D I A s v ě t
Pečujeme
o zdraví
Cukrovka a oblékání: Co si vzít na sebe?
Hezké oblečení patří k životu. V případě cukrovky je dobré myslet i na to, aby prospívalo našemu zdraví. V tomto ohledu přichází na pomoc jak příroda, tak moderní materiály.
Kožní komplikace postihnou v průběhu života téměř polovinu všech diabetických pacientů. Některé z nich zmizí s úpravou glykemie, některé přetrvávají. Kůže diabetiků však vždy zůstává citlivější než u zdravých lidí. Bývá suchá, dráždivá, objevují se na ní puchýřky, pupínky, plísně nebo začervenalé plochy. Má také sklon k otlakům a otěrům, což může vést k dalším komplikacím, protože diabetikům se hůře hojí všechny rány. Vyhýbat byste se proto měli nošení elastických oděvů. Přiléhavé oblečení dráždí, což možná nevnímáte, ale vaše kůže to pozná.
Kromě správné péče o pokožku je důležitý také výběr vhodného materiálu. Oblečení by mělo být pohodlné, aby umožňovalo pohyb a nepřispívalo ke kožním problémům. Je také třeba oblékat se přiměřeně počasí: zbytečné pocení z tepla může způsobit zapaření, naopak prochladnutí vede k infekcím, k nimž jsou pacienti s diabetem náchylnější. Tyto nároky splňují přírodní materiály, jako je hedvábí, bavlna, len, ovčí vlna. Umělé materiály včetně mikrovlákna příliš vhodné nejsou.
Vhodné prádlo pro diabetiky bývá z dvouvrstvého materiálu, který často využívají i sportovci. Vysoký komfort nošení zajistí stříbrná vlákna, která působí antibakteriálně a nedovolí potu se rozkládat. Prádlo tak nezavání ani po celodenním nošení. Můžete-li, volte bezešvé výrobky.
Podobné vlastnosti nabízí také bambusové oblečení. Bavlnu ve svých vlastnostech dokonce trumfne: působí antibakteriálně a antimykoticky, a tak zabraňuje množení bakterií a plísní.
Častým průvodcem cukrovky bývá lupénka, kdy je třeba mít se s výběrem materiálů obzvlášť na pozoru. Oblečení by mělo především odvádět vlhkost, která umožňuje růst bakterií a vede k infekci, tedy k dalším komplikacím lupénky. Pletené hedvábí a nebělená či organická bavlna jsou tři měkké materiály, které stojí za to vyzkoušet. Avšak nylonu se vyhýbejte. Jeho hrubá vlákna se třou o kůži a vyvolávají svědění a další olupování.
Stěžejní by měla být péče o správné obouvání. Příznakem cukrovky totiž bývá neuropatie, která se projevuje snížením citlivosti končetin. Diabetik často zaznamená otlak od shrnuté ponožky až ve chvíli, kdy si sundá boty, jenže to už vznikla rána, která se bude kvůli cukrovce špatně hojit. Této komplikaci se odborně říká diabetická noha a může vést až k amputaci. Proto je třeba volit opravdu dobře padnoucí ponožky a obuv, nejlépe koženou. Stejně důležité je také pečovat o chodidla a alespoň jednou denně namazat výživným krémem na nohy.
Koupit zde
Vysoké nároky splňují především ponožky a podkolenky z prodyšných a jemných přírodních materiálů. Vhodná je například bambusová viskóza s příměsí elastanu. Lem by rozhodně neměl diabetika nikde tlačit, zařezávat se a omezovat, ponožky by se však ani neměly v botě shrnovat, aby nezpůsobily nebezpečné otlaky. Speciální zdravotní ponožky z prodyšných materiálů dobře odvádějí pot a udržují tak nohu v suchu. Nejčastěji se vyrábějí z bambusu, bavlny a merinové vlny. Ponožky určené pro diabetiky navíc slouží jako prevence proti oteklým končetinám a zmírňují obtíže oteklých nohou. Na oteklé nohy je také příjemný chladivý gel, který přináší úlevu od pocitu těžkých nohou.
Koupit zde
rozhýbejte se!
Hurá do vody!
Blíží se léto, kdy už nebudeme odkázáni na to, zda jsou otevřené kryté bazény. Konečně se bude moci plavat i venku. A to je dobře, protože plavání patří k nejzdravějším sportům – je vhodné pro každý věk, váhu i kondici.
Pravda je, že pro zhubnutí není plavání neúčinnější – spálí se při něm méně energie než třeba u aerobiku. Je proto třeba nepřerušovaně intenzivně plavat minimálně 20 minut. Teprve pak se zvýší srdeční tep a nastartuje spalování – při plavání tak spálíte 1 800 až 2 800 kJ/hod.
Plavte buď kraula, nebo při stylu prsa alespoň každé tempo dokonale vykružte s naprosto zpevněným tělem (když dáváte nohy k sobě, musíte cítit napjatý zadek). Styl „paní radová“ nebo „na čubičku“ efektivitu pohybu znehodnotí –
přílišný záklon hlavy a nesouměrné pohyby rukou a nohou se projeví bolestí zad, ačkoliv od ní má plavání spíš pomáhat. Nejvíc se doporučuje plavat prsa s nádechem nad hladinou a následným výdechem a ponořením obličeje do vody, aby se páteř rovnala.
Nepočítejte vzdálenost, ale dobu, po kterou se plavání věnujete. Nejde také jen o rychlost, ale spíš o vytrvalost. Účinku se dočkáte, pokud se mu budete věnovat 3 x týdně.
Výhodou je, že tomuto pohybu se lze věnovat i s větší nadváhou, která by jinak nadměrně zatěžovala klouby. Velký přínos při tomto sportu pocítí zejména srdce a cévy – dokonce může dojít i ke spontánnímu snížení krevního tlaku. To se dá částečně přičíst na vrub také zklidňujícímu úúčinku, který pobyt ve vodě přináší. Voda působí zejména na vegetativní nervový systém, který není ovladatelný vůlí. Jeho prostřednictvím dochází k uvolnění křečovitých stahů, a tím dokonce k tlumení bolesti. Pobyt ve vodě pomáhá uvolňovat napětí a stres a působí masážním efektem na celý povrch těla.
w w w . d r m a x . c z