-
Maximum
Publikace skupiny Dr.Max. Maximum je společenský a informační magazín pro všechny zákazníky lékáren Dr.Max. Je zdarma ke stažení do všech mobilů a tabletů.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
Titulka
max magazín
podzim/zima 2023
Firemní časopis
Voltaren
Koupit ZDE
Editorial
Sloupek GŘ
Sloupek GŘ
Milé kolegyně / Milí kolegové,
čtenářky a čtenáři Max Magazínu,
nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
Nebyl to snadný rok, protože realita se neřídí našimi cíli a plány a sezóny se nemusejí vyvíjet v souladu s očekáváními. Nakonec jsou ale čísla, se kterými letošek uzavíráme, optimistická. Tento rok znovu potvrdil, jak dobře je zvolený omnichannelový koncept Dr. Max. Díky nezpochybnitelné roli lékáren se nám – na rozdíl od zbytku trhu – daří dál posilovat také podíl na trhu lékárenských e-shopů. Při veškeré činnosti využíváme další komparativní výhodu, kterou máme oproti ostatním: silné vlastní značky. A tady určitě není od věci zmínit, že je to především Vaše zásluha, že jsme se letos stali vůbec nejsilnějším domácím výrobcem léčiv, a to nejen ve volném, ale i receptovém výdeji. Samozřejmě jsou tyto úspěchy opřené i o efektivní obchodní aktivity a úsilí kolegů v logistice – rád bych uznání vyslovil i tímto směrem, stejně jako jsem je adresoval i naší e-Laboratoři, která v úrovni přípravy letos překročila ukazatele z minulých let.
Tento rok byl pro nás výjimečný z mnoha důvodů a není zdaleka možné zmínit v krátkém úvodníku všechny. Mezi ty, které bych nerad opominul, ale určitě patří dotažení zásadních inovačních projektů. Podařilo se nám rozjet robotizované sklady podporující kontaktní expedici – nejprve v Roudnici, později ještě na dalších třech místech. Jsem rád, že se tu povedlo zúročit zkušenosti ze Slovenska, kde jsem byl u rozběhu lékárenských robotů. Děkuji v této souvislosti ale zejména týmu, který stál za startem robota v Roudnici, protože ne všechny zkušenosti jsou ze zahraničí přenositelné, a navíc ty, které se nám podařilo získat v prvních z českých Dr. Maxů, jsme byli a budeme schopni uplatnit i v dalších. Nejde tu přitom jen o kolegy v lékárnách, tedy v provozu, ale i v technice a IT. Jedním dechem bych rád zmínil i spuštěný projekt Lokálního distribučního centra v Ostravě – i ten si vyžádal vynaložení mimořádné dávky energie ode všech zúčastněných. K tomu jsme v roce 2023 uskutečnili řadu optimalizačních kroků a toto úsilí vyvrcholí s Novým rokem, kdy začne platit nová struktura Oblastí a Regionů Dr. Max.
K interním záležitostem, které ovlivnily citelně náš chod, se letos přidal zásadní externí faktor, kterým byly přetrvávající i nové výpadky některých léčiv. Jsem rád, že jako lékárenští profesionálové jste byli v celé síti schopni pomoci pacientům nejlépe, jak to jen bylo možné. Faktem ale zůstává, že situace tu uspokojivá není, a jsem si vědom, že to na Vás klade mimořádné nároky v komunikaci s pacientským prostředím. I za to, co odvádíte v tomto ohledu, velký dík!
Příští rok také nebude určitě snadný. I když jsme se konečně dočkali poměrně významného pokroku v oceňování lékárenské péče, jsme závislí i na dalších vnějších vlivech, jako je vývoj ekonomické situace obyvatel nebo počty absolventů fakult a vyšších odborných škol. Tady k přílišnému optimismu moc důvodů není. Na druhou stranu jsem si jist, že díky dobře nastavenému konceptu Dr. Max i vnitřním procesům jsme schopni se s výzvami, které nás čekají, vypořádat a i Vám všem nabízet garanci stabilní a dobře ohodnocené práce. Myslím, že hledět do budoucnosti s jistotou není v dnešní době málo.
Přeji Vám do příštího roku hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě
Váš
Jan Žák
Generální ředitel
Vážené čtenářky / Vážení čtenáři, posun jarního vydání Vašeho časopisu způsobil odklad v publikaci i toho letního, navíc podzim by některá témata zastihl neukončená, a tak v rámci redakce padlo rozhodnutí počkat a nabídnout Vám o vánočních svátcích rozšířené dvojčíslo. Děkujeme Vám v té souvislosti za trpělivost.
Při téhle příležitosti bych chtěl poděkovat ještě za něco, co se Max Magazínu přímo netýká, i když např. na obsahu článku o LDC v Ostravě se to projevuje velmi silně – za vaši spolupráci (ať už jde o kolegy v lékárnách, anebo regionální či oblastní ředitele) s tiskovým oddělením, kterému jste tento rok stejně jako v těch minulých vycházeli ochotně vstříc. Opravdu si toho vážím.
Vzhledem k času, kdy se Vám Max Magazín dostává do rukou, chtěl bych Vám za celou redakci popřát samozřejmě do příštího roku jen usměvavé pacienty, kteří dokážou pro to, co pro ně děláte, nalézt i slova uznání a veselé Vánoce.
Michal Petrov, šéfredaktor Max Magazínu
OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍHO MAGAZÍNU:
Články zpravidla pokračují pod spodním okrajem obrazovky, tažením obrazovky nahoru se můžete v článku posouvat dolů.
Tažením stránky vlevo přejdete na další článek.
Interaktivní prvky jsou označeny šipkami nebo modrou bublinou s textem.
Obrázky v galerii posouváte tažením obrázku do stran.
Z celostránkové galerie se vrátíte na článek v kterém jste ji otovřeli.
Opětovné tažení nebo klepnutí na interaktivní prvek ho zavře/zmenší, pokud nemá vlastní zavírací tlačítko.
Jestli chcete můžete si zvětšit písmo; v iOS (iPhone, iPad…) se zvětšení písma se provádí ve stavové liště nahoře nalevo přes ikonu “aA”, u Androidu a PC v nastavení prohlížeče v podsekci “Usnadnění”.
Vydavatel: ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Adresa redakce: ČLH, a. s., Florentinum / Budova D, Na Florenci 2116/15, 110 00, Praha 1
Kontakt: redakce@drmax.cz | Šéfredaktor: Michal Petrov | Redakční rada: Věra Červenková, Petra Horáková, Veronika Luňáková
Inzerce: Lucie Skoblíková | Grafika: No Limits Art, s. r. o. a MoveUp, s. r. o. | Tisk: Tisk Centrum s. r. o. / Triobo
Redakce si vyhrazuje právo na běžnou redakční úpravu textů včetně jejich krácení. Příspěvky nejsou honorovány. Publikování nebo šíření jakéhokoliv materiálu z časopisu bez předchozího písemného souhlasu vydavatele je zakázáno. Vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a inzerci. Cílem tohoto projektu není podpora předepisování, prodeje či spotřeby léčivých přípravků. Tento časopis nenahrazuje poradenství lékařů ani lékárníků. Jen pro vnitřní potřebu společnosti ČLH, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Grafika titulní strany: Michal Petrov
Svět Dr.Max
Malé velké zprávy
Velké malé zprávy
svět dr.max
Díky
za celý rok
Dvěma fotografiemi doplní začátek této rubriky úvodník Max Magazínu od generálního ředitele Jana Žáka. Jde o screenshoty z děkovného videa zaměstnancům. Hraje v něm Pavla Dostálová a navíc ještě mluví Martin Stránský, takže vlastně staří známí z našich ostatních kampaní. O to ale nejde. Podstatné je sdělení, které je už v titulku zprávy: Díky za celý rok!
Opět Nejdůvěryhodnější
značka
Letošní vyhlašování vítězů průzkumu agentury NIQ (dříve Nielsen) zaměřeného na nejdůvěryhodnější značky v nejrůznějších oborech znamenalo v lékárenské kategorii obhajobu prvenství Dr. Max. Držíme primát od samého vzniku udílení těchto cen. Ocenění si vážíme o to víc, že se opírá o výsledek dotazování čtyř tisíc respondentů, což je v měřítku ČR nejspíš rekordně velký vzorek. A máme z něj samozřejmě radost. Je to především ohodnocení práce všech kolegů v lékárnách, ale i jejich spolupracovníků na e-shopu, v logistice, IT a technice, protože ti všichni mají na vysokém hodnocení úrovně našich služeb a dobré pověsti značky zásluhu. Děkujeme jim a blahopřejeme a díky samozřejmě patří i těm, kteří nás v průzkumu podpořili.
Mezi českou
elitou
Zpravodajský server Seznam Zprávy ve spolupráci s Deloitte ČR pod záštitou premiéra vyhlásil žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem, ve kterém se na 56. místě umístil i Dr. Max. Ceremoniál, kde budou vítězové oficiálně ohlášeni, se uskuteční na konci ledna. Jak server uvedl, do užšího výběru postoupilo sice sto firem, na začátku počítání jich ale bylo jednou tolik. Z databází firmy Deloitte, z konkurenčních žebříčků a hlavně z vlastních znalostí o domácím byznysu sestavily Seznam Zprávy širší vzorek společností, kde hlavním vstupním kritériem byla převaha tuzemského kapitálu. Podniky pod zahraniční kontrolou hned v počátku vyloučily, a tak stranou zůstaly třeba Škoda Auto nebo Plzeňský Prazdroj. Druhou podmínkou účasti bylo, aby firma měla v Česku kořeny a základ svého působení. Mnohé už zabodovaly v cizině a stává se, že jejich zahraniční stopa je větší než ta tuzemská. Pokud ale centrum působení zůstává doma, mezi českou elitu firmy právem patří a v žebříčku jsou.
Přátelští k seniorům
a postiženým
Seniorská občanská společnost Prachatice zorganizovala soutěž, při které hodnotila u dvaceti lékáren přístup k seniorům a zdravotně postiženým lidem. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo začátkem prosince na Krajském úřadu Jihočeského kraje a mezi vítězi, kteří ocenění z rukou náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Lucie Kozlové převzali, byli i naši kolegové z lékárny Dr. Max na Pražské ulici v Českých Budějovicích. Upřímně blahopřejeme!
Dodavatelská
konference rekordní
Letošní bilanční a výhledová konference „Obchodní příležitosti roku“, kterou pro své partnery každoročně pořádá lékárenská síť Dr.Max, se stejně jako vloni odehrála ve dvou variantách – tradiční a onlinové. Počet registrovaných na obou přesáhl 450, zastoupených firem byly téměř dvě stovky. Dr. Max se od svého založení drží sloganu „Lékárna první volby“ a tou chce být nejen pro pacienty, ale i pro své partnery. V každém případě si spolupráce váží – na byznysové úrovni to symbolicky vyjadřují zejména ocenění Top dodavatel a ceny za nejlepší využití obchodních příležitostí. Blahopřání všem vítězům a do příštího roku se Dr. Max těší na nové nominace a další spolupráci! Nabitý kongresový sál pražského hotelu Marriott, plný v oba konferenční dny do posledního místa, nabízel v tomto ohledu velký příslib.
Další kolo
pro oděvy
Mezi výrazy, které se v posledních letech skloňují stále častěji a častěji, patří určitě „udržitelnost“. Někdy to užitečným věcem bývá až na škodu – fakt, že se o nich mluví příliš, paradoxně může způsobit, že jim člověk přestane věnovat pozornost, nebo ho dokonce začnou otravovat. O to jsme raději, že u nás je to s tou udržitelností jinak. Potvrdil to i nedávný zaměstnanecký průzkum, v němž řada respondentů kladla na dodržování principu udržitelnosti v chování naší firmy důraz. Je tedy dobře, že lze přinést konkrétní příklady toho, že naše společnost nestojí, pokud jde o tento trend, stranou a že se jí za to dokonce dostává i uznání.
Někdo ze čtenářů Max Magazínu možná už stačil postřehnout, že jsme navázali spolupráci s autory sociálního projektu DobroDílo, jehož cílem je dát pracovní uplatnění lidem s mentálním hendikepem. Právě pod hlavičkou Dobrodíla v součinnosti s naší firmou a s dodavatelem lékárenských oděvů Lindström vzniká z vyřazené části této konfekce řada výrobků, které se snaží materiálu jinak určenému na odpis vdechnout nový život. A tento nápad získal na začátku listopadu hned první cenu, Zlatou vážku v rámci soutěže Czech Social Business Awards, a to v kategorii Inspirativní spolupráce. Šlo o vůbec první vyhlašování těchto národních cen, které se uskutečnilo z iniciativy víc než stovky sociálních podniků, které se přihlásily k Deklaraci odpovědného podnikání. Jsme moc rádi, že se v soutěži takto úspěšně umístil projekt, který by bez zapojení lékáren Dr. Max vůbec nevznikl.
Tím celá záležitost neskončila. Ve spolupráci s DobroDílem byla vyhlášena soutěž, ve které se téma udržitelnosti propojuje s kreativitou. Na začátku adventu už jste dostali sady, které stály za ziskem Zlaté vážky ve zmíněné soutěži, a dostali instrukce, co si s nimi počít: vlastnoručně vyrobit cokoliv z recyklovaných textilií, používaných donedávna v naší síti. Jen pro připomenutí: fotku svého výtvoru pošlete na e-mail: souteze@drmax.cz. Uzávěrka pro zasílání snímků je 5. ledna 2024. Z vašich uháčkovaných produktů pak porota vybere deset autorů. A samozřejmě je i odmění – cenou je dárková poukázka do e-shopu Dr. Max. Úplně všechny fotky soutěžících budou také vystaveny na pražské centrále, aby je mohli obdivovat i kolegové.
K dluhopisům
Dr. Max
V poslední době proběhly českými médii zprávy o vydání dluhopisů Dr. Max. K dluhopisům obecně: firma je obvykle vydává, když chce získat potřebný kapitál ke svému rozvoji. Takový moment nastal právě teď, kdy se síť lékáren Dr. Max v Evropě zásadně rozšiřuje. Jak podrobněji píšeme ve zprávách ze Skupiny, Dr. Max například převzal nedávno 130 poboček italské sítě Neoapotek. Jde o nákladnou operaci. Primárním cílem emise dluhopisů je tedy finančně zajistit expanzi Dr. Max v zahraničí, ale získané prostředky mají směřovat i jinam než do akvizic. S emisí se pojí i důvěra v koncept Dr. Max a v kondici firmy, která na sebe tento typ závazku dokáže vzít.
K tomuto konkrétnímu vydání dluhopisů lze ve stručnosti uvést, že jde celkově o objem 2,5 mld. Kč. Emitentem je společnost Dr. Max Fundings. Roční výnos je 8,5 % p. a. s trváním 5 let – za tuto dobu tedy činí zhodnocení 42,5 %. Minimální investice je 10 tisíc korun. Dluhopisy se stoprocentní garancí budou veřejně nabízet Komerční banka, Československá obchodní banka, banka UniCredit a banka J&T. Podle dostupných informací se dá soudit, že v době vydání Max Magazínu už bude celá emise rozebraná. Ověřit si to lze u finančního poradce, osobního bankéře anebo na investičním oddělení peněžního ústavu, u kterého si člověk vede účet.
Opiáty už jen
elektronicky
Už v listopadu začalo na zkoušku v jednom regionu Dr. Max vedení elektronické evidence vysoce návykových látek vycházející z vyhlášky č. 123/2006 Sb., schválené na začátku loňska. V září 2022 vypracovala ČLnK Instrukce pro vedení zmíněné elektronické evidence, Farmis měl už její kostru připravenou a my mohli začít od října 2022 aktivně spolupracovat na programování. Programovalo se ještě letos a v srpnu byla dojednána schůzka se SÚKLem, abychom regulátorovi mohli prezentovat funkčnost elektronické evidence. Od 1. ledna 2024 tak na ni přejdou všechny lékárny Dr. Max. V čem se nám uleví? Už žádné zapisování do papírové knihy! To bylo v minulosti zdrojem mnoha malých administrativních pochybení v rámci kontrol SÚKLu. Většina úkonů (příjem, expedice, změna v retaxaci) se teď bude zapisovat automaticky, lékárník jen podepíše úkon svým certifikátem.
Další roboti
na scéně
Toto vydání Max Magazínu hodně prostoru věnuje robotizaci lékáren. Neradi bychom ale, aby pozornosti čtenářů Max Magazínu unikl podobný proces, který se odehrává v našich skladech. Časopis jde do tisku přibližně v době, kdy bychom měli přebírat objekt skladové budovy v Brně, která bude sloužit jako nová základna našeho e-shopu. Provoz by se tu měl rozběhnout v druhé půli příštího roku, a až bude areál vybavený všemi technologiemi, půjde bez přehánění o pracoviště, které ve svém ranku nebude mít v Česku obdoby. Zatím jen jednotky podobných logistických center v Evropě fungují v takové míře robotizace, jaká se chystá pro Dr. Max v Brně. Manipulačních robotů Geek+ tam budou desítky, usnadní, zrychlí a zpřesní nejen skladování a přepravu, ale i balení. Mimochodem, automat tu bude balit pětinu expedičního objemu. A nejde jen o malé a velké manipulační roboty, novinkou v našem skladovém provozu budou i vysokozdvižné vozíky, schopné pohybu v režimu „autopilot“ díky indukčnímu navádění v podlaze uliček mezi regály. Navíc zvolený typ VNA Toyota je určený do velmi úzkých průchodů. V Brně jde o mnohem komplikovanější projekt, než jakým byl zatím náš nejsložitější sklad v Pavlově, proto držme palce, aby veškerá příprava měla co nejhladší průběh.
Text: Michal Petrov, foto: archiv redakce
Strepsils
Koupit ZDE
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Provoz Dr. Max
2024 – Rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Co se tedy mění?
Z 15 regionů máme 16. Kdo pozorněji sledoval dění v letošním roce, tak ho to asi nepřekvapuje. Už v rámci optimalizace struktury dermocenter jsme oznámili, že zůstane 8 koordinátorek. Společně s tím jsme už říkali, že dermo tak bude sledovat reorganizaci profiprogramu, kde už dnes máme na dva regiony jednoho konzultanta, a také vzdělávání, kde zefektivňujeme systém interních školitelek a klademe mnohem větší důraz na online (o obou tématech píšeme v Max Magazínu dále – pozn. red.). Z toho všeho se dalo už odtušit, že se chystá širší změna. A k té teď dochází.
Jak se mění mapa oblastí?
Pokud jde o počet regionů, ten se mění v oblasti Střed – z pěti vzroste na šest. Regiony se trochu zúží a zlepší se v nich návaznost lékáren. To je to, co si od toho slibuju především – že tak budou lékárny moci lépe spolupracovat. Budou si blíž a líp se tak bude plánovat centrální výpomoc. Hoopery pak budeme moci nasazovat tam, kde jich je opravdu kriticky potřeba. Do krizových regionů a oblastí. Hranice oblastí se mírně mění a týká se to každé ze tří.
David Mendl během setkání OZ a VL, kde reorganizaci oblastí a regionů oznámil
Mapu zvětšíte kliknutím na + v pravém dolním rohu, nebo roztažením dvěma prsty
Nová mapa oblastí a regionů Dr. Max
Ještě k těm personálním otázkám – jak se změnou souvisí očekávání v náboru absolventů?
Velmi úzce. Oproti loňsku letos vyjde z hradecké i brněnské fakulty dohromady 240 lidí. To je extrémně málo. Pro srovnání: vloni jich bylo 290! To se nemůže neprojevit negativně na našem náboru. Situace se bude zhoršovat. To je potřeba vzít na vědomí a zapomenout na optimismus minulých let. Když se rybník zmenšuje, nejde z něj vylovit víc ryb. Pořád budeme poskytovat náborové příspěvky, ale stejně účinný jako dřív tenhle nástroj nebude.
Co vás k reorganizaci motivovalo krom toho?
Také srovnání s ostatními zeměmi v rámci holdingu. Zjistili jsme totiž, že jsme v hustotě lékáren na region vysoko, vysoko nad průměrem ostatních zemí. U nás připadalo na region sedmatřicet lékáren, v další zemi, která za námi následovala, to už bylo jen pětadvacet. To je obrovský rozdíl. K tomu se musíme připravit na vlastní expanzi. My už půldruhého roku dopředu přesně víme, kde budeme otvírat lékárny na zelené louce. Pořád se budeme rozrůstat a organizační struktura tomu musí odpovídat. A my tu novou tvořili právě s ohledem na budoucí situaci. Proto se třeba dneska ještě nemusí zdát, že jsou počtem lékáren na tom jednotlivé regiony stejně, ale to je jen dočasný stav.
Mapu zvětšíte kliknutím na + v pravém dolním rohu, nebo roztažením dvěma prsty
Některé tváře ve vedení regionů jsou nové, představujeme je na dalších stránkách Max Magazínu
Kdo byl v tom holdingovém žebříčku hned za námi?
Slovensko. Ale ono je to někdy těžké srovnávat. Zákon na Slovensku neumožňuje vznik superminibrickové struktury, jak ji známe od nás. A právě ta má na vysoký počet lékáren na region u nás vliv. Jinak superminibricky se nám velmi osvědčily a u nich žádnou radikální změnu neplánujeme, maximálně uvažujeme o ideální velikosti superminibricků tak, aby se daly efektivně řídit. Ale to je evoluční proces, který nemá se změnami od 1. ledna nic společného. Mluvím tu spíš o snižování počtu lékáren v superminibricku. A jestliže z jednoho uděláme v důsledku využité akviziční příležitosti dva, tak tím nejen u obou zjednodušíme řízení, ale ve výsledku zároveň zdvojnásobíme šanci pro kariérní postup.
Když už je řeč o akvizičních příležitostech – jak ty se rýmují s nedostatkem personálu?
Já vím, že ne příliš dobře. Jenže otázka stojí tak, jestli na těch nových místech budeme provozovat lékárnu my, anebo někdo jiný. A když tam bude konkurence, bude řešit úplně stejný problém. My si nemůžeme dovolit pouštět dobré akviziční příležitosti a přenechávat je druhým. Chceme si přece udržet tržní podíl a náš akcionář a majitelé to od nás očekávají.
Máme tu nové regionální ředitele. Proč padla volba na Honzu Bureše a Jakuba Mísaře?
Honza je součástí provozu dlouho a víme, jak kvalitně pracuje a jak dokáže vést větší týmy. To jednak. A jednak je aktivní v holdingovém projektu Operational Excellence, který se zaměřuje na koordinaci procesů v provozu, což dává jeho práci další rozměr. To samé Jakub, který vykazoval v rámci HHV skvělé výsledky a osvědčil se jako vedoucí extrémně velkého superminibricku v Mladé Boleslavi. Oba jsou lékárníci, kteří na kariérní postup aspirovali dlouho, a my jsme rádi, že teď tu příležitost mohou dostat. Nemohli jsme vybrat líp. Jejich jmenování taky umožní, že se regionální ředitelé z Moravy, kteří do této chvíle působili v Čechách, budou moci vrátit domů. Petra Kučerová a Petr Podzemný budou moci působit stejně jako Honza a Jakub v regionu, který je jim bližší. Chtěli jsme zkrátka, aby tihle dva Moraváci mohli vést zas o něco lepší osobní život. Petra přebírá region po Ivu Kneslovi a Petr se bude starat o nově vzniklý region číslo 12 v oblasti Střed.
(Rozhovory s oběma novými RŘ najdete na dalších stránkách Max Magazínu – pozn. red.)
Ivo Knesl působil u Dr. Max na pozici regionálního ředitele dlouho. Komentář k jeho odchodu?
Právě proto, že u nás byl Ivoš vážně dlouho, jsem rád, že to bylo kamarádské loučení. Sám přišel s tím, že jeho mise u nás skončila, a já mu moc přeju, ať nabere čerstvý vítr do plachet, kdekoli se rozhodne pokračovat. O konci spolupráce jsme se bavili ve třech – ještě s oblastní ředitelkou Luckou Vinárkovou, a když bylo po všem, dohodli jsme se na tom, že naše pracovní cesty se sice rozdělují, ale ty lidské ne. A ve chvíli, kdy už jsme se rozcházeli, ještě se na nás obrátil, abychom tak nespěchali, sáhl do tašky pro dvě láhve slivovice, že prý by nám chtěl aspoň takhle za ty roky poděkovat. Takhle odchází frajer.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Rozloučení s Ivem Kneslem během setkání OZ a VL. Potlesk za odvedené roky práce byl bouřlivý
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Profiprogram Dr. Max
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Nová mapa rozdělení odpovědností profiprogramu, platná od ledna 2024
Edo, představ profiprogram v kostce – jen pár větami, prosím…
Jsme něco jako spojka mezi lékárnou a naším klientem – tím myslím buď lékaře v ordinacích, anebo sociální a zdravotnická zařízení; typicky domy seniorů, popřípadě školy a školky. Těm předáváme například informace o tom, proč je pro pacienty výhodné navštívit naše lékárny, o poukazech Dr. Max nebo o produktech vlastní, resp. exkluzivní značky. Zároveň distribuujeme odborné materiály.
Profiprogram pomáhá lékárnám v terénu, a i když asi ne každý zaměstnanec o nás ví, odborní zástupci a vedoucí lékárníci o nás tušení samozřejmě mají. S OZ konzultujeme, co by se mohlo dělat ve spádové oblasti konkrétní lékárny. Té jsme pak schopni, pokud jdou věci dobře, pomoci navýšit tržby.
Tohle je rozhovor vedený o adventu, a tak se musím zeptat, jestli se Vánoce nějak zvláštně projevují ve vaší aktivitě.
K Vánocům jsme za Dr. Max přichystali pro naše partnerské ústavy Alzheimer Home (AH) dárek v hodnotě přes 3 miliony korun v prodejních cenách. Směřuje jak k zaměstnancům AH, tak i k jejich zaměstnancům. Jde o výrobky vlastní značky Dr. Max. Zaměstnanci dostanou Collagen Drink, jedno balení na zaměstnance, a klientům balíček sestavený ze tří produktů privátky. Celkem to u klientů představuje 3850 balíčků za víc než milion a tři čtvrtě.
Zařízení AH je celkem dvaatřicet. My s nimi spolupracujeme už sedmým rokem, od doby, kdy existovaly jen čtyři. Protože jde o zařízení, které má stejného majitele jako lékárny Dr. Max, těší se v našem portfoliu zvláštnímu postavení a výjimečný je svou povahou i zmíněný dar. Nikomu jinému něco podobného neposkytujeme. Jen pro představu – celkem zásobujeme asi dvě stovky institucí (domovů se zvláštní péčí a seniorských). V AH ale pamatujeme opravdu na každého – od ředitele až po poslední pomocnou sílu v kuchyni. Ta výjimečnost je vidět i na obratu, který společně vytváříme. Za letošek to bude nějakých 40 milionů.
Co do AH dodáváme v rámci standardních služeb profiprogramu?
Především jde o léky na předpis, což se děje na pravidelné bázi. Obvykle zavážíme dvakrát týdně, ale logistiku můžeme dohodnout i jinak – záleží na potřebách odběratele. Letos jsme zavedli poměrně významnou novinku. Při adjustaci dodávek používáme štítkovačky. Každou dodávku tedy dovybavujeme etiketami s přesnými údaji o pacientovi, užívaném léku i dávkování. Sestry tak dostávají přehlednou a úplnou informaci, což jim při rozdílení léků hodně usnadňuje práci. Život pacientů naopak komplikují výpadky léků, které ve spolupráci s námi musí operativně řešit. Obrovský kus práce v řízení téhle agendy odvádí můj zástupce Jakub Král.
Máme na to i nějaký nástroj?
Máme speciální web – drmaxlekynapredpis.cz. Je to něco trochu jiného než rezervační program na našem standardním profilu, i když to funguje velice podobně. A na tomhle kanálu si naši partneři snadno zjistí lokální dostupnost přípravku. Nechali jsme vyrobit samolepky s uvedeným odkazem, určené třeba na monitor počítače, a spolupracující lékaři si systém velmi chválí. V poslední době toho hodně slyšíme o hlášeních, která se mají podávat u léků ve výpadku, ale my tuhle věc vlastně nabízíme už delší dobu.
Jak se vás dotknou organizační změny platné od Nového roku?
Značně. Jednoduše řečeno: profiprogram kopíruje regiony. Jeden konzultant profiprogramu má na starosti dva regiony, jen na Michala Pokorného vyšly tři. Změnila se hodně mapa regionů v provozu, vznikl jeden nový (číslo 12 Petra Podzemného) a to se samozřejmě propisuje i k nám. Patrné je to na Moravě, ale nejen tam. Třeba Lucce Hromádkové, která má na starosti regiony 7 a 9, přibyla Kaplice, kam jí cesta trvá z domova v Hradci Králové tři až čtyři hodiny, ale to se nedá nic dělat. Je to statečná kolegyně.
Když naši reprezentanti nejsou přímo z místa, není to hendikep?
Naši lidé působí ve svých regionech čtyři, pět let, kontakty už mají, s místními se znají. Když jsi nový, musíš se spolehnout na informace od naší lékárny. A ty jsou velmi dobré. Ukážou ti, kde je sever, a pomůžou s orientací. Teď se s organizační změnou v provozu věci mění, ale u nás funguje nějaký systém předávky, nikdo nebude začínat na úplně zelené louce.
Jak se vám daří získávat nové partnery?
Poměrně úspěšně. Dneska máme asi 210 aktivních klientů, jak už jsem o tom mluvil. Každý rok přibyde zhruba dvacet nových případů obchodní spolupráce. Samozřejmě zaznamenáváme i úbytky, protože na trhu nefungujeme sami, přetahujeme se především s Benu a IPC, ale myslím, že především s ohledem na expanzi Alzheimer Home dneska představujeme ve svém oboru jedničku na českém trhu.
Dohody fungují?
Já se pohybuju v obchodě celý život. A byl jsem zvyklý na to, že když si na něco s někým plácnu, tak to platí. Tady musím dodat, že profiprogram funguje na bázi bezesmluvních vztahů – opírá se o dané slovo. Spolehnout se na to dá z devětadevadesáti procent. K tomu ale vede ještě nějaká cesta. Než takhle dotáhneš jedno jednání, musíš jich absolvovat dejme tomu dvacet. A vedeš je s řediteli, kteří se neřídí jen kvalitou obchodní nabídky, ale do hry vstupují i jiné zájmy. Někdy je proti nám vedená silně nátlaková hra. Třeba se argumentuje tím, že když začne brát náš partner léky od nás a přestane je odebírat z místní – jakkoli dražší – lékárny, tak ta bude muset zavřít, jelikož tyhle dodávky ji živí. A místní zůstanou bez lékárny. Může to být i přímočařejší, když sehrají roli třeba příbuzenské vztahy a zájmy, a ty rozstřelit nejde. Když bratranec Karlík dodává patnáct let, přece ho o to nepřipraví.
Na seminářích lékařům a sestrám to ale říkám jasně: pokud se rozhodnete nepřijmout naši výhodnější nabídku třeba ve formě nižších doplatků, je fakt, že vás to nebude stát nic, ale necháte to zaplatit ty důchodce, o které se máte starat co nejlíp. To oni sahají do peněženky hlouběji, než musí. I když ne vždycky to zabere, musíme jim útočit na svědomí, protože tohle prostě není fér. Někdy se setkáme ale i s vyloženě cynickou reakcí: no dobře, klientům sice dáte lepší cenu, ale co z toho budu mít já? Jo, tohle jsem slyšel na vlastní uši. Jindy může hrát roli domovská adresa instituce. Když jde v případě domů pro seniory o původně rakouskou síť, tak se zase tolik nedivíme tomu, že nakonec zvolí pro dodávky německý řetězec lékáren. Prostě jazykový princip.
To všechno může být frustrující, ne?
Ale ono se to někdy povede prorazit. Chodíme tam pořád dokolečka a stane se, že se to najednou zlomí. Člověk to jen musí pořád zkoušet.
Jak taková prezentace nabídky vypadá?
Jednoduše. Domluvíme si termín k jednání a dorazíme do ředitelny. Chceme, aby u toho byli ti, kteří skutečně rozhodují – v našem případě hrají významnou roli třeba vrchní sestry. Ty tahají za nitky velmi silně.
Víte přesně, kdo proti vám kde stojí?
To víme poměrně přesně a velmi často také víme, s jakou cenovou nabídkou. A to pak můžeme rovnou demonstrovat výši úspory, kterou jsme schopni přinést. To se nám takhle podařilo třeba v Mostě. A obratem jsme mohli předvést excelovskou tabulku s vyčíslenou úsporou 23 procent. A když jsme započítali i generickou substituci a nesrovnávali jen přesně tytéž přípravky, dělalo by to dokonce 93 procent! To když ta ekonomka senior centra viděla, spadla jí brada a okamžitě kývli na spolupráci s námi. Jenže pak přišel nový ředitel, přivedl s sebou vlastní lékárnu (asi věděl proč) a museli jsme se rozloučit.
Zažili jste někdy, že by se vás vyloženě dožadovali koncoví klienti ve chvíli, kdy se pro vás třeba vedení seniorského domu nerozhodlo?
Takhle přímo ne. Ale v téhle souvislosti možná stojí za zmínku, že se snažíme být v kontaktu třeba s rodinami. Některé rodiny například velmi řeší inkontinenci dědečků nebo babiček. A to je poměrně nákladný sortiment. A tak, i když třeba léky jim nedodáváme, daří se nám je zainteresovat na našem inkoprogramu.
Už se na poptávce nějak projevuje poslední rozšíření covidu?
Zatím moc ne. Dávali jsme výhodnou nabídku na dodávky roušek a respirátorů, poptávka nebyla, třebaže jsme tu byli v kontaktu s institucemi, kde je ta nejcitlivější skupina obyvatel, senioři. Vidíme to i na režimu, který v domovech důchodců platí pro návštěvníky: zatím absolutně bez omezení – žádná zakrytá ústa či nos, žádné testy.
Tys vlastně útvar profiprogramu před sedmi lety zakládal. Čeho si za tu dobu nejvíc ceníš?
Určitě podpory Davida Mendla. S ním je absolutně perfektní spolupráce, lepší jsem asi nezažil. Já do Maxe přišel z komplikované korporátní struktury v Johnson & Johnson, kdy se muselo všechno nechávat schvalovat – nestačilo to u nás, ale muselo to ještě do Varšavy a do Ameriky. Tady jsem přišel za Davidem, že bych chtěl něco udělat. A on povídá: Máš na to rozpočet? Já na to, že mám. A on řekl jen: No tak to udělej, ne? Připadal jsem si jak Alenka v říši divů.
Co na té práci považuješ za nejobtížnější?
Naše činnost je hodně komplexní. Když k nám přijdou lidé z běžných farmaceutických firem, jsou zvyklí spíš na monotéma: máme nový lék, chceme ho představit a pane doktore, pište nám ho. My potřebujeme partnery motivovat k tomu, aby byli ochotni sdílet výhody Dr. Max. To je mnohem širší. Nepřesvědčujeme o výhodách konkrétního léku, ale generické substituce. To ale zdaleka ještě není všechno, nestačilo by to. My musíme být dobří vyjednavači, to je obchodničina v nejlepším slova smyslu. Na to musíš mít talent. Musíš být připravený na neúspěch. Ne všechno se povede napoprvé. Musí tě to bavit, protože když tě tohle nebaví, jenom tě to utahá, nevydržíš to. Když se na téhle vlně ale dokážeš svézt, když tě to baví, můžeš to dělat roky, jako třeba kolegyně Lenka Barešová, která je u nás skoro stejně tak dlouho jako já. Vůbec mám až na pár výjimek v týmu štěstí na lidi a bez nich by to nešlo.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Eduard Fišner vede profiprogram Dr. Max už sedm let
Tým profiprogramu drží hodně spolu i ve volném čase. Tady jsou na kolech u zámku v Nelahozevsi
Stánky profiprogramu propagují služby a produkty Dr. Max třeba na konferencích Asociace poskytovatelů sociální péče
Porada týmu profiprogramu pod pergolou u Fišnerů
Jakub Král při prezentaci na semináři pro ředitele a vrchní sestry Asociace poskytovatelů sociální péče
Condrosulf
Máte vybráno?
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Nový regionální ředitel
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Jak ses dostal k farmacii?
Byla to spíš shoda mnoha náhod. Člověk se musí rozhodovat někde na gymplu a v tom věku, myslím, málokdo vůbec tuší, čím by chtěl být. Mě bavila chemie a biologie, ale nechtěl jsem jít cestou medicíny, kde se pak musí hodně interagovat s pacientem na velmi osobní úrovni. To byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl pro farmacii. Pak to byl taky fakt, že tenhle obor otevírá hodně příležitostí a člověka neváže na jedno působiště. S farmacií souvisí mnoho oblastí, kde se dá uplatnit.
Obvykle se člověk třeba setká s tím, že někdo nechce na medicínu, protože nesnáší pohled na krev. Ale takovýhle důvod jsem ještě neslyšel. Ale pojďme dál – jak vypadala tvoje cesta k Dr. Max?
Byla dlouhá a vlastně jsem ji sám ani nepředpokládal. Ta snížená motivace ke kontaktu s pacientem, kterou jsem už zmiňoval, byla taky důvod, proč jsem neplánoval jít ani do lékárny. Když jsem studoval farmacii, táhl mě výzkum a vývoj léčiv. Na fakultě jsem měl štěstí, že jsem „přičichl“ k zajímavým výzkumným projektům. Už někdy ve druháku jsem se rozhodl, že si udělám Ph.D. S kamarádem jsme naskočili na katedru farmaceutické chemie a kontroly léčiv, později farmaceutické analýzy, a tam začalo období, kdy jsem si mohl začít hrát s analýzou dat, čísly, vymýšlet nové projekty a sestavovat časové plány. Hodně se mi líbila vyhlídka na vlastní přínos oboru. Že prospěju farmacii jinak než primární péčí.
To se podařilo jak?
Studoval jsem na hradecké fakultě a na katedře jsme měli velké štěstí, protože jsme dostali příležitost ke spolupráci se zahraničím. Stali jsme se členy týmu, který spolupracoval na výzkumu několika molekul, díky čemuž jsme vstoupili do kontaktu s profesorkou K.J. Franz z univerzity v Bostonu a s profesorem Richardsonem v Sydney, a minimálně jedna z těch látek se dostala až do první fáze klinických testů. Dělali jsme farmaceutickou analýzu pomocí hi-tec zařízení (UHPLC, hmotnostní spektrometrie) a konkrétně my jsme navrhovali metody, jak analyzovat látku a zkoumat, co se s ní děje v biologickém materiálu, jako je krev, moč, plazma, a v orgánech, jako jsou játra, ledviny a podobně. V Sydney to vymysleli, u nás, na katedře organické chemie, se to syntetizovalo, na biochemii probíhaly in vitro testy. Potom se designoval velký experiment na zvířatech na lékařské fakultě v Hradci. Zkrátka komplexní výzkum, na němž se podílely týmy z několika zemí. Věnovat se farmacii tímto způsobem mi přišlo velice praktické, měl jsem pocit, že to má nějaké reálné širší dopady. Publikovali jsme. Bavilo mě to a vtahovalo.
Jsem pořád zvědavý na to, jak tě osud dovedl až k Dr. Max.
Zase šlo o souhru mnoha okolností. Když jsem nabral směr k Ph.D. a vývoji léčiv, moje manželka si zároveň začala dělat Ph.D. v Liberci. A začalo nám překážet, že každý vlastně žijeme v jiném městě. Dlužno poznamenat, že oba máme liberecké kořeny, jsme tamní rodáci a máme to tam rádi. To za prvé. A za druhé tu byla otázka nějakých jistot. V akademickém prostředí jsi strašně závislý na grantech, které jsou nejisté. Kamarádi nám říkali: Nemůžete být přece oba akademici, aspoň jeden z vás by měl živit rodinu (smích). Nicméně ne tohle, ale kombinace osobních, rodinných a pracovních důvodů mě nakonec zavedla zpátky domů do Liberce. A tady bylo snadné naskočit k Maxovi na pozici lékárník asistent. Hodně mě namotivovalo, že k Dr. Max odešlo ve velice krátkém rozmezí několik kolegů z katedry. A reference od nich byly úplně jiné než to, co jsem o Maxovi slýchal na fakultě. Takže jsem si řekl, proč to nezkusit?
Tvoje poslední působiště bylo ve skladových lékárnách – v Pavlově a v Nučicích. Tam sis naplnil svou potřebu dělat farmacii, ale nebýt zase tak moc v kontaktu s pacientem? Nebo za tím byl jiný důvod?
Nedá se to tak říct, vždyť jsem začínal u Maxe v lékárně, v libereckém Globusu. Obchodní centrum, 12 hodin denně, 7 dní v týdnu, prostě klasika. Trvalo to dva roky. Zjistil jsem, že mi vlastně komunikace s klientem zase tolik nepřekáží. Naopak, může být i fajn. Občas sice chytneš takříkajíc blbce, ale mnohem častěji je to příjemný kontakt. Spoustě lidí pomůžeš, spousta to taky ocení a má radost, usměje se na tebe. Ale už vzhledem k mé historii mě nejvíc v lékárně bavilo dívat se na čísla. Analyzovat je a přemýšlet o tom, jak posunout výsledky dál. A kvůli tomu jsem přemýšlel, kam se posunout ještě jinam. A zaplaťbůh, v naší firmě opravdu jde se posouvat, když člověk chce a přijde s nějakou iniciativou. To se u nás nejen říká, ale je to realita.
Můžeš klidně jít ještě víc do detailu…
Tak dobře. Z pozice lékárníka asistenta můžeš ovlivnit jeden blok struktury. Celá pyramida stojí na těchhle blocích, jsou extrémně důležité, ale já cítil, že bych těch bloků chtěl ovlivňovat víc. Jak se posunovat v té pyramidě výš? Jedna cesta je jít na manažera lékárny, dosáhnout pozice VL nebo OZ. Ale když se člověk rozhlédl v Liberci, viděl, že tyhle pozice byly obsazené a stabilní. A lidmi, které znám, takže mi přišlo nevhodné a nemorální pokoušet se o svůj kariérní růst na jejich úkor. Lidsky by to nebyla cesta, kterou bych chtěl jít. Další možnost byla odejít trvale z Liberce, ale to by byl nonsens, když to byl právě Liberec, kde jsme jako rodina chtěli žít. Ale u Maxe je naštěstí možné zvolit i jinou cestu. Využil jsem nabídky dělat obchodního manažera našeho malého e-shopu DocSimon, který sídlil v Praze na Krčské. Sice se jednalo o práci v Praze, ale značná část šla řešit v režimu home office. Takový kompromis. Tam už jsem mohl pracovat s jinými čísly, bylo to hodně o obchodu. Působil jsem tam dva roky, přičemž v poslední fázi jsem se účastnil řízeného ukončení DocSimona, aby se Dr. Max i v e-commerce opíral už jen o svou značku.
To už ale vznikala základna na Pavlově, ne?
Přesně tak. Jeden e-shopový sklad v Brně už nestačil, bylo třeba rozjet druhý. A odtud jsem dostal nabídku k další příležitosti. Využil jsem ji, protože DocSimon končil a do klasické lékárny už jsem se vracet nechtěl. Byla to skvělá životní zkušenost, nemyslel jsem, že něco takového někdy prožiju. Podílet se na rozjezdu provozu a jeho ladění bylo neuvěřitelně vzrušující.
Mě na tvém vyprávění fascinuje, s jakou samozřejmostí a lehkostí mluvíš i o věcech, jako je kariéra a pracovní mobilita. Jak se neutrálně stavíš k ekonomice, můžeme říct i k byznysu. To není zase tak úplně běžné. Ty s tím nakládáš naprosto pragmaticky. Kde se to v tobě vzalo? Na fakultě určitě ne.
Na to asi neumím odpovědět, fakt nevím. Stejně důležitou roli pro mě hraje i to, že je farmacie součástí primární péče a že je tu, aby pomáhala lidem. Jen si myslím, že tyhle dvě stránky lékárenství jsou absolutně neoddělitelné. Jak péče, tak obchod. Pokud si na sebe nevydělám, stěží můžu péči poskytovat.
Funkce se ujmeš 1. ledna. S čím se té nové role ujímáš?
Především tenhle rozhovor vedeme v době, kdy teprve startuju adaptaci. V tuto chvíli mám základní přehled, představu i vizi. Mám štěstí, že se budu moci opřít o skvělé lidi. Tím, že jsem Liberečák, všude do regionu to mám blízko. Mám v plánu intenzivně se účastnit porad na lékárnách, chci být v častém kontaktu s lidmi, reálně vidět, co se děje, a ne řídit region na dálku. Jsem docela soutěživý a určitě bych nerad, abychom ve srovnávacích ukazatelích byli na úplném chvostu. Na předchozích působištích jsem si jen potvrdil, že klíč k úspěchu je dobrá komunikace. A teď myslím nejen mezi mnou a OZ nebo VL, ale i mezi nimi navzájem a taky od nich směrem k týmům v lékárnách.
Jsi člověk, který se zajímá o farmacii hodně zeširoka, sám jsem tě koneckonců potkával na mezinárodních konferencích. Zbude ti na to čas?
Věřím, že ano, a udělám pro to maximum. V tuhle chvíli se kompletně musím vzdát všech rolí, které zastávám na e-commerce. Tím si uvolním trochu ruce. Nicméně, ve firmě se věnuju i holdingovému projektu Operational Excellence, v jehož rámci sdílejí jednotlivé státy Dr. Max provozní zkušenosti, navzájem se informujeme o postupech a procesech a inspirujeme se. To mě hodně baví, díky tomu mám i vhled do základního fungování BDC (Dr. Max Group) a komplexnější pohled na provoz. Tohle bych si chtěl udržet, protože tu jde nejen o synergii, ale i o to, že mě to argumentačně vybavuje. Líp se mi díky tomu bude i v našich lékárnách vysvětlovat, proč děláme, co děláme. Abych tu uvedl nějaké příklady, v rámci „OPEXu“, jak tomu zkráceně říkáme, jsme mohli převzít hodně zkušeností se zaváděním robotů ze Slovenska a naopak jsme zase mohli předat hodně těch svých při implementaci mobilních čteček (Zebry na lékárnách).
Co soukromí, co tě baví?
Srdcem i duší jsem gamer. A jak jsem v průběhu času zjistil, zdaleka nejsem ve firmě sám. Vždycky jsem měl rád počítačové hry, určitě to souvisí s mou soutěživostí, láskou k analýze a strategiím. Mám rád muziku, která mi pomáhá v práci i doma. Dokáže mě neskutečně nakopnout. Poslouchám všechno od klasické hudby, kde bych zmínil například Vivaldiho, přes metal až po tvrdou elektroniku. S manželkou jezdíme na největší hardstylový festival na světě, nizozemský Defqon.1, což je neskutečný zážitek. Zvláště po covidu jsem našel zálibu v cestování, protože člověk nikdy neví, kdy zase spadne klec. A každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy. Vloni jsme byli v Kolumbii, na expedici Tatra kolem světa, teď se chystáme do Austrálie.
Jak jste se k té tatrovácké expedici dostali?
Přes svého souseda a dobrého kamaráda. On je neuvěřitelně akční. Zmíní to tak nenápadně u vína, a ráno už se kupují letenky. Staví si vlastní expediční vozidlo, protože je velký fanda cestování. A tak se dostal na jeden cestovatelský veletrh, kde se s lidmi z tatrovácké expedice dal do řeči. Slovo dalo slovo, zjistil, že na některých etapách zbývají ještě nějaká volná místa, která lze zaujmout jako dočasný člen výpravy. Takže jsme to velice rychle zprocesovali a vyrazili.
Michal Petrov
Ještě v Pavlově – s Janem Žákem a Rudolfem Žůrkem
S expedicí Tatra kolem světa v Kolumbii
Honza cestuje ve společnosti své paní, ať už do Kolumbie, nebo na hudební festival v Holandsku
Foto: archiv redakce
Ve správnou dobu na správném místě se správnými lidmi
Nový regionální ředitel
Nový regionální ředitel
Ve správnou dobu na správném místě se správnými lidmi
Jakub Mísař bude mít od Nového roku na starosti region číslo 8. Stejně jako Jan Bureš i on je farmaceut a podobně jako on to z domova nebude mít na místa svého působiště daleko. Na rozdíl od něj má ale Jakub farmacii v rodině.
Jakub Mísař během letošního setkání OZ a VL už seděl v ředitelských řadách
Jaká byla tvoje cesta k Dr. Max?
Začalo to už praxí, kterou jsem absolvoval během studií na hradecké fakultě. Mohl bych klidně sloužit za chodící reklamu na naše HR oddělení. Část té šestiměsíční praxe jsem totiž absolvoval v mladoboleslavské lékárně Dr. Max. Protože jsem to chtěl poznat i jinde, absolvoval jsem stáž i v nemocniční lékárně a ze srovnání mi jasně vyšlo, že u nás je to lepší.
Čím tě Dr. Max přesvědčil?
Musím říct, že do značné míry mi rozhodování zjednodušil tehdejší vedoucí lékárník, zanedlouho už kolega regionál, Lukáš Kazík. Byl jsem zkrátka ve správný čas na správném místě a měl štěstí na lidi. Lukáš tehdy vlastně „koloval“ republikou, ale mně se s ním podařilo potkat. Což bylo štěstí, protože on umí velmi dobře předávat své zkušenosti. To bylo pro moje rozhodování klíčové. U Maxe jsem působil i jako stipendista, do lékárny jsem chodil na výpomoc a pak, když jsem měl školu hotovou, to bylo jasné. Ostatně tím stipendiem jsem byl zavázaný.
Ale jak tě tak poslouchám, nelituješ.
Ne, určitě ne. Udělal bych to tak znovu.
Ujímáš se funkce v Praze, což je region, který asi budí respekt, co?
Určitě. Proti Praze je Boleslav samozřejmě malé město, ale zároveň si myslím, že lékárna je pořád lékárna. Jestli je v hlavním městě, nebo v nějakém mnohem menším, není tak podstatné jako to, jací tam jsou lidé a jak je vedená. Záleží na OZ, vedoucím lékárny anebo i na osobnosti regionála. Lidé a to, jak s nimi lékárna funguje, to je rozhodující. A to má vliv na to, jak spokojený pacient od nás odchází. Ale respekt samozřejmě mám. A cítím i vděk za to, že můžu pracovat na šíření našeho dobrého jména ještě ve větším měřítku, než jaké mi dávaly ty čtyři lékárny, které jsem vedl v rámci bricku. Teď jich budu mít sedmadvacet. Uvědomuju si, že je to velká zodpovědnost, přistupuju k tomu s pokorou, ale zároveň to beru jako výzvu.
Říkals, žes měl možnost srovnat nemocniční lékárnu se síťovou, pro kterou ses nakonec rozhodl. Té volbě pomohl lidský faktor. Ale byl i nějaký další?
Já mám moc rád kontakt s lidmi. Komunikaci vůči pacientům, ale i v rámci týmu. Když si vzpomenu na praxi v nemocniční lékárně, vysloveně mě ubíjelo, když jsem dostal zadání na přípravu tří set kapslí a pak o samotě seděl v laboratoři a navažoval a navažoval. Jsem spíš extrovertní typ člověka, a tak jsem se s tím prostředím nemocniční lékárny nepotkal. Někdo by to třeba uvítal, protože by měl klid na práci, při které se s nikým nemusí bavit, ale mě to nenaplňuje.
To tě v nemocnici nepustili k expedici?
Ale taky, ale ta je u Maxe dominantní, kdežto v nemocnici tvoří náplň práce jen asi z jedné třetiny nebo dobře, třeba i z poloviny. Ale pořád významnou část tvoří příprava IPLP. V mém rozhodování byl tohle jeden z klíčových faktorů, mě komunikace prostě baví. Každý se zkrátka najde a profiluje v něčem jiném a to pro mě byla spíš expedice. Laboratorní přípravu ale samozřejmě uznávám, nepochybuju o její významné roli a důležitosti.
Teď se, prosím, neuraz, ale ty působíš velice mladistvě. Jak snadné je vydobýt si s takhle mladou tváří autoritu?
Už několikrát jsem se ocitl v situaci, kdy jsem si musel získat u týmu nějaký respekt. Po absolvování školy jsem pracoval rok jako řadový lékárník, ale už po tom roce jsem dostal nabídku stát se manažerem a lékárnu vést. Po dalších dvou letech byly ty lékárny čtyři. Při tomhle postupu jsem se setkal s expedienty, kteří toho měli odslouženo mnohem víc, a s těmi jsem musel najít společnou řeč. Třeba to „co mi ten mladej bude říkat“ přitom viselo i ve vzduchu, ale když jsme spolu pracovali a museli řešit provozní záležitosti, vznikaly situace, kdy jsem kolegy přesvědčil, že si to umím odpracovat a že nemám špatné nápady, a autoritu jsem tak získal.
Co tě k farmacii vlastně přivedlo?
V širší rodině mám lékárníky. Můj strýc je farmaceut, moje teta taky. Člověk se o povolání rozhoduje vlastně jako dítě a dítě se sotva může rozhodnout dostatečně dospěle. Takže jednoduše řečeno, když nadešla ta chvíle, hledal jsem vzory u těch nejbližších. Mamka je účetní a zároveň personalista, ale u téhle práce bych se trápil asi stejně jako v té laboratoři. Stejně bych seděl, jen by to bylo u počítače, a zpracovával bych výplaty. Táta pracoval celý život na nádraží jako dispečer. To už by nemusela být tak špatná práce, jenže on sloužil spoustu nočních, které mu nedělaly dobře, a stěžoval si na ně. Takže ten můj pohled sklouzl k tetě se strejdou. Začal jsem si zjišťovat, jak se lékárníkem stát. Škoda, že u nás existuje spousta lidí, kteří ani netuší, že je k tomu potřebná vysoká škola. Ale já si to zjistil a řekl jsem si, že touhle cestou půjdu. Chemie, biologie i fyzika mi na škole šly, takže o to to bylo jednodušší. Když jsem šel na vysokou, dělal jsem přijímačky i na medicínu, ale to bylo pro mě záložní řešení, kdyby farmacie nevyšla.
U účetních a personalistů se asi obor z generace na generaci nedědí, ale u ajznboňáků, tam je to jiné. Našels pro ten svůj krok doma pochopení?
Určitě našel. Rodiče jsou na mě hrdí a velmi dobře chápou, proč jsem se rozhodl, jak jsem se rozhodl.
Hrálo při tvém rozhodování i to, že jde o obor, který pomáhá? Že se tam s lidmi nejen potkáváš, ale že jim i pomáháš?
Zčásti určitě ano. Jsou profese, kde bys tenhle rys hledal obtížně, ale tady je to jasné. A já cítím, že si to uvědomuje i veřejnost. Že lékárník je zkrátka pomáhající profese.
Z lékárny na brick jsi postoupil rychle, což svědčí o tom, žes byl práci schopný odevzdávat hodně a jako regionál na tom nebudeš jinak. Jak si to rozumí s časem na rodinu?
Té tady musím moc poděkovat. Jak své manželce, tak dceři. Když jsme doma probírali ten posun na pozici regionálního ředitele, moje paní mi dala plnou podporu a jsem jí za to moc vděčný. Když to jde, snažím se jí to i oplácet.
Takže teď z tebe bude Boleslavák dojíždějící do Prahy. Žádný med, co?
Copak cesta z Boleslavi na Černý most, to ujedu za dvacet minut, ale pak přijde ta delší část po Praze samotné. Naštěstí můj region 8 je většinou poblíž dálnice D10, která z Boleslavi vede. Ještě to není tak zlé, dokonce bych tu mohl mluvit o výhodě.
Jak vypadá tvůj volný čas?
Poslední dobou ho moc nemám. Naší malé nejsou ani dva roky. Ale jinak máme s manželkou oba rádi sport, a tak se často účastníme třeba běžeckých závodů ze série Běhej lesy. Nejsme ale zaměřeni nijak jednostranně, rádi volný čas trávíme aktivně, ale různým způsobem – turistikou, na kole… Letos jsem tedy kvůli přírůstku v rodině svoje horské kolo ani nevytáhl, ale předtím jsem kupříkladu pravidelně absolvoval na otočku jízdu Boleslav–Ještěd. To jsem si odjel každý rok sám, perfektně si při tom vyčistil hlavu. Je to vlastně taková celodenní stodvacetikilometrová pouť, při které převýšení radši ani nepočítám, ale ten návrat domů večer po tom nádherném výhledu nahoře stojí za to. Díkybohu zpátky je to víceméně z kopce.
Při těch zácpách před Prahou by kolo mohlo být i efektivní pro cestu do práce, ne?
Možná ano, ale přece jenom nastupuju v lednu (smích).
Michal Petrov
Foto: archiv redakce
Mladoboleslavská lékárna z dosavadního Jakubova bricku – tady jsme například oslavili pětimiliontého klienta věrnostního programu
S manželkou na horách – dokud byl ještě čas
Jako nadšený sportovec si Jakub rád zaběhne i závod ze série Běhej lesy
Při pravidelné cyklotúře Mladá Boleslav – Ještěd a zpět
Biopron
Koupit ZDE
Tak zase po roce
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
tak zase po roce
Letošní setkání v kongresovém pražském hotelu Clarion nepatřilo jen odborným zástupcům, ale i vedoucím lékárníkům, takže účast na něm byla rekordní. Nebyl to ale jediný primát, který na sebe akce vázala, jak dokazuje i naše fotoreportáž.
Text: Michal Petrov, foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Tradiční konferenční start u registračního pultu. Novinkou letos byly silikonové náramky, které si účastníci mohli odnést jako suvenýr
Kongresový sál byl nabitý k prasknutí. Počet účastníků překročil hranici 450 lidí
Dá se říci, že tradičním hostem setkání byl partner Penty Václav Jirků, který je v investiční skupině odpovědný za zdravotnické projekty. Jeho vystoupení vzbudilo velmi příznivou odezvu
Generální ředitel Jan Žák poděkoval kolegům z lékáren za jejich práci a připomněl, že brzy bude počet lékáren Dr. Max v Česku na pětistovce
Šéf Dr. Max Group Leonardo Ferrandino přijel s jednoznačným sdělením: Dr. Max je už počtem poboček evropská dvojka
Vůbec poprvé zavítal na naše setkání prezident lékárnické komory. Aleš Krebs dal jednoznačně najevo, že bez ohledu na provozovatele mají lékárny řadu společných zájmů
Provozní ředitel David Mendl přijel na setkání mimo jiné s tím, aby tu oznámil detaily nového organizačního a personálního uspořádání provozu, které začne platit po Novém roce
Všichni řečníci využili příležitosti setkání k tomu, aby vyjádřili svůj vděk za spolupráci svých oddělení s lékárnami. Výjimkou nebyla ani komerční ředitelka Hana Bambulová
Personální ředitel Ivan Baranec seznámil účastníky setkání s výsledky zaměstnaneckého průzkumu a nabídl odpovědi na některé komentáře, které šetření provázely
Svou premiéru si na setkání odbylo použití Slida, které umožnilo publiku klást otázky všem vystupujícím. Díky tomu padalo víc dotazů než v předchozích letech
Svou premiéru si na setkání odbylo použití Slida, které umožnilo publiku klást otázky všem vystupujícím. Díky tomu padalo víc dotazů než v předchozích letech
Potlesk pro nejlepší
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
potlesk pro nejlepší
Tak jako každý rok si někteří z účastníků setkání přijeli i pro ceny udílené v několika kategoriích a ani Max Magazín neporuší tradici v tom, že o čerstvých vítězích přinese informaci, a zároveň využije této příležitosti ke gratulaci. Redakce všem vítězům upřímně gratuluje!
Text: Michal Petrov, foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Takto vypadaly ceny pro rok 2023
Kategorie „Odbornost a vzdělávání“ a její vítězka Mgr. Jana Váchová z Jablůnkova
Kategorie „Nejlepší lékárna podle standardu Dr. Max“ – cenu za berounský tým převzala Mgr. Radka Skudříková
Kategorie „Zákaznická spokojenost“ – cenu za lovosický tým převzal PharmDr. Jiří Binder
Kategorie „Nejziskovější lékárna roku“ – cenu za kaplický tým převzala Mgr. Soňa Kaletová
Kategorie „Nejziskovější lékárna roku“ – cenu za kaplický tým převzala Mgr. Soňa Kaletová
Kategorie „Nejlépe otevřená lékárna“ – cenu za domažlický tým převzala Mgr. Olga Šmehilová
Kategorie „Nejlepší prodej vlastní značky“ – cenu za tým z Chodova u Karlových Varů převzal Mgr. Roman Šimůnek
Kategorie „Nejlepší lékárna v projektu GS“ – cenu za tým z pražského Smíchova převzal Mgr. Lukáš Toman
Kategorie „Nejlepší lékárna v projektu Medreg“ – cenu za tým z Velkého Meziříčí převzal Mgr. Miloslav Fialka
Kategorie „E-Commerce lékárna roku“ – cenu za brněnský tým z lékárny v OD Union převzal Mgr. Petr Jeniš
Ocenění personálního oddělení získala čtveřice aktérů z náborového propagačního videa (viz minulé vydání MM): Mgr. Lucie Malotinová, Mgr. Ondřej Celta, Mgr. Matěj Nižník a Tomáš Petr, DiS.
Mgr. et Mgr. Lukáš Kazík neodolal a musel nakonec k převzetí ceny pro „Region roku“ pozvat i další, kterých se týkala
Mgr. et Mgr. Lukáš Kazík neodolal a musel nakonec k převzetí ceny pro „Region roku“ pozvat i další, kterých se týkala
Ocenění generálního ředitele Ing. Jana Žáka za mimořádný přínos převzala PharmDr. Hana Götzlová z Roudnice nad Labem
Tantum Verde
Máte vybráno?
Čas masek a muziky
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
Fotoreportáž Setkání OZ a VL
Čas masek a muziky
Po skončení oficiální části přišel jako obvykle čas na zábavu. Ta mohla odstartovat až po pauze, určené k převlečení do kostýmů, kterým i letos věnovali mnozí mimořádnou péči. Téma večera „cesta kolem světa“ bylo dostatečně široké, přesto občas zavládla nebývalá shoda. V nových outfitech si pak mohli návštěvníci vychutnat i hudební nářez, o který se letos postarali Anna K. a Jiří Macháček s jeho Mig 21.
Text: Michal Petrov, foto: David Bruner
Fotky posouváte tažením
Gejš se sešlo na večírku poměrně hodně a některé by nám určitě záviděli i v Tokiu
Cenu v kategorii „Největší kostýmové nasazení“ Max Magazín uděluje Lukášovi Janíkovi z HR oddělení. Neopren byl pravý a Lukáš v něm vydržel celý večer – i s prknem v rukách!
Maurerovi a spol. jako obvykle nezklamali, dodali účastníkům jistotu, že zábavy bude požehnaně. A bylo
Tady, zdá se, právě osvobodila americká armáda Havajské ostrovy
Pilotů i stevardek se sešlo na place tolik, že si člověk chvílemi připadal jako na letišti
Anna K. nám zpívala jen krátce potom, co po šestileté pauze vydala nové album
Energie jako by měla na rozdávání
Jiří Macháček a jeho Mig 21 nikoho nenechali na pochybách,…
…že název kapely odvozují od stíhačky
Řádové sestry Dr. Max to umějí pěkně rozbalit, když na to přijde…
… stejně jako další v publiku. Bylo očividné, že si zábavu zkrátka užít umíme. Tak zase za rok!
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Pomáháme
Do služby
i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Tak jako je setkání OZ a VL u Dr. Max nejdůležitější interní společenskou událostí roku, směrem ven toto poslání plní každoroční předávání nových vozů jejich provozovatelům v regionech. Nepořádáme vánoční večírky v klasické podobě, tuto roli u nás plní právě předávací ceremoniál, který kombinuje hned několik kulturních zážitků. Vždycky je unikátní místo, kde se odehrává, a pokaždé hostům nabízíme i hudební produkci, která stojí za to.
Připomeňme, že v minulosti jsme mohli v Praze pozvaným nabídnout návštěvu Písecké brány na Hradčanech, Sovových mlýnů na Kampě, Brožíkovy síně Staroměstské radnice, rezidence primátora anebo dvorany Národního muzea a vystoupení například houslisty Jaroslava Svěceného, Petry Janů nebo kapely The Tap Tap. Letos se podařilo zajistit prostor nádvoří nedávno velkoryse zrekonstruovaného Armádního muzea na úpatí Vítkova a ani tentokrát nechyběla skvělá muzika – letos zpěvačka Bára Basiková a její doprovodný Basic Band.
Tento rok se poprvé předávalo stejně vozů novým uživatelům jako staronovým. Z lokalit čerstvě přibyly Třinec a pražská městská část Libuš. K obnově vozového parku došlo u Prachatic a Mostu. Celkem tedy do světa vyrazí v lednu čtveřice zbrusu nových vozů, i když mapa Taxíka Maxíka zhoustne jen o dvě lokality. To jen dokazuje, že projekt si u potřebných našel své místo, a zatím každý provozovatel, který službu rozjel, má zájem na jejím pokračování.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Fotky posouváte tažením
Nádvoří Armádního muzea, kde se ceremoniál odehrál, bylo ještě donedávna prostorem pod širým nebem – to rekonstrukce změnila
Atmosféru adventního ceremoniálu v Praze podtrhla i štědrá sněhová nabídka
Hosty pozdravil i ředitel muzea, brigádní generál Aleš Knížek – byla to aspoň možnost osobně mu poděkovat za poskytnuté útočiště pro slavnost
Mezi těmi, kdo si symbolický klíček od nového Taxíku Maxíku převzal, byl i Radim Kozlovský, náměstek třinecké primátorky. Jeho radost byla zjevná
Báře Basikové to stále zpívá jako za mlada – to je fakt, a nikoli kompliment.
Přítomným nabídla snad většinu ze svých hitů
Ředitelé Konta Bariéry a generálního sponzora, kterým jsou naše lékárny: Jolana Voldánová a Jan Žák. Společně se zástupci Prachatic a autosalonu Ford. V Prachaticích se spolu s Libercem rozjely vůbec první Taxíky Maxíky
Je pozdě večer 4. prosince a Armádní muzeum už zase patří jen vojenským expozicím. I ty ovšem stojí za návštěvu
Essentiale
Koupit ZDE
Přeskakování z vlaku na vlak – za jízdy a s kufry
Odborný rozvoj
Odborný rozvoj
Přeskakování z vlaku na vlak – za jízdy a s kufry
Po deseti letech dochází k výměně na pozici vedoucí e-Learningu našeho odborného rozvoje. Markéta Gajdošová odchází a střídá ji Olga Keslarová. To ale zdaleka není jediná změna, kterou náš systém vzdělávání prochází. Proto nastala vhodná chvíle, aby si Max Magazín popovídal s oběma dámami i šéfem odborného rozvoje Gabrielem Pallayem.
Proč ta personální změna?
MG: Je to jednoduché. Po deseti letech velice zajímavé a pestré agendy odcházím na mateřskou, a tak štafetu přebírá Ola.
Mě samotného se e-Learning při mé práci příliš netýká, a tak bych jeho popis nechal spíš na vás.
MG: Ono lidí, kteří ho detailně neznají, je víc. E-Learning je totiž vcelku „moloch“. Počet kursů, ke kterým se běžný lékárník touto cestou dostane, je už přes 350! A každý rok přibude minimálně 60 nových. Primárně jsou určené pro lékárníky a farmaceutické asistenty a tato skupina publika má o obsahu samozřejmě mnohem větší přehled než lidé z centrály. Drtivá většina kursů se zaměřuje na odbornost a komplexní péči.
Jaký je o kursy zájem?
MG: Máme na to ukazatel, kterému říkáme „člověkokurs“, a když se na tato čísla podívám, ročně vykazujeme víc než 100 tisíc člověkokursů. To je v průměru nějakých šestadvacet absolvovaných kursů na návštěvníka.
O kom se tu bavíme?
MG: Nejen o kolegyních a kolezích na plný, ale i na částečný úvazek, ale třeba i o studentech. Když jsem se dívala na údaje za září a za říjen, každý měsíc jsme evidovali kolem pěti set dokončených kursů, tedy kolem půl tisícovky člověkokursů. Ten systém je neuvěřitelně vytížený.
To je famózní číslo. A Gabriel Pallay avizoval na setkání OZ a VL, že se toho na e-Learning přesune ještě víc. Co můžete říct k platformě pro e-formy vzdělávání?
GP: MindClass je e-learningová platforma, která byla nově vytvořená na holdingové úrovni. To znamená, že všech šest států v rámci skupiny provozuje e-learningové vzdělávání v jednom společném systému.
MG: K největší změně došlo na začátku září, kdy skončil vývoj nové společné e-Learningové platformy. Ta je už využívaná napříč šesti zeměmi, jak o tom mluvil Gabriel. Něco je všem zemím společné a vedle toho existují nějaká národní specifika. Češi, vzhledem k tomu, že měli velice obsáhlý a komplexní systém vzdělávání ještě před sjednocováním e-Learningové platformy, čelili největší výzvě. Byli jsme největšími tahouny, pokud šlo o vývoj a inovace, přechod u nás byl nejnáročnější. Proto taky ten převod ze starého systému na ten současný začal už vloni. Uskutečnil se ve třech vlnách, odstupňovaně podle náročnosti kursu.
Abych to trochu rozebrala: máme robustní vzdělávací systém, který se chová jako rozjetý vlak. A my jsme z toho rozjetého vlaku museli přeskočit i s kufry do jiného. Ta zavazadla si představ jako kursy, studijní výsledky a vůbec uživatelská data a další věci navázané na vzdělávání. A během toho přeskoku jsme museli definovat, jak má ten nový vlak jet rychle, jak má vypadat a co všechno musí zvládnout.
GP: Šlo opravdu o přeskakování za plné jízdy, bez přerušení.
MG: Nesměli jsme ztratit kontinuitu. Každý si umí představit například údaje o školení řidičů nebo bezpečnosti práce. Museli jsme zachovat návaznost, aby mohly být kursy znovu přiřazeny ke konkrétnímu člověku a dodržen ten zákonný dvouletý rozestup a tak dále.
To je hezké názorné přirovnání. Co to znamená uživatelsky?
MG: I proto jsem ráda, že tenhle rozhovor děláme. Protože když se něco takhle zásadně mění, je to zátěž i pro uživatele. Prostředí je jiné, přibývají funkcionality. Sice nový systém umí spoustu věcí, které ten starý nedokázal, ale zároveň se s tím musí uživatel naučit pracovat. Ohlasy na novou platformu jsou přesto většinou pozitivní, i když pro spoustu lidí je ten přechod náročnější. Ale to život v takové firmě už s sebou přináší. Jen si vzpomeňme na to, jak jsme si museli zvykat třeba na práci s Teamsy. Požadavky na IT gramotnost všeobecně rostou. Přes většinově příznivou odezvu je za těchto okolností tedy jasné, že se objevují i nespokojené hlasy, což se projevilo i na zaměstnaneckém průzkumu. Jenže ten starý systém už opravdu přestával našim potřebám vyhovovat. A bylo nutné udělat změnu, i když to s sebou neslo nějaké dětské nemoci, a uživatelé, kteří do nového prostředí MindClassu vstupovali, tudy šli tím, že „procházejí stavbou“. Jsem si ale jistá, že jsme tím dosáhli systému, který má velký potenciál, je modernější a flexibilnější při volbě kursů. Každopádně jsem všem uživatelům vděčná za to, že se se změnou vyrovnali.
To jsme zpátky u té kursové nabídky. Ta jede dál?
MG: Teď jsme domigrovali a zaznamenáváme a zpracováváme zpětné vazby od uživatelů. Věřím, že příští rok už se nebudeme muset primárně věnovat vývojově softwarovým otázkám. Chceme dopřát uživatelům trochu klidu na to, aby se s novým systémem sžili, maximálně přidáme nové funkcionality, aby se jim s MindClassem pracovalo ještě líp. Samozřejmě přibydou nové kursy. V tom jedeme podle plánu, který máme vypracovaný vždycky na dva roky dopředu. Vypracováváme je nejen v češtině, ale i v angličtině. Jednak aby se studenti mohli vzdělávat i jazykově a jednak abychom obsah mohli poskytovat ostatním zemím, kde Dr. Max působí. Tam si to pak zpracovávají do svých jazykových mutací a přizpůsobují vlastním specifickým potřebám. Pokud jde o odborné kursy, jsme v rámci celé skupiny lídři.
Jak to funguje? To automaticky překládáte úplně všechno?
MG: Několikrát do roka se scházíme s tvůrci vzdělávání všech holdingových zemí. Sdílíme zkušenosti s fungováním MindClassu, prací odborného rozvoje v jednotlivých zemích, navzájem se obohacujeme. Zároveň se domlouváme na agendě vzdělávacích cyklů. Na tomhle základě vykrystalizuje nějakých dvanáct stěžejních témat e-Learningu. Ty my zpracujeme do anglické verze a poskytneme ostatním.
GP: K té magické dvanáctce – my máme vždy tři vzdělávací okruhy za rok, každý okruh má čtyři podtémata. Nejdeme po žádném raritním obsahu, ale po tématech, která jsou v lékárnách expedičně nejvíce vytížená. Abych uvedl nějaký příklad: nikdy se nebudeme věnovat například pacientovi v dialyzačním programu, protože z expedičního hlediska je téměř nemožné pacienta rychle zhodnotit a nabídnout přidanou hodnotu. Naopak na tisíc možných způsobů budeme probírat třeba nachlazení a potíže související s dýchacími cestami, protože to jsou potíže, se kterými pacienti přicházejí do lékárny nejčastěji.
MG: Soustředíme se na témata, u kterých je velká šance, že se dají v běžné praxi propojit s komplexní péčí. Musí tam být záruka provázání odbornosti s obchodními aktivitami. Proto odborný rozvoj spolupracuje i s obchodním a marketingovým oddělením. Podobně mimochodem postupují i ostatní státy, se kterými zkušenosti i podklady vzájemně sdílíme. Já vlastně jako bych seděla na dvou židlích. Na jedné straně spolupracuji s odděleními souvisejícími s komercí, personálním útvarem, sklady i vlastní značkou a na druhé straně jsem vzděláním i srdcem lékárnice, za kterou jdou i všechny odborné e-Learningy, které jsou většinou bodované i komorami, ČLnK i ČKFA.
Na kolik bodů si takhle lékárníci mohou přijít?
MG: Ročně je to jen při distančním studiu prostřednictvím e-Learningů šestatřicet bodů. Jestliže za tři roky musejí dosáhnout devadesáti, znamená to pro ně, že vůbec nemusejí opouštět vlastní kuchyň a všechno si dokážou uvařit doma. Mají splněno.
Když jsi, Markéto, mluvila o zaměstnaneckém průzkumu, ukázal na něco, co vlastně není úplně ve vaší režii, protože musíte zkrátka na něčem pracovat v součinnosti s vývojáři. Jak snadné nebo těžké to pak je?
MG: Ve chvíli, kdy jde o technické věci související se softwarovým fungováním platformy, samozřejmě narážíme na určité limity. Nepohybujeme se jen na teritoriu České republiky, musí být respektovány průsečíky s ostatními zeměmi. Ale to, co lokálně zohlednit lze, zohledňujeme: například pokud jde o přehledy studia nebo prioritizaci kursů.
S jakými připomínkami jste se museli vypořádávat nejčastěji?
MG: Nezaznamenáváme prakticky žádné připomínky k obsahu, což průběžně potvrzují data z hodnoticích formulářů. Všechny komentáře mi jdou přímo do mailu, přesně tedy víme, jak je kurs přijímaný a jaké vyvolal reakce. To pak promítáme do dalších. Tohle jsme schopni reflektovat prakticky okamžitě. Tady bych chtěla kolegům poděkovat za to, s jakou pečlivostí je vyplňují a jak jsou v tom aktivní. Vezmi si, že například k jednomu kursu týkajícího se expediční podpory měsíčního letáku se mi standardně scházejí stovky vyplněných zpětných vazeb. To je obrovská odezva. Navíc jsou to komentáře konstruktivní a korektní.
Pak je tu forma, ke které nám třeba někdo napíše, že měl rád Academiq a MindClass že už mu tak nesedí. To je komentář velmi obecného charakteru. Čím konkrétnější ta připomínka je, tím lépe se nám s ní pracuje. Například když někdo vyjádří přání, že by chtěl mít možnost připnout si kurs na nástěnku, aby se k němu mohl vracet. To už programátoři implementovat dovedou.
GP: E-learningovou platformu MindClass vytvořila rumunská společnost HTSS. To je důležité připomenout. Nejde tedy o software, který by měla Česká republika plně pod svou plnou kontrolou. MindClass je prostředí, které utváří provozní či legislativní požadavky všech šesti států holdingu. My samozřejmě podněty našich uživatelů pečlivě shromažďujeme a předáváme dál, ale u hierarchie priorit se dělíme o pozornost s ostatními. Při úpravách systému jsme zkrátka v pořadí a musíme počkat, až na nás dojde řada. Proto prosíme všechny uživatele, kteří tenhle rozhovor budou číst, o trpělivost. I když děláme všechno, co je v našich silách, při utváření nové e-learningové platformy nejsme tady sami. Velmi silným faktorem je rovněž snaha o mezistátní standardizaci. To vše s sebou nese řadu omezení, ale i nových možností. A jestliže Markéta mluvila o tom, že starý systém přestal vyhovovat, ten nový znamená příležitost posunout se dál.
MG: Větší část připomínek ale přece jen souvisí s tím, že si lidé zvykají na novou platformu. Dáváme je na seznam a postupně se zpracovávají. Během podzimu se třeba rozeběhly notifikační e-maily, což znamená, že zaměstnanec dostane upozornění, že mu za dva měsíce vyprší certifikát BOZP, a odkaz přímo na test, to abych uvedla konkrétní příklad. Tohle v Academiqu možné nebylo.
GP: S HTSS se Markéta a Olga schází jednou za čtrnáct dní. Jsme v permanentním kontaktu s tvůrci systému. Po ukončení přechodu na novou platformu máme stále možnost systém testovat a upravovat. Není to Microsoft, který je zkrátka jednou pro vždy hotový a navíc někde daleko. Tady je kontakt velmi osobní.
MG: Přesně tak. Kontakt byl intenzivní v době, kdy jsme přeskakovali z vlaku na vlak, a zůstává takový i ve chvíli, kdy už jsme v tom novém a řešíme, jaké tam budou lampičky a co budou servírovat v jídelním voze.
Pochopil jsem to dobře, že obsah vzniká výhradně v České republice?
MG: Ostatní státy nemají systém vzdělávání tak propracovaný. My máme obrovský náskok. Vezměme si třeba produktové karty pro komplexní péči. To jde od nás do ostatních zemí. My ale zase přebíráme věci, u kterých se nemůžeme opřít o domácí zkušenost: například týkající se očkování v lékárnách. Naprostá většina ostatních zemí má kursů vážně jen pár. Zavedl se tam MindClass a oni ho začali plnit kursy. Ty rozdíly pramení i z možností. Personálně a finančně je na tom odborné vzdělávání v Česku mnohem líp než jinde. Byť je to pro nás náročné, kapacitně jsme úplně někde jinde. Proto jsou nám kolegové v ostatních zemích vděční, když se s nimi o své podklady podělíme. Zejména to platí u Slovenska, ale taky třeba u Srbska, kde díky tomu byli schopní letos vůbec rozjet bodované kursy.
Michal Petrov
Foto: archiv redakce
Po covidu se odborné konference vrátily, ale prim hraje i v normálních časech jednoznačně online, tedy e-Learning
Gabriel Pallay během jedné z odborných konferencí. K účasti na nich vede cesta přes stránky Akademie Dr. Max
U nás je certifikační proces pro absolventy kursů už samozřejmý, v jiných zemích s tím Dr. Max teprve začíná
Zájem o naše odborné konference je velký – nejen od zaměstnanců Dr. Max, ale i odborníků zvenčí
Hmatatelná část práce odborného rozvoje Dr. Max, tu nehmatatelnou nalézají pacienti prostřednictvím komplexní péče v našich lékárnách
Emil a ti druzí
Inovace
Inovace
Emil a ti druzí
Trochu to připomínalo hlášení o novorozeňatech: míry, váhy, na svět přišel tehdy a tehdy, jmenuje se… A tak to byl nejdřív Emil z Roudnice, po něm Sheldon, pak Richard a v závěru roku Albert. Řeč je samozřejmě o skladových robotech RD Rowa, spouštěných v lékárnách Dr. Max. A takhle šla ta hlášení za sebou:
Roudnice nad Labem, 23. 8. 2023
Hezký den všem,
dovolte mi Vám s radostí oznámit, že jsme dnes slavnostně uvedli do provozu robotický sklad ROWA v naší lékárně v Roudnici nad Labem. První přírůstek do robotické rodiny Dr. Max v Česku se jmenuje Emil, váží 6,6 tuny, měří neskutečných 11 metrů a má dvě supervýkonná ramena. Má mnoho starostlivých rodičů, kteří mu věnovali a věnují potřebnou péči.
Chci poděkovat všem, kdo se na tomto projektu podíleli a podílejí od nápadu až po realizaci, díky za skvělou práci TEO, Helaga, IT s Farmisem pod vedením Mgr. Petra Boloma a všem ostatním. Speciální poděkování patří Mgr. Lence Peterkové a PharmDr. Hance Götzlové a jejímu týmu za vynikající spolupráci na tomto projektu. Klobouček. Emilovi přeji mnoho sil a věřím, že bude dělat radost nejen rodičům, ale také našim pacientům, protože budeme zase o kousek lepší ve službách pro ně.
Týmu lékárny přeji, ať se práce daří a těší je stejně, jako tyto dny.
Lenka Lencová, RŘ – Region č. 3
Fotky posouváte tažením
Brno, 18. 10. 2023
Dobrý den všem,
rád bych Vám oznámil radostnou novinu, a to, že v brněnské lékárně u KFL v Bohunicích jsme dnes spustili do ostrého provozu expedičního robota firmy ROWA, kterého si tým lékárny v čele s OZ Veronikou Poláškovou a VL Ivou Císařovou pojmenoval jménem Sheldon :-)
Sheldon je robot z kategorie těch rozměrově menších – na délku má 5,5 metru a disponuje pouze jedním robotickým ramenem, nicméně Rx výdej na 7MIO lékárně poblíž fakultní nemocnice zvládá bez problémů a zatím překvapivě rychle, zároveň dnešní závoz zboží má v tuto chvíli již zaskladněn.
Na lékárně proběhla i celková přestavba včetně zázemí i vybavení oficíny el. cenovkami – zde bych rád pochválil za velmi zdařilou proměnu prostoru kolegy z technického oddělení, jmenovitě Radka Bořeckého s podporou Tomáše Burdy, ale i kolegy z IT – Dušana Hýžu, Láďu Dubinu i Vaška Šindara s Terezou Rousovou.
Poděkování za skvěle nachystanou přestavbu i adaptaci robota patří celému týmu lékárny 40 KFL, kdy skvělou podporu v "robotizaci" jsme měli od OZ Hanky Götzlové z Roudnice, ale i od Petra Boloma a týmu programátorů z Farmisu - propojení s F2 se posouvá velkými kroky kupředu.
Na závěr bych chtěl poděkovat i paní sanitářce Světlaně Fialové, která nám nejenže perfektně připravila přestavěnou lékárnu na otevření, ale na její podporu se lékárna může dnes spolehnout již 20let.
Děkujeme!
Lukáš Kazik, RŘ – Region č. 16
Fotky posouváte tažením
Šumperk, 7. 11. 2023
Krásný den,
Je mojí milou povinnosti a současně potěšením představit vám všem nový přírůstek do naší "robotí" rodiny. Šťastný třetí se jmenuje Richard.
Váha : 4676 kg
Délka: 6,5 m
2 ramena
Kapacita : 13 tis. kusů
Prostě tabulkové porodní míry.
Moc děkuji všem týmům ať už technickému oddělení, zde pod vedením Martina Muchy, IT oddělení pod vedením Petra Boloma, Farmisu a především týmu lekarny: VL Barbory Fabiankové, OZ Kamil Jäckelové, Lucie Gierové, Denis Zatloukalové, Hany Hájkové, Barbory Heděnsove, kteří byli měsíc v synchronní spolupráci a dokázali celou lékárnu kompletně zrekonstruovat od oficíny včetně elektronických cenovek přes zázemí až po instalaci a spuštění Richarda.
Držím lékárně palce s novým pomocníkem a věřím, že expedientům i pacientům poskytne to nejlepší, co umí.
Zdena Šafrová, RŘ – Region č. 10
Fotky posouváte tažením
Chomutov, 11. 12. 2023
Dobrý den,
Dnes jsme v lékárně 149 OC Chomutovka spustili do ostrého provozu expedičního robota firmy ROWA, kterého si tým lékárny v čele s PharmDr. Miroslavem Suchým pojmenoval Albert (po kmotrovi p. Einsteinovi:).
Na lékárně proběhla i celková přestavba včetně zázemí, vybavení elektronickými cenovkami. Lékárna nyní disponuje úctyhodnými 215 m2, včetně dermokoutku a konzultační místnosti.
Poděkování za skvěle nachystanou přestavbu i adaptaci robota patří Dr.Suchému, pí.Markétě Pospíšílové – vedoucí FA a celému týmu lékárny.
Zároveň velmi děkujeme za podporu na cestě k "robotizaci lékáren Dr.Max " PharmDr. Haně Götzlové z Roudnice a týmu programátorů z Farmisu .
Díky patří i Aleši Vondřejcovi a Tomáši Burdovi z technického oddělení, za celou realizaci této přestavby, oddělením IT, marketingu a všem, kteří se na přestavbě lékárny podíleli.
Děkuji.
Zuzana Štěpánková, RŘ – Region č. 1
Fotky posouváte tažením
Strepfen
Máte vybráno?
Největší lékárna v Česku
Inovace
Pomáháme
Největší lékárna v Česku
Lokální distribuční centrum, neboli eldécéčko, které jsme otevřeli v areálu ostravského retailparku Futurum, je v českém veřejném lékárenství svým pojetím totální novinka. Oficiální zahájení provozu si proto právem získalo pozornost, kterou by běžná lékárna neměla šanci vzbudit.
Tahle v sobě totiž integruje jak tradiční lékárnu, tak i e-shopovou. Oproti běžné lékárně nabízí několikanásobně širší sortiment. Vedle skladového robota to je další příklad toho, že síť Dr. Max umí přijít s inovativním lékárenským konceptem, který u nás není obvyklý.
Pro moderní novou lékárnu v Ostravě je příznačný už neobvykle rozlehlý prostor pro pacienty a klienty. Plocha oficíny měří 250 metrů čtverečních, což je asi třikrát víc než u průměrné lékárny. Znatelně vyšší je podíl samoobslužných zón, které doplňují 4 lékárenské táry, speciální oddělení pro výdej e-shopových zásilek, dotykové prodejní kiosky, sekce samoobslužných pokladen, zvláštní oddíl pro výdejní boxy, relax zóna a konzultační místnost pro screeningové služby. Jak je to v naší síti u větších poboček standardní, součástí vlastní lékárny je i dermocentrum s rozšířenou nabídkou přípravků k péči o pleť a s odborným poradenstvím. Kolegové z technického si s veškerým prostorem poradili se ctí.
Na několikanásobně větší plochu vlastní lékárny navazuje v neveřejné části rozsáhlý sklad o ploše 1100 metrů čtverečních. Díky tomuto prostoru je okamžitě klientům k dispozici dva- až třikrát širší sortiment, než jakým disponuje obvyklá lékárna kdekoli jinde. Z této výhody můžou klienti lékárny těžit velmi dobře právě třeba při okamžité e-shopové objednávce realizované prostřednictvím prodejního kiosku. Nová lékárna slouží i jako odběrní místo pro kurýry doručující objednávky e-shopu Dr. Max na domácí či jiné adresy v Ostravě (tuto službu nabízíme i v Praze a v Brně).
Pro ojedinělost konceptu si vysloužila lékárna poměrně velký zájem u médií. Zpráva a fotky proběhly tiskem, záběry televizí. Redakční štáby zaplnily při říjnovém oficiálním otevření oficínu tak, že to sice trochu odrazovalo pacienty od vstupu, ale jinak to příjemně dotvořilo premiérovou atmosféru. Že se slavnostní otevření ve směru k novinářům povedlo, za to tiskové oddělení velice děkuje jak personálu lékárny, vedenému magistrou Vendulou Dudovou, tak regionálnímu řediteli Tomáši Novotnému a Kateřině Vencové z marketingu.
Michal Petrov
Foto: Archiv redakce
Fotky posouváte tažením
Oficína je neobvykle velká
Digitální kiosky čeští zákazníci sice znají, ale dosud ne z lékárny
Jedna ze samoobslužných pokladen
Dermoporadkyně byly na místě v den oficiálního zahájení v posílené sestavě
Součástí lékárny jsou i výdejní boxy v odděleném prostoru, dostupném nepřetržitě
Lékárna slouží i jako vyzvedávací místo zásilek pro kurýry e-shopu
Stříhání pásky samozřejmě nesmělo chybět
Eldécéčko v médiích
Experimentální lékárny
V rámci různých zemí, kde lékárny Dr. Max fungují, se zkouší různé formy prodeje a výdeje vycházející vstříc nejrůznějším typům klientů. V Rumunsku jsou už naprosto běžné velkoprostorové hyperlékárny (hyperfarmacia). Otevřeli jich už 4 desítky. Nestandardně velké lékárny se pod názvem Super Dr. Max otvírají i v Srbsku, kde fungují zatím dvě – v Novém Sadu a v Bělehradě. Ty představujeme i obrazově.
Omron
Koupit ZDE
Nové lékárny
Síť Dr. Max
Síť Dr.Max
nové lékárny
Ani tento kvartál se rozvoj sítě Dr. Max nezastavil a počet lékáren se zase o něco rozrostl. Všem novým týmům přejeme mnoho úspěchů a zástupy spokojených klientů.
Dr. Max LÉKÁRNA – Opava, středisko 621
9. 8. 2023 region 13, Opava, středisko 621, RŘ Tomáš Dobeš
Nová opavská lékárna je umístěná v Kauflandu. Lékárnu povede OZ Mgr. Radim Gregořica a VL PharmDr. Lenka Nosková.
Dr. Max LÉKÁRNA – Zbraslav, středisko 688
11. 9. 2023 region 6, Zbraslav, středisko 688, RŘ Michal Brož
Lékárna je zařazena v SMB Praha-Modřany OZ Jany Doležalové. Tým bude pečovat o své klienty pod vedením VL Mgr.Lucky Levínské.
Dr. Max LÉKÁRNA – Krásné Březno, středisko 684
26. 9. 2023 region 3, Ústí nad Labem, Krásné Březno, středisko 684, RŘ Lenka Lencová
Tato akviziční lékárna se zařadila do SMB Děčín-Ústí pod vedení PharmDr. Tibora Kirsche, vedoucí lékárny je Mgr. Petra Kořínková.
Dr. Max LÉKÁRNA – středisko 572, Praha–Holešovice
21. 9. 2023 region 8, středisko 572, Praha–Holešovice, RŘ Petra Kučerová
Lékárnu najdete v lékařském domě v Praze-Holešovicích a náleží do SMB Praha Národní pod vedením Mgr.Mirky Steňkové. Kolektiv lékárny povede Mgr. Monika Potočná.
Dr. Max LÉKÁRNA – Praha–Opatov, středisko 691
29. 9. 2023 region 6, Praha–Opatov, středisko 691, RŘ Michal Brož
Na velmi perspektivním místě, přímo ve vestibulu metra Opatov, byla otevřena lékárna, středisko 691 Praha Chilská a je zařazena do SMB Praha Luna. O klienty se bude starat tým pod vedením OZ Mgr. Jany Pravdové.
Dr. Max LÉKÁRNA – Dačice, středisko 694
2. 10. 2023 region 7, Dačice, středisko 694, RŘ Marek Žmolík
Lékárnu povede tým PharmDr. Jarmily Gellnerové.
Dr. Max LÉKÁRNA – Benešov, středisko 658
9. 10. 2023 region 17, Benešov, středisko 658, RŘ Pavlína Panáková
Kolektiv benešovské lékárny pod vedením OZ PharmDr. Evy Švimberské.
Dr. Max LÉKÁRNA – Pohořelice, středisko 662
23. 10. 2023 region 11, Pohořelice, středisko 662, RŘ Hanka Pánková
V Pohořelicích, na výpadovce na Znojmo a kousek od Lidlu, jsme otevřeli novou Dr. Max lékárnu. Lékárna spadá do SMB spolu se střediskem 220 Ivančice. Tým lékárny povede PharmDr. Jana Švejdová.
Dr. Max LÉKÁRNA – Hodonín, středisko 689
2. 11. 2023, region 11, Hodonín, středisko 689, RŘ Hanka Pánková
Již třetí lékárnu v Hodoníně jsme otevřeli v OC Albert. O spokojené zákazníky se zde postará tým pod vedením PharmDr. Františka Lopaura a PharmDr. Filipa Kořínka.
Dr. Max LÉKÁRNA – Praha-Zličín, středisko 613
13. 11. 2023 region 2, Praha-Zličín, středisko 613, RŘ Adriána Bačinská
Lékárna je zařazená do SMB Hostivice pod vedením PharmDr. Markéty Myšíkové.
Dr. Max LÉKÁRNA – Starovice-Hustopeče, středisko 661
21. 11. 2023 region 11, Starovice-Hustopeče, středisko 661, RŘ Hanka Pánková
Novou lékárnu jsme tentokrát otevřeli v OC Kaufland Starovice-Hustopeče u Brna. Lékárnu povedou – manažerka Mgr. Renáta Pleskačová, VL Mgr. Kateřina Kohutová a OZ bricku Břeclav – Mgr. Hana Bedřichová, kam lékárna spadá.
Dr. Max LÉKÁRNA – středisko 243, Praha-Palmovka
4. 12. 2023, region 8, středisko 243, Praha-Palmovka, RŘ Petra Kučerová
Do „rodiny lékáren Dr. Max“ přibyla lékárna na Praze 8, Palmovka. Lékárna je součástí SMB Palmovka, který spadá pod manažerku Mgr. Terezu Fibich. Tým této lékárny povede Mgr. Lenka Giričová.
Dr. Max LÉKÁRNA – Praha 8-Březiněvěs, středisko 692
5. 12. 2023, region 8, Praha 8-Březiněvěs, středisko 692, RŘ Petra Kučerová
V Praze jsme otevřeli další lékárnu, tentokrát v Březiněvsi. Pečovat o zákazníky zde bude tým OZ PharmDr. Báry Kučerové.
Dr. Max LÉKÁRNA – Beroun, středisko 670
4. 12. 2023, region 17, Beroun, středisko 670, RŘ Pavlína Panáková
První prosincové pondělí patřilo otevření lékárny v Berouně u prodejny Penny Market. Lékárna je druhou v pořadí v Berouně a šestou v SMB Beroun-Rakovník. Lékárna je pod vedením OZ Mgr. Radky Skudříkové a VL PharmDr. Lady Hoškové
Prostamol
Koupit ZDE
Laskavost a štěstí – jak jsme na tom my, češi?
Svět Dr. Max
Svět Dr. Max
Laskavost a štěstí – jak jsme na tom my, češi?
Na jaře letošního roku vyšlo několik malých a možná i málo povšimnutých článků o tom, jak opakovaně proběhlo vyhodnocení tzv. Indexu štěstí, který byl na základě přesně daných parametrů zkoumán ve 130 zemích světa.
Pokaždé když na kurzech v různorodých prostředích položím otázku, jak si účastníci myslí, že jsme se my, Češi, ve zmíněném průzkumu umístili, slyším velmi podobné odpovědi. A je zajímavé, že se navzájem podobají, ať se již jedná o prostředí firem, neziskových organizací, škol, nebo zdravotnických zařízení. Většina tipů posílá v žebříčku vyhodnocení indexu štěstí u 130 zemí světa Českou republiku někam minimálně do druhé poloviny, časté odhady jsou u místa s číslem 70, 100, nebo ještě dále. Sem tam se najdou odvážlivci, kteří si troufnout poslat nás, Čechy, na případnou 30. příčku, větší důvěru v naši národní pohodu však zaznamenávám mezi stovkami respondentů naprosto výjimečně.
Ve vyhodnocení se do výsledného skóre jednotlivých zemí promítají kombinovaná data o osobním štěstí jednotlivců s objektivními faktory, jako je HDP, prožívání hodnoty osobní svobody nebo např. míra korupce ve vlastní zemi. Celkové pořadí je pak sestaveno kombinací skóre z posledních tří let.
A kde jsme se tedy umístili my jako národ?
Odpověď pokaždé docela dost překvapí. Držíme totiž hezkou 18. příčku. :)
Jak je možné, že si o sobě myslíme jako národ něco jiného? Pocity štěstí jsou samozřejmě velmi subjektivní, a jak ukazuje nejen mladší generace, některé podmínky např. pro získání bydlení, inovaci školství a uhájení demokratických hodnot ve společnosti tolik optimismu nevzbuzují. Letošní studie byla nicméně ovlivněná i předchozími roky pandemie koronaviru a věnovala zvýšenou pozornost solidaritě mezi lidmi. Průzkum ukázal, že i během obtížných pandemických let zůstaly pozitivně prožívané emoce dvakrát častější než emoce negativní, a pocit pozitivní sociální podpory se ukázal zhruba dvakrát silnější než pocity osamělosti.
Pokud my, Češi, jako národ něčím tedy vynikáme, je dobré říci, že se to projevilo právě v letech pandemického času i dalších krizí, kterým od roku 2020 čelíme v přímém přenosu zvýšenou měrou.
ČEŠI SPOLU ANEB KDYŽ JDE DO TUHÉHO
Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody pro zažívání vnitřního pocitu štěstí jsme totiž ocenili naši národní schopnost solidarity, kterou jsme si měli možnost ověřit v kritických momentech, ať již v počátcích pandemie a „rouškového“ zapojení národa, při pomoci Moravě během jejího zasažení ničivým tornádem, nebo Ukrajině a jejím obyvatelům okamžitě při vypuknutí ruské válečné agrese.
Pomoc, k níž jsme se schopni v zátěžových okamžicích semknout, je mimořádná, příkladná, dá se říci, že přímo fantastická, a leckdy až neuvěřitelně velkorysá a solidární. A právě naše schopnost solidarity byla mezi zkoumanými veličinami na přední pozici hodnocení vedle ještě druhé hodnoty a tou je laskavost. I když se to možná v každodenním přívalu často negativních, někdy spíš až depresi navozujících mediálních zpráv i v realitě každodenní komunikace a interakcí zdá těžko uvěřitelné, přesto v naší zemi lidé vysoce oceňují schopnost toho, že umíme být laskaví.
Co si pod pojmem laskavosti můžeme představit? Jak můžeme tomuto slovu rozumět?
LASKAVOST
Laskavostí se rozumí typ chování, který zahrnuje ohleduplnost, štědrost, zájem o druhé lidi, vlídnost a ochotu jednat s respektem, mile a třeba i s úsměvem tam, kde za to neočekáváme žádnou pochvalu nebo protislužbu. Někdy stačí jen být v komunikaci zdvořilý, jinde věnovat druhé straně úsměv, nabídnout pomoc, chovat se přátelsky, povzbudit jiného nebo třeba jen někomu trpělivě naslouchat. Na kurzech zmiňuji někdy citát, který mě vzhledem k laskavosti zaujal.
„Buďte laskaví vždy, když je to možné. Vždy je to možné…“
Co je ovšem předpokladem laskavosti, kterou chceme někomu dát? Že jí nejdříve ale budeme schopni, že ji budeme mít v sobě, protože těžko můžeme předat jiným to, co sami nemáme. Nemůžeme přenést na druhé nic, co netvoří naši součást, naši podstatu. Abychom mohli být přátelští a milí směrem k okolí, potřebujeme být milí a ohleduplní v první řadě i směrem k sobě.
Proto i v nynější čas podzimu, v době nadcházejících sychravých dnů, tíživých nálad i ještě tíživější reality, která k nám vplouvá s pomocí médií i dění ve světě kolem nás, bychom se měli tím více zaměřit na to, aby nám bylo dobře. Abychom si dokázali najít čas na sebe, své blízké, svoje záliby, mohli sdílet, radovat se, sportovat, číst knížku, zajít na kulturu nebo si dát s přáteli třeba dobrou kávu a popovídat si. Přesně tak to totiž dělají právě ti, kteří se ve finále opakovaně ocitají na žebříčku měření životního štěstí co nejvýše. Možná, může někdo namítnout, žijí v bohatším státě, možná mají lepší různé životní podmínky… ale na jakékoli situaci, která se děje, je stejně nejvíce podstatné, jak ji vnímáme a jak se k ní postavíme. Takže zůstaňme dál laskaví, i když svět okolo nás se jeví úplně jinak. Možná tím více každý může prospět. A tak, jak jsem měla příležitost vnímat při spolupráci s lékárníky právě u Dr. Maxe roviny komunikace s klienty přes táru, je laskavý projev u lékárníků často přirozenou součástí, za což jim patří obdiv i respekt.
Podle mého názoru potřebuje dnešní společnost zejména dialog a pak právě onu laskavost. Dialog bez urážení a se schopností naslouchat, kterého se mnohdy nedostává, a laskavost jako hodnotu, která šíří dobro bez ohledu na ocenění a odměnu, ale pro samotnou její podstatu a princip soucitu člověka s člověkem.
Jsem ráda, že i přes pohled nás samých na nás samé se každý den mohu přesvědčovat, že realita je mnohem lepší, než si myslíme. Že to dobré v nás je zkrátka lepší, než jak my – Češi – na sebe nahlížíme. A proto i lékárníkům v nynější – opět náročné – době emočně zátěžového podzimu, ne vždy přívětivých klientů a podmínek, které jsou někdy hodně problémové, dále přeji hodně nadhledu, osobní pohody a vědomí toho, že laskavost, kterou přese všechno i oni projevují a předávají dále, dělá z naší země navzdory všemu jedno z nejšťastnějších míst na světě.
Tak tedy – krásný a laskavý podzim všem.
Za vzdělávací společnost APAS se na další společná setkávání na kurzech on-line i naživo těší lektorka
Milada Záborcová
Orofar
Koupit ZDE
Planeta Penta
Zprávy ze Skupiny
Novinky ze Skupiny
planeta penta
Upevňování
pozice
Společnost Dr. Max Group převzala v listopadu v Itálii 130 poboček sítě Neoapotek. Stala se tak druhým nejsilnějším hráčem na tamním trhu a ještě více posílila svou pozici lékárenské dvojky na kontinentu. Počet lékáren Dr. Max v Itálii tím překročil hranici 210 poboček. Je to významný posun, podtrhující růst role Dr. Max v italském lékárenství a v procesu konsolidace tamního trhu. Lékárny Neoapotek znají italští pacienti z měst jako Miláno, Benátky, Verona, Bergamo či Turín. Vesměs jde tedy o lokality na severu země, na který se Dr. Max v Itálii soustředí. Převzetím sítě Neoapotek vzniká příležitost k využití synergických efektů, jak podtrhl při podpisu smlouvy i generální ředitel Dr. Max Group Leonardo Ferrandino: „Tato strategická akvizice nám umožňuje spojit a rozvíjet to nejlepší z praxe obou subjektů. Dr. Max může nabídnout bohaté zkušenosti a funkční strukturu, k tomu je nositelem kvality a inovací. Taková je naše pověst v Evropě a nemůže být tedy pochyb o tom, že jsme schopni rozvíjet veškerou dobrou praxi lékáren sítě Neoapotek. Jejím převzetím pokračujeme v tom, co jsme v Itálii započali už v roce 2018, kdy jsme do tamního lékárenství vstoupili – naplňujeme svou vizi stát se lídrem trhu tak, jako jím jsme v jiných zemích.“
Napříč Evropou je dnes pacientům k dispozici kolem tří tisícovek lékáren Dr. Max. Síť působí na 6 trzích kontinentu. Itálie je zatím poslední zemí, na kterou Dr. Max vstupoval. V uplynulém roce tu i před poslední akvizicí zaznamenal citelnou expanzi, když se rozrostl o 35 poboček v nejrůznějších italských městech. Spolu s nimi investoval i do kvalifikovaného personálu, jehož počet se převzetím Neoapotek markantně zvýší. To podtrhl i generální ředitel Dr. Max v Itálii Alessandro Urbani: „Akvizicí překročí počet našich zaměstnanců hranici 1300 lidí – farmaceutů a dalších zdravotnických profesionálů. Začlenění nových talentů do našeho týmu vytváří pro následující roky jedinečnou příležitost ke zrychlení růstu Dr. Max v Itálii. Rozrůstáme se nejen o lékárny, ale i o lidi a těšíme se na výměnu zkušeností mezi stávajícími odborníky z Dr. Max a jejich novými kolegy. U všech budeme samozřejmě dál investovat do rozvoje jejich schopností.“
Vedle růstu počtu poboček sítě investuje Dr. Max na italském trhu i do souvisejících oblastí a v tomto úsilí plánuje vytrvat. Za příklad může posloužit nový centrální velkosklad v Telgate v provincii Bergamo. Jeho plocha činí kolem 14 tisíc metrů čtverečních. Stejně jako v jiných zemích, i zde vynakládá značné prostředky na automatizaci procesů, aby zajistil rostoucí požadavky na výkon a přesnost dodavatelského řetězce. Podobně jako jinde, i v Itálii rovněž posiluje Dr. Max svůj omnichannelový koncept, ve kterém vedle tradičních lékáren rozvíjí i e-commerce. V Itálii chce dál rovněž rozšířit expertní poradenství a v lékárnách nabízet služby související se zdravím a krásou. I tady sleduje Dr. Max samozřejmě naplnění základního pacientského benefitu, kterým je dobrý poměr mezi nabízenou kvalitou a cenou, a usiluje o to, aby se jeho standardy lékárenské péče staly vzorem pro celý trh.
Expanze i na Slovensku
a v Srbsku
Síť Dr. Max se tento rok významně rozrostla také na Slovensku, když do ní přibylo 35 lékáren menšího řetězce Apotheke Slovakia společnosti UniPharma. Tamní antimonopolní úřad už operaci schválil, třebaže toto rozhodnutí bylo podmíněné tím, že se Dr. Max musel zavázat, že některé lékárny akvizice nezahrne. V jejím rámci stoupl také počet zaměstnanců, a to o dvě stovky zkušených farmaceutů. Celkem provozuje na Slovensku Dr. Max už čtyři stovky lékáren a podobně jako na českém je i na slovenském trhu jednička. V Srbsku, kde působí od roku 2017, jich provozuje asi o stovku méně, ale i na tamním trhu akvizice pokračují – letos to bylo například osm lékáren sítě MediGroup. Šlo o převzetí kompletní lékárenské sítě této společnosti, která představuje největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče v Srbsku.
V Česku
pořád nic
Zatímco očkování v lékárnách u nás stále odpočívá na dně politického zájmu, kolegové v lékárnách v některých jiných zemích už naskočili do rozjetého vlaku této části primární péče. Takhle vypadá kampaň, kterou spustila polská síť Dr. Max. Soustředí se především na chřipku, i když u našich severních sousedů přišla vakcinace v lékárnách s covidem. Dnes už je to standardní služba.
Masaryčka
zlatá
V říjnu konečně byly strženy ochranné fólie z pláště nového pražského office centra Masaryčka a fasáda tak mohla zazářit zlatou barvou, kterou pro ni navrhla architektka Zaha Hadid. Nesměla ale zářit zase tak moc – aby neoslňovala okolí, byla zlatá barva speciálně namíchaná. O stavbě pravidelně Max Magazín v této rubrice informuje, a tak čtenáři vědí, o jak významný projekt nejen z pohledu Penta Real Estate, ale i v celorepublikovém měřítku se jedná. Zásadně změnil podobu pražského Nového Města na hranicích s Karlínem. Z nevzhledné ulice u nádraží (viz archivní snímek) se stal díky novému areálu bulvár, který objektivně zastiňuje tradiční tepnu v této oblasti – ulici Na Poříčí.
Přípravy na stavbu zabraly plných 10 let a Penta musela pro její realizaci získat přes tři stovky razítek. Projekt si také odnesl na začátku prosince absolutní vítězství ze soutěže Estate Awards. Penta dále uspěla při vyhlašování vítězů nejdéle trvající architektonické soutěže u nás – CIJ Awards – a také uspěla v soutěži Best of Realty, kde byl díky Masaryčce ředitel Penta Real Estate v Česku Petr Palička uveden při ceremoniálu do Síně slávy. Budovatelská aktivita Penty přestřižením pásky u Masaryčky v dané lokalitě nekončí, protože se investiční skupině podařilo koupit od Českých drah dlouhodobě nevyužívané pozemky Českých drah, a akvíruje také společnost ČSAD Praha Holding, díky čemuž získá autobusové nádraží Florenc a přilehlé parcely. Penta dlouhodobě sleduje cíl architektonicky i vlastnicky sjednotit celé území. Max Magazín nabízí pohled na střešní zahrady Masaryčky.
Text: Michal Petrov, foto: archiv redakce
MEDDI app
Stáhnout ZDE
Lék na trávení
Vzdělávání
Vzdělávání
lék na trávení
Lékárník: Dobrý den, jaké máte přání?
Pharmacist: Hello, what can I do for you?
Apotheker: Guten Tag, was wünschen Sie?
Pacient: Dobrý den, prosím jeden Elmex gel (žena, 45 let).
Patient: Hello, I would like one Elmex gel (woman, 45 years old).
Patient: Guten Tag, bitte einen Elmex Gel (Frau, 45 Jahre).
L: Dobře, hned Vám ho přinesu. Ještě se zeptám, pro koho jej máte?
Ph.: Alright, I’ll get it for you right away. I’ll just ask, who is it for?
Ap.: Gut, ich bringe es Ihnen gleich. Darf ich fragen, für wen Sie es haben?
P: Pro dceru, je jí 12 let.
P: For my daughter, she is 12 years old.
P: Für meine Tochter, sie ist 12 Jahre alt.
L: Elmex gel se používá na různé potíže. Na co jej potřebuje vaše dcera?
Ph.: Elmex gel is used for various problems. What does your daughter need it for?
Ap.: Elmex Gel wird für verschiedene Beschwerden verwendet. Wofür braucht es Ihre Tochter?
P: Začíná se jí dělat na dvou místech kaz, má tam prý nějakou bílou tečku, tak to chceme ještě spravit. Její zubní lékař jí ho doporučil na preventivní prohlídce.
P: She is starting to get cavities in two places, she says she has some white spot there, so we want to fix it. Her dentist recommended it to her at a preventive check-up.
P: Sie fängt an, an zwei Stellen Karies zu bekommen, sie hat da wohl einen weißen Punkt, das wollen wir noch reparieren. Ihr Zahnarzt hat es ihr bei der Vorsorgeuntersuchung empfohlen.
L: Rozumím, to je správný postup. Jak vaše dcera o své zuby pečuje?
Ph.: I see, that’s the right approach. How does your daughter take care of her teeth?
Ap.: Ich verstehe, das ist der richtige Weg. Wie pflegt Ihre Tochter ihre Zähne?
P: Používá i mezizubní kartáčky. Snažíme se pomůcky pravidelně měnit, proto nás to trochu překvapilo.
P: She brushes her teeth diligently every day in the morning and evening. She also uses interdental brushes. We try to change the tools regularly, so we were a bit surprised.
P: Sie putzt sich die Zähne jeden Tag morgens und abends gründlich. Sie benutzt auch Zahnzwischenraumbürsten. Wir versuchen, die Hilfsmittel regelmäßig zu wechseln, deshalb hat uns das etwas überrascht.
L: Někdy si kaz najde svou cestu. Nesu vám Elmex gel. Kromě normálního kartáčku a mezizubních kartáčků ať dcera používá ještě jednosvazkový. Lépe se dostane na špatně přístupná místa a dočistí je. Každý den ať použije i škrabku na jazyk. Existují bakterie, které zvyšují riziko zubního kazu, tak aby je důkladně odstranila. Jazyk je místo, kde přečkají i to nejlepší čištění. Elmex gel se používá jen 1× týdně. Proto ať si každý den pro zvýšení ochrany skloviny vypláchne dcera pusu ústní vodou s fluoridy.
Ph.: Sometimes the cavity finds its way. I’m bringing you Elmex gel. In addition to the normal brush and interdental brushes, let your daughter use a single-strand brush as well. It gets better to hard-to-reach places and cleans them. She should also use a tongue scraper every day. There are bacteria that increase the risk of tooth decay. She should remove them thoroughly. The tongue is a place where even the best cleaning survives. Elmex gel is used only once a week. Therefore, let your daughter rinse her mouth with mouthwash with fluorides every day to increase enamel protection.
Ap.: Manchmal findet Karies seinen Weg. Ich bringe Ihnen den Elmex Gel. Neben der normalen Bürste und den Zahnzwischenraumbürsten soll Ihre Tochter noch eine Einbüschel Bürste verwenden. Damit kommt sie besser an schwer zugängliche Stellen und reinigt sie nach. Jeden Tag soll sie auch einen Zungenschaber verwenden. Es gibt Bakterien, die das Risiko für Karies erhöhen, die soll sie gründlich entfernen. Die Zunge ist ein Ort, wo auch die beste Reinigung überlebt. Elmex Gel wird nur 1x pro Woche verwendet. Deshalb soll Ihre Tochter jeden Tag zum Schutz des Zahnschmelzes den Mund mit einer Mundspülung mit Fluoriden ausspülen.
P: Pro škrabku si když tak přijdeme později, ale myslím, že je dcera zvyklá si jazyk vyčistit běžným kartáčkem.
P: Thank you for the advice. I will take a single-strand brush and mouthwash for my daughter as well. For the scraper we will come later if necessary, but I think my daughter is used to cleaning her tongue with a regular brush.
P: Für den Zungenschaber kommen wir vielleicht später vorbei, aber ich glaube, dass meine Tochter es gewohnt ist, sich die Zunge mit einer normalen Bürste zu reinigen.
L: Rozumím. Pro ochranu před zubním kazem bude důležité, aby si čistila zuby kartáčkem důkladně, správnou technikou, ráno před snídaní a večer před spaním. Večer použije i ty mezizubní kartáčky, o kterých jste mluvila. Obtížně přístupné plošky zubů ať si dcera dočistí jednosvazkovým kartáčkem. Tímto kartáčkem se zuby čistí krouživým pohybem, zub po zubu, bez zubní pasty. Po vyčištění nebo přes den po jídle ať si dcera vypláchne pusu ústní vodou. Elmex gel pak použije 1× týdně po vyčištění zubů, pak už si ústa nevyplachuje.
Ph.: I understand. To protect against tooth decay, it will be important for her to brush her teeth thoroughly with a brush, using the correct technique, in the morning before breakfast and in the evening before bedtime. In the evening she will also use those interdental brushes you talked about. She should clean the difficult-to-reach surfaces of her teeth with a single-strand brush. This brush cleans the teeth with a circular motion, tooth by tooth, without toothpaste. After cleaning or during the day after eating, let your daughter rinse her mouth with mouthwash. She will then use Elmex gel once a week after brushing her teeth. Then she will not rinse her mouth anymore.
Ap.: Ich verstehe. Zum Schutz vor Karies ist es wichtig, dass sie sich die Zähne mit der Bürste gründlich und mit der richtigen Technik putzt, morgens vor dem Frühstück und abends vor dem Schlafengehen. Abends verwendet sie auch die Zahnzwischenraumbürsten, von denen Sie gesprochen haben. Die schwer zugänglichen Flächen der Zähne soll sie mit der Einbüschel Bürste nachreinigen. Mit dieser Bürste werden die Zähne mit kreisenden Bewegungen geputzt, Zahn für Zahn, ohne Zahnpasta. Nach dem Putzen oder tagsüber nach dem Essen soll sie den Mund mit der Mundspülung ausspülen. Elmex Gel verwendet sie dann 1x pro Woche nach dem Zähneputzen, danach spült sie sich den Mund nicht mehr aus.
P: Děkuji za podrobné vysvětlení, dceři to doma vyřídím.
P: I will tell my daughter at home.
P: Danke für die ausführliche Erklärung, ich werde es meiner Tochter zu Hause ausrichten.
L: Věřím, že si své zuby takto dokáže ochránit. Je dobře, že jste mluvila o tom, že dbáte na pravidelnou výměnu pomůcek. K tomu je ještě vhodné omezit sladkosti a slazené nápoje, hlavně mezi jídly.
Ph.: I believe that she will be able to protect her teeth this way. It is good that you talked about changing your tools regularly. It is also advisable to limit sweets and sweetened drinks, especially between meals.
Ap.: Ich glaube, dass sie ihre Zähne so schützen kann. Es ist gut, dass Sie davon gesprochen haben, dass Sie auf einen regelmäßigen Wechsel der Hilfsmittel achten. Dazu ist es noch ratsam, Süßigkeiten und gesüßte Getränke einzuschränken, vor allem zwischen den Mahlzeiten.
P: To je jasné. Jen se člověk někdy neubrání, když dostane chuť, však to určitě znáte.
P: That’s clear. Sometimes a person can’t resist when he has an appetite, you know that for sure.
P: Nur manchmal kann man sich nicht wehren, wenn man Lust bekommt, das kennen Sie sicher auch.
L: S čím dalším Vám mohu pomoci?
Ph.: Yes, very well. What else can I help you with?
Ap.: Ja, sehr gut. Womit kann ich Ihnen noch helfen?
P: Ne, dnes to bude vše.
P: No, that’s all for today.
P: Nein, heute ist das alles.
L: Dobře, přibalím vám k tomu ještě leták, kde péči o zuby a dásně najdete šikovně shrnutou.
Ph.: Okay, I’ll add a leaflet where you can find handy care for your teeth and gums.
Ap.: Gut, ich lege Ihnen noch ein Merkblatt bei, wo Sie die Pflege von Zähnen und Zahnfleisch praktisch zusammengefasst finden.
P: Děkuji moc. Mějte se hezky, na shledanou.
P: Thank you very much. Have a nice day, goodbye.
P: Vielen Dank. Schönen Tag. Auf Wiedersehen.
L: Krásný den a ať ty kazy zaženete.
Ph.: Have a nice day and chase away those cavities.
Ap.: Schönen Tag und vertreiben Sie die Karies.
Ataralgin
Koupit ZDE
Zdravá ústa
Vzdělávání
Vzdělávání
zdravá ústa
Víte, kolik slin člověk denně vyprodukuje? Jaká je nejtvrdší tkáň v lidském těle? Nebo od kdy se používá zubní pasta s fluoridem? Otestujte své znalosti v našem kvízu.
Každá otázka má JEDNU správnou odpověď.
Čtvereček musíte táhnout do stran.
1) Kdy by mělo ráno dojít k vyčištění zubů?
a) před jídlem, aby došlo k ochraně zubní skloviny před působením kyselin vzniklých ze zbytků jídla
b) brzy po jídle, aby došlo k odstranění zbytků jídla
c) kdykoliv
2) Samotný termín zubní kaz byl poprvé použit v roce 1634 a odvozuje se z latinského slova označujícího:
a) boží hněv
b) hnilobu
c) kleště
3) Sliny se v ústní dutině mimo jiné výrazně podílejí na ochraně zubů a dásní. Jaké množství slin se u člověka průměrně za den vytvoří?
a) 15 ml
b) 150 ml
c) 1,5 l
4) Co je parodont?
a) závěsný aparát zubu
b) kořen zubu
c) dáseň
5) Čím je způsobena ostrá, krátká bolest zubů objevující se po konzumaci horkých, studených, sladkých či kyselých potravin a nápojů?
a) přirozená reakce na vybrané potraviny
b) ústup dásně a odhalování zubních krčků
c) nadměrná citlivost dentinu (hypersenzitivita)
6) Co je halitóza?
a) zápach z úst
b) nadměrná mezera mezi horními řezáky
c) stav po vypadání všech zubů
7) Nejtvrdší tkáň lidského těla se nachází v zubu. Jak se jmenuje?
a) zubovina
b) sklovina
c) cement
8) Který zub je během života nejzatíženější?
a) první stálá stolička (šestka)
b) oba spodní řezáky (jedničky dole)
c) žádný, všechny zuby člověk zatěžuje stejně
9) Jak je to se silou skusu u zubních implantátů?
a) S implantáty lze vyvinout stejnou sílu skusu jako s vlastními zuby
b) Vlastní zuby umí vyvinout až 8× větší sílu skusu než implantáty
c) Implantáty umí vyvinout až 8× větší sílu skusu než vlastní zuby
10. Mléčné zuby v porovnání s trvalými zuby:
a) jsou křehčí a méně odolné
b) vyžadují vyšší přísun fluoridu
c) stačí čistit pouze 1× denně
11. Zubní pastu používali již Egypťané a Římané. Odkdy se používá pasta s fluorem?
a) 1823
b) 1914
c) 1963
12. Které zvíře má kolem 700 zubů, které jsou mírně zahnuté dozadu a po opotřebování se obnovují?
a) štika
b) muréna
c) sumec
Text: Lukáš Novotný; foto: Fotolia
Správné odpovědi: 1a, 2b, 3c, 4a, 5b, 6a, 7b, 8a, 9c, 10a, 11b, 12a
Otrivin
Koupit ZDE
Vaše kulatá jubilea
Lidé
Lidé
vaše kulatá
jubileaPřejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
ŘÍJEN
Mgr. Hamalová Eva 1. 10. 2023
PharmDr. Šmardová Radmila 1. 10. 2023
Chocholáčová Marcela 2. 10. 2023
Schweinfurterová Radka DiS. 2. 10. 2023
Beníšková Tereza DiS. 3. 10. 2023
Mgr. Dobrodenková Mária 3. 10. 2023
Mgr. Ingerle Jan 3. 10. 2023
Bc. Klemová Monika 3. 10. 2023
PharmDr. Poláčková Lenka 3. 10. 2023
Poletinová Jana DiS. 3. 10. 2023
Hejduková Renata 5. 10. 2023
PharmDr. Tomišková Zuzana 5. 10. 2023
Zabloudilová Dana 5. 10. 2023
Jozová Petra 6. 10. 2023
Mielcarek Alžběta 6. 10. 2023
Reichertová Gabriela 6. 10. 2023
Trhlíková Hana DiS. 6. 10. 2023
PharmDr. Dvořáková Andrea Esperanza 7. 10. 2023
Mgr. Kovářová Věra 7. 10. 2023
Mgr. Papoušková Kateřina 7. 10. 2023
Bc. Švecová Vendula DiS. 7. 10. 2023
Mgr. Fohlerová Gabriela 8. 10. 2023
PharmDr. Průšová Petra 8. 10. 2023
Machovská Jiřina 9. 10. 2023
Pešková Eliška DiS. 9. 10. 2023
Mgr. Drobná Zuzana 10. 10. 2023
PharmDr. Brišš Matej 11. 10. 2023
Dvořáčková Marie 11. 10. 2023
Helarová Lucie 11. 10. 2023
Němcová Jana 11. 10. 2023
Bc. Netolická Klára 11. 10. 2023
Mgr. Marková Karolína 12. 10. 2023
Štréglová Kateřina 12. 10. 2023
Adamová Hana DiS. 13. 10. 2023
Částková Beata 13. 10. 2023
Heřmanová Ivona 13. 10. 2023
Bc. Kebis Daniel 13. 10. 2023
Mgr. Lojkásek Matěj 13. 10. 2023
Imamovič Pavla 14. 10. 2023
Abrahamová Martina 15. 10. 2023
Dobrovolná Michaela 15. 10. 2023
Hančarová Jitka 15. 10. 2023
PharmDr. Chromcová Sabina 15. 10. 2023
Mgr. Janovská Barbora 15. 10. 2023
Mgr. Krunková Klára 15. 10. 2023
Ing. Píštěková Martina 17. 10. 2023
Mgr. Plešingrová Kamila 17. 10. 2023
PharmDr. Štěpničková Blanka 17. 10. 2023
Habreková Denisa 18. 10. 2023
PharmDr. Chlíbková Iva 18. 10. 2023
Marková Radka 18. 10. 2023
Pragerová Jarmila 19. 10. 2023
Mgr. Straňáková Leona 19. 10. 2023
Vůjtěchová Šárka 19. 10. 2023
Korábová Miroslava 20. 10. 2023
Lauková Kateřina 20. 10. 2023
Mgr. Nemčáková Alena 21. 10. 2023
Palyusiková Anna DiS. 21. 10. 2023
Mgr. Rušinová Veronika 21. 10. 2023
Třísková Alena 21. 10. 2023
Valjentová Stanislava 21. 10. 2023
Mgr. Vojtylková Natálie 22. 10. 2023
Bc. Friedlová Martina 24. 10. 2023
PharmDr. Jeziorská Jana 25. 10. 2023
Plincelnerová Blanka DiS. 25. 10. 2023
Mgr. Blažková Zuzana 26. 10. 2023
Fečová Alexandra 26. 10. 2023
Mgr. Kovaříková Gabriela 26. 10. 2023
Geťková Martina 27. 10. 2023
Mgr. Koudelková Edita 29. 10. 2023
Kubečková Barbora DiS. 29. 10. 2023
PharmDr. Formánková Kateřina 30. 10. 2023
Mgr. Pokorná Barbora 30. 10. 2023
Faltová Barbara DiS. 31. 10. 2023
PharmDr. Gajdzicová Irena 31. 10. 2023
PharmDr. Majorošová Markéta 31. 10. 2023
LISTOPAD
Vanderková Adéla DiS. 1. 11. 2023
Váňová Jitka 1. 11. 2023
Mgr. Faustmann Jan 2. 11. 2023
Fischkandlová Gabriela 3. 11. 2023
Mgr. Fízeľ Tomáš 3. 11. 2023
Lenčéšová Timea 4. 11. 2023
Bőhmová Helena 5. 11. 2023
Klusáčková Markéta DiS. 5. 11. 2023
Fadrná Veronika 6. 11. 2023
Lahodná Ivona DiS. 6. 11. 2023
Bc. Řičářová Petra 6. 11. 2023
Mgr. Juroková Petra 7. 11. 2023
Píšová Sandra DiS. 7. 11. 2023
Vlnatá Veronika DiS. 8. 11. 2023
Zagorová Hana 8. 11. 2023
Krejčová Hana 9. 11. 2023
Navrátilová Veronika 9. 11. 2023
PharmDr. Harant Petr 10. 11. 2023
Novotná Radka 10. 11. 2023
Votavová Lucie DiS. 10. 11. 2023
Feňďa Martin 11. 11. 2023
Mgr. Valášková Lenka 11. 11. 2023
Mgr. Vaverová Jana 11. 11. 2023
Mgr. Hallangová Anna 12. 11. 2023
Herotová Simona DiS. 12. 11. 2023
Procházková Dita 12. 11. 2023
Mgr. Gröszlová Anna 13. 11. 2023
Phamová Huong Giang 13. 11. 2023
Mgr. Zemánková Ivana 13. 11. 2023
Žáková Iveta 13. 11. 2023
Cinádrová Pavla DiS. 14. 11. 2023
Němcová Lenka 14. 11. 2023
Schwarzová Tereza DiS. 14. 11. 2023
Zelová Alexandra DiS. 14. 11. 2023
Mgr. Hollanová Volková Romana 15. 11. 2023
Zapletalová Oldřiška 15. 11. 2023
Čapková Erika 16. 11. 2023
Hanáková Eliška DiS. 16. 11. 2023
Remiašová Kateřina DiS. 16. 11. 2023
Mgr. Riahiová Sonia 16. 11. 2023
Mgr. Formánková Hana 17. 11. 2023
Mgr. Preslová Blanka 17. 11. 2023
PharmDr. Drlíková Barbora 18. 11. 2023
Kočí Radana 18. 11. 2023
Machová Tereza DiS. 18. 11. 2023
Ing. Mozgová Irena 18. 11. 2023
Zezuláková Kateřina 18. 11. 2023
Navrátilová Renata 19. 11. 2023
Shcherbai Tetiana 19. 11. 2023
Mgr. Bártů Klára 21. 11. 2023
Mgr. Hodan Marie DiS. 21. 11. 2023
Mgr. Sychrová Kateřina 21. 11. 2023
Bodanská Veronika 22. 11. 2023
PharmDr. Holanová Marcela 22. 11. 2023
Ing. Nováková Zahumenická Pavla DiS. 22. 11. 2023
Sýkorová Eva 23. 11. 2023
Mgr. Zdarsová Michaela 23. 11. 2023
Dobiášová Leona DiS. 26. 11. 2023
Kučerová Jana DiS. 26. 11. 2023
Richterová Anna 26. 11. 2023
Valášková Petra 26. 11. 2023
Dlouhá Petra 27. 11. 2023
Mgr. Felešová Martina 27. 11. 2023
Mgr. Fišerová Monika 27. 11. 2023
Grolmusová Ilona 27. 11. 2023
Mgr. Jánská Veronika 27. 11. 2023
Mgr. Martinková Anežka 27. 11. 2023
Štajerová Ilona 27. 11. 2023
PharmDr. Boudná Aneta 28. 11. 2023
Mgr. Kopaničák Dominik 28. 11. 2023
PharmDr. Ureš Tomáš 28. 11. 2023
Mgr. Menšíková Lucie 29. 11. 2023
Mgr. Pechová Hana 29. 11. 2023
Mgr. Stefková Kamila 29. 11. 2023
PROSINEC
PharmDr. Krčmářová Eva 1. 12. 2023
Mgr. Martínková Adéla 1. 12. 2023
PharmDr. Pavlíčková Stela 1. 12. 2023
PharmDr. Antonínová Silvie 2. 12. 2023
Mgr. Černá Karolína 3. 12. 2023
Drdová Klára DiS. 3. 12. 2023
Karpenko Yevheniia 3. 12. 2023
Kšádová Kristýna DiS. 3. 12. 2023
Maroušková Radka 3. 12. 2023
Svystak Maryna 3. 12. 2023
Mgr. Bc. Vařachová Jindra MBA 3. 12. 2023
Bočková Simona DiS. 4. 12. 2023
Mgr. Lencová Lenka 5. 12. 2023
Červená Leona 6. 12. 2023
Koubová Martina 6. 12. 2023
Marková Dominika DiS. 6. 12. 2023
Mgr. Kučerová Veronika 8. 12. 2023
Pešková Jitka 8. 12. 2023
Ing. Mgr. Vašková Jana 8. 12. 2023
Mgr. Bc. Kocourková Monika 9. 12. 2023
Kunešová Kristýna 9. 12. 2023
PharmDr. Labaštová Petra 9. 12. 2023
Prášilová Renáta 9. 12. 2023
Mgr. Škubová Andrea 9. 12. 2023
Hošková Dana DiS. 10. 12. 2023
Opltová Kateřina 10. 12. 2023
Mgr. Raczká Diana 10. 12. 2023
PharmDr. Rzepecká Radka 10. 12. 2023
Mgr. Hánová Jitka 11. 12. 2023
PharmDr. Pešlová Zdeňka 12. 12. 2023
Queisnerová Simona 12. 12. 2023
Mgr. Křištová Vendula 13. 12. 2023
Mgr. Sližová Barbora 13. 12. 2023
Čechová Jaroslava 14. 12. 2023
Matějková Lucie 16. 12. 2023
Mgr. Rusnáková Adriána 16. 12. 2023
PharmDr. Švarc Jiří 16. 12. 2023
Vígh Lukáš DiS. 16. 12. 2023
Mgr. Černochová Klára 18. 12. 2023
Hejtmánková Lucie DiS. 18. 12. 2023
Mgr. Kolářová Ludmila 18. 12. 2023
Řezníčková Nella DiS. 18. 12. 2023
Dubina Ladislav 19. 12. 2023
Kautcká Jana DiS. 19. 12. 2023
Mgr. Klimešová Gabriela 20. 12. 2023
Mgr. Plecháčová Jitka 20. 12. 2023
PharmDr. Nováková Petra 22. 12. 2023
Mgr. Plášek Jiří 22. 12. 2023
Řezníková Miroslava 22. 12. 2023
Žemlová Gabriela 22. 12. 2023
Mgr. Hvozdíková Marie 23. 12. 2023
Mgr. Cieslarová Diana 24. 12. 2023
Marková Kateřina 24. 12. 2023
Lhotová Miroslava 25. 12. 2023
Dideková Lucie DiS. 26. 12. 2023
Mgr. Hanušová Hana 26. 12. 2023
Holušová Dominika DiS. 26. 12. 2023
Mgr. Krošláková Natália 26. 12. 2023
Horáková Veronika DiS. 27. 12. 2023
Chládková Petra DiS. 27. 12. 2023
Hejmalíčková Radka 28. 12. 2023
Kupsová Lucie 28. 12. 2023
Mgr. Hasaralejko Cyril 29. 12. 2023
PharmDr. Hricová Helena 29. 12. 2023
Jirušová Martina 29. 12. 2023
Mgr. Kutypová Michaela 29. 12. 2023
Vágnerová Kateřina 29. 12. 2023
Mgr. Vojtová Ludmila 29. 12. 2023
PharmDr. Kolesár Martin 30. 12. 2023
ViaPharma
ŘÍJEN
Vlasáková Petra 9. 10. 2023
Tajmar Jakub 10. 10. 2023
Mgr. Kubát David 12. 10. 2023
Minaříčková Michaela 17. 10. 2023
Bartoníček Martin 25. 10. 2023
Nosková Irena 26. 10. 2023
Ambrož David 30. 10. 2023
LISTOPAD
Adamkovič Milan 4. 11. 2023
Mandík Jiří 6. 11. 2023
Poništová Helena 10. 11. 2023
Hrabovský Jan 19. 11. 2023
Müllerová Nicol 19. 11. 2023
Galetka Jakub 27. 11. 2023
PROSINEC
Ing. Vacková Michaela 4. 12. 2023
Mgr. Chamková Monika 7. 12. 2023
Melšová Martina 7. 12. 2023
Ing. Zárubová Helena 17. 12. 2023
ACC
Koupit ZDE
Výročí u společnosti
Lidé
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTIVÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Ludmila Bačková
Mgr. Michaela Baková
Radka Baksová
PharmDr. Tomáš Bárta
Soňa Bartošová
Lenka Bejšovcová
Tereza Benešová DiS.
Mgr. Aneta Benešová
PharmDr. Jitka Bernatová
PharmDr. Tomáš Bílik
Mgr. Jaroslav Bobek
Simona Bočková DiS.
Barbora Bojková DiS.
Lucie Brožková
Andrea Brožová DiS.
Alena Čápová
Helena Černá
Leona Dobiášová DiS.
Petra Drápelová
PharmDr. Ivana Drobilová
PharmDr. Barbora Dřevojánková
Jana Farkašová DiS.
Pavla Filipovičová
Mgr. Nicole Fülöpová
Mgr. Zdeňka Hadrabová
Monika Hatalová
Naděžda Havlenová DiS.
Hana Havlová
Ing. Petra Hegedüsová
Lucie Helarová
Veronika Herichová
Silvie Holešová
Petra Chládková DiS.
Mgr. Barbora Imrichová
Mgr. Veronika Jančíková
Romana Jeřábková DiS.
Mgr. Petra Juroková
Jana Kadavá DiS.
Mgr. Jitka Karásková
PharmDr. Zdeňka Kittlerová
Jiřina Knápková
Anita Kocijan
Gita Kopecká
Tatiana Kopyčiarová
PharmDr. Hana Korčáková Ph.D.
Olga Kotlíková
Nikola Králová DiS.
PharmDr. Kateřina Krátká
Alena Kulíšková
PharmDr. Michaela Mackurová
Mgr. Veronika Machová
Nadiya Mandzyuk
Mgr. Jakub Mareček
Nikola Martincová Worthová DiS.
Radka Matochová
Ema Matoušková DiS.
Helena Matoušová
Mgr. Anna Mecnerová
Kateřina Medvecová
PharmDr. Radka Meidlová
Bernadetta Mézešová
Ing. Jana Mojžyšková
Roman Müller DiS.
Jana Nejedlá DiS.
Mgr. Alena Neufuss Macová
Monika Nohavicová DiS.
Mgr. Norbert Palša
Helena Papáčková
Mgr. Jana Pazourová
Jana Pěnčíková
Lucie Pluhařová
Mgr. Barbora Pokorná
Dana Prejdová
PharmDr. Renata Průšová
Mgr. Barbora Přikrylová
Kateřina Rokošová
Pavlína Rozvodová DiS.
Mgr. Veronika Rušinová
PharmDr. Jana Sadílková
Mgr. Veronika Slezáková Vargovčíková
Mgr. Klára Sopková
Martina Spilková
Bc. Lenka Staňková DiS.
Mgr. Marta Stuchlíková
PharmDr. Lenka Šafářová
Libuše Šamárková DiS.
Mgr. Zuzana Šebelová
Bc. Zdeňka Šilhánková
Mgr. Jana Šléžková
Mgr. René Šostý
Klára Šturmová DiS.
Mgr. Kristýna Šubrtová
Mgr. Gabriela Tkáčová
Pavlína Tomášová
PharmDr. Zuzana Tomišková
Michaela Tučková
Libuše Váchalová
Mgr. Lukáš Vančuřík
Veronika Vávrová
Sandra Vavřičková DiS.
Jitka Velebová DiS.
Věra Veselská
Klára Vlachová
Mgr. Jitka Volánková
Ing. Eva Vonášková
Jana Vostrá
Mgr. Martina Vrátníčková
Mgr. Markéta Woznicová
Mgr. Jaroslav Zach
Mgr. Lenka Zemánková
Evgeniia Zhavoronok
10 let
Mgr. Jaroslava Boušková
Tereza Čermáková DiS.
Mgr. Marcela Dvořáková
Lýdie Englová
Dita Farbarová
Mgr. Lenka Galuszková
Renata Gonsorczyková
Petra Horáková
Jana Hykšová
Mgr. Radovan Chrvala
Vladislava Imrová
Mgr. Jan Ingerle
PharmDr. Kamila Jäckelová
Mgr. Klára Jandová
Petra Jehurnová DiS.
PharmDr. Jana Jelínková
Mgr. Lenka Jeřábková
PharmDr. Petra Kinovičová
Mgr. Drahoslava Kličková
Pavlína Komůrková DiS.
PharmDr. Jiří Lukáč
Lidija Matcovschi
Kateřina Matyášová DiS.
Karolina Mrázková
Šárka Mrázová
VeronikaOrtová
PharmDr. Pavla Pečinková
PharmDr. Jindřich Pelíšek
Mgr. Anna Pituková
PharmDr. Lenka Pochopová
Mgr. Daniela Pokorná
PharmDr. Jana Poláčková
Monika Průšová
Iveta Sichová DiS.
Denisa Slabeciová
Hana Smetanová
Martin Smolík DiS.
Mgr. Ivana Stejskalová
Hana Studničková DiS.
Eva Szmeková
Petra Šenková DiS.
Kateřina Šnévajsová
PharmDr. Světlana Tuháčková
Mgr. Tereza Týmová
Karolina Vávrová
PharmDr. Pavlína Veltrubská
PharmDr. Klára Vráblíková
Mgr. Karolína Vrla
15 let
Ludmila Černá
Mgr. Dušan Dostál
Mgr. Jitka Fousková
Mgr. Šárka Kokešová
Mgr. Monika Lukášová
Andrea Lukešová
Růžena Morongová
Mgr. Alena Nemčáková
Mgr. Veronika Pfeilerová
Mgr. Petr Podzemný Ph.D.
Ivana Rakoušová
Dana Rapčanová
Mgr. Linda Slovenčíková
Renata Šišáková
PharmDr. Jaroslav Žalud
20 let
PharmDr. Branislav Barčík
Lenka Navrátilová
Mgr. Marie Němcová
Mgr. Lenka Šimková
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Jiří Chvojka
Kateřina Ladičová
Alena Maťátková
Ivo Moldřík
Sanela Mujagic
15 Let
Ing. Lenka Bazalová
Filip Rosehnal
Věra Vlková
20 Let
Martina Melšová
Olfen
Koupit ZDE
Kazuistiky
Vzdělávání
Vzdělávání
Kazuistiky
76LETÝ PACIENT BYL HOSPITALIZOVÁN NA KARDIO-CHIRURGICKÉ KLINICE ZA ÚČELEM PROVEDENÍ NÁHRADY AORTÁLNÍ CHLOPNĚ A DVOJNÁSOBNÉHO AORTO-KORONÁRNÍHO BYPASSU. PACIENT TRPĚL POVŠECHNOU ATEROSKLERÓZOU (ICHS, ISCHEMICKÁ CHOROBA DOLNÍCH KONČETIN, POSTIŽENÍ KAROTID), DM2, AH, CHRONICKÝM ONEMOCNĚNÍM LEDVIN (EGFR = 40 ML/MIN.), DYSLIPIDEMIÍ A BHP. PACIENT MĚL VYSAZENOU PROTIDESTIČKOVOU LÉČBU, NEBOŤ HO ČEKAL VÝKON NA OTEVŘENÉM SRDCI (NÁHRADA AORTÁLNÍ CHLOPNĚ), DÁLE MU BYL HNED PŘI PŘÍJMU VYSAZEN METFORMIN VZHLEDEM K RIZIKU PERIOPERAČNÍ PROGRESE RENÁLNÍ INSUFICIENCE.
V pooperačním období pacient rozvinul opakované epizody fibrilace síní s nutností zahájit sycení amiodaronem. Rehabilitace byla komplikována výraznou ortostatickou hypotenzí, pacient ztrácel vědomí při posazování a vstávání. Pravděpodobně nedopatřením při přepisech ordinací na jednotlivé dny došlo ke změně doby podávání doxazosinu a pacient po výkonu dostával doxazosin ráno. Bylo doporučeno nahrazení doxazosinu uroselektivním tamsulosinem, který méně často způsobuje ortostatickou hypotenzi, s podáváním večer. Po výměně alfa-blokátoru došlo k promptní úpravě ortostatické hypotenze, pacient začal plně rehabilitovat. V té době byla rovněž navýšena dávka beta-blokátoru (pooperačně užíval pacient 25 mg metoprololu 2× denně, který byl navýšen na 50 mg 2× denně). Po několika dnech došlo opět k rozvoji hypotenze a částečnému kolapsu při rehabilitaci, při kterém byl pacient bradykardický. Po snížení dávky metoprololu zpět na 25 mg 2× denně se již epizody hypotenze neopakovaly. Vzhledem k uroselektivitě tamsulosinu a nižšímu potenciálu navozovat ortostatickou hypotenzi není striktní podávání na noc považováno za nezbytné, u některých pacientů však k projevům hypotenze dochází zejména na počátku terapie (efekt první dávky), proto může být individuálně vhodné upřednostnit večerní podání před ranním. Na tomto případu je navíc zajímavá kombinační terapie alfa-blokátoru s beta-blokátorem, která pravděpodobně pacienta k rozvoji ortostatické hypotenze predisponovala, neboť beta-blokátor zamezil reflexnímu zvýšení tepové frekvence při poklesu tlaku. Pacient byl k rozvoji ortostatické hypotenze obzvláště vulnerabilní v pooperačním období, kdy navíc došlo k přesunu doxazosinu, který předoperačně dobře toleroval, na ráno. Problém byl úspěšně vyřešen změnou za uroselektivní alfa-blokátor a opětovným snížením dávky beta-blokátoru. Z hlediska ICHDK, kterou pacient trpěl, můžeme uvažovat o tom, že doxazosin, který má i periferní vazodilatační účinky, by pro pacienta byl nakonec lepší volbou, benefit tohoto postupu však nebyl nikdy přesvědčivě prokázán, stejně jako škodlivost podávání selektivních beta-blokátorů, která je v dnešní době považována za vyvrácenou.
Pilková A. et al. Lékové problémy při terapii symptomů dolních močových cest u mužů Prakt. lékáren. 2021;17(3):164–169
43LETÝ NEMOCNÝ SE DOSTAVIL DO ANDROLOGICKÉ ORDINACE PRO EREKTILNÍ DYSFUNKCI (ED). LÉČIL SE PRO HYPERTENZI A FIBRILACI SÍNÍ. VYJMA TĚCHTO CHOROB JSME OBJEVILI DYSLIPIDEMII A OBEZITU. ZÁTĚŽOVÝ TEST BYL NEGATIVNÍ. ÚSPĚŠNĚ BYL ZALÉČENÝ I-PDE 5. OVŠEM DALŠÍ TŘI ROKY SE NEDOSTAVOVAL NA KONTROLY A VYŠETŘENÍ, DLE SVÝCH SLOV VYSADIL VŠECHNY LÉKY.
Zavítal do ambulance až po třech letech šest týdnů po prodělání srdečního infarktu komplikovaného fibrilací komor. Vyjma erektilní dysfunkce trpěl depresí, která je častým důsledkem prodělaného srdečního infarktu. Kontrolní bicyklová ergometrie prokázala zvýšení výkonnosti nemocného ve srovnání s obdobím před 3 lety. V léčbě byl použitý I-PDE 5 (tadalafil 20 mg) a trazodon 150 mg v léčbě symptomatické deprese. Tato kazuistika potvrzuje skutečnost, že ED předchází závažnou kardiovaskulární příhodu o 3–5 let.
Šrámková T. Erektilní dysfunkce, její kardiovaskulární riziko a současné možnosti léčby Prakt. lékáren. 2012; 8(2): 66–69
PACIENT VĚKU 31 LET PŘICHÁZÍ NA ANDROLOGICKÉ VYŠETŘENÍ PO NEÚSPĚŠNÉM CYKLU IVF-ICSI, INDIKOVANÉM PRO OLIGOASTENOZOOSPERMII A TŘÍLETOU NEÚSPĚŠNOU SNAHU O GRAVIDITU. GRAVIDITA PO IVF SKONČILA SPONTÁNNÍM ABORTEM V 6. TÝDNU. MANŽELKA JE VĚKU 30 LET, ZDRÁVA, BEZ GYNEKOLOGICKÉHO ONEMOCNĚNÍ V ANAMNÉZE.
Pacient měl provedenu orchiopexi vpravo ve věku 5–6 let; poté došlo ke zmenšení varlete, které v dospělosti už není hmatné. Na pracovišti asistované reprodukce byla provedena pouze vyšetření spermatu s nálezy postupně klesající koncentrace spermií 18–2,7 mil/ml. Motilita byla hodnocena neadekvátně aktuálnímu mezinárodnímu doporučení WHO jako souhrn progresivní a neprogresivní motility; morfologie nebyla hodnocena vůbec. Poté bez další diagnostiky byl doporučen doplněk stravy Profertil. V centru andrologické péče bylo provedeno klinické vyšetření, infračervená termografie skrota, hormonální analýza, ultrasonografické vyšetření testes 13 a 18 MHz s harmonickým zobrazením, biplane volumometrie solitárního levého testis, vyšetření nadvarlete a proximálního úseku vas deferens. Dále bylo provedeno vyšetření cévního systému levého testis Dopplerovskou duplexní analýzou. Byly vyšetřeny pánevní části vývodných semenných cest, semenné váčky a prostata transrektální ultrasonografií 9 MHz. Vzhledem k nálezu zhoršené žilní drenáže levého testis bylo provedeno ultrasonografické vyšetření retroperitonea 8 MHz. Palpace neshledala již známky přítomnosti pravého varlete, nadvarlete či chámovodu. Levé varle zjištěno hypotrofické. Termografie ukázala mírné zvýšení klidové teploty skrota na 33,0 st. Celsia se vzestupem o 0,6 st. Celsia při vertikalizaci pacienta – hypertermie, svědčící pro zhoršení žilní drenáže testis. Dopplerovsky byla diagnostikována porucha žilní drenáže solitárního testis, bez refluxu žilní krve při zvýšení intraabdominálního a intrathorakálního tlaku. Ultrasonografické vyšetření retroperitonea neprokázalo přítomnost kompresivních cévních fenoménů. Transrektální ultrasonografie nezjistila zhoršení průchodnosti semenných cest; byla zjištěna dilatace vén labyrinthus Santorini vlevo periprostaticky, klinicky zjevné zevní hemoroidy. Hormonální analýza prokázala snížení hladiny celkového testosteronu a mírné snížení hodnoty volného testosteronu. Hodnota FSH a LH naměřena bez pozoruhodností. Vzhledem k uvedeným nálezům byla zahájena terapie selektivním modulátorem estrogenních receptorů (SERM) – clomiphen v dávce 50 mg/den, medikace hemorheologická – pentoxyphyllin 400 mg ret. 2×/den, medikace kapilárním venotonikem – dobesilat calcium 250 mg 2×/den. Po 3měsíční terapii došlo ke spontánnímu otěhotnění manželky pacienta, porod zdravého dítěte v termínu.
Kubíček V. Léčba neplodného muže Urol. praxi 2017; 18(4): 170–177
Text: Lukáš Dobrovolný, foto: Adobe Stock
Coldrex
Koupit zde
Aloe pravá, syn. barbadorská; kapská; stromovitá
Přírodní lékárna
Přírodní lékárna
Aloe pravá, syn. barbadorská; kapská; stromovitá
Latinský název: Aloe vera, syn. barbadensis; ferox; arborescens
Český název čeledi: Aloevité
Latinský název čeledi: Aloaceae
Řád: Asparagales
Podtřída: Lamiidae
Třída: Liliopsida (jednoděložné)
Oddělení: Magnoliophyta (krytosemenné rostliny)
Říše: Plantae
z Historie:
Nejstarší zmínky o Aloe sahají až do starého Egypta. Podle nich královna Kleopatra používala Aloe jako báječný přípravek na krásu – škoda jen, že se nám nedochovala receptura.:)
Známa byla i Řekům, kteří se s ní seznámili v časech výprav Alexandra Makedonského, a Římanům, používajícím Aloe pro lepší hojení ran. Ve středověku se pak stala oblíbeným prostředkem proti zácpě. V západní Indii je známá od 16. stol., kdy se začala i hojně pěstovat – gel zde byl vysoce ceněn jako chladivý a posilující lék. Stejně tak i v Číně se používá pouze gel.
botanický Popis:
Rod Aloe poskytuje až 150 druhů. Tučné, masité listy mají ostny pouze na okrajích čepele. Aloe pravá je charakteristická svým žlutým hroznem trubkovitých květů rozkvétajících až na 1 m vysokém stvolu vyrůstajícím ze středu listové růžice. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Domovinou je severní Afrika. V dnešní době již roste zplaněle ve vhodných oblastech celého světa.
obsahové látky:
Antrachinonové deriváty – aloin, aloinozid A a B, aloeemodin. Lékopisnou drogou je Aloe barbadensis, představuje usušenou šťávu získanou z listů a standardizovanou na obsah anthranoidů, obsažených pouze v aloinových buňkách pericyklu. Aloe gel (sliz) se zpracovává pouze z centrálního slizového pletiva, které naopak anthranoidy neobsahuje. Gel, který má hydratační a zvlhčující účinky urychlující hojení, obsahuje především aminokyseliny, lipidy, steroly, enzymy a hlavně polysacharidy (jako acetylmannany, glukomannany). Aloe stromovitá je v tradiční medicíně pro obsah anthranoidů používaná jako laxativum.
„Existuje mnoho způsobů jejího použití, nejdůležitější však je to, že uvolňuje střeva, protože je to téměř jediné laxativum, které je zároveň posilujícím lékem pro žaludek…“
Plinius, 77 n. l.
Použití:
Aloe je spolehlivé nenávykové laxativum (doporučuje se především u chronické zácpy nereagující na jiné terapie) působící v tlustém střevě – účinnost po podání terapeutické dávky je cca 8–12 hodin. Šťáva, kterou nám Aloe poskytuje, podporuje hojení ran a slouží i k ochraně před UV zářením a je používána v řadě kosmetických produktů. V malých dávkách se užívá jako amarum-stomachikum. Vzhledem k tomu, že ovlivňuje sekreci žluče, je i choleretikum. Šťáva působí i tuberkulostaticky, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a působí tak preventivně proti ateroskleróze.
Žaludeční lék z aloe podle paní Zlatice Dugasové: Cca 300 g listů aloe rozmixujeme, přidáme 500 g medu, ¾ l červeného vína, 1 dl brandy a vše dobře promícháme. Necháme na chladném místě ve sklenici cca 14 dní – za občasného promíchání. Poté slijeme. Užívá se dvakrát denně polévková lžíce hodinu před jídlem k léčbě různých žaludečních potíží, vředů i prevenci rakoviny žaludku.
Při zánětech uší u dětí: smícháme šťávu z Aloe s trochou olivového oleje. Nakapeme ji do vnějšího zvukovodu a necháme přibližně 10 min. působit.
Herbář léčivých rostlin, J. Janča, J. A. Zentrich
Upozornění:
Aloe neužívat v těhotenství ani při kojení, při menstruaci i metroragii. Nepodávat při hemeroidech, nemocech ledvin, při krvácivých stavech trávicí soustavy – silně prokrvuje orgány v oblasti pánve. Nepodávat dětem.
Vzhledem k výraznému projímavému účinku se Aloe nedoporučuje míchat s jinými drogami.
Velké dávky listů mohou vyvolat zvracení.
Text: Lucie Skoblíková, foto: Fotolia
Olynth
Máte vybráno?
- 1077852.png
- 1077853.png
- 1077854.png
- 1077855.jpg
- 1077933.jpg
- 1077934.png
- 1077935.png
- 1077936.png
- 1077969.png
- 1077970.png
- 1077971.png
- 1077972.png
- 1077973.png
- 1077974.png
- 1077975.png
- 1077976.png
- 1077977.png
- 1077978.png
- 1077979.png
- 1077980.png
- 1077981.png
- 1077982.png
- 1077983.png
- 1077984.png
- 1077985.png
- 1077986.png
- 1077987.png
- 1077988.png
- 1077989.png
- 1077990.png
- 1077991.png
- 1077992.png
- 1077993.png
- 1077994.png
- 1077995.png
- 1077996.png
- 1077997.png
- 1077998.png
- 1077999.png
- 1078000.png
- 1078001.png
- 1078002.png
- 1078003.png
- 1078004.png
- 1078005.png
- 1078006.png
- 1078007.png
- 1078008.png
- 1078009.png
- 1078010.png
- 1078011.png
- 1078012.png
- 1078013.png
- 1078014.png
- 1078015.png
- 1078016.png
- 1078017.png
- 1078018.png
- 1078019.png
- 1078020.png
- 1078021.png
- 1078022.png
- 1078023.png
- 1078024.png
- 1078025.png
- 1078030.png
- 1078031.png
- 1078032.png
- 1078033.png
- 1078091.jpg
- 1078092.jpg
- 1078093.jpg
- 1078094.png
- 1078095.png
- 1078096.png
- 1078097.png
- 1078098.png
- 1078099.png
- 1078106.jpg
- 1078107.jpg
- 1078108.jpg
- 1078109.jpg
- 1078110.jpg
- 1078111.jpg
- 1078112.jpg
- 1078113.jpg
- 1078114.jpg
- 1078123.jpg
- 1078124.jpg
- 1078125.jpg
- 1078126.jpg
- 1078127.jpg
- 1078128.jpg
- 1078129.jpg
- 1078130.jpg
- 1078131.jpg
- 1078132.png
- 1078133.jpg
- 1078134.jpg
- 1078135.jpg
- 1078136.jpg
- 1078914.jpg
- 1078915.jpg
- 1078916.jpg
- 1078917.jpg
- 1078918.jpg
- 1078919.jpg
- 1078920.jpg
- 1078921.jpg
- 1078922.jpg
- 1078923.jpg
- 1078924.jpg
- 1078925.jpg
- 1078926.jpg
- 1078927.jpg
- 1078932.jpg
- 1078933.jpg
- 1078934.jpg
- 1078935.jpg
- 1078936.jpg
- 1078937.jpg
- 1078938.jpg
- 1078943.jpg
- 1078944.jpg
- 1078945.jpg
- 1078946.jpg
- 1078951.jpg
- 1078952.jpg
- 1078953.jpg
- 1078954.jpg
- 1078955.jpg
- 1078956.jpg
- 1078957.jpg
- 1078958.jpg
- 1078959.jpg
- 1078960.jpg
- 1078961.jpg
- 1078962.jpg
- 1078963.jpg
- 1078964.jpg
- 1078965.jpg
- 1078966.jpg
- 1078967.jpg
- 1078968.jpg
- 1078969.jpg
- 1078970.jpg
- 1079109.jpg
- 1079121.jpg
- 1079122.jpg
- 1079123.jpg
- 1079124.jpg
- 1079125.jpg
- 1079126.jpg
- 1079127.jpg
- 1079128.jpg
- 1079129.jpg
- 1079130.jpg
- 1079131.jpg
- 1079132.jpg
- 1079133.jpg
- 1079134.jpg
- 1079135.jpg
- 1079136.jpg
- 1079153.jpg
- 1079154.jpg
- 1079155.jpg
- 1079156.jpg
- 1079157.jpg
- 1079158.jpg
- 1079159.jpg
- 1079160.jpg
- 1079161.jpg
- 1079162.jpg
- 1079163.jpg
- 1079164.jpg
- 1079165.jpg
- 1079166.jpg
- 1079167.jpg
- 1079168.jpg
- 1079169.jpg
- 1079170.jpg
- 1079171.jpg
- 1079172.jpg
- 1079173.jpg
- 1079174.jpg
- 1079175.jpg
- 1079176.jpg
- 1079177.jpg
- 1079178.jpg
- 1079608.jpg
- 1079609.jpg
- 1079610.jpg
- 1079611.jpg
- 1079612.jpg
- 1079613.jpg
- 1079614.jpg
- 1079615.jpg
- 1079616.jpg
- 1079617.jpg
- 1079618.jpg
- 1079619.jpg
- 1079620.jpg
- 1079621.jpg
- 1079645.jpg
- 1079646.jpg
- 1079647.jpg
- 1079648.jpg
- 1079649.jpg
- 1079650.jpg
- 1079651.jpg
- 1079652.jpg
- 1079653.jpg
- 1079654.jpg
- 1079655.jpg
- 1079656.jpg
- 1079657.jpg
- 1079658.jpg
- 1079659.jpg
- 1079660.jpg
- 1079661.jpg
- 1079662.jpg
- 1079663.jpg
- 1079664.jpg
- 1079665.jpg
- 1079666.jpg
- 1079667.jpg
- 1079668.jpg
- 1079669.jpg
- 1079670.jpg
- 1079671.jpg
- 1079672.jpg
- 1079673.jpg
- 1079674.jpg
- 1079675.jpg
- 1079676.jpg
- 1079677.jpg
- 1079678.jpg
- 1079679.jpg
- 1079680.jpg
- 1079681.jpg
- 1079682.jpg
- 1079683.jpg
- 1079684.jpg
- 1079685.jpg
- 1079686.jpg
- 1079687.jpg
- 1079688.jpg
- 1079689.jpg
- 1079690.jpg
- 1079691.jpg
- 1079692.jpg
- 1079693.jpg
- 1079694.jpg
- 1079695.jpg
- 1079696.jpg
- 1079697.jpg
- 1079698.jpg
- 1079699.jpg
- 1079700.jpg
- 1079701.jpg
- 1079702.jpg
- 1079703.jpg
- 1079704.jpg
- 1079705.jpg
-
►
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
-
-
I n z e r c e
-
w w w . d r m a x . c z
-
-
-
►
-
-
Katarzia: Jsem na prohry zvyklá
Rozhovor s touhle pozoruhodnou slovenskou zpěvačkou, jejímž domovem se stala Praha, byl za odměnu. Umí o věcech přemýšlet. A nebojí se být upřímná, což je v době, kdy všichni světu nastavují falešně optimistickou tvář, výjimečné. A protože její slovenština je příjemně libozvučná, snad nevadí, že jsme ten rozhovor nechali v „původním znění“.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, se podrobně věnujeme často a s růstem jeho popularity je asi nutné ho čtenářkám a čtenářům Maxima představovat stále míň. Rodina vozů sociální autodopravy se opět rozrůstá, což dokládá naše fotoreportáž.
Julia Roberts: Je hrozné přijít o kamaráda!
Má naprosto nenapodobitelný úsměv, talent i neuvěřitelnou krásu. Asi každý si ji vybaví v roli prostitutky Vivian ve filmu Pretty Woman nebo jako emancipovanou hrdinku Erin Brockovich. Julii Roberts prostě nelze přehlédnout. Momentálně ji uvidíte v hlavní roli v apokalyptickém thrilleru Nech svět světem. Jaká je tahle oscarová herečka v soukromí? A co nám prozradila o svém dlouholetém manželství?
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Kristýna Ryška: ve změnách příjmení už pokračovat nebudu
Rolí, které má za sebou, je hodně. Ale tou, která ji naprosto neomylně vystřelila na vrchol popularity, je ta v seriálu Zlatá labuť. Přesto Kristýna zůstává stále nohama na zemi, a fakt, že nejvíc práce začala dostávat ve chvíli, kdy se odstěhovala do rodného Rožnova, vnímá jako ironii osudu.
Harrison Ford: stárnu rád
Hollywoodská hvězda je zpátky v dalším filmu ze série o Indianu Jonesovi, tentokrát ve filmu s názvem Indiana Jones a nástroj osudu. Osmdesátiletý Harrison Ford za ni sklidil na filmovém festivalu v Cannes ovace ve stoje.
2/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, jestli vás titulek úvodníku zaujal, tak to do něj docela dobře zapadá. Protože v době, kdy panuje přesvědčení, že pozornost přitahují jen ty špatné zprávy, jste živoucí důkaz toho, že to tak úplně pravda být nemusí. A pokud jste se od něj odvrátili s nechutí a tohle čtete málem s odporem, tak moc přeju, ať to spraví třeba dovolená. Kus sezóny máme přece jen ještě před sebou.
1/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, držíte v ruce první číslo svého magazínu, a pokud v něm naleznete cokoliv, co vás zaujme, budeme mít radost. Hvězdou čísla je, jak dokládá koneckonců i obálka, Sharon Stone (u ní mi to přechylování vážně nejde ani přes rty, ani přes klávesnici počítače). Rozhovor s ní vedl její přítel Jon Hamm, což je trochu netradiční samo o sobě, a asi i proto působí interview poměrně otevřeným dojmem; otevřenějším, než jsme na to u hollywoodských stars zvyklí. Mně se tam líbilo víc momentů, které by se ale daly shrnout asi takhle: neměla jsem lehký život a hned tak něco mě nedojme, ale bezcitnost je to poslední, co byste u mě našli.
4/2023
Milé čtenářky / Milí čtenáři, na tomhle místě obvykle nacházíte komentáře k obsahu čísla, ale protentokrát bych zůstal na povrchu, protože jste určitě zaznamenali, že časopis vychází s novým rokem s obálkou, která je v trochu jiné grafické podobě, než na jakou jste byly zvyklé / byli zvyklí. Našlápnuto jsme k tomu měli už vloni na podzim, což možná pozornější z Vás zaznamenali.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
3/2023
22023MM
Oslovit Vás v úvodu Max Magazínu je pro mě premiéra a s potěšením tuhle příležitost využiju právě v čase, kdy Vám mohu předat hned několik dobrých zpráv najednou. Jsme právě někde uprostřed léta, dny jsou převážně slunečné, a tak i kulisy k tomu příroda vytvořila více než vhodné.
2/2023
Ano – máme na obálce i v čísle Monicu Bellucci. Netvrdím, že rozhovor s ní je plný nějakých nečekaných odhalení, ale jsem rád, že vám ho přinášíme – třeba proto, že tam zazní, že „na herectví je nádherné, že nikdy nevíte, co vás čeká“. Když to říká někdo, kdo herectvím žije, tak to vlastně platí nejen pro herectví, ale pro život vůbec. A jakkoli to zní banálně, vůbec to banální není – protože nastavit se na tuhletu proměnlivost podnětů, smířit se s ní, a dokonce se z ní těšit, to je vcelku složitý proces.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
1/2023
Usedl jsem k psaní tohohle úvodníku o víkendu, kdy se v pražském Prokopském údolí právě objevily první fialky. Jaro se hlásí o slovo čím dál vehementněji, městské promenády i oblíbené turistické trasy ve volné přírodě přestávají jet v režimu „bez živáčka“. Znovu je tu ten den, kdy člověk stojí ráno před domem a vnímá, že je něco jinak, a chvíli trvá, než mu dojde, že to je tím ptačím zpěvem v korunách stromů. Ty jsou pořád ještě průhledné, ale listy už čekají schoulené v pupenech na startovní čáře. ZASE JSME TO PŘEŽILI!, radujeme se. A raduje se i Padesátka Marie, která ve svém fejetonu připomíná i to, že to není jediné vítězství, za kterým se můžeme ve svém životě ohlížet.
4/2022
Poslední číslo tohoto roku, dodávám hned zkraje na uklidněnou, a snad Vám bude stát, milé čtenářky a milí čtenáři za přečtení. A třeba o těch svátcích, které už jsou na spadnutí. A proč by vlastně mělo?
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
3/2022
Samozřejmě, že i v tomto čísle Maxima najdete – alespoň doufáme, že to tak bude – pravidelnou dávku zajímavého čtení. Jako časopis lékárenské sítě Dr.Max doporučujeme dávkování neměnit a udržovat frekvenci užívání na jednom vydání za kvartál.
12022MM
Touto cestou se Vám ozývám po delší době, než jsem plánoval, ale člověk míní a život (v tomto případě spíše politika) mění. Připravovali jsme pro Vás vydání Max Magazínu s hlavní myšlenkou, že se po dvou letech konečně zase dostáváme do normálu, protože covid pomalu ustupuje, ale bohužel napadení Ukrajiny Ruskem to změnilo. Nicméně jsme se s Michalem Petrovem, šéfredaktorem Max Magazínu, rozhodli původní záměr dodržet, protože negativních zpráv za poslední dva roky bylo víc než dost a byla by škoda si nepřipomenout, že se alespoň něco k normálu přece jen vrací. Proto v tomto svém úvodníku nechám covid úplně stranou a války na Ukrajině se dotknu jen okrajově.
2/2022
Tohle vydání Maxima hodně pojednává o vztazích. Nebyl to žádný záměr, zkrátka to tak vyšlo. Nemám žádný vztahometr, který by byl schopný porovnat, ve které epoše naší civilizace byly vztahy důležité víc nebo míň. Ony asi byly důležité vždycky stejně, jen se možná lišila síla motivů, které byly pro to, aby si lidé tuhle důležitost uvědomili, nutné.
1/2022
Tento úvodník vzniká poslední únorový týden. S ohledem na události, které ho provázejí, nemůžu jen tak rovnýma nohama skočit do našeho magazínu, abych jako kterýkoli jiný čtvrtrok prostě jen přišel s tipy na čtení.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
4/2021
Po úspěšné komedii Vlastníci přichází režisér Jiří Havelka s dalším zábavným filmem. Mimořádná událost, která do kin přijde začátkem února, vychází ze skutečné události, kdy strojvůdce vystoupil z vlaku, aby opravil stroj, ale ten se mu náhle rozjel, a cestující několik dlouhých minut strávili v neřízené mašině. Režisér Maximovi prozradil, jak se takový film točí.
32021MM
Tentokrát usedám k napsání úvodníku s ještě živými zážitky z čerstvě konané olomoucké konference OZ/VL. Setkání se uskutečnilo po 2 letech, navíc za nepříznivé covidové situace, ale díky vysoké proočkovanosti účastníků to bylo organizačně snazší. Podstatné byly ale pocity. Prožíval jsem logicky jednak radost z toho, že se můžeme znovu v rámci širšího vedení firmy poohlédnout za pomalu končícím rokem, jednak proto, že lze zároveň plánovat strategické změny do roku, který nás čeká. Nejdůležitější ale byla pozitivní energie, která provázela celé dva dny, a nejde tu jen o zvolené motto setkání „... zase spolu“. Ten pocit opírám o všudypřítomnou chuť spolupracovat, kterou jsem v Olomouci vnímal velmi silně. Mám navíc dojem, že se během posledních 18 měsíců ještě více prohloubila, a mám obrovskou radost, že tento postoj není příznačný jen u jednotlivých superminibriků, kde ho člověk automaticky očekává, ale i v rámci celých regionů.
3/2021
„Nic se nedá naplánovat,“ říká Vojtěch Kotek. Známe se dvacet let. Tehdy mu bylo 13, měl za sebou první film a v hlavě už to měl kupodivu srovnané. Pak přišli Snowboarďáci, Vojta byl na roztrhání a chvíli se zdálo, že se mu herectví začalo zajídat, pročež přešel k režii. Ale jak sám říká, v posledních letech ho herectví zase vábí. Je v Kristových letech, pořád to má v hlavě srovnané a to, co by chtěl, je usadit se.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
2/2021
Linda Rybová „Občas si říkám: Mlč a nic neříkej!“ Sedíme poblíž řeky, a byť je konec května, od vody fičí a nezahřeje nás ani ten mátový čaj, který jsme si dali. Česko rezonuje další výměnou ministra a skandálem poslance a pozitivní myšlenky aby ze sebe člověk doloval sbíječkou. Ale nebojte, skepse s touhle herečkou nikdy dlouho nehrozí.
12021MM
Speciální číslo po roce už není to pravé ořechové a že je již třeba se vrátit k „normálu“, jak je to jen za současné situace možné.
1/2021
Veronika Žilková:"Každý den kráčím za štěstím". Před rokem se vrátila z Izraele, kde je její manžel velvyslancem, do Česka. Na chvíli, aby tu natáčela seriál Hvězdy nad hlavou. Ale kvůli pandemii a péči o svou maminku už tu zůstala...
Nový kabát
Oblékli jsme nový kabát - nově nás najdete na internetové adrese https://maximum.drmax.cz. Mnohem pohodlněji se čteme na mobilu!
1/2021
2/2020
4/2020
3/2020
1/2020
2/2020
1/2020
4/2019
4/2019
3/2019
3/2019
2/2019
2/2019
1/2019
1/2019
2019 Interview
4/2018
4/2018
3/2018
3/2018
2/2018
2/2018
1/2018
1/2018
4/2017
4/2017
3/2017
3/2017
2/2017
2/2017
1/2017
1/2017
4/2016
4/2016
3/2016
3_2016
2/2016
2/2016
1/2016
1/2016
News 12/2015
4/2015
4/2015
3/2015
2/2015
1/2015
News 4/2015