-
Maximum
Publikace skupiny Dr.Max. Maximum je společenský a informační magazín pro všechny zákazníky lékáren Dr.Max. Je zdarma ke stažení do všech mobilů a tabletů.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
Titulka
max magazín
léto 2021
Firemní časopis
Nutridrink
Koupit ZDE
Editorial
Sloupek GŘ
Milé kolegyně / Milí kolegové,
tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu. U nás je to něco nepředstavitelného, ale výsledek je neočekávaný, covid nikdo neprobírá, lidé si užívají života a hlavně se nikdo s nikým nedohaduje, zda něco ano, či ne. Asi místní lépe chápou, co je to osobní svoboda a jak je školní docházka důležitá pro jejich děti… Ale už dost stesků a ani jedno další slovo o covidu.
Nemůžu se nezmínit o červnovém hlasování v Parlamentu o tzv. RX home delivery, tedy možnosti objednat si léky s využitím eReceptu z pohodlí domova a nechat si je doručit na svou adresu. Parlament nejen že neschválil tuto možnost, ale zároveň nepodpořil ani „donáškovou službu“, která by z lékárníků udělala poštovní doručovatele, kteří poskytují expediční minimum na chodbě nebo u vrátek – naštěstí tento návrh jeho předkladatelé nemysleli úplně vážně. Myslím, že v dané chvíli je rozhodnutí Parlamentu pro nás vysvobozením, neboť se jednalo o přílepek, který nebyl projednán odbornou veřejností, a zároveň si myslím, že možnost rezervace léků na předpis řeší v tuto chvíli většinu potřeb pacientů – není proto překvapení, že počty rezervací rychle rostou. Je ale třeba si uvědomit, že současné rozhodnutí je jen dočasné, protože pacienti si tuto službu přejí, neboť on-line se stal za poslední rok součástí jejich každodenního života, a také o této možnosti mnozí vědí ze zahraničí. Věřím, že nám tím Parlament dal šanci, abychom se v rámci oboru dohodli na budoucím řešení, a ten příští návrh v Parlamentu již bude jednak plně projednán a jednak bude podpořen dohodou lékárníků napříč trhem tak, aby obsahoval pro pacienta bezpečné prvky.
Musím se také zmínit o aktuální situaci na trhu práce, která Vám komplikuje provoz v mnoha regionech. Bohužel nám letos chybí mnoho absolventů. Z různých důvodů letos ukončilo studium o polovinu méně studentů než jindy. Upřímnou radost mám naopak z rostoucího počtu vracejících se maminek do lékáren. Jejich podpora jednak ze strany firmy, jednak od Vás v lékárnách, kde jim poskytujete potřebnou flexibilitu, přináší ovoce. Zároveň rozumím tomu, že někteří z Vás se ptají, proč za této situace otevíráme ještě nové lékárny. Odpověď je jednoduchá, otevření každé lékárny se plánuje ve velkém předstihu, většinou první jednání začínají už jeden až dva roky předem. Nicméně, letos nám v této záležitosti velmi pomáhá fakt, že současně uzavíráme větší počet lékáren, čeká nás „poslední dávka Kauflandů“. Současně zvyšujeme i počet akvírovaných lékáren, které přicházejí do naší rodiny se svými dosavadními zaměstnanci a snižují tak tlak na nábor. Každopádně plánujeme v této oblasti opatření, která by nám měla pomoci situaci stabilizovat.
Rád bych Vám závěrem popřál co nejklidnější dovolenou, takovou, během které se Vám podaří načerpat síly a energii. Někteří už ji máte za sebou a doufám, že takový přínos měla. A pokud teprve zvažujete, kde dovolenou strávíte, třeba Vám pomůže tento Dalajlámův citát:
„Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl.“
Váš generální ředitel
Daniel Horák
OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍHO MAGAZÍNU:
Články zpravidla pokračují pod spodním okrajem obrazovky, tažením obrazovky nahoru se můžete v článku posouvat dolů.
Tažením stránky vlevo přejdete na další článek.
Interaktivní prvky jsou označeny šipkami nebo modrou bublinou s textem.
Obrázky v galerii posouváte tažením obrázku do stran.
Z celostránkové galerie se vrátíte na článek v kterém jste ji otovřeli.
Opětovné tažení nebo klepnutí na interaktivní prvek ho zavře/zmenší, pokud nemá vlastní zavírací tlačítko.
Jestli chcete můžete si zvětšit písmo; v iOS (iPhone, iPad…) se zvětšení písma se provádí ve stavové liště nahoře nalevo přes ikonu “aA”, u Androidu a PC v nastavení prohlížeče v podsekci “Usnadnění”.
Vydavatel: ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Adresa redakce: ČLH, a. s., Florentinum / Budova D, Na Florenci 2116/15, 110 00, Praha 1
Kontakt: redakce@drmax.cz | Šéfredaktor: Michal Petrov | Redakční rada: Věra Červenková, Petra Horáková, Veronika Luňáková
Inzerce: Lucie Skoblíková | Grafika: No Limits Art, s. r. o. a MoveUp, s. r. o. | Tisk: Tisk Centrum s. r. o. / Triobo
Redakce si vyhrazuje právo na běžnou redakční úpravu textů včetně jejich krácení. Příspěvky nejsou honorovány. Publikování nebo šíření jakéhokoliv materiálu z časopisu bez předchozího písemného souhlasu vydavatele je zakázáno. Vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a inzerci. Cílem tohoto projektu není podpora předepisování, prodeje či spotřeby léčivých přípravků. Tento časopis nenahrazuje poradenství lékařů ani lékárníků. Jen pro vnitřní potřebu společnosti ČLH, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Ilustrace na titulní straně: Adobe Stock
Kaleidoskop
Malé velké zprávy
kaleidoskop
Soudný den na Moravě
Tornádo, bouře a řádění živlů vůbec, to bude něco, s čím pověst tohoto léta bude spojená hodně dlouho. Ztráty na životech nahraditelné nebudou nikdy, ty na majetcích jednou ano, a aby to bylo o něco rychleji, rozhodla se pomoci i naše společnost. K zasaženému regionu máme úzký vztah – pracují a žijí tu kolegové nejen v lékárnách, ale i na základně IT. I bez toho bychom se ale snažili zapojit do pomoci co nejrychleji, protože důsledky přírodní katastrofy nám nejsou lhostejné. Bezprostředně po neštěstí tak začal Dr.Max spolupracovat s Diakonií Českobratrské církve, která vyslala do postižených oblastí dobrovolníky, se složkami Integrovaného záchranného systému i Jihomoravským krajem. V první fázi šlo o věcnou pomoc, jak ji naši partneři formulovali podle svých potřeb. Na místo tak směřovaly zdravotnické pomůcky, materiál a dezinfekce. Šlo o to, pomoci rychle a účelně. Vzápětí vznikl ve spolupráci s Kontem Bariéry Nadace Charty 77 speciální účet pro příspěvky zaměstnanců. Sešlo se na něm přes 380 tisíc korun, sama společnost dorovnala na rovný milion. Spousta z našich zaměstnanců pomohla i po své osobní linii. Za veškerou pomoc pro Moravu děkujeme. S nepřízní počasí se museli vyrovnávat i jinde. Přívalové deště například vehnaly vodu i do našich lékáren v Příbrami (na snímku pohled ze dveří oficíny na přilehlé parkoviště) a Jindřichově Hradci. Za poskytnuté záběry díky regionům a oddělení IT.
Fotky posouváte tažením
Výročí Dr.Max
Značka Dr.Max existuje v českém lékárenství právě 15 let. Dnes představuje leccos a výčet superlativ určitě nebude úplný: nejlépe hodnocenou úroveň lékárenské péče u nás, nejdostupnější lékárny v ČR, nejpropracovanější systém vzdělávání i interních standardů, nejrozšířenější klientský program, nejvýkonnější lékárenský e-shop, nejrozvinutější vlastní značku. Dál nejde opominout samozřejmě centrální laboratoře, nejmodernější logistiku (ve spolupráci s ViaPharmou) a ani fakt, že co se v Česku podaří vyvinout a zdokonalit, aplikuje se v rámci Dr.Max také v dalších zemích. Dr.Max zkrátka nejsou jen lékárny a produkty, ale také procesy a know-how. Za vším tím úspěchem jsou lidé, kteří si za obětavou práci pro firmu i klienty zaslouží poděkování. A jak že je to se samotnou značkou Dr.Max? Prý s ní před těmi 15 lety přišel bývalý investiční ředitel Penty Martin Štefunko.
Úspěch Nuance a spol.
Koncem června vyhlašoval dámský časopis Cosmopolitan výsledky své soutěže zaměřené na kosmetiku – Cosmopolitan Beauty Awards 2021 (Czech Republic). Byl to už šestý ročník a dlužno dodat, že úspěch v tomto klání, kde rozhoduje svými hlasy veřejnost, je považován u výrobců za velmi prestižní. I my jsme měli svá želízka v ohni, reprezentovaná zejména dermokosmetickými značkami Nuance a Uriage, ale protože se vyhlašoval i nejlepší doplněk stravy, Dr.Max nominoval i Collagen Drink z portfolia vlastní značky. Všichni naši kandidáti se umístili na stupních vítězů. Sérum Nuance Hyaluron Active HA5 pro všechny typy pleti obsadilo první místo v kategorii Péče o pleť / POPULAR, kde jako nejlepší přípravek na problematickou pleť dosáhl na zlato i Uriage Hyséac SOS lokální péče. Už zmíněný Collagen Drink Dr.Max dosáhl na druhou příčku v kategorii Doplněk stravy / LUXE. Redakce blahopřeje!
Lékárníci Dr.Max pomohli při očkování
Lékárníci Dr.Max se aktivně zapojili do procesu vakcinace proti onemocnění covid-19. Česká legislativa sice neumožňuje zatím očkovat přímo v lékárnách, ale farmaceutičtí zdravotníci mohou uplatnit svou odbornost jinak – například při ředění vakcín. Například lékárnice z laboratoře Dr.Max v moravské metropoli Gabriela Škovranová a Michaela Mišutková dočasně zastoupily v rámci dobrovolnické výpomoci v očkovacím centru zřízeném na brněnském výstavišti. Jejich kolegyně z centrální laboratoře Dr.Max v Nučicích se jako brigádnice rovněž zapojily do procesů ve vakcinačním středisku v pražské O2 Aréně.
Expertní skupiny
Po dlouhých měsících, kdy se kontakty omezovaly pouze na virtuální spojení, se mohli konečně i osobně sejít členové jednotlivých expertních skupin, protože to epidemická situace v červnu už umožnila. Šlo sice o pracovní setkání, ale ve zbytku dne se našel čas i pro trochu zábavy, jak dokládá snímek ze setkání Expertní skupiny Farmis a IT.
Běhej lesy obnoveny
Ve druhé polovině května ohlásili pořadatelé běžeckého seriálu Běhej lesy, že závodní sezóna, přibrzděná vloni kvůli epidemii covidu, může odstartovat, samozřejmě za dodržování striktních hygienických opatření. Pátého června se tak rozběhli soutěžící ve Slavkovském lese, na což ještě týž měsíc navázal nejtrailovější závod Vysočina a na samém začátku července potom ještě Lednice. Dr.Max je hlavním partnerem běžeckého seriálu.
Zlatý had slavící
V roce plném výročí stojí určitě za zmínku i první dekáda, která uplynula od zdařilé rekonstrukce naší lékárny U zlatého hada na pražské Národní třídě. Nejen že má historický mobiliář, který je pod památkovou ochranou, ale díky naší společnosti se také mohla vrátit k předválečné vizáži. Přispěla k tomu souhra šťastných okolností, protože právě rekonstrukci před 10 lety předcházel objev fotografie, která zachytila vzhled přestavěného průčelí ze třicátých let. Tomu se rekonstrukční tým, složený z architekta Michala Flašara a lidí z technického oddělení Dr.Max, snažil přiblížit. Nebylo to z mnoha důvodů snadné, ale nakonec se to podařilo a Praha má o jednu krásnou lékárnu navíc.
Ocenění první linie – Jak v lékárnách?
Kompenzační vyhláška
Ocenění první linie – Jak v lékárnách?
Kompenzační vyhláška měla být východiskem pro spravedlivé odměnění všech zdravotníků, kteří se podíleli na zvládnutí druhé vlny pandemie. Místo toho se ale stala hlavně testem jejich trpělivosti.
Až doposud během celé pandemie covidU-19 došlo k odměňování zdravotních pracovníků celkem dvakrát – poprvé za jarní období, kdy každý zdravotník pracující v lůžkovém zdravotnickém zařízení dostal odměnu ve výši 75 tisíc hrubého. Odměnu vyplácelo Ministerstvo zdravotnictví ČR a odměny byly podmíněny žádostí provozovatele daného zařízení. Navíc odměnu neobdrželi pouze zdravotničtí zaměstnanci, ale v odstupňované výši všichni zaměstnanci nemocnice, včetně obslužného personálu a administrativních pracovníků. Výplata odměn proběhla během měsíce října a listopadu 2020.
Premiér Andrej Babiš a tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný na konci roku 2020 přislíbili zdravotníkům další odměny za druhou vlnu pandemie, která v České republice proběhla na podzim. S výměnou ministrů se však změnila i pravidla odměňování, nicméně nakonec vláda rozhodla, že tentokrát odmění všechny zdravotníky, a to včetně těch, kteří poskytují péči v lékárnách.
Odměny zdravotníkům v lůžkových zařízeních se opět vyplácely z dotačního programu Ministerstva zdravotnictví, což bylo poměrně jednoduché. U ostatních zdravotníků, působících mimo lůžková zařízení, už to tak prosté nebylo. Ti se měli ocenění své práce dočkat na základě novely tzv. kompenzační vyhlášky, která vyšla koncem dubna 2021. Tuto odměnu mají vyplácet zdravotní pojišťovny poskytovateli (tedy zaměstnavateli zdravotníků), který je má rozdělovat dál svým zaměstnancům. Jen co ale vyhláška vyšla, objevila se řada nejasností, spekulací a dohadů. Členové profesních komor se obraceli na své zástupce s řadou konkrétních otázek, které reflektovaly přímé zkušenosti z praxe. Nebylo totiž vůbec jednoznačně jasné, kdo, komu a zda vůbec bude tyto odměny vyplácet. Praxe z terénu přinášela celou řadu situací, které nenacházely v předpisu jednoznačný výklad a řešení.
Od začátku koronakrize slouží lékárny pacientům prakticky bez omezení.
Velkou neznámou bylo například to, kdo bude vyplácet odměny zdravotníkům, kteří v rozhodném období od 1. října 2020 do 31. prosince 2020 změnili zaměstnavatele, nebo jak se budou řešit případy, kdy došlo k zániku poskytovatele zdravotní péče. A ačkoliv původně měly být kompenzace poskytnuty i na odměny sanitářkám, pojišťovny v jejich vyplácení také neměly jasno. Stejný problém vyvstal i u OSVČ, osob pracujících na dohodu a dalších. A tím seznam nejasností zdaleka nekončí. Jako by tato nepřehledná situace neznamenala už sama o sobě dost velkou komplikaci, další bouři vzbudilo veřejné vystoupení prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislava Friedricha, který vyslovil názor, že lékárníci by odměny vůbec dostat neměli, jelikož jejich provoz pandemie nijak neomezila. Na to reagoval ostře prezident České lékárnické komory Aleš Krebs s argumentem, že to byli právě lékárníci, kteří měli otevřeno i v době, kdy mnozí praktičtí lékaři v obavách z covidu své ordinace zavírali. Nebýt personálu lékáren, tak by v posledním roce zcela reálně hrozil kolaps v zajištění péče o ambulantní pacienty, ohradil se prezident lékárnické komory.
Na libovůli zaměstnavatelů?
Pro odměňování všech zdravotníků byl od začátku například prezident České lékařské komory Milan Kubek, který se zároveň stal i velkým kritikem vydané kompenzační vyhlášky a od začátku upozorňoval na její nedostatky, které se odrazí v praxi. Kubek v dopise adresovaném tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi a premiérovi Andreji Babišovi uvedl, že „reakce zdravotníků jednoznačně potvrzují, že postup při vyplácení odměn v ambulantním sektoru, který ministerstvo zvolilo, je chybný a vede k tomu, že řada zdravotníků vládou slíbené odměny nedostane“.
To vyplynulo i z krátkého průzkumu České komory farmaceutických asistentů, který se uskutečnil v červnu. Doložil, že celé čtvrtině respondentů zaměstnavatel odměny odmítl vyplatit. Kompenzační vyhláška totiž vůbec nestanovuje nárok na odměny pro zaměstnance, ale řeší vlastně něco úplně jiného: kompenzuje zaměstnavateli náklady, které už vynaložil, tedy například výdaje na pořízení ochranných pomůcek, anebo už v minulosti vyplacené mimořádné odměny. Je tedy zcela na dohodě mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, jakým způsobem a v jaké výši se tyto prostředky mezi zdravotnické pracovníky rozdělí. Tento výklad, který pro zdravotníky určitě není dobrou zprávou, potvrdila i ředitelka odboru regulace cen a úhrad ministerstva zdravotnictví, jejíž oddělení je autorem této vyhlášky: „V případě, že zaměstnavatel odmítne odměny vyplatit, neporušuje žádnou právní normu, jen se dopouští neférového jednání vůči svým zaměstnancům, jelikož si přivlastnil prostředky, které byly určeny na výplatu mimořádných odměn.“
Výpočty kompenzací zatím vůbec nepamatovaly na sanitářky, bez kterých si lze hladký provoz lékáren stěží představit.
Poté, co se někteří zástupci profesních organizací začali kvůli této interpretaci obracet na volené zástupce v Poslanecké sněmovně a na ministra zdravotnictví, situace se začala obracet. Třetí červnový týden o vyplácení odměn a jejich spravedlivém přerozdělení mezi zdravotníky jednala Alena Schillerová, ministryně financí, a Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Během brífinku tripartity se oba jmenovaní k situaci vyjádřili a veřejně označili jednání některých zaměstnavatelů jako nepřijatelné. Vyzvali ministra zdravotnictví o dodatečné přezkoumání vyplácení odměn a úpravu celé vyhlášky tak, aby odměna byla zdravotníkům garantována. Josef Středula upozornil, že v opačném případě bude požadovat, aby pojišťovny vyžadovaly vrácení celé částky zpět. Odbory navíc nabídly zdravotníkům právní zastoupení v případných sporech se zaměstnavatelem.
U Dr.Max jinak
Podle staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nemá jeho resort žádné nástroje, kterými by si výplatu odměny zaměstnancům na zaměstnavateli mohl vynutit. „Můžu apelovat na to, aby všichni poskytovatelé odměny vyplatili. Pokud k tomu někde nedojde, tak to budeme individuálně řešit. Myslím si, že není morální, aby si ty peníze nechali a nevyplatili. Jsme připraveni vyvinout na poskytovatele tlak, to mohu zaručit,“ řekl ministr v rozhovoru pro Českou televizi. Konkrétní postup pro vynucení výplaty odměn však neuvedl.
Mezi ty zřizovatele, kteří by odmítali rozdělit vyplacené kompenzace svým zaměstnancům-zdravotníkům, naše společnost určitě nepatří. Vedení ČLH opakovaně ujišťuje, že veškeré finanční prostředky, které firma od pojišťoven jako kompenzaci obdrží, v celém objemu spravedlivě všem svým zdravotníkům rozdělí. Bohužel se této výplatě postavilo do cesty několik překážek, jejichž překonávání stojí čas, a tak je všechno, jen ne rychlá. Nicméně první platby už od pojišťoven zaznamenáváme.
Jedním z velkých otazníků, minimálně pro ty zřizovatele, kteří se odměny vyplatit rozhodli, je ověření správnosti částek, které už obdrželi od některých pojišťoven, a také určení férového klíče k jejich následnému rozdělení mezi zaměstnance. Finance nejsou totiž na účet zřizovatele připisovány najednou a nelze tak jednoduše zkontrolovat jejich správnost. Neúplné byly také údaje v Národním registru zdravotnických pracovníků. Zvláště v případě zřizovatelů s větším počtem zaměstnanců, což právě síť Dr.Max je, to představovalo nemalý problém. Díky úsilí mnoha kolegů se ale podařilo například data v registru už aktualizovat.
Opakovaně naše společnost upozorňuje i na komplikace, které přináší fakt, že výpočty kompenzací od zdravotních pojišťoven staví na seznamech pouze některých pozic zdravotnických pracovníků (farmaceutů a farmaceutických asistentů) a vůbec nepamatují na sanitářky. O jejich zahrnutí se stále vedou se zdravotními pojišťovnami diskuse, je zřejmé a evidentní, že způsob výpočtu a výplaty kompenzací pro tyto zdravotníky spolu ještě budou muset vyřešit ministerstvo zdravotnictví, ČLnK a následně pojišťovny. Opět to stojí čas, což ve výsledku znamená, že platby od zdravotních pojišťoven obdrží poskytovatelé v několika kolech. ČLH není v tomto ohledu žádná výjimka. Odklady, které poskytovatelé lékárenské péče rozhodně sami nezpůsobili, znamenají bohužel průtahy ve vyplácení odměn. Naše společnost se tedy rozhodla nečekat, a pokud nebude možné vyplatit celou kompenzační částku každému zaměstnanci na odborné pozici, vyplatí alespoň v červencové výplatě zálohu. Výši určí to, kolik prostředků na náš účet z jednotlivých zdravotních pojišťoven připlyne.
Generální ředitel Daniel Horák to komentuje takto: „Naše společnost se po celou dobu od vydání vyhlášky snaží o konstruktivní komunikaci nejen s ministerstvem zdravotnictví, ale zejména s jednotlivými zdravotními pojišťovnami tak, aby se odměny mohly vyplatit v nejbližším možném termínu. Po dvou měsících čekání začínají přicházet první platby a nejasnosti mezi námi a pojišťovnami se nám daří i díky konstruktivnímu přístupu partnerů řešit. Je ale jasné, že to, co se zdálo na začátku být jednoduchou účetní operací, se bohužel změnilo v komplikovanou akci, na které se musely za naši stranu podílet desítky lidí. Proto bych touto cestou rád poděkoval všem, kteří se podíleli nejen na aktualizaci a kontrole údajů v Národním registru zdravotnických pracovníků, ale také na vyplňování dalších dodatečných formulářů pro ÚZIS. Všechno se muselo zvládnout v extrémně krátkém čase. A můj dík patří i našim zaměstnancům-zdravotníkům za trpělivost, se kterou k celé věci přistupují. Za svou práci během pandemie si přislíbené odměny plně zaslouží.“
Ještě v době uzávěrky Max Magazínu v polovině července s sebou téma ocenění zdravotníků za úsilí vynaložené během koronakrize neslo některé otazníky. Zároveň znamenalo spoustu mimořádné práce i pro ty, kteří měli být odměněni. Slovo odměna tak získalo poněkud hořkou příchuť.
Veronika Luňáková a Michal Petrov
Krátce po přijetí kompenzační vyhlášky začala média upozorňovat na její nedostatky.
Někteří poskytovatelé péče odmítli z kompenzací vyplatit zaměstnancům odměny, to se ale Dr.Max netýká.
Názor šéfa svazu pojišťoven, že by lékárníci měli být bez odměn, sklidil u jejich komory bouři nevole.
Foto: Michal Petrov
Bepanthen
Koupit ZDE
Milovat lítání
Svět Dr.Max
Mladoboleslavská lékárna, kde strávila Hana Vondrušková „mezihooperovské“ období. Dodneška na ni nedá dopustit.
milovat
lítání
Hana Vondrušková vede tým hooperů Dr.Max, bez jehož služeb si spousta lékáren v síti nedokáže svůj provoz vůbec představit. Vypomáhají, kde je potřeba. Nelitují najetých kilometrů, ale jen toho, že jich samotných není dost. I na to v rozhovoru se šéfovou našich „létajících lékárníků“ přišla řeč.
V čem vlastně spočívá vaše práce?
Moje osobně? Zjednodušeně řečeno je to kombinace odborného zástupce a regionálního ředitele (smích).
Jak dlouho svou práci děláte?
Od března 2020. V roce 2018 jsem promovala na škole v Hradci Králové – to bylo v červnu a od 1. srpna jsem nastoupila jako hooper. Byla to pro mě práce snů. Vždycky mě bavilo ježdění, a tak jsem byla nadšená. Nastupovala jsem v rámci stipendijního programu. „Lítání“ mi vydrželo zhruba tři čtvrtě roku nebo nějakých 10 měsíců, protože jsem dostala nabídku na pozici lékárníka-manažera v Mladé Boleslavi. Tam jsem byla zhruba rok, protože se naskytla nová příležitost, opět u hooperů, tentokrát vedoucí pozice. Byla to zajímavá nabídka a já měla k hooperům vždycky blízko, tak jsem kývla.
Co vás přimělo vrátit se k nim z Mladé Boleslavi? Bylo to moc statické?
Tu lékárnu jsem měla moc ráda a mám dodneška, protože tamní kolektiv je skvělý. Ale už jsem cítila, že by to chtělo nějakou změnu. Protože jsem opravdu byla zvyklá na to být víc v pohybu. Vždyť jsem začala jezdit hned po škole. Třebaže bydlím v Hradci a do Boleslavi jsem dojížděla, ráda jsem rozlítaná víc. Stejskalo se mi. Navíc mě baví práce s lidmi a tohle je v tom směru výzva. Musela jsem to zkusit.
Takže jste si dala od hooperování roční pauzu. Jak se během té doby proměnil celý tým?
Hooperů je plus minus osmdesát. A vzhledem k tomu jsem je ani během předchozího, prvního působení nestihla poznat všechny. Je fakt, že míváme dvakrát ročně celostátní setkání (obvykle v lednu a v září), ale tam nestihnete poznat každého kolegu. I tak ale můžu říct, že nějakých deset lidí, ke kterým jsem v tom původním týmu měla nejblíž, zůstalo. Nicméně platí, že je u hooperů vyšší fluktuace než v lékárnách. Ale je to logické a nejde o nic, s čím bych nepočítala.
Vážně to dokážete – dostat dvakrát do roka osmdesát hooperů na jedno místo?
Kupodivu ano a je to dobře, protože je to u nás nejočekávanější událost roku. Je skvělé, že se hoopeři potkávají i s ostatními, kmenovými kolegy z lékáren, ale ničím nenahradíte, když si můžou zkušenosti vyměnit i sami mezi sebou. Hoopeři mají přece jen specifičtější zájmy. Jejich pohled třeba na uspořádání lékáren je jiný než u ostatních zaměstnanců. A to můžou probrat jen mezi svými. A ujišťuju vás, že na našich setkáních nic takového jako trapné ticho neexistuje.
Když už byla řeč o fluktuaci – kolik hooperů je takových, kteří neodejdou úplně pryč, ale v síti zůstanou v nějaké z lékáren natrvalo?
Takových je odhadem deset ročně. Hooperování je náročné a čas od času cítí lidé potřebu se usadit. Měsíční nájezd kilometrů je mnohdy opravdu významný a nemusí konvenovat každému a napořád. Najednou je tu potřeba zakotvit. Hodně často se stává, že k nám nastoupí úplný nováček, který je bez závazků a bez partnera. To se během „lítání“ ovšem změní. A pak je jasné, že mu přestane vyhovovat, když je deset nocí v měsíci pryč. Takhle se rodinné zázemí buduje těžko.
Jaký je nástupní protokol u nováčků?
Rozhodně je hned neházíme do hluboké vody. Musí získat základní znalost o fungování lékárny. Máme to nastavené tak, že je nejdřív čeká dvouměsíční zaškolení. První měsíc tráví v lékárně, kde je kolegů dost, a tak je prostor na vysvětlování a hooper se neocitne v situaci, že by byl za tárou sám. Zaškoluje se podle seznamu činností a pravidel, které s ním musí kolegové projít, respektive ho s nimi seznámit. Pak následuje další měsíc v jiné lékárně, kde už tak optimální podmínky nejsou, ale ani tady se pořád ještě nikdy neocitne sám. Stále se může ptát, ale už se jeho práce víc blíží tomu, co ho čeká v praxi na ostro. Od třetího měsíce už „lítá“. Zavolat mi ale s dotazem i tak může kdykoliv, i v sobotu večer. Je mi to milejší než chyba při expedici.
Jak to funguje celé?
Běžná praxe je taková, že si lékárny poskládají docházky, ať už ve střediskách, nebo bricích, a zjistí, že nemají dost lidí. Tak si přes Chronos zadají požadavek. Tyhle žádosti o výpomoc se shromažďují v každém regionu, načež je odsouhlasí regionální ředitelé. To se děje zpravidla osmnáctý den každého měsíce. Pak se tyhle požadavky srovnají podle priorit. Speciální algoritmus je seřadí podle relevance. A pak se hoopeři přidělují. Celé to zaštiťuje call centrum plánování docházek, které má na starost kolegyně Maruška Bednárková, spolu s Lenkou Valkonovou. Já neřeším docházku, ale provoz, který se jich týká. Proto je trochu zavádějící, když se nám zjednodušeně říká call centrum.
K hooperům patří neodmyslitelně čtyři kola a hodně kilometrů. Hana Vondrušková jich najede měsíčně v průměru pět tisíc.
Jaký rozsah ty potřeby lékáren nejčastěji mají? Dny, týdny, anebo i měsíce…?
Jsou lékárny, které jsou na výpomoci hooperů závislé dlouhodobě, a tam jde o týdny, jinde může jít o dny. Je to hodně individuální.
Ty týdenní požadavky, to asi souvisí s regiony, kde je trvale nedostatek lékárníků, že? Tady mám na mysli zejména západ a sever Čech.
V podstatě se jedná o všechny lokality kromě Brna (smích). Ale většinou jde zejména o to, co jste zmiňoval, a v poslední době nás trápí i ty střední Čechy. A velký problém je, že právě z Brna máme tak dvě třetiny hooperů. Souvisí to s tím, že je tam fakulta. Takže už když dělám nábor, upozorňuju adepty na rovinu na to, že z jihu Moravy budou obstarávat hlavně Čechy.
Z Hradce, kde je druhá fakulta, tolik zájemců o hoopeřinu není?
Je mnohem slabší. Nejspíš je to hlavně tím, že hradecká fakulta se hodně zaměřuje na výzkum. Spousta absolventů pokračuje na postgraduál a nesvazuje svou budoucnost vůbec s lékárnami.
Vy taky máte za sebou Hradec, a přesto jste do lékárny šla. Proč?
Baví mě práce s lidmi. Jsem extrovert, ráda komunikuju. Sama sebe jsem si moc nedovedla představit, že sedím zavřená v laboratoři a mám minimum sociálních interakcí. A v lékárně jsem zjistila, že jsem srdcař. Baví mě popovídat si s pacienty, baví mě jim pomáhat.
Kolik máte z lékáren požadavků?
Stručně řečeno pořád víc. V červnu, kdy jich bylo čtrnáct set, jsme si mysleli, že jsme na maximu a že tu bude rekord. Ale červenec to trumfnul s patnácti sty. A hoopeři si také vybírají v létě dovolené. Takže za červenec máme nižší úspěšnost při pokrývání potřeb lékáren.
Jak je to s gender rozdělením u hooperů?
Asi je to lepší než v lékárnách. I když pořád nedosahujeme rovnoměrného rozdělení mezi magistry a magistrami půl na půl, pořád je u nás podíl mužů výrazně vyšší než ve zbytku sítě. Odhaduju to tak na třetinu.
Kolik toho takový průměrný hooper měsíčně najezdí?
Průměrně kolem tří tisíc kilometrů, i když pokud je z Brna, je to samozřejmě víc.
A vy osobně?
Já v průměru tak pět tisíc měsíčně. Můj rekord je sedm a půl tisíce. Hlavně je to kvůli návštěvám hooperů na lékárnách. Nechci pro ně být jen nějaká tajemná osoba, kterou znají jen z mailů. A pak, ráda si sestavuju svou „knihu přání a stížností“ na základě osobní zkušenosti na místě a s živými lidmi. Samozřejmě, teď žijeme on-line dobu, máme éru Teamsů, ale pořád si myslím, že je lepší se s lidmi vidět osobně.
Pro vás dobře. A co oni – jsou rádi, když jim přijede šéfová?
To se asi ptáte nepravého člověka, spíš byste se měl zeptat jich a ideálně anonymně (smích). Ale teď vážně: mě primárně zajímá, jak jsou spokojení. Protože platí jednoduchý řetězec: pokud není spokojený můj zaměstnanec, nebude pak spokojená ani lékárna, a v konečném důsledku ani pacient. Nedělám si iluze, že by všechno bylo úžasné a skvělé, ale když přijedu za svým hooperem do lékárny, vždycky je moje první otázka „jak se máte?“.
Každý, kdo pracuje s lidmi, ví, že je dobré členy svého týmu znát alespoň zčásti i po osobní stránce. Pokud tomu tak není, nemůže být nikdy spolupráce na dobré úrovni. Jelikož středisko 909 zahrnuje cca 80 hooperů, se kterými nemohu být pravidelně na lékárně, jako to mají vedoucí lékárníci, respektive odborní zástupci, máme pravidlo, že se s nimi alespoň dvakrát ročně vidím osobně na lékárnách, kam za nimi přijedu. Je poměrně obtížné pokusit se nahradit pravidelný kontakt nějakými dvěma hodinami jednou za půl roku. I tak jsou pro mě ovšem tyto schůzky velmi cenná příležitost k tomu si se svými lidmi promluvit tváří v tvář a lépe je poznat. Chci o svých hooperech vědět víc než jen znát jejich obchodní výsledky z datového skladu. Zajímám se o ně průběžně během roku, i na základě zpětné vazby z lékáren, každý den se pak vyskytne něco, co je potřeba vyřešit po mailu, telefonu nebo osobně.
Jak taková hodnoticí schůzka vypadá?
Pravidelná půlroční schůzka je rozdělena na třetiny: méně formální část, ve které se zajímám o celkovou spokojenost hoopera atd., následuje provozní část (předem připravený seznam bodů, který probírám s každým – aktuální témata z provozu) a závěrem vždy s každým řeším jeho obchodní výsledky. Zajímají mě nejen konkrétní čísla, ale i cesta, jak jich dosahují. To je, zda se postarají o pacienta v rámci komplexní péče, jestli znají aktuální obchodní aktivity apod. Chceme být lékárnami první volby a pacienti nás tak budou vždycky vnímat primárně podle přístupu našich expedientů.
Pokud jsou u někoho nedostatky v obchodních výsledcích, snažím se s daným hooperem vždycky najít cestu ke zlepšení. Pomoci mu. To, na čem se společně v rámci této schůzky domluvíme, pak shrneme a znovu probereme zhruba po dvou měsících.
Dáváte jim o svých cestách do terénu vědět aspoň dopředu, anebo jsou to přepadovky?
Dávám a klidně bych byla i pro větší předstih, třeba dvoutýdenní, ale je tu jedno úskalí v tom, že se mnohdy služby mění hooperům ze dne na den. Ale rozhodně nepraktikuju namátkové kontroly. A jestliže vím, že hooper slouží v lékárně sám, nejedu tam vůbec, protože nejdůležitější je pro mě neomezovat provoz lékárny.
Ještě k těm vašim najetým kilometrům – jak jezdíte na dovolenou? Taky autem?
Tady se snažím spíš letecky (smích). Na druhou stranu si už neumím moc představit, že bych měla jít do práce a předtím aspoň hodinu neřídit. Když musím dělat hodně úředničiny a za volantem třeba nesedím už třetí den za sebou, mám z toho divný pocit.
Vaše role spočívá v tom, že dokážete vytrhnout lékárnám trn z paty. Oceňují to?
Určitě ano. Vždyť díky nám si kolikrát třeba můžou u nich lidé vzít třeba tu dovolenou. Určitě je kmenový zaměstnanec rád, když nezůstane na sedmimilionovou lékárnu sám. Ano, může docházet k náročnějším situacím, hooper nějakou lékárnu nezná, je potřeba ho vést, ale pořád je to pomoc a hlava, ruce a nohy navíc. Největší potíž tu ale vidím v tom, že je to vlastně nekonečný příběh. Jeden měsíc vykryjeme, další nastává ten samý kolotoč znovu.
Těch 80 lidí je ideální stav, anebo byste jich „uplacírovala“ víc?
Kdyby se náboru povedlo ještě 40, byla bych šťastná.
Takže optimum je 120?
Ani takhle se to vlastně nedá říct, protože ty potřeby jsou v čase různé. Zejména v létě jsou vysoké.
A vy sama si dovolenou vybíráte v létě, anebo radši mimo sezónu?
Kdykoliv je to provozně schůdné. A už to dělám dost dlouho na to, abych poznala, kdy je ten správný čas a kdy ne. Takže například vím, že před hodnocením kompetenčního modelu na to nemůžu ani pomyslet. Ideálně tedy na přelomu srpna a září a pak v dubnu.
Jak se hooperů dotkl covid?
Hodně. Jak samozřejmě víte, hoopeři jsou od toho, aby vykrývali personální nedostatky v lékárnách, a ty lékárny jsou zvyklí střídat. Běžně pět šest sedm lékáren za měsíc, někdy i víc. Spousta z nich dělá tuhle práci právě proto, že je ráda v pohybu. To covid přirozeně zastavil. A všichni už se těšíme na to, až se zase svět vrátí do starých kolejí.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Hoopeři v rekordních číslech
Na call centrum hooperů, které vede Marie Bednárková (na snímku), dorazí ročně tisíce žádostí o výpomoc. Za poslední kvartál byl průměrný měsíční počet požadavků 1 207, z toho průměrně obsadili 1 127 žádostí, tedy drtivou většinu. Vzhledem k tomu, že počet hooperů není ani zdaleka takový, aby mohli tyto výpomoci pokrýt ze svých standardních hodinových měsíčních fondů, často se snaží pomoci v rámci přesčasů. Toto číslo není zanedbatelné, měsíčně se díky této ochotě podaří vykrýt v průměru o 14 plných úvazků víc, než by dovolila „řádná“ kapacita hooperů.
V červenci měli rekordní počet žádostí o výpomoci – 1 500. Ačkoliv i hoopeři čerpají dovolené (za koronakrize mnohdy jejich přesčasy dosahovaly i 60 hodin a také si potřebují odpočinout), a navíc v poslední době jejich řady trochu prořídly (kvůli přechodům z celorepublikového hoopera na regionálního nebo přestupům na pozici kmenových zaměstnanců lékáren), v polovině měsíce se podařilo obsadit cca 950 požadavků.
Létající lékárník i u sousedů
Flying Pharmacist je sice anglický výraz, ale tenhle je doma v Německu. Jde o službu (spojenou i s mobilní aplikací), jejímž cílem je nahradit chybějícího farmaceuta v lékárně, ať už schází z jakéhokoliv důvodu: stěhuje se, onemocněl anebo odjel na dovolenou. Zvláštní roli sehrál tento servis během výpadku pracovních sil způsobeného epidemií koronaviru. To spousta lékárníků i ve Spolkové republice musela zůstat doma – buď kvůli tomu, že sami onemocněli, popř. museli do karantény, anebo na ně vyšla starost o potomky, kteří nemohli do škol.
Službu Flying Pharmacist založil lékárník Devid El-Wahš už před více než deseti lety v Düsseldorfu. Slouží všem lékárníkům, kteří se do ní zaregistrují, nikoliv jen v rámci jedné sítě. Ty jsou ostatně v Německu zakázané.
Fotky posouváte tažením
Za koronakrize drnčel prý telefon v centrále Flying Pharmacist neustále – s výjimkou období, kdy stejně jako u nás zely lékárny prázdnotou.
Slogan Flying Pharmacist: Pracovat jako lékárník kdykoliv, jakkoliv a kdekoliv.
Reklama nabízející zastoupení kvalifikovaným lékárníkem v případě potřeby.
Stejně jako u nás slouží i německým lékárnám call centrum, navíc mají k dispozici aplikaci.
Kontroly SÚKL v lékárnách Dr.Max: Opět meziroční zlepšení
Kvalita péče u Dr.Max
Kontroly SÚKL v lékárnách Dr.Max: Opět meziroční zlepšení
Tak jako na všem ostatním ve zdravotnictví i na kontrolách SÚKL se podepsal pandemický rok 2020. Rozhodně neprobíhaly ve standardních podmínkách, na čas byly pozastaveny úplně. Za síť Dr.Max ale může potěšit to, že když už se uskutečnily a výsledky bylo možno podtrhnout, sečíst a vydělit, ukázalo se, že se v naší síti opět snížil podíl závad nebo porušení zákona, a naopak častěji inspektoři konstatovali, že je lékárna zcela bez závad anebo jsou pochybení jen drobná.
SÚKL své pravidelné kontroly lékáren týkající se oblasti zákona o léčivech a zákona o návykových látkách odvolal už v průběhu jara 2020 a kontroly týkající se zákona o cenách převedl na distanční formu. Kontroloři SÚKL se do lékáren opět vrátili až v průběhu léta, ale jarní deficit se podařilo dohnat jen zčásti.
V roce 2020 se tak uskutečnilo v našich lékárnách celkem 154 kontrol, což je o 30 méně než v roce předcházejícím. A jaké jsou jejich výsledky? Opět je vidět zlepšení oproti rokům 2019 i 2018. Průměrná známka za rok 2020 dosáhla neuvěřitelné hodnoty 1,09 (v roce 2019 činila 1,15 a předtím 1,22). 90 % lékáren bylo ohodnoceno známkou 1 a z tohoto počtu bylo 27 % lékáren bez jakéhokoliv pochybení. Jsou to skutečně báječné výsledky!
Rok 2020 byl také výjimečný tím, že žádná z našich lékáren nebyla ohodnocena známkou 3. Trojka jako nejhorší známka po kontrolách SÚKL byla i v uplynulých letech v lékárnách Dr.Max oproti ostatním mnohem méně častá – procento zastoupení se lišilo o celý řád, ale čistý štít je čistý štít.
A co stojí za tím, že naše lékárny tak výborných výsledků dosahují? Je to velká a neutuchající snaha všech zaměstnanců lékáren dostát nejen všem legislativním požadavkům, ale i interním normám, směrnicím a pokynům. Důležitou roli také hraje tým interních auditorů, kteří jsou a budou pro lékárny pomocníky a rádci v oblasti kontroly dodržování legislativy a interních předpisů. Všem zmíněným patří obrovský dík.
Lenka Peterková
Foto: archiv Dr.Max
Fotky posouváte tažením
Inspektoři SÚKL nacházejí v lékárnách Dr.Max rok od roku stále méně pochybení.
Srovnání s konkurencí
Průměrná známka konkurenčních lékáren činí 1,32. 67 % lékáren bylo hodnoceno známkou 1 a 10 % lékáren známkou 3. Jde sice o výsledky horší než v síti Dr.Max, ale i ostatním je třeba přiznat, že i oni dosáhli meziročně jasného zlepšení.
Průměrná známka
Dosažený průměr byl meziročně lepší nejen v našich lékárnách, ale i na zbytku trhu. Odstup Dr.Max se tradičně drží v řádu několika desetin.
Kontroly za „1“ (mírná nebo žádná pochybení)
Oproti zbytku trhu vykazují lékárny Dr.Max vyšší podíl jedniček každoročně. V roce 2020 jsme ale poprvé překonali hranici 90 %.
Kontroly za „2“ (středně závažná pochybení)
Zde jde o nedostatky jako například nestažení léku, skladování mimo sklad či likvidace bez protokolu.
Kontroly za „3“ (vážná pochybení)
Trojku si lékárna vyslouží například v případě prošlých surovin na skladě, přípravou z prošlých surovin či výdejem na neplatné recepty. Za rok 2020 mají lékárny Dr.Max v tomto ohledu čisté konto.
Pet Health Care
Máte vybráno?
Klepněte na obal a přidejte si ho do košíku!Taxík Maxík jako dar z nebes
Fotoreportáž
Letos se uskutečnila dosud nejpočetnější přehlídka Taxíků Maxíků.
Taxík Maxík
jako dar z nebesLetošní setkání provozovatelů Taxíků Maxíků se dá vzhledem k tomu, že se uskutečnilo už poněkolikáté, označit jako tradiční, ale vlastně bylo všechno jiné, jen ne takové.
Předně, provozovatelů už je hodně – devatenáct –, a tak už by se do zasedačky autosalonu Ford, kde dosavadní setkání probíhala, zkrátka nevešli. Potom to bylo vlastně poprvé, kde si mohli vyměnit osobně zkušenosti s využíváním služby za covidového období. A v neposlední řadě, nad republikou zrovna zuřily bouřky, a tak řada z přítomných cestovala za dramatických okolností a některým živel zabránil dorazit vůbec. I tak se ale na prostranství před halou letňanského výstaviště sešel najednou dosud rekordní počet vozů s logy Taxík Maxík, Dr.Max a Konto Bariéry, takže vytvořily překrásnou flotilu, přímo předurčenou pro rodinnou fotku.
Některá vystoupení byla dojemná. Například když od reprezentantů Vimperka, kde sociální autodopravu provozují od loňského ledna, zaznělo, že Taxík Maxík byl pro ně dar z nebes. Jedním dechem však dodali, že tím dalším je jejich šofér, který v době, kdy vimperský Taxík Maxík pózuje v Praze, rozváží klienty svým vlastním autem. Kola i volant se zkrátka ve Vimperku točit nepřestaly. Žádný div, že tu za rok hlásí stovky jízd. Seniorskou službu tam vzali doslova, odpovídá tomu i věk jejich řidičů – hlavní je ročník 1948, jeho zástupce 1951. Klienti si je nemohou vynachválit.
Korona Taxíky Maxíky nezastavila. Služba se bez ohledu na pandemii úspěšně rozjela v Českých Budějovicích i v Písku, kde auta převzali v lednu 2020, nebo v Čáslavi, kde odstartovala letos. Za covidu třeba rozváželi obědy, když senioři nechtěli raději chodit ven. V Praze 15 pomáhaly Taxíky Maxíky s jejich odvozem do očkovacích center i na nákupy, aby nemuseli cestovat rizikovější dopravou.
Akční rádius Taxíků Maxíků často zasahuje i poměrně daleko od hlavního působiště provozovatele. Český Červený kříž v Ústí nad Orlicí například obsluhuje ještě dalších 5 měst. Další, ten v Orlové, zase zajíždí i do Petřvaldu nebo Doubravy. V Praze 5 vozí seniory i na chatu, pokud ji mají v katastru hlavního města. A havlíčkobrodští by rádi brzy obstarávali sociální autodopravu pro celý (bývalý) okres. À propos – přívlastek sociální: na ten mají svůj názor v Praze 7. Podle jejího zástupce tam Taxík Maxík vůbec nechápou jako službu sociální, nýbrž komunitní. Na setkání jejich vůz ovšem chyběl. Z prostého důvodu – teprve se vyrábí. Radnice totiž k penězům od Dr.Max přidala ještě půlmilion, aby mohla koupit hybridní auto. Nejde jim jen o ekologii, od zvolené strategie si slibují i nižší provozní náklady. Nějaké zkušenosti už mají, jejich pečovatelské centrum elektromobily zajišťuje například rozvoz obědů.
Jako obvykle byl sraz provozovatelů Taxíků Maxíků inspirativním setkáním. Diskuse, které se rozproudily už v hale, ještě dlouho pokračovaly na parkovišti. A výborná atmosféra, která celou dobu panovala, jen potvrdila, že vlajková loď filantropie Dr.Max má za sebou nejen první pětiletku, ale především, že má smysl – ví, kam pluje a proč.
Michal Petrov
Foto: Michal Petrov
Fotky posouváte tažením
Taxíky Maxíky nezastavil ani covid – sloužily seniorům pořád, i když najetých kilometrů samozřejmě nebylo tolik jako obvykle.
Liberec jako první město zvolil jinou značku než Ford – po jeho pětileté službě ho vystřídal Citroën Berlingo.
Zajímavě řešené uložení plošiny pro vozíčkáře, zapuštěné do podlahy za pátými dveřmi.
Konstrukčně jednodušší (a také podstatně levnější) řešení zvolili v Praze 5.
Taxíky Maxíky vozí někde jako vozíčkáře nejen seniory, ale třeba i děti do speciálních škol.
Generální ředitel Daniel Horák, duchovní otec projektu Taxík Maxík, reagoval na podněty provozovatelů bezprostředně.
Umoudřené počasí umožnilo pořídit rodinnou fotografii zástupců provozovatelských subjektů. Uprostřed v popředí, vedle g. ř. Daniela Horáka, spoluautorka projektu Taxík Maxík, ředitelka Konta Bariéry Nadace Charty 77 Božena Jirků.
Dr.Max platí nejen nákup vozů, ale i náklady související s rozjezdem služby a poskytuje i marketingovou podporu.
Poslední vozy se předávaly o adventu 2020.
Řekli jste nám, jak ty plínky chcete
Vlastní značka
jubilant
Naše vlastní značka letos oslavila 10 let existence na trhu. Není to vážně žádný benjamínek, koneckonců už do roku 2019 vstupoval její výrobce Dr.Max Pharma jako největší domácí producent přípravků ve volném prodeji. Nezahálí ale ani, co se týče registrovaných produktů. Osu, která stručně připomíná její vývoj, už přinesl Max Magazín před několika lety, ale protože se čas nezastavil, dneska je zase o těch pár roků delší. Nezahrnuje úplně všechno, jen určité milníky na cestě, která znamená stálé rozšiřování zemí, kam naše „privátka“ míří, i rostoucí důvěru zákazníků.
Text: Michal Petrov ve spolupráci s Adrianou Rakúsovou a Dr.Max Pharma
2011 Oživení programu vlastní značky
2012
Prémiové laktobacily
Doplňky stravy (vitamíny, minerály)
Hroznový cukr
Těhotenské testy
Bylinné čaje
2013
První licencovaný produkt: Ibuprofen
Masti
Náplasti
Mořské vody
2014
Další licencovaný produkt: Paracetamol
Dětské sirupy
Oční péče
Chrániče sluchu
Dentální péče
Obvazy
2015
Další licencovaný produkt: Levocetirizin
Dětská výživa Amilk
Dieta Nutrieta
Sluneční ochrana Equilibria
Ušní péče
2016
Licencované novinky: Xylometazolin, Ketokonazol, Sildenafil (ne v ČR)
Pěsticí dermokosmetika Nuance
Nová gen. hroznových cukrů
Nové gen. doplňků stravy
Další oční péče
Úspěch kloubní výživy v dTestu
2017
Rekord v uvádění licencovaných novinek: Acetylcystein, Tussical, Ambroxol, Nogrip, Orasept
Nuance Gold Mask a micelární vody
Dětská péče
Dentální péče Pro32
2018
Licencované novinky: Larymed, Parapyrex Combi, Xylometazolin Baby
Prémiové sezónní přípravky
Prémiová kloubní výživa (Metabosyn, Achillex, Complexy Aktiv)
Úspěch v testu kloubní výživy deníku Blesk
Hydratační péče Nuance Glamour
2019
Dr.Max Pharma se stává domácí produkční jedničkou u volně prodejných přípravků. Rozšiřuje se sortiment prémiové kloubní výživy, objevují se další kategorie OTC. Dermokosmetika Nuance se rozšiřuje o luxusní řadu „Caviar & Pearl“. Obrat překonává historickou hranici 2 mld. Kč.
2020
Na svět přichází řada dětských produktů pod značkou Bebelo. Objevují se další kategorie OTC. U registrovaných produktů se poprvé objevuje značka Medreg, pod kterou se nadále budou léky na předpis vyrábět.
2021
Vlastní značka slaví deset let na trhu. Do sortimentu se dostávají i typické „covidové“ produkty jako respirátory FFP2 a roušky. Opět se objevují nové kategorie OTC. Digitální tlakoměr představuje vůbec první elektroniku prodávanou pod vlastní značkou Dr.Max. Medreg Bromazepam je výsledek dlouholetého úsilí získat licenci pro nakládání s psychotropními látkami. Byl dokončen redesign všech produktů vlastní značky, což v praxi znamenalo změnu šesti stovek obalů. U řady Bebelo se sortiment rozšiřuje i o nejnáročnější položku – kojenecká a dětská mléka.
Orthomol
Koupit ZDE
Kauflandy: Jdeme do finále
Zprávy ze sítě
Kauflandy:
Jdeme do finále
Letoškem pro Dr.Max končí škrtání těch poboček, které byly součástí obchodních center Kaufland a kterým vypršel nájem.
Kořeny spolupráce mezi lékárnami Dr.Max a Kauflandy sahají přesně do roku 2000. Tehdy společnost Česká lékárna převzala lékárny MoraviaPharm a mezi nimi vůbec první „kauflanďáckou“. Byla v Italské ulici v Kladně a dnes má v rámci sítě Dr.Max vůbec nejnižší číslo střediska: 02. Nakonec v rámci „kaufů“ fungovalo na 90 lékáren Dr.Max.
Dlouho tak lékárny Dr.Max a Kauflandy patřily takřka neodmyslitelně k sobě. Jenže před více než pěti lety se majitel potravinového řetězce rozhodl diverzifikovat, a tak po letech expanze začala v roce 2016 etapa redukce. Prostor po našich lékárnách přebírají většinou pobočky sítě Benu. Její kořeny i kořeny řetězce Kaufland sahají společně do Německa (Phoenix Group, resp. Lidl & Schwarz Gruppe), a tak jde o celkem logické partnerství.
Zmíněná etapa, kdy našim lékárnám končí v centrech Kaufland nájem a pro další období není prodlužován, by se měla uzavřít letos předáním posledních jedenácti. V objektech zmíněného řetězce tak budeme mít už „jen“ 75 lékáren. Uvozovky jsou na místě, protože síť Benu, která na odchodu Dr.Max benefituje, i tak bude mít v „kaufech“ něco málo přes polovinu toho, co Dr.Max: čtyřicet poboček. Naše působení v lokalitách navíc někdy nemusí končit, protože se poblíž původních míst – tam, kde je to reálné a ekonomicky opodstatněné – snažíme otvírat nové lékárny (koneckonců už Max Magazín informoval například o zřízení jedné takové v Bohumíně – viz č. 3/2019). Celkem jich je asi patnáct, většinou v dosahu parkoviště obchodních center Kaufland.
Skutečností taky zůstává, že Dr.Max má velmi silné pozice v obchodních střediscích jiných významných provozovatelů. Je to pro nás velmi důležité, protože jedním ze základních principů pro poskytování lékárenské péče je u Dr.Max tradičně maximalizace dostupnosti. Naše lékárny tradičně vycházejí vstříc přirozené mobilitě lidí, jsme tam, kde nás pacienti potřebují a čekají. A takovými místy obchodní centra bezpochyby jsou. Lékárny Dr.Max jsou majoritními nájemci v řetězcích Albert (28 poboček) a Tesco (27 poboček). V poslední době jsme uzavřeli strategické exkluzivní partnerství se sítí Globus, kde momentálně funguje desítka lékáren Dr.Max a ještě tento rok přibydou další čtyři. A kromě toho budeme za letošek mít i dva nové přírůstky u Kauflandu – ve Strakonicích a v Olomouci. Diverzifikace funguje i opačně.
Nejde ale jen o počty poboček a výčty partnerů. Při tak zásadní změně, kterou ve struktuře sítě vyvolalo uzavírání některých lékáren, je právě tak důležitá péče o dosavadní personál. Ve všech případech platí, že společnost má zájem o pokračování pracovního vztahu, samozřejmě už na jiné lékárně. Možnosti se probírají individuálně s každým členem osazenstva dotčené pobočky v dostatečném předstihu. Je pochopitelné, že vazby na lékárnu jsou u někoho velmi silné, stejně tak nelze čekat, že je každý ochoten do nového působiště dojíždět anebo se pro něj rozhodnout pár měsíců před důchodem. Přesto existují případy, kdy se zaměstnanci rozhodli přejít do jiné lékárny ze sta procent. Ale jak už řečeno, důvody, kdy to nebylo nebo není možné, se určitě u nikoho nesetkávají s nepochopením. Každopádně si ale na druhou stranu každý projev loajality a setrvání u dosavadního zaměstnavatele zaslouží uznání a dík.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Začátky spolupráce mezi obchodními centry Kaufland a lékárnami Dr.Max sahají až do roku 2000.
Záběr pořízený nedávno u lékárny na rozhraní pražských Kobylis a Střížkova – na pozadí ještě barvy Dr.Max, v popředí už nový vývěsní štít.
Arterin
Koupit ZDE
Zásilkový výdej léků na předpis – Krátká výprava do historie
Zdravotnictví – Politika
Skautská pomoc se pod vlivem koronakrize stala první tolerovanou zásilkovou službou pro doručování léků na předpis, spolupracoval i Dr.Max.
Zásilkový výdej léků na předpis –
Krátká výprava do historieV Česku máme za sebou další pokus o prosazení tzv. RX on-line. Snaha o zavedení zásilkového výdeje receptových léků u nás vyústí do nějaké zákonodárné iniciativy v poslední době opakovaně, v rozmezí několika málo let. I když byl tentokrát i pátý pokus neúspěšný, rozhodně nebyl poslední.
Pokus č. 1: 2012
Historicky prvně dohledatelný návrh na zavedení zásilkového výdeje léků na předpis navrhl poslanec Boris Šťastný (ODS), a to v roce 2012. V případě tohoto pokusu změnu odsouhlasil už sněmovní zdravotnický výbor, a to i přesto, že návrh byl načten v rámci jednání výboru bez jakéhokoliv předešlého projednávání, bez oponentury a bez diskuse. Ze všech historických návrhů na RX on-line se tak tento procedurálně dostal nejdál. Poslanec Šťastný si přál, aby bylo možné vydávat léky na předpis nejen v lékárně, ale že by se mohly doručovat i přímo na pacientovu adresu.
Šťastný k zavedení distančního prodeje léků na předpis argumentoval podobně jako další, kteří později s návrhy přišli. Zdůrazňoval, že „je absurdní, že si do kamenné lékárny musí pro léky pravidelně chodit či dojíždět i chronicky nemocní lidé nebo pacienti v domácí péči, kteří dlouhodobě užívají stejný přípravek a nemají v současném systému možnost objednat si další dávku léků z domova. Právě jim nejvíce pomůže zavedení možnosti distančního prodeje i u léků na předpis, který doposud možný nebyl. I nadále mohou tyto léky vydávat pouze lékárny a tento výdej bude podroben přísné kontrole Státního úřadu pro kontrolu léčiv“.
Během druhého čtení zákona o léčivech však Šťastný oznámil, že svůj návrh na zavedení „dálkového výdeje léků na předpis“ stahuje. „Dobře víte, že dnes je možné zasílat přes internet například léčivé přípravky, jejichž předpis není vyžadován. Nicméně po diskusi s některými odborníky jsem se rozhodl tento návrh odložit,“ vysvětloval změnu svého názoru Šťastný. Tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přišel vzápětí s ujištěním, že na novele zákona jeho resort zapracuje a předloží ho později.
Pokus č. 2: 2014
V roce 2014 chtěla zásilkovou službu s léčivy zavést Česká pošta v rámci svého projektu „Poštovní lékárna“. Původně se tu mělo jednat jen o výdej volně prodejných přípravků, ale nakonec šel mnohem dál. Aspoň podle informací, které pošta rozeslala držitelům její zákaznické karty. V těch se uvádělo, že ten, kdo takovou kartu má, zmocňuje poštu k předání svého předpisu lékárně a k doručení léku. Šlo tedy jednoznačně i o distribuci léků na předpis. Pošta projekt představila v rámci spolupráce s holdingem Euroclinicum. Tato firma měla léky prodávat na poště, která měla profitovat z jejich distribuce. Objednávka by se uskutečňovala prostřednictvím telefonu nebo u poštovní přepážky.
Projekt byl cílený hlavně na vesnice pod tisíc obyvatel, kde často kamenná lékárna chybí nebo má jen velmi omezený provoz. Tehdy se lékárnická komora proti plánu opět postavila. Nakonec Česká pošta předložila svůj návrh na SÚKL s žádostí o přezkoumání, zda není projekt v rozporu s tehdy platnou legislativou. Jelikož takovýto výdej léčiv tehdejšímu znění zákona o léčivech jasně odporoval, regulátor celý projekt stopnul.
Pokus č. 3: 2015
V roce 2015 přišel s návrhem internetového prodeje léčiv na recept někdejší obchodní partner pražské primátorky Adriany Krnáčové ze společnosti BlueOceanSolutions a současně majitel internetové lékárny Vladimír Finsterle, který měl skrze společnost Euroclinicum koneckonců vazby už na projekt „Poštovní lékárna“. Návrh v roce 2015 poprvé podpořil Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených. „Rádi to podpoříme. Ne každý má šanci se dostat do lékárny, když potřebuje,“ mínil tehdy Krása. Ale ani toto partnerství návrhu cestu do reality neproklestilo. Proti byli i lékárníci, kteří distanční prodej léků na předpis odmítli na sjezdu své komory.
Lékárníci argumentovali, dá se říct, tradičně: při zásilkovém výdeji receptových léčiv chybí osobní kontakt s lékárníkem, hrozí rizika při nesprávném skladování a není jasné, jak by od pacienta do lékárny vlastně putoval recept. Podle lékárnické komory šlo zkrátka o projekt rizikový a nebezpečný. „Technicky jde o drobnost,“ komentoval to tehdy Vladimír Finsterle, „do roka by mohl výdej přes internet fungovat.“ Nestalo se.
Evropský regulátor EMA se k zásilkovému výdeji léčiv staví velmi rezervovaně. Upozorňuje na bezpečnostní rizika.
Rozdělení států Evropy podle toho, jak je v nich legální zásilkový výdej léků na předpis. Povolen je v červených státech, zakázán v modrých. Zvláštním případem je Švýcarsko, kde je zakázán on-line prodej volně prodejných přípravků, zatímco receptových ne.
Pokus č. 4: 2019
Další pokus na sebe jako přílepek k návrhu zákona o léčivech nechal čekat čtyři roky. Přišel s ním (nikoliv naposledy) poslanec Patrik Nacher, opět s podporou šéfa Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy. Poslanec Nacher tehdy argumentoval mimo jiné tvrzením, že je „zásilkový výdej léčivých přípravků na předpis až do domu pacientů zcela běžný v mnoha evropských zemích“. To nebyla a dosud není pravda, takových států je na starém kontinentu pořád výrazná menšina.
Oproti předchozím pokusům se tento odehrál už v době, kdy se stal běžnou součástí životů českých pacientů elektronický předpis – eRecept –, který část argumentů odpůrcům RX on-line z ruky vyrážel. Efekt nového předpisu je „pomoct lidem zejména se zdravotním postižením, imobilním pacientům, aby si mohli v návaznosti na eRecept – znamená, že už dneska to mohou přes esemesku řešit – objednat ten lék prostřednictvím právě zásilkové služby. Myslím si, že v roce 2019 k tomu přišla doba“, mínil tehdy Patrik Nacher. Praxe ale ukázala, že taková doba ještě nepřišla. Zákonodárci návrh zamítli a na Nachera se snesla navíc kritika za to, že ho podal, ačkoliv není členem zdravotního výboru Poslanecké sněmovny ČR a s jeho členy návrh ani neprojednal.
Pokus č. 5: 2021
Zatím naposledy přišli zastánci RX on-line s nějakým návrhem na začátku letošního roku. Stejně jako v předchozích případech ani tentokrát se nejednalo o vládní návrh zpracovaný ministerstvem zdravotnictví, ale opět o pozměňovací návrhy jednotlivých poslanců. A na nová jména tu nenarazíme. V roce 2021 podával návrh na zavedení zásilkového prodeje léků na předpis nynější staronový ministr zdravotnictví, tehdejší poslanec, Adam Vojtěch, spolu s poslancem Patrikem Nacherem (oba za ANO). Už když Patrik Nacher podával v červnu 2019 svůj předchozí návrh, tehdy Adam Vojtěch coby ministr vydal k tomuto „pozměňováku“ neutrální stanovisko. Obsah nového návrhu se několikrát upravoval a do poslední verze se promítly změny přijaté pod tlakem Pirátů, ČLnK a vlastníků lékáren.
Návrh byl takzvaným přílepkem k zákonu o návykových látkách. Na nátlak ČLnK do něj byla přidaná povinnost lékárníka pacienta po dvou týdnech kontaktovat a ujistit se, že mu lék vyhovuje a že nepociťuje v souvislosti s užíváním dalších léků žádné obtíže.
Skalní kritici zásilkového výdeje Adama Vojtěcha obviňovali, že svým návrhem vytváří e-shopy na léčiva. Návrh byl však koncipován tak, že léky na předpis by si pacienti na webových stránkách lékáren sami vybírat nemohli. Lék by získali na základě odeslání kódu elektronického receptu od lékaře a na jeho základě by lékárník medikament odeslal.
Zástupci lékárníků nicméně varovali, že by při odesílání léků mohlo dojít k tomu, že s nimi bude manipulovat někdo nekvalifikovaný. Tehdejší exministr zdravotnictví Vojtěch namítal, že nepřevzatý lék by se okamžitě vracel do lékárny a neležel by na poště. Dodal, že dnes lékárny běžně léky na předpis vydávají příbuzným či známým pacientů, kteří s nimi také nemusí zacházet potřebným způsobem. „Mluvit o tom, že distanční výdej léků rozvrátí lékárenství, je absurdní,“ řekl Vojtěch s tím, že ministerstvo zdravotnictví by mělo možnost určit, že některé typy léků na dálku vydat nelze. Spolutvůrce Patrik Nacher pak dodal, že by se nebránil tomu, aby se jejich plán nejprve vyzkoušel u lidí s postižením nebo seniorů.
Tak či onak, ani tento – zatím poslední – návrh sněmovnou neprošel. Zásilkový výdej léků na předpis mezitím ale k životu probudila covidová realita. S tolerancí SÚKL začala totiž za koronakrize fungovat tzv. Skautská pomoc. Ale zkušenosti z naší sítě ukazují, že mnohem atraktivnější je v souvislosti s léky na předpis v lékárnách jiná nová služba – rezervace. Měsíčně jdou jejich počty jen v lékárnách Dr.Max do tisíců.
Michal Petrov a Veronika Luňáková
Co mj. obsahoval poslední přílepek
I když šel pátý pokus zatím asi nejvíc vstříc připomínkám odpůrců zásilkového výdeje, nakonec ho jeho navrhovatelé neprosadili. Návrh stanovoval objednávku léčivých přípravků předepsaných na recept za konkrétních podmínek:
· Zpracování a odeslání léku pouze farmaceutem
· Zásilkový výdej může být provozován pouze lékárnou
· Bude poskytována osmihodinová zákaznická linka s lékárníkem
· Lék bude pacientovi dodán do 2 pracovních dnů, pokud se lékárník nedohodne s pacientem jinak
· Lékárna bude moci vydávat léčiva jen v rámci svého okresu (předchozí návrh byl limitován pouze na území České republiky)
· Nově podmínkou byla osmihodinová provozní doba lékárny, která zásilkovou službu bude poskytovat
· Zásilkovou službu bude moci provozovat pouze lékárna, která funguje nejméně 5 let
· Počet odbavených receptů jedním farmaceutem za 8 hodin byl stanoven na 200 ks (oproti původním 400 ks)
Foto: archiv Dr.Max
Fotky posouváte tažením
Zásilkový výdej RX není v Evropě zdaleka tak běžný, jak to tvrdil ve svém komentáři Patrik Nacher.
Některá média oznamovala výsledek posledních snah o zavedení zásilkového výdeje RX předčasně… a také chybně. Ve skutečnosti šlo o debakl předkladatele: pro návrh poslance Nachera hlasoval ve Sněmovně pouze jeden ze 155 přítomných poslanců.
Poptávka po zásilkovém výdeji RX není v Česku zdaleka taková, jak to jeho zastánci prezentují.
Zásilkový výdej RX není v Evropě zdaleka tak běžný, jak to tvrdil ve svém komentáři Patrik Nacher.
Proti zásilkovému výdeji RX se ČLnK staví už tradičně.
Hylak forte
Koupit ZDE
Kampaň: Post-covidovou péči lze najít i v našich lékárnách
Veřejné zdraví
Lékárny Dr.Max spustily program post-covidové péče pod heslem „vraťte se zpátky do formy“.
Kampaň: Post-covidovou péči
lze najít i v našich lékárnáchV souvislosti s onemocněním covid-19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. long covidem. Jedná se o soubor rozličných příznaků postihujících prakticky celé tělo. Ve spolupráci se společností Sandoz na související rizika upozorňuje i kampaň lékáren Dr.Max.
Odborný magazín New Scientist se na toto téma podíval ve svém červnovém vydání také pozorněji. Počet lidí, kteří se potýkají s nepříjemnými symptomy po prodělané nemoci, odhadli autoři souvisejícího článku celosvětově na 25 milionů. Tolik lidí prý nemůže pracovat a žít stejně jako dřív. Časopis cituje ze zprávy publikované v březnu britským Národním institutem pro zdravotnický výzkum (NIHR), která rozděluje pacienty s long covidem do 4 skupin: na ty, kteří pociťují následky intenzivní ventilace na jednotce intenzivní péče, dále na lidi s poškozením orgánů způsobeným virem, potom na pacienty s post-virovým únavovým syndromem a konečně ostatní, což je různorodá skupina osob s nějakým post-covidovým syndromem.
New Scientist také přinesl statistiku toho, jak dlouho long covid u sledovaných Britů vlastně trval. S obtížemi se přitom potýká asi milion obyvatel Spojeného království. Nejméně dotčených lidí hlásilo krátkodobý efekt pod 12 týdnů. Takových byly vyšší desítky tisíc. Drtivá většina cítila dopady infekce nejméně takto dlouho a téměř 400 tisíc pacientů se s následky nemoci praly rok nebo víc. Za Česko podobná čísla chybí, ale z britských údajů je zřejmé, že samotným proděláním nemoc zdaleka nekončí a že tento problém je vážný.
O kampani Dr.Max informoval i denní tisk.
A o jaké potíže se jedná? Nejčastěji jde o slabost a únavu, následují potíže s dechem a na třetím místě je zmiňovaná ochablost svalstva. Tyto tři obtíže se týkají minimálně čtvrtmilionu lidí. Pořadí na dalších místech: ztráta čichu, potíže se soustředěním, bolesti hlavy, nespavost, úzkost a ztráta radosti ze života… Tím výčet zdaleka nekončí, ale už tyto symptomy svědčí o tom, že dlouhodobé dopady nemoci mohou být velmi rozmanité, a je zřejmé, že postižení nemusejí potřebovat jen lékařskou, ale i psychologickou pomoc.
Je celkem jisté, že situace v Česku se od té britské příliš lišit nebude. A tak se rozhodly i naše lékárny k jejímu zlepšení svým dílem přispět a zaměřit se na post-covidovou péči. Všem, kdo covid prodělali a potýkají se se zdravotními problémy, doporučujeme nejen návštěvu lékáren Dr.Max, ale i internetových stránek, kde jsou v rámci Poradny ve spolupráci s lékaři postupně komentovány jednotlivé příznaky a navrhována řešení. Mezi ta patří i informace, jak s popisovanými dopady nemoci může pomoci právě lékárna.
Lékárny Dr.Max tak sledují světový trend. Ty spustily svůj post-covidový program pod heslem „vraťte se zpátky do formy“. Covid je bohužel nemoc, u níž často neplatí, že má jednoznačný začátek a konec. Nemusí platit, že jak přišla, tak i odejde. Je potřeba počítat s jejími dozvuky, protože nemá jen akutní fázi, ale může zanechávat následky na organismu. A stejně jako u řady jiných onemocnění je riskantní zanedbat následnou péči, protože existuje zvýšené riziko vzniku chronických obtíží.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Kampaň Dr.Max vznikla v kooperaci se společností Sandoz.
Téma long covidu na titulní straně odborného magazínu New Scientist.
Banánové dítě
Komora FA
Trang slouží v poměrně nové lékárně na pražském Masarykově nádraží a nejvíc si tu cení kolektivu.
banánové dítě
Laborantka Thi Hien Trang Nguyenová je náš reprezentant v nedávno vzniklé České komoře farmaceutických asistentů, dokonce členka předsednictva. O téhle organizaci měl být rozhovor především, ale pak se to nějak zvrtlo do osobnější roviny, protože vietnamský původ respondentky k tomu zkrátka sváděl.
Co je vlastně vaše křestní jméno?
To poslední – Trang.
A jak že se to čte?
Čang. „TR“ se u nás čte jako „Č“.
Jak dlouho jste vlastně u Maxe?
Dva roky.
Bylo to první zaměstnání od školy, anebo jste byla předtím někde jinde?
Předtím jsem pracovala v neřetězcové lékárně.
A proč jste se rozhodla pro Maxe?
Stěhovala jsem se za přítelem do Prahy. Původně jsem z Teplic. A rozhodovala jsem se mezi Benu a Maxem. Zkusila jsem to u obou a počkala na nabídnuté podmínky. Nakonec jsem zvolila Maxe, krom jiného i proto, že se tu pracuje s programem Farmis, který už jsem znala. Říkala jsem si: nastupuju do nové práce, bude to nová lokalita, nový kolektiv, nový režim práce, a tak by mi mělo zůstat aspoň něco, co znám. Nechtěla jsem se k tomu všemu ještě učit nový program. Abychom si rozuměli – vůbec se nebráním novým věcem, naopak, ale takhle mi to pro začátek zkrátka přišlo jednodušší. A potom – hodně mých kamarádek i kamarádů u Maxe už pracuje a jsou spokojení a tahle reference pro mě byla důležitá.
Už jsme spolu mluvili po telefonu, takže nejsem tak úplně překvapený, ale stejně když vidím tu vaši exotickou tvář a pak se z vašich úst začne linout naprosto plynná čeština, nepřipadá mi to zase tak úplně samozřejmé. Setkáváte se často s tím, že to lidi překvapuje?
Často. A pak přichází zpravidla otázka, jestli taky umím vietnamsky.
Pro farmacii se Trang rozhodla hodně mladá, ale dodneška nezalitovala.
Já viděl vaše curriculum, a tak vím, že umíte…
Ano, umím.
A jak to máte v osobním životě – vietnamština je váš první, nebo druhý jazyk?
Oba dva jsou naprosto rovnocenné. V práci i s kamarády mluvím česky, v rodině vietnamsky. S rodiči jsem vždycky komunikovala ve vietnamštině, protože oni zase tak dobře česky neuměli. Tím pádem jsem se v obou jazycích dostala na stejnou úroveň. Ve Vietnamu mám celou širokou rodinu. Poprvé jsem tam ale byla, až když mi byly čtyři nebo pět. Moc si z toho nepamatuju. Od té doby jsem tam cestovala třikrát. Jsem takzvané banánové dítě – zvenku žluté a uvnitř bílé. Tak si my, Vietnamci vyrostlí v Česku, říkáme. Životní styl tady už je nám bližší. Život ve Vietnamu je jiný, od kultury po klima. Jela bych tam na dovolenou, za prarodiči a ostatními příbuznými, to ano, ale doma jsem tady, tam bych žít asi nedokázala.
A jakou preferujete kuchyni? Nebo hudbu?
My doma vaříme vietnamskou. A pokud jde o hudbu, tam taky předky nezapřu.
Jak jste se rozhodovala pro farmacii? Co v tom sehrálo klíčovou roli?
To je docela vtipný příběh. Můj tatínek byl hodně přísný. Už od malička mě vedl k určité cílevědomosti. Když mi bylo devět, jeli jsme k naší české babičce a tatínek mi cestou říká: „Musíš si vybrat – buďto bankovnictví, medicína, anebo farmacie.“ A jak běžel čas, pořád jsem vyhodnocovala jednotlivé alternativy. Medicínu jsem zavrhla, protože bych strávila studiem příliš mnoho času. Bankovnictví mě lákalo, ale matika, třebaže mi šla, mě nebavila. A tak zbyla farmacie. A když přišel okamžik rozhodnutí, už jsem nad tím nemusela vůbec přemýšlet.
Respirátor v lékárně Trang odložila jen kvůli fotografování do Max Magazínu, v lékárně při něm nebyl žádný pacient.
To vypadá, že jste byla skoro jedničkářka…
Skoro (smích). Ba ne, přeháním, měla jsem i horší známky. Ale rodiče měli vysoké požadavky, a tak jsem se musela snažit. A to víte, že jsem to dělala taky sama pro sebe.
Rozhodla jste se hodně mladá. Od té doby jste své volby nelitovala?
Nelitovala a nelituju.
Pracujete na naší poměrně nové pobočce na Masarykově nádraží. Je to místo něčím mimořádné? Něčím, kvůli čemu byste ho nevyměnila za jiné působiště?
Máme tam výborný kolektiv, což je pro mě v práci největší priorita. Když se spolu lidi dobře sejdou, zvládnou cokoliv.
Klientela je tam v permanentním pohybu. Projevuje se to nějak?
Máme míň klientů z Prahy, to je logické. Projevuje se to třeba, když léky momentálně nejsou skladem a je třeba je objednat. A tak slyšíme: „Ne, já si to nebudu objednávat, protože jsem z Kolína…“ Anebo z Lysé, nebo třeba až z Ústí. A taky když si zakládají klientskou kartu, vidíme hodně často mimopražské adresy.
Začátky existence vietnamské komunity u nás sahají až do 60. let.
Vy jste členka České komory farmaceutických asistentů (ČKFA). Není to tradiční instituce, vznikla poměrně nedávno. Co vás ke vstupu vedlo?
Máte pravdu, vznikla před dvěma lety a já do ní vstoupila letos. Stala jsem se členkou na základě nabídky od tajemnice komory. Všimla si mě u nás v lékárně a zaujala jsem ji. V kostce mi komoru představila. O její existenci jsem se dozvěděla jen těsně předtím, než jsem byla oslovená, ale nevěděla jsem přesně, co ČKFA dělá a co členství v ní obnáší. Zaujalo mě to. Jednak jsem člověk, který má rád svou práci a chce se v ní rozvíjet, a jednak mi to přišlo jako dobrá zkušenost do života. Chtěla bych zvýšit povědomí o našem oboru i roli FA a k té práci třeba někoho i zlákat. FA je nedostatek a myslím, že prostřednictvím komory by se naše činnost dala popularizovat. Na rozdíl od ČLnK je členství v naší komoře dobrovolné a roční poplatek není zase tak vysoký – dělá pět stovek.
Jak byste chtěli na té popularizaci pracovat konkrétně?
Těch projektů máme hodně. V září se snad konečně uskuteční naše první konference, odkládaná už dvakrát kvůli covidu. Už teď ale kontaktujeme ředitele vyšších odborných a středních škol, u kterých je šance, že by jejich absolventi mohli studovat náš obor. Jsme také garanti různých vzdělávacích akcí a například se přímo podílíme na vytváření některých vzdělávacích programů ministerstva zdravotnictví. Se členy pravidelně komunikujeme prostřednictvím newsletteru a zpravodaje a zajišťujeme i odborné poradenství.
Ta konference ČKFA – už je jasný její program?
Máme ho dokonce už na stránkách. Ale nejde jen o program – zároveň to také bude příležitost k tomu, abychom se jako členové ČKFA osobně sešli. A také je podstatné, že vlastně půjde o vzdělávací akci, i když jako FA už žádné kredity nepotřebujeme. Říkám si jen, že při tom velkém počtu FA v naší síti by mohlo být zastoupení Dr.Max možná i výraznější.
Vy sama máte VOŠ. Čím by studium na ní mohlo získat na atraktivitě?
Jako komora jsme součástí Evropské asociace farmaceutických techniků. Tam si vyměňujeme informace a díky tomu vím, že v některých zemích existují tříleté obory FA, po jejichž zakončení získají absolventi vysokoškolský titul. U nás to tak není a je to škoda.
To je ten hlavní blok, proč je u nás FA málo?
Myslím, že hlavní problémy jsou dva. Na prvním místě bych jmenovala fakt, že ten obor zná málo lidí. A ten druhý je ten, o kterém jsme už mluvili. Proč by měl někdo trávit tři roky studia proto, aby se stal diplomovaným specialistou, když za tu samou dobu může být už bakalář? A vezměte si, že se takhle rozhodují lidé, kteří třeba ani nedělají rozdíl mezi zaměstnancem lékárny a prodavačem. Protože nevědí.
Proč je fajn být FA?
To je těžká otázka. Ale u mě vlastně není zase tolik co řešit, protože mám tuhle práci zkrátka ráda. Pro někoho může být obtížnější komunikovat s lidmi, ale já to miluju. I když jsou i těžší dny, existují také jiné, kdy pacient přijde a ještě vám za pomoc poděkuje. A to mě opravdu naplňuje. Pár dní po předchozí návštěvě mi zase stojí u táry a říká: „Já se s tím pral měsíc a to, co jste mi doporučila, opravdu zabírá.“ V takové chvíli vidíte, že si pacienti umí pomoci vážit, oceňují ji, a to je skvělé.
V měsících, které máme za sebou, se museli pacienti poprat se spoustou emocí. Koneckonců i vy sami. Jaké to covidové období bylo?
Začátek jsem trávila v lékárně ve Vodičkově ulici, kde se zprvu omezení setkávala u pacientů s pochopením. Později přišla regulace počtu lidí v lékárně a začaly trochu problémy. Lidé nechápali, proč nemohou dovnitř, když je tam ještě místo. Nechtěli čekat a nerozuměli tomu, že některé léky může vydat jen magistr. Nervozita se zvyšovala. Dneska je ta doba už ale taková smířlivější, možná v tom hraje roli určitá rezignace, ale třeba i naděje, že už to bude brzy za námi.
U exotiky jsme začali a tohle téma mě zajímá dál. Přes svou plynnou češtinu jste zkrátka jiná. Setkala jste se někdy vůči sobě s nějakým předsudkem?
Když jsem pomáhala kdysi rodičům v obchodě, zažila jsem hodněkrát ty pohledy skrz prsty. Přímo vám třeba nemusí někdo nic říct, ale vidíte, když se na vás dívá úkosem. Na pohledu někdy poznám takové to: „K téhle tedy nechci, snad mě obslouží někdo jiný.“ Ale zažívám i to, že takoví lidé někdy dokážou taky změnit názor. Hodně často je to v okamžiku, kdy začnu mluvit. Nebo vám někdo začne tykat, aniž by vás znal. Naštěstí se mě v tomhle případě zastala paní magistra, která se té klientky zeptala, jestli mě zná, když se mnou tímhle způsobem jedná. A nakonec to skončilo omluvou a vykáním. Ta paní si asi myslela, že se ke mně může chovat, jak je zvyklá z vietnamských večerek.
Lékárna na nádraží znamená spoustu mimopražských klientů.
Říkáte, že jste byla u rodičů v obchodě, a na začátku jste se zmínila o přísné výchově. Z toho by člověk usoudil, že jste měla z dětství málo. Mají vietnamské děti dětství, nebo ne?
Záleží na generaci. Ta poslední už nemusí rodičům tolik pomáhat, jako jsme to dělali my. U nás to automaticky chodilo tak, že hned po škole jsme šli pomáhat do obchodu. Naši už měli za sebou vlastně v té chvíli celou směnu. A díky tomu se o nás mohli starat, uživit nás. A já to beru tak, že bylo absolutně v pořádku, že jsme i jako děti museli poznat hodnotu práce a cenu peněz. Pak jsme si té rodičovské péče vážili víc. Taky jsem, na rozdíl od svých českých kamarádek, nikdy nepohrdala třeba „měkkými dárky“. Vždycky jsem jim říkala: „Uvědomuješ si, co takové dítě za rok všechno dostane jen tak? Vlastně všechno, co chce. Rodiče na něm většinou vůbec nešetří.“ Chceš nový telefon? Máš dobré známky? Dobře, dostaneš ho. Potřebuješ učebnice? Dobře, koupím ti všechny, které máš mít. Samozřejmě jsem chodila taky ven, ale nebyla jsem typ, který by obrážel nějaké párty. Na to vážně nejsem. Tak takhle to u nás doma chodilo. Naši na nás nikdy nešetřili a je v pořádku, že jsme za to zaplatili nějakou cenu i my.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Česká komora farmaceutických asistentů
ČKFA oznámila svůj vznik veřejně v 11 hodin 11. 11. 2019. Dnes už má stovky členů. Jde o profesní organizaci, která si dala za cíl dbát o růst odborné a etické úrovně svých členů a zároveň se podílet na řešení profesních, ekonomických a právních otázek v oblasti lékárenství. Chce hrát důležitou roli při popularizaci profese farmaceutických asistentů, kteří jsou nedílnou součástí lékárenské péče u nás.
Nejbližší velkou příležitostí k tomu má být první celostátní konference ČKFA (www.ckfa.cz/konference-2021). Uskuteční se 18. září v kongresovém sálu pražského IKEM. Určitě se tu vyplatí být členem ČKFA, protože ti mají na konferenci vstup volný, zatímco pro ostatní je za 1 250 korun. Roční členství v ČKFA stojí 500 korun a v síti Dr.Max je hradí zaměstnavatel.
Na stránkách ČKFA se i nečlenové komory mohou zúčastnit soutěže, která je součástí celoevropského projektu. Pro velký zájem byla uzávěrka soutěže prodloužena do poloviny srpna.
URGO Filmogel
Koupit ZDE
Planeta Penta
Novinky ze Skupiny
planeta penta
Aero Vodochody – Prodej u konce i s letištěm
Měsíce se táhnoucí prodej leteckého závodu Aero Vodochody už je v cílové rovince. Novými majiteli mateřské továrny legendárních cvičných „el devětatřicítek“ se stane český Omnipol Richarda Hávy a maďarský podnikatel Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Transakci v době uzávěrky Max Magazínu posuzoval antimonopolní úřad. Zbrojařská skupina Omnipol a maďarský investor získají nejen výrobce letadel, ale nově i vodochodské letiště.
Konec masného byznysu
S informací o prodeji vodochodského Aera exitové zprávy nekončí. Penta Investments se také dále stahuje z masného byznysu. Už déle se na trhu mluvilo o prodeji největšího zpracovatele masa na Slovensku – společnosti Mecom. Z vypsaného tendru vyšel jako vítězný kupec americký koncern Smithfield Foods. Protože Mecom působí i v Maďarsku, musí obchod ještě posoudit antimonopolní úřad nejen v Bratislavě, ale i v Budapešti. Před časem se Penta vzdala podnikání v masném byznysu i v Česku, kde se zbavila masokombinátu Schneider.
Den dětí v novém
Na Den dětí 1. června odevzdala Penta Real Estate bratislavské čtvrti Lamač do užívání objekt nové mateřské školy. Šlo o investici za téměř dva a půl milionu eur. Obec ji má teď v nájmu za symbolické 1 euro měsíčně. Dětem začne školka sloužit od 1. září.
Razítka pro nové bytové projekty v Praze
Penta Real Estate získala dvě stavební povolení. První je pro 400 bytů v areálu bývalého Nuselského pivovaru, kde po revitalizaci celého území včetně historického pivovaru vznikne u Botiče výstavní malá městská čtvrť. I když se bude stavět na etapy, noví majitelé by se měli začít stěhovat do tří let, místo kompletně ožije do roku 2025.
Druhé razítko představuje jen stovku bytů, zato v prestižní části Prahy – přímo na Vítězném náměstí. Do proluky v jeho východní části se vejde právě tak jeden velkoryse řešený bytový dům s obchody v přízemí. A to přesně na místě, kde si vylámala zuby PPF, když se jí nepodařilo prosadit projekt se jménem Line, který média přejmenovala na Ledního medvěda. Po dlouhých tahanicích s veřejností i odborníky záměr PPF vzdala. Ani Penta to neměla snadné, ale nakonec se jí povedlo projekt prosadit. Do tří let bude budova jménem Victoria Palace na světě.
Jurkovičova teplárna těsně před otevřením
Slovenská národní kulturní památka, bratislavská Jurkovičova teplárna, se veřejnosti otevře už v srpnu. Budova, kterou rekonstruovala Penta Real Estate, je součástí projektu Sky Park by Zaha Hadid. Konec rekonstrukce industriálního objektu je vlastně symbolickou tečkou za první etapou výstavby Sky Parku. Veřejně přístupná tu bude galerie s kavárnou a restaurace. Kompletní rekonstrukce historické památky přišla téměř na 12 milionů eur.
Nové bydlení v Bratislavě
Další bratislavský projekt Penty Real Estate představuje bytový komplex Dúbravka. Na území byla vyhlášená mezinárodní architektonická soutěž, v níž uspěl domácí ateliér Pantograph. Stavba projektu, pro který je charakteristická spousta zeleně (včetně domovních střech), by měla začít v roce 2023, hotovo má být za další dva roky. Celková investice do projektu činí 70 mil. eur.
SME bez Penty
Penta Investments prodala svůj přibližně třetinový podíl ve slovenském vydavatelství Petit Press, druhém největším vydavatelství na Slovensku, které mj. zahrnuje i celostátní deník SME. Podíl Penty koupil newyorský fond Media Development Investment Fund (MDIF), mezi jehož největší podporovatele patří Open Society Foundations miliardáře George Sorose. Kromě deníku SME vydává Petit Press také regionální týdeník MY a řadu zájmových magazínů. Penta vstoupila do médií na Slovensku před sedmi lety. Tehdy získala tradiční vydavatelství 7PLUS. Zároveň koupila vydavatelství Trend Holding, vydávající ekonomický týdeník Trend. Po spojení obou firem vytvořila společnost News and Media Holding (NMH). Ta je dnes slovenskou jedničkou na trhu tištěných a on-line médií. V Česku Pentě patří od roku 2015 vydavatelství Vltava Labe Media, vydávající regionální deníky.
Penta mění vlastnickou strukturu
Jeden ze zakladatelů investiční skupiny Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, základního vlastnického fondu PI, na rodinu. Konkrétně J. Haščák převádí svůj podíl, který dosahuje zhruba 44 procent, na manželku. Na konci roku má také ze všech manažerských pozic v Pentě odejít třetí největší podílník Jozef Oravkin, u nějž podíl činil zhruba desetinu.
Prodej některých nemocnic?
Už delší dobu se spekuluje o možném prodeji české nemocniční divize Penta Hospitals. Na toto téma poskytl nedávno čerstvý partner PI Václav Jirků rozhovor magazínu Hrot.
Podle něj pro Pentu už několik měsíců připravuje investiční banka J.P. Morgan v Londýně prodejní tendr a sonduje možné zájemce na trhu. „Mezi partnery teď není jednoznačná shoda. Byznysu se daří, máme pěkné výsledky a v partnerství je vždycky nějaké riziko. Nabízí se otázka, zda ho podstupovat, když některé budoucí investice jsme schopni dělat i sami,“ řekl ovšem v rozhovoru pro Hrot V. Jirků. Skupina uvažuje například o vstupu do rumunských nemocnic. Tamní trh zná, protože na něm mj. působí s lékárnami Dr.Max. A právě vstup do Rumunska by podle V. Jirků slov zvládla Penta vlastními silami. Ale případný prodej části holdingu, který aktuálně zastřešuje 34 nemocnic a 41 klinik, jí zároveň dává i smysl. „Základní myšlenka je taková, že hledáme partnera, který by po deseti letech zhodnotil naše investice do zdravotnictví a který by nám zároveň pomohl s velkými investicemi, třeba s nemocnicí na bratislavských Borech, což je stavba za pět miliard korun,“ řekl V. Jirků. Penta své nemocnice spravuje jako holding Penta Hospitals International. Ten ve třech zemích zaměstnává přes 15 tisíc lidí. K tomu na Slovensku ještě drží největší zdravotní pojišťovnu Dôvera a také třetí největší lékárenský řetězec v Evropě Dr.Max. Lékárny ani pojišťovna by předmětem obchodu nebyly.
Ibalgin plus
Koupit ZDE
Ekzém na rukou
Vzdělávání
Ekzém na rukou
Pacient: Dobrý den, Clotrimazol prosím.
Patient: Hello, one Clotrimazole, please.
Patient: Hallo, Clotrimazol bitte.
Lékárnice: Ano, jen se ještě doptám. Pro koho to bude?
P: Pro mě (muž, 40 let).
Pharmatist: Yes, just a question: who is it for?
P: For me (male, 40 years old).
Apotheker: Ja, ich frage noch. Für wen wird es sein?
P: Für mich (Mann, 40 Jahre alt).
L: A na jaké potíže?
P: Mám na nohou plíseň.
Ph: What is the problem?
P: I have mold on my feet.
A: Und auf welche Probleme?
P: Ich habe Schimmel an den Füßen.
L: Rozumím. Kde na nohou tu plíseň máte a jak ta kůže vypadá?
P: Hlavně mezi prsty. Kůže se mi tam loupe a hodně to i svědí.
Ph: I understand. Where on your feet do you have the mold, and what does the skin look like?
P: Mostly between the fingers. I have peeling skin there and it itches a lot.
A: Ich verstehe. Wo an den Füßen haben Sie den Schimmel? Und wie sieht die Haut aus?
P: Hauptsächlich zwischen den Zehen. Meine Haut abschuppt sich dort und es juckt sehr.
L: A máte tam i praskliny?
P: Ano, u malíčku, ty dost bolí.
Ph: And do you also have cracks there?
P: Yes, by the little finger, it hurts a lot.
A: Und haben Sie da auch Riss?
P: Ja, am kleinen Zeh tut es sehr weh.
L: A ještě poslední dotaz – jak dlouho už to máte?
P: Chvilku, týden. Ale i loni mě to už trápilo.
Ph: Just the last question - how long have you had it?
P: Not long, probably about a week. But it bothered me last year too.
A: Und noch die letzte Frage: wie lange dauert es?
P: Nicht lange, eine Woche. Aber auch voriges Jahr hat es mich gestört.
L: Moment, hned jsem u Vás. Místo Clotrimazolu jsem podala Exoderil krém, ten stačí dávat 1× denně, což pro Vás bude pohodlnější. Na tu prasklinu, co Vás trápí, jsem podala tuto mast, která prasklinu rychle zacelí. A abyste podpořil průnik léčiva do kůže a zmírnil i její suchost, promazávejte kůži nohou i tímto krémem s ureou.
Co je u plísně základ, je hygiena. Na mytí jsem proto podala tento antibakteriální mycí gel, který zklidní zanícenou kůži. A aby se plíseň doléčila a nevracela se, je potřeba ošetřit dezinfekčním sprejem boty i ponožky.
Ph: Wait a minute, I‘ll be right back. I prepared Exoderil cream instead of Clotrimazole. Apply it once a day, which will be more comfortable for you. For the crack that bothers you, I took this ointment, which heals the cracks faster. It supports the penetration of the drug into the skin, reduces dryness, and lubricates the skin of your feet with this cream with urea.
The most important part of getting rid of mold is hygiene. Therefore, I took this antibacterial cleansing gel for washing. It soothes the inflamed skin. To properly and fully cure the mold and for it not to return, it is necessary to treat the shoes and socks with a disinfectant spray.
A: Ein Moment, ich bin gleich hier. Anstelle von Clotrimazol habe Ich Exoderil-Creme zubereitet. Es ist genug es einmal am Tag anwenden, was für Sie angenehmer ist. Für den Riss, der Ihnen bedrückt, habe ich diese Salbe mit Harnstoff genommen, die die Risse schneller heilt. Und um das Eindringen des Arzneimittels in die Haut zu unterstützen und ihre Trockenheit zu lindern, schmieren Sie die Haut der Füße mit dieser Salbe mit Harnstoff ab.
Die Grundlage bei dem Schimmel ist die Hygiene. Daher habe ich dieses antibakterielles Reinigungsgel zum Waschen gebracht. Es beruhigt die entzündete Haut. Um den Schimmel zu heilen und nicht zurückkehren, es ist notwendig, die Schuhe und Socken mit einem Desinfektionsspray zu behandeln.
P: OK, rád si nechám poradit.
P: Okay, I‘d love to get some advice.
P: Okay, ich würde mich über einen Rat freuen.
L: Exoderil tedy nanášejte 1× denně, například ráno, dokud se kůže zcela nezhojí, a nejlépe ještě 2 týdny poté. Večer pak na nohy nanášejte tento krém s ureou. A mast do prasklin dávejte přiloženou špachtlí ráno i večer. Ať plíseň dále neroznesete, používejte na nohy samostatný ručník a oblast mezi prsty důkladně vysušujte. Také z koupelny odstraňte všechny koberečky. Doma choďte v přezůvkách a noste teď raději vzdušnou obuv a bavlněné ponožky. Ty přeperte na 60 °C a přežehlete. Tady Vám dám ještě leták s dalšími tipy. Pokud by přesto plíseň během několika týdnů nezmizela, raději si s tím zajděte k lékaři.
Ph: Great, apply Exoderil once a day, for example in the morning, until the skin has completely healed, and preferably for 2 weeks afterward. Then apply this urea cream to your feet in the evening. And put the ointment in the cracks with a spatula included in the package in the morning and in the evening. To prevent the spread of mold, use a separate towel on your feet and the area between your toes. Dry this area thoroughly. Also, remove all rugs from the bathroom. Use slippers at home and wear airy shoes and cotton socks from now on. Wash your socks at the temperature of 60° C and iron them. Here I will give you a leaflet with other tips. If the mold still doesn‘t disappear within a few weeks, you should see a doctor.
A: Wenden Sie daher Exoderil einmal täglich an, zum Beispiel morgens, bis zur vollständigen Abheilung der Haut, am besten noch 2 Wochen danach. Dann tragen Sie diese Salbe mit Harnstoff abends auf Ihre Füße auf. Die Salbe tragen Sie sie mit dem mitgelieferten Spatel in die Risse auf. Um die Ausbreitung des Schimmels zu verhindern, verwenden Sie ein separates Handtuch an Ihren Füßen und im Bereich zwischen Ihren Zehen. Trocknen Sie diesen Bereich gründlich ab. Entfernen Sie auch alle Teppiche aus dem Badezimmer. Verwenden Sie die Hausschuhe zu Hause und tragen Sie jetzt luftige Schuhe und Baumwollsocken. Waschen Sie die Socken bei einer Temperatur von 60° C und bügeln Sie sie. Hier gebe ich Ihnen ein Flugblatt mit weiteren Tipps. Wenn der Schimmel innerhalb weniger Wochen immer noch nicht verschwindet, sollten Sie besser einen Arzt aufsuchen.
P: Dobře, budu se tím řídit, ať se toho zbavím.
P: Well, I‘ll follow your advice. If it helps me to get rid of it…
P: Nun, ich werde es befolgen, um es loszuwerden.
L: Ještě mě napadlo, čím to bude, že se Vám to opakuje… Pozorujete třeba zvýšené pocení? Nebo s čím se léčíte?
Ph: Just a last idea – I wondered why it comes back after time… Do you notice increased sweating, for example? Do you have any other health issues?
A: Ich habe noch eine Idee, warum es nach der Zeit zurückkommt... Bemerken Sie zum Beispiel vermehrtes Schwitzen? Oder womit behandeln Sie noch?
P: Neřekl bych. Sám nevím. Zatím se s ničím neléčím.
P: I do not think so. I do not have any other medication.
P: Das kann Ich nicht sagen. Ich weiß es selber nicht. Ich werde noch für nichts behandelt.
L: Co bych ještě doporučila, tak doplňovat vitaminy a minerály. Například tento Selen Zinek Forte. Posiluje i kožní imunitu a podporuje hojení kůže.
Ph: I would recommend you supplement vitamins and minerals. For example, this Selenium Zinc Forte. It also strengthens skin immunity and promotes skin healing.
A: Was ich sonst noch empfehlen würde, ist Vitamine und Mineralstoffe einnehmen. Zum Beispiel dieses Selenium Zink Forte. Es stärkt auch die Hautimmunität und fördert die Hautheilung.
P: Tak mi ho prosím také ještě dejte.
P: So give it to me too, please.
P: Also bitte geben Sie es mir auch.
L: Dobře. Dávejte 1 tabletu denně. Co dalšího pro Vás?
Ph: OK. Take one tablet daily. Anything else for you?
A: Gut. Nehmen Sie täglich eine Tablette. Was sonst für Sie?
P: Nic, to bude všechno.
P: Nothing, that‘s all.
P: Nichts, das ist alles.
L: Máte naši Kartu výhod?
P: Ano, hned Vám ji podám.
Ph: Do you have our Benefits Card?
P: Yes, here it is.
A: Haben Sie unsere Kundenkarte?
P: Ja, ich gebe es Ihnen gleich.
L: Hezký den, tak ať Vám ty potíže co nejdříve vymizí.
P: Děkuji. Na shledanou.
Ph: Have a nice day and get well as soon as possible.
P: Thank you. Goodbye.
A: Einen schönen Tag und lassen Sie die Probleme so schnell wie möglich verschwinden.
P: Vielen Dank. Auf Wiedersehen.
GYNTIMA
Koupit ZDE
Letní mykózy
Vzdělávání
LETNÍ MYKÓZY
Jaká je nejčastěji zasažená oblast při mykózách? Kdo jí trpí nejčastěji? Která rostlina má antimykotické účinky? Otestujte své znalosti.
Každá otázka má JEDNU správnou odpověď.
Čtvereček musíte táhnout do stran.
1) V jaké situaci můžeme použít pojem atletická noha?
a) při výskytu kožní mykózy
b) při výskytu kuřího oka
c) při nadstandardní délce nohy
2) Z 1 500 000 známých druhů hub může pro člověka představovat riziko infekce:
a) 30 druhů
b) 300 druhů
c) 3 000 druhů
3) Nejčastěji zasaženou oblastí je při mykotickém onemocnění:
a) sliznice úst
b) kůže
c) nehet
4) S mykózou nehtů se potýká minimálně:
a) 2 % populace
b) 4 % populace
c) 8 % populace
5) Mykotickou infekcí jsou častěji postiženi/y:
a) dospělí muži
b) dospělé ženy
c) děti v předškolním věku
6) Diabetici mají mykotické onemocnění ve srovnání se zdravými lidmi:
a) 2× méně často
b) 2× častěji
c) 3× častěji
7) Která rostlina je využívána pro své antimykotické účinky?
a) čajovník (tea tree)
b) kopřiva
c) bříza
8) Dlouhosrstá plemena morčat obsahují na svém těle mykotické parazity v(e):
a) 5 %
b) 20 %
c) 35 %
9) Jak funguje tzv. chytrá houba (Pythium oligandrum)?
a) vysává živiny z patogenních druhů hub
b) usídlí se natrvalo na pokožce a zabere místo patogenním druhům
c) posiluje přirozenou funkci pokožky
10) Který minerál využíváme při kožní mykóze k podpoře funkce kůže?
a) zinek
b) železo
c) vápník
Text: Lukáš Novotný; foto: Fotolia
Správné odpovědi: 1a, 2b, 3b, 4c, 5a, 6c, 7a, 8c, 9a, 10a
Kazuistiky
Vzdělávání
Kazuistiky
ČTYŘIATŘICETILETÁ ŽENA SE DOSTAVILA NA OČNÍ VYŠETŘENÍ PRO NÁHODNĚ ZJIŠTĚNÝ POKLES VIZU LEVÉHO OKA (VIZUS PRAVÉHO OKA 1,0, VIZUS LEVÉHO OKA 0,25). JEHO PŘEDNÍ SEGMENT BYL KLIDNÝ, POUZE OJEDINĚLE SE VYSKYTOVALY BUŇKY V PŘEDNÍ KOMOŘE, SKLIVEC BYL VLÁKNITĚ ZKALENÝ, TERČ ZRAKOVÉHO NERVU PROSÁKLÝ, V MAKULE PŘÍTOMNÝ EDÉM, V PERIFERII SÍTNICE INFILTRÁTY PODÉL CÉV. BYLA STANOVENA DIAGNÓZA INTRAOKULÁRNÍ NEURITIDY A VASKULITIDY.
Pacientka se s ničím neléčila, žádné zdravotní obtíže neudávala. Byla vyloučena infekční etiologie (borrelióza, lues, bartonelóza, tuberkulóza). Na ultrazvuku břicha se zobrazila cysta ledviny, ostatní vyšetření byla v normě (MR mozku a krční páteře, rentgen plic, ultrazvuk extrakraniálních tepen, dermatologické, endokrinologické, otorinolaryngologické vyšetření, krevní odběry včetně imunologických). Byla zahájena léčba prednisonem v dávce 0,5 mg/kg, pro relapsy zánětu na očním pozadí se postupně přidal azathioprin 2,5 mg/kg a dále cyklosporin 2,5 mg/kg. Za následující čtyři roky, kdy oční nález setrvával bez projevů výraznější aktivity zánětu, bylo postupně ukončeno podávání azathioprinu. V této fázi se pacientka zařadila do klinické studie s adalimumabem týkající se pacientů s inaktivní uveitidou. Po zahájení léčby adalimumabem došlo též postupně k vysazení prednisonu. Při léčbě kombinací adalimumabu a cyklosporinu je u pacientky oční nález poslední tři roky v remisi, vizus levého oka se dlouhodobě ustálil na hodnotě 1,0. Pacientka je jednou ročně vyšetřena internistou a pneumologem.
Klímová A, Heissigerová J, Brichová M, Říhová E, Svozílková P. Adalimumab v léčbě uveitid. Remedia 2018; 28: 19–22.
OSMAPADESÁTILETÁ ŽENA BYLA NA MĚSÍČNÍ TURIS-TICKÉ CESTĚ V INDII A NEPÁLU, KDE SE POHYBOVALA I VE VÝŠKÁCH OKOLO 5 000 M. V POSLEDNÍCH DNECH POBYTU ZAČALA VNÍMAT ŠEDOU CLONU PŘED LEVÝM OKEM DOPROVÁZENOU POKLESEM CENTRÁLNÍ ZRAKOVÉ OSTROSTI. POŠKOZENÍ ZRAKU BYLO BEZBO-LESTNÉ, PACIENTKA MĚLA JEN MÍRNÉ BOLESTI HLAVY A VADILO JÍ PŘÍMÉ SVĚTLO.
Jiné celkové příznaky (malátnost, slabost, nauzea, zvracení, zhoršené dýchání, zmatenost) nemocná nepociťovala. V cizině na vyšetření nešla, rozhodla se počkat až po návratu do vlasti. Druhý den po příletu navštívila spádovou oční lékařku, která diagnostikovala oboustranný asymetrický edém terčů zrakových nervů (ZN) a odeslala pacientku na specializovanou kliniku. Fluorescenční angiografie prokázala v choroideální fázi defekt náplně cévnatky v oblasti zadního pólu oka s převažující intenzivní hyperfluorescencí terčů zrakových nervů. Arterie měly nepravidelný průsvit s hrudkovitými konturami reliéfu cévní stěny, při naplnění cévní stěny barvivem bylo zřetelné prosakování do okolní tkáně. Jen místy se cévní úseky překrývaly exsudáty či hemoragiemi. V arteriální fázi vynikly mnohočetné bělavé body defektů retinálního pigmentového epitelu zasahující centrální krajinu včetně makuly. Nález byl oboustranný, více vyjádřený vlevo a potvrdil diagnózu ischemického edému terčů nervi optici a ischemicko-zánětlivých změn vaskulárního řečiště cévnatky a sítnice. Ihned po stanovení diagnózy byla zahájena antiedematózní a protizánětlivá léčba kortikosteroidy (prednizon 1 mg/kg/den) a acetazolamidem 1 g/den perorálně za substituce kalia a antiulcerózní prevence (omeprazol). Léčbu pacientka dobře snášela. Na očním pozadí byl již po týdnu patrný ústup edému terčů zrakových nervů a vstřebávání exsudátů podél cév. Kontrolní angiografie dva a tři týdny po zahájení léčby potvrdila ústup hyperperfuzní reakce ve formě prosakování kontrastní látky z retinálních cév na terči ZN a postupné mizení edému terčů ZN. Zrakové funkce se však ani v této fázi nezlepšily. Léčba byla postupně vysazena. Dva měsíce po začátku potíží nebyly již na očním pozadí žádné známky edému terčů ZN, na levém oku byla již patrná subatrofie terče. Původní perivaskulární exsudáty na terčích ZN byly vstřebány, počáteční dilataci cév prozrazovaly bělavé doprovodné proužky nyní normalizovaného cévního kalibru. Ke zlepšení zrakových funkcí levého oka však nedošlo, zraková ostrost zůstala 0,5 paracentrálně a na perimetru přetrvává dolní altitudinální defekt a skotom v horním nazálním kvadrantu.
N. Jirásková et al Oboustranná ischemická retinopatie a neuropatie optiku jako izolovaný oční projev vysokohorské nemoci Čes. Slov. Neurol. 2011; 74/ 107(5): 575–578.
U PACIENTKY (72 LET) BYL ZJIŠTĚN GLAUKOM ÚZKÉHO ÚHLU. KORIGOVANÁ ZRAKOVÁ OSTROST PRAVÉHO OKA ČINILA 0,6 A LEVÉHO OKA 0,5. KAPALA PILOCARPIN 2% GTT 2XD ODS. POTÉ VZHLEDEM K DEKOMPENZACI NITROOČNÍHO TLAKU (NT) ODS NA 35 TORRŮ PŘIDÁN BETOPTIC 2XD ODS A CELKOVĚ CINARIZIN 75MG TBL 2 × 1.
V následujícím roce podstoupila operaci katarakty OS. Postupně převedena lokálně na Fotil gtt 2×d ODS a celkově Agapurin tbl 1xd. Vzhledem k další dekompenzaci NT ODS provedena laserová iridotomie a iridoplastika obou očí. Přesto stále měřen vyšší NT OD. Následně podstoupila operaci komplikované katarakty a trabekulektomie pravého oka. Z důvodu progrese změny v zorném poli došlo ke změně lokální léčby na Xalacom 1×d ODS + celkově Agapurin 2 × 1. Nitrooční tlak se stabilizoval, kontrolní zorné pole bez progrese, v dolní polovině mírné zlepšení. Nicméně postupem času vykazovala počítačová perimetrie zhoršení v celém rozsahu zorného pole i přes kompenzaci nitroočního tlaku, tudíž byl do terapie přidán Carteol LP 1xd. Od té doby dosahuje zorné pole ODS nejlepších parametrů za celou dobu sledování.
Machů V. Vliv kombinace carteololu a pentoxifylinu na zorné pole u pacientů s glaukomem – kazuistiky vybraných pacientů Čes. a slov. Oftal., 66, 2010, No. 1, p. 39–42.
Text: Lukáš Dobrovolný, foto: Fotolia
Vitamin D
Máte vybráno?
Klepněte na obal a přidejte si ho do košíku!Vaše kulatá jubilea
Lidé
vaše kulatá
jubileaPřejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
ČERVENEC
Strychová Michaela 1. 7.
Štěpánková Monika, DiS. 1. 7.
Blažková Dagmar 2. 7.
Rampulová Anna 2. 7.
Vondráčková Lucie 2. 7.
Astakhova Olga, Mgr. 3. 7.
Bruková Marie, Mgr. 3. 7.
Havlovič Václav, PhMr. 3. 7.
Valtrová Danuše 3. 7.
Hniličková Iva, DiS. 4. 7.
Surová Ivana 4. 7.
Šprtková Michaela, Mgr. 5. 7.
Varga Lukáš, Mgr. 5. 7.
Hofmanová Kristýna, Mgr. 6. 7.
Kadavá Jana, DiS. 6. 7.
Králová Hana, DiS. 6. 7.
Pfeiferová Iveta, PharmDr. 6. 7.
Rheinová Veronika 6. 7.
Říhová Michaela, Mgr. 6. 7.
Šlesingr Jaroslav 6. 7.
Antal Peter, Mgr. 8. 7.
Kuklíková Monika 8. 7.
Vavrysová Helena, PharmDr. 8. 7.
Novotná Dagmar, DiS. 10. 7.
Pospíšilová Jana 10. 7.
Prommerová Jana, Mgr. 10. 7.
Čížková Ivona, Mgr. 11. 7.
Pánková Jaroslava 11. 7.
Procházková Jaroslava, Mgr. 11. 7.
Šafářová Hana, Mgr. 11. 7.
Vojáčková Hana, Mgr. 11. 7.
Zápotočný Martin, Mgr. 11. 7.
Masmanidu Niki 12. 7.
Petřinová Marcela 12. 7.
Turková Jana, DiS. 12. 7.
Žemličková Simona, Mgr. 12. 7.
Klevetová Ladislava 13. 7.
Kratochvílová Pavla, DiS. 13. 7.
Smetanová Hana 14. 7.
Sochová Jana, Mgr. 14. 7.
Uherová Kvapilová Hana, DiS. 14. 7.
Zemandlová Michaela 14. 7.
Králíková Gabriela 15. 7.
Lenka Marenčáková, Mgr. 15. 7.
Kocibanová Miriama, Mgr. 16. 7.
Sochorková Lenka 16. 7.
Tkáčová Gabriela, Mgr. 16. 7.
Kasslová Lia 17. 7.
Kopecká Libuše, PharmDr. 17. 7.
Mocková Naděžda 18. 7.
Waloszková Lucie, Mgr. 18. 7.
Havlová Jana 19. 7.
Holčapková Karolína, DiS. 19. 7.
Marešová Jitka 19. 7.
Pekařová Martina 19. 7.
Václavová Daniela 19. 7.
Vylíčilová Šárka, Mgr. 19. 7.
Javůrková Kateřina, PharmDr. 20. 7.
Zbejvalová Marcela 20. 7.
Jančálková Marie 21. 7.
Spálenková Petra, DiS. 21. 7.
Wimmerová Radka, DiS. 21. 7.
Hendrichová Gabriela 22. 7.
Šenfeldová Dana, PharmDr. 22. 7.
Krasulová Hana, Mgr. 23. 7.
Müllerová Tereza, DiS. 23. 7.
Foltýnová Miroslava, Mgr. 24. 7.
Hromádko Jiří, Mgr. 24. 7.
Kobosilová Bea 24. 7.
Zachová Ilona 24. 7.
Čapková Ivana 25. 7.
Nikola Gogolínová, Mgr. 25. 7.
Jiříčková Pavla, Mgr. 25. 7.
Pavlincová Mirjam 25. 7.
Rozsypalová Dagmar 25. 7.
Hejkrlíková Eva, Mgr. 26. 7.
Palečková Kateřina 26. 7.
Petrů Věra, DiS. 28. 7.
Šepsová Radka, DiS. 28. 7.
Maňáková Veronika, PharmDr. 30. 7.
Mikuľáková Jana, Mgr. 30. 7.
Neuwirth Ondřej, Mgr. 30. 7.
Novotný Jaromír 30. 7.
Balabánová Anežka 31. 7.
Štundlová Martina, DiS. 31. 7.
SRPEN
Bareš Klaudie 1. 8.
Hurníková Klára, Mgr. 1. 8.
Nováčková Hana 1. 8.
Urbanová Petra 1. 8.
Zezulková Veronika, Ing. 1. 8.
Bastrová Hana 3. 8.
Špičáková Kateřina 3. 8.
Hičková Kateřina, DiS. 4. 8.
Juračková Jana, Mgr. 4. 8.
Kuchválková Jana 4. 8.
Nejedlý Tomáš, PharmDr., Ph.D. 4. 8.
Samková Gabriela, Mgr. 4. 8.
Burghardová Martina 5. 8.
Kropáčková Hana, Mgr. 5. 8.
Zajíčková Marie 5. 8.
Igyártó Ilona 6. 8.
Zemanová Hedvika 6. 8.
Bělohubá Tereza 7. 8.
Holý Tomáš, Mgr. 7. 8.
Kosturko Martin, Mgr. 7. 8.
Rychtaříková Dagmar 7. 8.
Šauerová Marcela 7. 8.
Juříková Veronika, DiS. 8. 8.
Novotný Tomáš, Mgr. 8. 8.
Šoporová Diana, DiS. 8. 8.
Vokolková Dana 8. 8.
Koudelová Kateřina 9. 8.
Plurová Jarmila 9. 8.
Šourková Helena, Mgr. 9. 8.
Otisková Lucie 10. 8.
Ráczová Milana 10. 8.
Řehořová Zuzana, DiS. 10. 8.
Mišinská Veronika, DiS. 11. 8.
Tylšová Lenka, DiS. 11. 8.
Jašová Kateřina, DiS. 12. 8.
Malátková Ludmila, Mgr. 15. 8.
Žwaková Monika, DiS. 15. 8.
Štefčáková Natália, Mgr. 16. 8.
John Petr, Mgr. 17. 8.
Krumova Tereza 17. 8.
Tulachová Lenka, Mgr. 17. 8.
Mikulecký Marek 18. 8.
Pavlíčková Petra, Mgr. 18. 8.
Šimáková Ježková Alena, Mgr. 18. 8.
Šulová Veronika, Mgr. 18. 8.
Vosecká Jitka, Mgr. 18. 8.
Zach Jaroslav, Mgr. 18. 8.
Apoleníková Šárka, DiS. 19. 8.
Hrnčálová Monika, Mgr. 19. 8.
Smolík Martin, DiS. 19. 8.
Vašinová Eva 19. 8.
Daňková Alena 21. 8.
Dymáková Andrea, PharmDr. 21. 8.
Mitašík Lucia, Mgr. 21. 8.
Kubálková Kateřina, DiS. 23. 8.
Tojnarová Terezie, DiS. 23. 8.
Chalupová Karolína, DiS. 24. 8.
Mrazíková Ivana, PharmDr. 24. 8.
Sieglová Kamila, PharmDr. 24. 8.
Škapová Klára, Bc., DiS. 24. 8.
Švecová Monika, Mgr. 24. 8.
Hešová Lenka 25. 8.
Majerčíková Jana, Mgr. 25. 8.
Ryzová Leona, Mgr. 25. 8.
Víšková Kristýna 25. 8.
Šimková Lenka, DiS. 26. 8.
Boudová Martina 27. 8.
Jansonová Pavla, Bc. 27. 8.
Pilařová Zuzana, Mgr. 27. 8.
Švátorová Radka 27. 8.
Vecková Jana 27. 8.
Vojkůvková Klára, DiS. 27. 8.
Malyrzová Lucie, Mgr. 28. 8.
Tomanová Ilona 28. 8.
Zemanová Petra, Mgr. 28. 8.
Jandorová Eva, Mgr. 29. 8.
Komárková Krystyna, Mgr. 29. 8.
Vysloužil Martin, DiS. 29. 8.
Jarošová Alena 30. 8.
Rathouzská Jana, Mgr. 30. 8.
Fojtíková Miroslava, Mgr., DiS. 31. 8.
Křížová Kateřina, PharmDr. 31. 8.
Pospíchalová Petra, Mgr. 31. 8.
Procházková Pavla 31. 8.
Rokošová Kateřina 31. 8.
Střítecká Eva, Mgr. 31. 8.
ZÁŘÍ
Čermáková Zuzana, Mgr. 1. 9.
Dolníčková Vladimíra 1. 9.
Zíková Aneta 1. 9.
Koky Michal 2. 9.
Nguyen Hong Nhung 3. 9.
Paulová Jana 3. 9.
Němcová Regina 4. 9.
Dušková Tereza 5. 9.
Kraftová Pavlína 5. 9.
Böhmová Hana 6. 9.
Švejdová Jana, PharmDr. 6. 9.
Valkounová Lenka 6. 9.
Mgr. Zobel David 6. 9.
Foktová Marina 7. 9.
Kohoutková Vendula, Mgr. 7. 9.
Leskourová Denisa 7. 9.
Berecka Jakub, DiS. 8. 9.
Čuchalová Marcela, Mgr. 9. 9.
Kopecký Lukáš, Mgr. 9. 9.
Bačková Ludmila 10. 9.
Špaček Petr, PharmDr. 10. 9.
Včelišová Jarmila 10. 9.
Kocourková Linda 11. 9.
Kopečná Nicol, DiS. 11. 9.
Pauková Radka 11. 9.
Bogarová Lucie, Mgr. 12. 9.
Florianová Petra, Mgr. 12. 9.
Humlíčková Sabina, Mgr. 12. 9.
Špandelová Veronika, PharmDr. 12. 9.
Švestková Jana 12. 9.
Fedorek Miroslav 13. 9.
Kročková Simona 13. 9.
Mendl David, PharmDr. 13. 9.
Petr Tomáš, DiS. 13. 9.
Bartoňová Zuzana, DiS. 14. 9.
Kulichová Lenka, Mgr. 14. 9.
Földi Vladimír, Mgr. 15. 9.
Hudecová Miroslava 15. 9.
Kunešová Blanka, Mgr. 15. 9.
Poláková Miluše, PharmDr. 15. 9.
Slavětinská Lenka, PharmDr. 15. 9.
Hatalová Monika 17. 9.
Krištofová Olga 17. 9.
Kunstová Lucie 17. 9.
Rácová Veronika, DiS. 18. 9.
Vrbatová Lucie, PharmDr. 18. 9.
Adámek Roman, PharmDr., Ph.D. 19. 9.
Kršková Hana 19. 9.
Monevová Mariela, DiS. 19. 9.
Novotná Lucie 19. 9.
Sichlerová Hana 19. 9.
Breznická Martina, DiS. 20. 9.
Málková Lucie, Mgr. 20. 9.
Kučerová Miroslava 21. 9.
Mědílková Martina, Mgr. 21. 9.
Lovecká Markéta, DiS. 22. 9.
Melenová Zuzana, PharmDr. 22. 9.
Gorbunovová Eva, PharmDr. 23. 9.
Lamche Pavla, Mgr. 23. 9.
Hanousková Ester, Bc. 24. 9.
Kociánová Radka, PharmDr. 24. 9.
Sichová Dana, Mgr. 24. 9.
Synáková Klaudie, PharmDr. 24. 9.
Briššová Monika, Mgr. 25. 9.
Kmeťko Juraj, PharmDr. 25. 9.
Řeháková Hana, PharmDr. 25. 9.
Mičková Iveta 26. 9.
Novotná Jarmila, Mgr. 26. 9.
Hoffmanová Helena, Mgr. 27. 9.
Macháčková Kateřina 27. 9.
Mochenová Lenka, DiS. 27. 9.
Bílá Lenka, PharmDr. 28. 9.
Dostálová Radka, Mgr. 28. 9.
Jaworská Alena, Mgr. 28. 9.
Kellerová Petra, DiS. 28. 9.
Behrami Haris 29. 9.
Indruchová Miluše, Mgr. 29. 9.
Mikulášková Vladimíra, Mgr. 29. 9.
Pejchal Zbyněk 29. 9.
Tomčalová Erika, Bc. 29. 9.
Fridrichová Monika, Mgr. 30. 9.
Skřivanová Wasserbauerová Lucie, DiS. 30. 9.
ViaPharma
ČERVENEC
Pionteková Věra 4. 7.
Dryáková Petra 13. 7.
Kopecký Jan, Bc. 16. 7.
Pavlíčková Eva 26. 7.
Strnadová Alena 26. 7.
Věchtová Lenka 29. 7.
SRPEN
Gerža Lukáš 4. 8.
Ladičová Kateřina 9. 8.
Mužíková Hana 15. 8.
Vicev Ivan 29. 8.
Badidová Barbora 31. 8.
Beťárová Stefania 31. 8.
Pilečková Jaroslava, Bc. 31. 8.
ZÁŘÍ
Komjati Klaudia, Bc. 2. 9.
Černý Martin, Ing. 4. 9.
Latková Marie 21. 9.
Tauber Jan 21. 9.
Fresubin
Koupit ZDE
Výročí u společnosti
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTIVÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Andrlová Lucie, DiS.
Auersvaldová Gabriela
Baborová Lucie, DiS.
Bálková Monika
Baráková Lenka, PharmDr.
Barnoky Lucie
Beranová Kateřina, DiS.
Blecha Marek, DiS.
Bukovčanová Kateřina, DiS.
Coufalová Nikola, DiS.
Csiba Marie, Mgr.
Čermáková Zuzana, Mgr.
Černá Eva, Mgr.
Červinková Petra, PharmDr.
Daňhelová Lenka
Dědeček Roman, Mgr.
Derflová Magdaléna, Mgr.
Dolanská Michaela, DiS.
Doubková Barbora, DiS.
Dubničková Jana, PharmDr.
Dúžková Markéta, Mgr.
Dvořáková Michaela
Fadrná Veronika
Farkasová Lucie
Fifik Róbert, Mgr.
Fišner Eduard, Ing.
Florián Jan
Fraňo Nikola
Frühaufová Dagmar
Gillarová Jitka
Gorbunovová Eva, PharmDr.
Gromešová Jitka
Hanousková Iva, PharmDr.
Hanzal Karel, Mgr.
Hanzalová Kristýna, Mgr.
Hašková Růžena, Mgr.
Helová Veronika, DiS.
Herotová Simona, DiS.
Hodková Katarína, Mgr.
Horváthová Karin, DiS.
Hyblerová Petra
Ilyk Iryna
Jaciková Veronika
Jakešová Lucie, Mgr.
Jiráková Karolína, Bc., DiS.
Karešová Aneta, Mgr.
Kleprlíková Eva, DiS.
Kmeťko Juraj, PharmDr.
Knotová Miriam
Kohoutová Jana, PharmDr.
Kolářová Jaroslava
Konečná Monika, DiS.
Korejčíková Tereza, PharmDr.
Kotras Patrik, Mgr.
Králová Vendula, Mgr.
Králová Petra
Krbeček Vít
Křemenová Hana, DiS.
Křížová Zuzana, DiS.
Kukelková Jeanette, Mgr.
Kulhánková Martina
Thanh Tra Le, Mgr.
Lehnertová Lenka, Mgr.
Levínská Lucie, Mgr.
Lička Ondřej, PharmDr.
Macháčková Jana, Mgr.
Marčeková Veronika, Mgr.
Martinská Jana, DipMgmt.
Matoušková Lenka, PharmDr.
Matušíková Kristýna, DiS.
Melková Ivana, Mgr.
Michal Pavel, PharmDr., Ph.D.
Milatová Martina, PharmDr.
Mísař Jakub, PharmDr.
Mochenová Lenka, DiS.
Molenda František, Mgr.
Muffová Kateřina, Mgr.
Mucha Martin, Ing.
Navrátilová Dagmar, DiS.
Niederle Lenka, Ing., DiS.
Noheyl Marek, DiS.
Nováková Eva, PharmDr.
Očenášková Zdenka, Mgr.
Paďourová Tereza, DiS.
Palečková Kateřina, DiS.
Pavelková Pavlína, Mgr.
Petříková Tereza
Pohlová Petra, Mgr.
Potěšilová Daniela, DiS.
Prajsová Markéta, DiS.
Robotková Marie
Růžičková Michaela, PharmDr.
Řeháková Miluše
Schánilová Dagmar
Skácelová Helena, DiS.
Sklenářová Kateřina, DiS.
Spejchlík Vít, DiS.
Stariatová Anna, Mgr.
Stránská Vanda, Ing.
Synková Pavla, DiS.
Šabartová Tereza, PharmDr.
Šimonová Anna
Štěpničková Blanka, PharmDr.
Tesarčíková Monika, DiS.
Tobolová Drahomíra
Tomanová Jana, DiS.
Trajer Jiří, Bc.
Trizuliaková Klára, DiS.
Urban Veronika, PharmDr.
Valašteková Martina, PharmDr.
Vališová Simona, DiS.
Vanderková Adéla, DiS.
Velebová Martina
Velešíková Eva
Vidláková Kateřina, Bc., DiS.
Viktorinová Božena
Vítková Ludmila, Mgr.
Vodičková Marcela, Mgr.
Vodstrčilová Markéta, PharmDr.
Vohralíková Olga, PharmDr.
Vondřejc Aleš, Ing.
Vývodová Romana, Mgr.
Wamserová Jarmila
Zachová Věra
Zajíčková Lenka
Zbíralová Martina, Mgr.
10 let
Bacíková Emilie
Bastrová Hana
Böhmová Hana
Cipínová Jana, Mgr.
Dobiášová Jana, Mgr.
Doležalová Jana, Mgr.
Florianová Petra, Mgr.
Fraňková Alena, PharmDr.
Hamalová Eva, Mgr.
Hekerlová Michaela, DiS.
Hlaušková Sylvie, Mgr.
Holáseková Marcela, PharmDr.
Hrdličková Ludmila, Ing. Mgr.
Indruchová Miluše, Mgr.
Jakubčíková Ellen, Mgr.
Janatová Radka, DiS.
Jančová Marta
Jozová Petra
Kaštovská Kateřina, Mgr.
Kočová Veronika
Kopečná Danuše
Křemečková Mojmíra
Matyášová Jana
Mauer Zbyněk, Mgr.
Nepustilová Lenka, PharmDr.
Oborná Jarmila, DiS.
Pavelková Ludmila
Pospíšilová Markéta
Preslová Blanka, Mgr.
Průchová Alena
Roušarová Alena
Schubertová Jaroslava
Sochorová Dudíková Ludmila, PharmDr.
Sukovatá Zdeňka
Šilhavá Petra
Švecová Lenka
Tošnerová Šárka
Vainer Jaroslav, Mgr.
Velická Jaroslava
Zábranská Markéta, Mgr.
Zachová Ilona
Zimanová Natálie, Mgr.
15 let
Borkovská Natálie, PharmDr.
Busolinová Jitka
Grossová Dagmar
Horká Jindra
Macáková Marcela, Mgr.
Mauerová Markéta, Mgr.
Neuwirthová Jana
Paar Martin, Mgr.
Sázečková Kateřina, Mgr.
Svoboda Martin, Mgr.
Šnytová Gabriela, Mgr.
Urbanová Soňa
20 let
Nováková Marcela, Mgr.
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Daenemarková Denisa
Dufek Matyáš
Eliášková Miroslava
Kajperová Eliška
Mesteková Marcela
Müllerová Nicol
Pionteková Věra
Polanská Michaela
Razímová Naděžda
Schülerová Jitka
Smetanová Jitka
Štěpán Michal
Valjentová Zina
Veselý Roman
10 let
Vacková Michaela, Ing.
15 let
Rytířová Lenka
Tempelová Jana
25 let
Stanislavová Hana, Ing.
15 let
Burocková Martina
Frišauf Jaroslav
Hulešová Marie
Veškrňa Petr
URGO Bradavice
Koupit ZDE
Olivovník Evropský
Přírodní lékárna
OLIVOVNÍK EVROPSKÝ
Latinský název drogy: Olea europea
Český název čeledi: Olivovníkovité
Latinský název čeledi: Oleaceae
Řád: Oleales
Podtřída: Lamiidae
Třída: Magnoliopsida (dvouděložné)
Oddělení: Magnoliophyta (krytosemenné rostliny)
Podříše: Tracheobionta (cévnaté)
Říše: Plantae
z Historie:
Hippokratem byl olivový olej používaný nejen na spáleniny, ale i při léčbě vředů, cholery a svalových křečí. Ve středověku se pak s oblibou používal na otravy, záněty střev, dnu, při kousnutí hadem či psem, vodnatelnosti, a dokonce morové nákaze…
Popis/výskyt:
Až 7 metrů vysoký bohatě rozvětvený keř s drsnou rozpraskanou kůrou. Jeho domovem je téměř celá Evropa, severní Afrika a Asie. Roste v lužních lesích, na březích potoků, na krajích lesů i podél cest. Vstřícné listy mají 5–7 zubatých eliptických lístků, až 12,5 cm dlouhých. Drobné vonné žlutobílé květy vyrůstají na koncích větví v plochých chocholících o průměru až 20 cm. Plody jsou lesklé černé peckovičky s třemi peckami.
Botanický popis:
Nepříliš vysoký stále zelený strom původem z Asie a Afriky. Přibližně před pěti tisíci lety rozšířen a v současnosti běžně se vyskytující v jižní Evropě – v oblasti Středomoří. Olivovník se dožívá až dvou tisíc let. Pěstován je od starověku – zmiňován je už v době starší než tři tisíce let př. Kr. Jedná se o velmi odolné stromy, jejichž listy vydrží teplotu 50 °C až −16 °C. Ve farmacii jsou využívány i kopinaté listy k izolaci sekoiridoidu oleuropeinu. Olivovník kvete vonným bílým květem uspořádaným do lat, plodem je zelená peckovice (po dozrání černá). V současnosti je pěstován v Řecku, Itálii, Portugalsku, Španělsku, Maroku, Alžírsku, Tunisku, Sýrii i Argentině.
„Olivovou ratolestí byli zdobeni vítězové olympijských her, byla vždy symbolem i nositelem míru a usmíření…“
Obsahové látky:
Listy, používané ve farmacii, působí hypotonicky, mají silný antioxidační účinek a prohlubují dýchání (pomoc při astmatu) – obsahují iridoidové hořčiny gencianinového typu, především oleuropein (v čerstvých listech cca 75 %), podporující tvorbu kolagenu (pro zpevňující účinek je obsažen v krémech proti stárnutí), dále pseudosaponin, cholin, aleozid, flavonoidy a organické kyseliny.
Olivový olej je nevysychavý (v oplodí je až 50 %) – jeho hlavní složky jsou glyceroly kys. olejové (80–85 %), palmitové (8–15 %), linolové (5–15 %) a přibližně 2 % skvalenu.
Lékopisnou surovinou jsou Olivae oleum virginale, získán z prvního lisování z plodové drti zralých plodů, které se nechávají přibližně deset dnů zavadnout ve slabé vrstvě, za působení běžné teploty a mírného tlaku, nebo vyluhováním vodou a následnou centrifugací, a Olivae oleum raffinatum – pasta po prvním lisování je opět vylisována, za působení již vyššího tlaku vzniká tzv. brabancový olej, který musí být pro potravinářské účely dále čištěn (rafinován).
Takzvaný dřevěný olej, který vzniká dalším lisováním za použití již vysokého tlaku, je používán pouze k technickému využití (například i při výrobě olivového mýdla).
Olivový olej můžeme skladovat 2 až 3 roky.
Snižuje hladinu LDL cholesterolu a zabraňuje jeho oxidaci, lehce zvyšuje hladinu HDL.
V lidovém léčitelství je doporučován na posílení srdce, zlepšení kvality cévních stěn, snižuje překyselení žaludku a povzbuzuje vylučování žluče.
Použití:
Čajová směs při vysokém krevním tlaku: list olivovníku 50 g, nať srdečníku 100 g, květ hlohu 25 g, nať třezalky 25 g. Lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min. vyluhovat. Pijeme 2–4 šálky denně.
Na vypuzení žlučových kaménků: jednu lžíci panenského olivového oleje a jednu lžíci citrónové šťávy vmícháme do 200 ml studené vody. Pijeme ráno nalačno do odeznění potíží.
V kuchyni: Olivové pesto – rozmixujeme: šálek zelených či černých oliv (podle chuti), 3 lžíce kaparů, 2 stroužky česneku. Přidáme lžíci olivového oleje, lžíci nastrouhané citrónové kůry, sůl a pepř. Pesto můžeme použít jak na těstoviny, které na závěr posypeme nastrouhaným parmezánem, tak i jako pomazánku na tousty.
Text: Lucie Skoblíková, foto: Fotolia
Analergin
Koupit ZDE
- 203356.png
- 203357.png
- 203358.png
- 203359.jpg
- 203361.jpg
- 203362.jpg
- 203521.png
- 203522.png
- 203523.png
- 203524.png
- 203525.png
- 203526.png
- 203527.png
- 203528.png
- 203529.png
- 203530.png
- 203531.png
- 203532.png
- 203533.png
- 203534.png
- 203535.png
- 203536.png
- 203537.png
- 203538.png
- 203539.png
- 203540.png
- 203541.png
- 203542.png
- 203543.png
- 203544.png
- 203545.png
- 203546.png
- 203547.png
- 203548.png
- 203549.png
- 203550.png
- 203551.png
- 203552.png
- 203553.png
- 203554.png
- 203555.png
- 203556.png
- 203557.png
- 203558.png
- 203559.png
- 203560.png
- 203561.png
- 203562.png
- 203563.png
- 203564.png
- 203565.png
- 203566.png
- 203567.png
- 203568.png
- 203569.png
- 203570.png
- 203571.png
- 203572.png
- 203573.png
- 203574.png
- 203583.png
- 203584.png
- 203587.png
- 203588.png
- 203644.jpg
- 203645.jpg
- 203646.jpg
- 203648.png
- 203649.png
- 203650.png
- 203651.png
- 203652.png
- 203653.png
- 203654.png
- 203661.jpg
- 203662.jpg
- 203664.jpg
- 203665.jpg
- 203669.jpg
- 203670.jpg
- 203671.jpg
- 203672.jpg
- 203673.jpg
- 203674.jpg
- 203675.jpg
- 203676.jpg
- 203677.jpg
- 203678.png
- 203679.jpg
- 203680.png
- 203681.png
- 203682.jpg
- 203683.jpg
- 203684.jpg
- 203685.jpg
- 203686.jpg
- 203687.jpg
- 203688.jpg
- 203689.jpg
- 203690.jpg
- 203691.jpg
- 203692.jpg
- 203693.jpg
- 203694.jpg
- 203695.jpg
- 203696.jpg
- 203697.jpg
- 203698.jpg
- 203699.jpg
- 203700.jpg
- 203701.jpg
- 203702.jpg
- 203703.jpg
- 203704.jpg
- 203709.jpg
- 203710.jpg
- 203711.jpg
- 203712.jpg
- 203713.jpg
- 203714.jpg
- 203715.jpg
- 203716.jpg
- 203717.jpg
- 203718.jpg
- 203719.jpg
- 203720.jpg
- 203721.jpg
- 203722.png
- 203723.png
- 203724.png
- 203725.png
- 203726.jpg
- 203727.jpg
- 203728.jpg
- 203729.jpg
- 203730.jpg
- 203731.png
- 203870.jpg
- 203894.jpg
- 203895.jpg
- 203896.jpg
- 203897.jpg
- 203898.jpg
- 203899.jpg
- 203900.jpg
- 203901.jpg
- 203902.jpg
- 203903.jpg
- 203904.jpg
- 203905.jpg
- 203906.jpg
- 203907.jpg
- 203908.jpg
- 203909.jpg
- 203910.jpg
- 203943.jpg
- 203944.jpg
- 203945.jpg
- 203946.jpg
- 203947.jpg
- 203948.jpg
- 203949.jpg
- 203950.jpg
- 203951.jpg
- 203952.jpg
- 203953.jpg
- 203954.jpg
- 203955.jpg
- 203956.jpg
- 203957.jpg
- 203958.jpg
- 203959.jpg
- 203960.jpg
- 203961.jpg
- 203962.jpg
- 203963.jpg
- 203964.jpg
- 203965.jpg
- 203966.jpg
- 203967.jpg
- 203968.jpg
- 203969.jpg
- 203970.jpg
- 203971.jpg
- 203972.jpg
- 203974.jpg
- 203975.jpg
- 203976.jpg
- 203977.jpg
- 203979.jpg
- 203980.jpg
- 203981.jpg
- 203982.jpg
- 203983.jpg
- 203984.jpg
- 203985.png
-
►
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
-
-
I n z e r c e
-
w w w . d r m a x . c z
-
-
-
►
-
-
Katarzia: Jsem na prohry zvyklá
Rozhovor s touhle pozoruhodnou slovenskou zpěvačkou, jejímž domovem se stala Praha, byl za odměnu. Umí o věcech přemýšlet. A nebojí se být upřímná, což je v době, kdy všichni světu nastavují falešně optimistickou tvář, výjimečné. A protože její slovenština je příjemně libozvučná, snad nevadí, že jsme ten rozhovor nechali v „původním znění“.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, se podrobně věnujeme často a s růstem jeho popularity je asi nutné ho čtenářkám a čtenářům Maxima představovat stále míň. Rodina vozů sociální autodopravy se opět rozrůstá, což dokládá naše fotoreportáž.
Julia Roberts: Je hrozné přijít o kamaráda!
Má naprosto nenapodobitelný úsměv, talent i neuvěřitelnou krásu. Asi každý si ji vybaví v roli prostitutky Vivian ve filmu Pretty Woman nebo jako emancipovanou hrdinku Erin Brockovich. Julii Roberts prostě nelze přehlédnout. Momentálně ji uvidíte v hlavní roli v apokalyptickém thrilleru Nech svět světem. Jaká je tahle oscarová herečka v soukromí? A co nám prozradila o svém dlouholetém manželství?
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Kristýna Ryška: ve změnách příjmení už pokračovat nebudu
Rolí, které má za sebou, je hodně. Ale tou, která ji naprosto neomylně vystřelila na vrchol popularity, je ta v seriálu Zlatá labuť. Přesto Kristýna zůstává stále nohama na zemi, a fakt, že nejvíc práce začala dostávat ve chvíli, kdy se odstěhovala do rodného Rožnova, vnímá jako ironii osudu.
Harrison Ford: stárnu rád
Hollywoodská hvězda je zpátky v dalším filmu ze série o Indianu Jonesovi, tentokrát ve filmu s názvem Indiana Jones a nástroj osudu. Osmdesátiletý Harrison Ford za ni sklidil na filmovém festivalu v Cannes ovace ve stoje.
2/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, jestli vás titulek úvodníku zaujal, tak to do něj docela dobře zapadá. Protože v době, kdy panuje přesvědčení, že pozornost přitahují jen ty špatné zprávy, jste živoucí důkaz toho, že to tak úplně pravda být nemusí. A pokud jste se od něj odvrátili s nechutí a tohle čtete málem s odporem, tak moc přeju, ať to spraví třeba dovolená. Kus sezóny máme přece jen ještě před sebou.
1/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, držíte v ruce první číslo svého magazínu, a pokud v něm naleznete cokoliv, co vás zaujme, budeme mít radost. Hvězdou čísla je, jak dokládá koneckonců i obálka, Sharon Stone (u ní mi to přechylování vážně nejde ani přes rty, ani přes klávesnici počítače). Rozhovor s ní vedl její přítel Jon Hamm, což je trochu netradiční samo o sobě, a asi i proto působí interview poměrně otevřeným dojmem; otevřenějším, než jsme na to u hollywoodských stars zvyklí. Mně se tam líbilo víc momentů, které by se ale daly shrnout asi takhle: neměla jsem lehký život a hned tak něco mě nedojme, ale bezcitnost je to poslední, co byste u mě našli.
4/2023
Milé čtenářky / Milí čtenáři, na tomhle místě obvykle nacházíte komentáře k obsahu čísla, ale protentokrát bych zůstal na povrchu, protože jste určitě zaznamenali, že časopis vychází s novým rokem s obálkou, která je v trochu jiné grafické podobě, než na jakou jste byly zvyklé / byli zvyklí. Našlápnuto jsme k tomu měli už vloni na podzim, což možná pozornější z Vás zaznamenali.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
3/2023
22023MM
Oslovit Vás v úvodu Max Magazínu je pro mě premiéra a s potěšením tuhle příležitost využiju právě v čase, kdy Vám mohu předat hned několik dobrých zpráv najednou. Jsme právě někde uprostřed léta, dny jsou převážně slunečné, a tak i kulisy k tomu příroda vytvořila více než vhodné.
2/2023
Ano – máme na obálce i v čísle Monicu Bellucci. Netvrdím, že rozhovor s ní je plný nějakých nečekaných odhalení, ale jsem rád, že vám ho přinášíme – třeba proto, že tam zazní, že „na herectví je nádherné, že nikdy nevíte, co vás čeká“. Když to říká někdo, kdo herectvím žije, tak to vlastně platí nejen pro herectví, ale pro život vůbec. A jakkoli to zní banálně, vůbec to banální není – protože nastavit se na tuhletu proměnlivost podnětů, smířit se s ní, a dokonce se z ní těšit, to je vcelku složitý proces.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
1/2023
Usedl jsem k psaní tohohle úvodníku o víkendu, kdy se v pražském Prokopském údolí právě objevily první fialky. Jaro se hlásí o slovo čím dál vehementněji, městské promenády i oblíbené turistické trasy ve volné přírodě přestávají jet v režimu „bez živáčka“. Znovu je tu ten den, kdy člověk stojí ráno před domem a vnímá, že je něco jinak, a chvíli trvá, než mu dojde, že to je tím ptačím zpěvem v korunách stromů. Ty jsou pořád ještě průhledné, ale listy už čekají schoulené v pupenech na startovní čáře. ZASE JSME TO PŘEŽILI!, radujeme se. A raduje se i Padesátka Marie, která ve svém fejetonu připomíná i to, že to není jediné vítězství, za kterým se můžeme ve svém životě ohlížet.
4/2022
Poslední číslo tohoto roku, dodávám hned zkraje na uklidněnou, a snad Vám bude stát, milé čtenářky a milí čtenáři za přečtení. A třeba o těch svátcích, které už jsou na spadnutí. A proč by vlastně mělo?
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
3/2022
Samozřejmě, že i v tomto čísle Maxima najdete – alespoň doufáme, že to tak bude – pravidelnou dávku zajímavého čtení. Jako časopis lékárenské sítě Dr.Max doporučujeme dávkování neměnit a udržovat frekvenci užívání na jednom vydání za kvartál.
12022MM
Touto cestou se Vám ozývám po delší době, než jsem plánoval, ale člověk míní a život (v tomto případě spíše politika) mění. Připravovali jsme pro Vás vydání Max Magazínu s hlavní myšlenkou, že se po dvou letech konečně zase dostáváme do normálu, protože covid pomalu ustupuje, ale bohužel napadení Ukrajiny Ruskem to změnilo. Nicméně jsme se s Michalem Petrovem, šéfredaktorem Max Magazínu, rozhodli původní záměr dodržet, protože negativních zpráv za poslední dva roky bylo víc než dost a byla by škoda si nepřipomenout, že se alespoň něco k normálu přece jen vrací. Proto v tomto svém úvodníku nechám covid úplně stranou a války na Ukrajině se dotknu jen okrajově.
2/2022
Tohle vydání Maxima hodně pojednává o vztazích. Nebyl to žádný záměr, zkrátka to tak vyšlo. Nemám žádný vztahometr, který by byl schopný porovnat, ve které epoše naší civilizace byly vztahy důležité víc nebo míň. Ony asi byly důležité vždycky stejně, jen se možná lišila síla motivů, které byly pro to, aby si lidé tuhle důležitost uvědomili, nutné.
1/2022
Tento úvodník vzniká poslední únorový týden. S ohledem na události, které ho provázejí, nemůžu jen tak rovnýma nohama skočit do našeho magazínu, abych jako kterýkoli jiný čtvrtrok prostě jen přišel s tipy na čtení.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
4/2021
Po úspěšné komedii Vlastníci přichází režisér Jiří Havelka s dalším zábavným filmem. Mimořádná událost, která do kin přijde začátkem února, vychází ze skutečné události, kdy strojvůdce vystoupil z vlaku, aby opravil stroj, ale ten se mu náhle rozjel, a cestující několik dlouhých minut strávili v neřízené mašině. Režisér Maximovi prozradil, jak se takový film točí.
32021MM
Tentokrát usedám k napsání úvodníku s ještě živými zážitky z čerstvě konané olomoucké konference OZ/VL. Setkání se uskutečnilo po 2 letech, navíc za nepříznivé covidové situace, ale díky vysoké proočkovanosti účastníků to bylo organizačně snazší. Podstatné byly ale pocity. Prožíval jsem logicky jednak radost z toho, že se můžeme znovu v rámci širšího vedení firmy poohlédnout za pomalu končícím rokem, jednak proto, že lze zároveň plánovat strategické změny do roku, který nás čeká. Nejdůležitější ale byla pozitivní energie, která provázela celé dva dny, a nejde tu jen o zvolené motto setkání „... zase spolu“. Ten pocit opírám o všudypřítomnou chuť spolupracovat, kterou jsem v Olomouci vnímal velmi silně. Mám navíc dojem, že se během posledních 18 měsíců ještě více prohloubila, a mám obrovskou radost, že tento postoj není příznačný jen u jednotlivých superminibriků, kde ho člověk automaticky očekává, ale i v rámci celých regionů.
3/2021
„Nic se nedá naplánovat,“ říká Vojtěch Kotek. Známe se dvacet let. Tehdy mu bylo 13, měl za sebou první film a v hlavě už to měl kupodivu srovnané. Pak přišli Snowboarďáci, Vojta byl na roztrhání a chvíli se zdálo, že se mu herectví začalo zajídat, pročež přešel k režii. Ale jak sám říká, v posledních letech ho herectví zase vábí. Je v Kristových letech, pořád to má v hlavě srovnané a to, co by chtěl, je usadit se.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
2/2021
Linda Rybová „Občas si říkám: Mlč a nic neříkej!“ Sedíme poblíž řeky, a byť je konec května, od vody fičí a nezahřeje nás ani ten mátový čaj, který jsme si dali. Česko rezonuje další výměnou ministra a skandálem poslance a pozitivní myšlenky aby ze sebe člověk doloval sbíječkou. Ale nebojte, skepse s touhle herečkou nikdy dlouho nehrozí.
12021MM
Speciální číslo po roce už není to pravé ořechové a že je již třeba se vrátit k „normálu“, jak je to jen za současné situace možné.
1/2021
Veronika Žilková:"Každý den kráčím za štěstím". Před rokem se vrátila z Izraele, kde je její manžel velvyslancem, do Česka. Na chvíli, aby tu natáčela seriál Hvězdy nad hlavou. Ale kvůli pandemii a péči o svou maminku už tu zůstala...
Nový kabát
Oblékli jsme nový kabát - nově nás najdete na internetové adrese https://maximum.drmax.cz. Mnohem pohodlněji se čteme na mobilu!
1/2021
2/2020
4/2020
3/2020
1/2020
2/2020
1/2020
4/2019
4/2019
3/2019
3/2019
2/2019
2/2019
1/2019
1/2019
2019 Interview
4/2018
4/2018
3/2018
3/2018
2/2018
2/2018
1/2018
1/2018
4/2017
4/2017
3/2017
3/2017
2/2017
2/2017
1/2017
1/2017
4/2016
4/2016
3/2016
3_2016
2/2016
2/2016
1/2016
1/2016
News 12/2015
4/2015
4/2015
3/2015
2/2015
1/2015
News 4/2015