigalová Markéta DiS. 6. 4. 2023
PharmDr. Podlipná Jana 7. 4. 2023
Horáková Kateřina DiS. 8. 4. 2023
Hrechanovska Alla 8. 4. 2023
Mgr. Kritmanová Michaela 8. 4. 2023
Zemanová Leona DiS. 8. 4. 2023
Mgr. Zpěváková Gabriela 8. 4. 2023
Hendrychová Jana 9. 4. 2023
Mgr. Prouza Jakub 9. 4. 2023
Richter Tomáš 9. 4. 2023
Hochová Jitka 10. 4. 2023
Kadová Jitka 10. 4. 2023
Nevrlová Jiřina 10. 4. 2023
Bryndová Ivana DiS. 11. 4. 2023
Čapková Radka 11. 4. 2023
Mgr. Horká Lucie 11. 4. 2023
PharmDr. Krejčí Ivana 11. 4. 2023
Pátková Gabriela DiS. 11. 4. 2023
Petrášová Martina 11. 4. 2023
PharmDr. Štěpánková Jana 11. 4. 2023
Dobrá Hana 12. 4. 2023
PharmDr. Ptáčková Martina 12. 4. 2023
PharmDr. Vedralová Štěpánka 12. 4. 2023
Mgr. Hadravová Michaela 13. 4. 2023
Ciencialová Romana 14. 4. 2023
Králová Petra 14. 4. 2023
Pávková Veronika DiS. 14 .4. 2023
Mgr. Dančíková Barbora 15. 4. 2023
Frydrychová Jitka 15. 4. 2023
Jeníková Ivana 15. 4. 2023
Matějcová Nikola 15. 4. 2023
Nohavicová Monika DiS. 15. 4. 2023
Mgr. Procházková Alena 16. 4. 2023
Růžičková Lucie 16. 4. 2023
Blumajerová Anna DiS. 17. 4. 2023
Fialová Romana 17. 4. 2023
Mikulášková Mirka DiS. 17. 4. 2023
Mgr. Frídlová Katarína 18. 4. 2023
Holoubková Alžběta 18. 4. 2023
Studničková Hana DiS. 18. 4. 2023
Svobodová Magdaléna DiS. 19. 4. 2023
Švandová Vendula DiS. et DiS. 19. 4. 2023
Mgr. Vlková Klára 19. 4. 2023
Bc. Janišová Silvie 20. 4. 2023
Kašáková Pavla 20. 4. 2023
Kuncová Marta 20. 4. 2023
Lokajová Markéta DiS. 20. 4. 2023
Borková Jana 21. 4. 2023
Imrová Vladislava 21. 4. 2023
Krištofíková Markéta 21. 4. 2023
Mgr. Cagašová Helena 22. 4. 2023
Drabantová Helena DiS. 22. 4. 2023
Mgr. Gröszlová Marie 22. 4. 2023
Mgr. Imrichová Lenka 22. 4. 2023
Mgr. Kosmynka Nataliya 22. 4. 2023
Maradová Lenka 22. 4. 2023
PharmDr. Zelová Hana 22. 4. 2023
Blahová Eliška 23. 4. 2023
PharmDr. Kopřivová Hana 23. 4. 2023
Mázlová Marie 23. 4. 2023
Mgr. Vysloužilová Petra 23. 4. 2023
Fajkusová Martina 24. 4. 2023
Polívková Pavlína 24. 4. 2023
Vytřasová Kristýna 24. 4. 2023
Mgr. Pospíšilová Eva 25. 4. 2023
Mgr. Fantová Michaela 26. 4. 2023
Hubínková Hana 26. 4. 2023
Ing. Janík Lukáš 26. 4. 2023
Bc. Skotnicová Lenka 26. 4. 2023
Březinová Klára 27. 4. 2023
PharmDr. Holoubek Jiří 27. 4. 2023
Mgr. Kabelková Markéta 27. 4. 2023
Mgr. Matějková Jana 27. 4. 2023
Mgr. Mechurová Beáta 27. 4. 2023
PharmDr. Vaňková Markéta 27. 4. 2023
Burešová Aneta DiS. 28. 4. 2023
PharmDr. Fischer Dominika 28. 4. 2023
Aldea Imola 29. 4. 2023
PharmDr. Barák Vlastimil 29. 4. 2023
Marušková Martina 29. 4. 2023
Švihelová Martina DiS. 29. 4. 2023
Bartoušková Andrea 30. 4. 2023
Valigurová Jitka 30. 4. 2023
KVĚTEN
Ing. Bednářová Aneta 1. 5. 2023
Fuksa Jan DiS. 1. 5. 2023
Kocijan Anita 1. 5. 2023
Mgr. Ferenc Klára 2. 5. 2023
Mgr. Juříčková Iva 2. 5. 2023
Lukešová Andrea 2. 5. 2023
Bejšovcová Lenka 3. 5. 2023
Mgr. Hřivnáč Daniel 3. 5. 2023
Polková Simona 4. 5. 2023
Vrbová Eliška DiS. 4. 5. 2023
Karnišová Kristýna DiS. 5. 5. 2023
Kozachok Anna 6. 5. 2023
Kverek Adam 6. 5. 2023
Mašlíková Zuzana 6. 5. 2023
Opalecká Lucie 6. 5. 2023
Chodurová Markéta 7. 5. 2023
Milosavljević Zvezdana 7. 5. 2023
Pinkasová Eva 7. 5. 2023
Mgr. Dvořáková Marcela 8. 5. 2023
Mgr. Hudáková Eliška 8. 5. 2023
Ortová Veronika 8. 5. 2023
Váchalová Libuše 8. 5. 2023
Mgr. Milkovičová Lenka 10. 5. 2023
Mgr. Nováková Veronika 10. 5. 2023
Mgr. Přibyl Jakub 10. 5. 2023
Šlingrová Jana 10. 5. 2023
Andresová Barbora DiS. 11. 5. 2023
Burdová Hana 11. 5. 2023
Mgr. Jakubčíková Ellen 11. 5. 2023
Mgr. Puchnerová Lucie 11. 5. 2023
Chmelová Jiřina 12. 5. 2023
Mgr. Kučerová Daniela 12. 5. 2023
Mgr. Pfeilerová Veronika 12. 5. 2023
Mgr. Szotkowski Radka 12. 5. 2023
Hanáčková Monika 13. 5. 2023
Kádnerová Klára 13. 5. 2023
Mgr. Kurucová Anna 13. 5. 2023
Mgr. Vítek Zdeněk 13. 5. 2023
Hučíková Iva 14. 5. 2023
Matoušková Lucie 14. 5. 2023
Milota Petr DiS. 14. 5. 2023
Mgr. Sladkovská Helena 14. 5. 2023
Sontáková Petra DiS. 14. 5. 2023
Vávrová Vladimíra 14. 5. 2023
Mgr. Bobek Jaroslav 15. 5. 2023
Mgr. Bucalová Martina 15. 5. 2023
Peřkavcová Lenka 15. 5. 2023
Štychová Petra 15. 5. 2023
Kopáčová Gabriela DiS. 16. 5. 2023
Mgr. Machalová Věra 16. 5. 2023
Mgr. Mauer Zbyněk 16. 5. 2023
Mičolová Andrea DiS. 16. 5. 2023
PharmDr. Novotná Marta 16. 5. 2023
Mgr. Žitníková Magdalena 16. 5. 2023
Dobrovolná Barbora 17. 5. 2023
Mgr. Gajdošová Markéta Ph.D. 17. 5. 2023
Hovorková Jana 17. 5. 2023
PharmDr. Kašková Jana 17. 5. 2023
PharmDr. Kuchválková Lenka 17. 5. 2023
Velflová Jana 17. 5. 2023
Mgr. Babcová Jitka 18. 5. 2023
Zbořilová Andrea 18. 5. 2023
Hanáková Martina DiS. 19. 5. 2023
Lenzen Martina 19. 5. 2023
Pejša Tomáš DiS. 19. 5. 2023
Taškeová Veronika 19. 5. 2023
Jersonová Vlasta 20. 5. 2023
Mgr. Sadykova Michaela 20. 5. 2023
Ing. Vašková Zdenka 20. 5. 2023
Mgr. Ačaiová Simona 21. 5. 2023
Hodrová Martina DiS. 21. 5. 2023
Švehlová Gabriela DiS. 21. 5. 2023
Mikušová Pavlína DiS. 22. 5. 2023
Mgr. Venzhöferová Eva 23. 5. 2023
PharmDr. Kmínková Jana Ph.D. 24. 5. 2023
Pachole Monika DiS. 24. 5. 2023
Pavelková Michaela 24. 5. 2023
Ing. Sidor Michal 24. 5. 2023
Hamalová Lenka 25. 5. 2023
Koucká Kateřina 25. 5. 2023
Toncarová Edita 25. 5. 2023
PharmDr. Borkovcová Renáta 26. 5. 2023
Mgr. Kubová Helena 26. 5. 2023
Rachotová Kateřina DiS. 26. 5. 2023
Mgr. Šaríková Romana 26. 5. 2023
Šavrová Sandra 26. 5. 2023
Albrechtová Michaela 27. 5. 2023
Hlostová Alice DiS. 27. 5. 2023
Mgr. Fifik Róbert 28. 5. 2023
Jašúrková Martina 29. 5. 2023
Strunecká Monika 29. 5. 2023
Hobzová Kateřina 30. 5. 2023
Jelínková Helena 30. 5. 2023
Mgr. Musilová Tereza 30. 5. 2023
Rumlerová Ivana 30. 5. 2023
Mgr. Hřivnáčová Veronika 31. 5. 2023
ČERVEN
Doupovcová Terezie 1. 6. 2023
Rajmanová Denisa DiS. 1. 6. 2023
Cahová Michaela 2. 6. 2023
Mgr. Měšťanová Kristýna 2. 6. 2023
Nováková Kateřina 2. 6. 2023
Mgr. Paik Iveta 2. 6. 2023
Sršeň Lubomír 2. 6. 2023
Mgr. Černohouzová Kateřina 3. 6. 2023
Mgr. Juráček Karel 4. 6. 2023
Martincová Worthová Nikola DiS. 4. 6. 2023
Plojharová Andrea 4. 6. 2023
Mgr. Pekná Katarína 5. 6. 2023
Mgr. Peřinová Blanka 5. 6. 2023
Sobotková Kristýna DiS. 5. 6. 2023
Tarnavska Svitlana 5. 6. 2023
Hýža Dušan 6. 6. 2023
Jančová Marta 7. 6. 2023
Mgr. Kupčíková Júlia 7. 6. 2023
Poncová Michaela 7. 6. 2023
Mgr. Říhová Dominika 7. 6. 2023
PharmDr. Knoblochová Dominika 9. 6. 2023
Lakomá Renata DiS. 9. 6. 2023
Ledvinová Alena 9. 6. 2023
Postlová Hana DiS. 9. 6. 2023
Mgr. Bielková Silvie 10. 6. 2023
Mgr. Dlužaninová Martina 10. 6. 2023
Polánková Marcela 10. 6. 2023
Mgr. Paulová Eliška 11. 6. 2023
Rosolová Lenka DiS. 11. 6. 2023
Šteflová Renata 11. 6. 2023
Mgr. Jaworski Jakub 12. 6. 2023
Křivanová Zalabáková Štěpánka 12. 6. 2023
Locku Barbora DiS. 12. 6. 2023
Mgr. Diviš Radek 13. 6. 2023
PharmDr. Konvičková Šárka 13. 6. 2023
Mgr. Lišková Hana 13. 6. 2023
Melicharová Hana 13. 6. 2023
Pokorná Monika DiS. 13. 6. 2023
PharmDr. Götzlová Hana 14. 6. 2023
Mgr. Charvátová Kateřina 14. 6. 2023
Matýšková Šárka 14. 6. 2023
Neupauerová Lucie 14. 6. 2023
Mgr. Sýkora Jan 14. 6. 2023
Tormová Michaela 14. 6. 2023
PharmDr. Doležalová Lenka 15. 6. 2023
Mgr. Hanková Klára 15. 6. 2023
Matyková Linda 15. 6. 2023
PharmDr. Nevídalová Andrea 15. 6. 2023
Brzáková Marcela 16. 6. 2023
Mgr. Burianová Lucie 16. 6. 2023
Mgr. Opletalová Nikola 16. 6. 2023
Ryba Halyna 16. 6. 2023
Slamková Viera 16. 6. 2023
Mgr. Vyoralová Tereza 16. 6. 2023
Pospišilíková Blanka 17. 6. 2023
Ilyk Iryna 18. 6. 2023
PharmDr. Masná Lucie 18. 6. 2023
Šnévajsová Kateřina 18. 6. 2023
Pastorová Svitlana 19. 6. 2023
Racková Eva DiS. 19. 6. 2023
Ing. Fišner Eduard 20. 6. 2023
Mskony Rana Imad Yaqin DiS. 20. 6. 2023
Slavíčková Ivana 20. 6. 2023
PharmDr. Drdová Pavlína 21. 6. 2023
Jiráková Alena 21. 6. 2023
Kejdušová Markéta DiS. 21. 6. 2023
Konopáčová Veronika 21. 6. 2023
Kučerová Petra 21. 6. 2023
Pavlišová Radka DiS. 21. 6. 2023
Šebková Eva 21. 6. 2023
Trčková Markéta 21. 6. 2023
PharmDr. Vráblíková Klára 21. 6. 2023
Juráková Lenka DiS. 22. 6. 2023
Šimečková Martina DiS. 22. 6. 2023
PharmDr. Hujová Eliška 23. 6. 2023
Maticsová Barbora 23. 6. 2023
Mgr. Slámová Veronika 23. 6. 2023
Tesarčíková Monika DiS. 23. 6. 2023
Mgr. Koblížková Martina 24. 6. 2023
Mgr. Šebestová Lucie 24. 6. 2023
Mgr. Palša Norbert 25. 6. 2023
Reitingerová Michaela DiS. 25. 6. 2023
PharmDr. Adámková Karolína 26. 6. 2023
Dvořáková Petra 26. 6. 2023
Macháčková Jarmila 26. 6. 2023
Maloušek Alois DiS. 26. 6. 2023
PharmDr. Čech Roman 27. 6. 2023
Mgr. Dohnalová Ester 27. 6. 2023
Sobalová Ivona DiS. 27. 6. 2023
Ing. Vašáková Petra 27. 6. 2023
Venclíková Lenka 27. 6. 2023
Mgr. Bartůšková Aneta 28. 6. 2023
Mgr. Beková Milada 28. 6. 2023
Laliková Lucie DiS. 28. 6. 2023
Mgr. Matějka Jakub 28. 6. 2023
Mühlfaitová Veronika 28. 6. 2023
Foretová Ludmila 29. 6. 2023
Kuncová Jitka 29. 6. 2023
Lišková Zuzana DiS. 29. 6. 2023
PharmDr. Lukáč Róbert Ph.D. 29. 6. 2023
Žochová Lucie 29. 6. 2023
Dzurillová Pavla DiS. 30. 6. 2023
Mgr. Loučková Kateřina 30. 6. 2023
Salayová Lenka 30. 6. 2023
Mgr. Uřičářová Pavla 30. 6. 2023
ViaPharma
DUBEN
Dražková Tereza 2. 4. 2023
Ing. Maroušek Jan 6. 4. 2023
Kurka Miroslav 8. 4. 2023
Švandrlíková Gabriela 12. 4. 2023
Prasková Michaela 13. 4. 2023
KVĚTEN
Jindra Ondřej 18. 5. 2023
Vrbka Jan 19. 5. 2023
Kováč Nikolas 28. 5. 2023
Dittrichová Kristýna 30. 5. 2023
ČERVEN
Štěpán Michal 3. 6. 2023
Krejčí Martin 12. 6. 2023
Bačová Jana 17. 6. 2023
Jedlička Dušan 28. 6. 2023
Nurofen Rapid
Koupit ZDE
Výročí u společnosti 4Q 2022
Lidé
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTIVÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Mgr. Hana Adamová
Mgr. Kateřina Bělohlavá
Alexandra Borsuková
Mgr. Kamila Brzáková
Dagmar Burgerová
Mgr. Kateřina Černohouzová
Simona Drábková
Jiří Dvořáček
Marie Dvořáčková
Miroslava Filipová
Jana Frňková DiS.
Martina Gambošová DiS.
Bc. Pavel Gladysz
Mykhaylo Chernychuk DiS.
Lenka Choutková
Mgr. Anna Jankovská
Tatiana Jószayová
Bc. Michaela Kolečková DiS.
Mgr. Klára Konečná
Tereza Kramná DiS.
Mgr. Paulína Krátká
Hana Krejčová
Šárka Krsičková
PharmDr. Edita Kučerová
Martina Lenzen
Hana Michalisková
Ludmila Michálková DiS.
Jiřina Nevrlová
Petr Ondráček
Martina Petrášová
Renáta Plutnarová
Mgr. Veronika Prášková
Mgr. Tereza Přibylová
Lenka Rybářová
PharmDr. Dana Salášková
Nataliya Shmano
Mgr. Helena Sladkovská
Markéta Soukupová
PharmDr. Daniela Stará
Mgr. Šárka Steinerová
Mgr. Václav Šikola
Gabriela Šimáčková
Lenka Šimková DiS.
Romana Šplíchalová
Martina Švihelová DiS.
Adéla Švikruhová
Jiří Tesař DiS.
Lenka Tomanová
Ondřej Václavovič
Jaroslav Vázal
Ing. Gabriela Vigová
Dis Zuzana Wrubel
Mgr. Julie Žatecká
10 let
Monika Antošová
Jozef Bičaník DiS.
Mgr. Anežka Čmielová
Marta Čtvrtníčková
Iveta Drsková
Věra Dubická
Mgr. Martina Handlová
PharmDr. Kateřina Häringová
Lenka Helclová DiS.
Lucie Hulinková
Martina Chadžievová
Iva Inquortová
Ivana Jaňovková
Mgr. Jana Jenčovská
Blanka Jirásková
Simona Kročková
Bc. Blanka Kudrnová
Ivana Kvačková
Martina Lišková
Marta Lorencová
Dagmar Malá
Mgr. Karolína Marková
Mgr. Ewa Müllerová
Mgr. Hana Mužíková
Dagmar Olejníková DiS.
Lenka Rozbořilová
Jana Skibinská
Kristýna Sládková
Viera Slamková
Lenka Soukopová DiS.
Zdeňka Sovová
Lucie Suchá DiS.
Mirka Šarochová
PharmDr. Lubica Šediková
Mgr. Iveta Šeďová
Bc. Klára Škapová DiS.
Silvie Šnajdrová DiS.
Zuzana Šortnerová
Mgr. Heda Šupová
Vlasta Těťálová
Marek Tichý
Kateřina Vidrnová
Mgr. Lenka Walterová
Mgr. Jana Zajacová
15 let
Ivana Balážová
Renata Bartyzalová
Bronislava Bezděková
Mgr. Gabriela Botková
PharmDr. Lukáš Dobrovolný
Mgr. Zdeněk Dolíhal
Kateřina Doubková
Jitka Heroutová
Mgr. Daniel Hřivnáč
Dita Jeřábková
Petra Kozárová
Marcela Lonská
PharmDr. David Mendl
Jana Mikšíková
PharmDr. Alena Neubauerová
Kateřina Neugebauerová
Jana Novotná
PharmDr. Soňa Pirklová
PharmDr. Milada Pírková Müllerová
Renáta Prášilová
Jana Růžičková
Mgr. Jana Sluková
Jitka Šimonová
Miloslava Tupcová
Jana Uchytilová
Lenka Vacková
Mgr. Lenka Vaňkátová
20 let
Jana Dostálková
Světlana Fialová
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Marcela Čermáková
Tomáš Chalupa
Hana Jonášová
10 Let
Pavol Kostrej
Rostislav Novák
Jiří Tajmar
15 Let
Jan Korba
20 let
Martin Krejčí
Olynth
Koupit ZDE
Kazuistiky
Vzdělávání
Vzdělávání
Kazuistiky
SEDMAPADESÁTILETÁ ŽENA TRPÍ NA BOLESTI HLAVY CHARAKTERU MIGRÉNY OD VĚKU 25 LET, PO DRUHÉM PORODU. RODINNÁ ANAMNÉZA JE STRAN BOLESTI HLAVY NEGATIVNÍ. V OSOBNÍ ANAMNÉZE JE VÝZNAMNÝ POUZE ÚDAJ O EXCIZI MELANOMU NA BŘIŠE VE 43 LETECH, PO 10 LETECH BYLA VYŘAZENA Z DISPENZARIZACE.
Pro bolesti hlavy byla pacientka nejprve v péči ambulantního neurologa vedena s diagnózou migrény s převažující vazbou na menstruaci. Bolest byla jednostranná, pulzující, s nevolností, někdy i zvracením, s přecitlivělostí na vnější podněty a zhoršující se při fyzické zátěži. Dostavovala se zprvu asi třikrát, později až šestkrát měsíčně. V akutní léčbě nejlépe fungoval ibuprofen, ale spotřeba někdy stoupala až k osmi 400mg tabletám denně. Z triptanů byly zkoušeny sumatriptan a naratriptan, nicméně dle pacientky bez významnějšího efektu. Vyšetření výpočetní tomografií (CT) mozku nativní a postkontrastní provedené ve 47 letech nemocné bylo bez patologického nálezu.
Přibližně od věku 42 let se u pacientky začaly objevovat bolesti hlavy tupého charakteru, které nebyly provázeny jinými komplikacemi a omezeními, velmi dobře reagovaly na ibuprofen a jejichž frekvence narostla až na dvě za týden. Z profylaktické léčby byly zkoušeny hořčík, gabapentin, topiramát a citalopram, avšak bez efektu. Do péče našeho centra pro bolesti hlavy byla pacientka odeslána ve 48 letech (v roce 2013). Podle svého odhadu měla mít asi 12 dní s bolestí hlavy za měsíc, z toho třetinu intenzivních. Při zaznamenávání bolestí do kalendáře bylo patrno až kolem osmi dní atak migrény za měsíc a kolem osmi dní méně intenzivních tupých bolestí, nicméně s nutností užít lék. Jednalo se již o chronickou migrénu s podílem bolesti hlavy z nadužívání akutní léčby. Na bolesti silné intenzity byl ordinován eletriptan 40 mg s velmi dobrým efektem. Současně byla zahájena léčba profylaktická. Při anamnesticky zjištěném nedostatečném dávkování topiramátu 2× 25 mg po dobu jednoho měsíce jsme jako první zvolili znovu tento lék, nicméně ani dávka 2× 50 mg po dobu tří měsíců nepřinesla zlepšení. Podobný výsledek měla řada dalších profylaktických léků, které jsme pacientce postupně ordinovali. Konkrétně se jednalo o metoprolol 2× 50 mg po dobu tří měsíců, valproát 2× 300 mg po dobu pěti měsíců (zde bylo patrné přechodné snížení frekvence bolestí hlavy, ale z důvodu leukopenie muselo být podávání ukončeno), amitriptylin 50 mg denně po dobu tří měsíců, cinarizin 2× 75 mg po dobu tří měsíců, pregabalin 2× 150 mg po dobu 12 měsíců (dočasný efekt), venlafaxin 150 mg denně po dobu tří měsíců.
V prosinci 2020 (v 55 letech) byla zahájena léčba fremanezumabem podávaným v dávce 225 mg subkutánně jednou měsíčně. Pacientka splnila indikační i úhradová kritéria nasazení léčby. Vstupní průměr počtu migrenózních dnů za měsíc (monthly migraine days, MMD) za plné tři měsíce před plánovaným zahájením léčby (původně již v září 2020) byl 19. Již při první kontrole za tři měsíce (po třech injekcích fremanezumabu) byl patrný jednoznačný účinek nově započaté profylaxe, kterou pacientka bez problémů tolerovala a zvládla samostatnou aplikaci. Počet MMD poklesl na 5, 1 a 3 po prvních třech jednotlivých injekcích, zmírnila se intenzita bolestivých atak a současně došlo k enormnímu poklesu spotřeby akutní medikace. Bylo splněno sledované kritérium pokračování úhrady léku, tj. pokles MMD alespoň o 50 % oproti hodnotě před zahájením léčby. Tento stav trvá i při dalších kontrolách, pacientka je velmi spokojena, léčbu snáší a injekční aplikaci zvládá bez problémů.
Slach O. Moderní profylaktická léčba migrény fremanezumabem – kazuistika. Remedia 2022; 32: 164–168.
PROFYLAKTICKOU LÉČBU MIGRÉNY MOHOU VÝZNAMNĚ OVLIVNIT TAKÉ KOMORBIDITY PACIENTA. PACIENTKA (53) S MIGRÉNOU BEZ AURY OD 16 LET A DEPRESIVNÍM SYNDROMEM V ANAMNÉZE BYLA V MINULOSTI LÉČENA NA JINÝCH PRACOVIŠTÍCH, UŽÍVALA TOPIRAMÁT A VALPROÁT.
U obou přípravků byly zaznamenány nežádoucí účinky léčby (útlum u topiramátu, padání vlasů a nárůst tělesné hmotnosti u valproátu), které vedly k ukončení léčby. Pacientka byla vyšetřena v lednu 2011 a stav vyhodnocen jako chronická migréna s MOH (medication overuse headache), s 16 MMD. Byla zahájena léčba metoprololem s titrací dávky do 200 mg denně, následně došlo k poklesu počtu MMD na 7–9, pacientka byla s léčbou spokojena. V srpnu 2011 však došlo k nárůstu MMD na 12 a ke zhoršení psychiky (depresivní ladění). Bylo doporučeno zahájení léčby 75 mg venlafaxinu a v průběhu jednoho týdne vysazení metoprololu pro možnost zhoršení depresí. Kontrola v prosinci 2011 sice prokázala redukci počtu MMD na 9, ale současně byla zjištěna elevace tlaku krve, palpitace. Na interním oddělení bylo doporučeno ukončit léčbu venlafaxinem a přidat 50 mg metoprololu.
V tomto případě bylo chybou rychlé vysazení metoprololu, který pacientka užívala v plné dávce 200 mg. Dlouhodobá léčba betablokátory ovlivnila kardiovaskulární systém a při rychlém ukončení léčby došlo snadněji vlivem venlafaxinu k elevaci krevního tlaku a k palpitacím.
Niedermayerová I., Profylaktická léčba migrény v klinické praxi. Remedia 2021; 32.
38LETÉ ŽENĚ BYLY MIGRÉNY DOPROVÁZENÉ AUROU DIAGNOSTIKOVÁNY V 16 LETECH, JINÉ ZDRAVOTNÍ OBTÍŽE NEUDÁVALA. JEJÍ MATKA BYLA ROVNĚŽ LÉČENA PRO MIGRENÓZNÍ BOLESTI HLAVY. MIGRENÓZNÍ ATAKY TÉTO ŽENY SE VYSKYTOVALY 3–4× MĚSÍČNĚ S DÉLKOU TRVÁNÍ OD 10 DO 72 HODIN.
Pacientka neměla stanovenu psychiatrickou diagnózu a netrpěla nespavostí. Provedená laboratorní a klinická neurologická vyšetření byla bez patologie. Bolesti hlavy byly unilaterální, doprovázené nauzeou a světloplachostí.
Při přijetí k hospitalizaci užívala žena k profylaxi migrény stabilní dávku amitriptylinu 75 mg denně, v minulosti byl zkoušen propranolol a valproát, avšak rovněž bez efektu.
Po přijetí byl ženě nasazen agomelatin v denní dávce 50 mg podávané hodinu před ulehnutím. Frekvence migrény se při této medikaci podstatně snížila (2 ataky v prvním měsíci po nasazení agomelatinu, v následujících 6 měsících rovněž pouze 2 ataky). Léčba v zavedeném dávkování agomelatinu pokračovala a na následné roční kontrole pacientka uvedla, že během této doby prodělala pouze 3 ataky migrény a intenzita bolestí hlavy byla rovněž významně snížena bez nutnosti užívání dalších analgetik.
Guglielmo R., Martinotti G., Di Giannantonio M., Janiri L., J Clin Neuropharmacol. 2013 Mar–Apr; 36 (2): 65–7 www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23503551
Text: Lukáš Dobrovolný, foto: Adobe Stock
Stoptussin
Koupit ZDE
Růže šípková, stolistá, galská/keltská, damašská/turecká, převislá, rugosa
Přírodní lékárna
Přírodní lékárna
Růže šípková, stolistá, galská/keltská, damašská/turecká, převislá, rugosa
Latinský název drogy: Rosa canina, centifolia, gallica, damascena, pendulina, rugosa
Český název čeledi: Růžovité
Latinský název čeledi: Rosaceae
Řád: Rosales
Podtřída: Rosidae
Třída: Magnoliopsida (nižší dvouděložné)
Oddělení: Magnoliophyta (krytosemenné rostliny)
Říše: Plantae
z Historie:
V dobách starého Říma se šípková růže doporučovala na pokousání vzteklými psy. Hildegarda z Bingenu o růži napsala: „Růže jest chladná a chlad ten užitečnou směs v sobě má. Časně z rána nebo když den již začal, vezmi list růžový a polož si jej na oči. Vytáhne šťávu, tj. rosu, a zjasňuje je. Ale i ten, kdož, jaké vředy na těle svém má, polož naň růžové lístky, a to hlen vytáhne. A kdož jest vzteklý, nechť vezme růži a trochu šalvěje a na prach je rozetře. A v každé hodině, kdy vztek v něm stoupá, u nosu to podrží.“
Jako oficiální léčivo se ještě v r. 1930 předepisovala tinktura z růže galské na bolesti v krku.
V ajurvédské medicíně se růže považují za chladivý a tonizující prostředek pro mysl.
Popis/výskyt:
Růže se vyskytuje téměř v celé Evropě, západní Asii a severní Africe. Růže galská/keltská má svůj domov od jižní a střední Evropy až po Malou Asii. Až 1,5 m vysoký keř roste na okrajích cest, ve světlých listnatých lesích až do nadmořské výšky 1 300 m. Daří se mu především na vápenitých půdách. Růže stolistá je kulturní formou růže keltské již od starověku a ještě dnes v teplých krajích roste planě.
Významné obsahové látky a léčivé účinky, použití:
Plody – červené dužnaté šípky (češule) růže šípkové (Rosa canina) jsou významným zdrojem vitaminu C (cca 1,7 %) a A, karotenoidů, ovocných kyselin a flavonoidů. Lékopisnou surovinou je Cynosbati fructus. Velmi podobnou kvalitu obsahových látek mají i plody růže převislé (Rosa pendulina), a proto jsou také povoleným zdrojem suroviny Cynosbati fructus.
Růže stolistá (Rosa centifolia) se používá k výrobě francouzského růžového oleje, který se svým složením liší od bulharského.
Éterický olej se také připravuje z růže turecké (Rosa damascena) destilací vodní párou – známe jej jako pravý bulharský růžový olej, vyskytující se v 96 % dámských parfémů. Použití má i jako nervinum při depresích a stavech rozrušení, můžeme jej přidat i do přípravků k ošetření kůže či při problémech s trávením.
K výrobě silice se také používá růže keltská (Rosa gallica).
Poslední tři uvedené druhy – růže stolistá, damašská a keltská – poskytují korunní lupeny obsahující třísloviny, flavonoidy, anthokyany a silici (směs především terpenových alkoholů: geraniol, citronellol a nerol). Korunní lupeny mají adstringentní účinek. Silice je složkou materia medica odnepaměti – má antiseptické a antifungální účinky, je korigens vůně.
K získání 1 kg silice je potřeba cca 3 000–8 000 kg okvětních lístků. Vodní fáze destilátu se používá jako aromatická voda, růžová voda (Aqua aromatica, Aqua rosae).
.
„…sušené růže přikládejte k nosu a vdechujte k potěše mozku a srdce a osvěžení ducha.“
Askhamův herbář, 1550
Příklady použití:
Přidáním několika kapek oleje z růže stolisté do krému vznikne vynikající prostředek na suchou či zanícenou kůži.
Při depresi, smutku či nespavosti stačí 2 kapky oleje (z růže stolisté nebo turecké) do koupele.
Při silném menstruačním krvácení si připravíme odvar z květů Rosa rugosa a srdečníku v poměru 1 : 1. Pijeme třikrát denně šálek.
Kloktadlo připravíme z jedné čajové lžičky růžových okvětních plátků, které přelijeme šálkem horké vody, cca 10 min. je necháme přikryté vyluhovat a scedíme. Několikrát denně kloktáme nebo vyplachujeme.
Šípkový vitaminový nápoj podle paní Z. Dugasové: nadrtíme plody šípku. Dáme do vhodné nádoby a zalijeme pálenkou zředěnou vodou v poměru 1 : 1 a dobře promícháme. Necháme stát 3–4 týdny za občasného protřepání. Přecedíme a vymačkáme zbylou drť. Naplníme do sklenic a před každým použitím protřepeme. Pijeme ráno a večer po kalíšku.
Upozornění:
Vzhledem k vysoké ceně růžového oleje je potřeba si dát pozor na jeho falšování. K léčebným účelům je potřeba používat pouze olej nejvyšší kvality.
Text: Lucie Skoblíková, foto: Adobe Stock, použitá literatura: Farmakobotanika – Luděk Jahodář, Farmakognózia – Jozef Tomko a kol., Velký atlas léčivých rostlin – Penelop Odyová, Bylinky z klášterní lékárny – Johannes Gottfried Mayer, Bernard Uehleke, páter Kilian Saum
Coldrex
Koupit ZDE
- 997270.png
- 997271.png
- 997272.png
- 997273.jpg
- 997406.jpg
- 997407.png
- 997445.png
- 997446.png
- 997447.png
- 997448.png
- 997449.png
- 997450.png
- 997451.png
- 997452.png
- 997453.png
- 997454.png
- 997455.png
- 997456.png
- 997457.png
- 997458.png
- 997459.png
- 997460.png
- 997461.png
- 997462.png
- 997463.png
- 997464.png
- 997465.png
- 997466.png
- 997467.png
- 997468.png
- 997469.png
- 997470.png
- 997471.png
- 997472.png
- 997473.png
- 997474.png
- 997475.png
- 997476.png
- 997477.png
- 997478.png
- 997479.png
- 997480.png
- 997481.png
- 997482.png
- 997483.png
- 997484.png
- 997485.png
- 997486.png
- 997487.png
- 997488.png
- 997489.png
- 997490.png
- 997491.png
- 997492.png
- 997493.png
- 997494.png
- 997495.png
- 997498.png
- 997499.png
- 997502.png
- 997503.png
- 997559.jpg
- 997560.jpg
- 997561.jpg
- 997566.png
- 997567.png
- 997568.png
- 997569.png
- 997570.png
- 997571.png
- 997572.png
- 997588.jpg
- 997589.jpg
- 997590.jpg
- 997591.jpg
- 997592.jpg
- 997593.jpg
- 997594.jpg
- 997595.jpg
- 997596.jpg
- 997597.jpg
- 997598.jpg
- 997599.jpg
- 997600.jpg
- 997601.jpg
- 997602.jpg
- 997603.png
- 997604.jpg
- 997605.jpg
- 997606.jpg
- 997607.jpg
- 997608.jpg
- 997610.jpg
- 997611.jpg
- 997612.jpg
- 997613.jpg
- 997614.jpg
- 997615.jpg
- 997616.jpg
- 997617.jpg
- 997618.jpg
- 997619.jpg
- 997620.jpg
- 997621.jpg
- 997622.jpg
- 997623.jpg
- 997624.jpg
- 997625.jpg
- 997626.jpg
- 997627.jpg
- 997628.jpg
- 997629.jpg
- 997630.jpg
- 997631.jpg
- 997632.jpg
- 997633.jpg
- 997634.jpg
- 997635.jpg
- 997636.jpg
- 997637.jpg
- 997638.jpg
- 997639.jpg
- 997640.png
- 997641.jpg
- 997642.jpg
- 997643.jpg
- 997644.jpg
- 997645.jpg
- 997646.jpg
- 997647.jpg
- 997648.jpg
- 997650.jpg
- 997652.jpg
- 997657.jpg
- 997658.jpg
- 997660.jpg
- 997661.jpg
- 998428.jpg
- 998429.jpg
- 998430.jpg
- 998431.jpg
- 998432.jpg
- 998433.jpg
- 998434.jpg
- 998435.jpg
- 998444.jpg
- 998445.jpg
- 998446.jpg
- 998447.jpg
- 998449.jpg
- 998450.jpg
- 998451.jpg
- 998452.jpg
- 998453.jpg
- 998454.jpg
- 998455.jpg
- 998456.jpg
- 998457.jpg
- 998459.jpg
- 998460.jpg
- 998461.jpg
- 998462.jpg
- 998463.jpg
- 998464.jpg
- 998465.jpg
- 998467.jpg
- 998469.jpg
- 998470.jpg
- 998479.jpg
- 998480.jpg
- 998481.jpg
- 998482.jpg
- 998483.jpg
- 998484.jpg
- 998485.jpg
- 998486.jpg
- 998487.jpg
- 998488.jpg
- 998489.jpg
- 998490.jpg
- 998491.jpg
- 998492.jpg
- 998493.jpg
- 998494.jpg
- 998495.jpg
- 998496.jpg
- 998497.jpg
- 998498.jpg
- 998499.jpg
- 998500.jpg
- 998501.jpg
- 998502.jpg
- 998503.jpg
- 998504.jpg
- 998505.jpg
- 998506.jpg
- 998507.jpg
- 998508.jpg
-
►
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
-
-
I n z e r c e
-
w w w . d r m a x . c z
-
-
-
►
-
-
Katarzia: Jsem na prohry zvyklá
Rozhovor s touhle pozoruhodnou slovenskou zpěvačkou, jejímž domovem se stala Praha, byl za odměnu. Umí o věcech přemýšlet. A nebojí se být upřímná, což je v době, kdy všichni světu nastavují falešně optimistickou tvář, výjimečné. A protože její slovenština je příjemně libozvučná, snad nevadí, že jsme ten rozhovor nechali v „původním znění“.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, se podrobně věnujeme často a s růstem jeho popularity je asi nutné ho čtenářkám a čtenářům Maxima představovat stále míň. Rodina vozů sociální autodopravy se opět rozrůstá, což dokládá naše fotoreportáž.
Julia Roberts: Je hrozné přijít o kamaráda!
Má naprosto nenapodobitelný úsměv, talent i neuvěřitelnou krásu. Asi každý si ji vybaví v roli prostitutky Vivian ve filmu Pretty Woman nebo jako emancipovanou hrdinku Erin Brockovich. Julii Roberts prostě nelze přehlédnout. Momentálně ji uvidíte v hlavní roli v apokalyptickém thrilleru Nech svět světem. Jaká je tahle oscarová herečka v soukromí? A co nám prozradila o svém dlouholetém manželství?
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Kristýna Ryška: ve změnách příjmení už pokračovat nebudu
Rolí, které má za sebou, je hodně. Ale tou, která ji naprosto neomylně vystřelila na vrchol popularity, je ta v seriálu Zlatá labuť. Přesto Kristýna zůstává stále nohama na zemi, a fakt, že nejvíc práce začala dostávat ve chvíli, kdy se odstěhovala do rodného Rožnova, vnímá jako ironii osudu.
Harrison Ford: stárnu rád
Hollywoodská hvězda je zpátky v dalším filmu ze série o Indianu Jonesovi, tentokrát ve filmu s názvem Indiana Jones a nástroj osudu. Osmdesátiletý Harrison Ford za ni sklidil na filmovém festivalu v Cannes ovace ve stoje.
2/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, jestli vás titulek úvodníku zaujal, tak to do něj docela dobře zapadá. Protože v době, kdy panuje přesvědčení, že pozornost přitahují jen ty špatné zprávy, jste živoucí důkaz toho, že to tak úplně pravda být nemusí. A pokud jste se od něj odvrátili s nechutí a tohle čtete málem s odporem, tak moc přeju, ať to spraví třeba dovolená. Kus sezóny máme přece jen ještě před sebou.
1/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, držíte v ruce první číslo svého magazínu, a pokud v něm naleznete cokoliv, co vás zaujme, budeme mít radost. Hvězdou čísla je, jak dokládá koneckonců i obálka, Sharon Stone (u ní mi to přechylování vážně nejde ani přes rty, ani přes klávesnici počítače). Rozhovor s ní vedl její přítel Jon Hamm, což je trochu netradiční samo o sobě, a asi i proto působí interview poměrně otevřeným dojmem; otevřenějším, než jsme na to u hollywoodských stars zvyklí. Mně se tam líbilo víc momentů, které by se ale daly shrnout asi takhle: neměla jsem lehký život a hned tak něco mě nedojme, ale bezcitnost je to poslední, co byste u mě našli.
4/2023
Milé čtenářky / Milí čtenáři, na tomhle místě obvykle nacházíte komentáře k obsahu čísla, ale protentokrát bych zůstal na povrchu, protože jste určitě zaznamenali, že časopis vychází s novým rokem s obálkou, která je v trochu jiné grafické podobě, než na jakou jste byly zvyklé / byli zvyklí. Našlápnuto jsme k tomu měli už vloni na podzim, což možná pozornější z Vás zaznamenali.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
3/2023
22023MM
Oslovit Vás v úvodu Max Magazínu je pro mě premiéra a s potěšením tuhle příležitost využiju právě v čase, kdy Vám mohu předat hned několik dobrých zpráv najednou. Jsme právě někde uprostřed léta, dny jsou převážně slunečné, a tak i kulisy k tomu příroda vytvořila více než vhodné.
2/2023
Ano – máme na obálce i v čísle Monicu Bellucci. Netvrdím, že rozhovor s ní je plný nějakých nečekaných odhalení, ale jsem rád, že vám ho přinášíme – třeba proto, že tam zazní, že „na herectví je nádherné, že nikdy nevíte, co vás čeká“. Když to říká někdo, kdo herectvím žije, tak to vlastně platí nejen pro herectví, ale pro život vůbec. A jakkoli to zní banálně, vůbec to banální není – protože nastavit se na tuhletu proměnlivost podnětů, smířit se s ní, a dokonce se z ní těšit, to je vcelku složitý proces.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
1/2023
Usedl jsem k psaní tohohle úvodníku o víkendu, kdy se v pražském Prokopském údolí právě objevily první fialky. Jaro se hlásí o slovo čím dál vehementněji, městské promenády i oblíbené turistické trasy ve volné přírodě přestávají jet v režimu „bez živáčka“. Znovu je tu ten den, kdy člověk stojí ráno před domem a vnímá, že je něco jinak, a chvíli trvá, než mu dojde, že to je tím ptačím zpěvem v korunách stromů. Ty jsou pořád ještě průhledné, ale listy už čekají schoulené v pupenech na startovní čáře. ZASE JSME TO PŘEŽILI!, radujeme se. A raduje se i Padesátka Marie, která ve svém fejetonu připomíná i to, že to není jediné vítězství, za kterým se můžeme ve svém životě ohlížet.
4/2022
Poslední číslo tohoto roku, dodávám hned zkraje na uklidněnou, a snad Vám bude stát, milé čtenářky a milí čtenáři za přečtení. A třeba o těch svátcích, které už jsou na spadnutí. A proč by vlastně mělo?
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
3/2022
Samozřejmě, že i v tomto čísle Maxima najdete – alespoň doufáme, že to tak bude – pravidelnou dávku zajímavého čtení. Jako časopis lékárenské sítě Dr.Max doporučujeme dávkování neměnit a udržovat frekvenci užívání na jednom vydání za kvartál.
12022MM
Touto cestou se Vám ozývám po delší době, než jsem plánoval, ale člověk míní a život (v tomto případě spíše politika) mění. Připravovali jsme pro Vás vydání Max Magazínu s hlavní myšlenkou, že se po dvou letech konečně zase dostáváme do normálu, protože covid pomalu ustupuje, ale bohužel napadení Ukrajiny Ruskem to změnilo. Nicméně jsme se s Michalem Petrovem, šéfredaktorem Max Magazínu, rozhodli původní záměr dodržet, protože negativních zpráv za poslední dva roky bylo víc než dost a byla by škoda si nepřipomenout, že se alespoň něco k normálu přece jen vrací. Proto v tomto svém úvodníku nechám covid úplně stranou a války na Ukrajině se dotknu jen okrajově.
2/2022
Tohle vydání Maxima hodně pojednává o vztazích. Nebyl to žádný záměr, zkrátka to tak vyšlo. Nemám žádný vztahometr, který by byl schopný porovnat, ve které epoše naší civilizace byly vztahy důležité víc nebo míň. Ony asi byly důležité vždycky stejně, jen se možná lišila síla motivů, které byly pro to, aby si lidé tuhle důležitost uvědomili, nutné.
1/2022
Tento úvodník vzniká poslední únorový týden. S ohledem na události, které ho provázejí, nemůžu jen tak rovnýma nohama skočit do našeho magazínu, abych jako kterýkoli jiný čtvrtrok prostě jen přišel s tipy na čtení.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
4/2021
Po úspěšné komedii Vlastníci přichází režisér Jiří Havelka s dalším zábavným filmem. Mimořádná událost, která do kin přijde začátkem února, vychází ze skutečné události, kdy strojvůdce vystoupil z vlaku, aby opravil stroj, ale ten se mu náhle rozjel, a cestující několik dlouhých minut strávili v neřízené mašině. Režisér Maximovi prozradil, jak se takový film točí.
32021MM
Tentokrát usedám k napsání úvodníku s ještě živými zážitky z čerstvě konané olomoucké konference OZ/VL. Setkání se uskutečnilo po 2 letech, navíc za nepříznivé covidové situace, ale díky vysoké proočkovanosti účastníků to bylo organizačně snazší. Podstatné byly ale pocity. Prožíval jsem logicky jednak radost z toho, že se můžeme znovu v rámci širšího vedení firmy poohlédnout za pomalu končícím rokem, jednak proto, že lze zároveň plánovat strategické změny do roku, který nás čeká. Nejdůležitější ale byla pozitivní energie, která provázela celé dva dny, a nejde tu jen o zvolené motto setkání „... zase spolu“. Ten pocit opírám o všudypřítomnou chuť spolupracovat, kterou jsem v Olomouci vnímal velmi silně. Mám navíc dojem, že se během posledních 18 měsíců ještě více prohloubila, a mám obrovskou radost, že tento postoj není příznačný jen u jednotlivých superminibriků, kde ho člověk automaticky očekává, ale i v rámci celých regionů.
3/2021
„Nic se nedá naplánovat,“ říká Vojtěch Kotek. Známe se dvacet let. Tehdy mu bylo 13, měl za sebou první film a v hlavě už to měl kupodivu srovnané. Pak přišli Snowboarďáci, Vojta byl na roztrhání a chvíli se zdálo, že se mu herectví začalo zajídat, pročež přešel k režii. Ale jak sám říká, v posledních letech ho herectví zase vábí. Je v Kristových letech, pořád to má v hlavě srovnané a to, co by chtěl, je usadit se.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
2/2021
Linda Rybová „Občas si říkám: Mlč a nic neříkej!“ Sedíme poblíž řeky, a byť je konec května, od vody fičí a nezahřeje nás ani ten mátový čaj, který jsme si dali. Česko rezonuje další výměnou ministra a skandálem poslance a pozitivní myšlenky aby ze sebe člověk doloval sbíječkou. Ale nebojte, skepse s touhle herečkou nikdy dlouho nehrozí.
12021MM
Speciální číslo po roce už není to pravé ořechové a že je již třeba se vrátit k „normálu“, jak je to jen za současné situace možné.
1/2021
Veronika Žilková:"Každý den kráčím za štěstím". Před rokem se vrátila z Izraele, kde je její manžel velvyslancem, do Česka. Na chvíli, aby tu natáčela seriál Hvězdy nad hlavou. Ale kvůli pandemii a péči o svou maminku už tu zůstala...
Nový kabát
Oblékli jsme nový kabát - nově nás najdete na internetové adrese https://maximum.drmax.cz. Mnohem pohodlněji se čteme na mobilu!
1/2021
2/2020
4/2020
3/2020
1/2020
2/2020
1/2020
4/2019
4/2019
3/2019
3/2019
2/2019
2/2019
1/2019
1/2019
2019 Interview
4/2018
4/2018
3/2018
3/2018
2/2018
2/2018
1/2018
1/2018
4/2017
4/2017
3/2017
3/2017
2/2017
2/2017
1/2017
1/2017
4/2016
4/2016
3/2016
3_2016
2/2016
2/2016
1/2016
1/2016
News 12/2015
4/2015
4/2015
3/2015
2/2015
1/2015
News 4/2015