-
Maximum
Publikace skupiny Dr.Max. Maximum je společenský a informační magazín pro všechny zákazníky lékáren Dr.Max. Je zdarma ke stažení do všech mobilů a tabletů.
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
Titulka
max magazín
podzim/zima 2022
Firemní časopis
Editorial
Sloupek GŘ
Sloupek GŘ
Milé kolegyně / Milí kolegové,
toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
Po covidové „dvouletce“ to byl další rok, který byl jiný. Sotva jsme mohli na několik dní zadoufat v postupný návrat k normálu, vypukla válka na Ukrajině, která znovu změnila svět, a bylo by bláhové si myslet, že se to obejde bez dopadů na naši práci. V globalizované civilizaci, jejíž součástí jsme, se tomu jednoduše vyhnout nelze.
Nepříznivé faktory se nás dotýkají v několika směrech. Především i nám rostou v důsledku externích faktorů náklady, a to tempem, které nemá v historii firmy obdoby. A nerostou jen nám, ale i našim pacientům, kteří dostávají do schránek složenky s částkami, na které nebyli připraveni. Na jedné straně u nich pozorujeme tendenci k šetření, na druhou stranu už je tolik netrápí covid a chřipková vlna, s níž by se v tuto dobu normálně potýkali, se nekoná. To obojí se projevuje i v našem volném prodeji, který nám tradičně umožňoval kompenzovat erozi cen a úhrad receptových léčiv.
Externí nepříznivé faktory jako narušené zásobovací trasy v důsledku covidu a chybějící suroviny v důsledku války na Ukrajině se promítly také velmi nepříznivě do výroby naší vlastní značky, která tu ale není žádnou globální výjimkou. Těmto problémům čelí řada výrobců napříč planetou a Vy – naši kolegové v lékárnách – s tím máte velmi praktickou zkušenost, která se viditelně projevuje v tom, jak často musíte svým klientům říkat slovo „nemáme“ a informovat je o výpadcích. Díky své profesionalitě pro ně sice dokážete nalézt ve většině případů řešení, ale příjemné to prostě není.
Přesto přese všechno se nemusíme za odcházejícím rokem ohlížet bez uspokojení – NAOPAK. Podařilo se nám dokončit celou řadu důležitých projektů: Dokončili jsme v rekordním čase skladovou základnu českého e-shopu, otevřeli novou ústřední laboratoř, zrychlili tempo akvizic, které trpěly několik roků nuceným opouštěním některých Kauflandů, aby se teď v opačném gardu dařilo s Kauflandy uzavírat smlouvy na naše nové lékárny, a v neposlední řadě jsme meziročně díky Vašemu úsilí zvýšili obrat v lékárnách i na e-shopu. Shrnuto: i ve složitých časech se ukazuje, že umíme obstát, a to nám dává důvod věřit, že obstojíme i v budoucnosti.
Tato důvěra, toto přesvědčení, že máme v lékárnách kolegy, o které se můžeme opřít v nelehkých dobách, které máme ještě před sebou, byly nejsilnějším argumentem pro to, že jsme se rozhodli pro poměrně zásadní zvýšení platů v druhé polovině tohoto roku. Nechtěli jsme s tím čekat na leden, chtěli jsme tento signál vyslat rychle, a to i v období, kdy celá řada jiných firem už šlapala spíš na nákladovou brzdu. O tom koneckonců svědčí i to, že konkurence na tuto naši aktivitu dosud nenašla odpověď.
Považuji za správné dát i tímto způsobem najevo, že si Vaší práce vážíme. Spousta z Vás podává dennodenně mimořádné výkony a těší mě i to, že takové kolegy jsme mohli ocenit také v rámci setkání OZ, které se mohlo na podzim uskutečnit téměř v předcovidovém režimu. Přál bych nám všem, abychom se k normálu vrátili i v ostatních ohledech, ale nechci vzbuzovat plané naděje, že to bude brzy. Víme, že nebude. Víme, že nás čeká řada složitých situací a náročných překážek, a i když je překonáme, do roku 2019 se stejně už nikdy nevrátíme. Ale víme taky, že s oporou ve Vaší skvělé práci se tomu budeme umět postavit nejlíp, jak je to vůbec možné. O tom opravdu nepochybuji a za všechno úsilí, které jste naší společnosti v uplynulých měsících věnovali, Vám chci poděkovat.
Chci Vám zároveň popřát klidné svátky a strávení Vánoc podle Vašich představ. Energie, kterou z nich načerpáte, bude pro zvládnutí příštích měsíců mimořádně důležitá.
Rád bych se dnes rozloučil citátem italského renesančního umělce Leonarda Da Vinciho: „Miluji ty lidi, kteří se dokážou usmívat i v potížích…“ At nám to vydrží…
Jen to dobré v novém roce
Váš generální ředitel
Daniel Horák
OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍHO MAGAZÍNU:
Články zpravidla pokračují pod spodním okrajem obrazovky, tažením obrazovky nahoru se můžete v článku posouvat dolů.
Tažením stránky vlevo přejdete na další článek.
Interaktivní prvky jsou označeny šipkami nebo modrou bublinou s textem.
Obrázky v galerii posouváte tažením obrázku do stran.
Z celostránkové galerie se vrátíte na článek v kterém jste ji otovřeli.
Opětovné tažení nebo klepnutí na interaktivní prvek ho zavře/zmenší, pokud nemá vlastní zavírací tlačítko.
Jestli chcete můžete si zvětšit písmo; v iOS (iPhone, iPad…) se zvětšení písma se provádí ve stavové liště nahoře nalevo přes ikonu “aA”, u Androidu a PC v nastavení prohlížeče v podsekci “Usnadnění”.
Vydavatel: ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Adresa redakce: ČLH, a. s., Florentinum / Budova D, Na Florenci 2116/15, 110 00, Praha 1
Kontakt: redakce@drmax.cz | Šéfredaktor: Michal Petrov | Redakční rada: Věra Červenková, Petra Horáková, Veronika Luňáková
Inzerce: Lucie Skoblíková | Grafika: No Limits Art, s. r. o. a MoveUp, s. r. o. | Tisk: Tisk Centrum s. r. o. / Triobo
Redakce si vyhrazuje právo na běžnou redakční úpravu textů včetně jejich krácení. Příspěvky nejsou honorovány. Publikování nebo šíření jakéhokoliv materiálu z časopisu bez předchozího písemného souhlasu vydavatele je zakázáno. Vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a inzerci. Cílem tohoto projektu není podpora předepisování, prodeje či spotřeby léčivých přípravků. Tento časopis nenahrazuje poradenství lékařů ani lékárníků. Jen pro vnitřní potřebu společnosti ČLH, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Ilustrace na titulní straně: archiv redakce
Kaleidoskop
Malé velké zprávy
Velké malé zprávy
kaleidoskop
Taxík Maxík
je jednička
Určitě si to myslí nejenom v Příbrami, ale tam jsou zatím první, kteří si to dali dokonce na espézetku. Sociální autodopravu, kterou financují a organizují lékárny Dr.Max (z prodeje vlastní značky) a Konto Bariéry Nadace Charty 77, už využívá 25 měst a obcí ČR. Příbram, Kralupy a Kravaře jsou zatím posledními. Rozdalo se už celkem 28 aut, protože ve třech městech už první generace Taxíků Maxíků dosloužila, a byla nutná obnova vozového parku. Klíčky se předávaly první prosincové pondělí v nádherných prostorách kongresového centra české národní banky. Večer uzavíral recitál zpěvačky Lenky Nové, který adventní náladu ještě umocnil.
Dr.Max opět
nejdůvěryhodnější
Už sedmá obhajoba, tedy osmé vítězství, v soutěži o titul Nejdůvěryhodnější značka – to už o něčem svědčí. Letošní ročník, vyhlašovaný v listopadu, vykázal jen 69 procent shodných vítězů oproti tomu předchozímu. A když se vezme v potaz celé osmileté období existence soutěže a porozhlédne-li se člověk napříč všemi kategoriemi, pak lze mluvit pouze o osmi stálicích – a Dr.Max je mezi nimi. Těmi dalšími jsou Jar, DM Drogerie, Kofola, Ariel, Pilsner Urquell, Lidl a Savo.
Nejdřív práce,
potom legrace
Letní setkání expertních skupin Dr.Max se odehrálo v překrásných kulisách Dolní Moravy. Samozřejmě si procházku po visutém mostě Sky Bridge (se svými 721 metry nejdelším svého druhu v Evropě) a noční exkurzi po unikátní rozhledně Stezka v oblacích museli účastníci odpracovat a zasloužit. Zážitky to byly nevšední a ten vzduch!
V záři reflektorů
a s balonky
Naše síť Dr.Max je – jak se říká – hrdým podporovatelem Glamour shopping night, což byl název akce uspořádané ke zviditelnění dermokosmetiky Physicians Formula v lékárně na pražském Poříčí. Nechyběly u toho například naše dermoporadkyně (Petra & Petra) nebo kolegyně Jana Doleželová. Jak naplno využít možností, které Physicians Formula nabízí, to poradil vizážista alias Make-Up Artist alias Skin Coach Michal Pilip. Personálu lékárny patří dík za mimořádně prodlouženou pracovní dobu – upřímně řečeno se ale nezdálo, že by se domácí tým VL Lucie Malotinové v důsledku noční prodloužené nějak trápil.
Hvězda fanklubu
Dr.Max
Víte, kdo je Martínek? V tuhle chvíli možná ještě ne, ale vzápětí ho poznáte – Martínka, který naopak velmi dobře zná naši síť. Tenhle tříletý klučina se celým jménem jmenuje Martin Ovčáček a je z Otrokovic. Miluje naši tamní lékárnu, kam s oblibou s maminkou zajde, třebaže mu vůbec nic nechybí, a naši značku zbožňuje natolik, že mu ke třetím narozeninám rodiče dokonce nechali udělat dort s logem Dr.Max. Má rád taky naše reklamní spoty, a když v televizi zrovna běží, nikdo nesmí ani špitnout, aby Martina při sledování nerušil. Za zprávu o tomhle unikátu děkujeme OZ z příslušného SMB, PharmDr. Jiřímu Holoubkovi, a Martínkovi i sami sobě přejeme, aby to byla láska na celý život.
Den po dni
v roce 2023
Zaměstnanci naší sítě měli opět lví podíl na tom, že mohl vzniknout firemní kalendář pro příští rok. Tématem tentokrát byly cesty. Díky tomu působí kalendář neobyčejně pestře, a kdo ví, třeba poslouží i jako inspirace. Všem přispěvatelům děkujeme a všem čtenářům přejeme, aby stránkami otáčeli s pocitem, že čas neběžel úplně nadarmo, a u té poslední si řekli, že to nebyl zas tak špatný rok.
O očkování
v lékárnách
Prostřednictvím Asociace lékárenských sítí (APLS) byl Dr.Max zastoupen na expertní konferenci věnované očkování, kterou pořádalo České předsednictví v Radě EU. Motto „výhody poskytování služby očkování v lékárnách“ k takové participaci přímo vybízelo. Předseda představenstva APLS a generální ředitel Dr.Max Daniel Horák mohl představit aktuální, v Česku ne příliš známá data a poukázat na některé zahraniční zkušenosti, které jednoznačně mluví ve prospěch očkování farmaceuty. Tématu se věnujeme i dále uvnitř čísla.
I FA mají
svou komoru
Naše síť Dr.Max je – jak se říká – hrdým podporovatelem Komory farmaceutických asistentů. Existuje poměrně krátce, a tak určitě neuškodí zviditelnit její poslední kampaň, zaměřenou na zviditelnění studia farmacie na vyšších odborných školách. Stav tohoto typu školství není v Česku právě uspokojivý. Sice tu působí pětatřicet „zdrávek“, ale obor diplomovaný farmaceutický asistent lze studovat jen na jedenácti. V roce 2018 ho absolvovalo přes 140 studentů, vloni přibližně polovina. Třebaže je povzbudivé – alespoň o tom svědčí údaje z naší sítě –, že chuť absolventů uplatnit se po skončení školy v lékárně je velká, bylo by jich potřeba víc. Kromě jiných důvodů hraje roli i to, že se o oboru zkrátka málo ví.
Cesta
do pravěku
Díky služební cestě ředitele provozu Davida Mendla na Moravu dostala redakce Max Magazínu možnost nahlédnout do své vlastní minulosti. Do našeho archivu přibylo vydání pravděpodobně prvních novin vydávaných sítí Dr.Max. V době, kdy vyšly, existovala teprve tři roky a měla něco přes 130 lékáren (dnes téměř 490). Našly se ještě další pozoruhodné historické materiály, s nimiž vás podrobněji seznámíme v příštím čísle.
Foto: archiv Dr.Max
Tentokrát v Praze
Fotoreportáž – Setkání OZ
Farmacie
Tentokrát v Praze
Setkání odborných zástupců se letos uskutečnilo v pražském hotelu Clarion. Nabídl skvělé prostředí pro oficiální i neoficiální část dne. Tu jednu vystřídala druhá, která jako obvykle měla své téma, jímž se letos staly osmdesátky. Kdo je nezažil tenkrát, mohl si je užít teď.
Foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Povinné testování před začátkem dne bylo jediné covidové opatření, jinak setkání proběhlo jako za starých časů – velký rozdíl oproti minulému
Úvod generálního ředitele a jeho hlavní poselství: uzavíráme velmi úspěšný rok
Partner Penty odpovědný za zdravotnické projekty – Václav Jirků znovu zopakoval, že vlastník rozhodně lékárny Dr.Max prodávat nechce
Komerční ředitelka Hana Bambulová nebyla zdaleka jediná, kdo využil příležitosti setkání k tomu, aby vyslovil lékárnám dík
Málem tradiční host našich setkání – ředitelka SÚKL Irena Storová
Z publika se jí na očkování v lékárnách ptala Lenka Peterková
Důležitým tématem setkání byl zaměstnanecký průzkum, ke kterému poskytli respondenti v rámci zpětné vazby přes 4 tisíce komentářů – věnovali se mu jak ředitel provozu David Mendl, tak šéf HR Ivan Baranec…
Důležitým tématem setkání byl zaměstnanecký průzkum, ke kterému poskytli respondenti v rámci zpětné vazby přes 4 tisíce komentářů – věnovali se mu jak ředitel provozu David Mendl, tak šéf HR Ivan Baranec…
… a nejen ve svých prezentacích, ale i v rámci zvláštního formátu na „výslechovém“ červeném křesle, …
… ve kterém se postupně vystřídali klíčoví členové managementu. Hlavní otázky byly zodpovězeny, teď je na regionech, aby se zpětnou vazbou pracovaly dál
Druhý den setkání: tradiční workshopy letos nahradila exkurze do nové centrální laboratoře. Sklidila velký obdiv
Neformální část večera prvního dne moderoval Martin Hrdinka – když osmdesátky, tak diskžokej!
Hlavní hvězda večera – Jiří Korn. Stěží uvěřit, že je mu přes sedmdesát
Hlavní hvězda večera – Jiří Korn. Stěží uvěřit, že je mu přes sedmdesát
Hlavní hvězda večera – Jiří Korn. Stěží uvěřit, že je mu přes sedmdesát
Hlavní hvězda večera – Jiří Korn. Stěží uvěřit, že je mu přes sedmdesát
Módní kreace, které byly ten večer k vidění, předčily všechna očekávání
Fanynky výkon Jiřího Korna náležitě ocenily
Další část večera opanovala pódium kapela No Name
Systane COMPLETE
Koupit ZDE
Znovu stupně vítězů
Fotoreportáž – Setkání OZ
Farmacie
Znovu
stupně
vítězů
K setkání odborných zástupců to neodmyslitelně patří – ceny pro nejlepší jednotlivce i týmy. Těm se blahopřeje a tleská především na pódiu a v hledišti, ale ke gratulantům se ráda na dálku přidává i redakce Max Magazínu, který rád připomíná jména vítězů.
Foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Vyhlašovali se vítězové v deseti kategoriích, včetně Ocenění GŘ za mimořádný přínos
Až do tohoto okamžiku byla jména vítězů tajemství
Kategorie „Odbornost a vzdělávání“: Mgr. Halina Křižanová (SMB Český Těšín) po boku GŘ Daniela Horáka, ředitele provozu Davida Mendla a patrona kategorie, šéfa vzdělávání Dr.Max, MUDr. Gabriela Pallaye
Kategorie „Nejlepší lékárna podle standardů Dr.Max“: Mgr. Richard Prokeš (SMB Třebíč) a vedle již zmíněných ještě patronky Lenka Peterková a Jana Klámrtová
Kategorie „Nejziskovější lékárna roku“: Mgr. Martina Ouská (SMB Uherské Hradiště)
Kategorie „Nejlépe otevřená lékárna roku“: Mgr. Dorota Nováková (Globus Plzeň – Chotíkov)
Kategorie „Nejlepší prodej vlastní značky“: Mgr. Markéta Zábranská (SMB Strakonice)
Kategorie „Nejlepší lékárna v projektu GS“: PharmDr. Marek Sekula (SMB Varnsdorf a Rumburk)
Kategorie „eCommerce lékárna roku“: PharmDr. Irena Fuksová (KFL Ostrava – Karolina)
Cena HR oddělení (patron – ředitel Ivan Baranec v pozadí): Mgr. Alena Jaworská (SMB Třinec)
V kategorii „Region roku“ byly oceněny hned tři – 8, 16 a 17. V radostném objetí (zleva) regionální ředitelé PharmDr.Petra Kučerová, PharmDr. Lukáš Kazík a Mgr. Pavlína Panáková
Ocenění GŘ letos zahrnulo hlavní aktéry projektu „Goro“ (základna e-shopu v Nučicích): zleva Daniel Horák, Jan Maroušek (Logistika) , Tomáš Kalousek (Logistika), Jan Bureš (Provoz), Simona Mertová (Zákaznická linka), Aleš Blaženka (IT), Vít Dokoupil (Technika)
Tantum Verde
Koupit ZDE
I nové lékárny se musí řídit starými předpisy
Rozhovor
Rozhovor
I nové lékárny se musí
řídit starými předpisy
Ředitel Tomáš Burda vede technické oddělení Dr.Max už šest let. Za jeho působení prošly lékárny kompletní vlnou remodelingu a popraly se třeba s mimořádnou potřebou ochranných plexiskel. To jsou jen namátkou dvě věci, které naše technika řešila vedle standardního vybavování nových a akvírovaných lékáren. A výčet by mohl pokračovat třeba znovuzrozením nučického areálu nebo zřízením nové centrální laboratoře. Zkrátka bylo o čem mluvit.
Co se za těch šest roků, co jsi ve funkci, změnilo?
Technicky se na tom zase tak moc nezměnilo. Vlastně nám jde pořád o to samé – buď otevřít, nebo zmodernizovat lékárnu. Ale dneska musíme mnohem víc komunikovat navenek, tedy s pronajímateli a dodavateli, a taky interně s nejrůznějšími odděleními. Firma se za tu dobu hodně rozrostla a ty potřebuješ všem všechno říct. Někdy mám, pokud jde o práci, pocit, že o ní víc povídáme, než ji děláme. A to jí neděláme vůbec málo (smích).
To je zajímavé. Byl bych tipoval, že řekneš, že je té práce prostě mnohem víc…
Na grafech a číslech o otvíraných pobočkách to tak možná sice nevypadá, ale je fakt, že postavit lékárnu znamená dneska vynaložit mnohem větší úsilí než dřív. Nevyvíjíme se jenom my, ale i naši pronajímatelé. Jsou mnohem náročnější ve svých požadavcích a méně ochotní vzít na sebe nějaké povinnosti. Běžně dneska slýcháme: „Pokud to chcete, udělejte si sami tohle a tamto, všechno si vyřešte, já na to nemám čas…“ Stává se, že přestanou komunikovat a my musíme ten dialog pracně oživovat. A nemáme jinou volbu, protože potřebujeme informace a jinak se k nim nedostaneme. Jako by ubylo vstřícnosti.
To třeba kupujeme lékárnu a prodávající nám řekne, že nemá žádnou potřebnou dokumentaci. Když o ten prostor stojíme, ať si ho vezmeme, ale jestli jsou tam hotové revize, jestli neexistuje kolaudační rozhodnutí nebo souhlas SÚKL, to on neřeší a řešit nebude. Vždycky tam přece lékárna fungovala, tak o co nám jde. Nějak si poraďte. A my, protože máme o lokalitu zájem, vezmeme zavděk i málem ruinou, ze které musíme udělat skutečnou lékárnu ve standardu Dr.Max. A daří se nám to navzdory všem potížím – výsledky kontrol nejsou negativní, ať už k nám přijde SÚKL, hygiena, nebo úřad. Úspěšnost máme nějakých 95 procent.
Jak to dělali ti, co na tom místě provozovali lékárnu před námi?
To ví bůh. To je mi skutečná záhada. Protože to, co kupujeme, kolikrát už lékárna vůbec není. I když to na vývěsním štítě psali.
Když se člověk podívá na naši síť a nechá stranou pár atypů, lékárny se sobě hodně podobají. Na první pohled by si řekl, že to můžete sekat takříkajíc jako Baťa cvičky. Ale ty mě asi vyvedeš z omylu, viď?
Každý prostor je unikátní. Ale samozřejmě jsou si leckdy hodně podobné a ta podoba vychází z okolního prostředí. Když vzniká naše lékárna v rámci standardizovaného maloobchodu – dejme tomu u Lidlu –, práci nám to usnadňuje. Půdorys je jednoduchý, buď obdélník, nebo čtverec, a to vážně není hlavolam. Ale pak tu máme zase nějakou streetovku v parteru činžáku, kde dřív fungoval třeba textil nebo hospoda, a to je pak něco úplně jiného. Potřebuješ vymyslet druhý vchod, dostat dovnitř denní světlo, logicky uspořádat prostor do místností, kde některá má třeba trojúhelníkový půdorys, rozhodnout, jak rozvést větrání a topení… Tady už dávno nejde o „sériové“ zařízení, ale de facto o prototyp. A někde mezi tím jsou lékárny v obchodních centrech.
Když jsem se bavil kdysi s tvým předchůdcem o tom, na kterou lékárnu je nejvíc pyšný, vyhrál to u něj historický Zlatý had na Národní třídě v Praze. Na kterou jsi nejvíc hrdý ty?
Asi na centrální laboratoř, protože to je vlastně taky lékárna, vždyť tam je taky oficína. Na tenhle projekt jsme pyšní všichni, protože něco takového tady ještě nikdo nedělal. Jasně, měli jsme už zkušenosti z Nučic, ale v Řepích je ten výsledek zkrátka výborný. Oproti nučické vestavbě jsme si tady mohli víc hrát, měli jsme k dispozici hezčí prostor a měli jsme taky mnohem volnější ruku i v tom, že bylo možné zohledňovat estetiku. Dokladem toho jsou třeba ty prosklené stěny, které nejde přehlédnout ani při zběžné návštěvě. V Petru Harantovi jsme našli na straně provozu výborného partnera. Nádherně se nám to poskládalo a z výsledku můžeme mít všichni radost. Tu jsme ještě v Nučicích mít nemohli, protože tam jsme museli brát ohled třeba ještě na e-shop, který v Řepích už není.
To je opravdu atypický příklad a trochu jsi mi – i když právem – utekl z otázky. Našel bys ještě nějaký příklad opravdu vydařené lékárny?
Určitě našel. Nejspíš bych tu zmínil naši novou lékárnu v obchodním centru Zličín. Ta se určitě vymyká z naší obvyklé produkce. Řekli jsme si tu, že tomu vtiskneme nový punc, že trošku povýšíme koncept, který je příznačný pro naše lékárny zejména v Globusech. Nábytek se liší od našeho standardu, byl taky nákladnější, jednak kvůli materiálu, jednak kvůli pracnosti. Základ je pořád standard Dr.Max, ale trochu povýšený. Chtěli jsme lékárnu posunout směrem k budoucnosti a vyzkoušet si, co by to pro nás znamenalo. Ověřili jsme si, že to jde a že se nám tu pracuje s vybavením snáz, než to bylo v prémiových lékárnách dřív.
My totiž narážíme na to, že když zařizujeme nějakou atypickou lékárnu, vždycky je potřeba ji průběžně upravovat. Pořád je něco potřeba: tady přidat polici, támhle s něčím pohnout… A jak jde o atypickou lékárnu, nedělá se to jednoduše. My jsme potřebovali najít nějaký balanc, podobu, která by náš standard nějak posouvala, ale která by umožňovala běžné zásahy bez větších komplikací. Dobře je to patrné třeba na dermokoutku. Sice je standardní, ale zapuštěný ve stěně, takže lépe splyne s okolním prostorem. Je to tedy jiné, ale pořád je to Dr.Max.
Proč zrovna Zličín?
Tak nějak se zrovna namanul. Prostě se naskytl nový prostor, který ten experiment umožnil. Netvrdím, že byl ideální – to rozhodně ne: třeba oficína je tu právě do trojúhelníku. A vlastně ani lokalita není výjimečná, protože tam už jednu lékárnu máme. Nicméně ostatní okolnosti tomu rozhodnutí nahrávaly. Třeba charakter obchodního centra a očekávání jeho klientely.
Naše rodina bydlí v domě postaveném před 15 lety. A já vím, že kdyby se stavěl dneska, už bych u něj volil úplně jiná řešení, než jaká se nabízela tenkrát. Dá se totéž říct i u účelových staveb, kam bych zařadil i lékárny?
Materiály se sice mění, ale zase ne tolik. A u nás je hodně určující styl, který jsme historicky zvolili. Ale můžeme si hrát třeba s povrchy – na stopech, podlahách i na nábytku. Tady se inovovat dá. Už zmíněná lékárna na Zličíně má třeba jinou dlažbu i podhledy, u kterých sledujeme trendy. Zásadní inovace je patrná u dermokoutků. Normálně povrchy nelakujeme, ale u nich jsme se už pustili touhle cestou. Efekt je lepší, ale má to nevýhodu v tom, že se takový povrch rychleji opotřebovává. Běžný materiál je odolnější. Odolnost je podstatné slovo. Dejme tomu, že bychom mohli mít někde podlahy, které jsou hezčí, jenže v místech, kam zajíždějí klienti i s košíky v nákupních centrech, by taková modernizace neměla smysl, protože provoz by povrchu dával strašně zabrat. My zkrátka musíme hledět i na to, jak je vybavení funkční. Prostor pro experimenty to zužuje. Někde ale z komfortní zóny vyjdeme a někdy i z donucení. Už zmiňovaný Zličín třeba vyniká pětimetrovými výklady. Z technického pohledu to bylo náročné řešení. Sklo sahá od stropu až k zemi. Ale majitel centra si to dal jako podmínku, kterou jsme museli respektovat. A i když bychom to tak určitě nenaprojektovali, vzniklo něco, co je hezké.
Zmínils laboratoř, zastavil ses na Zličíně. Technika ale měla své zastoupení i při přebírání ocenění na setkání odborných zástupců v Praze. To bylo udělené za projekt „Goro“, tedy za znovuotevření nučického skladu, tentokrát pro potřeby našeho e-shopu. To je ta míň viditelná práce techniky, protože se odehrává mimo lékárny…
Ale přitom o lékárnu jde vlastně i tady, podobně jako u laboratoře. Donedávna to byl jen distribuční sklad, na který jsou kladeny úplně jiné legislativní nároky. V objektu tedy bylo potřeba zřídit lékárnu. Historicky tam oficína byla – přidružená k laboratoři, ale dneska je lékárna celý objekt. Všechno, co existuje jinde v malém, se v Nučicích muselo vytvořit ve velkém a tím myslím především sklad. V lékárně má podle vyhlášky mít minimální plochu 18 metrů čtverečních, ale tady zabírá hlavní skladová část zhruba čtyři tisíce metrů a mezanin k tomu. I další náležitosti musely být splněny: vstupy a výstupy, příjem, laboratoř, větší kapacita pro zázemí zaměstnanců, návaznosti v tocích zboží a podobně. Tomu jsme museli budovu přizpůsobit. Kdysi byla zkolaudovaná jako distribuční sklad léčiv, ale teď potřebovala novou, jako lékárna s léčivovým zásilkovým výdejem. Logistika tohle know-how, které zahrnuje i potřebnou byrokracii, zase tak úplně nemá, a tak jsme se museli stát součástí projektu i my.
Za vámi jde obrovský kus práce nejen s ohledem na nové lékárny. V uplynulých letech jste věnovali obrovské úsilí i remodelingu. Díky tomu se dostaly všechny lékárny do jednotného standardu, který inspiroval vizuální podobu lékáren i v zahraničí. Jsi na to pyšný?
Je pravda, že se to do celé sítě rozvinulo od nás. A já jsem člověk, který do prvního řešení rád mluví – je to lepší než si něco nechat diktovat. Spolu s marketingem jsme stáli u zrodu posledního konceptu Dr.Max. Upřímně – když přijedu do zahraničí a vidím lékárnu Dr.Max, to hlavní, co se mi honí hlavou, je hledání rozdílů.
A když už zmínils přestavby, už příští rok se vrátíme k lékárnám, kde jsme s remodelingem začali. Týká se to hodně těch baráčků u Kauflandů, ale nejen těch. Máme osm hlavních kritérií, podle kterých lékárny posuzujeme – od stavu fasády po opotřebení nábytku a dalších součástí oficíny –, a v závislosti na nich rozhodujeme spolu s provozem o změnách a opravách.
Jak je pro techniku důležitá zpětná vazba z lékáren?
Je klíčová. Vždycky, když v lékárně jsem, zajímá mě názor lidí, kteří v ní pracují. A když tam jedou kolegové, kladu jim na srdce, aby se ptali taky. A moc mě mrzí, když vím, že uspořádání není takové, jaké by si lékárna přála, ale prostor zkrátka lepší neumožní. Trápí nás – a víme, že se s tím lékárny hodně potýkají – třeba příliš malé sklady. Hledáme neustále nějakou rovnováhu mezi tím, aby bylo zboží kde mít, a tím, aby ho bylo pořád ještě kde prodávat. Při už zmíněných remodelinzích se ale často snažíme nejen o prostou výměnu opotřebovaných prvků, ale i o optimalizaci prostoru podle požadavků, které se za léta proměnily. Hledáme nové uspořádání, třeba i v detailech, ale málo platné, celkový prostor nenafoukneme.
Hodně tomu asi stojí v cestě i povinné náležitosti lékáren…
Legislativně mají lékárny pořád potřeby, které existovaly před mnoha lety. Ale prakticky už jsou dneska zásadně jiné, než by se podle příslušné vyhlášky mohlo zdát. Proč trvat na laboratořích o osmnácti metrech čtverečních, když se ve velké míře individuálně připravuje už jinde? Jen kvůli předpisu. Přitom by se místo dalo využít mnohem smysluplněji. Předpisy jsou zastaralé a stálo by za to je změnit, protože nás nutí stavět lékárny podle požadavků, které už nemají opodstatnění.
Někde to brání třeba i zřizování konzultačních místností. Jak postupuje jejich rozšiřování?
Je to aktuální téma, a když děláme novou lékárnu, posuzujeme, jestli je zřízení konzultační místnosti vhodné jak z hlediska lokality lékárny, tak i z pohledu jejích vlastních prostorových možností. Když jsou splněny tyto dvě klíčové podmínky, domluvíme se s ředitelem provozu Davidem Mendlem a konzultační místnost vybudujeme. Naposledy jsme se pro ni rozhodli v Ostravě. Předtím v Brně, kde jsme dostali možnost pronajmout si ke stávající lékárně ještě další čtvereční metry. To bylo na Staré Osadě, takže s Padowcem už máme v Brně dvě konzultační místnosti, stejně jako v Ostravě, novou máme i ve Zlíně. V Praze s tím bojujeme, dlouho jsme nebyli schopni najít vhodné místo, ale už se nám něco rýsuje. Chceme začít u největších měst a postupně koncept uskutečňovat i v těch krajských, případně okresních. Očkovat v lékárnách sice stále nemůžeme, ale až tomu bude legislativa nakloněna, chceme být připraveni. A provoz pro ně má samozřejmě i jiné využití.
Nedávno skončil proces, kdy jsme museli opustit kvůli neprodlouženému nájmu některé lékárny v areálech Kaufland. Bylo za nimi spousta práce naší techniky. Štve tě to? Máš tam nějakou emoci?
Zajdu se na ně občas podívat. Ale zase tam hledám spíš ty rozdíly. A je vidět, že filozofie našich nástupců je trochu jiná. A když je řeč o emocích. Možná je tam trochu křivda, ale taky zadostiučinění, že nám to fungovalo líp.
Dokážeš vůbec přijít do lékárny jen jako obyčejný klient? Prostě si jen vyzvednout lék, aniž bys ten prostor podrobil své technické analýze?
Tohle, myslím, vážně nedovedu. Já si tedy moc často pro léky nechodím, ale i kdybych chodil častěji, nejspíš bych to nedokázal. Vlastně chodím do lékáren spíš kvůli své profesi než kvůli zdraví. A tak zajdu často i ke konkurenci. A je fajn, že častěji si řeknu, že by oni měli čerpat inspiraci u nás, než naopak.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Technika musí z podstaty spolupracovat s ostatními odděleními. Tady například s IT. Zprava Tomáš Burda s kolegy Alešem Blaženkou a Dušanem Hýžou
Pro obě pýchy Tomáše Burdy – zličínskou lékárnu a eLaboratoř – je na první pohled příznačné prosklení
Nučická základna e-shopu: ačkoli to není patrné, jde vlastně taky o lékárnu
Zličínská lékárna se v shopping mallu Metropole otvírala jako už druhá pobočka Dr.Max
Jedna z prvních konzultačních místností Dr.Max. Možná, že se tu někdy bude i očkovat
Jak česká technika (a Příbram) dobyla Evropu
Lékárny Dr.Max se v jednotlivých státech Evropy v detailech liší. Na první pohled je to v cizině patrné u namixování „maxích“ barev – zelené a červené. Přesto je ale u všech znát jejich příslušnost k českým kořenům. A ta má dokonce hmatatelnou podobu. V Příbrami totiž pro potřeby celého holdingu vyrostla speciální lékárna, od které se pak odvíjely veškeré vizualizace, které skupina Dr.Max používá v mezinárodní komunikaci.
Panoramatický pohled přes celou oficínu ve vizualizaci a v reálu. Nápisy jsou tu „světové“ – v angličtině
Takhle se dokončovala „mezinárodní lékárna“. Angličtinu samozřejmě v průběhu času vystřídala čeština
Trojice tár dávno slouží tuzemským pacientům, kteří nemají zdání, že na tuhle českou lékárnu narazí nejvíce cizinců – ovšem jen na internetu
Do reálné, ale přesto neexistující lékárny po dokončení mohli vstoupit „jakopacienti“ a „jakolékárníci“. Tyhle tváře z českých kampaní ovšem neznáme zase tolik, reprezentují značku Dr.Max častěji v jiných státech.
Herpesin
Koupit ZDE
Jak je na tom nábor?
Téma Dr.Max
Téma Dr.Max
jak je na tom
nábor?Po dvou komplikovaných covidových letech se nám v náboru nových kolegů do lékáren opět daří. Počet nových nástupů lékárníků a farmaceutických asistentů meziročně stoupl o více než 50 % a zvyšuje se také počet stipendistů, který je příslibem nástupů do dalších let. Polovinu nových kolegů letos tvoří čerství absolventi.
Vysoký počet nových nástupů je ale jen jedna strana mince. Tou druhou je počet odchodů – polovina nových nástupů nahrazuje kolegy a kolegyně, kteří ze společnosti z nejrůznějších důvodů odcházejí.
Motivy odchodů kolegů z lékáren analyzujeme, a pokud je to možné, přijímáme konkrétní opatření, abychom zmiňované příčiny vyřešili. Bohužel není možné vyjít vstříc tam, kde se představy rozcházejí s nutnostmi v provozu lékáren, což je například smluvně garantovaná otevírací doba v obchodních centrech.
Bilance nástupů a odchodů odborného personálu v posledních letech, pracovní poměry
Jak nábor probíhá?
Naším cílem je vyhledávat kandidáty, vytvářet pro ně atraktivní nabídky a dovést je k nástupu do lékáren Dr.Max. Nezbytnou součástí naší práce je snaha získat dostatečné množství informací o situaci na lékárenském trhu práce, proto si držíme přehled o personálu konkurenčních lékáren i konkurenčních nabídkách. Vytváříme různé druhy inzercí, kampaní a pobídek, oslovujeme potenciální zájemce telefonicky, na sociálních sítích i přímo v konkurenčních lékárnách. Abychom si zajistili dostatek kandidátů do budoucna, spolupracujeme se školami a studenty, kterým naši firmu představujeme a které se snažíme motivovat k tomu, aby si vybrali právě ji.
Soustředíme se taky na udržení stávajících zaměstnanců – náborový tým je spoluzodpovědný za komunikaci s maminkami na rodičovské dovolené a za mapování příčin, které vedou k odchodům ze společnosti.
K náboru v konkurenčních lékárnách využíváme nejrůznější cesty: od naší interní databáze přes rešerše ve veřejně dostupných zdrojích až po osobní kontakt. Oslovujeme možné příští kolegy s aktuální nabídkou práce, a i když ji třeba v dané chvíli nepřijmou, zůstáváme s nimi v kontaktu pro další oslovení v budoucnu.
Mladí absolventi farmaceutických oborů mají ke smíchu důvod – trh se o ně pere
Podpora náboru
Lokality, do kterých se nám i přes všechny zmíněné aktivity dlouhodobě nedaří zajistit dostatek odborného personálu, pracovně nazýváme krizové. Tady poskytujeme lékárníkům asistentům speciální náborový příspěvek 250 000 Kč a příspěvek na bydlení, abychom potenciální zájemce motivovali k mobilitě. Náborový příspěvek využilo od ledna 50 nových kolegů. V příštím roce se chystáme zavést náborové příspěvky vázané na vybrané lokality také pro farmaceutické asistenty.
Při příležitostech, kdy se naše nabídka stává významně zajímavější (například po navýšení mezd), o ní chceme informovat co největší počet potenciálních kandidátů v krátkém čase. Proto často doplňujeme časově náročná individuální oslovení plošnou komunikací prostřednictvím dopisů do konkurenčních lékáren či různými marketingovými kampaněmi na Facebooku a LinkedInu. Tak máme jistotu, že zpráva dorazí do všech vybraných lékáren, a můžeme oslovit stovky lidí v průběhu několika dnů. Naposledy jsme tímto způsobem o navýšení mezd u Dr.Max informovali 1 500 lidí. Sociální sítě využíváme také k pravidelné lokální inzerci a inzerci v profesních skupinách, nabídky inzerujeme každý týden.
Spolupracujeme také s personální agenturou, která volí rozdílné cesty, jak a kde kandidáty oslovit. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že potenciální zájemce zachytíme. Úspěšnost agentury je průměrně 10 nástupů ročně (včetně nástupů na dohodu).
Dlouhodobě neefektivní je inzerce na různých pracovních portálech typu Jobs či Lékárnická inzerce. Při specifických příležitostech (např. v období absolutorií a státnic) inzerci na portálech zveřejňujeme, ale na více než sto inzerátů nám nepřišla žádná relevantní odpověď a někteří provozovatelé sami přiznávají, že v tomto směru nám nemají co nabídnout. Z jejich statistik dlouhodobě vyplývá, že lékárníci a farmaceutičtí asistenti práci na pracovních portálech prostě nehledají.
Do budoucna věříme, že nábor podpoříme mimo jiné tím, že se víc otevřeme odborné veřejnosti tak, aby měla možnost lépe posoudit, jak vypadá každodenní náplň práce v našich lékárnách. Proto v této oblasti plánujeme v příštím roce hned několik aktivit, o kterých brzy budeme informovat podrobněji – zatím jsou první vlaštovkou například podcasty s našimi kolegy z lékáren, z dílny našich ambasadorů. Podcasty umožňují informovat o práci u nás jiným, živějším způsobem s novými úhly pohledu. Lze je najít na Spotify a Google Podcasts pod názvem Dr.Max Lékárna.
Mnoho studentů se bohužel po skončení školy rozhodne úplně opustit obor
Práce se studenty – Začínáme už středoškoláky
Absolventi tvoří polovinu z celkového ročního počtu nástupů lékárníků a farmaceutických asistentů, a proto je práce se studenty jednou z klíčových oblastí, na kterou se v náboru soustředíme. Čím více studentů školu studuje, tím více absolventů z ní vychází. Toho jsme si vědomi, a proto se od roku 2019, kdy nastal pokles v počtu studentů přijatých ke studiu oboru diplomovaný farmaceutický asistent, podílíme na každoroční kampani, která tento obor propaguje.
Reklama na studium DFA se zobrazuje všem studentům SŠ ve spádových lokalitách. Naši partneři provozují webovou stránku deefacko.cz a profily Studijní poradce DFA na sociálních sítích, kde odpovídají na dotazy týkající se studia a pomáhají zájemcům se na vybranou školu přihlásit. Pro vybrané střední školy pořádáme exkurze do našich lékáren a distribuujeme studentům informační letáky propagující studium farmacie.
Počet přijatých studentů na vysokoškolský obor farmacie sleduje bohužel stejný trend, proto se od podzimu více zaměřujeme na propagaci lékárenství jako celku a studia na vysoké i vyšší odborné škole. Počet absolventů farmacie na vysokých i vyšších odborných školách trvale klesá. Zároveň je třeba počítat s tím, že zhruba 20 % absolventů nenastoupí do českých lékáren, protože se třeba vracejí na Slovensko anebo nastupují úplně mimo obor. Ze zbylého počtu plánujeme získat 50 % absolventů.
Naši ambasadoři na školách budují dobré jméno Dr.Max a zajišťují příležitosti, kde nás mohou studenti lépe poznat – organizují odborné přednášky, OTC workshopy, exkurze, soutěže, naše stánky na pracovních veletrzích či Magistraliter víkendy. Díky těmto akcím máme prostor propagovat své odborné praxe, stipendijní program i pracovní nabídky. Studenti si z našich akcí odnášejí cenné vědomosti a my díky registračním formulářům získáváme kontakty na ty, se kterými následně HR konzultanti individuálně pracují. Každý student je osloven nejpozději v lednu roku svého absolvování s konkrétní pracovní nabídkou. V akademickém roce 2021/2022 proběhlo 21 akcí pro studenty, ze kterých jsme získali 341 nových unikátních kontaktů na současné studenty.
Při praxi v lékárně se studenti o jejím chodu dozvědí nejvíc
Budujeme komunitu Dr.Max
Se studenty se vídáme i on-line prostřednictvím newsletteru a studentských facebookových skupin, což nám umožňuje rychle a efektivně informovat o novinkách, propagovat praxe a stipendia a samozřejmě také inzerovat pracovní nabídky. Nově zakládáme skupinu Dr.Max pro absolventy, kde budeme s propagací naší sítě pokračovat i po ukončení studia.
Při praxi v lékárně se studenti o jejím chodu dozvědí nejvíc
Pravidelně také navštěvujeme vysoké i střední školy na Slovensku, kde studentům představujeme možnosti práce v České republice. Díky zavedení absolventských stáží a praxí s příspěvkem na ubytování zájem o Dr.Max mezi slovenskými studenty roste a v příštím roce odtud očekáváme navýšení počtu nástupů.
Všechny tyto aktivity nám také pomáhají udržovat solidní vztahy s vedením vysokých i vyšších odborných škol, se kterými spolupracujeme. V tomto roce jsme například pořádali Setkání vedoucích oboru diplomovaný farmaceutický asistent, což nám umožnilo podpořit pozici Dr.Max jako partnera pro spolupráci a podílet se na diskusi ohledně budoucího směřování oboru DFA.
Pokud jde o něj, běží u nás motivační program Podpora studia DFA. V jeho rámci nabízíme možnost doplnit si vzdělání a nastoupit na odbornou pozici každému zaměstnanci, který má ambice studovat. Zároveň pomáháme našim kolegům z Ukrajiny k co nejrychlejšímu získání kvalifikace a doučení češtiny.
Praxe jako příležitost pro nábor
Z vlastní zkušenosti i zpětné vazby víme, že co se týče studentů, přirozená a velmi efektivní cesta náboru je oslovení vedoucím praxe. Rozhovor, při kterém praxi zhodnotíte, studenta pochválíte (je-li k tomu důvod) a nabídnete mu, že do lékárny může po absolvování školy nastoupit, je cestou, jak budoucího člověka oslovit i namotivovat. S náborovým týmem každého praktikanta kontaktujeme během 14 dnů po praxi s nabídkou práce, občas jsou ale rozpačití z toho, že jim nabízíme práci v lékárně, kde o ně „nikdo nestál“. Zároveň dobře víme, že ve většině lékáren tento systém už dávno hladce funguje, a těm, kdo se o to zasluhují, patří velký dík.
Při praxi v lékárně se studenti o jejím chodu dozvědí nejvícČerství absolventi tvoří polovinu všech nových kolegů
Pro studenty, kteří mají už v průběhu studia jasno, kam chtějí nastoupit, je určeno stipendium. Často za podpisem smlouvy stojí právě intenzivní zážitek z kvalitní praxe. Pro nás stipendista představuje nástup, na který je možné se s určitou pravděpodobností spolehnout a počítat s ním, což je v dnešní době obzvlášť cenné. V tuto chvíli máme 87 stipendistů.
Péče o kolegyně na rodičovské
Na mateřskou dovolenou odchází průměrně 185 lékárnic a farmaceutických asistentek ročně. Dlouhodobě máme na mateřské a rodičovské dovolené zhruba 750 zaměstnanců a jejich počet se stále zvyšuje – návraty z rodičovské dovolené v posledních letech nepřesahují počet odchodů, protože maminky často navazují dalšími mateřskými nebo si rodičovskou dovolenou prodlužují o neplacené volno do 4 let věku dítěte.
Se svými zaměstnankyněmi se snaží Dr.Max udržovat kontakt i během mateřské
Abychom s maminkami neztratili kontakt, pravidelně s nimi komunikujeme a snažíme se je zapojit do firemního dění. Na měsíční bázi pro ně připravujeme informační newsletter a díky facebookové skupině Dr.Max pro maminky společně sdílíme nejen informace z firmy, ale i zkušenosti a rady týkající se dětí a mateřství. Pro příští rok připravujeme podpůrné materiály, které rodičům usnadní návrat do pracovního procesu.
V rámci pravidelné telefonické komunikace s maminkami se nám daří pomáhat jim s nejasnostmi ohledně návratu do práce, s navázáním na novou lékárnu v případě přestěhování a dalšími individuálními tématy. Nabízíme maminkám možnost výpomoci na dohodu či možnost školkovného při návratu do úvazku před plánovaným ukončením rodičovské dovolené. Od většiny z nich se dozvídáme, že jsou v kontaktu se svou lékárnou a na svém návratu se domlouvají společně.
Jsme velmi vděční za tento aktivní a vstřícný přístup. Je totiž nezbytný pro to, aby se u nás maminky cítily dobře a měly zájem se vrátit do našich lékáren. V ojedinělých případech maminky uvádějí, že se bojí nebo nechtějí vrátit, protože s nimi lékárenský tým v průběhu rodičovské dovolené nekomunikoval a cítí se tam nechtěné. Proto je nezbytné k péči o maminky na RD přistupovat aktivně, zvát je zpět do lékárny (výpomoc, dermo školení, oběd, …) a dávat jim najevo, že se s nimi do budoucna počítá.
Důležitost pozitivní zpětné vazby
Momentálně v Česku neexistuje farmaceutický asistent či lékárník, který by neznal Dr.Max a neměl ponětí o tom, že u nás může pracovat. Studenti se s námi seznamují už od 1. ročníku, odborný personál konkurenčních lékáren pravidelně dostává naše nabídky práce. Pokud někdo z nich začne o změně přemýšlet, často se obrací na Vás – spolužáky, přátele, bývalé kolegy –, aby získal zpětnou vazbu.
Prosím myslete na to, že Vaše zpětná vazba pomůže zaplnit volné místo ve Vašem provozu, případně v lékárně, kde pracují Vaši kolegové, a podle toho ke své recenzi přistupte. Jako poděkování z naší strany můžete využít programu Doporuč známého – od ledna se odměna za doporučení navýší na 50 000 Kč formou bodů do Cafeterie. Ke konci října letošního roku už získalo odměnu 52 kolegů.
Pokud byste nám rádi pomohli i nepřímo, budeme si vážit každé zpětné vazby ve veřejném prostoru – například na portálu Atmoskop.cz, který se zabývá hodnocením firem coby zaměstnavatelů. Každý z nás se tak může na pověsti společnosti Dr.Max podílet.
Barbora Přikrylová, náborová manažerka
Foto: Archiv redakce
Internetové stránky pro „déefáčka“ jsou jedna z cest náborové komunikace Dr.Max
Stoptussin
Koupit ZDE
Už máme přes tisíc položek
Vlastní značka
Vlastní značka
V čele vlastní značky působí Marie Hinnerová už 8 let
Už máme přes tisíc položek
V čele Dr.Max Pharma, výrobce naší vlastní značky, je Marie Hinnerová už osm let a rozhovor jsme spolu vedli málem v její „výroční den“. Svět se za tu dobu zásadně změnil – především v důsledku covidu a války na Ukrajině. Oba faktory mají dopad i na naši vlastní značku a v konečném důsledku se projevují v tom, zda je jí v lékárnách dost, nebo ne. Situace dokazuje, že před globálními vlivy prostě neutečeme.
Žijeme rychle, v médiích už slovo covid prakticky nezazní. Ale i když už se to dneska moc nenosí, mě by pořád ještě zajímalo, jak se změnilo prostředí, ve kterém vzniká a funguje naše vlastní značka v důsledku téhle infekce…
Ono to taky pořád ještě obrovský vliv má. Protože covid zkrátka změnil svět. A dneska už to není jediný „převratový faktor“. Tím druhým je efekt situace na Ukrajině. Na nás to nejvíc dolehlo v procesech souvisejících se zásobováním, protože výrobci mají obrovský problém s dostupností surovin a růstem svých nákladů, zejména energií. To má pak vliv na to, jestli jsou vůbec schopni vyrábět. Spousta z nich se musí obracet na nové dodavatele. Tím rostou i rizika, protože najednou do výroby vstupují dodavatelé, se kterými nejsou letité zkušenosti, nejsou tak prověření. Důvěra se musí teprve získat. Ale ty suroviny taky. A v těchhle kleštích my teď jsme.
To je obecně ještě důsledek covidu. A co ta Ukrajina?
To můžu demonstrovat třeba na tak banální položce, jako je slunečnicový olej. V důsledku války došlo k přerušení jeho dodávek. Týká se to i nás, protože slunečnicový olej se používá při výrobě softgelových kapslí nebo řady kosmetických přípravků. A Ukrajina je největším světovým exportérem slunečnicového oleje, který ze světového trhu prostě na čas zmizel, protože ho nebylo kudy vyvézt. Druhým hegemonem na světovém trhu je Rusko, ale to je zase pod sankcemi. V celé řadě zemí nedostatek pocítili i běžní zákazníci supermarketů, protože olej byl najednou na příděl. V Česku k tomu sice nedošlo, zákazníci to poznali „jen na ceně“, ale jako výrobci jsme ten absolutní deficit velmi pocítili.
V Evropě covid jako všudypřítomný element skončil, ale Čína je na tom úplně jinak. Tam slovo lockdown pořád nepatří minulosti. Z Číny přitom odebírá suroviny celá řada farmaceutických výrobců a Dr.Max Pharma není výjimka. Jak na vás doléhá situace konkrétně právě v téhle zemi?
Naši dodavatelé v Číně situaci celkem zvládají. Samozřejmě občas dochází k nějakým zpožděním, ale portfolio našich partnerů se neztenčilo ani nezměnilo. I díky tomu, že žádný z nich se pod lockdownem přímo neocitl.
Fytoprodukty začaly být v poslední době úzkoprofilovým zbožím. Na snímcích sběračky bylin v Bulharsku
Zatím jsme se bavili o dodavatelsko-odběratelských vztazích. Ale covid určitě změnil nejen to…
Měl své dopady i na poptávku po celých kategoriích. Protože se projevil třeba v tom, jak vypadala chřipková sezóna v uplynulých letech. Dřív měla vrchol v únoru, ale nastupovala až někdy v listopadu. Covid to změnil. Teď nastupuje chřipka už v září a rychle dosahuje vrcholu. Ale ten už vypadá jinak než dřív. Už to není obyčejná, ale stolová hora. Kritická fáze chřipkové sezóny trvá skoro půl roku. Akutní respirační onemocnění už nejsou tak výrazně sezónní. Takhle to tedy bylo přinejmenším vloni, zatímco předloni žádná chřipková sezóna díky covidovým restrikcím neexistovala. Jakmile ale šly děti znovu do škol, podmínky pro šíření infekce se zásadně proměnily. A letošek podle všeho bude vypadat stejně jako rok 2021.
Pomohla vám ta analogická situace aspoň při forecastování?
Copak o to, my jsme to naplánovat stačili, ale jsme odkázáni na dodavatele, kteří uvažovali jinak. Dodavatelské řetězce jsou komplikované a zkrátka z nich někteří hráči vypadli. Zejména se to týká fytovýroby. Herbální suroviny, to byl asi hlavní problém, bavíme-li se o tom, co na trhu chybělo. A ten minulý čas sem vlastně moc nepatří, protože problém trvá. Všichni výrobci, kteří používají byliny, dodnes pláčou.
Proč zrovna byliny?
Zřejmě proto, že ty se musejí sbírat venku, a covid zavřel lidi doma.
Takže dokonce ani v Číně nebyli lidi?
Ale to je mýlka! Většina bylin má evropský původ. Jde o Bulharsko a Rumunsko. A ovšem taky o Ukrajinu, takže se nám tady oba komplikující faktory – pandemie a válka – spojují.
A s tím, jak je Evropa od covidu dál, lepší se ta situace?
Naopak. A tady už zdaleka nejde jen o herbální produkty, ale i o jiné. Výrobci nám říkají, že výpadky surovin dosud mohli nahrazovat ze svých zásob. Ale ty už docházejí.
Což se nutně musí projevit i v cenách, ne?
Projevuje, a hodně. Tlak na ceny je obrovský. Nejpatrnější je to asi u dovozů z Číny, protože tam se do cen promítají i vyšší náklady na přepravu. Možná to zní paradoxně, ale pociťujeme to nejvíc u kdysi úplně levných komodit. Abych byla konkrétnější, jde třeba o hygienické pomůcky, například o přebalovací podložky. Jsou poměrně velké a to při transportu produkt extrémně prodražuje. Ale nejde jen o tenhle typ produktů, týká se to třeba i roztoků na kontaktní čočky, pro které chceme napříště spolupracovat s dodavateli z Evropy. Ale my tu mluvíme o dvou nejviditelnějších faktorech, jenže jsou i ty, které tolik na očích nejsou. A tady bych zmínila nové regulační předpisy, kterým výrobci musejí vyhovět. Proto momentálně musí například všichni naši dodavatelé zdravotnických prostředků přecertifikovávat kompletní portfolio, které od nich odebíráme, a my musíme měnit u tohoto sortimentu veškeré obaly a návody. A takový návod u tonometru má třeba 120 stran!
Když se takový zásah promítne do kompletního portfolia – a teď nechme stranou, jestli jde o zdravotnické prostředky, léčiva, nebo doplňky stravy –, to je při šířce vašeho sortimentu už docela rozsáhlá operace, ne?
My už dneska děláme automaticky veškeré obaly v šestijazyčné verzi, aby byly produkty připraveny pro všechny trhy, kde se vlastní značka Dr.Max prodává, takže ano – je to velká zátěž. A ten rejstřík produktů je opravdu už hodně široký. Však také těžiště naší práce už dneska není ve vývoji nových produktů, i když ten je pořád součástí naší činnosti, ale především v údržbě stávajícího portfolia. To je zásadní rozdíl oproti minulosti. Dneska máme přes tisíc položek. A každý rok „sáhneme“ bezmála na pět set produktů.
Z těch pěti set je přes 120 jen údržba. To jsou produkty, které chceme zachránit, abychom o ně nepřišli. Je potřeba se jim věnovat z rozličných důvodů: třeba se u nich mění regulace nebo poskočily náklady a my musíme hledat nového dodavatele surovin, popřípadě proto, že už sám dodavatel není schopný dodávat… Ty příčiny jsou různé. Dalších 150 produktů z těch pěti set, to jsou ty, které směřují na nové trhy. Úprava dalších desítek souvisí s jejich přípravou na to, aby mohly být prodávány on-line. A pak zbyde nějakých 170, což jsou teprve ty úplné novinky.
Rumunsko je nový velký trh, který se vlastní značce otevřel poměrně nedávno, ale přístup na něj komplikují zdlouhavé registrace
Jaké regulace vám přidělávají hodně práce?
Ty, kdy je potřeba velmi rychle něco přeformulovat. Typicky kvůli nějaké evropské regulaci, a to už ve fázi, kdy se o ní třeba jen uvažuje. Ono totiž i kdyby nakonec samotná EU nevyhodnotila nějakou složku jako potenciální riziko, pořád existuje nebezpečí negativní medializace. A i to je důvod k tomu pracovat na změně. V tomhle směru máme své vlastní zkušenosti s košenilou, ale ta byla asi v pěti produktech, zatímco v jiných případech může být to zastoupení mnohem širší a týkat se více lékových forem. Přeformulování je pak nesmírně náročný proces, který se může dotknout i stovek produktů. Někdy je změna složení mimořádně složitá i proto, že se produkt stane senzoricky nepřijatelným. A tohle zvládnout si vyžaduje opravdu mimořádné úsilí, zvlášť tehdy, když je přechodné období, ve kterém je to potřeba zvládnout, velmi krátké. Když se nezačne s přípravami maximálně včas, stihnout to je pak nemožné.
Mluvila jsi i o hledání nových dodavatelů pro stávající portfolio – měla bys nějaký příklad?
Ten tzv. nový resourcing se dotkl třeba našeho sortimentu čajů. My jsme asi před třemi lety našli nového dodavatele a spolupráce s ním byla velmi dobrá. Jenže s novými trhy hodně vzrostly naše požadavky na objem a tady vznikla potíž. Protože naším partnerem už tu dnes musí být opravdu velký hráč. Našli jsme ho. Je opravdu kvalitní, ale už víme, že u tohoto sortimentu nechceme do budoucna spoléhat jen na jednoho dodavatele a musíme diverzifikovat, abychom nějak rozložili riziko výpadku. A tak část čajů dnes vyrábíme tam, co dřív, a část už jinde.
Ze všeho, cos zatím řekla, je zjevné – a souvisí to jak se šířkou sortimentu, tak s expanzí na nové trhy –, že práce máte mnohem víc než dřív. Jak se změnil v uplynulých letech tým?
Když jsem nastoupila, bylo nás, myslím, osm. Příští rok nás bude skoro šedesát. Ale tady je potřeba vzít v úvahu míru naší podpory pro růst každé ze zemí. V průměru každý rok rostly o osmadvacet procent! Právě teď budeme publikovat čerstvé údaje. Podle nich bylo září 2022 z pohledu vlastní značky zatím rekordní měsíc. Dohromady všechny země vyexpedovaly skoro sedm milionů krabiček. To tu ještě nikdy nebylo! Jen pro představu: je to šest plně naložených kamionů zboží každý den! A za tím je nejen výroba, ale i spousta logistických operací. Proměna týmu zkrátka odráží to, jak se změnila v průběhu posledních roků naše práce.
Když jsem ve vlastní značce začínala, projekt vlastně běžel jen v Česku a na Slovensku a rozebíhal se v Polsku. Byli jsme ve dvou zemích, do třetí jsme vstupovali. Dneska jsme v šesti. Tehdy jsme měli asi dvě stovky položek, dneska je jich ta tisícovka, ale příští rok to bude už dvanáct set. Tenkrát existovala dvoujazyčná balení, zatímco aktuálně se maximálně snažíme o šestijazyčná. Ve všech parametrech jsme se tedy proměnili násobně.
Říkáš „maximálně“. Kdy to třeba naráží?
Naráží to kvůli regulatorice. Většinou lékárny Dr.Max fungují ve státech EU a teoreticky by tu mohla být jednotná regulace, jenže praxe je jiná. Například v Česku pro uvedení doplňku stravy na trh stačí oznámení, v ostatních zemích už je nutná registrace (v Rumunsku dokonce u dvou autorit podle typu suplementu) a v Rumunsku a v Itálii dostáváš registrační číslo, které musíš uvést na obalu. A když se snažíme o šestijazyčnou krabičku, v Česku už bys ji mohl mít dávno na trhu, jenže ty čekáš na číslo registrace z Itálie a Rumunska a projekt to zdržuje. Ale musíme to vydržet.
Ve které ze zemí je nejpestřejší nabídka vlastní značky, tedy nejširší portfolio?
V Česku a na Slovensku. Tam je sortiment přibližně stejně široký, rozdíl je tu maximálně v pár položkách. Na obou trzích těžíme z toho, že se tu vlastní značka už dostatečně etablovala, a v Česku je navíc trh i dostatečně kapacitní na to, abychom na něm mohli experimentovat. Třeba s kategoriemi, které už nejsou tak veliké, ale stojí za to o nich uvažovat v intencích vůbec celého trhu lékáren Dr.Max napříč Evropou.
Dr.Max Pharma se při výrobě opírá o síť prověřených partnerů
Nejmenší portfolio máme dnes v Itálii, ale to je pochopitelné, protože tam jsme teprve na začátku. Je tam i nejméně našich lékáren, takže i ten trh je malý.
Když to vezmu obecně, největší rozdíly jsou v kategorii léčiv. Protože co se týká doplňků stravy a kosmetiky, to jsou položky, které jde poměrně snadno odpremiérovat v nových zemích. A teď nechávám bokem výjimky, jakou přestavuje třeba právě Itálie, kde uvést na trh doplněk stravy je přibližně stejně komplikované jako u léků, a koneckonců ani v Srbsku to není jednoduché. Ale každopádně je to tak, že u neléčiv je registrační proces méně nákladný. Na druhou stranu u léků je to extrémně drahé a zdlouhavé. I když u doplňků stravy musíme absolvovat registrační proceduru, pohybujeme se v řádu měsíců, u léků to je na roky. Takže trhy, které jsou malé, jako je třeba Itálie, anebo jsou jednak malé a jednak stojí mimo EU, což je případ Srbska, nemůžou mít tak široký sortiment vlastní značky, protože tu nemůžeme využít synergie, které nám pomáhají mezi jinými zeměmi. Proto je ten hlavní rozdíl v pestrosti zejména u léků, protože to je prostě komplikovaná kategorie. A je jedno, jestli se bavíme o těch volně prodejných, anebo vázaných na předpis. Proto máme portfolio léčiv reálně rozvinuté jen ve čtyřech státech: v Česku, Slovensku, Polsku a Rumunsku.
O doplňcích stravy a kosmetice mluvíme poměrně často, o lécích na předpis už tolik ne. Tady se bude nějak zásadně rozšiřovat portfolio?
Pro naše léky na předpis bude ten příští rok opravdu velký. Uvedeme totiž kolem sta produktů. Ne všechny jsou určeny pro Českou republiku, ale napříč všemi šesti zeměmi to ta stovka bude. Jen pro srovnání: dnes jich máme třicet a jen ve čtyřech státech. To pochopitelně znamená velkou zátěž pro náš tým v přípravné fázi, ale je jasné, že taky implementace bude náročná. Čeká nás zkrátka takový „RX rok“. Ten úspěch, který jsme společně vybudovali u ostatních kategorií, bychom si rádi zopakovali i u léků na předpis.
Oproti ostatním produktům je u nich ale regulovaná cena. Nebrzdí vás to?
Úhrady a regulované ceny předpisových léků je určitě nová agenda. Zatím nás to ale nebrzdí, protože jsme ve fázi uvádění na trh. Problém, který naznačuješ v otázce, se týká až té etapy údržby, jak jsme o tom mluvili na počátku. Dr.Max Pharma má dvě klíčová know-how. Tím prvním je tzv. sourcing, tedy nacházení zdrojů čili dodavatelů. S tím skvěle začal Ivan Berkeš a dále to rozvíjí Tomáš Fecko. To druhé je znalost lékové regulatoriky, umění připravit produkt tak, aby mohl na jednotlivé trhy vstupovat. To je nesmírně náročné, a proto z těch šedesáti zaměstnanců, o kterých jsme mluvili, významnou část tvoří kolegové zaměření právě na tuhle oblast. Neříkám, že jsou to jediné dva prvky, které mají význam. Ale když máš tohle nastavené dobře, výrazně tě to odlišuje od ostatních, dává ti to oproti nim jednoznačnou výhodu. V marketingu tě mohou napodobit, v logistice taky, artwork neboli obaly taky umí leckdo, ale tímhle jsi jedinečný. Měli jsme obrovské štěstí na lidi, ale musíme myslet dopředu a vychovávat si další. A já jsem moc ráda, že v tomhle důležitém týmu máme i lékárnice z českého ČLH – Zuzku Sedláčkovou a Kristýnu Bernátovou. Obě dokázaly vybudovat oddělení, díky kterým se můžeme při naší práci cítit mnohem jistěji.
V čem je jejich přínos největší?
Jsou neocenitelné při svých doporučeních týkajících se zejména vhodných substitucí. Zatímco u doplňků stravy nejdeme cestou úplného kopírování, u léčiv je to jiné. Ne každé je ale pro genetickou substituci vhodné. To je jedna věc. A druhá je komplexní péče. Nejde jen o to připravit produkt, ale mít na zřeteli celý balíček, se kterým souvisí.
A Zuzana a Kristýna koneckonců nejsou jediné lékárnice, které se na rozvoji „privátky“ podílí. Máme tu i expertní skupinu…
Přesně tak, a vděčíme jí za cenné podněty. A podobné týmy vznikají po českém vzoru i v jiných zemích, v poslední době třeba v Polsku. Historicky bylo Česko výhradní líhní nápadů, ale dneska to, co napadne polského lékárníka, se třeba projeví i na novince uváděné na český trh. To je fajn. Náš svět se zvětšil a portfolio vlastní značky z toho těží.
Našla bys nějaké kuriózní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi?
Začnu možná trochu zeširoka. Vždycky stavíme portfolio vlastní značky každé zemi na míru. Pro každý trh musí být sortiment relevantní. I v tom se lišíme od ostatních – v tom, jak důsledně stavíme do centra zájmu klienta. Dr.Max neexistuje jen pro radost šéfa a akcionářů, existuje proto, že se stará o klienta. Tak, jak to klient očekává a chce. Proto ve vlastní značce hledíme především na lékárníka, což je náš první klient, a pak na toho koncového. Oba musí být s volbou spokojeni. Proto musíme znát, jaká řešení jsou v konkrétních zemích obvyklá při daných obtížích. Jaká účinná látka, v jaké formě a o jaké síle je na jednotlivých trzích běžná. Takže si vezměme třeba posílení imunity. V Česku je tu nejvyhledávanější vitamin C v kapslích s dlouhodobým uvolňováním o síle 500 mg. Teprve když máme v portfoliu tohle, mohou naši lékárníci za výhodnější cenu nabízet plnohodnotnou alternativu k jinému produktu, který už klient léta zná. To ale platí v Česku a tohle poznání nejde automaticky překlopit na jiné trhy. Protože v Rumunsku třeba preferuje klient šumivou tabletu o síle 1000 mg se zinkem. V Polsku ti zase řeknou, že u nich se ve stejném případě klient shání po rutinu s vitaminem C. Přitom u nás rutin berou ženy, které mají potíže s křečovými žilami. A v Srbsku je to úplně jinak – tam vitamin C jako suplement vůbec nefunguje, protože přece každý pořádný Srb má v garáži bečku s kysaným zelím a tam to céčko má.
Příklad úspěchu, který táhne: Magnesium Gold, původně vyvinuté pro Polsko, se setkává s příznivou odezvou i v jiných zemích – na obrázku reklama ze Slovenska
Ale dneska už v polské síti Dr.Max naše céčko Long Effect dostanu…
Ty většinové místní zvyklosti neznamenají, že se tam některý produkt neuvede vůbec. My ho tam třeba dodáme jako pátý. Však ho Polsko začalo prodávat teprve loni, maximálně předloni. Ale každopádně tam byly k dostání nejdřív takové přípravky, které jsou pro tamní trh relevantnější. A když saturujeme tu největší poptávku, můžeme tam vstoupit jako inovátor dané kategorie. A platí to i v opačném gardu. Například naše Magnesium Gold byl původně projekt pro Polsko, protože tam tahle forma začala být obvyklá. Ale když jsme viděli, jak je tenhle výrobek skvělý, jak moderní složení z hlediska českého trhu má, neodolali jsme tomu, abychom ho jako inovativní magnesium prodávali i v Česku, kde tahle forma nebyla tak běžná. Protože proč nedat našim lékárníkům možnost nabídnout českým klientům to nejlepší magnesium, jaké jim nabídnout lze?
Jste s jednotlivými zeměmi v kontaktu jen na dálku, nebo i přímo?
Přinejmenším jednou za rok objedeme všechny země – obvykle na jaře, kdy se začíná plánovat na další rok. A musím říct, že vidět produkty vlastní značky ještě na dalších pěti trzích Evropy je pro mě pořád něco, co velmi silně prožívám. A taky to ve mně vzbuzuje pořád zájem, protože každá země s vlastní značkou pracuje trochu jinak. Když vidíš třeba vystavenou celou stěnu, je to prostě úžasný pohled. Zvlášť teď, co jsme prošli kompletním redesignem celého sortimentu a výtvarně jsme produkty sjednotili, je to vážně krása a radost.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Syntroxine
Když je vlastní značka na předpis
Vlastní značka
Vlastní značka
Své dodavatele Dr.Max Pharma pravidelně podrobuje auditům
Když je vlastní značka na předpis
V čele Dr.Max Pharma, výrobce naší vlastní značky, je Marie Hinnerová už osm let a rozhovor jsme spolu vedli málem v její „výroční den“. Svět se za tu dobu zásadně změnil – především v důsledku covidu a války na Ukrajině. Oba faktory mají dopad i na naši vlastní značku a v konečném důsledku se projevují v tom, zda je jí v lékárnách dost, nebo ne. Situace dokazuje, že před globálními vlivy prostě neutečeme.
Jaká je náplň vaší práce?
To, co dělá Karel Zbroj (rozhovor v předchozím vydání MM – pozn. red.) pro nelékovou část, já dělám pro tu lékovou. Od momentu, kdy Tomáš Fecko a jeho business development tým objeví molekulu, která je vhodná k tomu, aby obohatila naše portfolio, už je to pak moje starost. Musím zjistit, zda je produkt zaregistrovatelný podle současných legislativních požadavků, a jestliže ano, starám se o registraci, následně dohlížím i na přípravu obalů a konečné uvedení na trh. U léků na předpis mám pod sebou i tým cenotvorby. Musíme zohledňovat ekonomiku molekuly, úhrady a podobně.
Nedostatek aluminiové folie je globální problém farmaceutického průmyslu
Dá se tedy říct, že se staráte o značku Medreg a registrovaná léčiva Dr.Max. Medreg, to jsou léčiva na předpis, která čeká příští rok „exploze“. Nebo je to příliš silný výraz?
Čeká nás sto nových položek napříč zeměmi, kde Dr.Max působí. Nejde tedy o stovku určenou jen pro český trh, ale i tak si myslím, že to určitě není málo.
Kam toho poplyne nejvíc?
Myslím, že je to plus minus stejné u Česka a Rumunska – pro tyhle dvě země je toho určena většina. Nejméně našich RX přípravků zamíří na Slovensko.
Jaká je příčina rozdílů mezi jednotlivými zeměmi?
U Medregu je to dáno úhradami, které určují místní autority. Slovensko má ceny léků nastaveny velmi nízko. Pak to uvedení na trh ekonomicky prostě nevychází. A ceny v jednotlivých zemích určují koše sestavené z referenčních cen v jiných státech. Takže kdybychom dodávali na Slovensko za tamní, nízké ceny, museli bychom za rok čelit snížené ceně i v Rumunsku. Pak už by se to nevyplatilo vůbec. A pak rozhodně nechceme být ti, kteří zboří celý trh.
Historická fotografie: První sildenafil Dr.Max, vyrobený v roce 2016
To musí být celkem složitý algoritmus, ne?
To tedy je. Hodně si s tím hrajeme.
Co je pro vás rozhodující pro to, abyste si řekli, že je nějaká molekula vůbec zajímavá?
O ekonomice už byla řeč. Pak to samozřejmě musí být něco, co ještě v portfoliu nemáme. Ale Dr.Max vždycky hledí na zájmy pacienta a my tady nejsme žádná výjimka. Už nechceme být jen ti, kdo mu dávají pouze základní sortiment volně prodejných léků jako ibuprofen, paracetamol nebo xylometazolin, ale taky něco navíc, co jeho možnosti rozšíří. A tak mu chceme pomoci dejme tomu na jedné straně zařazením přípravků o vyšší síle a na druhé nabídkou úplně nových generik na předpis. Už tím u volně prodejných přípravků nemíříme jen na velké pacientské skupiny, ale i na menší. A u receptových léčiv chceme pokrýt pro začátek aspoň ty největší potřeby chroniků, a tak je tu tedy Medreg jako alternativa.
Dneska už pár produktů Medreg na trhu je i v Česku. Jak si na ně pacienti zvykají?
Zvykají si postupně, ale zvykají. Je to patrné u nás i v jiných zemích. Pacienti, kteří léky Medreg už zkusili, se k nim i vracejí. A tak věřím, že jejich potřebám jsme vyšli vstříc. A díky dobré zkušenosti s volně prodejnými přípravky Dr.Max se i naši lékárníci k další „privátce“ stavějí vstřícně. A to je důležité, bez nich by to nešlo a jsme jim vděční. My se tu stejně jako v celé historii vlastní značky opíráme o kvalitní dodavatele.
U léků na předpis je trochu hloupé o tom mluvit, ale přesto mě to zajímá: existuje v téhle kategorii nějaký „trhák“?
Určitě existují, ale jsou pořád pod patentovou ochranou, takže tam ještě nejsme (smích). To je třeba rivaroxaban (obchodní název Xarelto – pozn. red.) na krevní sraženiny a podobná léčiva. Ta dávají velký ekonomický smysl, protože figurují v desítce nejvýdělečnějších RX na světě. Ale cesta se tu pomalu otevírá, protože patenty pro Evropu vyprší v horizontu nějakých dvou až čtyř let. Myslíme si na to a chceme tu být vlastně poprvé s našimi generiky jedněmi z prvních na trhu. Dosud platilo, že jsme byli hodně zdrženliví, tady bychom to chtěli už jinak. Chceme být v první pětce.
A tohle už můžeme zveřejnit?
Jedna registrace už běží, další jsou připravené. Tenhle náskok nám nikdo nesebere. A krom toho bych se dost divila, kdyby naši konkurenti už tu informaci neměli (smích).
S Ibuprofenem vstoupila léčiva Dr.Max do Itálie jako do zatím poslední země – vlastně je to stejný lékový začátek „privátky“ jako u nás
Dobře, tak to bychom měli to, co v kategorii „trhák“ bude. A co už v ní u nás je?
Úspěch napříč zeměmi byl určitě sildenafil. Tady máme asi šedesát procent z celé kategorie v Česku i na Slovensku. V Polsku je to koneckonců podobné. Většina sildenafilu, který lékárny Dr.Max vydají, má značku Medreg. To je určitě zajímavé, a navíc jde o produkt, který se cenově chová jako OTC, protože je v tomhle ohledu bez regulace, a můžeme jít pacientům hodně naproti. Také nechci zapomenout na komerční oddělení Dr.Max v Česku, které udělalo spolu s lékárnami obrovský kus práce u bromazepamu, kde jsme čelili velké konkurenci od brandového výrobce. Jestliže se v téhle kategorii pacient rozhodne změnit svůj originální lék a nechat se přesvědčit o generiku, to chce velkou dávku důvěry, kterou jsme v něm dokázali vzbudit.
Jak by vypadaly registrační procesy v jednotlivých zemích z pohledu komplikovanosti?
My, pokud je to možné – a z drtivé většiny to tak děláme –, usilujeme o společnou registrační proceduru pro všechny země. Teoreticky bychom měli mít během nějakých 300 dní produkt ve všech schválený. Pak se dostáváme do fáze, kdy na národních úrovních čekáme na příslušnou osvědčující dokumentaci. A to už je jiné kafe. Tady je opravdu mezi jednotlivými zeměmi citelný rozdíl. Česko a Slovensko jsou relativně rychlé země, registrační rozhodnutí tu dostanete do měsíce nebo dvou a už můžete začít řešit uvádění na trh. V Rumunsku je to někdy dobré, jindy horší. V Polsku se čeká půl roku, někdy i devět měsíců. To je vážně hodně dlouhá doba – vzhledem k tomu, že vlastně jen kontrolují správnost překladu. Ale oni se handrkují o každé písmenko na krabičce. Každý schvalovatel tam má jiný postup, že by autorita vystupovala jako celek jednotně, o tom nemůže být řeč. Což nám vážně komplikuje život, protože se snažíme z logistických důvodů o jazykové kombinace na obalech. To zdržuje launch novinek, protože se zkrátka musí čekat na toho posledního. Navíc pracujeme s hodně teoretickými časy, což vynikne u národních registrací – tedy tam, kde nemáme společnou proceduru. V Rumunsku by vám taková registrace mohla zabrat i sedm let, třebaže by ji měli mít hotovou za 120 dní. I v Česku nebo na Slovensku je to na rok či dva. Společná procedura jde naštěstí přes Evropskou komisi a před ní nikdo nechce vypadat jako někdo, kdo zbytečně zdržuje, protože vyžaduje něco, co na kvalitě produktu nezmění vůbec nic.
Dr.Max působí v různých státech, které se liší i tím, jak moc jsou klienti orientovaní na cenu. Ta zůstává důležitým faktorem. A klienti se liší otevřeností vůči novým značkám. K dražším trhům určitě patří Itálie, kde jsou pacienti taky hodně konzervativní. Jak se daří naší privátce tam?
Pokud jde o Itálii, je to jednoduché. Zatím tam totiž máme jen jeden produkt – Ibuprofen v kapslích. Hlavní důvod je extrémně drahá registrace. Jen pro srovnání – ta tam stojí tolik, co pro všechny ostatní země dohromady. A aby se tohle vyplatilo, museli bychom mít mnohem větší podíl lékáren, než tam máme. Dnes je v Itálii nějakých ani ne padesát lékáren Dr.Max a ekonomika nám tak prostě nevychází. Nicméně ten Ibuprofen si vede na tamním trhu velmi dobře a rozhodně je to i proto, že v cenovém srovnání s konkurencí dokázal být přesvědčivý. Na základě téhle zkušenosti jsme se příští rok rozhodli uvést na italský trh i náš Paracetamol. Ale tím tam asi naše léková aktivita na nějakou dobu ustane. Určitě tam nepůjdeme do léků na předpis, protože u nich se náklady navyšují o úhradovou extra daň.
Nějak se začít musí, koneckonců Ibuprofen a Paracetamol jsou samotné léčivové začátky Dr.Max vůbec…
Přesně tak, proto začínáme na těchto základních produktech vyhledávaných často při akutních obtížích. Na téhle „povinné“ součásti domácích lékárniček chceme stavět. Postupně také rozšiřujeme portfolio molekul, u nichž si nekupujeme jen licence, ale i kompletní dokumentace a můžeme tedy prodávat i intelektuální vlastnictví jiným firmám. A to je další cesta, o které uvažujeme ve směru k Itálii.
Takže jako u aerolinek – buď trasu lítám sám, anebo prodám slot. Dá se to k tomu přirovnat?
Je to přesně tak.
Kromě Itálie tu je ještě jeden atyp a to je Srbsko, které stojí mimo EU…
My jsme dlouho drželi Srbsko mimo. Váhali jsme, zda tam s léky vůbec jít. Musely by se zvlášť nakupovat licence, navíc pro trh, který není velký. Nakonec jsme se ale vloni dohodli, že první registrace zkusíme. Zatím tam sice na trhu nemáme žádný lék, ale už o tom uvažujeme. Znovu je ve hře náš oblíbený Paracetamol a pokoušíme se i o Bromazepam. Skvělé zkušenosti z Česka hodně pomohly, posloužily jako silný argument i s ohledem na to, že brand je v Srbsku poměrně drahý.
Když to tak všechno poslouchám – zvlášť komentáře k registracím, tak ta stovka nových položek příští rok patří do kategorie malých zázraků…
Není to stovka úplně odlišných položek, někde jde o národní mutace, ale i tak se dá říct, že ano. Pro Česko to představuje třicet až čtyřicet položek. Chceme celkově příští rok v rámci RX portfolia na trh uvést 11 účinných látek. A to pak variuje podle síly, množství tablet/kapslí v balení a podobně. Každá země má radši něco jiného, některá preferuje malé balení, jiná velké, jedna chce mít 98 tablet, druhá 100. Je to vlastně kombinatorika, přijít na to, které země spojit, aby to dávalo smysl tu z pohledu velikosti balení, tu zase s ohledem na další kritéria: od toho, kde se to balí, až po to, jaké jsou kde úhrady a referencování cen. To je mnohaměsíční práce a do toho ještě vstupují problémy v dodavatelských řetězcích. Tam termíny taky rostou. A když seženete tablety, zase chybí fólie na blistrování. Ale pořád si věříme, že plán je splnitelný.
Portfolio značky Medreg se neustále rozrůstá – příští rok by měl být v tomto ohledu rekordní
Teď tedy máme na drahách několik běžců, kteří se musejí sejít v cílové rovince s letopočtem 2023. Který z těch běžců je na dráze nejdéle? A který nejkratší dobu?
Máme tam dva produkty, které jsme si pořídili vloni, a pak dva, u nichž jsme s registrací začali v roce 2018. Standard je u nás dva a půl roku až tři roky jako čas od zrodu myšlenky až po reálnou dodávku na trh. Rekordman je v tuhle chvíli omeprazol, který nám trvá už skoro čtyři a půl roku. A věřím tomu, že konečně v listopadu dostaneme první kapsle do ČR. Hodně se k tomu upínám, protože jde vlastně už o třetí pokus omeprazol registrovat. Ten první startoval v roce 2012. To znamená, že to připravujeme už přes deset let.
Teď už tedy všechno závisí na spolehlivosti dodavatele?
Přesně tak. My už všechno objednali, sehnali jsme si razítka, připravili zabalení. A teď už jen čekáme na ty kapsle, které nám vyrábějí ve Španělsku.
To je docela nervák…
… no ten teď máme největší asi s atorvastatinem, tak si držíme palce, aby to všechno vyšlo. Patří mezi top deset největších generických molekul.
S celkem markantním pádem úhrad…
To je pravda, ty šly dolů, ale pořád máme dobrou ekonomiku a molekule věříme. Objem tady kompenzuje malou marži.
Nejste jediná, s kým mluvím o problematických dodavatelských vztazích. Jak se to projevuje?
Na totální změně přístupu. Dřív jsme si kladli otázku: Co dělat, když to nebude fungovat? Dneska si klademe opačnou: Jaké to bude, až všechno zase fungovat začne? Situace je taková, že produkty jsou neustále ve výpadku, objemy se mění z měsíce na měsíc. Máte tablety, ale nemáte materiál na balení. Máte účinnou látku, ale neseženete ty pomocné. Zvedají se vám ceny, třeba cukru. Dodavatelská lhůta se ze čtyř měsíců prodlouží na deset. Doufám, že příští rok už se vrátíme zase k normálu. Když byl covid a kolaboval transport z Asie, rozhodli jsme se preferovat evropské dodavatele, u kterých vyrábíme převažující část receptových léků. Jenže u nich se ukazuje, že jim zase chybí materiál. Sice vyrobí zboží blízko, ale třeba ho nejsou schopni zabalit. Teď třeba máme problém se sirupy na kašel, kde máme všechno, ale chybí nám dávkovací stříkačky. Máme sirupy, lahvičky, krabičky, ale zfinalizovat to nejsme schopni. A tenhle problém trvá celou sezónu.
Pokud jde o mimoevropskou výrobu, důležitou roli hraje Indie. Často čtu o tom, že americká FDA udělala v nějaké indické továrně kontrolu, zjistila nevyhovující podmínky. Hraje takovouhle roli i evropský regulátor, tedy EMA?
Nehraje, protože EMA nemá právo tyhle inspekce dělat, to smějí jen národní autority. Ale my si za svými indickými partnery stojíme. Pravidelně k nim jezdíme na audity, pověřujeme tím i externí auditory. Musejí si pravidelně obnovovat evropské certifikace. Takže jsou pod neustálým dozorem a kontrolou. Sama jsem během působení na SÚKL spolupracovala s EMA a negativní zkušenost mám spíš s čínskými než s indickými výrobci. Indové vám nikdy nepostaví halu v hale. Samozřejmě máme partnery i v Číně, bez toho to nejde, ale i k nim máme důvěru, protože o kvalitě jsme se přesvědčili. A pokud jde o FDA, ta nejvíc závodů nechává zavřít v samotných Spojených státech.
Nejen na fotografii, ale i při rozhovoru hýřila Tereza Luňáčková optimismem – při obtížích, se kterými se ve své práci potýká, je to právě tak obdivuhodné jako nezbytné
Jak dlouho jste vlastně u Dr.Max Pharma?
Jako konzultant už od roku 2012, ještě když měl rozvoj portfolia léků na starosti Jan Křemenák. Ale byla jsem u začátku vůbec prvních registrací. Znalost historie hrála důležitou roli, když se hledal Honzův nástupce.
Vzděláním jste biochemička. Naplňuje vás práce s poměrně jednoduchými molekulami, což zkrátka generika jsou?
Ještě když jsem studovala VŠCHT, myslela jsem si na další působení „ve světě vědy“. Ale došlo mi, že to by pro mě nebylo to pravé. Jsem ráda, že jsem si postupně mohla rozšířit pohled na celou farmacii. Možná generika nejsou o složitosti výroby, ale zato je ohromně pestré, co všechno se s nimi dá dělat. Je zajímavé poznávat, co všechno je potřeba absolvovat, než se lék dostane k pacientům.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Orofar
Koupit ZDE
Situace je pořád dramatická
Vlastní značka
Vlastní značka
Petr Závodný před modletickým skladem, odkud denně Dr.Max Pharma distribuuje v průměru 9 kamionů s produkty vlastní značky
Situace je pořád
dramatická
Vlastní značka má vlastně tři oddělení. Jedno se stará o licencované položky, druhé o nelicencované a třetí o veškerý fyzický tok zboží. Poslednímu ze zmíněných se říká business operations a vede ho Petr Závodný. Rozhovor jsme vedli třeba o tom, nakolik se vlivem covidu zkomplikovaly dodávky, a taky o tom, že třebaže se o covidu už nemluví, zásadní potíže přetrvávají.
Od Asie po Kanadu
Za posledních 12 měsíců se v celé evropské síti Dr.Max prodalo asi 67 milionů výrobků vlastní značky. Produkty pocházejí z 28 zemí světa od Kanady po Čínu. 55 % prodaných výrobků má původ v Evropě. Momentálně má Dr.Max Pharma 120 dodavatelů hotových výrobků a 5 partnerů, kteří vyrábí (balí) z už nakoupených materiálů. Poměr hotových a vyrobených je 65 % ku 35 % (Dr.Max Pharma nakupuje tablety, kapsle, aktivní látky, krémy apod.).
Poměr zemí podle prodaných kusů za posledních 12 měsíců:
Česko 41 %
Slovensko 15 %
Polsko 23 %
Rumunsko 20 %
Srbsko a Itálie 1 %
V průměru se expeduje 9 kamionů denně, v rozhovoru zmíněných 16 byl zatím historický rekord.
Fyzický tok, to zní panečku! Co si pod tím představit?
Od chvíle, kdy je produkt vyvinutý a už je dohodnutý jeho dodavatel, přebíráme to my. A my ho objednáme, přivezeme, uskladníme a dodáme do jednotlivých zemí. A staráme se i o systém kvality celé společnosti – to má na starosti kolegyně Barbora Tajčová, jejíž široká agenda mimo jiné zahrnuje řízení dokumentace procesů, interní audity či reklamace. Takže stručně řečeno: můj tým má na starost objednávání nákupu, výroby, dopravy, uskladnění a s jednotlivými národními „Maxy“ řeší, kdy, co a kolik jim poslat.
Jak se zboží dostane od dodavatele do jednotlivých zemí?
Přes centrální sklad, který máme v Modleticích u Říčan. Ten je absolutně nezávislý na těch, o kterých se mluví častěji. Nemá tedy nic společného ani s Pavlovem u Prahy, ani s Nučicemi, ani s brněnskými Heršpicemi, ani s Ostravou a nesouvisí vůbec s ViaPharmou nebo jiným distributorem. Je to sklad výhradně určený pro vlastní značku a máme v něm asi osm tisíc paletových míst.
A tam se schází přesně co?
Asi 40 procent toho, co máme na skladě, jsou výrobky, které byly zabalené u našich partnerů v ČR z námi nakoupených materiálů. U zbývajících šedesát procent výrobků se dá říct, že tak, jak k nám dorazily, od nás taky odejdou do jednotlivých zemí.
A co když je dodavatel z některé ze zemí, kam je to finálně určeno?
Tady samozřejmě máme své výjimky. Bylo by zbytečné cestu komplikovat a prodražovat. A tak když máme třeba dodavatele v Rumunsku a jde o sortiment určený jen pro Rumunsko, neputuje dodávka přes Modletice, ale rovnou do rumunského skladu. Tady se ale bavíme o finálním výrobku, ne o polotovarech. Pokud je potřeba další zpracování, vždycky dodávka cestuje přes naše partnery v České republice.
Jaká trasa je nejvytíženější – jednak z hlediska primárního dodavatele a jednak cílové země?
Pokud jde o to první, jsou to trasy z Indie a Číny, tedy z Asie. A co se týče toho druhého, pořád 40 procent objemu tvoří dodávky pro českou síť Dr.Max. Je to pořád hodně, i když to postupně klesá. Když jsem u Dr.Max Pharma začínal, tvořil český podíl 80 procent. Díky akvizicím ale znatelně rostou i ostatní sítě a tím roste i odbyt pro naše produkty v zahraničí. Třeba pro příští rok očekáváme, že do ČR bude mířit už „jen“ 35 procent dodávek. Ale pořád je trasa z Modletic nejvytíženější ve směru na Pavlov.
Asie musela být v uplynulých letech dramatická…
Pořád je dramatická. Především se citelně zvedla cena dopravy a narůstají i dodací lhůty. Také chybějí suroviny. Od momentu objednání k dopravě byly lhůty dřív nějaké tři měsíce. Teď nám ale zpracovatelé oznamují, že musíme počítat s půlrokem, a někteří i hlásí, abychom se připravili na to, že to může být i devět měsíců. Takže například už teď objednáváme zboží na příští zimu. Z těchhle důvodů jsme letos přišli o spoustu zboží a nemohli jsme stihnout začátek chřipkové sezóny. Mrzí nás to s ohledem na lékárny i pacienty, ale taková je zkrátka realita.
Když se bavíme o cestě z Asie, jakým druhem dopravy k nám dodávky cestují?
Všechno kontejnery na lodích. Po železnici i letecky by to bylo neúnosně drahé, i když vzduchem – například generika – výjimečně taky dopravujeme.
Leckdo četl zprávy o čínských přístavech zablokovaných kvůli covidu. Tomu jste asi neutekli ani vy…
Dotklo se nás to zásadně. A dotýká se nás to pořád. Například se hodně zredukovala přímá lodní spojení. Dřív jsme měli třeba cestou do evropského přístavu jednu překládku. Teď jsme zrovna trasovali jeden kontejner a ukázalo se, že se překládal osmkrát. Cena hraje roli, a když jsou omezené přístavní kapacity, náklady rostou. A tak rejdaři musejí optimalizovat a přibližují zboží postupně. Příšerně to zdržuje, protože místo nějakých tří až pěti týdnů tu najednou máme dva měsíce. Ještě nedávno to byl i čtvrtrok.
To musí ovlivňovat kvalitu, ne?
Samozřejmě. My sice máme speciální kontejnery, ale i tak není udržování stabilní teploty úplně jednoduché. Setkali jsme se s tím, že rejdaři nebyli schopni naše kvalitativní požadavky dodržet. A i když už je zboží konečně v Evropě, potíže nekončí, protože přístavy nestíhají vykládku. Je znát, že se mezinárodní logistika z covidu zdaleka nevzpamatovala.
Jaké přístavy nejčastěji využíváte?
Německé a holandské: Antverpy, Bremerhaven, Hamburk, občas Rotterdam… Ale to není náš výběr, necháváme to na rejdařích. Záleží na tom, jakou loď se jim podaří sehnat. Zkoušeli jsme i Slovinsko, ale odtamtud zase nefunguje železniční síť k nám. Vlaky nejezdí do České republiky často – s Německem se to nedá srovnat. Z přístavů cestuje kontejner nejčastěji vlakem přes Metrans, buď do České Třebové, nebo do Prahy. Teprve z železničního kontejnerového překladiště putuje zboží na kamion. Odtamtud míří buď do Modletic, nebo k dalším zpracovatelům, které máme v Česku tři – v Boleticích, Hradci Králové a u Brna. Tam se blistruje nebo rozplňuje a následně krabičkuje.
Covid vyvolal globální krizi v logistice, což vzbudilo pozornost médií, ale především znamenalo potíže pro výrobce i spotřebitele
Když se cesta komplikuje a protahuje, dá se kvalita zboží kontrolovat nějak průběžně?
Bohužel až při vykládce. Ale monitorujeme, jak byla během celé cesty dodržená teplota – zda se pohybovala v rozmezí od 15 do 25 stupňů –, a pak jde zboží na další testy.
Které regiony jsou dodavatelsky nejvýznamnější? Je to Asie?
Asie je to z pohledu kapslí a tablet. Ale když vezmu celkový objem v poměru Evropy versus zbytek světa, tak Evropa pořád mírně vede. Pro upřesnění – objemem myslím celkový počet prodaných balení.
To je až překvapující při té míře outsourcingu směrem do Asie, který je dneska extrémní…
Je to dané tím, že v některých kategoriích pořád ještě nemá Asie navrch. Týká se to třeba kosmetiky, kde máme dodávky z Francie. Šumivé tablety odebíráme zase ze Slovenska a z Německa, kolagen z Holandska nebo Španělska. To pak zpracováváme tady, ale i v Polsku. Evropa je pořád důležitá, i když se to v čase samozřejmě taky mění. Ale například u léků, v jiné než tabletové formě, můžeme mluvit o evropském původu z 90 procent. Z Asie se finální balení nevyplatí vozit, protože se jedná o vysoké objemy a doprava by to příliš prodražila.
Odkud tedy máme zboží, kdybys jednotlivé státy sečetl?
V tuhle chvíli z osmadvaceti států od Kanady až po Dálný Východ.
Asi každý zná mobilní aplikaci, která umožňuje sledovat letecký provoz. Je to spousta drah a bodů na mapě, které se neustále mění a pohybují. Ta vaše práce mi to hodně připomíná: pořád se něco odněkud někam přemisťuje, a to po mnoha trasách. To tě z toho někdy nebolí hlava?
Už jsem si zvykl, ale to schéma je vážně pestré. Vezmi si jen, že spolupracujeme se 120 dodavateli a v rámci vlastní značky zahrnuje sortiment už přes tisíc položek. A pořád je to kombinační hra o mnoha neznámých. I v tom, že jsme absolutně závislí na předpovědích prodejů z jednotlivých zemí. V každém oboru je běžná odchylka, ale nám se tu tyhle odchylky sčítají. A do toho vstupuje tu covid, tu zase válka na Ukrajině. To mění spotřebitelské chování, ovlivňuje zdroje. A samozřejmě musíme brát v úvahu i nevyzpytatelné chování konkurence. Když ta nemá, lepíme díry, když má moc, pereme se s ní. Docílit toho, abychom měli ve správný moment to pravé zboží, je fakt těžká disciplína.
Skoro kouzelnictví, řekl bych. Ale dobře: nakonec je zboží tady, v centrálním skladu. Pak už je to banální? Pak už se to prostě jen naloží na kamiony, které se prostě rozjedou?
Banální to rozhodně není, protože v tuhle chvíli – kromě České republiky, která si organizuje objednávky sama – zároveň řídíme zásoby v jednotlivých zemích. Na základě jejich předpovědí se rozhodujeme o tom, kolik zboží by měly mít na centrálním skladu. Přiměřenost té zásoby zjišťujeme na základě týdenních inventur a posíláme ten rozdíl. K tomu se snažíme pochopitelně kamiony vytěžovat, posílat kompletní palety, a tak stále vedeme debaty o tom, jestli toho neposíláme moc, nebo naopak málo. Každá země má portfolio cca 450 položek, a když jim to máme týdně expedovat, je taky důležité mít ty palety dobře srovnané, protože naskladnit takový objem v cílové destinaci taky není maličkost. Z Modletic dneska vypravujeme v průměru šest kamionů denně, ale už jich bylo i 16! Už jsme opravdu na vysokých číslech, a aby ten sklad správně vydistribuoval, co má, máme pro každou zemi vyhrazený speciální čas. Ale stává se nám, že v jeden den do jedné země míří 5 kamionů. A když jim tam tohle dorazí najednou, musejí se sakra ohánět.
Kde máte takhle vysokou poptávku?
Zrovna jsem se na to tuhle díval. Momentálně prodáváme 200 tisíc balení „privátky“ denně, v celé síti. Přitom jedna expedovaná paleta v průměru zahrnuje dva tisíce kusů. Každý měsíc „otočíme“ v Modleticích tři tisíce palet. A jestli z toho dělá Česká republika čtyřicet procent, tak to je tisíc palet a jasně dominantní podíl. Na druhém místě je Polsko, na třetím Rumunsko. Ty si občas pozici prohodí. A následuje Slovensko. Do Rumunska a Polska běžně každý týden vypravujeme tři čtyři kamiony.
Oddělení produktů vlastní značky od ostatních v policích rumunské lékárny
Když se rozhodne o tom, že se dál nebude provozovat část akvírované sítě SenziBlu pod původním názvem, ale že se i tyhle lékárny přejmenují na Dr.Max, znamená to, že i trh pro „privátku“ se zvětší. Co to pro vás znamená?
Noční můru (smích). Je to vážně obtížná situace, protože najednou mimo jakoukoli předpověď vyskočí poptávka. Dostaneme poměrně velkou objednávku, protože je potřeba zaplnit díru, která vznikla po vlastní značce Dr.Hart, kterou prodávaly lékárny SenziBlu. Najednou nesedí objemy, někdy je potřeba nový obal v nové jazykové mutaci. Nebo zajistit přebalení a Dr.Harta převléct do pláště Dr.Maxe. Co pak se starými obaly? Dají se využít, nebo jak je zlikvidovat? Každá neplánovaná změna nám život komplikuje, samozřejmě. A to samé platí pro nové země. Pro nás to znamená nejen novou destinaci s novými položkami, ale v případě Srbska nebo Itálie i poměrně malé trhy. A při těch malých objemech nejsme schopni vyrábět výhradně italské balení nebo srbské. Musíme tedy sáhnout do stávajícího obalu jiné, už zásobované země a rozkopat to i tam. Když to vezmeme historicky, původně jsme měli česko-slovenské obaly. Pak přibyla polština. Pak přišlo Rumunsko, jenže rumunština se už nevešla, a tak jsme se vrátili k česko-slovenské verzi a zavedli polsko-rumunskou. No, a přišlo Srbsko a my museli srbštinu přidat buď do česko-slovenských verzí, nebo do polsko-rumunských, a když se přidala Itálie, zase jsme museli vytvořit srbsko-italské položky a takhle nám u jednoho výrobku vznikla třeba už pátá verze obalu.
Když začnou dodávky, dejme tomu, do Srbska a zvyšují se, souvisí to s akvizicemi. Akvírované lékárny ale už mají nějak historicky nastavenou distribuci a dodavatele. To se vás nějak dotýká?
To už ne. My vždycky dodáváme jen na jedno místo. Distribuce na jednotlivé lékárny je pak plně v zodpovědnosti jednotlivých zemí. My ani nevíme, jaké objemy jednotlivé lékárny potřebují, máme jen jedno velké číslo za celý národní trh. Tak jako nejsme schopni v Česku rozhodit zboží mezi Pavlov, Brno a Ostravu.
Mám svou krátkou životní zkušenost s tabákovým průmyslem a tam se občas stávalo, že se kamion – šlo pochopitelně o náklad cigaret – zkrátka cestou „ztratil“. Jak je to u léků?
Já mám zase svou zkušenost s alkoholovým průmyslem a tam se to stávalo taky. Cigarety i alkohol jsou komodity, které jdou snadno prodat na černém trhu. S léky je to přece jenom složitější. A s vlastní značkou je to, řekl bych, takřka nemožné. Prodat ji mimo lékárny by asi ani nešlo. Ani léky na předpis, které máme, nepředstavují zase tak drahé položky, aby se někomu to riziko vyplatilo. Každopádně se nám ještě nikdy nic takového nestalo.
Když už jsme u těch našich generik, z pohledu počtu uvedených novinek má být příští rok rekordní. Co to znamená pro distribuci?
U generik je proces náročný v tom, že výrobní šarže jsou většinou poměrně velké. Abychom mohli uvést generikum na trh, musíme často dosáhnout na relativně značné objemy. K tomu platí, že většinou do 6 měsíců od dovezení tablet je musíme zabalit. Nesmějí se déle skladovat v sudech či jiných přepravních baleních. Do půl roku je zkrátka musíme zabalit do jednotlivých krabiček pro konkrétní země určení. A tady je riziko, že pokud prodeje nepůjdou podle plánu, nemůžou se marketingově podpořit. Protože jde zkrátka o léky na předpis. Bude hodně záležet na každé z lokálních sítí, jak s tou kategorií bude pracovat, zda například nebudeme mít problém se starou zásobou. Je ale na druhou stranu taky třeba říct, že u generik jsou dlouhé dodací lhůty, i osmiměsíční. Takže když jsou výdeje výrazně vyšší než plánované, nejsme schopni příliš rychle reagovat. Je to hodně o dobrých odhadech. Přirozeně ani nás netěší, když díky lékárníkům získají pacienti k našim lékům důvěru a my se vzápětí dostaneme do výpadku. Ale čím dál tím delší dodací lhůty jsou dneska globální problém, který se nám nevyhýbá.
Dr.Max Pharma spolupracuje se 120 dodavateli
Nejenom u generik se v příštích letech chystá obecně nárůst počtu položek a zvýšených prodejů vlastní značky, jste na tuto situaci připraveni?
Letos jsme začali zavádět nový systém na řízení celého dodavatelského řetězce. Ten pomůže oběma stranám – jednak zemím s předpověďmi prodejů, jednak i nám při plánování výroby a distribuce. Zároveň reorganizujeme oddělení, abychom to všechno lépe zvládli. Věřím, že díky těmto změnám se to podaří.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
OCU-LINK
O lékárnách trochu jinak
Farmacie v Evropě
Farmacie v Evropě
Niral Dawda, zástupce britských lékáren Rowlands: „Nesetkali jsme se s vážnými komplikacemi souvisejícími s očkováním v lékárnách.“
O lékárnách trochu jinak
Slovo „konference“ možná může působit trochu nudným dojmem, ale je to hodně nespravedlivé, protože právě na konferencích zaznívá hodně zajímavých informací, a to tím spíš, když jde o setkání odborné. A když se navíc jedná o lidské zdraví. Protože to je téma, kterému se nevyhne prostě nikdo. Dokázalo to třeba nedávné setkání organizované Evropskou federací lékárenských sítí (EFPC) ve Varšavě, mimochodem jediná zdravotnická konference organizovaná lékárníky. To ostatně hned v úvodu vyzdvihl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, jeden z vystupujících.
Česká republika má v EFPC také své zastoupení, protože členem evropské federace je i národní Asociace provozovatelů lékárenských sítí, tvořená největšími lékárenskými řetězci v ČR: Dr.Maxem, Benu a Devětsilem. České sítě ve Varšavě prezentovaly na datech, jak v období covidu vzrostla autorita lékárníka, a vlastně to není zase takové překvapení, protože během pandemie to byly právě lékárny jako zdravotnická zařízení, které dokázaly víceméně udržet běžný „předcovidový“ provoz a jako součást mediálně frekventované „první linie“ být k dispozici i pacientům, kteří narazili na zavřené dveře ordinací praktiků. První vlna covidu už je ale historií, a třebaže s námi pandemie žije dál, už nemá tak devastující účinky a lidé žijí jinými starostmi. Covid přes všechno zlé vynesl na světlo témata, která do té doby stála upozaděná, a jedním z nich je určitě důležitost očkování. A covid nejenže ho vynesl do popředí, ale leckde si vynutil i změnu očkovací praxe.
Právě v Polsku, jehož metropole konferenci EFPC hostila, dostali vlivem pandemie lékárníci možnost očkovat nejprve proti covidu a poté, co se systém osvědčil, i proti chřipce. Jakou má tento systém výhodu? Na první pohled už v tom, že hustota lékáren je zkrátka velmi vysoká. Počet míst, kde je možné se nechat očkovat, dokáže skokově narůst, což je z hlediska pacientů a celkové proočkovanosti plus. Stručná čísla z Polska prezentoval na konferenci reprezentant „domácích“ Marcin Tomasik. Mluví celkem jednoznačně: polští lékárníci podali do října celkem 2,2 milionu vakcín proti covidu, očkovalo se téměř ve dvou tisícovkách lékáren a do procesu se zapojilo přibližně 9 tisíc lékárníků. A 40 procent posilujících druhých dávek očkování se aplikovalo právě v lékárnách.
Očkovací program je to, čím se čtvrtá největší lékárenská síť v Británii prezentuje na prvním místě – na internetu je možné si hned zamluvit termín
Daniel Horák prezentoval výsledky kontrol SÚKL v síťových lékárnách v Česku
Polsko tak jen potvrzuje příklady z jiných částí Evropy, kde s očkováním v lékárnách začali. Například v Dánsku už v první rok fungování této služby dokázali lékárníci odočkovat proti chřipce 18 tisíc lidí. Zajímavé je to zejména proto, že plná třetina z nich se proti chřipce do té doby nenechala očkovat nikdy, v lékárně to bylo vůbec poprvé. Lékárníci dokazují nejen tam, že jsou mnohem víc než jen prodavači léků. V Británii během tří chřipkových sezón vzrostla proočkovanost o 17 procent, ve Švýcarsku dokonce o šestačtyřicet. Pod Alpami nemá očkování v lékárnách vůbec dlouhou tradici, Spojené království už ale má letité zkušenosti.
O tom na varšavské konferenci mluvil zástupce lékárenského řetězce Rowlands, Niral Dawda. Rowlands je čtvrtá největší síť v Británii, má přes 520 lékáren s vysokým podílem léků na předpis – asi o čtvrtinu vyšším, než má průměrná britská apatyka. První obrázek, na který návštěvník na jejím internetu narazí, je fotografie ženy po očkování a hned na domovské stránce najde text věnovaný vakcinaci proti chřipce včetně okamžité možnosti rezervovat si termín v pobočce, kterou pacient preferuje.
Legislativní kořeny očkování v lékárnách sahají v Británii až do roku 1999, ačkoli první lékárny začaly očkovat teprve v roce 2015; zkušenosti už tamní lékárníci ale stačili nabýt opravdu značné. A v této souvislosti určitě stojí za zmínku odpověď na otázku, jak je to s nežádoucími účinky, kterým by po aplikaci očkovací látky museli přímo v lékárnách pacienti čelit. I když celkové britské statistiky nejsou k dispozici, za celé roky praxe, prohlásil Niral Dawda, se čtvrtá největší lékárenská síť ve Spojeném království nesetkala se žádnými podstatnými, vážnými komplikacemi, které by ohrožovaly zdraví, nebo dokonce život. To přitom bývá velmi častý argument těch, kteří si očkování v lékárnách nepřejí – i v České republice. V Británii přitom – stejně jako všude jinde, kde je služba poskytovaná – nemůže očkovat úplně každý lékárník, ale jen ten, který si potřebným způsobem doplní vzdělání a rozšíří odborné schopnosti. A v lékárnách musejí splňovat příslušné podmínky i prostory, kde se vakcíny proti chřipce aplikují. Je to náročné na čas lékárníka i na místo v lékárně, ale těží z toho ve finále pacient, kterému se zásadním způsobem usnadňuje cesta k očkování.
Z této výhody těží v Británii dnes už miliony lidí. S covidem začalo v tamních lékárnách i očkování proti této infekci, s velmi působivým výsledkem. Veřejné lékárny aplikovaly celkem 22 milionů očkovacích dávek, do programu se jich zapojilo přes čtrnáct set. Plná třetina posilujících dávek byla odočkována právě v lékárnách. Šetřily se tím i výdaje veřejného zdravotnictví. Podle oficiální auditorské zprávy se jako vůbec nejdražší složka národního programu očkování proti covidu ukázala být vakcinační centra. Každá dávka tu přišla na 34 liber. Oproti tomu v lékárnách jen na 24 liber. Což jsou už sama o sobě přesvědčivá data.
Pandemie covidu vedla k tomu, že se nově očkování v lékárnách zavedlo i v jinak konzervativním Německu
Po Praze a Bukurešti byla Varšava třetí metropolí, která konferenci EFPC hostila
Kvalita péče
V zahraničí není zdaleka běžné, aby regulátor zveřejňoval výsledky kontrol v lékárnách. V Česku jde ale o běžnou praxi, jak to i na varšavské konferenci doložilo vystoupení Daniela Horáka. Ten na místě vystupoval nikoli jako generální ředitel sítě Dr.Max, nýbrž jako šéf EFPC a národní Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), která zastřešuje lékárny Dr.Max, Benu a Devětsil.
Prezentované výsledky tedy byly za zmíněné lékárenské řetězce, které vloni vykázaly další meziroční zlepšení kvality péče – přinejmenším v hodnocení regulátora. Z roční zprávy SÚKL vyplývá, že síťové lékárny APLS si zlepšily průměrnou známku – z 1,27 v roce 2020 na 1,14 v roce 2021. Ostatní lékárny si ji naproti tomu zhoršily – z 1,42 na 1,45. Podíl nejlepších známek, tedy jedniček, také mluví ve prospěch síťových lékáren. U lékáren APLS se meziročně zvýšil z 87,62 procent (2020) na 89,22 procent (2021). U ostatních nepatrně klesl – ze 66,62 procent (2020) na 66,59 procent (2021). U nejhorší známky, tedy trojky, je to velmi podobné a nejpatrnější je to v dlouhodobějším srovnání. Lékárny APLS podíl trojek snížily z 5,46 procent v roce 2017 na 3,45 procent v roce 2021, ostatní sice také, ale tam jde o řádově jiná čísla – už ne o jednotky procent, ale o víc než deset: změna je tu 15,2 procenta (2017) versus 12,22 procenta (2021). Jak dopadly ve srovnání samotné lékárny Dr.Max, ukazuje k textu připojený box.
Uvedli jsme, pravda, hodně čísel, ale bez nich se při srovnání kvality lékáren prostě obejít nelze. Dodržování pravidel, která SÚKL hodnotí, je pouze jeden z aspektů kvality péče, kterou síťové lékárny v Česku pacientům poskytují, zdůraznil Daniel Horák ve svém vystoupení. Tím dalším je určitě vstřícná otvírací doba, která je u lékárenských řetězců prokazatelně delší než u ostatních lékáren, což zejména platí pro nedělní výdeje. Shrnuto: lékárenské sítě vykazují dlouhodobě růst kvality služeb. V komparaci s ostatními lékárnami je plně srovnatelná, v hlavních aspektech dokonce lepší. Jak už bylo řečeno, takové srovnání je možné učinit jen tehdy, jsou-li k dispozici data, což je situace platná u nás. V tom smyslu je Česká republika a otevřenost jejího regulátora inspirující i pro ostatní země, a proto je dobře, že údaje mohly být odprezentovány i v rámci mezinárodní konference.
Přítomný náměstek českého ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenil, že jde o jedinou mezinárodní konferenci, kterou organizují zástupci lékárníků
Spouštěčem pro očkování v polských lékárnách byla epidemie covidu-19. Dnes už očkují tamní lékárníci i proti chřipce
Tato platforma se hodila i pro to, aby přítomní členové jednotlivých národních asociací zastřešujících lékárenské sítě zaujali stanovisko k chystané evropské zdravotnické iniciativě EU4Health. Její tvůrci totiž opominuli mezi zdravotníky zahrnout i lékárníky. EFPC tedy využila varšavské příležitosti a vydala provolání, v němž žádá tento přístup změnit. „Varšavskou výzvu“ adresovala šéfové Evropské komise Ursule von der Leyenové a eurokomisařce pro zdravotnictví Stelle Kyriakidesové. „V dokumentu, který jsme podepsali, žádáme začlenění farmaceutů do iniciativy EU4Health, protože jsme si jisti, že mohou sehrát důležitou roli v mnoha jejích projektech,“ prohlásil v polské metropoli Daniel Horák, „lékárníci představují pro pacienta často důležitý první kontakt. Jsme připraveni se projektů aktivně účastnit a podílet se na tvorbě efektivního zdravotního systému, ve kterém – jak jsme přesvědčeni – lékárny na sebe mohou vzít podstatnou úlohu.“ Deklaraci podepsali zástupci všech států zastoupených v EFPC, tedy Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také Srbska.
Popisovaným vystoupením a aktivitám ve Varšavě přihlížely z publika i lékárničtí zástupci Dr.Max: jednak členky expertní skupiny Aktivní lékárník, jednak účastníci Akademie EFPC. Akademie byla založena poměrně nedávno jako platforma, na které si mohou mladí farmaceuti vyměňovat zkušenosti a názory. Snad pro ně byla Varšava inspirující příležitost, stejně jako pro ostatní z publika.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Výsledky kontrol SÚKL v lékárnách Dr.Max v meziročním srovnání
Hodnotí se na třístupňové škále, kde „1“ představuje nejlepší známku (bez pochybení) a „3“ nejhorší (vážná pochybení). Meziroční trend klesající průměrné známky dokládá permanentní růst kvality péče v lékárnách Dr.Max.
Biopron 9 Immunity
Koupit ZDE
Divná doba
Interní školení
Interní školení
divná doba
Žijeme v náročné době. Po dvou „covidových“ letech a četných restriktivních opatřeních, které poznamenaly plnou silou velkou část společnosti, čelíme od konce února nečekanému vývoji na východ od naší země a dopadům agresivní války se všemi jejími důsledky.
Sledujeme (a zřejmě to i vy cítíte), zejména v poslední době, jak se nálada mezi lidmi postupně proměňuje. Dopad finanční inflace, drahých surovin a energií, strach o bezpečnost i celková nejistota způsobují, že vzrůstá nervozita a agresivita v lidech. Psychika mnohých je otřesena, lidé ztrácejí vnitřní stabilitu i dosavadní jistoty. Reakce na sebe nenechají dlouho čekat a projevují se nezřídka výbuchem emocí, v nichž rozčílený a nervózní jedinec povolí vnitřní přetlak. Setkáváme se tak stále častěji i u nás ve firmě se situacemi, kdy náhodně cílený subjekt, který je „po ruce“ – ať už jím je zaměstnanec call centra, nebo třeba kolega v lékárně –, je bez důvodu i bez přičinění často nečekaně vystaven negativním emocím klienta, který si z něj udělá momentální „hromosvod“ pro svůj náboj vzteku.
Na pomyslném seznamu adeptů, na které nespokojený či nevyrovnaný člověk zacílí své rozzuřené emoce, se může ocitnout kdokoli z nás. Všichni registrujeme, jak vzrůstá nervozita a frekvence agresivních výpadů. Přesto ale dobře víme, že „první na ráně“ býváte nejčastěji vy, zdravotničtí profesionálové v našich lékárnách.
Hovoříme-li přímo o lékárnách, tato klientská zloba v drtivé většině nemá vůči nikomu osobní podtext. Ve stejné situaci i ohrožení se ocitají koneckonců i další různé obory, firmy a profese. Emoční jednání v dané chvíli je velmi často vyústěním individuální frustrace daného člověka, který si svoji agresi vybíjí v konkrétní situaci.
Jak se však zachovat, abychom takovéto situace mohli co nejlépe ustát, zvládnout, a hlavně nenechat na sebe působit dopad agresivního či jinak bezohledného jednání?
V rámci zachování osobní pohody a psychického zdraví je v těchto případech velmi důležité:
• vědět, že podobným případům se nelze zcela vyhnout a dříve či později se přihodí každému z nás;
• nebrat si celou situaci osobně, uvědomit si, že i agresivní reakce je výpovědí jen a pouze o tom, kdo ji šíří. Uvědomit si, že vzniklá situace je velmi pravděpodobně důsledkem toho, že daný člověk často neumí řešit nějaký svůj problém a podléhá emocím, které přestal mít pod kontrolou. Rovněž je dobré si uvědomit, že nikdo z nás není povinen přebírat za řešení takovýchto problémů druhých lidí jakoukoli zodpovědnost. Máme ale možnost volby projevit účast, zůstat „nad věcí“, dát najevo starost či se dotázat na skutečné potřeby klienta, nabídnout pomoc věcně a bez emocí;
• snažit se vždy udržet neutrální a profesionální komunikaci;
• nezavdávat příčinu ke spuštění či další eskalaci agresivního chování – často je cílem rozčileného člověka vybudit v jiných rovněž negativní emoce. Pokud budeme mít své jednání a pocity pod kontrolou, konflikt nemůže pokračovat, neboť jedna strana se ho nebude účastnit;
• umět nastavit hranice nežádoucímu chování, ale zároveň i chránit vlastní psychiku, uvědomit si, že způsob jednání klienta není zdravotnickým profesionálem zpravidla vůbec zaviněný.
Pokud se chcete o tom, jak zvládat podobné situace, dozvědět více, máme pro vás připraveno několik školení, která jsou již v tomto pololetí aktuálním potřebám současné doby přizpůsobená.
Jsou to tato školení:
• Emoce, komunikace a jak na to (určeno pro FA, DER, LA, VL/OZ)
• Síla emocí v praxi (určeno pro VL)
• Obtížné/konfliktní situace s pacientem (určeno pro FA, DER, LA, VL/OZ)
• Typologie pacienta a jeho očekávání (určeno pro FA, DER, LA, VL/OZ)
• Dnešní doba – co je jinak? (určeno pro FA, DER, LA, VL/OZ)
• Tajemství odolnosti a výkonnosti (určeno pro FA, DER, LA, VL/OZ)
Zároveň pro všechny připravujeme interní sérii krátkých výukových video příběhů na emočně náročná komunikační témata přímo z lékáren.
Děkujeme vám, že to zvládáte.
Ivan Baranec, David Mendl
1. NÁZEV SEMINÁŘE
2. OBSAH SEMINÁŘE
EMOCE, KOMUNIKACE
A JAK NA TO
Emoce v komunikaci – jak se projevují, jak je vnímat a pracovat s nimi; emoční inteligence; jak pracovat s negativními emocemi u sebe i u druhých; jak předcházet situacím, které vnímáte jako konflikt, a jak je řešit; naslouchání, empatie a respekt; jak zvládat komunikaci v lékárnách v zátěžových situacích; jak si poradit s negativními lidmi a jak vést i nepříjemnou konverzaci v pozitivním duchu; námitky – jak je elegantně zvládat – postup v 5 krocích; jak vytvářet spokojenější vazby na pracovišti (s klienty, kolegy, nadřízenými…), kde budou produktivnější a efektivnější vztahy.
SÍLA EMOCÍ
Abeceda emoční inteligence; jak a proč emoce vznikají; psychologické roviny vnitřního emočního světa; chování a jednání pod návalem emocí; co dělat, když nám „naše“ pravda zatemní vnímání; hádky a jak z emocí ven; proč druhé nezraňovat a nenechat se zranit; jak u sebe pozitivně využít hněv a vztek; pocity jako umocnění naší identity; souboje mylných předpokladů, předjímání a otázka viny; emoce v traumatu a během krizových situací; introverti a extroverti – vliv osobního založení na komunikaci a vztahy; praktická cvičení; posilování schopnosti nenechat se vtáhnout do konfliktu a zvládnout sebekontrolu; posilování sebedůvěry a vnitřní motivace; jak emoční inteligenci zapojit a využít pro práci v lékárně i pro práci s týmy.
TAJEMSTVÍ ODOLNOSTI A VÝKONNOSTI
Stresory v pomáhajících profesích a službách; jak jsem na tom se stresem, sebereflexe; test míry ohrožení stresem; emoce a další spouštěče stresu; vnější a vnitřní faktory, myšlenky a stres; nácvik relaxace a dalších technik psychického uvolnění, práce s energií v průběhu dne; techniky zvládání krizových situací – práce s vnitřním nastavením, odolnost vůči stresu, resilience.
OBTÍŽNÉ/KONFLIKTNÍ SITUACE S PACIENTEM
Popis obtížných/konfliktních situací při komunikaci s pacienty (rozdíl mezi obtížnou situací a konfliktem; proč obtížné situace a konflikty vznikají; co nám může konflikt přinést).
Jakým způsobem obtížné/konfliktní situace řešit (prevence × léčba; co nám pomáhá pro řešení obtížných/konfliktních situací).
Postupné řešení individuálních, konkrétních obtížných/konfliktních situací (výběr individuálních, konkrétních situací, trénink jednotlivých situací).
TYPOLOGIE PACIENTA A JEHO OČEKÁVÁNÍ
Role FA a LA; jak se mění doba – trh, pacienti, produkty atd., role poradenská vs. plnící očekávání pacienta – rozdíly; typologie pacienta; praktický trénink konkrétních situací účastníků; jak úspěšně vést rozhovor s pacientem – v rámci typologie; čím mě může druhá strana rozhodit a jak reagovat; na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a o co se mohu opřít.
DNEŠNÍ DOBA – co je jinak?
Uvědomit si z nadhledu stěžejní události formující chování naše i klientů v dnešní době. Práce s emocemi (naučit se vědomě pracovat se svými emocemi i emocemi druhých, zejména se stresem). Řešení konkrétních náročných situací v lékárnách.
TITANLAX
Koupit ZDE
Benefity Dr.Max nově
HR novinky
HR novinky
Benefity Dr.Max nově
Není to tak dávno, co jsme touto cestou jako novinku pro rok 2021 představili Cafeterii, ze které se stal hojně využívaný benefitní program, a to zejména díky možnosti převádět část mzdy do režimu volnočasových benefitů. Tento program se stal dokonce tak populární, že dokázal všem našim zaměstnancům, kteří ho využívají, ušetřit v souhrnu víc než 6 milionů korun, a to od začátku tohoto roku!
Do Cafeterie jsme během roku 2022 postupně zavedli některé další interní benefity. Mezi tyto benefity patří například možnost úhrady Multisport karty jak pro sebe, tak pro příbuzné anebo výběr benefitu k výročí u společnosti přes Cafeterii. Tím to ale ani zdaleka nekončí, systém budeme i nadále podporovat a rozvíjet, i na základě Vašich podnětů.
V péči o zaměstnance toho máme na rok 2023 připraveno skutečně mnoho. K tomuto rozsáhlému plánu a k připravovaným programům do značné míry napomohla i Vaše zpětná vazba, která vzešla z nedávného zaměstnaneckého průzkumu a za kterou moc děkujeme! Některé programy už mají konkrétní formu i pravidla, některé zamýšlené ještě musíme doladit a otestovat. Tyto programy na rok 2023 byly společně s výstupy ze zaměstnaneckého průzkumu poprvé představeny na setkání VL/OZ v říjnu. Programům jsme však na setkání mohli z časových důvodů věnovat jen limitovaný čas, nyní je ten správný čas představit novinky všem zaměstnancům i s potřebnými podrobnostmi.
Společným jmenovatelem těchto aktivit je podpora našich zaměstnanců, a to obzvláště v lékárnách. Významná je podpora zaměstnanců v pracovních aktivitách včetně náboru a vzdělávání, zároveň se ale v nových programech zaměříme na Cafeterii, na podporu rodičů a vyzkoušíme si i programy v některých úplně nových, mimopracovních oblastech. Věříme, že se pro rok 2023 máme na co těšit.
Novinky v oblasti vzdělávání
Podpora při atestaci (pro lékárny – pozice LA)
Nejen podle letošního zaměstnaneckého průzkumu je vzdělávání a podpora ve studiu jednou z nejlépe hodnocených oblastí v rámci práce v Dr.Max. Rozhodli jsme se Vám proto významněji pomoci v dalším důležitém kariérním kroku – složení atestační zkoušky a možném kariérním posunu na pozici vedoucí lékárník či odborný zástupce. Uvědomujeme si, že skloubit práci s přípravou na atestaci je časově i finančně náročný úkol.
Proto pro všechny kolegy připravující se k atestaci od ledna 2023 spustíme Teams kanál se studijními materiály a praktickými radami ke studiu. Kolegyně, které kanál spravují, samy atestací prošly nebo se na ni připravují a mají za cíl pomoct Vám získat praktické informace o průběhu atestace i hodnotné studijní materiály.
Pro kolegy(ně), které podpoří regionální ředitelé, bude od 1. ledna 2023 nově k dispozici také program podpory při atestaci, který spočívá v:
• úhradě 80 % z ceny povinných vzdělávacích kurzů a stáží v průběhu získávání specializace,
• nároku na 5 dní placeného volna před termínem závěrečné zkoušky ze Základního lékárenského kmene,
• nároku na 5 dní placeného volna před termínem atestační zkoušky.
Podmínkou nároku na výše uvedené benefity je závazek setrvat u Dr.Max nejméně 3 roky po úspěšném složení atestační zkoušky. Plné znění podmínek naleznete na Intranetu v sekci Personální oddělení, Příprava k atestaci.
Současná podpora atestací ve formě příspěvků 1500 Kč v prvních dvou letech a 3000 Kč v dalších dvou letech průpravy na kurzy IPVZ pro každého kolegu, který se připravuje k atestaci, stále trvá, neváhejte ji využít. Tyto dva programy podpory budou fungovat paralelně, nelze je ale kombinovat. Podrobnosti najdete na intranetu v sekci Personální oddělení, Seznam benefitů.
Podpora budoucích farmaceutických asistentů (pro lékárny)
Dlouhodobě podporujeme kolegy i budoucí kolegy při studiu oboru diplomovaný farmaceutický asistent na vyšší odborné škole. Dáváme příležitost kolegům a kolegyním, kteří třeba v životě neměli takové štěstí, případně jim okolnosti nedovolily se dříve věnovat studiu, nebo se prostě rozhodli v životě udělat změnu (protože nikdy není pozdě) a začít touto formou pomáhat lidem. Protože věříme, že to má smysl, rozhodli jsme se tento program podpory rozšiřovat dále mezi veřejnost a nabízet lidem možnost nastoupit k nám na neodbornou pozici, při které si celé vzdělání doplní. Takový bianco šek na novou kariéru. Pro nás bude samozřejmě důležité i to, že v konečném důsledku získáme potřebného kolegu a doplníme řady odborného personálu na pozici farmaceutický asistent. Jak to přesně myslíme?
Od ledna zprostředkujeme možnost nástupu nových kolegů na neodbornou pozici se závazkem zahájit studium oboru DFA v roce 2023. Součásti naší podpory je:
• pracovní úvazek na neodborné pozici po dobu studia oboru DFA (sanitář/ka, administrativní pracovník/pracovnice);
• studijní smlouva, na jejímž základě bude mít zaměstnanec nárok na dny placeného volna pro přípravu na zkoušky;
• úhrada školného v plné výši po dobu studia v kombinované formě studia na vyšších odborných školách.
Za tuto podporu se nový zaměstnanec zaváže k setrvání u Dr.Max na 3 roky po úspěšném ukončení studia oboru DFA. Plné znění podmínek si můžete přečíst na Intranetu v sekci Personální oddělení, Podpora budoucích FA.
S programem začínáme, tudíž počet těchto pozic v lékárnách je omezený. Pokud už teď víte ve svém okolí o někom, kdo by tento program podpory vzdělání rád využil, pošlete nám jeho kontaktní údaje a životopis na adresu ivo.jonas@drmax.cz.
Školení pro vedoucí týmů (pro sklady a centrály)
Jak bylo řečeno výše, vzdělávání v lékárnách je v rámci zaměstnaneckého průzkumu skvěle hodnoceno, což nás těší. Náš dlouhodobý cíl je tuto oblast i nadále udržet ve vynikající kvalitě. Nyní se chystáme rozšířit vzdělávání i mimo oblast lékáren – konkrétně pro provoz (ViaPharma a e-com provozy) a centrály. Proto bychom Vás rádi touto cestou informovali, že nyní finálně ladíme programy k podpoře vzdělávání vedoucích týmů, které zveřejníme v průběhu příštího roku. Tento směr je pro nás relativně nový, jelikož plán vzdělávání takového rozsahu na skladech ani na centrále jsme dosud neměli. Všechny kolegy, kterých se to týká, budeme včas informovat.
Novinky v oblasti Benefitů
Příspěvek pro rodiče dětí mladších 3 let (pro lékárny – pozice VL, OZ, LA, FA)
Zcela nový plošný program má za cíl pomoct všem rodičům, kteří se rozhodnou zapojit se do pracovního procesu před dovršením 3 let věku svého dítěte. Rozumíme náročnosti skloubení pracovního a rodinného života, a proto budeme všem rodičům, kteří se vrátí do práce z rodičovské dovolené před dovršením 3 let dítěte, přispívat až 7 000 Kč měsíčně. Maminky a tatínky tak podpoříme v tom, aby se zpět do práce mohli vracet pozvolna a jejich plný návrat byl co nejhladší.
Příspěvek nabízíme kolegyním a kolegům vracejícím se na odborné pozice: vedoucí lékárník, lékárník asistent a farmaceutický asistent. Výška příspěvku souvisí s výškou úvazku. Podmínkou je návrat do pracovního poměru (a tedy se nevztahuje na výpomoci formou DPP/DPČ). Příspěvek je možné čerpat formou bodů do Cafeterie v plné výši nebo jako příspěvek do hrubé mzdy, kde ovšem bude podléhat dani a odvodům. Plné znění podmínek pro získání příspěvku, způsobu vypočítání jeho výše a formy výplaty naleznete na Intranetu v sekci Personální oddělení, Seznam benefitů.
Cafeterie – benefit na fakturu (pro všechny)
Jednou z významných možností čerpání benefitů portálu Cafeterie je možnost platby „benefit na fakturu“. Prostřednictvím benefitu na fakturu je už dnes možné čerpat benefity na služby v kategorii dětských aktivit. Na základě Vašich četných žádostí budeme v příštím roce postupně tuto platební metodu rozšiřovat i do ostatních kategorií, konkrétně týkajících se vzdělávání, zdraví, sportu, kultury, cestování a rekreace. Cafeterie tak nabídne další možnosti, jak s její pomocí významně ušetřit za aktivity, které máte rádi.
Příspěvek na pracovní obuv (pro lékárny)
Navýšením příspěvku na pracovní obuv reagujeme na aktuální situaci zvyšujících se cen, která se dotkla i obuvi. S platností od 1. 12. 2022 zvyšujeme příspěvek na pracovní obuv z částky 500 Kč na částku 800 Kč. Na e-shopu společnosti Santé na Vás čeká několik typů pracovní obuvi, každý si může vybrat dle svých preferencí. Další podmínky a pravidla k čerpání příspěvku zůstávají nezměněné a naleznete je na intranetu v sekci benefity.
Připomínáme, že hlavním cílem je poskytnout příspěvek s jasně danými pravidly. Je důležité si tento příspěvek nezaměňovat s plnou kompenzací ceny libovolné obuvi.
Teplé oblečení (pro lékárny)
S příchodem zimního období a nové energetické situace, do které jsme se dostali, máte možnost rozšířit svůj šatník o zimní kousky, takže neváhejte a využijte možnosti objednat si mikinu či vestu. Nabídka pro všechny zaměstnance lékáren je pro Vás připravená do konce března. Objednávky se zprostředkovávají individuálně v systému Lindström. Nezáleží na tom, kdy bylo oblečení naposledy objednáno, jedinou podmínkou je aktivní pracovní poměr (nabídka se nevztahuje na zaměstnance na DPP/DPČ, zaměstnance na mateřské, rodičovské dovolené apod.).
Multisport (pro všechny)
V souvislosti se zdražováním energií a služeb na trhu navyšuje Multisport od ledna nového roku cenu u všech typů karet, a to zhruba o 25 %. Naše společnost se rozhodla pokrýt větší část navýšení ceny členství pro zaměstnance, proto se od 1. 1. 2023 cena pro zaměstnance zvýší z nynějších 540 Kč/měsíc na 590 Kč/měsíc. U doprovodné a dětské karty dochází od 1. 1. 2023 k plnému navýšení podle ceníku Multisport, a to na 1200, resp. 500 Kč/měsíc.
Připomínáme, že za svou Multisport kartu můžete platit přes Cafeterii, čímž ušetříte až 26 % z uvedených cen, proto si nezapomeňte v Cafeterii od ledna 2023 převést prostředky a nastavit nové limity na platbu Multisportu přes Cafeterii.
Pro více informací je Vám k dispozici Mgr. Magdaléna Pospíšilová, magdalena.pospisilova@drmax.cz.
Asistenční programy (pro všechny – test)
Asistenční program je trochu nové teritorium, které chceme probádat. Jedná se o firemní benefit, který pomáhá zaměstnancům při řešení různých situací – od jednoduchých a běžných úkolů až po skutečně náročné životní situace. Jedná se typicky o odborné poradenství či podporu v oblasti psychologie, práva, financí, výživy či zdravotní péče, tedy zdánlivě věcí „mimo práci“. Funguje na principu diskrétní a anonymní asistenční služby, která je realizována telefonicky, e-mailem, aplikací nebo jinou on-line platformou. V roce 2023 budeme postupně spouštět asistenční programy formou testu pro vybraný vzorek lidí ve společnosti. Zatím jsou zvažovány varianty online zdravotní péče, psychologické a právní poradny nebo nadmíru praktická možnost využití řemeslníka formou „hodinového manžela“. V tuto chvíli ladíme možnosti spolupráce a konkrétní podobu této služby. Pokud se některý z těchto programů osvědčí, zvážíme zavedení určité formy programu pro všechny zaměstnance.
Stravenky (pro všechny)
Stravenky jsou nejvyužívanější a nejčastěji diskutovaný firemní benefit, proto ho ve výčtu nemůžeme opomenout. Tady ale zatím pro Vás nemáme jasnou zprávu. Můžeme jen potvrdit, že po plánovaném a zčásti už uskutečněném navýšení základních mezd je další na řadě diskuse ohledně navýšení hodnoty stravenky. Předpokládáme, že případné rozhodnutí o navýšení stravenky a datu změny padne v průběhu prvního pololetí roku 2023.
Náborové aktivity
Příspěvek až 100 000 Kč pro kolegy na pozici farmaceutický asistent (pro lékárny – pozice FA)
Tato novinka podporuje nábor nových kolegů na pozici farmaceutický asistent v dlouhodobě obtížně obsaditelných lokalitách a v důsledku tak zlepší kvalitu pracovního života našim stávajícím kolegům. Do vybraných lokalit budeme od ledna nového roku poskytovat náborový příspěvek až 100 000 Kč se závazkem až 3 roky. Dobu (a s tím i spojenou výši) závazku lze zkrátit. Lokality budou naši regionální ředitelé kvartálně měnit podle aktuální personální situace – obdobně jako již fungující příspěvek 250 tisíc Kč pro lékárníky.
Tohoto příspěvku můžete využít i Vy – naši zaměstnanci. A to za podmínky přestěhování se z „nekrizové“ lokality a po domluvě se svým regionálním ředitelem. Příspěvek budeme novým kolegům vyplácet ve 3 částech – po zkušební době, po odpracovaném roce a po 2 letech. Seznam lokalit a podrobné podmínky najdete na intranetu v sekci Personální oddělení, Náborový příspěvek.
Náborový příspěvek pro nové kolegy (pro lékárny – pozice VL, OZ, LA, FA)
Novým kolegům na odborné pozice farmaceutický asistent, lékárník asistent či vedoucí lékárník od ledna nabídneme při nástupu na plný úvazek 20 000 Kč formou bodů do benefitního programu Cafeterie. Sjednotíme tak několik v současnosti platných náborových příspěvků a motivujeme nové kolegy k setrvání u Dr.Max po dobu nejméně 1 roku. Tento náborový příspěvek (na rozdíl od výše zmíněných 250 tisíc pro lékárníky a 100 tisíc pro farmaceutické asistenty) není omezený lokalitou – bude dostupný pro všechny nové kolegy, kteří se zaváží pracovat v Dr.Max nejméně po dobu 1 roku, a podpoříme tím všechny lékárny, do kterých aktuálně hledáme nové kolegy. První polovinu příspěvku dostanou zaměstnanci po zkušební době, druhou polovinu po prvním odpracovaném roce. Plné znění podmínek a pokyny, jak o benefit žádat, si můžete přečíst na Intranetu v sekci Personální oddělení, Seznam benefitů.
Doporuč známého (pro lékárny – pozice VL, OZ, LA, FA)
Nábor nových kolegů je pro nás dlouhodobě prioritou a vážíme si Vaší pomoci. Odměnu za doporučení známého proto vnímáme jako důležitý program, jehož prostřednictvím se nám daří motivovat Vás k aktivnímu přístupu v oblasti náboru nových kolegů do lékáren. Víte, že díky Vašim doporučením jsme od ledna do října tohoto roku přivítali už 52 nových kolegů? Každý z nich je pro nás opravdu klíčovou pomocí. Abychom Vám poděkovali a ještě více ocenili Vaši aktivní účast na náboru, od ledna nového roku navýšíme odměnu za doporučení na 50 000 Kč.
Od 1. 1. 2023 program upravujeme následovně:
• Za doporučení nového kolegy, který nastoupí na plný úvazek na pozici VL, LA či FA, získáte benefit ve formě 50 000 bodů do Cafeterie.
• 20 000 bodů Vám bude připsáno po skončení zkušební doby doporučeného, 30 000 bodů po prvním odpracovaném roce doporučeného kolegy.
• V případě zájmu je možné vyplatit benefit formou finančního příspěvku do hrubé mzdy zaměstnance. Výška benefitu bude v tomto případě snížena o odvody zaměstnavatele, proto do Vašeho základu pro výpočet mzdy přispějeme částkou 38 000 Kč.
• U volby vyplacení do hrubé mzdy bude 15 000 Kč vyplaceno po skončení zkušební doby doporučeného, 23 000 Kč po prvním odpracovaném roce doporučeného kolegy.
Plné znění podmínek a pokyny, jak o benefit žádat, si můžete přečíst na Intranetu v sekci Personální oddělení, Program doporučení.
Bližší informace k benefitům naleznete v jednotlivých článcích na intranetu v sekci Firemní benefity nebo kontaktujte personální oddělení společnosti:
• Jitka Heroutová (jitka.heroutova@drmax.cz)
– penzijní připojištění / životní pojištění;
• Ivo Jonáš, DiS. (ivo.jonas@drmax.cz)
– program Doporuč známého, školkovné, náborové příspěvky pro LA a FA, příspěvky na bydlení;
• Eliška Janovská (eliska.janovska@drmax.cz)
– obuv Santé pro zaměstnance, oblečení Lindström;
• Mgr. Magdaléna Pospíšilová (magdalena.pospisilova@drmax.cz)
– kulatá jubilea, benefit pro rodiče – poukázky pro miminka, nástupní balíčky, Multisport, vzdělávací školení soft skills;
• Ing. Tereza Mozgová (tereza.mozgova@drmax.cz)
– výročí u společnosti, členské příspěvky do profesních organizací (ČLnK a ČKFA), příspěvek na předatestační a sanitářské kurzy, benefity třetích stran (Datart, KB aj.).
Pro více informací vždy sledujte naši interní komunikaci, o novinkách budeme postupně informovat.
Personální oddělení
Foto: Archiv redakce
Strepsils
Koupit ZDE
Nové lékárny
Síť Dr.Max
Síť Dr.Max
nové lékárny
Ani tento rok se rozvoj sítě Dr.Max nezastavil a počet lékáren se zase o něco rozrostl. Všem novým týmům přejeme mnoho úspěchů a zástupy spokojených klientů.
LÉKÁRNA – holice
Nová lékárna byla otevřena 11. 7. 2022 v regionu 9 v Holicích na poliklinice. Lékárna v Holicích bude součástí SMB pod vedením PharmDr. Lenky Lamačové a VL Mgr. Barbory Špatenkové.
LÉKÁRNA – liberec
V Liberci jsme otevřeli lékárnu 29. 8. 2022, stř. 622, v OC Plaza. Povede ji OZ PharmDr. Vojtěch Grande.
LÉKÁRNA – Hradec Králové
5. 9. 2022 byla otevřena lékárna, stř. 640, na třídě E. Beneše v Hradci Králové.
Lékárna je pod vedením OZ PharmDr. Martiny Urbanové.
LÉKÁRNA – Kolín
V září jsme slavnostně otevřeli hned 2 lékárny v Kolíně a přivítali mezi námi 15 nových kolegů. Jedná se o lékárny na Poliklinice (stř. 674) a v OC TESCO (stř. 675), které i nadále budou fungovat jako samostatný subjekt LÉKÁRNA HELIOS, spol.s.r.o., pod vedením Mgr. Markéty Mauerové.
LÉKÁRNA – strakonice
Ve stejném měsíci jsme slavnostně otevřeli novou, třetí lékárnu Dr.Max ve Strakonicích, v Kauflandu, stř. 638.
LÉKÁRNA – zlín
Provoz naší nové lékárny ve Zlíně na Tř. T. Bati (objekt „OKO“) proběhl 9. 9. 2022.
Lékárnu povede VL Mgr. Jitka Mirošová a OZ Mgr. Michaela Capandová.
LÉKÁRNA – Praha-Zličín
Na konci září jsme zahájili provoz naší nové, již druhé Dr.Max lékárny v Praze OC Metropole Zličín, stř. 330, pod vedením OZ PharmDr. Judity Konczové.
LÉKÁRNA – Nový Jičín
19. 10. 2022 jsme otevřeli novou lékárnu, stř. 618, Nový Jičín, v novém obchodním centru Javor. Lékárna se zařadila do SMB nyní již 3 lékáren pod vedením OZ PharmDr. Anity Kvačkové a VL Mgr. Hanky Bočkové.
LÉKÁRNA – děčín
23. 11. 2022 byla otevřena lékárna, stř. 672, v krásných prostorách nového lékařského domu v Děčíně. Lékárna se pod vedením VL Mgr. Jiřího Sedláčka zařadila do SMB Děčín–Ústí, který vede OZ PharmDr. Tibor Kirsch.
Olynth
Koupit ZDE
Planeta Penta
Zprávy ze Skupiny
Novinky ze Skupiny
planeta penta
Dr.Max
v Evropě roste
Díky akvizici téměř 50 lékáren slovenské sítě Apotheke Slovakia významně posiluje tamní Dr.Max svou pozici. Celá transakce, kterou musí ještě posvětit Protimonopolní úřad SR, bude dokončená v průběhu roku 2023. Celkem na Slovensku v době uzávěrky fungovalo 350 lékáren Dr.Max. Slovenští kolegové rovněž oznámili spuštění prvních čtyř výdejních boxů v Bratislavě. Růstem počtu poboček se pochlubil i srbský Dr.Max, který převzal v hlavním městě Bělehradě deset lékáren řetězce Velika Apoteka. S novinkou přišli i v Polsku, kde vedle sítě lékáren Dr.Max vznikly stejnojmenné drogerie.
Co přijde po brutalismu v centru Prahy?
Penta Real Estate ze skupiny Penta Investments udělala v centru Prahy další zajímavou akvizici. Starší kancelářskou budovu v Petrské ulici, která kdysi sloužila jako automatická telefonní ústředna a kancelářská budova Spojů, vystřídají byty. Původní funkci připomíná plastika u vstupu, další hodnotná plastika zdobí fasádu. Doufejme, že se obě podaří zachovat. Architektonická soutěž už běží. Zpráva o akvizici v Petrské přichází jen krátce poté, co Penta oznámila vstup do projektu PSN na místě bývalé budovy Transgasu (třetí snímek úplně odshora) na Vinohradské třídě. Také tam se budou stavět především nové byty.
Jurkovičova cena Jurkovičově teplárně
Nejstarší architektonickou cenu na Slovensku, pojmenovanou po tamním zakladateli moderní architektury Dušanovi Jurkovičovi, získala Penta Real Estate za konverzi historické teplárny postavené podle projektu zmíněného architekta v letech 1941 až 42 ve funkcionalistickém stylu v Bratislavě. V roce 1944 ji sice zasáhly spojenecké bomby, ale po opravě mohla sloužit dál. Dnes tato slovenská industriální národní kulturní památka (od roku 2008) nově slouží jako coworkingový prostor. Inspirativní prostředí využívají korporátní klienti, start-upy nebo freelanceři. Budova bývalé teplárny vlastně tvoří centrum rezidenční a administrativní čtvrti Sky Park, jejíž tvář navrhla architektka Zaha Hadid.
Penta Developerem roku
Penta Real Estate byla vyhlášena na udílení cen CEEQA (Central & Eastern European Real Estate Quality Awards) Developerem roku. Vedle tohoto vítězství v soutěži získala také prvenství v kategorii Hotel, Leisure & Residential Development za projekt Maison Ořechovka. Ocenění CEEQA jsou všeobecně uznávaná jako nejdůvěryhodnější každoroční ocenění v oboru výstavby nemovitostí. V jejich rámci se oceňují nejlepší budovy, společnosti a profesionálové.
Silný nájemce
do Masaryčky
Pod patronátem Národního technického muzea chce Penta v příštích šesti letech vybudovat v areálu Masarykova nádraží železniční a elektrotechnické muzeum. Má vzniknout v objektu nádražního depa, a jestliže se tak stane, půjde o největší muzeum svého druhu v Česku. Jeden budoucí exponát už se představil, a sice parní lokomotiva 464.102, kterou za protektorátu vyrobili ve vysočanské kolbence.
Když archeology střídají stavbaři
Stavba hotelu Hybernská, který vzniká na bývalém drážním pozemku u Masarykova nádraží těsně přimykajícímu k severojižní magistrále v Praze, už mohla letos začít. Na místě skončil archeologický průzkum, který odhalil mimo jiné části opevnění a pozůstatky gotické brány. Průzkum prováděl tým Národního památkového ústavu. Nový hotel, který tu vyroste, bude součástí mezinárodní sítě Motel One. Hrubá stavba má být hotová do konce roku.
Nemocnice Bory
ve finiši
Už jen měsíce zbývají do otevření nemocnice Bory, která má být nejmodernější ve střední Evropě. Provozovat ji bude Penta Hospitals a má nabídnout péči téměř ve všech medicínských oborech. K dispozici tu bude 14 operačních sálů s ultramoderním zařízením, které jsou již hotové a nedávno prošly složitým desinfekčním procesem. Osm sálů je porodních. Počet lůžek v nemocnici překročí čtyři stovky, počet ordinací padesátku. Ročně plánuje nemocnice 35 tisíc hospitalizací a 350 tisíc výkonů ambulantní péče. V plném provozu má být na podzim 2023.
Rekonstrukce nemocnice v Roudnici
Už na konci příštího roku budou mít pacienti z Roudnice nad Labem a jejího okolí k dispozici až tři desítky nových lůžek následné a dlouhodobé intenzivní péče. Jednu z největších změn v nemocnici za poslední roky přinese investice skupiny Penta Hospitals za téměř 200 milionů korun. V rámci první etapy této rozsáhlé investice vybudovala nemocnice už první část oddělení intenzivní péče a už se rozjely hlavní stavební práce v rámci druhé etapy. Ty mají být dokončeny do prosince 2023, kdy by měla mít nemocnice k dispozici až třicet špičkově vybavených lůžek intenzivní péče.
Slovalco zastavilo výrobu
Slovenská hliníkárna Slovalco, ve které drží investiční skupina Penta zhruba 45% vlastnický podíl (zbytek norská společnost Norsk Hydro), se rozhodla ukončit výrobu primárního hliníku ve svém závodu v Žiaru nad Hronom. Rozhodnutí padlo jako reakce na vysoké ceny elektřiny a nedostatečné kompenzace, na které Slovalco a jiné energeticky náročné podniky na Slovensku upozorňují více než dva roky. Přesto nebyla přijata novela zákona o obchodování s emisními kvótami, která by stanovila předvídatelný rámec a výšku kompenzací na úrovni ostatních průmyslových oblastí zemí EU. „Ze stejných důvodů omezilo Slovalco objem výroby už na přelomu roku 2021, a to dodavatelům nejen pro slovenské, ale i pro evropské společnosti. Zastavením výroby bude Evropa nucena dovážet hliník ze zemí, jako je Čína nebo Rusko,“ řekl k ukončení provozu v Žiaru nad Hronom jeho ředitel kombinátu Milan Veselý. Rozhodnutí se dotklo tří stovek zaměstnanců.
Voltaren
Koupit ZDE
Vysoký tlak
Vzdělávání
Vzdělávání
Vysoký tlak
Lékárník: Dobrý den, vidím, že máte na receptu lék Perinpa. Kdo jej bude užívat?
Pharmacist: Hallo. I see you have a prescription for Perinpa.Who is it for?
Apotheker: Hallo. Sie haben ein Rezept für Perinpa. Für wen ist es?
Pacient: Je to pro mě.
Patient: It is for me.
Patient: Es ist für mich.
L: Hned to nachystám. Perinpa se užívá na různé potíže, na co ji máte vy? A jak dlouho ji už berete?
Ph: I’ll set it right away. Perinpa is used for various difficulties. What are you being treated for? How long have you been taking it?
Ap: Ich werde es gleich vorbereiten. Perinpa wird für verschiedene Schwierigkeiten verwendet. Wofür werden Sie behandelt? Und wie lange nehmen Sie es?
P: Mám to na vysoký tlak, beru ten lék už spoustu let.
P: I’m being treated for high blood pressure, I’ve been taking the medicine for years.
P: Ich bin wegen Bluthochdruck behandelt, ich nehme das Medikament seit Jahren.
L: Tak berte i nadále jednu tabletu ráno, píšu vám to na krabičku. Abyste věděl, jak na tom s tlakem skutečně jste, je dobré mít doma tlakoměr. Jak často si měříte tlak?
Ph: So keep taking one tablet in the morning. I’ll write it on the box for you. It’s recommended having a BP monitor at home, to check your pressure continuously. How often do you check your blood pressure?
Ap: Nehmen Sie also weiterhin morgens eine Tablette ein. Ich schreibe es für Sie auf die Schachtel. Es wird empfohlen, ein Blutdruckmessgerät zu Hause zu haben, um Ihren Druck zu überprüfen. Wie oft kontrollieren Sie Ihren Blutdruck?
P: Teď už se moc neměřím, ty léky mi to naštěstí drží okolo normy. Asi tak dvakrát do měsíce. Tlakoměr doma mám.
P: I don’t check myself very often anymore, fortunately the medication keeps my pressure around the norm. Maybe twice a month. I have a BP monitor at home.
P: Ich kontrolliere mich nicht so often, zum Glück halten die Medikamente meinen Druck in der Norm. Vielleicht zweimal im Monat. Ich habe ein Blutdruckmessgerät zu Hause.
L: To je dobře, připomínám jen, měřte se před užitím léků a nezapomeňte, že to mají být vždy 2–3 měření po sobě. Co je ještě důležité, doplňujte omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které pečují o cévy a zdraví srdce. Ještě k tomu doporučuji užívat hořčík –pomáhá při zvýšeném tlaku a většina z nás ho má nedostatek.
Ph: Good. Just a reminder – measure yourself before taking your medicine and don’t forget that it always should be 2–3 consecutive measurements. Additionally, keep in mind the importance of omega-3 fatty acids for healthy vessels and the heart. I recommend taking magnesium – it helps with high blood pressure and there are low levels in most of the population.
Ap: Gut. Nur zur Erinnerung – messen Sie sich vor der Einnahme Ihres Arzneimittels und vergessen Sie nicht, dass es immer 2–3 aufeinanderfolgende Messungen sollten sein. Denken Sie außerdem an die Bedeutung von Omega-3-Fettsäuren für gesunde Blutgefäße und ein gesundes Herz. Ich empfehle die Einnahme von Magnesium – es hilft bei Bluthochdruck und es gibt niedrige Werte am meisten.
P: Tak mi prosím dejte oboje, rád pro sebe něco navíc udělám.
P: I’ll be happy to do something extra for myself.
P: Okay, geben Sie mir bitte beides. Gerne mache ich etwas extra für mich.
L: To děláte dobře. Kapsle s omega-3 berte 2 ráno, po jídle. Hořčík si dávejte také dvakrát denně, ideálně ráno a večer. Doporučuji užívat oba přípravky dlouhodobě, ať z nich máte co největší užitek. Přidejte tělesnou aktivitu, pohyb má obrovský vliv na zdraví srdce a cév. Doporučuje se třikrát týdně alespoň na 30 minut. Snažte se také omezit působení stresu a pozor na nadměrný příjem soli.
Ph: Good for you! Take two omega-3 capsules in the morning, after a meal. Also magnesium twice a day, morning and evening. Long-term use is crucial to maximize the benefit. Add some sports to your routine as well, physical activity has a huge effect on the health of the heart and blood vessels. It’s recommended you exercise three times a week for at least 30 minutes. Try to avoid highly stressful situations. Also, watch of an excessive salt intake.
Ap: Schön für Sie! Nehmen Sie morgens nach einer Mahlzeit zwei Omega-3-Kapseln ein. Nehmen Sie auch zweimal täglich, morgens und abends, Magnesium ein. Eine langfristige Anwendung ist entscheidend, um den Nutzen zu maximieren. Fügen Sie Ihrer Routine auch etwas Sport hinzu, da körperliche Aktivität einen großen Einfluss auf die Gesundheit des Herzens und der Blutgefäße hat. Es wird empfohlen, dreimal pro Woche mindestens 30 Minuten lang zu trainieren. Versuchen Sie Stresssituationen zu vermeiden. Achten Sie auch auf übermäßige Salzaufnahme.
P: Děkuji, se sportem si rozumím, ale s tím stravováním to má u mě rezervy.
P: Thank you. I do well with exercise, not so much with my diet.
P: Vielen Dank. Bewegung tut mir gut, aber mit Ernährung habe ich noch Reserve.
L: Chápu, někdy je těžké všechno sladit. Dám vám ještě tento informační leták, kde najdete důležité tipy, jak můžete podpořit vaši léčbu.
Ph: I understand. Sometimes It is hard to balance everything. Here’s an Info leaflet with important tips to support your treatment.
Ap: Ich verstehe. Manchmal ist es schwierig, alles auszubalancieren. Hier finden Sie eine Infobroschüre mit wichtigen Tipps zur Unterstützung Ihrer Behandlung.
P: Děkuji, to si přečtu.
P: Alright, I’ll read it.
P: Gut, ich werde es lesen.
L: Co dalšího pro vás?
Ph: Anything else for you?
Ap: Darf's noch etwas sein?
P: Nic, takhle to je všechno, dneska nic dalšího nepotřebuju.
P: Thank you, that'd be all for now.
P: Danke, das wäre jetzt alles.
L: Máte klientskou kartu?
Ph: Do you have a client card?
Ap: Haben Sie unsere Kundenkarte?
P: Ano, hned ji najdu, mám ji v mobilu.
P: Yes, wait for just a sec. It’s on my phone.
P: Ja, Moment, es ist auf meinem Handy.
L: V pořádku. (…) Krásný den a ať nadále máte svůj tlak pod kontrolou.
Ph: OK. Keep your pressure under control and have a nice day!
Ap: OK. Halten Sie Ihren Druck unter Kontrolle und haben Sie einen schönen Tag!
nicorette
Koupit ZDE
Srdce jako zvon
Vzdělávání
Vzdělávání
srdce jako zvon
Víte, kdy začíná miminku tlouct srdce? Který vitamín přispívá k jeho činnosti? Nebo kolik krve srdce přečerpá za minutu? Zkuste si udělat test a uvidíte, co o srdci víte.
Každá otázka má JEDNU správnou odpověď.
Čtvereček musíte táhnout do stran.
1) Kolikrát za den se nám každý den stáhne srdce?
a) 1 000×
b) 10 000×
c) 100 000×
2) U trénovaného atleta-vytrvalce klesá tepová frekvence oproti netrénovanému jedinci přibližně o:
a) 10 %
b) 25 %
c) 50 %
3) Kdy začíná miminku tlouct srdce?
a) V 6. týdnu těhotenství
b) V 6. měsíci těhotenství
c) Během druhé doby porodní
4) Kolik krve přibližně srdce přečerpá za 1 minutu?
a) 0,5 litru
b) 5 litrů
c) 50 litrů
5) Srdce dospělého člověka váží 240–340 g (v závislosti na pohlaví). Jak těžké je srdce plejtváka?
a) 18 kg
b) 80 kg
c) 180 kg
6) Který vitamin má schválené tvrzení, že „přispívá k normální činnosti srdce“?
a) Vitamin A
b) Vitamin B1 (thiamin)
c) Vitamin K
7) Kdy proběhla první úspěšná transplantace srdce v naší zemi?
a) 1974
b) 1984
c) 1994
8) Ze které rostliny se získává digoxin, používaný při léčbě srdečního selhání?
a) náprstník vlnatý
b) hloh obecný
c) jmelí bílé
9) Jakou radou nejvíce prospějeme člověku se stabilizovaným srdečním selháním?
a) Aby se nedotkl skleničky alkoholu
b) Aby minimalizoval tělesnou aktivitu
c) Aby vůbec nekouřil
10) Kdy se utrhlo srdce zvonu Zikmund ve svatovítské katedrále?
a) při pohřbu Jiřího z Poděbrad (1471)
b) při pohřbu Viléma z Rožmberka (1592)
c) při pohřbu Rudolfa II. (1612)
Text: Lukáš Novotný; foto: Fotolia
Správné odpovědi: 1c, 2c, 3a, 4b, 5c, 6b, 7b, 8a, 9c, 10b
Coldrex
Koupit ZDE
Vaše kulatá jubilea 4Q 2022
Lidé
Lidé
vaše kulatá
jubilea 4Q 2022Přejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
říjen
Mgr. Hanzalíková Nikola 1. 10.
Mgr. Janoušek Miroslav 1. 10.
PharmDr. Kameníčková Pavla 1. 10.
Ing. Křížek Michal 1. 10.
PharmDr. Marvanová Pavlína 1. 10.
Turzíková Jarmila 1. 10.
Mgr. Woznicová Markéta 1. 10.
PharmDr. Kanošová Lucie 2. 10.
Mikolášová Veronika 2. 10.
Mgr. Novosadová Aneta 2. 10.
Rambousková Kamila 2. 10.
Honková Jana 3. 10.
Bc. Kašková Veronika 3. 10.
Kohutová Jana DiS. 3. 10.
Mgr. Ligocká Kateřina 3. 10.
Mgr. Peterková Monika 3. 10.
Vaňková Lenka 3. 10.
Kučová Nikola DiS. 4. 10.
PharmDr. Brusnická Martina 5. 10.
Mgr. Jáglová Kateřina 5. 10.
Adamcová Vanda 6. 10.
Ing. Pánková Hana 6. 10.
Coufalová Nikola DiS. 7. 10.
Šabatková Martina 7. 10.
PharmDr. Tůmová Jana 7. 10.
Mgr. Kujíček Jindřich 8. 10.
Potěšilová Daniela DiS. 8. 10.
Gerová Zuzana 9. 10.
Langerová Olga 9. 10.
PharmDr. Kořínek Filip 10. 10.
PharmDr. Milatová Martina 10. 10.
PharmDr. Sadílková Jana 10. 10.
PharmDr. Bramborová Lucie Ph. D. 11. 10.
Mgr. Fišnarová Jana 11. 10.
Gutzyová Milada 11. 10.
Kuchtová Hana 11. 10.
Bc. Zaisová Eva 11. 10.
Bartusková Sylva DiS. 12. 10.
Čiháková Nikola 12. 10.
PharmDr. Karafiátová Jana 12. 10.
Vachtfaitlová Ingrid 12. 10.
Basistová Zuzana 13. 10.
Čermáková Tereza DiS. 13. 10.
Mgr. Humpolíčková Jana 13. 10.
Frenková Jana 14. 10.
Mgr. Hemelíková Zuzana 14. 10.
Horváthová Karin DiS. 14. 10.
Kalousek Tomáš 14. 10.
Michalíková Monika 14. 10.
Mgr. Voyshel Anastasiya 14. 10.
Hanušová Petra DiS. 15. 10.
PharmDr. Sochorová Dudíková Ludmila 15. 10.
Mgr. Baková Michaela 16. 10.
Mgr. Koleničová Iveta 16. 10.
Zabloudilová Hedvika 16. 10.
Gonsorczyková Renata 17. 10.
Lacina Jiří DiS. 17. 10.
Lokobauerová Alice DiS. 18. 10.
Zamrazilová Dana 18. 10.
Pipková Štěpánka 19. 10.
Kistanová Marcela 20. 10.
Popovičová Dana 20. 10.
PharmDr. Švandová Monika 20. 10.
Mgr. Lederová Kateřina 21. 10.
Mgr. Soukupová Romana 21. 10.
Stanovská Lucie DiS. 22. 10.
Křížová Zuzana DiS. 23. 10.
Mojžíšová Bělová Milena 23. 10.
Dobiášová Lenka DiS. 24. 10.
Maruščák Jakub 24. 10.
Bc. Roušová Tereza 24. 10.
Křištová Simona DiS. 26. 10.
Mgr. Stejskalová Daniela 26. 10.
PharmDr. Bílik Tomáš 27. 10.
Immer Mária 27. 10.
Mgr. Veselá Petra 27. 10.
Mgr. Drtinová Petra 28. 10.
Galiová Lucie 28. 10.
PharmDr. Kaštely Jozef 28. 10.
Bínová Pavla DiS. 29. 10.
Bc. Dobiášová Marcela 29. 10.
PharmDr. Hanáková Lucia 29. 10.
Matušíková Kristýna DiS. 29. 10.
Kolníková Alena 30. 10.
Malíková Nela 30. 10.
Šantorová Zuzana 30. 10.
Zadachina Nataliia 30. 10.
Mgr. Chloupek Jaroslav 31. 10.
Kloučková Petra DiS. 31. 10.
Mgr. Levínská Lucie 31. 10.
PharmDr. Švehlová Lucie 31. 10.
LISTOPAD
Mgr. Dolinaj Tomáš 1. 11.
Mgr. Rosecká Svatava 1. 11.
Mgr. Švrčková Iva 1. 11.
Berdníková Stanislava 2. 11.
Jelenová Monika 2. 11.
Panzo Veronika DiS. 3. 11.
Polachová Renata DiS. 3. 11.
Polášková Markéta 4. 11.
Mgr. Rosecký Jan 4. 11.
Suchomelová Jana 4. 11.
Tomanová Jana DiS. 4. 11.
Vrtílková Jaroslava 4. 11.
Bc. Banasinská Vendula 5. 11.
Tobolová Drahomíra 5. 11.
Leipertová Jana 6. 11.
Mgr. Michalec Tůmová Pavlína 6. 11.
PharmDr. Velebilová Lucie 6. 11.
Mgr. Macháčková Jana 7. 11.
Mgr. Štěrbová Kateřina 7. 11.
Mgr. Štětková Lenka 7. 11.
Honsejková Martina DiS. 8. 11.
Tamášová Pavla 8. 11.
Mgr. Vorlíčková Alexandra 8. 11.
Mgr. Hutníková Michaela 9. 11.
Mgr. Myšková Lenka 9. 11.
Sopoušková Kateřina DiS. 9. 11.
Mgr. Vrubl Jaroslav 9. 11.
Píková Adriana DiS. 10. 11.
Mgr. Hrušková Katarína 11. 11.
Kopecká Tereza DiS. 12. 11.
Arpová Eva 13. 11.
Mgr. Bílá Jitka 13. 11.
Mgr. Pravdová Jana 13. 11.
Pujmanová Jana 13. 11.
Vondráčková Zuzana 13. 11.
Krbeček Vít 14. 11.
Mucinová Barbora DiS. 14. 11.
Mgr. Stuchlíková Marta 14. 11.
Mgr. Bromová Eliška 15. 11.
Kováříková Markéta 15. 11.
PharmDr. Kunčarová Lenka 15. 11.
Mgr. Bambasová Ivana 16. 11.
Mgr. Humlová Lucie 16. 11.
Mgr. Kačabová Martina 17. 11.
Macháčová Blanka DiS. 17. 11.
PharmDr. Sefa Simona 17. 11.
Mgr. Bartošová Věra 18. 11.
Grossová Dagmar 18. 11.
Krupová Klára DiS. 18. 11.
Řeháková Andrea 18. 11.
Bc. Urbánková Lenka 19. 11.
Klementová Jitka 20. 11.
Šupálková Monika DiS. 20. 11.
Mgr. Jeřábek Jakub 21. 11.
Mgr. Makara Martin 21. 11.
Mgr. Skudříková Radka 21. 11.
Klecknerová Veronika DiS. 22. 11.
Dluhošová Veronika 23. 11.
Michálková Martina 24. 11.
Poláchová Hana 24. 11.
Gumanová Milana 26. 11.
Šenková Petra DiS. 26. 11.
Mgr. Dufek Badalcová Helena 27. 11.
PharmDr. Hadačová Lucie 27. 11.
Mgr. Semecká Lenka 27. 11.
Mgr. Dědeček Roman 28. 11.
Masopustová Iveta DiS. 28. 11.
Mgr. Kameníková Andrea 29. 11.
Babiš Jakub 30. 11.
Buchtová Havlíčková Karla 30. 11.
Konečná Ivana 30. 11.
Linek Patrik 30. 11.
Zochová Sylvie 30. 11.
PROSINEC
Bochová Michaela 1. 12.
Hocká Klára 1. 12.
Mgr. Krejčíková Šárka 1. 12.
PharmDr. Kučerová Barbora 2. 12.
Petrová Hana 2. 12.
Bc. Šindelářová Valerie DiS. 2. 12.
Mgr. Kokešová Šárka 3. 12.
Petrová Dita 3. 12.
Režná Hana 3. 12.
Černovická Lada 4. 12.
Šotková Tereza DiS. 4. 12.
Zemanová Tereza DiS. 4. 12.
Bc. Krupičková Kateřina DiS. 5. 12.
Mgr. Michalská Martina 5. 12.
Balcová Diana 6. 12.
Jirotková Petra 6. 12.
Rimská Lucie 6. 12.
Mgr. Štamberková Helena 6. 12.
Mgr. Veselý Libor 6. 12.
Zhavoronok Evgeniia 6. 12.
Burdová Lenka 7. 12.
Chrapková Veronika 7. 12.
Svobodová Alena 7. 12.
Špaleková Veronika DiS. 7. 12.
Jeriová Elena 9. 12.
Mgr. Kendrová Silvia 11. 12.
Mgr. Pejřimovská Veronika 11. 12.
Diamantová Veronika 12. 12.
Judičáková Zuzana DiS. 12. 12.
Maroulová Vilma 12. 12.
PharmDr. Pohlová Zuzana 12. 12.
Škarvadová Veronika 12. 12.
Prokopová Kateřina 13. 12.
Mgr. Vágner Lukáš 13. 12.
Mgr. Havriľaková Simona 14. 12.
Mgr. Melcrová Marie 14. 12.
Bc. Knesl Ivo 15. 12.
Kubištová Tereza 15. 12.
Mašerová Jana 15. 12.
Pěnčíková Jana 15. 12.
PharmDr. Tanuška Kristina 15. 12.
Angetterová Věra DiS. 16. 12.
Lišková Jana 16. 12.
Mgr. Šašinková Šárka 16. 12.
Mgr. Šeligová Karolína 16. 12.
Ing. Dobeš Tomáš 17. 12.
Hrbáčová Nováková Kateřina DiS. 17. 12.
Kamas Barbora DiS. 17. 12.
Mgr. Karas Jakub 17. 12.
Kresta Petra 17. 12.
Fafejtová Kateřina 18. 12.
Mgr. Mikula Daniel 18. 12.
PharmDr. Šálková Lucie 18. 12.
Mgr. Pillmayerová Anna 19. 12.
Mgr. Šimková Kristýna 19. 12.
Filipiová Kateřina DiS. 20. 12.
Hrazdíra Michal 20. 12.
Mgr. Kaňoková Aneta 21. 12.
PharmDr. Ryglová Helena 22. 12.
Levická Libuše 23. 12.
Poláček Tomáš 23. 12.
Benešová Michaela DiS. 24. 12.
Ing. Horák Daniel 24. 12.
Mgr. Tkočová Martina 24. 12.
Ing. Kotrlová Plevová Karla 26. 12.
Lakomá Nikola DiS. 26. 12.
PharmDr. Kopecká Ivana 27. 12.
Maryšková Lenka 27. 12.
Mgr. Doskočilová Blanka 28. 12.
PharmDr. Hošická Monika 28. 12.
Raipertová Daniela 28. 12.
Smutná Dagmar 28. 12.
Francová Gabriela 29. 12.
Růžičková Lucie 30. 12.
Zelinková Zdeňka 31. 12.
ViaPharma
říjen
Ondráčková Šárka 6. 10.
Bc. Spilka Petr 6. 10.
Vašíčková Lenka 12. 10.
Jehličková Blanka 13. 10.
Kraček Aleš 23. 10.
LISTOPAD
Pulchartová Gabriela 8. 11.
Maloňová Anna 16. 11.
Tržická Josefína 17. 11.
Popovych Lyubov 26. 11.
Javůrková Kristýna 27. 11.
PROSINEC
Kuňáková Vlasta 21. 12.
Maršíková Alena 22. 12.
Bionect
Koupit ZDE
Vaše kulatá jubilea 1Q 2023
Lidé
Lidé
vaše kulatá
jubilea 1Q 2023Přejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
LEDEN
Procházková Eva 1. 1.
Bc. Davidová Barbora 2. 1.
Hrubá Andrea 2. 1.
Lišková Drahomíra 2. 1.
Majchráková Klára 2. 1.
Filipová Marta DiS. 3. 1.
Pisaříková Martina DiS. 3. 1.
Mgr. Roubalová Jana 3. 1.
Tylšarová Soňa 3. 1.
Kujínková Anna DiS. 4. 1.
Mgr. Pelikánová Marta 4. 1.
Mgr. Prokofeva Daria 4. 1.
Hříbalová Martina 5. 1.
Hymplová Petra 5. 1.
Mgr. Hlaušková Sylvie 6. 1.
Sázavská Daniela 6. 1.
Zápotočná Zdenka 6. 1.
Mgr. Halířová Martina 7. 1.
PharmDr. Helcman Martin 7. 1.
PharmDr. Hrochová Kateřina 7. 1.
Faltová Markéta 8. 1.
Mgr. Lauryn Vilém 8. 1.
Poncarová Eliška 8. 1.
Mgr. Senčaková Ludmila 8. 1.
Staniszová Tereza 8. 1.
Mgr. Štefl Václav 8. 1.
Mgr. Hef'yuk Hanna 9. 1.
Mgr. Kotrasová Lenka 9. 1.
Mgr. Pleskačová Renáta 9. 1.
Vávrová Karolina 9. 1.
PharmDr. Holmanová Michala Ph. D. 10. 1.
Mgr. Ovesná Irma 12. 1.
Svrčinová Natálie DiS. 12. 1.
Chromková Lucie DiS. 13. 1.
Mgr. Krčmová Eva 13. 1.
Bc. Krnáčová Zuzana 13. 1.
Mgr. Haasová Michaela 14. 1.
Tupcová Miloslava 14. 1.
Mgr. Vojtěšek Kristýna 14. 1.
Brožovská Sandra DiS. 15. 1.
Mgr. Štěpánková Marie 15. 1.
Steiner Martin DiS. 16. 1.
Mgr. Havelková Adéla 17. 1.
PharmDr. Korejčíková Tereza 17. 1.
Mgr. Pituková Anna 17. 1.
Buřilová Martina 18. 1.
Mgr. Drahová Simona 18. 1.
Mgr. Košková Alena 18. 1.
Mgr. Madeja Michal 18. 1.
Bc. Beštová Veronika DiS. 19. 1.
Mgr. Karásková Veronika 19. 1.
Kartáková Michaela 19. 1.
Mgr. Konkoľ Karol 19. 1.
Pánková Tereza 19. 1.
Zichová Iva 19. 1.
Majerová Tereza DiS. 21. 1.
Slavíčková Alena 21. 1.
Mihovk Viktoriia 22. 1.
Růžičková Hana 22. 1.
Mgr. Barotová Jana 23. 1.
Bc. Bílý Ladislav DiS. 23. 1.
Marková Šárka 23. 1.
Bc. Prachniarová Veronika 23. 1.
Mgr. Šuláková Hana 23. 1.
Tilnyak Lyubov 23. 1.
Vaněčková Miluše 23. 1.
Imr Radka 24. 1.
Jančíková Hana 24. 1.
PharmDr. Kruber Petra 24. 1.
Mgr. Šebelová Zuzana 24. 1.
Mgr. Černá Šárka 25. 1.
Metenko Maryna 25. 1.
Mgr. Stasula Yuliia 25. 1.
Bozseníková Jaroslava DiS. 26. 1.
Navrátilová Dagmar DiS. 26. 1.
PharmDr. Nováková Jana 26. 1.
Mgr. Wewiorková Kateřina 26. 1.
PharmDr. Pazderská Barbora 27. 1.
Mgr. Zuzaníková Helena 28. 1.
Mgr. Hvolková Simona 29. 1.
Kubánek Martin DiS. 29. 1.
Kubíčková Veronika 30. 1.
Bc. Pavur Michal 30. 1.
Ing. Čučková Veronika 31. 1.
ÚNOR
Mgr. Kapustková Petra 1. 2.
Sovadinová Jana 1. 2.
Vrzalová Martina 1. 2.
PharmDr. Titlová Eva 2. 2.
Volf Vít 2. 2.
Florián Jan 3. 2.
Jelínková Věra DiS. 3. 2.
Mgr. Mádrová Jitka 3. 2.
PharmDr. Neprašová Marie 3. 2.
Podešvová Marie DiS. 3. 2.
Mgr. Boltevska Malakjan Bisera 4. 2.
Kushneryk Oksana 4. 2.
Mgr. Birková Agáta 5. 2.
Jančíková Andrea 5. 2.
PharmDr. Marszalková Petra 5. 2.
PharmDr. Matoušková Kateřina 5. 2.
Bukovjanová Eva 6. 2.
Mgr. Langerová Hana Ph. D. 6. 2.
Mgr. Masiarčin Matej 6. 2.
Mgr. Nový Petr 6. 2.
Ing. Tlustý Miroslav 6. 2.
Uchytilová Jana 6. 2.
Válková Milena 6. 2.
Mgr. Landová Radka 7. 2.
Nohavová Jiřina 7. 2.
Přívratská Monika 7. 2.
Hykšová Jana 8. 2.
PharmDr. Šimek Rostislav 8. 2.
Hubáček Robin 9. 2.
Mgr. Kotras Patrik 9. 2.
PharmDr. Nesvadbová Eliška 9. 2.
Bc. Vaníčková Barbora 10. 2.
Dvořáková Ester DiS. 11. 2.
PharmDr. Plisková Radka 11. 2.
Rajdlová Petra 11. 2.
Urbanová Kateřina DiS. 11. 2.
PharmDr. Zádrapová Iva 11. 2.
PharmDr. Binder Jiří Ph. D. 12. 2.
Libichová Dita 12. 2.
Brumovská Dana 13. 2.
Mgr. Macková Romana 13. 2.
Moravcová Halina 13. 2.
Mgr. Preiss Přemysl 13. 2.
Vaňková Michaela DiS. 13. 02.
Sitková Kateřina DiS. 14. 2.
Bartůňková Klára 15. 2.
Kuklová Hana 15. 2.
Mgr. Matošková Jana 15. 2.
Matyášová Lenka DiS. 15. 2.
Ujková Barbora DiS. 16. 2.
Loukotová Jana 17. 2.
Tunysová Michaela 17. 2.
PharmDr. Veličková Zuzana 17. 2.
Mgr. Geletová Ivana 18. 2.
Holečková Alena 18. 2.
Mgr. Hurbanová Eva 18. 2.
Korniová Jiřina 18. 2.
Mgr. Pšeničková Jana 18. 2.
Mgr. Strnadová Pavla 18. 2.
Mgr. Nevolová Ivana 19. 2.
Mgr. Vančuříková Marie 19. 2.
Janošcová Radka 20. 2.
Mgr. Janovská Zuzana 20. 2.
Kuchařová Marcela 21. 2.
Matochová Iva 21. 2.
PharmDr. Sychra Pavel 21. 2.
Mgr. Alexová Pavlína 22. 2.
Mgr. Langrová Vladimíra 22. 2.
PharmDr. Mikšovská Veronika 22. 2.
Sikytová Anna 22. 2.
Cîrdei Ludmila 23. 2.
Mgr. Malovaná Monika 23. 2.
Matýsková Eva DiS. 23. 2.
Ing. Mondeková Veronika 23. 2.
Raputová Nikola DiS. 23. 2.
Ing. Štěpánková Zuzana 23. 2.
PharmDr. Vrbová Hana 23. 2.
Hílková Romana 24. 2.
Mgr. Kubas Miroslav 24. 2.
Matýšková Michaela 24. 2.
Václavková Pavlína 24. 2.
Veselá Barbora DiS. 24. 2.
Černá Linda DiS. 25. 2.
Kratochvílová Monika DiS. 25. 2.
Mgr. Křivská Eva DiS. 25. 2.
PharmDr. Walach Zuzanna 25. 2.
Gvušč Adam 26. 2.
Mgr. Holubová Lucie 26. 2.
Matiašková Barbora 26. 2.
Mgr. Miková Renata 26. 2.
Režná Eliška DiS. 26. 2.
Mgr. Slováčková Kristýna 26. 2.
Mgr. Vrublová Renáta 26. 2.
Bromová Hana 27. 2.
Bc. Galko Tomáš 27. 2.
PharmDr. Drábková Lucie 28. 2.
Finkousová Iva 28. 2.
Mgr. Ošťádalová Dominika 28. 2.
PharmDr. Soukupová Andrea 28. 2.
Šedivá Jitka 28. 2.
Mgr. Štourač Petr 28. 2.
Šupinová Monika DiS. 28. 2.
Vičíková Michaela 28. 2.
BŘEZEN
Bojková Barbora DiS. 1. 3.
PharmDr. Durišíková Michaela 1. 3.
Kiedroňová Marcela 1. 3.
Marjovová Patrícia 1. 3.
Šamárková Libuše DiS. 1. 3.
Škultétyová Adriána 1. 3.
Uldrichová Věra 1. 3.
Hammerová Irena DiS. 2. 3.
Župina Richard 2. 3.
Mgr. Haľama Martin 3. 3.
Chlebušová Barbora DiS. 4. 3.
PharmDr. Konečná Věra 4. 3.
Petrová Jana DiS. 4. 3.
Vokrouhlík Josef 4. 3.
Korvasová Ludmila 6. 3.
Mgr. Kuznetsova Valeriya 6. 3.
Mgr. Markgrafová Vladimíra 6. 3.
Hrábková Nataša 7. 3.
Masař Josef DiS. 7. 3.
Mgr. Mazuráková Paulína 7. 3.
Flídrová Jana 8. 3.
Gerlich Aneta DiS. 9. 3.
Mgr. Petríková Andrea 9. 3.
Bartyzalová Renata 10. 3.
Klementová Marie 10. 3.
Mgr. Kolařík Radomil 10. 3.
Mgr. Králíčková Ivana 10. 3.
Ostrejšová Vendula 10. 3.
Sztaroszta Natália DiS. 10. 3.
PharmDr. Kinovičová Petra 11. 3.
PharmDr. Korčáková Hana Ph. D. 11. 3.
Mgr. Schwarzová Jana 11. 3.
Šimáčková Gabriela 11. 3.
Byrtusová Andrea 12. 3.
Bc. Dobrovodská Tereza 12. 3.
Freharová Jitka 12. 3.
Minarovič Irena 12. 3.
Trefilová Ester DiS. 12. 3.
Cvrčková Martina 13. 3.
Rubnerová Gražyna 13. 3.
Mgr. Tomášik Matúš 13. 3.
Hubková Lenka 14. 3.
Mgr. Nováková Monika 14. 3.
Solarská Sylvie DiS. 14. 3.
Střípek Jiří DiS. 14. 3.
Mgr. Nachtigalová Adriana 15. 3.
Smetanová Pavla 15. 3.
Kočírková Alžběta 16. 3.
Pelantová Natalie 16. 3.
Mgr. Brožová Petra 17. 3.
Litová Karin 17. 3.
Mošanská Lucie DiS. 17. 3.
Stryšovská Jana 17. 3.
Tamaryšková Marie DiS. 17. 3.
Mgr. Pospíšilová Magdaléna 18. 3.
PharmDr. Škvařilová Marie 18. 3.
Jaňovková Ivana 19. 3.
Sedláčková Romana 19. 3.
Mgr. Stuchlíková Alžběta 19. 3.
Rojíková Lada 20. 3.
Frantová Monika 21. 3.
Mgr. Mečiaková Jana 21. 3.
Mgr. Polláková Simona 21. 3.
Mgr. Bártová Michaela 22. 3.
Ing. Bečka Stanislav 22. 3.
PharmDr. Dvořáková Pavlína 22. 3.
Luňáková Hana DiS. 22. 3.
Mgr. Mojžíšková Hana 22. 3.
Molová Dominika 23. 3.
PharmDr. Nevšímalová Petra 23. 3.
Šilerová Šárka 23. 3.
Mgr. Valušáková Karolína 23. 3.
Mgr. Čontofalská Natália 24. 3.
Kryshtal Lesia 24. 3.
Radová Zuzana DiS. 24. 3.
Mgr. Čambalová Renáta 25. 3.
Hodisová Lucia 25. 3.
Chovancová Miriam 25. 3.
Ing. Jelínek Vladimír 25. 3.
Rozbořilová Lenka 25. 3.
Mgr. Svobodová Pavla 25. 3.
Mgr. Víšková Michaela 25. 3.
Brožová Markéta DiS. 26. 3.
Bc. Kostelecká Olšanová Petra DiS. 26. 3.
Vojtíšková Adriana 27. 3.
Voslářová Ivana 27. 3.
Mgr. Chmielová Marcela 28. 3.
Mgr. Kadlčková Markéta 29. 3.
Mgr. Kozáčková Daniela 29. 3.
Mgr. Ungermannová Lenka 29. 3.
Bc. Hronková Monika 30. 3.
Malinová Stanislava 30. 3.
Viktorinová Božena 30. 03.
Drahošová Stanislava 31. 3.
Mgr. Elblová Pavla 31. 3.
Mgr. Kondelová Alena 31. 3.
Záděrová Vladimíra 31. 3.
ViaPharma
LEDEN
Slanec Pavel 2. 1.
Špitálová Marcela 6. 1.
Šalounová Věra 7. 1.
Nováková Eva 20. 1.
Galocz Lukáš 28. 1.
ÚNOR
Szenek Katalin 1. 2.
Veškrnová Libuše 2. 2.
Čtrnáctá Lucie 10. 2.
Ing.Seget Tomáš 10. 2.
Krobothová Hilda 13. 2.
Bc.Foltová Tereza 16. 2.
Ivanovová Iva 16. 2.
Kořínková Kateřina 16. 2.
Šafaříková Barbora 28. 2.
BŘEZEN
Karafiát Tomáš 7. 3.
Ing. Procházka Milan 17. 3.
Říhová Alena 18. 3.
Mgr. Kapicová Zieglerová Jindra 24. 3.
Výročí u společnosti 4Q 2022
Lidé
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTI 1Q 2023VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Mgr. Eva Augustínová
Jana Barešová
Bc. Barbora Blablová
Nikola Blažková DiS.
Bc. Barbora Davidová
Mgr. Dana Djadiková
Bc. Tereza Dobrovodská
Mgr. Zuzana Drobná
Pavla Dudková
PharmDr. Marek Farkašovský
Mgr. Michaela Fišarová
PharmDr. Anna Frabšová
Mgr. Hana Gradková
Mgr. Milada Grandová
Lucie Halaksová
Mgr. Jitka Hánová
Dana Havrdová
Alice Hlostová DiS.
Mgr. Petra Hrancová
Světlana Charouzková
Lucie Chromková DiS.
PharmDr. Kateřina Jandovská
Petra Jarošová
Mgr. Jakub Jeřábek
Ilona Ježková
Mgr. Gabriela Kašparová
Vít Kocián
Lucie Kočková DiS.
PharmDr. Kristýna Kratěnová
PharmDr. Petra Kruber
PharmDr. Hana Krýdová
PharmDr. Blanka Křivková
Veronika Kubíčková
Mgr. Dana Kubzová
Lucie Kučerová
Kateřina Lauková
Mgr. Barbora Lazorová
Anetta Lukášová DiS.
Adéla Lžičařová DiS.
Zdeňka Macháčková
Mgr. Olena Makarochkina
Lucie Malinová
Šárka Matýšková
Mgr. Martina Medveďová
Mgr. Martina Michalská
Petra Mištová
PharmDr. Jana Nováková
Lenka Opálková DiS.
Monika Pallová
Kamila Plašilová
Marcela Poledníková
Mgr. Daria Prokofeva
PharmDr. Martina Ptáčková
Tereza Rejmont DiS.
Markéta Sklenářová DiS.
Mgr. Karolína Skotnicová
Kateřina Slivková DiS.
Žaneta Sobotíková
Lenka Strnadová
Gabriela Svobodová
PharmDr. Ivana Szalayová
PharmDr. Stanislav Šebesta
Jitka Šímová
PharmDr. Zuzana Šturmová
Mgr. Jan Tomiška
Jana Trčková
Danuše Valtrová
Pavlína Večerková
Pavlína Vlachová
Mgr. Jitka Vyskočilová
Adriana Zajíčková
Marcela Zbejvalová
Renáta Ziková DiS.
Naďa Žylová DiS.
10 let
Václav Babulík
Mgr. Jana Barotová
Romana Bartáková
PharmDr. Eliška Bednářská
Mgr. Michal Beran
Jitka Bernatová
Mgr. Agáta Birková
Leona Böhmová
PharmDr. Eva Boucníková
Jitka Brázdová
Jitka Brichová
Alena Bukáčková
Martina Cidlinová
Romana Ciencialová
Iveta Císařová
PharmDr. Lucie Černá
Iveta Dimitrov DiS.
Veronika Dluhošová
Hana Dolečková
Stanislava Drahošová
Mgr. Marcela Drašarová
Lenka Dvořáková
Romana Fialová
Bronislava Fojtíková
Mgr. Hana Geršlová
Lucie Hajšmanová
Eva Hanáková
Vladimíra Harenčáková
PharmDr. Jiří Holoubek
Alžběta Holoubková
Monika Hořejší
Nataša Hrábková
PharmDr. Helena Hricová
Mgr. Milena Hylenková
Marcela Chocholáčová
Mgr. Alena Jaworská
PharmDr. Martin Jirkovský
MUDr. Irina Jokešová
Mgr. Dana Kaltenbrunerová
Naděžda Kiliánová
Mgr. Lenka Kleinová
Lenka Klimecká
PharmDr. Jana Kneiflová
Zuzana Knězová
Jana Kohútová
Marta Komůrková
Ivana Kotapková
Aneta Krebsová
Hana Kudělková
Marcela Kuchařová
Bohumila Kukučková
PharmDr. Martina Kvašinská
Alena Ledvinová
Kateřina Lišková
Věra Lysáčková
Alena Lysáková
Mgr. Helena Machaňová
Mgr. Kamil Marták
Jana Masopustová
Jana Mašerová
Mgr. Lenka Matulová
Mgr. Karina Matuszková
PharmDr. Lenka Měřičková
Zuzana Mikulcová
Irena Minarovič
Mirjam Mitrengová
Lucie Neupauerová
Mgr. Ivana Nevolová
Lenka Nováková
Jaroslava Otradovská
Eva Ouzká
Mgr. Jolana Peřinová
Taťána Piechowiczová
PharmDr. Miluše Poláková
Hana Polášek Sehnalová
Mgr. Mariola Polochová
Mgr. Lenka Popková
Mgr. Hana Portová
Alena Porubová
Jarmila Pragerová
Bc. Veronika Prachniarová
Dita Procházková
Dana Prudká
Mgr. Lucie Puchnerová
Jana Pujmanová
Eva Racková DiS.
Mgr. Petra Rálišová
Stanislava Renzová
Mgr. Radmila Rudolfová
Edita Říhová
PharmDr. Irena Samková
Petra Slavatová
Silvie Slováková
Jana Smolová
Miluše Soukupová
Soňa Stáhl
Mgr. Kristýna Stará
Lenka Stehlíková
Hana Steinerová
Jana Svojšová
Mgr. Petra Šandová
Mgr. Petra Ščerbová
Ing. Veronika Šestáková
Renáta Ševčíková DiS.
Pavla Šmídová
Mgr. Mária Špirengová
Polinová
Mgr. Ilona Štefková
Mgr. Kateřina Šubertová
Mgr. Miloslava Tichá
Marcela Váchalová
Mgr. Jana Váchová
Libuše Vanková
Michaela Vařeková DiS.
Jarmila Včelišová
Mgr. Dana Veselá
Mgr. Libor Veselý
Marcela Vorlová
Mgr. Jitka Vosecká
Dominik Vykus DiS.
PharmDr. Petra Wija
Mgr. Irena Wolkerová
Petra Zajícová
Dana Zamrazilová
Andrea Zbořilová
PharmDr. Erika Železná
15 let
PharmDr. Kateřina Formánková
Bohdana Hrubešová
Marie Hubičková
Ing. Tomáš Kořenek
Mgr. Halina Křižanová
Markéta Kubešová
Ing. Jitka Maroušková
Martina Mokrá
Dana Pospěchová
20 let
Mgr. Petr Bolom
Mgr. Jana Doleželová
Jana Kovaříková
Vilma Maroulová
PharmDr. Radmila Šmardová
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Petr Bolcek
Martin Sionko
Filip Veškrna
15 Let
Jan Hajda
20 Let
Hilda Krobothová
Ing. Jiří Sacha
Iva Teprová
25 let
Věra Blechová
Clearblue
Máte vybráno?
Výročí u společnosti 1Q 2023
Lidé
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTI 1Q 2023VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Mgr. Olga Astakhova
Nela Beránková
Mgr. Bisera Boltevska Malakjan
Veronika Bortčová DiS.
PharmDr. Lucie Bramborová Ph.D.
Nikola Canibalová DiS.
Veronika Čavojová
Naděžda Diasová
Mgr. Mária Dobrodenková
Bc. Tereza Dušková
Martina Dvořáková DiS.
Bc. Zdeňka Dvořáková DiS.
Kateřina Fritschová
Jana Greplová
Mgr. Romana Grodzová
Ivan Gusev
Jana Hrnčířová DiS.
Irena Hromádková
Pavla Imamovič
Mgr. Markéta Kabelková
Bc. Daniel Kebis
Mgr. Věra Kerclová
Mgr. Ondřej Klenotič
Jana Klímová
Barbora Knýblová
Jana Kočí
Martina Koláčková
Mgr. Lenka Kolomazníková
Jana Kotálová
Mgr. Zuzana Kvetová
Bc. Veronika Lhotková DiS.
Mgr. Lucie Lukesová
Mgr. Veronika Lžičařová
PharmDr. Pavla Macáková
Jarmila Macháčková
Tereza Majerová DiS.
Mgr. Anežka Martinková
Marcela Martynková
Mgr. Josef Mašek
PharmDr. Miroslav Mitro
Mgr. Kamila Moravcová
PharmDr. Jana Novotná
Lucie Otisková
Kateřina Palečková
Gabriela Pojmanová
Dana Popovičová
Mgr. Lenka Procházková
Katarína Rychnavská
Petra Sedláčková
Lenka Semerádová
Renáta Slabá
Tereza Smetanová
Ing. Monika Staňková
Veronika Stowasserová DiS.
Bc. Roman Šafář
Karla Štrambachová
Mgr. Renáta Tomašíková
Eva Tomášiková
Kateřina Urbanová DiS.
Mgr. Lenka Valášková
Lucie Vybíralová DiS.
Petra Wágnerová
Eva Zabloudilová
Mgr. Aneta Zappe
Iveta Žáková
Monika Žembová
10 let
Barbora Barčová DiS.
Stanislava Berdníková
Mgr. Dominika Bortňáková
Mgr. Klára Brožková
Mgr. Diana Cieslarová
Kristýna Čmelíková
Radka Dvořáková
Mgr. Jana Ešnerová
Renata Fungáčová
Mgr. Jiří Fuxa
PharmDr. Zuzana Hanáková Ph.D.
Ing. Mgr. Lucie Hanousková
PharmDr. Petr Harant
PharmDr. Iva Hlaváčová
Ilona Honzáková
Mgr. Kateřina Hořická
Nikola Hrabová
Mgr. Petr Jeniš
Mgr. Andrea Jiříková
Olena Klympušová
Hana Kmotrasová
Mgr. Marie Kolínová
Mgr. Eva Kopecká
Mgr. Hana Krasulová
Mgr. Eva Krčmová
Veronika Krebsová DiS.
PharmDr. Kateřina
Kropáčková
PharmDr. Kateřina Latková
Mgr. Simona Lukášová
Mgr. Martina Lukešová
Jana Mackovčiaková
Kateřina Macháčková
Kateřina Morkesová DiS.
Mgr. Andrea Němcová
PharmDr. Lenka Nosková
Jiřina Novotná
Ing. Hana Pánková
Mgr. Dagmar Pavelčíková
Věra Petrů DiS.
Kateřina Popelková
Lenka Salayová
Mgr. Dana Sichová
Ivana Sklenářová DiS.
Mgr. Marie Slavíčková
Dagmar Soares
Mgr. Kristýna Šetková
Tereza Šotková DiS.
PharmDr. Milena Švecová
Miluše Vaněčková
Veronika Vaňková
PharmDr. Marie Vašková
Jana Veselá
Oldřiška Zapletalová
Mgr. Michaela Zdarsová
Lenka Žličařová
15 let
Hana Bromová
PharmDr. Alena Buriánková
Radka Čapková
Petra Darnady DiS.
Kateřina Dolíhalová
Mgr. Miloslav Fialka
Tomáš Jáchim
PharmDr. Tibor Kirsch
Jana Klámrtová
Mgr. Jarmila Kotková
Lenka Lachmanová
Zlatuše Marešová
Mgr. Jana Matošková
Libuše Musilová
Monika Mužíková
Mgr. Eva Nováková
Mgr. Pavla Papicová
Štěpánka Pipková
Dagmar Rychtaříková
Martina Víchová
20 let
Jaroslava Kubíčková
Mgr. Radomíra Svačinová
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Ion Boescu
Lucie Čtrnáctá
Jana Drinková
Josef Chumchál
Bc. Jan Kopecký
Iuliana Stefan
Filip Veškrňa
Ivan Vicev
Ivanna Yurkevych
Veronika Zachová
10 Let
Petra Dryáková
Mgr. David Kubát
Ing. Petra Obdržálková
Bc. Jaroslava Pilečková
Petra Sklenářová
Jakub Tajmar
15 Let
Milan Brabec
Michal Slíva
20 let
Ing. Martina Šprachtová
30 Let
Monika Lankašová
Kazuistiky
Vzdělávání
Vzdělávání
Kazuistiky
SEDMNÁCTILETÝ DOSUD ZDRAVÝ CHLAPEC, STUDENT GYMNÁZIA, MĚL V OSOBNÍ ANAMNÉZE POUZE RESPIRAČNÍ INFEKTY A ČASTĚJŠÍ VÝSKYT LABIÁLNÍHO OPARU. BYL OČKOVÁN DLE OČKOVACÍHO KALENDÁŘE, NAVÍC PROTI MENINGOKOKU C. POTÍŽE ZAČALY JEDEN DEN PŘED PŘIJETÍM, KDY SE NECÍTIL DOBŘE, ZVRACEL.
Následující den ho začala bolet hlava, během dne se stav nelepšil, k večeru začal být somnolentní, dezorientovaný, prohlubovala se kvalitativní i kvantitativní porucha vědomí. Po přijetí na naše pracoviště ve večerních hodinách byly na kůži již patrny petechie. Bylo výrazně vyjádřeno horní i dolní meningeální dráždění. Kromě dalších vyšetření bylo provedeno vyšetření mozkomíšního moku s nálezem purulentního zánětu. Vykultivována byla Neisseria meningitidis séroskupiny B. Chlapec byl ihned po příjmu zajištěn antibiotiky (cefotaxim i.v) a další symptomatickou léčbou. Stav vědomí se zlepšil během 24 hodin. Propuštěn byl po 12 dnech bez neurologického deficitu. Po nutné rekonvalescentní době se vrátil k plné zátěži včetně studia na gymnáziu.
Roháčová H.; Meningokokové infekce. Remedia 2014; 24(5), 407–410
PACIENT, R. 1995, 70 KG, DISPENZARIZOVÁN PRO ASTMA BRONCHIALE, ATOPICKOU DERMATITIDU, POLYVALENTNÍ ALERGII NA INHALAČNÍ ALERGENY (ROZTOČE, PLÍSNĚ, KONĚ, KOČKU, PELYNĚK, AMBROZII, PAMPELIŠKU, BŘÍZU, LÍSKU A JABLKO). BEZ PORUCHY IMUNITY. JIŽ PŘI LÉČBĚ ALERGIÍ JE U PACIENTA PATRNÁ HORŠÍ COMPLIANCE.
Pacient přichází pro 3 měsíce trvající nález kondylomat. Doposud léčen v dermatovenerologické ambulanci lokálně dusíkem a podofylinem, ale bez efektu. Nasazen Isoprinosine v doporučeném schématu 2–2–2 po dobu 5 dnů v týdnu, 2 týdny po sobě a takto opakováno celkem 3 měsíce. Efekt byl ovšem jen mírný. Po vybrání léčby dochází zase ke zhoršení lokálního nálezu, na plánovanou kontrolu ovšem pacient nepřišel. Přichází po 3 měsících se zhoršením nálezu – nasazen Isoprinosine 500 mg tbl 2–2–2 pravidelně v denním užívání 2 měsíce a pak 3 měsíce doporučené (přerušované) schéma 5 dnů v týdnu, které vedlo k vymizení kondylomat (v kombinaci s lokální léčbou). Doposud chodí na kontroly a je bez recidivy kondylomat.
Tichá M.; Isoprinosine – kazuistiky; Dermatol. praxi 2021; 15(1): 53–56
PRVNÍ ZMÍNKA O TOXICKÉM POŠKOZENÍ JATER KOMBINACÍ AMOXICILINU S KYSELINOU KLAVULÁNOVOU POCHÁZÍ Z ROKU 1988. OD TÉ DOBY BYLO DOSUD PUBLIKOVÁNO 208 PACIENTŮ S TÍMTO TYPEM POŠKOZENÍ JATER. K MANIFESTNÍ LÉZI DOCHÁZÍ PRŮMĚRNĚ 25. DEN OD ZAHÁJENÍ LÉČBY.
Podle charakteru léze je možno rozlišit poškození hepatocelulární, cholestatické a smíšené. Žena (68let) 5 týdnů před objevením se ikteru byla léčena pro zánět středního ucha Augmentinem. Tři dny před objevením se ikteru pociťovala nevolnost, následovala světlá stolice a tmavá moč. Posléze se objevil i pruritus (biochemicky markery hepatitid, autoprotilátky včetně známek obstrukce žlužového stromu, kontrolováno cholangiopankreatikograficky, shledány negativně).
Rebiopsie po měsíci odkryla cholestatickou jaterní lézi se znaky zřetelného, ještě však mírného poškození intraparenchymatózních žlučovodů se znaky chronické hepatitidy. Znaky chronicity neodpovídají údaji o nedávném užívání Augmentinu, spíše se jedná o souběh akutní toxické léze a primární biliární cirhózy či overlap syndromu s cholestázou po Augmentinu. Po nasazení kyseliny ursodesoxycholové (Ursosan), ademetioninu (Transmetil) navzdory poměrně dramaticky vypadajícím hodnotám bilirubinu a jaterních testů probíhalo onemocnění benigně bez projevů jaterní insuficience. U pacientky se postupně upravila hladina bilirubinu v odstupu 10 týdnů od objevení se icteru. Za látku zodpovědnou za vznik jaterní poruchy je považována kyselina klavulanová, mechanismus vzniku léze však není přesně znám, pravděpodobně se jedná o imunoalergický proces.
Adamec S. et al; Kombinace amoxicilinu s kyselinou klavulanovou jako příčina toxického poškození jater. Interní Med. 2002; 4(3): 145–146
Text: Lukáš Dobrovolný, foto: Fotolia
Virostop
Koupit ZDE
Zázvorovník lékařský
Přírodní lékárna
Přírodní lékárna
Zázvorovník lékařský
Latinský název drogy: Zingiber Officinale
Český název čeledi: Zázvorníkovité
Latinský název čeledi: Zingiberaceae
Řád: Zingiberales
Podtřída: Commelinidae
Třída: Liliopsida
Oddělení: Magnoliophyta (krytosemenné rostliny)
Říše: Plantae
z Historie:
z Historie: Jako léčivka pocházející z Asie se na Západě používá téměř 3000 let… Pravděpodobně první písemná zmínka pochází z doby 2700 let před n. l. od slavného čínského císaře Šen-nunga. Ten zázvor zařadil mezi „královské byliny“. Tj. ty, které nemají žádné vedlejší účinky, lze je užívat ve větším množství i po delší dobu. Byl zmiňován i v staroindických sanskrtských spisech. Protože se zázvorem obchodovali Féničané, dostal se i do Středomoří k Řekům, Římanům i Egypťanům. Díky Arabům se dostal ve 13. století do východní Afriky, díky Portugalcům pak do západní Afriky.
Popis:
Zázvorovník lékařský je vytrvalá bylina dorůstající až 1,5 m výšky. Listnaté lodyhy jsou krátké, protože stonek je tvořen dlouhými, rourkovitě spojenými pochvami jednoduchých, střídavých, dvouřadě postavených, úzce kopinatých listů, asi 20 cm dlouhých. Z oddenků také vyrůstají bezlisté květonosné stvoly, které jsou zakončeny hustým, klasovitým, příjemně vonícím květenstvím, květy trojčetné souměrné žluté barvy. Plodem je trojpouzderná mnohosemenná tobolka. V tropické Asii se pěstuje i jako zelenina. Lékopisnou surovinou je oddenek – Zingiberis rhizoma.
Výskyt:
Zázvor pochází z tropických džunglí východní a střední Asie. V 16. století jej Španělé dovezli do své kolonie Jamajky – jamajský zázvor je považován za nejlepší, kde se dařilo jej pěstovat a posléze i exportovat do Evropy. V současnosti je nejvíce (až polovina světové produkce) pěstován v Indii a Číně, dále i na Tchaj-wanu, Japonsku, na ostrovech Fidži, Jamajce, Kostarice, v Austrálii, Brazílii, Nigérii a ve střední Africe.
Významné obsahové látky:
V oddenku jsou obsažena až 3 % silice, obsahující především bisabolen, zingiberen, zingiberol. Ostrá chuť je způsobena směsí netěkavých fenolických ketonů: gingerol, zingeron, shogaol. Další látky obsažené v zázvoru jsou škrob, bílkoviny, tuky, minerály a vitaminy (především řady A a B).
.
„…má hřejivé a trávicí vlastnosti a přináší prospěch žaludku.“
John Gerard, 1597
Léčivé účinky:
Zázvor pomáhá při nachlazení a dráždivém kašli, nevolnosti a působí proti zvracení, zvláště účinný je také při kinetózách, pomáhá při střevní infekci i průjmu, snižuje cholesterol, zvyšuje tvorbu žluče, podporuje prokrvení a činnost srdce.
Použití:
Zázvorový čaj – při nachlazení: čajová lžička černého čaje, kousek zázvoru (cca 1 cm), citrónovou šťávu, med na doslazení.
Do hrnku dáme lžičku čaje a nastrouhaný či najemno nakrájený zázvor. Přelijeme vroucí vodou a necháme asi 5 min. louhovat. Poté scedíme, přidáme citrónovou šťávu a med dle vlastní chuti.
Další varianty dochucení: hřebíček, skořice, pepř, kurkuma.
Upozornění:
Zázvor by neměli používat pacienti s vředovým onemocněním žaludku, dvanácterníku či střev, pacienti se žlučovými kameny. V těhotenství, zvláště v prvním trimestru, je možno používat zázvor velmi obezřetně, je nutné nepřekračovat doporučené dávkování.
Bylinková kuchyně:
Dýňová polévka se zázvorem
Potřebujeme: 2 malé nebo 1 větší dýni Hokkaido (nemusíme loupat) nebo 1× máslovou, 1 stroužek česneku, cca 2 cm oloupaného zázvorového kořene, sůl a cca 250 ml vody. Dýni rozkrojíme a vydlabeme střed se semínky. Nakrájíme na kousky a dáme na plech. Pokapeme olejem, osolíme a lehce opepříme – pečeme na 180 °C cca 15 min. Mezitím si dáme vařit vodu, do které přidáme lehce opečenou dýni, nadrobno nasekaný stroužek česneku a zázvoru. Osolíme a necháme jen probublávat, dokud vše nezměkne. Polévku rozmixujeme do jemného krému. Můžeme zjemnit smetanou. Při podání ozdobíme orestovanými dýňovými semínky a zakápneme dýňovým olejem.
Text: Lucie Skoblíková, foto: Fotolia, použitá literatura: Farmakobotanika-Luděk Jahodář; Farmakognózia-Jozef Tomko a kol.; Velký atlas léčivých rostlin-Penelope Odyová, Zázračný kořen-Ellen Heidboehmerová
Otrivin
Koupit ZDE
- 935160.png
- 935161.png
- 935162.png
- 935163.jpg
- 935164.jpg
- 935165.jpg
- 935340.jpg
- 935341.png
- 935342.png
- 935343.png
- 935344.png
- 935345.png
- 935364.png
- 935365.png
- 935366.png
- 935367.png
- 935368.png
- 935369.png
- 935370.png
- 935371.png
- 935372.png
- 935373.png
- 935374.png
- 935375.png
- 935376.png
- 935377.png
- 935378.png
- 935379.png
- 935380.png
- 935381.png
- 935382.png
- 935383.png
- 935384.png
- 935385.png
- 935386.png
- 935387.png
- 935388.png
- 935389.png
- 935390.png
- 935391.png
- 935392.png
- 935393.png
- 935394.png
- 935395.png
- 935396.png
- 935397.png
- 935398.png
- 935399.png
- 935400.png
- 935401.png
- 935402.png
- 935403.png
- 935404.png
- 935405.png
- 935406.png
- 935407.png
- 935408.png
- 935409.png
- 935410.png
- 935411.png
- 935412.png
- 935413.png
- 935414.png
- 935441.png
- 935442.png
- 935443.png
- 935444.png
- 935504.jpg
- 935505.jpg
- 935506.jpg
- 935508.png
- 935509.png
- 935510.png
- 935511.png
- 935512.png
- 935513.png
- 935514.png
- 935515.png
- 935520.jpg
- 935521.jpg
- 935522.jpg
- 935523.jpg
- 935524.jpg
- 935525.jpg
- 935526.jpg
- 935527.jpg
- 935528.jpg
- 935529.jpg
- 935530.jpg
- 935531.jpg
- 935532.jpg
- 935533.jpg
- 935534.jpg
- 935535.jpg
- 935536.jpg
- 935537.jpg
- 935538.jpg
- 935539.png
- 935540.jpg
- 935550.png
- 935551.png
- 935552.png
- 935553.png
- 935554.png
- 935555.png
- 935556.png
- 935557.png
- 935558.png
- 935559.jpg
- 935560.jpg
- 935561.jpg
- 935562.jpg
- 935563.jpg
- 935566.jpg
- 935567.jpg
- 935568.jpg
- 935569.jpg
- 935570.jpg
- 935571.jpg
- 935572.jpg
- 935573.jpg
- 935574.jpg
- 935575.jpg
- 935576.jpg
- 935577.jpg
- 935580.jpg
- 935587.jpg
- 935588.jpg
- 935589.jpg
- 935590.jpg
- 935591.jpg
- 935592.jpg
- 935594.jpg
- 935595.jpg
- 935597.jpg
- 935598.jpg
- 935599.jpg
- 935600.jpg
- 935601.jpg
- 935602.jpg
- 935603.jpg
- 935604.jpg
- 935605.jpg
- 935606.jpg
- 935607.jpg
- 935608.jpg
- 935609.jpg
- 935610.jpg
- 935611.jpg
- 935612.jpg
- 935613.jpg
- 935614.jpg
- 935615.jpg
- 935616.jpg
- 935617.jpg
- 935618.jpg
- 935619.jpg
- 935620.jpg
- 935621.jpg
- 935622.jpg
- 935623.jpg
- 935624.jpg
- 935625.jpg
- 935626.jpg
- 935627.jpg
- 935628.jpg
- 935629.jpg
- 935630.jpg
- 935631.jpg
- 935632.jpg
- 935633.jpg
- 935634.jpg
- 935635.jpg
- 935636.jpg
- 935637.jpg
- 935638.jpg
- 935658.jpg
- 935659.jpg
- 935660.jpg
- 935661.jpg
- 935662.jpg
- 935663.jpg
- 935664.jpg
- 935665.jpg
- 935666.jpg
- 935667.jpg
- 935668.jpg
- 935669.jpg
- 935670.jpg
- 935671.jpg
- 935672.jpg
- 935673.jpg
- 935674.jpg
- 935675.jpg
- 935676.jpg
- 935677.jpg
- 935678.jpg
- 935679.jpg
- 935680.jpg
- 935681.jpg
- 935682.jpg
- 935683.jpg
- 935684.jpg
- 935685.jpg
- 935686.jpg
- 935687.png
- 935688.png
- 935689.jpg
- 935690.jpg
- 935691.png
- 935692.jpg
- 935693.jpg
- 935694.jpg
- 935695.jpg
- 935696.jpg
- 935697.jpg
- 935698.jpg
- 935699.jpg
- 935700.jpg
- 935701.jpg
- 935702.jpg
- 935703.jpg
- 935711.jpg
- 935712.jpg
- 935713.jpg
- 935714.jpg
- 935715.jpg
- 935716.jpg
- 935717.jpg
- 936247.jpg
- 936248.jpg
- 936249.jpg
- 936250.jpg
- 936251.jpg
- 936252.jpg
- 936253.jpg
- 936254.jpg
- 936255.jpg
- 936256.jpg
- 936257.jpg
- 936259.jpg
- 936260.jpg
- 936261.jpg
- 936262.jpg
- 936263.jpg
- 936264.jpg
- 936265.jpg
- 936266.jpg
- 936267.jpg
- 936268.jpg
- 936269.jpg
- 936270.jpg
- 936271.jpg
- 936272.jpg
- 936273.jpg
- 936274.jpg
- 936275.jpg
- 936276.jpg
-
►
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
-
-
I n z e r c e
-
w w w . d r m a x . c z
-
-
-
►
-
-
Katarzia: Jsem na prohry zvyklá
Rozhovor s touhle pozoruhodnou slovenskou zpěvačkou, jejímž domovem se stala Praha, byl za odměnu. Umí o věcech přemýšlet. A nebojí se být upřímná, což je v době, kdy všichni světu nastavují falešně optimistickou tvář, výjimečné. A protože její slovenština je příjemně libozvučná, snad nevadí, že jsme ten rozhovor nechali v „původním znění“.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, se podrobně věnujeme často a s růstem jeho popularity je asi nutné ho čtenářkám a čtenářům Maxima představovat stále míň. Rodina vozů sociální autodopravy se opět rozrůstá, což dokládá naše fotoreportáž.
Julia Roberts: Je hrozné přijít o kamaráda!
Má naprosto nenapodobitelný úsměv, talent i neuvěřitelnou krásu. Asi každý si ji vybaví v roli prostitutky Vivian ve filmu Pretty Woman nebo jako emancipovanou hrdinku Erin Brockovich. Julii Roberts prostě nelze přehlédnout. Momentálně ji uvidíte v hlavní roli v apokalyptickém thrilleru Nech svět světem. Jaká je tahle oscarová herečka v soukromí? A co nám prozradila o svém dlouholetém manželství?
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Kristýna Ryška: ve změnách příjmení už pokračovat nebudu
Rolí, které má za sebou, je hodně. Ale tou, která ji naprosto neomylně vystřelila na vrchol popularity, je ta v seriálu Zlatá labuť. Přesto Kristýna zůstává stále nohama na zemi, a fakt, že nejvíc práce začala dostávat ve chvíli, kdy se odstěhovala do rodného Rožnova, vnímá jako ironii osudu.
Harrison Ford: stárnu rád
Hollywoodská hvězda je zpátky v dalším filmu ze série o Indianu Jonesovi, tentokrát ve filmu s názvem Indiana Jones a nástroj osudu. Osmdesátiletý Harrison Ford za ni sklidil na filmovém festivalu v Cannes ovace ve stoje.
2/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, jestli vás titulek úvodníku zaujal, tak to do něj docela dobře zapadá. Protože v době, kdy panuje přesvědčení, že pozornost přitahují jen ty špatné zprávy, jste živoucí důkaz toho, že to tak úplně pravda být nemusí. A pokud jste se od něj odvrátili s nechutí a tohle čtete málem s odporem, tak moc přeju, ať to spraví třeba dovolená. Kus sezóny máme přece jen ještě před sebou.
1/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, držíte v ruce první číslo svého magazínu, a pokud v něm naleznete cokoliv, co vás zaujme, budeme mít radost. Hvězdou čísla je, jak dokládá koneckonců i obálka, Sharon Stone (u ní mi to přechylování vážně nejde ani přes rty, ani přes klávesnici počítače). Rozhovor s ní vedl její přítel Jon Hamm, což je trochu netradiční samo o sobě, a asi i proto působí interview poměrně otevřeným dojmem; otevřenějším, než jsme na to u hollywoodských stars zvyklí. Mně se tam líbilo víc momentů, které by se ale daly shrnout asi takhle: neměla jsem lehký život a hned tak něco mě nedojme, ale bezcitnost je to poslední, co byste u mě našli.
4/2023
Milé čtenářky / Milí čtenáři, na tomhle místě obvykle nacházíte komentáře k obsahu čísla, ale protentokrát bych zůstal na povrchu, protože jste určitě zaznamenali, že časopis vychází s novým rokem s obálkou, která je v trochu jiné grafické podobě, než na jakou jste byly zvyklé / byli zvyklí. Našlápnuto jsme k tomu měli už vloni na podzim, což možná pozornější z Vás zaznamenali.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
3/2023
22023MM
Oslovit Vás v úvodu Max Magazínu je pro mě premiéra a s potěšením tuhle příležitost využiju právě v čase, kdy Vám mohu předat hned několik dobrých zpráv najednou. Jsme právě někde uprostřed léta, dny jsou převážně slunečné, a tak i kulisy k tomu příroda vytvořila více než vhodné.
2/2023
Ano – máme na obálce i v čísle Monicu Bellucci. Netvrdím, že rozhovor s ní je plný nějakých nečekaných odhalení, ale jsem rád, že vám ho přinášíme – třeba proto, že tam zazní, že „na herectví je nádherné, že nikdy nevíte, co vás čeká“. Když to říká někdo, kdo herectvím žije, tak to vlastně platí nejen pro herectví, ale pro život vůbec. A jakkoli to zní banálně, vůbec to banální není – protože nastavit se na tuhletu proměnlivost podnětů, smířit se s ní, a dokonce se z ní těšit, to je vcelku složitý proces.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
1/2023
Usedl jsem k psaní tohohle úvodníku o víkendu, kdy se v pražském Prokopském údolí právě objevily první fialky. Jaro se hlásí o slovo čím dál vehementněji, městské promenády i oblíbené turistické trasy ve volné přírodě přestávají jet v režimu „bez živáčka“. Znovu je tu ten den, kdy člověk stojí ráno před domem a vnímá, že je něco jinak, a chvíli trvá, než mu dojde, že to je tím ptačím zpěvem v korunách stromů. Ty jsou pořád ještě průhledné, ale listy už čekají schoulené v pupenech na startovní čáře. ZASE JSME TO PŘEŽILI!, radujeme se. A raduje se i Padesátka Marie, která ve svém fejetonu připomíná i to, že to není jediné vítězství, za kterým se můžeme ve svém životě ohlížet.
4/2022
Poslední číslo tohoto roku, dodávám hned zkraje na uklidněnou, a snad Vám bude stát, milé čtenářky a milí čtenáři za přečtení. A třeba o těch svátcích, které už jsou na spadnutí. A proč by vlastně mělo?
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
3/2022
Samozřejmě, že i v tomto čísle Maxima najdete – alespoň doufáme, že to tak bude – pravidelnou dávku zajímavého čtení. Jako časopis lékárenské sítě Dr.Max doporučujeme dávkování neměnit a udržovat frekvenci užívání na jednom vydání za kvartál.
12022MM
Touto cestou se Vám ozývám po delší době, než jsem plánoval, ale člověk míní a život (v tomto případě spíše politika) mění. Připravovali jsme pro Vás vydání Max Magazínu s hlavní myšlenkou, že se po dvou letech konečně zase dostáváme do normálu, protože covid pomalu ustupuje, ale bohužel napadení Ukrajiny Ruskem to změnilo. Nicméně jsme se s Michalem Petrovem, šéfredaktorem Max Magazínu, rozhodli původní záměr dodržet, protože negativních zpráv za poslední dva roky bylo víc než dost a byla by škoda si nepřipomenout, že se alespoň něco k normálu přece jen vrací. Proto v tomto svém úvodníku nechám covid úplně stranou a války na Ukrajině se dotknu jen okrajově.
2/2022
Tohle vydání Maxima hodně pojednává o vztazích. Nebyl to žádný záměr, zkrátka to tak vyšlo. Nemám žádný vztahometr, který by byl schopný porovnat, ve které epoše naší civilizace byly vztahy důležité víc nebo míň. Ony asi byly důležité vždycky stejně, jen se možná lišila síla motivů, které byly pro to, aby si lidé tuhle důležitost uvědomili, nutné.
1/2022
Tento úvodník vzniká poslední únorový týden. S ohledem na události, které ho provázejí, nemůžu jen tak rovnýma nohama skočit do našeho magazínu, abych jako kterýkoli jiný čtvrtrok prostě jen přišel s tipy na čtení.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
4/2021
Po úspěšné komedii Vlastníci přichází režisér Jiří Havelka s dalším zábavným filmem. Mimořádná událost, která do kin přijde začátkem února, vychází ze skutečné události, kdy strojvůdce vystoupil z vlaku, aby opravil stroj, ale ten se mu náhle rozjel, a cestující několik dlouhých minut strávili v neřízené mašině. Režisér Maximovi prozradil, jak se takový film točí.
32021MM
Tentokrát usedám k napsání úvodníku s ještě živými zážitky z čerstvě konané olomoucké konference OZ/VL. Setkání se uskutečnilo po 2 letech, navíc za nepříznivé covidové situace, ale díky vysoké proočkovanosti účastníků to bylo organizačně snazší. Podstatné byly ale pocity. Prožíval jsem logicky jednak radost z toho, že se můžeme znovu v rámci širšího vedení firmy poohlédnout za pomalu končícím rokem, jednak proto, že lze zároveň plánovat strategické změny do roku, který nás čeká. Nejdůležitější ale byla pozitivní energie, která provázela celé dva dny, a nejde tu jen o zvolené motto setkání „... zase spolu“. Ten pocit opírám o všudypřítomnou chuť spolupracovat, kterou jsem v Olomouci vnímal velmi silně. Mám navíc dojem, že se během posledních 18 měsíců ještě více prohloubila, a mám obrovskou radost, že tento postoj není příznačný jen u jednotlivých superminibriků, kde ho člověk automaticky očekává, ale i v rámci celých regionů.
3/2021
„Nic se nedá naplánovat,“ říká Vojtěch Kotek. Známe se dvacet let. Tehdy mu bylo 13, měl za sebou první film a v hlavě už to měl kupodivu srovnané. Pak přišli Snowboarďáci, Vojta byl na roztrhání a chvíli se zdálo, že se mu herectví začalo zajídat, pročež přešel k režii. Ale jak sám říká, v posledních letech ho herectví zase vábí. Je v Kristových letech, pořád to má v hlavě srovnané a to, co by chtěl, je usadit se.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
2/2021
Linda Rybová „Občas si říkám: Mlč a nic neříkej!“ Sedíme poblíž řeky, a byť je konec května, od vody fičí a nezahřeje nás ani ten mátový čaj, který jsme si dali. Česko rezonuje další výměnou ministra a skandálem poslance a pozitivní myšlenky aby ze sebe člověk doloval sbíječkou. Ale nebojte, skepse s touhle herečkou nikdy dlouho nehrozí.
12021MM
Speciální číslo po roce už není to pravé ořechové a že je již třeba se vrátit k „normálu“, jak je to jen za současné situace možné.
1/2021
Veronika Žilková:"Každý den kráčím za štěstím". Před rokem se vrátila z Izraele, kde je její manžel velvyslancem, do Česka. Na chvíli, aby tu natáčela seriál Hvězdy nad hlavou. Ale kvůli pandemii a péči o svou maminku už tu zůstala...
Nový kabát
Oblékli jsme nový kabát - nově nás najdete na internetové adrese https://maximum.drmax.cz. Mnohem pohodlněji se čteme na mobilu!
1/2021
2/2020
4/2020
3/2020
1/2020
2/2020
1/2020
4/2019
4/2019
3/2019
3/2019
2/2019
2/2019
1/2019
1/2019
2019 Interview
4/2018
4/2018
3/2018
3/2018
2/2018
2/2018
1/2018
1/2018
4/2017
4/2017
3/2017
3/2017
2/2017
2/2017
1/2017
1/2017
4/2016
4/2016
3/2016
3_2016
2/2016
2/2016
1/2016
1/2016
News 12/2015
4/2015
4/2015
3/2015
2/2015
1/2015
News 4/2015