-
Maximum
Publikace skupiny Dr.Max. Maximum je společenský a informační magazín pro všechny zákazníky lékáren Dr.Max. Je zdarma ke stažení do všech mobilů a tabletů.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
Titulka
max magazín
ZIMA 2021
Firemní časopis
Editorial
Sloupek GŘ
►
Sloupek GŘ
Milé kolegyně / Milí kolegové,
tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany.
Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám.
Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív…
…naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,
…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,
…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,
…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
DĚKUJI VÁM za celý rok,
za Vaše úsilí, nasazení, ale i trpělivost.
Přeji Vám krásné vánoční svátky, ať je prožijete ve zdraví s pozitivní myslí a negativním testem…
…a na závěr jen doufám, že jsem tentokrát nenaplnil citát římského básníka Horatia: „Snažím se být stručný a stávám se nesrozumitelným.“
Úspěšný a radostný vstup do Nového roku….
Váš generální ředitel
Daniel Horák
OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍHO MAGAZÍNU:
Články zpravidla pokračují pod spodním okrajem obrazovky, tažením obrazovky nahoru se můžete v článku posouvat dolů.
Tažením stránky vlevo přejdete na další článek.
Interaktivní prvky jsou označeny šipkami nebo modrou bublinou s textem.
Obrázky v galerii posouváte tažením obrázku do stran.
Z celostránkové galerie se vrátíte na článek v kterém jste ji otovřeli.
Opětovné tažení nebo klepnutí na interaktivní prvek ho zavře/zmenší, pokud nemá vlastní zavírací tlačítko.
Jestli chcete můžete si zvětšit písmo; v iOS (iPhone, iPad…) se zvětšení písma se provádí ve stavové liště nahoře nalevo přes ikonu “aA”, u Androidu a PC v nastavení prohlížeče v podsekci “Usnadnění”.
Vydavatel: ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Adresa redakce: ČLH, a. s., Florentinum / Budova D, Na Florenci 2116/15, 110 00, Praha 1
Kontakt: redakce@drmax.cz | Šéfredaktor: Michal Petrov | Redakční rada: Věra Červenková, Petra Horáková, Veronika Luňáková
Inzerce: Lucie Skoblíková | Grafika: No Limits Art, s. r. o. a MoveUp, s. r. o. | Tisk: Tisk Centrum s. r. o. / Triobo
Redakce si vyhrazuje právo na běžnou redakční úpravu textů včetně jejich krácení. Příspěvky nejsou honorovány. Publikování nebo šíření jakéhokoliv materiálu z časopisu bez předchozího písemného souhlasu vydavatele je zakázáno. Vydavatel neodpovídá za pravdivost údajů obsažených v reklamě a inzerci. Cílem tohoto projektu není podpora předepisování, prodeje či spotřeby léčivých přípravků. Tento časopis nenahrazuje poradenství lékařů ani lékárníků. Jen pro vnitřní potřebu společnosti ČLH, a. s., a ViaPharma, s. r. o.
Ilustrace na titulní straně: Michal Petrov
Hylak forte
Koupit ZDE
Highlights 2021
Uplynulý rok
►
Uplynulý rok
Highlights 2021
Nový ministr
S novou vládou premiéra Fialy dojde také k výměně na čele resortu zdravotnictví. Nově ho bude vést Vlastimil Válek, který střídá Adama Vojtěcha. Válek už prohlásil, že po svém nástupu chce vypsat konkursy na všechna místa ředitelů ministerstvem přímo řízených institucí. Pokud jde o lékárenství, tady se to týká zejména Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Budou čeští
lékárníci očkovat?
Vláda v demisi schválila 13. prosince změnu zákona, která by umožnila očkovat proti onemocnění covid-19 také v ordinacích zubních lékařů nebo v lékárnách. Reagovala tak na návrh iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Změna teď míří do řádného legislativního procesu. „Očkování je nejrychlejší cestou z epidemie,“ vysvětlil důvody změny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, „jednou z priorit ministerstva je zajistit dostatečnou síť očkovacích míst. Musíme vycházet z toho, že dlouhodobě není reálné držet velkokapacitní očkovací centra. A pokud chceme zároveň garantovat očkování nejen ve velkých městech, ale i v těch menších, tak logickou cestou je umožnit očkování co nejširšímu spektru lékařů. Víme také, že dlouhodobě po možnosti očkovat volají také zástupci lékárníků.“ Česká lékárnická komora vydala stanovisko, podle kterého považuje rozhodnutí vlády za správné. „Lékárny jsou velmi dobře dostupná zdravotnická zařízení, místně i časově, čímž se významně rozšiřují možnosti pacientů nechat se očkovat. ČLnK se tématu očkování lékárníky v lékárnách intenzivně věnuje už více než rok. Sleduje trendy a zkušenosti kolegů v zahraničí. Připravuje školicí programy pro lékárníky a bude při úpravě legislativy maximálně nápomocná. Důležitá je rychlost zavedení legislativní změny,“ uvedla na svých stránkách ČLnK. Tématu se věnujeme i uvnitř čísla.
Komora proti RX
on-line
Třicátý sjezd České lékárnické komory se velmi ostře vymezil proti zásilkovému výdeji předpisových léků, tzv. RX on-line. Ve svém usnesení ČLnK vyzvala nově zvolené poslance a ministerstvo zdravotnictví, aby nepodporovali takový výdej, protože je „přizpůsobený zájmům provozovatelů e-shopů a zároveň vytvořili systém, který při zachování plnohodnotné lékárenské péče umožní výdej léčivých přípravků pacientům i v jejich domácím prostředí“. ČLnK tak znovu potvrdila jednak svůj velmi konzervativní postoj k RX on-line a jednak i svou preferenci, kterou představuje donášková služba. Právě ta je ale z řady praktických důvodů pro české lékárníky nevhodná. Naopak zásilkový výdej léků na předpis se už během pandemie u nás toleroval – Max Magazín se tématu věnoval ve svém letošním letním vydání.
Kontroly SÚKL – další meziroční zlepšení
Do roku 2021 jsme vstupovali s dalším zlepšením výsledků kontrol SÚKL. Těch se v roce 2020 uskutečnilo v našich lékárnách celkem 154, což bylo o 30 méně než v roce předcházejícím. Samozřejmě kvůli covidu. A jaké jsou jejich výsledky? Opět je vidět zlepšení oproti rokům 2019 i 2018. Průměrná známka za rok 2020 dosáhla neuvěřitelné hodnoty 1,09 (v roce 2019 činila 1,15 a předtím 1,22). 90 procent lékáren bylo ohodnoceno známkou 1 a z tohoto počtu bylo 27 % lékáren bez jakéhokoli pochybení. Žádná z našich lékáren nebyla ohodnocena známkou 3. Trojka jako nejhorší známka byla i v uplynulých letech v lékárnách Dr.Max oproti ostatním mnohem méně častá. Průměrná známka konkurenčních lékáren činila ve sledovaném období 1,32. Výsledky si právem zasluhují pochvalnou reakci ředitelky SÚKL – více k tomu na následujících stranách.
Prestižní ocenění
pro Dr.Max
Po několika letech dominance nábytkářského obra IKEA se značce Dr.Max podařilo získat absolutní vítězství v soutěži MasterCard Obchodník roku. Jde o nejprestižnější spotřebitelskou soutěž v ČR. Slovo „obchod“ v názvu soutěže je trochu zavádějící. Atributy, které Dr.Max přinesly vítězství, se totiž neopírají o žádné ekonomické ukazatele. Triumf nám v roce 15. výročí značky vynesla vysoká skóre týkající se zapamatelnosti značky, loajality klientů a důvěryhodnosti. Výsledky se opírají o reprezentativní šetření, které loni v říjnu uskutečnila agentura G82 na tisícovém vzorku respondentů. Mezi nimi si téměř 60 % lidí myslí, že je naše síť lepší než ostatní, u 77 % nezklamaly naše lékárny očekávání, 79 % jich je rozhodnuto k opětovnému nákupu u nás a 80 % je ochotno Dr.Max doporučit dál. Při konkurenci, která na trhu panuje, jsou to skvělá čísla. Vyhlášení vítězů během gala v rámci Retail Summitu 2021 přineslo obrovskou radost z uznání, kterého se dostalo našim lékárníkům. Nejprve od Michala Čarného, generálního ředitele Mastercard pro ČR, který vysvětlil, že vůbec poprvé byla do soutěže zařazena kategorie Lékárna roku proto, že se právě lékárny za covidu staly součástí kritické infrastruktury. A při vyhlašování absolutního vítěze, kterým se rovněž staly lékárny Dr.Max, přidala moderátorka večera Lucie Výborná svou vlastní zkušenost z první covidové vlny, během níž byly lékárny pro pacienty stále otevřené i v době, kdy jiná zdravotnická zařízení nefungovala.
Dr.Max stále nejdůvěryhodnější
Už posedmé se letos lékárnám Dr.Max (ČR) podařilo získat titul „Nej-důvěryhodnější značka“. Vyhlašuje se na základě průzkumu agentury NielsenIQ. V něm čtyři tisícovky respondentů hodnotí každoročně značky na českém trhu, letos přes 700. Vítězové ročníku 2021 se vyhlašovali v 80 kategoriích. Pro Dr.Max (ČR) to znamená už šestou obhajobu, tedy prvenství ve všech ročnících. Navíc se značka Dr.Max opět v ČR dostala i mezi první trojku absolutních vítězů. Daří se jí to od první chvíle, co se čelní umístění „Best in Show“ vyhlašují.
Taxík Maxík
do dalších 3 měst
Už v devatenácti lokalitách ČR mohli senioři a handicapovaní využívat v roce 2021 speciální autodopravu Taxík Maxík. Asi není třeba projekt obsáhle představovat – je společný lékárnám Dr.Max a Kontu Bariéry, které při tom úzce spolupracuje s městskými úřady a charitativními organizacemi. Od nového roku budou Taxíky Maxíky sloužit potřebným na dalších třech místech. Je to příhodná hra čísel, zanedlouho vstoupíme do roku 2022 a s jeho začátkem budou Taxíky Maxíky sloužit už na 22 místech. Největší síť lékáren financuje nákup nových vozů a jejich počáteční provoz z výnosů za prodej produktů vlastní značky Dr.Max. Organizačně projekt zastřešuje Konto Bariéry Nadace Charty 77. Projekt nezastavil ani covid, možná jen trochu zpomalil, protože i nákupu nových vozů se postavila do cesty čipová krize, která postihla globálně automobilový průmysl. Předposlední týden adventu jsme tedy mohli předat jen dvě auta ze tří, ale do konce roku by měla být trojice kompletní. Nová služba tak od ledna 2022 bude k dispozici i v Havlíčkově Brodu, Praze 7 a Žďáru nad Sázavou. Taxíky Maxíky se poprvé rozjely do ulic Liberce a Prachatic, v roce 2016. Kromě těchto měst dnes slouží v Ústí nad Orlicí, Praze 5 a 15, Kutné Hoře, Mostě, Svitavách, Benešově, Písku, Frýdlantu nad Ostravicí, Českém Těšíně, Čes-kých Budějovicích, Havířově, Šumperku, Vimperku, Čáslavi, Orlové a Ústí nad Labem.
Nová řada
vlastní značky
Naše lékárny Dr.Max začaly v rámci produktů své vlastní značky nabízet některé přípravky pod označením SkinExpert. Obecně jde o sortiment, který při špičkové kvalitě přispívá k péči o pleť. To je například řada kosmetických přípravků pro podporu růstu vlasů a jejich regeneraci ReviHair. Obsahuje regenerační masku, tonikum, kondicionér a samozřejmě šampon. Působení aktivních látek se v jednotlivých přípravcích řady vzájemně doplňuje. Nová řada podtrhuje jedno z klíčových zaměření našich lékáren – starost o kůži.
Skokan
roku
Sortimentním skokanem roku se z pohledu poptávky určitě letos v naší síti stalo covidové portfolio. Zejména to platí pro antigenní testy. V procentních podílech na celkovém obratu za volný prodej v letech 2019, 2020 a 2021 to vypadá takhle:
AG Testy: 0 – 0 – 3,1
Respirátory: 0 – 0,4 – 2,4
Roušky: 0 – 1,8 – 0,7
V době uzávěrky ještě nebyla uzavřena čísla za prosinec, ale až do listopadu byl zřetelný nárůst zájmu, odbyt antigenních testů stoupal, třebaže trh postihovaly i krátkodobé výpadky. Vyšplhal se až ke čtvrt milionu kusů.
Poděkování
Jako obvykle velmi rádi uveřejňujeme několik poděkování. To první, ručně vyšívané dostal kolektiv lékárny v Brně. Redakci fota zaslala Nina Švédová. Druhý projev vděku přišel od jednoho z příjemců malého grantu, kterých udílíme ročně několik desítek v celkové výši 1 milion korun.
Photo 02_highlights21_113.jpg
Photo 02_highlights21_113.jpg description
Photo 02_highlights21_042.jpg
Photo 02_highlights21_042.jpg description
Photo 02_highlights21_055.jpg
Photo 02_highlights21_055.jpg description
Vánoční soutěž
Opravdu si myslíte, že víte o nejoblíbenějších svátcích na světě úplně vše? Zkuste si v rodině náš kvíz a odpovědi nám zasílejte do 15. 1. 2022 na adresu tajenka@drmax.cz a vyhrajte některou ze tří cen.
1. Kdo nosí dárky v Norsku a co je potřeba o Vánocích v této zemi
schovat?
2. Co znamená slovo ADVENT?
3. Jak se jinak řekne vánočce?
4. Kdy a kde byl postaven první český betlém?
5. Čím byl Josef, manžel Panny Marie, maminky malého Ježíška?
6. Kdo napsal Českou mši vánoční?
7. Který den je považován za konec vánočního období?
8. Jeden ze švédských vánočních zvyků popisuje Astrid Lindgrenová v Dětech z Bullerbynu. Na štědrovečerní tabuli nesměla chybět kaše s mlékem. V jedné z porcí se ukrývala mandle. Co říká tradice o tom, kdo ji najde?
9. K čemu děti ve Francii potřebují na Vánoce mrkev?
10. S kým v Rusku roznáší dárky děda Mráz?
11. Kdy vznikla tradice velkých vánočních stromů na městských náměstích a kdo ji vymyslel?
12. Kdo je autorem známé české písničky Purpura?
Foto: archiv Dr.Max
SÚKL: Dr.Max si zaslouží pochvalu
Elektronizace zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví
►
Irena Storová je v čele SÚKL od roku 2018.
SÚKL: Dr.Max
si zaslouží pochvalu
Jestliže jsou každoročně výsledky kontrol regulátora u našich lékáren lepší a lepší, určitě to není tím, že by inspektoři byli rok od roku shovívavější, říká v rozhovoru pro Max Magazín ředitelka SÚKL Irena Storová. Je to příjemné pohlazení na závěr – interview, které se převážně věnovalo novinkám, které její ústav chystá pro následující rok.
O elektronizaci zdravotnictví se někdy mluví jako o e-Health, ale ať už tomu říkáme jakkoli, máme za sebou první dvě důležité etapy: tou první byl elektronický recept, druhou sdílený lékový záznam. Teď přichází na řadu něco, čemu se říká „nové funkcionality eReceptu“, ale jeho rámec to hodně překračuje. O co půjde?
Já tomu pořád budu takhle říkat, protože to s ním úzce souvisí, což hned vysvětlím. V roce 2022 nás čekají tři zásadní věci, které mají oporu ve společné legislativě, a ještě jedna, která je upravená jinde. A touhle „nezávislou“ novinkou bych možná začala. Jde o přeshraniční eRecept, záležitost, kterou připravujeme už několik let. Dosud platí, že pokud si chce náš občan vyzvednout své léky v zahraničí, musí to uvést už při preskripci u lékaře, který mu pak vystaví listinný recept. Na ten mu pak v zahraničí vydají léky.
Před pár lety jsme se ale stali účastníky celoevropského projektu, jehož smyslem je, aby si napříč všemi státy EU mohli pacienti vyzvedávat své léky na recept elektronický. Do projektu se zapojila drtivá většina členských zemí Unie bez ohledu na to, jestli už u nich elektronický recept funguje, nebo k němu teprve míří. A v průběhu příštího roku, a my doufáme, že by se to mohlo podařit třeba už v létě, by se mohl spustit už ostrý provoz. Testování sice pandemie covidu hodně ztížila, ale nezastavila je, za což jsem opravdu ráda.
Hned se dostaneme k těm dalším novinkám, ale na jednu věc se musím zeptat už teď: to slovo „přeshraniční“ by mohlo vzbuzovat dojem, že jde jen o záležitost, která se týká přímo sousedících států. Je to tak, anebo tu mluvíme o celoevropském fungování eReceptu?
Určitě nejde o projekt, který by vždy zahrnoval jen přímo sousedící státy. Nastíním modelovou situaci: poletím za sluncem do Španělska, ale budu si tam potřebovat vyzvednout svůj lék. Pokud Španělsko bude součástí tohoto projektu, pak mi jako turistovi z České republiky stačí v Česku vystavený eRecept. Spousta lidí to určitě ocení během dovolených v Chorvatsku…
… a jak jste říkala, možná už v příští letní sezóně…
Ano, příští rok, snad už v červnu nebo červenci, by mělo být funkční produkční prostředí pro celý systém přeshraničních eReceptů. Za ideálních podmínek se to bude týkat už léta 2022. Může se stát, že se budeme muset poprat s nějakými porodními bolestmi, ať už na vlastní straně, nebo na straně zahraničních partnerů, ale zatím se k tomu všichni účastníci staví tak, že všude bude tento systém funkční v příštím roce. Tak to dává největší smysl.
A teď se dostáváme už k těm ostatním novinkám roku 2022. Které to jsou?
Začnu tím, co se plánovalo poměrně dlouho, a sice elektronickým poukazem na předepisování zdravotních prostředků. Ten by měl začít fungovat od prvního března 2022. Je to jediná z nových funkcionalit, která je nepovinná, ale myslím, že to zase tolik nevadí. Protože díky všemu, čím jsme si už prošli při zavádění eReceptu, by ePoukaz neměl narazit na žádný zásadní odpor. Elektronický poukaz jsme připravovali dlouho se všemi, kterých se týká: se zdravotními pojišťovnami i terénem. Fungování by mělo být podobné jako u eReceptu, využíváme také stejného centrálního úložiště. Ostatně pro žádnou z nových funkcionalit se nebude zřizovat nějaké další.
Tím, že to bude nepovinné, nemusejí být všechny výdejny připraveny ePoukaz akceptovat, a tak na našem webu budeme zveřejňovat aktualizovaný seznam míst, kde to jde. Pacient nebude muset chodit od jednoho místa k druhému, ale jednoduše nahlédne do seznamu, kde si najde výdejnu podle svých potřeb, a půjde najisto.
Kolik ePoukazů ročně očekáváte?
Při odhadu vycházíme ze stávajícího počtu listinných poukazů. Takže předpokládáme nějakých šest milionů ročně. To je mimochodem asi desetina počtu elektronických receptů. Systém by měl novou zátěž zvládnout, i když do systému budou přistupovat nové subjekty, což znamená, že nejde jen o prostý nárůst nějakého objemu.
Ředitelka SÚKL měla v minulosti příležitost pochválit lékárníky Dr.Max i přímo – na setkání odborných zástupců v roce 2018.
Fungování pro pacienta zůstane obdobné jako u eReceptu?
Ano. Poté, co se zdravotnický prostředek předepíše, dostane devítimístný identifikátor, který uplatní při výdeji. Pro načtení se budou používat stejné čtečky jako u eReceptu. Vydávající pošle identifikátor do centrálního úložiště, odkud dostane informaci o předepsané položce. Je to opravdu identický postup jako při uplatňování eReceptu.
Je to opravdu stejné, až si člověk řekne, proč se to nespustilo zároveň s eReceptem…
Myslím, že na to nebyl jednak úplně připravený terén, jednak ani legislativa. A jen si vzpomeňte na ten rok 2018, jak velkému odporu jsme čelili při zavádění eReceptu. V tu chvíli by cokoli jiného nemělo šanci. Věci zkrátka mají nějaký vývoj. To se týká třeba legislativy, ale nejen té, také po celou dobu jednáme s dodavateli software. Všechno se musí doprogramovat a nastavit, což je o to složitější, že předepisující i vydávající už s nějakými programy pracují, a je potřeba, aby s nimi byly novinky kompatibilní. A jak už jsem řekla, to, co je u ePoukazu jiné, a o to jsme to měli s přípravou složitější, je skutečnost, že se do systému budou přihlašovat i jiné subjekty než jen lékaři a lékárníci. Legislativa totiž rozšířila možnost předepisování zdravotnických prostředků i na střední zdravotnický personál. A pak sem také nově vstupují výdejny zdravotních prostředků, opět s nějakým personálem. Těch důvodů je zkrátka celá řada.
Elektronizace je často spojována se zjednodušením, platí to i tady?
Platí. Momentálně se vydávají tři typy poukazů podle odbornosti. Své mají optici, své foniatři a jiné zase ortopedi. Teď jsme formulář sjednotili, což by mělo vydávajícímu pomoct s orientací. Dále jsme odstranili i zbytečné kolonky pro pacienta, které beztak už dávno neplnily žádnou roli.
Po dohodě s pojišťovnami jsme se také dohodli na podstatném zjednodušení schvalovacího procesu. Teď je kolem toho hodně papírování, ale my jsme jim nabídli, že celou komunikaci mohou vést přes virtuální rozhraní, které jsme pro to speciálně vytvořili. Teď tedy bude k reviznímu lékaři všechno přicházet elektronickou cestou. On si bude moci vše vytisknout a dál pracovat s fyzickými dokumenty. Pro tenhle způsob vyhradíme asi půlroční přechodné období, po kterém se přejde na výlučně digitální způsob. Až se s tím všichni naučí pracovat, celý proces to zjednoduší, zrychlí a ještě budeme šetřit životní prostředí.
Když už jste zmínila ten odpor, který z počátku provázel zavádění eReceptu – opakovala se ta situace i u ePoukazu?
Vůbec nic jsem nezaznamenala. Současná situace se s tehdejší nedá vůbec srovnávat. A naopak vnímám, že ePoukaz hodně vítá pacientská veřejnost. Protože to zjednodušuje život. Mimochodem jak ePoukazu, tak eReceptu se týká další novinka důležitá pro terén – podepisování aktivních operací. Dosud je to tak, že se každý rok musejí předepisující obnovovat své certifikáty, rok co rok platit za to, aby mohli vystavovat eRecept. Nově se budou moci přihlašovat přes národní identitní autoritu a vystavovat jak eRecept, tak ePoukaz. Samozřejmě jsme připraveni na to, že až se ePoukaz rozběhne v ostrém provozu, objeví se návrhy, co ještě zlepšit, a tyto připomínky zohledníme. Systém budeme aktualizovat podle potřeb.
Padělek receptu s modrým pruhem zachycený naší rakovnickou lékárnou před několika lety.
Český eRecept by už příští rok na dovolené v Chorvatsku nemusel znamenat při vyzvedávání léku problém.
Další novinka, která je plánovaná na příští rok, jsou elektronické recepty s modrým pruhem. Váš komentář?
Ano. To je něco, co se dosud vypisuje jako originál, a pořizují se k tomu tři kopie. Je s tím spojena velká administrativa – i v lékárnách, kde se fyzicky vedou opiátové knihy. Teď se bude elektronizovat i preskripce léčivých přípravků s obsahem omamných a návykových látek. Lékař bude vystavovat eRecept s příznakem „modrý pruh“. Tyto recepty opět budou uloženy v centrálním úložišti, prakticky bude proces stejný jako u eReceptu. Nově sem bude spadat i preskripce přípravků s obsahem léčebného konopí.
A kontrolní činnost?
Zákon už umožňuje přístup k eReceptům s modrým pruhem i krajským úřadům. My pro to zřídíme webovou aplikaci, jejímž prostřednictvím budou moci svou kontrolní činnost vykonávat při dodržení všech bezpečnostních pravidel. Chtěli jsme, aby z elektronizace profitovaly i orgány státní správy a další, kteří se na kontrolách podílejí.
Zmínila jste sama opiátovou knihu. Jak eRecept s modrým pruhem ovlivní byrokracii v lékárnách?
Tohle sice není tak úplně záležitost našeho ústavu, ale ministerstva zdravotnictví a inspektorátu omamných a psychotropních látek, ale mohu říci, že se nastavila možnost vedení opiátové knihy dvojím způsobem – jak elektronicky, tak papírově. My jsme sice preferovali výlučně elektronickou cestu, protože by to usnadnilo dozorovou činnost, ale nakonec se zvolilo toto dvojí řešení. Lékárna si bude moci vybrat.
Moje vlastní zkušenost se opírá o působení v nemocniční lékárně. Tam jsme měli dokonce několik opiátových knih. Každá přejímka i výdej opiátů byly časově náročné. Když se mi to při práci u počítače automaticky propíše do opiátové knihy, ušetřím čas pro jiné činnosti, a navíc budu moci pracovat s daty, vytvářet nějaké statistiky. To je jednoznačný posun.
Elektronický recept s modrým pruhem eliminuje také problém s falzifikáty, ne?
Ano, to je další problém, který se vyřeší. V této oblasti bylo padělků opravdu hodně. Tímhle se zabývají magistráty, které pak informaci posílají lékárnám, takže přesná čísla nemám, ale zkrátka vím, že velká potíž to byla. Z praxe v lékárně si pamatuji, že minimálně jednou týdně nám takové upozornění přišlo.
Momentálně je logicky kvůli pandemii covidu ze všech novinek e-Health asi zmiňován elektronický očkovací průkaz. Co ten bude znamenat?
Změnu, která nastane už 1. ledna, i když pan ministr zdravotnictví deklaroval vůči očkujícím lékařům půlroční bezsankční období, aby si to mohli v klidu vyzkoušet. Ono by to ale nemělo být nic složitého. Prakticky půjde o systém hodně podobný eReceptu, kam lékař zadá především název vakcíny a její šarži. Plně funkční tedy bude elektronický očkovací průkaz od léta 2022. Měl by postihovat veškeré očkování – povinné, dobrovolné, řádné i mimořádné, hrazené z veřejného pojištění i nehrazené… Prostě všechno od narození po celý život a údaje by měly být dostupné ještě rok po smrti pacienta. To by mělo nahradit veškeré papírové očkovací průkazy.
Elektronický očkovací průkaz by měl být součástí lékového záznamu, takže opět nevytváříme žádný extra systém, ale jen využijeme dále platformu, která už existuje. Stejný systém bude fungovat nejen pro zápis, ale i pro nahlížení, tedy tu znovu budeme mít tzv. režim opt-out, kdy je primárně udělen souhlas. Lze to ovšem rozdělit – do léků může pacient zakázat nahlížení, u očkování ho ponechat. Bude to mít i notifikační funkci – jak lékaři, tak pacientovi by mělo automaticky přicházet upozornění na potřebu přeočkování, buď prostřednictvím aplikace, nebo e-mailem. Na aplikaci už pracujeme. A stejně jako u lékového záznamu i tady si bude moci nechat pacient vystavit výpis. A tak jako jsme umožnili u eReceptu s modrým pruhem nahlížení krajským úřadům, tak tady jsme se postarali o přístup hygien, protože pro ně je informace o tom, zda je člověk očkovaný, nebo ne, důležitá, třeba při trasování a prověřování kontaktů během epidemií. V zákoně se tedy ocitlo i to, za jakých podmínek se budou moci dostat k údajům krajské hygienické stanice a jaká data budou smět pro svou činnost využít.
Nedala by se jako elektronický očkovací průkaz využít i Tečka, kterou už dnes lidé většinou mají?
To ne, to bude úplně jiné prostředí. Ale připomněl jste mi ještě jednu věc, kterou jsem neřekla. Teď probíhá vakcinace proti covidu a očkování se zaznamenává do informačního systému infekčních nemocí (ISIN), a až přijde vhodný čas, data se přesunou do systému eRecept, aby se údaje o veškerém očkování dostaly na jedno místo.
Co bude další milník při rozšiřování funkcionalit eReceptu?
V tuhle chvíli záleží na prioritách, které bude mít nastupující ministr zdravotnictví. My můžeme pokračovat dál – bavíme se třeba o centrových lécích, které by pacienti chtěli mít ve svém lékovém záznamu. Každopádně nespíme na vavřínech a pořád tu rodinu eReceptu množíme.
„Očkování“ bude určitě slovem roku. Jako ředitelky SÚKLu se vás nemohu nezeptat na hlášení nežádoucích účinků týkajících se vakcín proti covidu.
Obecně vzato, vždy, když přijde na trh nová vakcína nebo lék, jsou více sledované na začátku, a tím pádem jsou v první fázi i častější hlášení nežádoucích účinků. S časem četnost významně klesá. Je přirozené, že v počátcích jsou všichni ostražitější. U vakcín se to navíc sleduje mnohem pozorněji než u ostatních léků, protože očkovací látky se aplikují zdravým lidem. A u vakcín proti covidu to neprobíhalo jinak, jen to bylo, řekla bych, zesílené okolnostmi. Tohle je téma pro každého. Spousta procesů, které vykonáváme tradičně a samozřejmě, se ocitla pod drobnohledem veřejnosti – odborné i laické. A tak mohl vzniknout dojem, že jsou nové vakcíny méně bezpečné, což ovšem není vůbec pravda.
V mezinárodním srovnání u nás není ani víc, ani míň hlášení nežádoucích účinků u zmíněné očkovací látky než jinde v Evropě. Jsme na tom všichni přibližně stejně. Ano, je jich víc než obvykle, ale je potřeba si uvědomit, kolika milionům lidí v jakém čase byla vakcína aplikována. A když si to dáme do tohoto poměru, nepozorujeme nic nestandardního. Ke konci listopadu jsme měli nahlášeno 9379 podezření na nežádoucí účinek po aplikaci čtyř registrovaných vakcín. Ale když se podívám na to, kolik je u nás očkovaných (aplikovalo se už 13 a půl milionu dávek), je to mizivé číslo. Vážně nic dramatického. A drtivá většina těch hlášení jsou očekávané nežádoucí účinky, které se vyskytují i u vakcín proti jiným nemocem. My tyto údaje zveřejňujeme na svém webu, každý se o tom může přesvědčit.
O popularizaci eReceptu se v ČR dávno před covidem zasloužil i Dr.Max. Už v roce 2018 jsme spustili kampaň s cílem rozptýlit obavy na straně seniorních pacientů.
Vyměňujete si poznatky i v rámci Evropy?
Ano. Každé hlášení, které k nám přijde, se opatřuje unikátním číslem a předává do evropské databáze, kde se shromažďují hlášení z celé EU, a pokud jsou závažná, tak z celého světa. Pak se každé hlášení vyhodnocuje – podle závažnosti a četnosti výskytu nežádoucího účinku. Tak vznikají podklady pro bezpečnostní zprávu, která se vydává každý měsíc a ze které by mělo vyplynout, zda převažují benefity nad riziky. A hlavně se to v tu chvíli zohledňuje už v údajích o přípravku. U vakcín proti covidu se to všechno sleduje ještě bedlivěji. A já jsem vždycky byla přesvědčená – a čas mi v tom dává za pravdu, že se vakcíny v čase nějak profilují –, že se stále zpřesňuje, která je vhodná pro konkrétní pacientské skupiny, stejně jako u jiných očkovacích látek. A tak dneska například vidíte, že už existují doporučení, podle kterých se vektorové vakcíny nedoporučují lidem do 60 let, nebo že u vakcín typu mRNA je nějaké riziko výskytu myokarditidy a perikarditidy, takže je nutný pečlivější dohled lékaře. Ale to není nic nenormálního, co bychom dosud neznali. Jsme zvyklí na takové situace, protože s nimi žijeme roky, jen se o nich dosud nikdy tak intenzivně nemluvilo.
V ČR je elektronická preskripce povinná od 1. ledna 2018.
Teď se vás zeptám jako lékárnice: co si myslíte o očkování v lékárnách?
Z pohledu lékárnice si myslím, že má lékárník dostatečné vzdělání na to, aby byl schopen očkovací dávku aplikovat. Otázka je, jak by obstál v nějaké nestandardní situaci, třeba pokud by očkovaný pacient utrpěl anafylaktický šok. I na tuto situaci by musel být lékárník vyškolen a lékárna by měla mít pro ni patřičné vybavení. Většinu svého lékárnického času jsem strávila v nemocniční lékárně, kde jsme měli k dispozici celý nemocniční aparát. Stalo se nám, aniž bychom pochopitelně očkovali, nýbrž z jiných důvodů, že pacient v lékárně zkolaboval. My jsme mu byli naštěstí schopni poskytnout první pomoc, měli jsme ambuvac, ale zároveň jsme věděli, že kdyby bylo nejhůř, lékař tam bude obratem. Takové podmínky by ale malá lékárna na periferii, slabě personálně obsazená a třeba v podvečer byla sotva schopna zajistit.
Poslední otázka jde takříkajíc do vlastních řad – v uplynulém roce vykázaly síťové lékárny, a konkrétně lékárny Dr.Max, opět meziroční zlepšení, pokud jde o výsledky kontrol SÚKL. Poprosím vás o stručný komentář…
Určitě si nemyslím, že by to bylo tím, že by byli naši inspektoři méně přísní. Zřejmě to bude tím – a já to o vašich lékárnách vím –, že ve chvíli, kdy je odhalen nějaký nedostatek, máte nastaven systém kvality tak, že se takové pochybení řeší v rámci celé sítě. Snažíte se neustále zdokonalovat standardní operační postupy a to je samozřejmě dobře a zaslouží si to pochvalu.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Očkování v lékárnách… Zatím výkop
Nová služba v lékárnách?
►
Nová služba v lékárnách?
Očkování v lékárnách…
Zatím výkopVe druhé polovině adventu překvapil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejněním záměru, aby k proočkovanosti populace přispěli aktivně i zubaři a lékárníci. V jejich ordinacích a lékárnách by se možná v budoucnu mohly vakcíny aplikovat. Od záměru k realizaci je ale ještě dlouhá cesta. Své k tomu budou muset říci zákonodárci a pak samozřejmě i lékárny. Předpoklady pro to, aby to na straně farmaceutů vůbec bylo možné, dává dohromady pracovní skupina při ČLnK. Za Dr.Max se na její činnosti podílí Lenka Peterková, představitelka vedení kvality, která pro Max Magazín popsala, jaké dojmy v ní zpráva o ministerské aktivitě vyvolala.
Lenka Peterková se seznamem požadavků, které je potřeba pro očkování v lékárnách splnit. Není jich rozhodně málo.
Je třináctého prosince osm hodin ráno. Jako každé pondělí a každý pracovní den si sedám za svůj pracovní stůl s počítačem. Na tenhle den mám mimo jiné v plánu dlouho odkládané vyhodnocení proběhlých interních auditů za letošní rok 2021. Tabulka vyexportovaných dat mi dává zabrat, kopíruji, upravuji, přenáším, vytvářím grafy a před desátou na mě na WhatsAppu vyskočí zpráva: Očkovat proti koronaviru se lidé budou moci i u zubaře nebo v lékárně, schválila na pondělním jednání vláda v demisi. Návrh dostanou k posouzení poslanci.
Čtu to pořád dokola a nemůžu tomu uvěřit… Vždyť už v lednu jednala Česká lékárnická komora o možnosti očkování v lékárnách s vládou, ale skončilo to na tom, že by byla potřeba změnit legislativu, že je dostačující kapacita očkovacích míst ve vakcinačních centrech, v nemocnicích, u lékařů a kdoví kde ještě, že očkování v lékárnách není vhodné a zatím potřebné, a téma očkování v lékárnách vyšumělo opět do ztracena.
Nemůžu tomu uvěřit, ale jsem ráda, že se konečně ledy hnuly, jen si říkám, proč takový návrh nepadl už před rokem a půl, za tu dobu se očkování v lékárnách mohlo stát standardem.
Všechno je zatím ve fázi návrhu a případné schválení je ještě před námi, ale i tak je třeba opět začít intenzivně pracovat a spolupracovat na dalších legislativních, administrativních a provozně-technických podkladech pro poskytování očkování v lékárnách.
Velké množství podkladů pro poskytování této služby v lékárně je už rozpracováno, a to díky pracovní skupině při České lékárnické komoře. Složení skupiny je pestré. Jejími členy jsou jak nemocniční lékárníci, tak farmaceuti z neřetězcových i síťových lékáren. Sama jsem členkou skupiny od jara letošního roku a musím říct, že v ní panuje shoda na tom, že očkování v lékárnách je žádoucí.
Než se v rámci článku dostanu k tomu, co vše bude třeba, aby tuto službu mohla lékárna v případě zájmu poskytovat, pojďme se podívat, jak to s očkováním v lékárnách vypadá mimo hranice naší republiky.
Očkování v lékárnách je aktuálně možné ve 36 zemích světa a další se připravují. V rámci Evropy ho legislativa dovoluje v devíti státech, např. v Dánsku, Francii, Norsku, Portugalsku, Irsku, Velké Británii, Švýcarsku a od letošního roku také v Polsku a Německu. Očkování v lékárnách tedy není žádná novinka, lékárny především aplikují pacientům vakcínu sezónní chřipky a v některých zemích mohou lékárníci aplikovat i další očkování, jako je pneumokoková vakcína, očkování proti viru lidského papilomaviru (HPV) nebo různá cestovní očkování. Někde tuto možnost akceleroval až covid a potřeba zvýšit proočkovanost proti této nemoci.
Nejen v ČR, ale i v okolních státech jsou lékárny nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními. Pro pacienty ideální.
A jaké jsou výsledky očkování v lékárnách v zahraničí? V mnoha zemích se díky rozšíření možnosti podání vakcíny proti sezónní chřipce zvýšila proočkovanost populace o desítky procent a to je to, oč tu běží: zvýšit proočkovanost populace nejen proti chřipce, ale případně i dalším infekčním onemocněním.
Očkování v lékárně neznamená jen přínos pro pacienty, systém veřejného zdravotnictví a zdraví společnosti vůbec, ale díky zavedení této nadstandardní služby se posiluje role farmaceuta jako zdravotnického profesionála. Že má očkování pro lékárnu i ekonomický smysl, je jasné.
A teď už k tomu, co bude třeba, pokud bude možnost očkování v lékárnách vládou definitivně schválena.
Dnes leží na stole návrh změny zákona o ochraně veřejného zdraví, kterým se umožňuje zubním lékařům a farmaceutům provádět očkování. Další podmínky pro očkování v lékárnách, a to především způsob a průběh proškolení farmaceuta a minimální požadavky na prostor a vybavení, ve kterém očkování probíhá, uveřejní ministerstvo ve svém věstníku.
Chci zdůraznit, že očkování v lékárně je zamýšleno jako služba dobrovolná, nikoli plošná. Do očkování se zapojí jen ty lékárny a lékárníci, kteří mají o tuto službu zájem, tak jak je to běžné i jinde. Podle průzkumu ČLnK by se do očkování zapojila zhruba jedna čtvrtina všech lékáren.
Lékárník, který bude chtít očkovat, bude muset absolvovat příslušné školení. V okolních státech má různou délku i formu. Například ve Francii se jedná o jednodenní teoreticko-praktický kurs, včetně zvládnutí první pomoci při anafylaktické či jiné nežádoucí reakci po očkování. Kurs nemusí být obnovován. Zato ve Švýcarsku ho musí farmaceut absolvovat ob rok a v Portugalsku každých pět let.
Dále budou muset být splněny podmínky pro prostorové a technické uspořádání lékárny, která očkování poskytuje. V zahraničí se vakcinace provádí buď v samostatných konzultačních místnostech, nebo se v rámci lékárny vyčlení prostor, který zajišťuje dostatečné soukromí pacienta nejen během očkování, ale také po něm. Nedílnou součástí je také vybavení pro aplikaci vlastní očkovací látky a potřeby a pomůcky pro poskytnutí první pomoci.
Dále bude muset být vyřešena celá řada dalších požadavků, jako je logistika vakcín do lékáren, jejich uchovávání a ředění v lékárně, likvidace nebezpečných odpadů vzniklých při očkování, vlastní organizace průběhu očkování (rezervační systém nebo systém pro práci v režimu bez předchozí rezervace), práce s dokumentací, která s očkováním souvisí (informovaný souhlas pacienta, dotazník před očkováním, zpráva pro pacienta po proběhlém očkování, zápis očkování do ISIN), a s tím související proces uchovávání a archivace. Dále bude třeba vyřešit úhrady očkování, tj. proplácení proběhlého výkonu a spotřebovaného materiálu.
Pokud bude legislativa schválena a budeme chtít v lékárnách očkovat, čeká nás ještě velká spousta práce, ale pokud všechno klapne, otevřou se tím lékárnám další případné možnosti placených nadstandardních služeb v lékárnách a posílí role lékáren a lékárníků, kterým takový posun určitě zvýší prestiž.
Takže odkládám vyhodnocení auditů a vrhám se do přípravy očkování v lékárnách.
Lenka Peterková
Foto: archiv Dr.Max
Pohyblivé písky v Polsku
Pod titulkem „Očkování v lékárnách. Jinde to jde“ se v českém deníku Metro nedávno objevil článek popisující změny, k nimž ohledně vakcinace farmaceuty došlo nedávno v Polsku. Max Magazín v minulém čísle informoval o tom, že od léta je u našich severovýchodních sousedů možné očkovat v lékárnách proti covidu, že na spadnutí je také očkování proti chřipce a že jako první z lékárníků tam začali aplikovat vakcíny kolegové ze sítě Dr.Max. Ti jsou na své nové výkony hrdí. Proočkovanost díky zapojení lékáren v Polsku roste, ale svět není ideální místo. I v Polsku je velmi silná lékařská lobby, pod jejímž tlakem zveřejnilo tamní ministerstvo zdravotnictví návrh nařízení, která by očkování v lékárnách značně zkomplikovala. Jde například o nutnost zřídit pro pacienty šatnu s umyvadlem, očkovací místnost s povinným zvláštním vstupem zvenčí nebo speciální lednice pro vakcíny.
Mezi absurditami uvádí lékárníci i povinnost mít chladicí zařízení vybavené teploměrem se záznamníkem pro ukládání zdravotnického odpadu. Nechápou, proč by měli ukládat do lednice něco, co je beztak určeno k likvidaci. A samozřejmě upozorňují na náklady, které by si vyžádal nákup vybavení a stavební úpravy oficín, nehledě na to, že po dobu rekonstrukce by museli lékárnu úplně zavřít. Také jim není jasné, proč se podobné nároky vůbec nekladou na jiná očkovací místa. Jak je možné, že se smí očkovat v autobusech, kde o žádném komfortu nemůže být řeč?
Polská lékárnická komora reagovala prohlášením, že navrhované změny jsou neopodstatněné a neproveditelné ve většině očkujících lékáren. Doplňme, že k začátku prosince fungovalo jako očkovací místo asi dvanáct set lékáren v Polsku a tamní farmaceuti očkovali takovým tempem, že se do konce roku předpokládalo, že aplikují přes milion dávek vakcíny!
Michal Petrov
Text v českém deníku Metro.
Z mapy očkovacích míst v lékárnách Dr.Max v Polsku je patrná dobrá dostupnost.
Jedno z očkovacích míst v polské síti Dr.Max.
Z mapy očkovacích míst v lékárnách Dr.Max v Polsku je patrná dobrá dostupnost.
Omron C101 Essential
Koupit ZDE
Evropská federace sítí v roce tři
Mezinárodní výměna zkušeností
►
Mezinárodní výměna zkušeností
Epidemiolog Roman Prymula a režijní pokyny během konference EFPC.
Evropská federace sítí v roce tři
Covid sice omezil cestování, ztížil přeshraniční cestování, ale úplně zpřetrhat mezinárodní vztahy se mu nepodařilo. I v komplikovaném období pandemie tak pokračovala činnost Evropské federace lékárenských sítí (EFPC), kde je český Dr.Max od počátku velmi aktivní. Celá EFPC měla letos, ve třetí rok své existence, napilno. I přes koronakrizi se dokonce podařilo rozšířit řady jejích členů.
Nový rok 2021 začal pro EFPC velkými a rychlými přípravami na výroční mezinárodní konferenci, kterou covid odsunul z původního zářijového termínu (2020) na březen 2021. Aby bylo jisté, že se konference uskuteční i navzdory možné covidově nepříznivé situaci, pořádala se druhá konference EFPC on-line, a to ve výjimečném formátu dvou studií ve dvou evropských metropolích a dvou moderátorů. Diváci tak mohli vidět stream jednak z Bukurešti a jednak z Prahy, přičemž řada vystupujících, kteří se kvůli cestovním restrikcím nemohli dostavit ani do jednoho z měst, prezentovala přednášky ze své domovské země, ať už z kanceláře, nebo domova. I přes veškeré těžkosti, které s sebou propojení dvou studií a různá časová pásma přinášela, se forma mezinárodního telemostu ukázala jako atraktivní pro všechny účastníky. Diváci byli aktivní a během celé konference využívali živý chat pro položení otázek jednotlivým mluvčím.
Dobře zvolený byl nejen formát, ale i téma konference, které se takřka samo nabízelo: Lékárenská péče za pandemie. Na atraktivitě akce jistě přidal i fakt, že na konferenci vystoupila řada významných osobností nejen z politické sféry, jako byl místopředseda poslanecké sněmovny Rumunska, člen výkonného výboru Světové zdravotnické organizace (WHO) Alexandru Rafila nebo bývalý ministr zdravotnictví České republiky, epidemiolog Roman Prymula, ale i zástupci evropského farmaceutického průmyslu, přičemž je důležité zmínit alespoň Nathalii Moll, ředitelku Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací, která hovořila o problematice výpadků léčiv na evropském trhu.
Během diskusních panelů se ukázalo, že každá země využila potenciál své lékárenské sítě nebo možnosti moderních technologií během pandemie jinak. Například zatímco rumunským lékárníkům bylo umožněno testování rapid testy, česká lékárna využívala benefity právě zavedeného eReceptu. Všichni účastníci se však shodli na tom, že klíčové pro práci v mimořádných podmínkách během pandemie bylo nasazení zdravotníků, ochota k inovativním přístupům a schopnost rychlého zavádění změn.
Úspěch konference měl mezinárodní ohlas, na jehož základě dostal výkonný ředitel EFPC Zdeněk Blahuta pozvánku na Ekonomické fórum do polského Karpacze, kde v odborném panelu diskutoval o provozování a dostupnosti lékáren v Polsku spolu s Ewou Krajewskou, nově jmenovanou vrchní inspektorkou, či Jacekem Cieplakem, zástupcem ombudsmana pro malé a střední podniky. Zde také představil fungování lékáren v liberálních zemích a jejich přínos pro pacientskou péči.
EFPC v roce 2021 potvrdila smysl své existence nejen jako organizátor unikátní odborné konference nebo propagátor lékárenských témat v zahraničí, ale také jako vrcholný článek a zástupce reprezentující segment řetězcových lékáren před Evropskou komisí. Členové vedení EFPC se rozhodli jednotně podpořit zástupce provozovatelů polských lékárenských sítí ve sporu se státem.
Polští kolegové, kteří jsou členy EFPC od roku 2020, se dlouhodobě potýkají s nezákonnými praktikami polského inspektorátu vůči provozovatelům lékáren, jak domácím, tak nadnárodním. Nedostatečná předvídatelnost práva, diskriminační zákon uplatňující princip „lékárny pro lékárníky“ a retroaktivní uplatňování práva o vydávání nových povolení k provozování lékáren nakonec vyústily ve stížnost k Evropské komisi, která momentálně případ zkoumá. EFPC se k stížnosti polských zástupců provozovatelů lékárenských sítí přidala svým vyjádřením a s žádostí o kladné posouzení celé záležitosti ve prospěch provozovatelů lékárenských sítí podnikajících na území Polska.
Polsko bohužel není jediná země v Evropě, kde jsou omezována práva provozovatelů. Podobný scénář se odehrává i v Maďarsku, proto je více než pravděpodobné, že EFPC bude v příštím roce řešit obdobnou stížnost u Evropské komise i s kolegy z Budapešti. Vzhledem k tomu, že procesy Evropské komise jsou legislativně náročné, a tudíž zdlouhavé, bude obrana liberálního trhu v Polsku a Maďarsku tématem EFPC i v dalších měsících, ne-li letech.
Virtuální studio je připraveno pro telemost Praha–Bukurešť.
Letošní konference EFPC byla tím produkčně nejnáročnějším projektem ve tříleté historii federace. Profesionálové ze společnosti AV Media se osvědčili.
Nový člen
Pozitivní zpráva pro EFPC byla, že se v roce 2021 jejím členem rozhodla stát srbská Asociace soukromých lékárenských sítí Bělehrad a že se podařilo navázat úspěšnou komunikaci se zástupci jedné z největších lékárenských sítí z Chorvatska. Zářijového setkání vedení EFPC v Praze se tak Srbsko účastnilo už ne jako pozorovatel, ale řádný člen.
Právě během pražského setkání se kromě pravidelné schůze výboru uskutečnila další, můžeme říct už tradiční, aktivita EFPC, účast v publicistické sekci odborného serveru Apatykář APAvision. Tentokrát byly tématem diskuse bariéry rozvoje lékáren a jimi poskytovaných služeb, ať už legislativní, nebo personální. Diskuse se účastnili zástupci Srbska, Rumunska, České republiky a Polska. A právě tady polští kolegové v Česku poprvé představili Národní očkovací program COVID-19, který v květnu schválil varšavský Sejm a který od léta 2021 umožnil možnost očkování proti covidu-19 v lékárnách. Polsko se tak stalo první členskou zemí EFPC, kde došlo k zapojení lékárníků do procesu vakcinace. Na prosincovém setkání EFPC pak kolegové z Polska přišli se zprávou, že v jejich zemi probíhá legislativní práce na zavedení očkování proti chřipce do lékáren. O tento druh očkování se také dlouhodobě snaží i další členské země EFPC, jako například Srbsko. (O očkování v Polsku píšeme také na jiném místě Max Magazínu – pozn. red.)
Po celý letošní rok EFPC pracovala také na přípravách ambiciózního projektu Evropské akademie řetězcových lékárníků. Startuje příští rok v létě a budou do něho zapojeni samotní lékárníci z jednotlivých členských zemí a lékárenských sítí soustředěných pod národními asociacemi. Lékárníci, kteří se do Akademie aktivně zapojí, dostanou příležitost seznamovat se pravidelně s tématy evropského trhu – regulacemi, službami, mechanismy výdeje a doručování léčiv v jednotlivých evropských zemích –, a to nejen od svých zahraničních kolegů, ale také od odborníků na danou problematiku. Evropská federace už tedy nebude jen platformou pro manažerská setkávání, ale bude sloužit i jako pojítko mezi samotnými lékárníky.
Veronika Luňáková
Daniel Horák, tentokrát v pozici předsedy správní rady EFPC, během letošní konference. Před třemi lety to byl především on, kdo se o založení federace zasloužil.
Emoce za tárou
Emoce
Emoce
EMOCE ZA TÁROU
►
Stojíme na prahu očekávání, co všechno nám přinese nový rok. Neohlašuje se jen změnou letopočtu, ale podvědomě do něj vkládáme svoje naděje, obavy, víru v to, že se nám podaří zejména zkrotit průběh pandemické skutečnosti a celý následující rok bude pro nás všechny časem „dobrým a radostným“.
Mezitím však běží současná realita a do lékáren směřují naši klienti, kteří přicházejí jednou s receptem na lék pro tělo, jindy kromě toho i pro úsměv či popovídání, které může léčit zranění na duši. A je nutné zmínit, že i přes respirátor a hradbu plexiskla lékárníci svým vlídným přístupem a ochotou nešetří. Ale pak jsou tu ještě jednotlivci další, lidé, kteří míří do lékárny nabiti emocemi negativními. Únava, frustrace, podrážděnost, potřeba se pohádat, nervozita – o nic z toho v lékárnách jistě magistři a laboranti nestojí, leč skutečnost v náladách pacientů a klientů je občas jiná…
JAK V TAKOVÝCH CHVÍLÍCH, KDY LÉKÁRNÍKŮM NENÍ V KOMUNIKACI S KLIENTY PŘÍJEMNĚ, JEDNAT?
Nezřídka se stává, že jako spouštěč negativních reakcí a hněvu může sloužit fakt, že zákazník se nedočká výsledku, který očekával. Přišel si pro lék, který momentálně není skladem, ale šlo by jej urychleně objednat, přesto je však zákazník rozlícen. Lékárník nabízí operativně řešení a za vzniklou situaci vlastně ani nemůže, nicméně klient už „má jasno“. Bohužel již v antice zformulovali myslitelé hypotézu, že máme v povaze se zlobit na člověka, který nám špatnou zprávu jen přináší.
Jiným příkladem z praxe mohou být lidé, kteří si zakoupí nějaký výrobek, aby ho vzápětí přinesli zpátky, rozbalený a s rozčileným komentářem, že něco takového nechtěli, není to kvalitní, a požadují výrobek vrátit. Dožadují se často příchodu vedoucího, který jim stejně jako prodávající vysvětluje pravidla reklamace a mnohdy z pozice své autority může jako jediný ukončit celý nepříjemný výstup. Lékárníkům takové jednání radost rozhodně nedělá a nastupuje jejich snaha o to, jak si celý útočnými větami protkaný rozhovor nebrat osobně.
Z hlediska další práce s emocemi je třeba připomenout, že v jednání někteří lidé instinktivně volí způsoby, které jsou často přehnaně agresivní, nebo naopak přinášejí výmluvy a kličkování, aniž by jasně řekli, o co jim jde, co chtějí či nechtějí.
Může se stát, že si jedna ze stran splete rozhovor s bojištěm, ve kterém se snaží dát najevo převahu, nebo si třeba na osobě, s níž se setká, jen vybije vztek, který se u ní rozvinul z úplně jiných příčin.
Férovost by ovšem měla být základní podstatou komunikace a ani jeden z účastníků rozhovoru není méně. O tom, jak nekonstruktivní takový hádavý přístup v interakci je, ani nemluvě. Klientovi, který si plete člověka za tárou s poskokem či figurkou, na kterou se smí vykřičet, by měly být vymezeny hranice co nejdříve.
CO JE PŘI VYMEZOVÁNÍ HRANIC DŮLEŽITÉ? ZAMĚŘME SE NA PRAVIDLA A VĚCNOU PODSTATU PROBLÉMU, KOMENTUJME CO NEJVÍCE OBJEKTIVNĚ CHOVÁNÍ ČI JEDNÁNÍ, NIKDY VŠAK NESUĎME A NEHODNOŤME OSOBNOST ČLOVĚKA.
Když se snažíme během workshopů („Emoce, komunikace a jak na to“ a „Tajemství odolnosti a výkonnosti“) hledat s lékárníky cestu k tomu, jak emoce zvládat a současně jak dobře, vstřícně, a přitom důrazně komunikovat, tak upozorňuji na přístup, který se pojí s mentalitou asijského bojového umění. Asiaté ve svých bojových sportech vyznávají jednu nepsanou zásadu: „Vyhraj jen tak, aby si tvůj soupeř mohl zachovat tvář.“ Většinou při práci s lidmi k tomu dodávám drobnou poznámku: „Pokud máte jakkoli navrch, jste třeba i v právu, myslíte si, že spravedlnost máte na své straně, a přesto dotyčného člověka neponížíte, zpravidla vám to nezapomene. Pokud to ale naopak uděláte, nezapomene vám to určitě.“
CO NÁM POMŮŽE ZJISTIT, ZDA JSME EMOČNĚ STABILNÍ A MÁME SÍLU JEDNAT BEZ PŘÍLIŠNÉHO UBLIŽOVÁNÍ DRUHÝM A POTAŽMO I SOBĚ?
Emočně stabilní lidé se vyznačují tím, že dovedou dát druhým najevo, co cítí, nad nikým se nepovyšují ani se neponižují, nechovají se manipulativně, problémy řeší s klidem a na rovinu, hledají dohodu či kompromis. Své pocity a stanoviska sdělují srozumitelně, přímo a jasně, nonverbální komunikace neboli „řeč těla“ není u nich v rozporu se slovy. Konstruktivně jednajícího člověka poznáme i podle toho, že má dostatek sebedůvěry, dokáže přijmout kritiku, nestydí se požádat o pomoc a umí plánovat své úkoly i formulovat své cíle.
Co tedy dělat, abychom jednali efektivně a dokázali mít ve finále z komunikace radost nejen my sami, ale i naši komunikační partneři?
• Učme se kontrolovat své emoce.
• Respektujme a tolerujme i osobnost druhého.
• Stručně a upřímně vyjadřujme své pocity.
• Snažme se vidět sebe i druhého reálně.
• Pokusme se poznat stanovisko druhého.
• Naslouchejme druhému a vyslyšme ho.
• Važme si názorů druhých a jejich přesvědčení.
• Nesnažme se zvítězit za každou cenu.
• Učme se dohodnout.
• Přiznejme omyl a pokoušejme se jej napravit.
• Uvědomme si včas, co vlastně chceme.
A hlavně – neberme si to, co slyšíme, osobně. To, co na lékárníka křičí rozčilený klient, je výpověď o klientovi, nikoli o lékárníkovi.
Každý máme na výběr, zda k situaci přistoupíme konstruktivně a místo obviňování budeme s druhou stranou hledat řešení. Někdy je nejtěžší „neudělat nic“, nenechat se do konfliktu vtáhnout. Můžeme celou situaci jen chvíli pozorovat, zkusit hovořit co nejklidnějším hlasem, s doporučením možná trochu hlouběji a trochu pomaleji, než jsme zvyklí. Pokud se klient nehodlá zklidnit, je na místě obrátit se na posily, ať již v podobě vedoucího, nebo ostrahy. Ale naštěstí zpravidla z praxe vyplývá, že leckdy stačí, když lékárník trpělivě a v klidu klientovi vše vysvětlí a důrazně ho požádá, aby např. nekřičel, že cílem je problém řešit a spolupracovat. Na to, jak lékárník pak může pracovat se svými emocemi v rámci své duševní stability a hygieny, se podíváme příště.
Dnešní doba je náročná pro každého, kdo do komunikace s druhými vstupuje, a pro všechny, kdo pracují s lidmi, tedy i na pracovníky lékáren, obzvláště.
Možná jim chci ze všeho nejvíce popřát, aby přes někdy nepříjemné zážitky a zkušenosti nalezli v sobě klid a pokoj ve smyslu toho, jak formuloval inspirativně svou myšlenku současný tibetský vůdce dalajlama: „Buďme laskaví vždy, když je to možné. Vždy je to možné.“
Tímto vám všem za celý tým společnosti APAS – akademie osobního rozvoje, s.r.o., přeji do roku 2022 hodně štěstí, pohody a laskavých vztahů kolem sebe.
PhDr. Milada Záborcová, PhD.
Nechceme lékárny degradovat na pouhá výdejní místa
e-Commerce
►
e-Commerce
Sortiment e-shopu musí svým charakterem odpovídat místu nejčastějšího výdeje, tedy lékárnám, myslí si šéf provozu David Mendl.
Nechceme lékárny degradovat na pouhá výdejní místa
Období pochyb o přínosnosti e-Commerce pro lékárenskou síť jsou ty tam. Rozhodně to ale neznamená, že na symbióze tradičních lékáren a té internetové není co zlepšovat. O chystaných novinkách si Max Magazín povídal s provozním ředitelem Davidem Mendlem. Řeč byla například o chystaných výdejních boxech nebo o rozšiřování skladových zásob lékáren o položky, které hledají klienti spíše na e-shopu. To by mělo rozšířit potenciál objednávkových rezervací.
Když se v dubnu 2020 rezervace spouštěly, občas se ze sítě ozvaly pochyby, zda se jedná o užitečný servis. Ještě se s takovými pochybnostmi setkáváš?
Je pravda, že pokud jde o celou on-line část naší činnosti, zpočátku jsme se setkávali s určitou rezervovaností. Proto se na to pravidelně ptáme i v rámci svých HHV. Za tu dobu, co e-Commerce u Dr.Max rozvíjíme, jsme ale všichni odvedli dobrou práci – od lékáren přes regionální ředitele až po management. Ten lékárnám dokázal vysvětlit, že on-line, do kterého rezervace patří, v konečném důsledku neznamená, že lékárnám ubydou klienti a práce a bude hrozit přebytečnost personálu, ale naopak. A lékárny to pochopily. Dnes už rozumějí tomu, že úspěšná lékárenská síť nemůže existovat bez on-line a úspěšné on-line zase nemůže fungovat bez kvalitní sítě.
Vzpomínám si, že s příchodem e-Commerce se jako hlavní argument uváděl fakt, že on-line přitáhne do lékáren novou klientelu. To se potvrdilo?
Na tuhle otázku existuje jednoznačná a jednoduchá odpověď: ano. Potvrzuje to návštěvnost lékáren, která nijak neklesá. Ale nejen ta. Když se podíváme na data, tak on-line dosáhne letos tržeb 1,7 nebo 1,8 miliardy. To číslo každoročně roste, přičemž se to vůbec nepromítá do obratu kamenných lékáren, který jde nahoru také. Podívejme se jen na poslední měsíc. Za celý listopad 2021 dosahujeme historicky nejvyšších tržeb za volný prodej – jak v kamenných lékárnách, tak na on-line. Je zjevné, že u nás nedochází mezi klasickými lékárnami a e-Commerce k žádné kanibalizaci.
Rezervace přinášejí spoustu výhod jak lékárnám, tak jejich klientům.
Platí to pro všechny pobočky bez rozdílu? Nebo mezi těmi 460 místy najdeme i výjimky?
Samozřejmě, že existuje nějaká lokální diferenciace. Mezi těmi 460 lékárnami najdeme nějakých třicet čtyřicet, pro které součinnost s on-line představuje už dnes extrémní zátěž. Zbytek sítě už takovému náporu klientů, které do kamenných lékáren nasměrovává e-shop, čelit v tak vysoké míře zatím nemusí. Ale růstový trend je patrný i tam. On-line je z principu silnější ve větších městech: v Praze, Brně, Plzni a Ostravě. Doručení je tu komfortnější a časově příznivější a svou roli hraje i skladba obyvatelstva.
Jedna z cest, jak ulevit lékárnám jako výdejním místům, jsou výdejní boxy. Jak daleko je u nás tenhle projekt?
Samozřejmě o nich uvažujeme i my, a pokud jde o příští rok, máme poměrně ambiciózní plán. V této první fázi jich chceme v rámci celé České republiky zprovoznit asi deset. Víme, že výraznou úlevu to ještě lékárnám nepřinese, deset boxů je nespasí, ale chceme tuhle inovaci zkusit, osahat si ji a vyhodnotit její přínosy a třeba i zápory.
Co nás nejvíc limituje – je to nejistota, cena boxů, nebo třeba něco jiného…?
Já si nemyslím, že to je nejistota. Ale najít ideální místo pro umístění boxu je zkrátka složité z mnoha důvodů. Některé jsou ekonomické, samozřejmě. Něco stojí nájem místa, na kterém box bude stát, na něco přijdou samotné boxy. Pak je tu dostupnost pro klienty. My si uvědomujeme, že ideální pro umístění by bylo některé z nákupních center, ale ta, jak se ukazuje, se chtějí na on-line vlně svézt taky. Jejich očekávání jsou mnohdy nereálná, a tedy neakceptovatelná. Protože si děláme své propočty, které se opírají krom jiného o obrátkovost zboží ve schránkách. Modelujeme nějaký teoretický zisk, který pak konfrontujeme s požadovanou výší nájemného.
Rezervace na vzestupu
Možnost rezervací využívají klienti e-shopu Dr.Max stále častěji. V roce 2021 bylo do listopadu jen v receptovém sortimentu expedováno přes 81 tisíc rezervací. Celkově rezervace tvořily letos 14 procent obratu v on-line prodeji.
Nebýt mimořádného zájmu o covidové portfolio letos na jaře, byl by růstový trend v průběhu uplynulých 12 měsíců ještě patrnější.
A ta cena boxu?
To je určitě významná položka v našich úvahách. Nechci být úplně konkrétní, ale jde o sedmimístnou částku v případě každého jednoho boxu. A to do nákladů ještě nezapočítáváme vývoj softwaru. Půjdeme totiž svou vlastní cestou – nejen pokud jde o potřebný program, ale i boxy budou naše. Nechceme si pronajímat cizí, třebaže existující provozovatelé boxů už takovou možnost nabízejí.
Kde přesně budou první boxy Dr.Max instalované?
Je to kompetitivní záležitost a nebylo by rozumné být v tuto chvíli konkrétní. Počkejme si do příštího roku.
Sám jsi řekl, že samotné boxy problém s nárůstem e-shopových objednávek v lékárnách neřeší. Co tedy?
Tou cestou je jednoznačně podpora rezervací. Nechceme lékárny devalvovat, degradovat je na pouhá výdejní místa e-shopových objednávek. Chceme i klientům, které do lékáren přivedl on-line, poskytovat komplexní péči. To je cesta, kterou preferujeme. Nechceme, aby si náš klient jen přišel vyzvednout balíček, to by bylo málo.
Rozdíl mezi oběma způsoby je ten, že když si přijde pro balíček, už je rozhodnut, co si chce z lékárny odnést, už si vybral a není příliš otevřený odborné konzultaci týkající se třeba doplňkové péče. Zatímco u rezervací existuje větší prostor pro to ho, jak já říkám, opečovat. A když mu v lékárně rezervaci vychystávají, mají mnohem víc času na to promyslet si, jaká související doporučení mohou ještě klientovi dát. Vidí, jaké přípravky a v jaké kombinaci rezervace obsahuje, a podle toho zvolí další komunikaci. A to už nemluvím o tom, že rezervace zlevňují celý logistický řetězec a příznivě se také promítají do ekonomiky lékárny. Mluví pro ně zkrátka spousta důvodů.
To ovšem taky znamená, že lékárny by měly mít skladem položky, které třeba nepatří k tradičnímu sortimentu. Jak si poradit s tímhle?
Tady je důležité si říct, že celá cesta klienta naším e-shopem je vytyčená tak, že pokud si objednává a vybírá lékárnu, tak pokud má konkrétní pobočka položku skladem, objednávka padá do rezervace úplně automaticky. Když v lékárně položka není, jde o klasickou e-shopovou objednávku. Protože rezervace ze zmíněných důvodů preferujeme, rozhodli jsme se, že u těch nejfrekventovanějších případů, kdy se rezervace mění ve standardní e-shop, tedy u produktů, které nejčastěji způsobují, že rezervace nemůže vzniknout, lékárny teď budou mít v rámci pilotního projektu tento sortiment fyzicky skladem.
Týká se to všech lékáren?
Ano, úplně všech, a rádi bychom to zvládli nejpozději do konce roku. Vše jsme konzultovali s regionálními řediteli a od nich se o tom lékárny buď už dozvěděly, anebo brzy dozvědí. Nikde by to nemělo být víc než dvacet položek. Ten pilotní provoz bude trvat řádově týdny, ne měsíce. On-line je zkrátka rychlý. Pak bude následovat vyhodnocení, z něhož vyplyne rozšiřování produktového portfolia lékáren do budoucna.
Bavíme se ale o dvaceti položkách, a nikoli kusech. Nepovede to v některých lékárnách k nějakým prostorovým problémům?
Já doufám, že ne. Koneckonců o úpravách prostorových dispozic měly lékárny ve spolupráci s regionálními řediteli za úkol přemýšlet v právě končícím pololetí. A navrhnout ještě v rámci letošních investic potřebné změny. Na rostoucí zátěž související s on-line by je to mělo do určité míry připravit. Protože zkrátka všichni víme, že poroste. Pokud by to ale bylo opravdu pro konkrétní lékárnu neřešitelné, máme nástroje, jak počet e-shopových klientů v konkrétních lokalitách omezit.
Kvůli e-shopu roste v našich lékárnách bohužel také počet položek, které se svými rozměry nebo hmotností vymykají tradičnímu lékárenskému sortimentu. Co s tím?
Ano, to je pravda, a můžu k tomu říct následující: osobně jsem byl u toho, když generální ředitel zadával řediteli e-Commerce, aby začal spolupracovat s provozem na tom, že sortiment bude zmíněnými parametry odpovídat tomu, co jsou lékárny schopny absorbovat. Jsem si jist, že do budoucna také naše e-Commerce prověří své produktové portfolio tak, aby šlo o sortiment vhodný pro místa, kde se ke klientovi nejčastěji dostává. Aby byl zkrátka kompatibilní s lékárnami i jinak než jen vahou nebo rozměry. Určitě bude náš e-shop vylistovávat položky, které s lékárnami nesouvisí.
Michal Petrov
Foto: David Bruner
Farmaceuticky asistent
Objednávky, které na lékárnách nekončí
e-Commerce Dr.Max
►
e-Commerce Dr.Max
Objednávky, které na lékárnách nekončí
Postupná digitalizace a rozvoj všech druhů prodeje přes internet v minulém roce akcelerovaly a přinesly i zásadní změny do trendů a strategie on-linu v naší síti. Počítali jsme sice s výrazným rozvojem rezervací, ale důležité jsou i další trendy, na které reagujeme. Pojďme se na ně podívat a rozebrat jejich důležité provozní aspekty.
1. Rozšiřování sortimentu
E-shop, na kterém najdete stovky produktů, v dnešní době vypadá jako chudý příbuzný nebo je velmi úzce specializovaný. Protože chceme i v elektronickém prodeji patřit mezi špičku, reagujeme na tento trend. Na drmax.cz dnes nabízíme přes 20 tisíc položek (volný prodej), což přináší novou míru komplexity do logistických a provozních procesů. Produkty, které prodáváme na internetu, už nejsou pouze malé krabičky léků a doplňků stravy. Chceme zejména svým klientkám nabídnout všechny produkty, které jim a rodinám zjednoduší kvalitu zdravého způsobu života. Provozně jsme se museli přizpůsobit různému sortimentu na našich skladech. Od ledna 2022 omezujeme doručování některých nadměrných produktů do lékáren.
2. Změna chování v doručení objednávek
Poslední dva roky sledujeme trend jiného rozložení v doručování e-shopových objednávek. Díky většímu podílu práce z domova a vývoji doručovacích firem v ČR vidíme i na našich číslech, že roste obliba doručení domů. Signifikantní trend způsobil, že domů dnes posíláme téměř čtvrtinu objednávek. V roce 2020 to byla jen pětina.
Nezbytností pro e-shop je tak rozšiřování způsobů doručení – ať už to jsou další partneři (DPD), nebo další místa, jako zásilkovny či pick-up boxy. Na lékárnách nám tato změna pomůže v menší zaplněnosti lékáren, než kdybychom měli stejná čísla doručení balíčků jako v roce 2019. Na druhou stranu tyto klienty a objednávky nevidíte. Na klienty se tak možná směje doručovatel pošty či PPL a rozhodně se nikdo nikoho neptá, zda potřebuje odbornou pomoc či komplexní péči.
Podíl objednávek doručených domů po měsících
V meziročním srovnání je patrný letošní nárůst zájmu o doručení na domácí adresu. Svou roli hraje určitě to, že režim home office se nejvíc využívá v lokalitách generujících největší e-shopovou poptávku (velká města, zejména Praha) a především u lidí z mladších věkových skupin.
3. Rychlost a přesnost
Konkurence a standardy v internetovém prodeji jsou nesmlouvavé pro vnímání času. Platí to nejen pro marketing, kdy na mobilu máte pouze zlomek vteřiny na zaujmutí potenciálního klienta. Důležitá je dnes zejména informace o rychlosti doručení. Proto se snažíme na produktech a v rámci procesu nákupu prezentovat přesnější termíny. Přesnost a rychlost se snažíme řešit i pomocí nového provozního projektu expresního doručení po Praze.
Ve spolupráci s firmou DoDo jsme v prosinci umožnili pražským klientům objednat závoz v přesně definovaném dvouhodinovém časovém rozmezí. Jako rozvozové centrum a sklad využíváme v Praze lékárnu 301 v Krči. Tato lékárna má zkušenosti s provozem e-shopu a také má prostory pro přípravu a expedici objednávek. Lékárně pilotně nastavujeme nové procesy, které nejsou vždy bezbolestné, ale umožňují novou kvalitu doručení OTC produktů. Zároveň zásadně rozšiřujeme lékárně sortiment, který je využíván přes rezervace i pro standardní formát prodeje. Sortiment, který je v danou chvíli na skladě v lékárně, může klient získat pomocí expresního dodání již do několika hodin až domů. V lednu pak začneme využívat i kombinace s celým sortimentem, který je dostupný pro e-shop na Pavlově.
Pokud se koncept osvědčí v Praze, budeme s podobným konceptem pokračovat i v dalších regionech.
Jiří Navrátil, ředitel e-Commerce Dr.Max
Foto: archiv Dr.Max
Nabídkový formulář pro doručení v určitém časovém rozmezí – e-shop Dr.Max spustil pilotní provoz tzv. slotového doručování.
Grafický návrh výdejního boxu pro e-shopové objednávky Dr.Max.
Příští zastávka Řepy
Fotoreportáž – Nová eLaboratoř
►
Fotoreportáž – Nová eLaboratoř
Příští zastávka Řepy
Třináctka nemusí být vždycky jen nešťastná. Tak například třináctého prosince vydal regulátor souhlasné stanovisko k provozu nové centrální laboratoře Dr.Max v Praze. Už dříve jsme na stránkách Max Magazínu přinesli informaci o tom, že z Nučic se bude stěhovat do Řep v pražském sedmnáctém obvodu. Dnes už je to realita.
Ačkoli se v nových prostorách nic lékárenského zatím ještě nepřipravuje, úpravy prostor jdou do finále. Dokládá to i tato fotoreportáž, která vznikla díky vedoucímu eLaboratoře Petru Harantovi, který nás při návštěvě doprovodil. Je velmi vděčný svým kolegům v Brně a Ostravě, že jsou schopni v době, kdy stěhování trochu omezuje provoz v Nučicích, pomoci s tím, že na semaforu svítí oranžová a doba zpracování IPL je únosná.
Text a foto: Michal Petrov
Fotky posouváte tažením
Nová laboratoř zabírá celé horní patro rekonstruovaného obchodního centra. Oproti Nučicím je dopravně nesrovnatelně lépe dostupná tramvajemi nebo autobusy.
Vybudování nové centrální laboratoře si vyžádala rostoucí poptávka po jejích přípravcích. V Nučicích zkrátka bylo už těsno, navíc poté, co se odtud přestěhovala ViaPharma do Pavlova, odpadla i logistická výhoda. V Řepích jsou oproti tomu k dispozici i prostory do rezervy, říká spokojeně Petr Harant. Říká ale, že do Řep nepospíchá eLaboratoř za každou cenu – důležité je neohrozit servis pro lékárny.
Na budoucí konferenční místnost se těší nejenom eLaboratoř, ale taky třeba náboráři.
Kuchyňka v Řepích je v poměru k té nučické o poznání prostornější.
Pýcha, to jsou určitě sterilní prostory. Naprojektované byly tak, aby přípravu mohli sledovat i lidé zvenčí – praktické a atraktivní řešení například pro stážisty. Ačkoli je čistý provoz ve středu celé plochy laboratoře bez přímého přístupu k oknům, denního světla se sem dostane dost.
Snímek dokládající maximální transparentnost čistých prostor (vybavení na zdi je oční sprcha s ručním spouštěním).
Pracoviště „choking hazard“ pro zpracování rizikových léčiv. Po vyřešení legislativních nejasností se tu plánuje například příprava léků z konopí. Tepelná dekarboxylace v horkovzdušném sterilizátoru obtěžuje okolí zápachem, který toto pracoviště eliminuje.
Starý známý formulační kotel s podlahovou váhou byl do Řep už převezen z Nučic. Aby se tak mohlo stát, musela vzniknout dostatečná předzásoba přípravků, k jejichž zhotovení je nutný. Měla by spolehlivě vydržet do února.
Prokládací (průchozí) myčka splňuje nejvyšší standardy. Z jedné místnosti se vkládá vybavení, které je potřeba umýt, z jiné odebírá už to čisté.
Šatny jsou v Řepích co do počtu skříněk na trojnásobku nučického počtu – na devadesáti, počítá se ale s mnohem mírnějším posílením personálu.
Zřetelné obrysy už získává individuální příprava léčiv. V Řepích se budou například využívat mísicí systémy, které se osvědčily jak v Nučicích, tak v Brně a Ostravě. Najde se tu tedy jak Unguator, tak TopiTec. To umožní zmenšit problém s nárazovou nedostupností kelímků.
Už nučická laboratoř byla výborně vybavená, ale přesto v Řepích zbyl prostor pro další zlepšení. Zvýšil se počet pracovišť s odtahem v nesterilní přípravě. Zvyšuje to bezpečnost práce. Navažovací box s digestoří na snímku se už osvědčil v brněnské laboratoři.
Otvory ve zdech čekají na montáž pásového přepravníku, který propojí jednotlivé prvky expedice.
Oproti Nučicím se hromadná nesterilní příprava v Řepích rozprostřela do několika místností, aby byla eliminovaná křížová kontaminace surovin.
A ještě pohled do technického zázemí, srdce veškerých rozvodů, nejvíc prostoru zabírá vzduchotechnika. A jestliže je řeč o technice – velké poděkování zaslouží za úsilí věnované nové laboratoři Vít Dokoupil právě z technického oddělení Dr.Max.
Elaboratoř v Řepích nabízí volné místo pro lékárníka asistenta.
Případný zájemce nechť se neváhá ozvat přímo na: petr.harant@drmax.cz.
Máslem nůž nenabrousíš
Vzdělávání 2022
►
Vzdělávání 2022
Máslem nůž nenabrousíš
Věta v titulku je osobní krédo šéfa našeho odborného rozvoje Gabriela Pallaye. Ten v rozhovoru pro Max Magazín nastínil, jak bude vzdělávací systém Dr.Max fungovat v příštím roce, a ohlédl se za téměř dvěma lety covidu. I když pandemie dopadla na vzdělávání nečekaně a důrazně, měla pro ně i příznivé efekty.
On-line je podle Gabriela Pallaye ideální pro předávání informací, ale expedice s živým pacientem se na něm simuluje těžko.
Jak bude obecně vypadat vzdělávání v roce 2022?
Bude muset kopírovat celostátní covidovou situaci, tak jako tomu ostatně bylo skoro po celé uplynulé dva roky. Pro nás to znamená plánovat s velkou rezervou. A teprve aktuální epidemická situace ukáže, kterou cestou se dáme.
Covid samozřejmě nejméně ovlivňuje náš e-learning, protože ten jsme od začátku pojali on-linově. Tady mimochodem stále pokračuje vývoj nového e-learningového prostředí. To je holdingový projekt, na základě kterého vznikne jednotná platforma pro všech šest zemí, kde lékárny Dr.Max jsou. České nároky jsou tu ale natolik komplexní, že na nový systém budeme najíždět jako úplně poslední.
V čem je u nás situace tak specifická?
V tom, že náš e-learning je vytvořený už dávno. Klademe na něj vysoké nároky – také proto, že musíme. Protože zahrnuje i vzdělávání vyžadované legislativou, a nejen pro lékárníky, ale třeba i periodické kursy pro řidiče, bezpečnost práce a podobně. A tohle všechno musí stoprocentně fungovat. Nám se nesmí stát, že nějaké informace o studiu najednou zmizí nebo že se budou studijní materiály přiřazovat nesmyslným adresátům. V řadě jiných zemí případné chyby zase tolik nevadí, protože tam jde o zájmové a dobrovolné vzdělávání. U nás je to ale rozdílné a my tak můžeme do tohoto vlaku nastoupit teprve v okamžiku, kdy na něj bude spolehnutí. I samotné testování ve spolupráci s lékárnami u nás proběhne, teprve až si budeme jisti, že je systém připraven, což při optimistickém scénáři bude nejdřív ve druhém kvartálu 2022.
Zpátky k dopadům covidu. Tradičně jsme mívali tři pilíře vzdělávání: e-learning, o kterém už byla řeč, odborné školitelky v terénu a odborné konference. Kolik z nich tedy v důsledku pandemie zbývá?
Když v roce 2020 covid přišel, stejně jako každého to zaskočilo i nás, zejména v prezenčních formách vzdělávání – tedy u školitelek a konferencí. Od druhého kvartálu 2020 jsme tu tedy úplně stáhli nohu z plynu. Pro podzim 2020 jsme si vytvořili jakýsi covidový akční plán, formulovali jsme svou reakci na změněné podmínky. Řekli jsme si, že pokud není možné absolvovat nic fyzicky, buď nebudeme dělat vůbec nic, anebo se kompletně přesuneme na on-line. A tady je nutné si uvědomit, že v situaci, kdy v režimu on-line fungují školitelky anebo se v něm pořádají konference, není to tak, že je tu on-line místo prezenčního vzdělávání. On-line je tu místo ničeho. Buď to, anebo nic.
My neklademe rovnítko mezi on-linovou formu vzdělávání za pomoci interní školitelky a mezi její návštěvu v lékárně. Bereme to jako věc, která je skvělá, protože nám umožňuje zasáhnout i ty lékárny, kam by se ani za normálních okolností školitelky nedostaly. Na druhou stranu se ale ve spolupráci s regionálními řediteli snažíme školitelky fyzicky do lékáren vracet. S obnovou tohoto režimu jsme začali na podzim. On-line webináře nám ale paralelně poběží pořád, protože nikdy nevíme, kdy v průběhu vzdělávacího cyklu zase udeří lockdown. Takovou situaci pak nechceme řešit ad hoc.
Návštěvy školitelek, to je vlastně celkem odvážný krok za situace, ve které dnes jsme…
Epidemická situace je, jaká je. Já jsem s ohledem na ni extrémně opatrný. A pokud jde o návštěvy školitelek, tak my budeme ti poslední, kteří budou omezování kontaktů nějak uvolňovat. Jestliže se někdy dostaneme do situace, že jedna školitelka obejde třeba deset lékáren, tak teprve tehdy, když budeme mít absolutní jistotu, že nebude fungovat jako vektor roznášející infekci. Proto jsme, když byla situace nejistá, nevolili žádné krajní řešení. Nechali jsme to být a i teď při té opatrné obnově prezenčního režimu dbáme extrémně na bezpečnost. Každá školitelka se samotestuje předtím, než do lékárny přijde, a také, kdykoli ji opustí. Každá má vlastní vyšetřovací set. Nikdy si nechceme vyčítat, že jsme – byť v dobré víře – přispěli k šíření nemoci. A že kvůli tomu, že jsme šli do něčeho příliš po hlavě, jsme třeba museli v jednom regionu zavřít deset lékáren. Ostatně právě proto jsme zrušili třeba i předvánoční setkání interních školitelek, jakkoli nám to bylo líto. Riziko bylo příliš velké.
A co naše odborné konference, oblíbené akademie?
K tomu se vlastně dostávám. Právě s ohledem na bezpečnost jsme žádné prezenčně neplánovali a ani v prvním čtvrtletí 2022 s nimi nepočítáme. Na únor stále plánujeme akademii čistě on-line. Je to velký půst. Poslední konferenci za fyzické účasti přítomných jsme pořádali v prvním kvartálu 2020 – datum se dobře pamatuje, bylo to 29. února. Stihli jsme to aspoň na poslední chvíli, hned nato přišel covid. A od podzimu 2020 jsme začali s on-linovými akademiemi. Obsahem se neliší a mají i stejná bodová hodnocení od lékárnické komory. Pokud všechno půjde dobře, tak první klasickou konferenci uspořádáme ve druhém čtvrtletí 2022. Všichni se na to už těšíme. Vždycky to byla velká událost, nejen z odborného, ale i ze společenského hlediska. Kdo tu atmosféru zažil, asi se nediví, že nám to chybí.
Žádný div, vždyť jsou to taky pomalu dva roky!
Na druhou stranu i tady platí to, co už jsem zmiňoval – dbáme extrémně na bezpečnost. A tvrdím, že se tu my jako zdravotníci musíme chovat papežštěji než papež. My nesmíme být rizikový element. Pokud by se zjistilo v rámci trasování, že se infekce rozšířila kvůli akci, na které byli přítomni zdravotničtí profesionálové – lékárníci, lékaři a sestry –, nepoděkuje nám nikdo. Samozřejmě, že skutečnou konferenci ta on-linová nikdy nenahradí, ale zato je bezpečná.
Covid přinesl spoustu provizorií, v řadě z nich se ale některé firmy shlédly (platí to třeba pro režim home office), pochvalují si distanční formu práce. Co bys zachoval z těch mimořádných forem ty?
U nás se ukázalo, že i na straně příjemců, to znamená studentů, je on-line vzdělávání vnímáno natolik pozitivně, že spousta lidí ho i dnes preferuje třeba před návštěvou školitelky. Je v tom možná i dávka něčeho nežádoucího, což souvisí s tím, že on-line poskytuje anonymitu. Při prezenční formě záleží na každém gestu, grimase, postoji, zkrátka nonverbální komunikaci, což při on-line odpadá. Další věc je aktivita. V rámci on-linové skupiny je mnohem jednodušší se schovat. I proto webináře pořádáme maximálně pro dvanáct lidí a pojímáme je velmi interaktivně. Chceme do nich účastníky aktivně vtahovat. Ale ať už zdokonalujeme on-linové formy jakkoli, nikdy v nich například nenasimulujeme dokonale expedici s živým pacientem. Nedostaneme tam tu jeho nejistotu, spontaneitu, osobnost, autentické chování, a tudíž neprocvičíme dokonale své reakce. Takže on-line může být pro studenta méně stresující, ale o to hůř ho připraví na reálné situace. Protože máslem nůž nenabrousíš. Člověka utváří prostě tlak. A plavat nikoho nenaučí video na YouTube, ale bazén.
A jestliže jsi zmiňoval home office; tento režim je vhodný pro zaměstnání orientovaná na výkon. Když je stanovená práce, která má být vykonaná v nějakém čase a kvalitě, tak je asi opravdu jedno, jestli člověk sedí u počítače v kanceláři, nebo doma. Když práci odevzdá včas, nezáleží na tom odkud. Ale zdravotnictví je, jak já s oblibou říkám, kontaktní sport. Jde tam o živou interakci s pacientem a to je něco úplně jiného.
I pro nás covid udělal ale hodně dobrého. Spoustu aktivit jsme přesunuli na on-line, a tím jsme vzdělávání učinili dostupnějším – příkladem jsou ty zmíněné webináře. Další příklad: účastním se činnosti pracovní skupiny, která se prezenčně setkávala jedenkrát měsíčně. Dneska rytmus zachováváme, ale nikdo nemusí cestovat přes půl republiky, vstávat dvě tři hodiny před cestou a pak jet dvě stě kilometrů tam a dvě stě zase zpátky. A svou práci si uděláme i tak. On-line sice nepřeje vytváření osobních kontaktů, ale je ideální pro předávání informací. Byť nás okolnosti třeba donutily k přesunu do on-line, ten tlak byl leckdy užitečný. Dobrovolně bychom to tak rychle neudělali a byla by to škoda. Nikdy jsme toho nedělali málo, vždycky jsme nabízeli ve vzdělávání nadstandard a já jsem naší firmě vděčný za to, že to umožňuje, ale s covidem se naše aktivity ještě znásobily.
Jaká budou hlavní témata odborného rozvoje v roce 2022?
Na začátku roku se budeme věnovat oftalmologii, v druhém čtvrtletí gastroenterologii – akutním trávicím potížím – a na podzim kardiologii, což bude takový mix: onemocnění srdce, cév a s tím související metabolické vady. Takže krátce: oči, trávení a kardiovaskulární systém.
Na naše odborné kampaně před covidem obvykle navazovala pacientská šetření. Kdy se obnoví ta?
Vlastně naposledy jsme odbornou kampaň udělali na začátku covidu. Ten nám vpadl někam do jejího prostředka a nemohli jsme ji dotáhnout do konce. Od té doby nám epidemická situace nedovolila chovat se jako předtím. Zatím není ani na dohled doba, kdy bychom chtěli aktivně vybízet naše lékárníky, aby přesvědčovali pacienty k nějakému vyplňování dotazníků. Zdržovali je v lékárnách a společně se, hlava u hlavy, obličej vedle obličeje, zamýšleli nad odpověďmi na otázky. To zatím opravdu nejde a funkční alternativu nemáme.
Jaké bude odborné vzdělávání po covidu?
Rozhodně ne oslabené, naopak jsem si jistý, že násobně lepší.
Michal Petrov
Foto: archiv Dr.Max
Kalendář hlavních témat Akademie Dr.Max v příštím roce.
Nutridrink
Koupit ZDE
Hyperlékárna
Fotoreportáž – Dr.Max v zahraničí
►
Fotoreportáž – Dr.Max v zahraničí
Hyperlékárna
Jiný kraj, jiný mrav… a taky jiná pacientská poptávka. Tomu se podřizuje i Dr.Max při expanzi na zahraniční trhy. V Rumunsku se tak teď otevřela vůbec největší lékárna Dr.Max v Evropě. Jde o vůbec první hyperlékárnu pod touto značkou, ale to neznamená, že by něco takového na tamním trhu dosud vůbec neexistovalo. To ale nic nemění na tom, že parametry lékárny jsou pozoruhodné.
Michal Petrov
Poděkování za spolupráci: Luboš Korbelář, Group Commercial Officer (BDC)
Fotky posouváte tažením
Takhle vypadá největší zatím otevřená lékárna Dr.Max. V Rumunsku pod tímto jménem funguje nějakých 630 poboček a vedle nich ještě asi 65 sesterské sítě SensiBlu. Obě sítě provozuje společnost A&D Pharma Group.
Obří Dr.Max se otvíral ve městě Jasy (Iași), které leží na samých hranicích s Moldávií na východě země. Má 360 tisíc obyvatel. Je tu dvacet lékáren Dr.Max, s asi desetinovým podílem na trhu ve městě. Zhruba to odpovídá podílu, který má Dr.Max na celém rumunském trhu (cca 15 %). Po přebrandování původních lékáren na Dr.Max jde zpravidla obrat rychle nahoru, během dvou měsíců o 25 %, za další čtvrtrok už o 35 %, a to i tehdy, jestliže se počet obsloužených klientů nijak nemění.
Lékárna je součástí obchodního centra Iulius Mall. Je poměrně nové – slavnostně se otevíralo v roce 2000. Celkem tu funguje asi stovka obchodů, multikino o 5 sálech a food court. Dr.Max tu vystřídal obchod s elektrem. Místo toho nabízí lékárenské zboží – celkem 12 tisíc různých položek.
Balónkový zahajovací rituál známe i u nás.
Kampaň, která provázela otevření hyperlékárny, byla vcelku masivní. První pacienty tu obsloužili 5. listopadu. Kampaň provázelo rozdávání voucherů v hodnotě 10 lei (asi 50 korun) na nákup nad 60 lei (asi 300 korun).
Kampaň, která provázela otevření hyperlékárny, byla vcelku masivní. První pacienty tu obsloužili 5. listopadu. Kampaň provázelo rozdávání voucherů v hodnotě 10 lei (asi 50 korun) na nákup nad 60 lei (asi 300 korun).
Poslední ladění před otevřením. Šedé skluzavky za tárami jsou součást expedičního robota. Zásoby lékárny jsou buď ukryté v něm, anebo leží na regálech. Klasický sklad tu není. Robot umí vyexpedovat 900 krabiček za hodinu.
Poslední ladění před otevřením. Šedé skluzavky za tárami jsou součást expedičního robota. Zásoby lékárny jsou buď ukryté v něm, anebo leží na regálech. Klasický sklad tu není. Robot umí vyexpedovat 900 krabiček za hodinu.
Parametry hyperlékárny určitě stojí za zmínku: plocha má 1000 metrů čtverečních. Klientům je k dispozici 80 zaměstnanců, z toho 20 vychází víc absolventů, hustota lékárenské sítě je ale extrémní. Na jednu lékárnu připadá oproti ČR asi polovina obyvatel.
Denní obrat je 150 až 200 tisíc lei, tedy až milion korun, měsíční tržba v listopadu dělala asi 30 milionů korun, což je pro srovnání asi dvojnásobek těch nejfrekventovanějších lékáren v Česku (OC Nový Smíchov – 15 mil., Padowetz – 13 mil.). Tržby jsou níž, než by mohly být – kvůli covidu. Do nákupních center smí jen s lidé s covid-pasem, kterých je v Rumunsku výrazná menšina.
Do konce letoška mají být v Rumunsku celkem 3 hyperlékárny Dr.Max a do konce příštího roku 15. Právě v době uzávěrky se otevírala druhá hyperlékárna Dr.Max – v Temešváru (na snímku), následovat bude černomořská Konstanca. Hlavní město Bukurešť přijde na řadu v prvním kvartálu 2022, a hned třikrát.
Sortiment vlastní značky se postupně rozrůstá. V Rumunsku už je zastoupena asi dvěma sty položek. Vedle Dr.Max se stále prodává původní „privátka“ Dr.Hart. Ta se podle počátečních záměrů měla prodávat mimo síť Dr.Max, v sesterských lékárnách SensiBlu, ale dopadlo to takhle. Nejnověji se v Rumunsku uvádí na trh dermokosmetika Nuance, registrovaná léčiva přijdou na řadu v lednu.
V Bukurešti už má obří lékárny konkurenční síť TEI – šest a další chce otevírat v jiných městech. Fotka trochu klame, protože frontu do jisté míry způsobila proticovidová omezující opatření v lékárně. Fakt ale je, že řetězec TEI je v Rumunsku velmi úspěšný. V tomto nákupním centru jeho lékárna otvírá už v osm, třebaže samotný supermarket až v deset.
Cafeterie
Nové benefity
►
Nové benefity
Cafeterie
Na základě vaší zpětné vazby v zaměstnaneckém průzkumu jsme se rozhodli v letošním roce udělat v oblasti benefitů krok kupředu a věříme, že tento krok uvítáte. Připravili jsme pro vás cafeterii – nový benefitní portál.
Mnozí z vás možná tento pojem už znáte od svých blízkých nebo jste se s cafeterií již v minulosti setkali. Pojďme se nyní podívat na „naši“ cafeterii Dr.Max Benefity Café, kterou pro naši společnost zajišťuje firma Edenred a kterou si již brzy budete moct sami „osahat“. Cafeterie Dr.Max Benefity Café je benefitní systém a portál, ve kterém si můžete 24 hodin denně vybírat ze široké nabídky zajímavých benefitů. Tento portál umožňuje individuální výběr z více než 35 000 možností a partnerů.
Hlavní přínosy cafeterie:
• Přístup k benefitům 24 hodin denně/ 7 dní v týdnu.
• Čerpání benefitů v plné výši bez odvodů daně z příjmu, zdravotního a sociálního pojištění (= zvýšení čistého příjmu zaměstnance o 26 %).
• Maximální volnost a svoboda při výběru benefitů, individuální přístup a dokonalý přehled o nabízených benefitech.
• Jednoduché uplatnění v nejširší smluvní síti partnerů a jejich provozovnách v celé České republice.
• Uživatelská podpora na telefonu (infolinka Edenred) nebo mailu.
• Každý zaměstnanec obdrží duální kartu Edenred Card – předplacenou platební kartu Mastercard, máte možnost platby kartou také prostřednictvím mobilu – Google Pay, Apple Pay.
• Cash back a slevy pro zaměstnance od Edenred, spolupráce s portálem vratnepenize.cz.
Cafeterie navíc není jen benefitní portál, ale i stravenkový portál. Pomocí něj je tedy možné nejen vybírat z volnočasových aktivit a benefitů, ale i spravovat své stravenky a stravenkovou kartu. Pomocí duální karty Edenred Card tak budete moci platit jak stravné, tak i volnočasové aktivity, protože karta obsahuje dvě peněženky (jak stravenkovou, tak volnočasovou). Karta při platbě rozpozná, kde je placeno a strhne prostředky z relevantní peněženky.
Stravenková peněženka
Po přihlášení do cafeterie si můžete zkontrolovat, popř. upravit nastavení, v jaké formě chcete dostávat stravenky. Můžete využívat buď stravenkovou kartu nebo dostávat klasické stravenky (v papírové podobě).
Benefitní volnočasová peněženka
Benefitní volnočasová peněženka slouží ke správě a nákupu jednotlivých benefitů. Každý zaměstnanec, který splňuje pravidla pro převod části mzdy do cafeterie, si na základě svého rozhodnutí může na svůj účet v cafeteriii převést část svých prostředků ze mzdy a čerpat je formou tzv. naturální mzdy. Hodnota 1 Kč odpovídá 1 bodu připsanému na účet cafeterie. Převedenou hrubou mzdu (před zdaněním) může následně přímo využít na nákup vybraných benefitů z rozsáhlého seznamu benefitů, které cafeterie nabízí. Výši mzdy, kterou můžete tímto způsobem převádět do cafeterie a využít na nákup benefitů, jako i další a podrobnější informace o cafeterii, zjistíte na intranetu v sekci zaměstnanecké informace – benefity – cafeterie.
Volnočasovou peněženku lze uplatnit na různé oblasti:
• Kultura, sport, zábava – kulturní a sportovní akce ve formě např. návštěvy sportovních zápasů, návštěvy bazénů, aquaparků, fitcenter, kin, divadel, koncertů apod.
• Služby a zboží v oblasti zdraví – pořízení zboží a služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení.
• Vzdělávání – kurzy autoškoly, jazykové kurzy nebo zájmové vzdělávání, vzdělávání dětí, školné na soukromých základních, středních nebo vysokých školách.
• Tištěné knihy – tištěné knihy včetně knih obrázkových pro děti.
• Rekreace – rekreace a zájezdy např. ve formě zájezdu od cestovní kanceláře, pobyty v hotelu, penzionu, kempu apod. s maximálním ročním limitem 20.000 Kč u jednoho zaměstnance.
• Předškolní zařízení – použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona.
Do cafeterie budou postupně převedeny firemní benefity (benefit ke kulatému jubileu, výročí u společnosti, benefit k narození dítěte…), od 1. 1. 2022 již bude přes cafeterii nahrána odměna k výročí u společnosti.
Veškeré další informace ke cafeterii naleznete na intranetu v sekci benefity, k dispozici je pro vás také infolinka od Edenredu. Nejčastější dotazy, které jsme od vás doteď dostali (a odpovědi na ně), najdete v materiálech na intranetu, některé vybrané z nich uvádíme i zde:
Proč je pro mě výhodné převádět část své mzdy do Cafeterie?
Převodem mzdy na tzv. naturální mzdu dojde k navýšení hodnoty o 26 % (1000,- Kč do mzdy = 760,- Kč na výplatní pásce, 1000,- Kč do cafeterie = 1000,- Kč k využití).
Uvidím objem prostředků převedených v daném měsíci na výplatní pásce?
Ano, rozsah flexibilního využití cafeterie bude zobrazen na výplatní pásce. Můžete si tak každý měsíc zkontrolovat, zda výše převedených prostředků souhlasí s údaji na výplatní pásce.
Můžu si zadat „trvalý příkaz“ na pravidelný měsíční převod části mzdy do cafeterie?
Ne, taký trvalý příkaz nelze zadat. Cílem je mít prostředky v cafeterii, když víte, na co a kdy je potřebujete, ne kumulace prostředků bez účelu.
Dostanu kartu i když nevím, jestli budu něco z výplaty převádět?
Ano, přístup do cafeterie a duální platební karta budou připraveny a zaslány na všechny zaměstnance.
Bude mi i nadále platit moje současná stravenková karta?
Body ze současné stravenkové karty budou převedeny na novou – duální kartu a stará stravenková karta přestane v lednu 2022 fungovat.
Jaká je platnost bodů v Cafeterii?
Mzda převedená na body do cafeterie je určena k vyčerpání do 31. 12. téhož roku. Nevyužité body budou automatický převedeny zpět do mzdy v prosinci a zdaněny.
Foto: Fotolia
Oscillococcinum a Sédatif PC
Koupit ZDE
Koupit ZDE
Nové lékárny
Síť Dr.Max
►
Síť Dr.Max
nové lékárny
Od vydání předchozího Max Magazínu neuplynulo zase tolik času, a tak je přehled naposledy otevíraných lékáren poněkud skromnější. Protože jde ale o poslední vydání v tomto roce, přinášíme přehled o všech letos startujících pobočkách. Oběma novým týmům přejeme stejně jako ostatním hodně úspěchů, zástupy spokojených klientů a dobrý rok 2022. A díky všem, kteří se na zdárném otevření všech lékáren podíleli.
Lékárna Dr.Max, stř. 633
(areál OC Globus Zličín)
Nová lékárna v Sárské ulici se otevírala 15. prosince. Bude součástí SMB Praha-Hostivice pod vedením PharmDr. Markéty Myšíkové.
Lékárna Dr.Max, stř. 639
(Kaufland 2 Olomouc)
Rovněž v polovině prosince zahájila v Hněvotínské ulici provoz lékárna v novém Kauflandu – jak je vidět, jsou případy, že z Kauflandů neodcházíme, ale naopak. Lékárnu povede OZ
Mgr. Eva Škodová.
Planeta Penta
Novinky ze Skupiny
►
Novinky ze Skupiny
planeta penta
Nová logistika i pro slovenského Maxe
V Senci, na severovýchodní periferii Bratislavy, se rozjelo nové logistické centrum e-shopu sesterské slovenské sítě Dr.Max. Objekt, zabírající asi 9 tisíc čtverečních metrů, je součástí areálu Prologis park. Do budoucna by měl umožnit expedici až 30 tisíc druhů zboží, oproti dnešku tu chtějí navýšit denní kapacitu e-shopových objednávek až o 200 procent.
Sympatie pro sestřičku
Vlnu sympatizujících reakcí si vysloužila zdravotní sestra Martina Kalendová, sloužící na „áru“ sokolovské nemocnice, po své otevřené zpovědi zveřejněné na stránkách Deníku. Realisticky popsala situaci v zařízení, které patří do portfolia Penta Hospitals; promluvila o agresivitě pacientů a náladě mezi zdravotníky, kteří ztrácejí energii kvůli nekonečným službám způsobeným covidem a jsou frustrovaní neobvykle vysokou mírou pacientských úmrtí.
Prezident v péči Penta Hospitals
Poté, co prezidenta Miloše Zemana propustila Ústřední vojenská nemocnice po sedmi týdnech domů, byla zveřejněna zpráva, že zdravotní péči o hlavu státu přebírá dceřiná společnost Penty Hospitals Senior Home Group. „O pana prezidenta se bude starat tým kvalifikovaných zdravotních sester, které mají dlouholeté zkušenosti v oblasti péče o pacienty v domácím prostředí,“ uvedl k tomu mluvčí Penta Hospitals Vladislav Podracký.
Penta Hospitals koupila alzheimercentra
Největší česká síť Alzheimercenter mění po pěti letech majitele. Investiční skupina CREDITAS prodala celkem dvanáct zařízení společnosti Penta Hospitals CZ. Společnost Alzheimercentrum poskytuje již více než 25 let sociální služby a komplexní zdravotní a ošetřovatelskou péči klientům trpícím Alzheimerovou chorobou a ostatními druhy demencí. Všechna zařízení Alzheimercentrum by se měla v několika etapách v průběhu příštího roku začlenit do společnosti ALZHEIMER HOME z.ú. ze skupiny Penta Hospitals CZ, se všemi závazky vůči klientům a zaměstnancům.
Stěhování Penty
Hlavní partner skupiny Penta Invest-ments Marek Dospiva oznámil ve vysílání Seznam Zpráv, že po dokončení objektu Masaryčka, který se buduje poblíž stejnojmenného pražského nádraží, změní náš majitel sídlo. Penta Investments, stejně jako developerská Penta Real Estate, přesídlí z Florentina právě do Masaryčky, kde obsadí nejvyšší dvě patra. Objekt, budovaný podle projektu Zaha Hadid Architects, má už téměř hotovou hrubou stavbu, úplné dokončení se čeká v létě 2023. Sídla ostatních společností Penty se nemění, Dr.Max s ViaPharmou zůstanou i po tomto datu na stávajících adresách.
Nová Florenc je tady
U areálu Nová Florenc 21, který na Masaryčku těsně navazuje, je už jasno v tom, kdo mu dá finální podobu. Vznikne podle návrhu konsorcia ateliérů UNIT Architekti, A69 Architekti a Marko&Placemakers, které vyšlo vítězně ze soutěže uspořádané investorem Penta Real Estate a hlavním městem. Posuzující si návrh získal díky propojení mezi Těšnovem a Žižkovem s novým veřejným prostorem na úpatí Žižkova. Navíc řeší možnost budoucího nového umístění magistrály v prostoru Těšnova, které dává příležitost pro vytvoření nového městského parku. Florenc byla dosud brownfieldem uprostřed Prahy, který v budoucnu nahradí stovky bytů, nové ulice s obchody i náměstí.
Ořechovka vítězná
Rezidenční projekt v prestižní pražské lokalitě Ořechovka (na snímcích) se stal vítězem ve své kategorii „Best Residential Development“. Šlo o soutěž Best of Realty, která je považovaná za jakéhosi českého realitního Oskara. Další ocenění tu získala donedávna „pentí“ kancelářská budova Churchill Square, která získala prvenství v kategorii „Best Office Development“ a také cenu „Grand Prix“, což je absolutní vítěz celé soutěže. Kancelářské duo Churchill v minulém roce změnilo majitele, kterým je dnes Českomoravská Nemovitostní a.s.
Zlepšení pro nemocnice
Dvě nemocnice pod střechou slovenského Světa zdravia se dočkaly dalších zlepšení. Neurologické oddělení v Humenném pořídilo přes 30 nových lůžek a v rámci rekonstrukce vyměnilo elektroinstalaci a spoustu nemocničního mobiliáře. Ve Vranově nad Topľou prošlo kompletní proměnou oddělení radiologie.
Určitě přijde i Mikuláš
Nemocnice Penty v adventním čase nabídly obrázky, které se k tomuto období zřejmě vážou nejčastěji. Od Sokolova až po Michalovce nejen malé pacienty přišla potěšit nebesko-pekelná trojice balíčky se sladkostmi, a tak se jim snad aspoň na chvíli podařilo zapomenout na to, kde předvánoční období musejí trávit.
MAXIZDOBENÍ
Kolegové z polské sítě Dr.Max se celkem aktivně chytili výzvy, aby sami vyrobili vánoční ozdoby. A dokázali, že zručnost ani fantazie jim nechybí. V této rubrice zdaleka není dost prostoru pro to, abychom předvedli všechna dílka, ale nabízíme aspoň ochutnávku.
Photo 14_penta_MM4_121.jpg
Photo 14_penta_MM4_121.jpg description
Photo 14_penta_MM4_077.jpg
Photo 14_penta_MM4_077.jpg description
Photo 14_penta_MM4_109.jpg
Photo 14_penta_MM4_109.jpg description
Photo 14_penta_MM4_091.jpg
Photo 14_penta_MM4_091.jpg description
Photo 14_penta_MM4_105.jpg
Photo 14_penta_MM4_105.jpg description
Photo 14_penta_MM4_123.jpg
Photo 14_penta_MM4_123.jpg description
Photo 14_penta_MM4_114.jpg
Photo 14_penta_MM4_114.jpg description
ReviHair
Koupit ZDE
Paměť a její poruchy
Vzdělávání
►
Vzdělávání
paměť a její poruchy
Víte, čím lze podpořit funkčnost paměti? Co je nejčastější příčinou demence? Jak kofein ovlivňuje paměť? Vyzkoušejte si své znalosti v pravidelném kvízu.
Každá otázka má JEDNU správnou odpověď.
Čtvereček musíte táhnout do stran.
1) Kdy dochází ke konsolidaci paměťových stop a jejich uložení ve formě dlouhodobé paměti?
a) během fyzické aktivity
b) během spánku
c) během konzumace jídla
2) Kapacita paměti potřebná k naučení rodného jazyka přibližně odpovídá:
a) nahrávce české hymny ve formátu mp3
b) audioknize Malý princ ve formátu mp3
c) součtu všech dochovaných skladeb J. S. Bacha ve formátu mp3
3) Úplnou ztrátu paměti označujeme pojmem:
a) afázie
b) retardace
c) amnézie
4) K nejrychlejšímu úbytku paměti nově se naučené látky dochází:
a) v prvních desítkách minut
b) 2.–3. den
c) po více než týdnu
5) Čím můžeme podpořit fungování paměti?
a) vitaminy B9 a B12
b) jódem
c) vápníkem
6) V souvislosti s kofeinem bylo u studentů prokázáno, že:
a) i minimální konzumace zhoršuje paměť
b) konzumace dopoledne zlepšuje paměť
c) povzbuzuje psychickou činnost, ale paměť neovlivňuje
7) Na podporu paměti se používá také Ginkgo biloba. Český název pro tuto rostlinu je:
a) kotvičník zemní
b) chvojník dvouklasý
c) jinan dvoulaločný
8) Úbytek kognitivních funkcí v míře ovlivňující každodenní aktivity je projevem demence. Její výskyt se u osob nad 80 let odhaduje na:
a) 5 %
b) 20 %
c) 50 %
9) Nejčastější příčinou demence je:
a) Alzheimerova choroba
b) Parkinsonova choroba
c) mozková mrtvice
10) Alzheimerova choroba postihuje ve věku nad 70 let:
a) muže 2× častěji než ženy
b) ženy 2× častěji než muže
c) muže a ženy podobně často
Text: Lukáš Novotný; foto: Fotolia
Správné odpovědi: 1b, 2a, 3c, 4a, 5a, 6b, 7c, 8b, 9a, 10b
Kazuistiky
Vzdělávání
►
Vzdělávání
Kazuistiky
PACIENT (ROČ. 1970) LÉČEN OD SVÝCH 18 LET PSYCHIATREM PRO DG. SCHIZOAFEKTIVNÍ PORUCHY, MIMO JINÉ LITHIEM. OD JEHO 35 LET MU BYLA NASTAVENA TERAPIE PRO HYPERTENZI A ZJIŠTĚNA PORUCHA METABOLISMU LIPIDŮ (FA : LITHIUM 3-0-3, ORFIRIL 0-0-1, SOLIAN 0-0-2, INHIBACE 2,5 1×1, MILURIT 1×1).
Zanedlouho navštívil pacient svého obvodního lékaře pro subjektivní pocit slabosti a několikatýdenní anamnézu polyurie a polydypsie. Byl přijat na spádové interní oddělení pro podezření na možný nefrogenní diabetes insipidus. V průběhu hospitalizace proveden test s odnětím tekutin – vzestup osmolality séra na 300 mosmol/l (maximální osmolalita moče 170 mosmol/l), po podání Minirinu 1 μg prakticky bez efektu. Konzultován byl ošetřující psychiatr, který nedoporučil okamžité vysazení lithia, nýbrž postupné snižování dávky a úpravu psychiatrické medikace. Nasazen hydrochlorothiazid 25 mg 1-0-1/2, Amiclaran (amilorid) 5 mg 1×1, postupně započala částečná regrese polyurie a polydypsie, při propuštění panovala diuréza kolem 4–5 litrů denně.
Při dalších ambulantních kontrolách zjištěna úplná regrese obtíží, ústup polydypsie a polyurie při diuréze kolem 2–3 litrů.
Laboratorně po dvou měsících naměřena osmolalita moči 235 mosmol/l, S-Lithium 0,9 mmol/l (norma 0,5–1,3).
Pokračováno v terapii Hydrochlorothiazidem a Amiclaranem. Psychiatrem plánováno další snižování dávek lithia (před hospitalizací 3-0-3, dále 2-0-2, nyní 1-1-1, s čímž korelují klesající hladiny S-lithia 1,1; 0,9; 0,6) a úprava psychiatrické medikace s perspektivou úplného vysazení lithia. Při terapii alkalickým kovem vždy nutné myslet na možnost nefrogenního diabetu insipidu (potřeba cílených dotazů na pitný režim a diuresu). S ohledem na úzké terapeutické okno a velké riziko toxicity včetně vzniku žíznivky je nutné monitorování sérových hladin lithia. Podle některých pramenů až 12 % pacientů léčených lithiem může trpět močovou úplavicí. U terapie lithiem nutno myslet i na možnost indukovaných tyreopatií. Při podezření na nefrogenní diabetes insipidus je vždy nutné zajistit diferenciální diagnostiku s centrálním diabetem insipidem a psychogenní polydypsií. I přes pokračující (postupně snižovanou) terapii lithiem může při terapii hydrochlorothiazidem (případně v kombinaci s amiloridem) dojít k regresi polyurie a polydypsie.
www.endo.cz/latrogenni-leky-vyvolane-endokrinopatie
2,5LETÁ DÍVKA BYLA ODESLÁNA K ENDOKRINOLO-GICKÉMU VYŠETŘENÍ PRO OPAKOVANÉ FRAKTURY DOLNÍCH KONČETIN VZNIKLÉ PŘI BĚŽNÉ ČINNOSTI. PŘI RENTGENOVÝCH VYŠETŘENÍCH LÉKAŘ VŽDY UPOZORŇOVAL NA TĚŽKOU OSTEOPORÓZU. V OSOBNÍ ANAMNÉZE FIGURUJE VÝZNAMNÝ ÚDAJ O VROZENÉ KOMPLEXNÍ SRDEČNÍ VADĚ (MITRÁLNÍ ATREZIE, DVOJVÝTOKOVÁ PRAVÁ KOMORA, HYPOPLAZIE LEVÉ KOMORY, LEVOIZOMERISMUS), DIAGNOSTIKOVANÉ V NOVOROZENECKÉM VĚKU.
Ani po opakovaných kardiochirurgických intervencích se nepodařilo pacientku zcela kardiálně zkompenzovat, trvale u ní přetrvávala cyanóza.
V souvislosti s dlouhodobými hospitalizacemi a operačními výkony došlo k opoždění motorického vývoje – samostatné chůze byla schopna až v 27 měsících věku. Poté se také objevily první fraktury. Podle matky dívka neměla v době vyšetření žádné subjektivní obtíže, motorický vývoj se postupně zlepšoval. Jedla normální množství racionální stravy, preparáty vitaminu D dostávala v běžných dávkách do 18 měsíců věku. Od kojeneckého období matka nicméně popisuje řidší stolice s nestrávenými zbytky. Dle objektivního vyšetření se jednalo o gracilní, astenickou dívku (výška 91 cm, tj. 20.P, hmotnost 11,5 kg, tj. 10.P vzhledem k výšce, pubertální stádia dle Tannera byly hodnoceny jako P1, M1). V laboratorních vyšetřeních bylo zjištěno zvýšení PTH (10,38 pmol/l) při normální hladině vápníku a fosforu a nízké kalciurii (0,05 mmol Ca / mmol Krea). V rámci diferenciální diagnostiky bylo též provedeno vyšetření elastázy ve stolici (s nálezem velmi nízké hodnoty 55 ug/g). Následovalo vyšetření chloridů v potu, které vysokou koncentrací (79,9 mmol/l) potvrdilo tušenou diagnózu cystické fibrózy. Genetické vyšetření prokázalo homozygozitu mutace delta F508 v CFTR genu a pacientka byla předána do péče Centra pro cystickou fibrózu. Po zahájení adekvátní pankreatické substituce se pacientka rychle stabilizovala a k dalším frakturám již nedošlo.
Kojenec s hyperkalcemii, I. Kluzová, R. Kula, Š. Rucki, M. Konečná, Dny dětské endokrinologie 2007: „Kazuistiky z dětské endokrinologie IV“ Ostrava, 23.–24. 3. 2007
26LETÁ DOPOSUD ZDRAVÁ ŽENA PŘICHÁZÍ DO AMBULANCE ENDOKRINOLOGA PRO SILNÉ BOLESTI KRKU, OTOK KRKU A OBTÍŽNÉ POLYKÁNÍ. TÝDEN MÁ TEPLOTY, POSTUPNĚ NARŮSTAJÍCÍ, SPÍŠE K VEČERU. PŘEDCHOZÍ DEN TEPLOTA DOSAHOVALA AŽ 39,4 °C, TŘESAVKU NEGUJE.
Pacientka nebyla v poslední době nemocná, nikdo jiný v rodině také ne. Jiné obtíže na cílené dotazy vyvrací. Od praktického lékaře má 2. den nasazena ATB – fenoxymethylpenicilin, ke snížení teploty užila paracetamol. Rodinná i osobní anamnéza jsou bez pozoruhodností. Před 16 měsíci porodila zdravou holčičku, porod a poporodní období byly bez komplikací. Aktuálně stále kojí, holčička prospívá. Při fyzikálním vyšetření endokrinologa jde o ženu drobnější postavy, 47 kg, 163 cm, spolupracující. Normální kolorit kožní. Krk s mírným symetrickým otokem v jugulu, hmatná štítná žláza bilaterálně s hladkými laloky, bez víru a šelestu. ORL vyšetření, které předcházelo, bylo bez patologického nálezu intraorálně. Štítná žláza je na pohmat velmi bolestivá.
Akce srdeční je pravidelná, puls 70/min. TK 110/60, dýchání čisté, sklípkové, s frekvencí 16 dechů za minutu. Zbytek nálezu je fyziologický, dlaně jsou přiměřeně teplé. Dle hormonálního vyšetření byla odhalena subakutní tyreoiditida, někdy nazývaná obrovskobuněčná, granulomatózní nebo de Quervainova tyroiditida. Jedná se o méně časté onemocnění (prevalence 0,01–0,03 %). Na druhou stranu jde o nejčastější příčinu tyreoiditidy provázené bolestmi na krku. Častěji postihuje ženy. Onemocnění je virového původu (mezi možné vyvolavatele patří virus příušnic, hepatitidy B a C, cytomegalovirus, enterovirus a Coxsackie viry A a B, viry spalniček či chřipky). Přesná etiologie však není známá a v pozadí mohou být rovněž genetické faktory, které ovlivňují vnímavost jedince v odpovědi na možné virové patogeny.
Onemocnění se často objevuje s 2–3týdenní latencí po virové infekci. Klinicky se projevuje bolestí na krku s možným vyzařováním do čelisti, ucha nebo ramene. Palpace je bolestivá. Při pohmatu může být tuhá nebo menší difuzní struma. Léčba onemocnění většinou vede ke kompletnímu uzdravení. Samotná subakutní tyreoiditida má však své fáze a bohužel část nemocných již zůstane v hypotyreóze. Pozdější nástup permanentní hypofunkce se vyskytuje až v 15 % případů a často současně s přítomností autoimunitní poruchy. V malém procentu případů může mít subakutní tyreoiditida protahovaný průběh po několik měsíců, vzácné nejsou ani relapsy. Sledování nemocných je tedy nezbytné.
Mezi běžné léky k léčbě subakutní tyreoiditidy (zejména forem neprovázených závažnou bolestí) patří nesteroidní antiflogistika (kyselina acetylsalicylová 4× 500 mg/den, ibuprofen 2× 600 mg/den). Zejména u závažnějších případů je indikované podání kortikoidů v dávce 15–60 mg/den prednisonu s vyklesáním o 5 mg vždy po 2 týdnech. Jde o bezpečnou léčbu vedoucí k rychlé úlevě od bolesti. Časné vysazení vede k relapsu.
www.japraktik.cz/kazuistiky
Text: Lukáš Dobrovolný, foto: Fotolia
Maximum
Vánoční koření
Koření
►
Koření
Vánoční koření
Kdo by se netěšil na vůni Vánoc... oblíbeného cukroví, vánočky, štoly? Vůni zapálených svíček, svařeného vínka, chvojí a stromečku, františků nebo purpury?
Všichni asi známe jednotlivé složky perníkového koření: zázvor, skořici, hřebíček, anýz, koriandr, badyán, kardamom, muškát oříšek, nové koření, vanilku, pepř... Někdo používá léty ověřené rodinné recepty, někdo si raději koupí směs již připravenou.
Každá složka perníkového koření má i svůj specifický účinek na náš organismus.
Zázvor – zahřívá a používá se při funkčních poruchách zažívacího traktu i při cestovní či těhotenské nevolnosti. Pomáhá při bolestech hlavy, nachlazení i kašli.
Skořice – prohřívá, má dezinfekční účinky, působí proti virům, plísním i bakteriím, řadí se mezi účinné antioxidanty, napomáhá funkci mozku i zažívání.
Hřebíček – pro své znecitlivující, antiseptické a protizánětlivé účinky se používá při bolestech zubů a zánětech v dutině ústní.
Anýz – působí antibakteriálně, podporuje trávení, pomáhá proti plynatosti a při kašli k jeho zmírnění a uvolnění hlenu.
Badyán – podporuje vykašlávání a trávení, zahřívá, působí jako antiseptikum.
Muškátový oříšek – uvolňuje křeče, podporuje trávení, potlačuje nadýmání, má antiseptické a protizánětlivé účinky, uklidňuje. Pozor ve větším množství, více než 5 g způsobuje silnou únavu, nevolnost, halucinace, euforii, zrychluje srdeční tep, může dojít k potratu či předčasnému porodu.
Nové koření – povzbuzuje, posiluje nervy, potlačuje nadýmání, působí antisepticky. Francouzsky se nazývá toute-épice, anglicky se nazývá allspice, tedy všekoření či všehochuť, a to proto, že v sobě spojuje chuť a vůni nejoblíbenějších druhů exotických koření – pepře, hřebíčku, skořice a muškátového ořechu.
Černý pepř – snižuje teplotu, podporuje trávení, potlačuje nadýmání, prohřívá a prokrvuje, působí antisepticky a celkově posiluje.
Vanilka – uklidňuje, rozjasňuje mysl, podporuje trávení, má mírné antiseptické účinky.
Text: Lucie Skoblíková, foto: Adobe Stock
Směs na tradiční perníkové koření:
• 2 lžíce mleté skořice
• 2 lžíce mletého zázvoru
• 1 lžíce jemně drceného hřebíčku
• 1 lžíce jemně drceného nového koření
• 1 lžíce anýzu
• 1 lžička badyánu
• ½ lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
• špetka mletého černého pepře
Směs můžeme podle své chuti doplnit o následující koření (po ½ lžičce): vanilku, fenykl, kardamom, koriandr, sušenou citrónovou nebo pomerančovou kůru – jemně mletou nebo drcenou –, nebo i cayenský pepř.
Koření, které máme celé, rozdrtíme v hmoždíři nebo umeleme v mlýnku. Musí být co nejjemnější. Vše dobře promícháme a skladujeme v uzavíratelné skleněné nádobě v temnu.
Perníčky podle Kristiny:
Kristina Hlaváčková – spisovatelka, překladatelka, keramička. Autorka povídkových knížek Ono samo se to... a Pořád se to... nebo fantasy trilogií Dračí oči a Dračí oheň.
www.kristinahlavackova.com
• 65 dkg hladké mouky
• 25 dkg cukru moučky
• 10 dkg tekutého medu (zcukernatělý med nám povolí ve vodní lázni)
• 5 dkg másla
• 2 lžičky perníkového koření
• 4 žloutky
• 2 lžičky jedlé sody
• 7 lžic mléka
Žloutky rozmícháme s rozpuštěným máslem, medem a mlékem. Pak postupně přidáváme směs prosáté mouky, cukru, jedlé sody a koření. Doporučuji hned po zpracování těsta rozválet, vykrájet a péct. Lépe se s tímto těstem pracuje. Pečeme pomalu na cca 120°. Pokud nepečeme s předstihem, dáme do krabičky s perníkem ¼ jablíčka v alobalové mističce.
Zdobíme podle fantazie nebo tradice. Pokud nemáme času nazbyt, použijeme koupenou čokoládovou polevu. Perníčky necháme na plechu tak, aby se nedotýkaly, a cikcak je ozdobíme např. do mřížek.
Zázvorky naší babičky:
• 28 dkg polohrubé mouky
• 25 dkg cukru moučka
• 2 celá vajíčka
• 1 žloutek
• 2 lžičky sušeného mletého zázvoru
• 2× na špičku nože cukrářských kvasnic do mouky (amonium)
Vajíčka s cukrem a zázvorem mícháme až do rozpuštění cukru. Poté zapracujeme mouku a vyválíme plát silný 2–3 mm a vykrájíme tvořítkem zázvorky, které dáme na vymaštěný a moukou vysypaný plech. Pečeme v předem mírně vyhřáté troubě a pouze „sušíme“ do jemně narůžovělé barvy. Je potřeba upéct s předstihem (cca 3 týdny před Vánocemi). Pokud nestihneme, včas dáme do dózy rozkrojené jablíčko.
CHAI:
• 1 lusk kardamomu
• 2 hřebíčky
• 1 malá celá skořice
• kousek čerstvého zázvoru
• špetka černého mletého pepře
• 1 lžíce nerafinovaného třtinového cukru
• 1 lžíce černého čaje
• 350 ml vody
• ¼ šálku plnotučného mléka
Můžeme experimentovat s chutí a připravit si vlastní CHAI směs přidáním dalšího koření, např. vanilky, špetky muškátového oříšku nebo lékořice.
V hmoždíři rozdrtíme hřebíček, kardamom a skořici a dáme na pánev. Přidáme vodu, zázvor a pepř a přivedeme k varu a provaříme cca 5 min. Přidáme cukr a mléko a znovu přivedeme k varu. Odstavíme a nasypeme čaj. Louhujeme přibližně 3 min. Scedíme a servírujeme. Uvedené množství je na dva šálky.
Vaše kulatá jubilea
Lidé
►
Lidé
vaše kulatá
jubileaPřejeme našim jubilantům hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti a spoustu pracovních úspěchů!
ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
Leden
Brkalová Magdalena 2. 1.
PharmDr. Brudovská Michala 2. 1.
Bc. Čapuchová Laura 2. 1.
Černá Helena 2. 1.
PharmDr. Jelínková Jana 2. 1.
Wójtowiczová Beáta 2. 1.
Mgr. Vaňková Marie 3. 1.
Pracná Eva 4. 1.
Marčíková Petra 5. 1.
Mgr. Svačinová Radomíra 5. 1.
PharmDr. Jiřík Tomáš 7. 1.
Bc. Šilhánová Lucie DiS. 8. 1.
Veselá Eva 8. 1.
Bravencová Ivana 10. 1.
Mgr. Pataky Anežka 10. 1.
Vrtílka Jakub 10. 1.
Bičaník Jozef DiS. 11. 1.
Kůs Antonín 11. 1.
Mgr. Podzemný Petr Ph.D. 11. 1.
Vaculíková Lada DiS. 11. 1.
Mgr. Giričová Lenka 12. 1.
Valoušková Martina 12. 1.
Zemanová Pavla DiS. 12. 1.
Klapušová Vratislava 13. 1.
PharmDr. Hájková Irena 14. 1.
PharmDr. Ibrmajerová Lucie 14. 1.
Kopinová Jitka 14. 1.
Suchánková Sabina DiS. 14. 1.
Tiefenbachová Anna DiS. 15. 1.
Pospíšilová Markéta 16. 1.
Mgr. Kohoutková Lenka 17. 1.
Dvořáčková Lenka 18. 1.
Halasová Magdalena 18. 1.
Mgr. Novotný Lukáš 18. 1.
Berezová Dagmar 20. 1.
Mgr. Hájková Soňa 20. 1.
Harabišová Klára DiS 20. 1.
Hlouchová Táňa DiS. 20. 1.
Pavlíková Marie 20. 1.
PharmDr. Šrameková Veronika 20. 1.
Muchová Michaela DiS. 21. 1.
Mgr. Schrommová Tereza 21. 1.
Urbišová Alena DiS. 21. 1.
Mgr. Beranová Tereza 22. 1.
Mgr. Kolářová Kateřina 22. 1.
Davidová Vítězslava 23. 1.
PharmDr. Konečná Lucie 23. 1.
Kopřivová Eva 23. 1.
Skružná Denisa DiS. 23. 1.
Káňová Lucie DiS. 24. 1.
Matulová Veronika DiS. 24. 1.
Rubešová Martina DiS. 24. 1.
Mgr. Šmatová Markéta 24. 1.
Tonová Lucie 24. 1.
PharmDr. Lička Ondřej 25. 1.
Lichnovská Gabriela 25. 1.
Peštová Simona 25. 1.
Mgr. Žákovicová Jana 25. 1.
PharmDr. Sváčková Marie 26. 1.
Vyvialová Gabriela 26. 1.
Krumniklová Taťana 27. 1.
Pátková Tereza DiS. 27. 1.
Mgr. Polochová Mariola 27. 1.
Mgr. Puldová Petra 27. 1.
Sklenářová Ivana DiS. 27. 1.
Čmelíková Kristýna 28. 1.
Matoušková Marta 28. 1.
Miková Soňa 28. 1.
Naušová Lenka 28. 1.
Piskáčková Ivana 28. 1.
Mgr. Podzemná Vendula 28. 1.
Soukupová Markéta 28. 1.
Mgr. Gregořica Radim 29. 1.
Mgr. Homola Martin 29. 1.
Houšková Jana 29. 1.
Ježdíková Petra 29. 1.
Kelnerová Veronika 29. 1.
Pechová Kristýna DiS. 29. 1.
Bratršovská Anna DiS. 30. 1.
Cvaková Lenka 30. 1.
Heděncová Barbora DiS. 30. 1.
Poláková Martina 30. 1.
Mgr. Varga Matej 30. 1.
Mgr. Forejtarová Drozdová Sára 31. 1.
Kolos Oksana 31. 1.
Koubová Renata 31. 1.
Mgr. Slovák František 31. 1.
Mgr. Šmehlíková Alena 31. 1.
Zimová Adriana 31. 1.
ÚNOR
Bartoňová Eva 1. 2.
Mirská Alena 1. 2.
Ošmerová Marta DiS. 1. 2.
Popková Jaroslava 1. 2.
Ing. Říhová Iveta 1. 2.
Sikorová Julie DiS. 1. 2.
Beránková Nela 2. 2.
Ing. Slaný Ladislav 2. 2.
Marková Alena 3. 2.
Landová Pavlína 4. 2.
Mgr. Stariatová Anna 4. 2.
Mgr. Šturmová Martina 4. 2.
Minarovičová Dana 5. 2.
Pacourková Věra 5. 2.
Mgr. Zbíralová Martina 5. 2.
Furo Veronika DiS. 7. 2.
Polanská Anežka 7. 2.
Tomanová Lenka 7. 2.
Mgr. Turková Pavla 7. 2.
PharmDr. Vrátná Sandra 7. 2.
Mikšová Klára DiS. 9. 2.
Mgr. Svobodová Jitka 9. 2.
Mgr. et Mgr. Šídlová Vladimíra 9. 2.
Mgr. Biskupová Lenka 10. 2.
PharmDr. Kramářová Zuzana 10. 2.
Mgr. Marcinská Martina 10. 2.
Martincová Leona 10. 2.
Psenicka Lesja 10. 2.
Mgr. Chrvala Radovan 11. 2.
Dušková Markéta 12. 2.
Daňková Žaneta 13. 2.
Votíková Michaela DiS. 13. 2.
Mgr. Čmejlová Hana 14. 2.
Mgr. Vogričová Lenka 14. 2.
Pištěková Daniela 15. 2.
Pospíšilová Kateřina DiS. 15. 2.
Průšová Dita DiS. 15. 2.
Vykus Dominik DiS. 15. 2.
Ing. Dvořáková Barbora 16. 2.
Mgr. Sidorová Kristína 16. 2.
Velická Jaroslava 16. 2.
Bárnetová Jana 17. 2.
Okřinová Renata 17. 2.
Šmídová Pavla 17. 2.
PharmDr. Buriánková Alena 18. 2.
Ocásková Denisa DiS. 18. 2.
Mgr. Kasanová Lenka 19. 2.
Zajíčková Marie DiS. 19. 2.
Jírová Hana 20. 2.
PharmDr. Heczková Jana 21. 2.
Mgr. Hrdličková Mária 21. 2.
Strubich Petra DiS. 21. 2.
Nemcová Dominika 22. 2.
Mgr. Šimánek Josef 22. 2.
Mgr. Majerčiak Aneta 23. 2.
Pulkrábková Lucie 23. 2.
Jaklová Kabelová Karolína 24. 2.
Ráža Václav 24. 2.
Mgr. Tichá Miloslava 24. 2.
PharmDr. Bureš Jan Ph.D. 25. 2.
Mgr. Hüblová Eva 25. 2.
Novotná Petra 25. 2.
Janáčková Veronika 26. 2.
Kunderová Petra 26. 2.
Mgr. Lindrová Lenka 26. 2.
Vacková Kateřina 26. 2.
Bc. Kepka Jiří 27. 2.
Poláková Šárka 27. 2.
Mgr. Štéblová Jolana 27. 2.
Švecová Jitka DiS. 28. 2.
PharmDr. Vavrečková Magda 28. 2.
BŘEZEN
Havlová Jitka 1. 3.
Mgr. Semerád Jaroslav 1. 3.
Jeřábková Kateřina 2. 3.
Pavlíčková Tereza DiS. 2. 3.
Mgr. Trochtová Vendula 2. 3.
PharmDr. Glosová Aneta 3. 3.
Jarošová Petra 3. 3.
Ješutová Dana 3. 3.
Knězová Zuzana 3. 3.
Puldová Naděžda 3. 3.
Mgr. Doupovec Michal 4. 3.
Chvojková Terezie 4. 3.
Komůrková Pavlína DiS. 4. 3.
Mgr. Kubasová Barbora Ph.D. 4. 3.
Mgr. Nováková Marcela 5. 3.
Mgr. Šerhantová Karolína 5. 3.
Mgr. Vavrousová Kristýna 5. 3.
Doležalová Markéta DiS. 6. 3.
Dolíhalová Kateřina 7. 3.
Mgr. Krulich Daniel 7. 3.
Mgr. Pazourová Jana 7. 3.
Mgr. Stolárik Petr 7. 3.
Mgr. Blažková Kristýna 8. 3.
Mgr. Koutná Simona 8. 3.
Kožnarová Denisa 8. 3.
Loudová Štěpánka 8. 3.
Burešová Monika DiS. 9. 3.
Hlobilová Sabina 9. 3.
PharmDr. Hrubá Lenka 9. 3.
Knýblová Barbora 9. 3.
Motyčková Lucie 9. 3.
Mgr. Pavelková Dagmar 9. 3.
Vichová Klára DiS. 9. 3.
Fialová Blažena 11. 3.
Gabrielová Eliška DiS. 11. 3.
PharmDr. Hrčková Magdalena 11. 3.
Kubincová Lucia 11. 3.
Mičková Lucie DiS. 11. 3.
Novotná Petra 11. 3.
Oborná Jarmila DiS. 11. 3.
Svobodová Pavlína 11. 3.
Mgr. Johnová Karolína 12. 3.
Jonuzi Sema DiS. 12. 3.
Máchová Natálie DiS. 12. 3.
Mgr. Mrůzková Markéta 12. 3.
Bc. Potančoková Daniela DiS. 12. 3.
Prom. Farm. Scobioala Irina 12. 3.
Mgr. Vášová Jana 12. 3.
Mgr. Vyskočilová Jitka 12. 3.
Bébarová Kateřina DiS. 13. 3.
Brabcová Petra 14. 3.
Bc. Šulcová Simona DiS. 15. 3.
Dudová Bínová Kateřina DiS. 16. 3.
Šimková Simona 16. 3.
Mgr. Beran Michal 17. 3.
Jestřabíková Magdaléna 17. 3.
Stejskal Tomanová Gabriela DiS. 17. 3.
Mgr. Chocholáčková Simona 18. 3.
Mgr. Šostý René 18. 3.
Mgr. Soukupová Jana 19. 3.
Kadlčková Alice DiS. 20. 3.
Mgr. Matiášová Ivana 20. 3.
Mgr. Šeblová Marie 20. 3.
Kopáčková Kamila 21. 3.
Tomášová Pavlína 21. 3.
PharmDr. Izakovičová Lenka 23. 3.
Jelínková Marcela 23. 3.
Vašíčková Hana 23. 3.
Bažantová Hana DiS. 24. 3.
Hlaďová Nikola 24. 3.
Mgr. Kubásková Mária 24. 3.
Volfová Lenka 24. 3.
Mgr. Gacková Hana 25. 3.
Mgr. Kolínová Marie 25. 3.
Fabiánová Tereza 26. 3.
PharmDr. Hubová Veronika 27. 3.
Maříková Jana 27. 3.
Mgr. Vašková Lucie 27. 3.
Mgr. Celtová Iva 28. 3.
Karadžov Eva 28. 3.
Nováková Lenka 28. 3.
Mgr. Kuchařová Nela 29. 3.
Mgr. Přibylová Jana 29. 3.
Vlachová Jana 29. 3.
PharmDr. Koudelková Kateřina 30. 3.
Malinová Lucie 30. 3.
Mgr. Kloudová Pavlína 31. 3.
PharmDr. Šťávová Ilona 31. 3.
Mgr. Vyoral Jan 31. 3.
ViaPharma
leden
Uhlíková Vladimíra 3. 1.
Vagenknechtová Silvie DiS. 4. 1.
Svobodová Dita 10. 1.
Zachová Veronika 24. 1.
Tomková Alena 29. 1.
Slimáková Jana 31. 1.
únor
Plichtová Kristýna 4. 2.
Karšulin Pavel 15. 2.
Boescu Ion 20. 2.
Ing. Krausová Nikola 26. 2.
březen
Luskač Pavel 10. 3.
Sionko Martin 22. 3.
NIXX FORTE
Máte vybráno?
Výročí u společnosti
Lidé
►
Lidé
VÝROČÍ
U SPOLEČNOSTIVÝROČÍ U SPOLEČNOSTI ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, A. S.
5 let
Ivana Baliharová
Kateřina Bartesková
Alice Benešová
Marie Bohuňková
Markéta Brožová DiS.
Bc. Aneta Danielová DiS.
Mgr. Silvie Doležalová
Radka Gelnarová DiS.
Lenka Hamalová
Alena Hanousková
Renáta Holáňová
Matěj Hradecký
Hana Hubínková
Sylva Chorovská
Terezie Chvojková
Ilona Igyártó DiS.
Hana Jančíková
Lenka Juráková DiS.
Tereza Kaprálová
Mgr. Vendula Knobová
Mgr. Bc. Monika Kocourková
Mgr. Radoslav Kočiš
Silvie Kolářová DiS.
Anna Konečná
Bc. Ladislava Koštejnová
Pavlína Kotrbová DiS.
Mgr. Beáta Koutná
Jitka Králová
Martina Krausová DiS.
Mgr. Kateřina Kreisingerová
PharmDr. Pavla Kroulíková
Hana Kuchtová
PharmDr. Lenka Kuchválková
Jana Lehká
Mgr. Ludmila Malátková
Mgr. Elena Mareková
Mgr. Tomáš Micek
Lucie Mičková DiS.
Mgr. Vladimíra Mikulášková
Ing. Jaroslava Mőstlová
Mgr. Iva Műllerová
Mgr. Andrea Nedobová
Petra Perman DiS.
Zita Pešlová
Zdeňka Pevná
Lenka Pirklová
Mgr. Magdaléna Pospíšilová
PharmDr. Jiří Procházka
Anna Richterová
Dagmar Rozsypalová
Mgr. Jitka Sieberová
Mgr. Daniel Skiba
Mgr. Veronika Slámová
PharmDr. Andrea Soukupová
Petra Soukupová DiS.
Jana Staniová
Mgr. Veronika Stará
Mgr. Kamila Stefková
Mgr. Dana Svobodová
PharmDr. Klaudie Synáková
Mgr. Kristýna Šimková
PharmDr. Veronika Šrameková
Jan Štangel
Helena Štrublová
Tereza Švecová
Mgr. Vladana Tesařová
Tomáš Vahala DiS.
Mgr. Nikola Vobecká
Mgr. Gabriela Vokurková
Lucie Vondráčková
Iveta Voříšková
Libuše Vrbová
Tetiana Vyshnevska
Markéta Zíková
10 let
Jana Babická
Jana Bravencová DiS.
Mgr. Martin Brychta
Bc. Lenka Březinová
Lenka Burdová
Pavla Daňová DiS.
Ing. Tomáš Dobeš
Mgr. Radka Dostálová
Mgr. Michal Doupovec
Dagmar Dvořáková
Mgr. Markéta Ferebauerová
Radek Formánek
Mgr. Hana Hanušová
Jana Houšková
Mgr. Mária Hrdličková
Kateřina Chaloupková
PharmDr. Ivana Kavková
Miloslava Kopuletá
Hana Králová DiS.
Jaroslava Krechterová
Mgr. Petr Kukucz
Andrea Kysilková
Mgr. Jitka Mádrová
Mgr. Jana Matějková
Dagmar Mbengue
PharmDr. Irena Paterová
Lada Rojíková
Kateřina Sitková DiS.
PharmDr. Lucie Švehlová
Alena Vaňková
Ing. Zdenka Vašková
Mgr. Sylvie Vondráková
Mgr. Jaroslav Vrubl
15 let
Mgr. Monika Fridrichová
Mgr. Alena Košková
Martina Mahdalová
PharmDr. Jana Míková
Jitka Němečková
PharmDr. Marta Novotná
Lucie Pražáková DiS.
Jitka Tomanová
Vladislav Tvarůžek
20 let
Jiřina Dudová
Ivana Krainová
Mgr. Halina Ličková
VÝROČÍ U SPOLEČNOSTI VIAPHARMA
5 let
Kamila Holečková
Anna Lacková
Václav Macek
Jana Nováková
Kateřina Pavlíková
Věra Šalounová
Jan Šustáček
Pavel Vašina
10 let
Josefína Tržická
15 let
Lenka Brabcová
Jana Fešarová
Eva Nováková
Eva Pavlíčková
Miluše Sárová
20 let
Vlasta Polášková
Libuše Veškrnová
Něco na paměť
Vzdělávání
►
Vzdělávání
Něco na paměť
Pacient: Dobrý den, dejte mi prosím něco na zlepšení paměti (žena, 70 let).
Patient: Hello, please, do you have something to improve my memory (woman, 70).
Patient: Hallo, bitte Ich möchte etwas für mein Gedächtnis zu verbessern (die Frau, 70).
Lékárník: Na paměť máme různé přípravky, proto se vás zeptám, pro koho to bude?
Pharmacist: We have many products, so I‘ll ask you, who is it for?
Apotheker: Wir haben unterschiedliche Produkte. Also Ich frage, für wen ist es geeignet?
P: Potřebuji to pro sebe, už ta paměť není jako dřív.
P: I need it for myself, my memory is not as sharp as it used to be.
P: Ich brauche es für mich, mein Gedächtnis ist nicht mehr wie früher.
L: Jaké potíže s pamětí pociťujete?
Ph: What memory problems do you have?
A: Welche Gedächtnisprobleme haben Sie?
P: To víte, mám už nějaký věk. Když se unavím, třeba na procházce se psem, hůře se mi pak vybavuje, co jsem plánovala doma s dětmi udělat nebo co si chci koupit. Chci to tak nějak na prevenci.
P: You know, I‘m elderly. When I get tired, for example on a walk with a dog, I have a problem remembering what I planned to do at home with the children or what I wanted to buy. I want it just for prevention.
P: Wissen Sie, ich bin älter. Wenn ich müde werde, zum Beispiel beim Spaziergang mit dem Hund, habe Ich Probleme, mich daran zu erinnern, was ich zu Hause mit den Kindern vorhabe oder was ich kaufen möchte. Ich mochte es nur für Prävention.
L: Paměť mohou zhoršovat i některé léky. S čím se léčíte?
Ph: Some drugs can impair memory. What are you being treated with?
A: Einige Medikamente können auch das Gedächtnis verschlechtern. Womit sind Sie behandelt?
P: Léčím se jen s tlakem a cholesterolem, beru Prestarium Neo a Atorvastatin.
P: I am only treated with blood pressure and cholesterol. I take Prestarium Neo and Atorvastatin.
P: Ich werde nur mit Blutdruck und Cholesterin behandelt, ich nehme Prestarium Neo und Atorvastatin.
L: Rozumím. Vydržte chvilku, hned jsem zpátky u vás. Přinesl jsem vám přípravek Ginkgo Pro Brain, který pomáhá mozek lépe prokrvit. Obsahuje také rybí tuk, který je důležitý pro výživu mozku. Abychom paměť ještě podpořili, mám tady ještě přípravek s lecithinem, který dodá další důležité látky mozkové tkáni. Stejně jako rybí tuk působí příznivě i při zvýšeném cholesterolu. Doporučil bych vám užívat také hořčík, který funguje proti únavě a vyčerpání.
Ph: OK. Wait a second, I‘ll be right back. I brought you Ginkgo Pro Brain, which improves the blood supply of the brain. It also contains fish oil, which is important for brain nutrition. To support the memory more, I also have a product with lecithin, which gives the brain tissue other important substances to the brain tissue. Like fish oil. It has a positive effect even with increased cholesterol level. I would also recommend taking magnesium, which works against fatigue and exhaustion.
A: OK. Warten Sie ein Moment, ich bin gleich wieder da. Ich habe Ihnen Ginkgo Pro Brain mitgebracht, dass sich die Gehirndurchblutung verbessert. Es enthält auch Fischöl, das für die Gehirnernährung wichtig ist. Um das Gedächtnis noch mehr zu unterstützen, habe ich auch ein Produkt mit Lecithin, das dem Hirngewebe weitere wichtige Stoffe zuführt. Wie Fischöl. Es wirkt auch bei erhöhtem Cholesterinspiegel positiv aus. Empfehlenswert ist auch die Einnahme von Magnesium. Es wirkt gegen Müdigkeit und Erschöpfung.
P: Děkuji, také jsem slyšela, že se na paměť používá ginkgo. Vzala bych si i lecitin, hořčík však už užívám delší dobu. Beru si ho kvůli křečím.
P: Thank you, I have also heard that ginkgo is used for memory. I would also take lecithin. I have been using magnesium for a long time. I take it for cramps.
P: Danke, ich habe auch gehört, dass Ginkgo zum Gedächtnis verwendet wird. Ich würde auch Lecithin nehmen. Ich benutze Magnesium aber schon länger. Ich nehme es gegen Krämpfe.
L: Chápu. Ginkgo si berte každý den po jídle jednu kapsli, u lecithinu doporučuji užívat každý den dvě tobolky, abyste do sebe přijala dostatečnou dávku. Aby paměť zůstala v kondici, je potřeba ji trénovat. Nejlepší je, když se budete často potkávat s dalšími lidmi – přáteli, rodinou, knihovna pořádá také Univerzitu třetího věku, do které se můžete přihlásit.
Ph: I understand. Take one capsule of Ginkgo every day after meals. To get a sufficient dose I recommend taking two capsules of lecithin every day. In order to keep the memory in shape, it is necessary to train it. The best way is to meet other people – friends, family. The library also organizes the University of the Third Age which you can sign in.
A: Ich verstehe. Nehmen Sie täglich eine Kapsel nach der Mahlzeit ein. Um die ausreichende Dosis zu erhalten, empfehle ich Ihnen täglich zwei Kapseln Lecithin einzunehmen.
Damit das Gedächtnis in Form bleibt, ist es notwendig es tu trainieren. Es ist sehr gut andere Leute zu treffen – Freunde, Familie. Die Bibliothek organisiert auch die Universität des dritten Zeitalters. Sie können sich anmelden.
P: Máme velkou rodinu, takže o taková setkávání rozhodně nemáme nouzi. Jsem za to ráda.
P: We have a large family, so I definitely get along in that sense. I‘m glad about that.
P: Da wir eine große Familie haben, brauchen wir solche Treffen definitiv nicht. Das freut mich.
L: Důležitý je celkový režim – zdravá strava, pitný režim, dostatek pohybu (třeba s pejskem) a také dostatek spánku. Tady v letáčku najdete další tipy, co pro sebe můžete udělat sama. Pro paměť je důležitý i dostatek všech vitaminů a minerálů. Můžu vám doporučit tento multivitamin, který vám dodá vše potřebné na každý den.
Ph: Overall, a regular regime is important – a healthy diet, drinking regime, enough exercise (for example with a dog), and also enough sleep. Here are some tips on what you can do for yourself. For memory is also important to take enough vitamins and minerals. I can recommend this multivitamin, which will give you everything you need every day.
A: Wichtig ist das Gesamtregime – gesunde Ernährung, Trinkregime, ausreichend Bewegung (z. B. mit Hund) und auch genügend Schlaf. Hier sind einige Tipps, was Sie selbst tun können. Für das Gedächtnis ist auch eine ausreichende Zufuhr von Vitaminen und Mineralstoffen wichtig. Ich kann dieses Multivitamin empfehlen, dass Ihnen gibt, was Sie für den Alltag brauchen.
P: Tak mi jej ještě prosím dejte.
P: I would love that.
P: Also geben Sie es mir bitte.
L: Vezměte si každý den jednu tabletu. A kdybyste začala častěji zapomínat, špatně Vám šla hledat správná slova do vět apod., konzultujte to raději s lékařem.
Ph: Take one tablet each day. If you start to forget more often or have a hard time finding the right words, etc., you should see a doctor.
A: Nehmen Sie täglich eine Tablette ein. Und wenn Sie häufiger zu vergessen beginnen oder Schwierigkeiten die richtigen Worte zu finden, sollten Sie einen Arzt aufsuchen.
P: To se rozumí.
P: That goes without saying.
P: Das ist selbstverständlich.
L: Něco dalšího pro vás nebo někoho z rodiny?
Ph: Anything else for you or someone in the family?
A: Sonst noch etwas für Sie oder jemanden in der Familie?
P: Ne, takhle jsem dnes spokojená.
P: No, I‘m happy today.
P: Nein, ich bin zufrieden.
L: Máte naši Kartu výhod?
Ph: Do you have our Benefits Card?
A: Haben Sie unsere Kundenkarte?
P: Ano, tady ji mám připravenou.
P: Yes, here it is.
P: Ja, hier ist.
L: Hezký den, tak ať vám vaše paměť bude dělat radost.
Ph: Have a nice day. Let your memory make you happy.
A: Habt einen schönen Tag, damit Euch die Erinnerung glücklich macht.
P: Moc děkuji, na shledanou.
P: Thank you very much, goodbye.
P: Vielen Dank, tschüss.
Stoptussin
Koupit ZDE
- 235937.png
- 235938.png
- 235939.png
- 235940.jpg
- 235942.jpg
- 235943.jpg
- 236078.jpg
- 236086.jpg
- 236087.png
- 236088.png
- 236100.jpg
- 236123.jpg
- 236124.png
- 236125.png
- 236126.png
- 236127.png
- 236128.png
- 236129.png
- 236130.png
- 236131.png
- 236132.png
- 236133.png
- 236134.png
- 236135.png
- 236136.png
- 236137.png
- 236138.png
- 236139.png
- 236140.png
- 236141.png
- 236142.png
- 236143.png
- 236144.png
- 236145.png
- 236146.png
- 236147.png
- 236148.png
- 236149.png
- 236150.png
- 236151.png
- 236152.png
- 236153.png
- 236154.png
- 236155.png
- 236156.png
- 236157.png
- 236158.png
- 236159.png
- 236160.png
- 236161.png
- 236162.png
- 236163.png
- 236164.png
- 236165.png
- 236166.png
- 236167.png
- 236168.png
- 236169.png
- 236170.png
- 236171.png
- 236172.png
- 236173.png
- 236174.png
- 236175.png
- 236176.png
- 236177.png
- 236178.png
- 236179.png
- 236180.png
- 236181.png
- 236182.png
- 236183.png
- 236184.png
- 236185.png
- 236186.png
- 236206.png
- 236207.png
- 236210.png
- 236211.png
- 236268.jpg
- 236269.jpg
- 236270.jpg
- 236272.png
- 236273.png
- 236274.png
- 236275.png
- 236276.png
- 236277.png
- 236278.png
- 236281.jpg
- 236282.jpg
- 236283.jpg
- 236284.jpg
- 236285.jpg
- 236286.jpg
- 236287.jpg
- 236288.png
- 236289.jpg
- 236290.jpg
- 236291.jpg
- 236292.jpg
- 236293.jpg
- 236294.jpg
- 236295.jpg
- 236296.jpg
- 236297.jpg
- 236298.jpg
- 236299.jpg
- 236300.jpg
- 236301.jpg
- 236302.jpg
- 236303.jpg
- 236304.jpg
- 236305.jpg
- 236306.jpg
- 236307.jpg
- 236308.jpg
- 236310.jpg
- 236740.jpg
- 236741.jpg
- 236743.jpg
- 236744.jpg
- 236745.jpg
- 236746.jpg
- 236747.jpg
- 236748.jpg
- 236749.jpg
- 236750.jpg
- 236751.jpg
- 236752.jpg
- 236753.jpg
- 236754.jpg
- 236755.jpg
- 236856.jpg
- 236857.jpg
- 236858.jpg
- 236859.jpg
- 236860.jpg
- 236861.jpg
- 236862.jpg
- 236863.jpg
- 236864.jpg
- 236865.jpg
- 236866.jpg
- 236867.jpg
- 236868.jpg
- 236869.jpg
- 236870.jpg
- 236871.jpg
- 236872.jpg
- 236873.jpg
- 236874.jpg
- 236875.jpg
- 236876.jpg
- 236877.jpg
- 236878.jpg
- 236879.jpg
- 236880.jpg
- 236881.jpg
- 236882.jpg
- 236883.jpg
- 236884.jpg
- 236885.jpg
- 236886.jpg
- 236887.jpg
- 236888.jpg
- 236889.jpg
- 236890.jpg
- 236891.jpg
- 236892.jpg
- 236893.jpg
- 236894.jpg
- 236895.jpg
- 236896.jpg
- 236897.jpg
- 236898.jpg
- 236899.jpg
- 236900.jpg
- 236901.jpg
- 236902.jpg
- 236903.jpg
- 236904.jpg
- 236905.jpg
- 236906.jpg
- 236907.jpg
- 236908.jpg
- 236957.jpg
- 236958.jpg
- 236959.jpg
- 236960.jpg
- 236961.jpg
- 236962.jpg
- 236963.jpg
- 236964.jpg
- 236965.jpg
- 236966.jpg
- 236967.jpg
- 236968.jpg
- 236969.jpg
- 236970.jpg
- 236971.jpg
- 236972.jpg
- 236976.jpg
- 236977.jpg
- 236978.jpg
- 236979.jpg
- 236980.jpg
- 236981.jpg
- 236982.jpg
- 236983.jpg
-
►
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
-
-
I n z e r c e
-
w w w . d r m a x . c z
-
-
-
►
-
-
Katarzia: Jsem na prohry zvyklá
Rozhovor s touhle pozoruhodnou slovenskou zpěvačkou, jejímž domovem se stala Praha, byl za odměnu. Umí o věcech přemýšlet. A nebojí se být upřímná, což je v době, kdy všichni světu nastavují falešně optimistickou tvář, výjimečné. A protože její slovenština je příjemně libozvučná, snad nevadí, že jsme ten rozhovor nechali v „původním znění“.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, se podrobně věnujeme často a s růstem jeho popularity je asi nutné ho čtenářkám a čtenářům Maxima představovat stále míň. Rodina vozů sociální autodopravy se opět rozrůstá, což dokládá naše fotoreportáž.
Julia Roberts: Je hrozné přijít o kamaráda!
Má naprosto nenapodobitelný úsměv, talent i neuvěřitelnou krásu. Asi každý si ji vybaví v roli prostitutky Vivian ve filmu Pretty Woman nebo jako emancipovanou hrdinku Erin Brockovich. Julii Roberts prostě nelze přehlédnout. Momentálně ji uvidíte v hlavní roli v apokalyptickém thrilleru Nech svět světem. Jaká je tahle oscarová herečka v soukromí? A co nám prozradila o svém dlouholetém manželství?
2024 – rok změny
Od Nového roku začne platit nová mapa oblastí a regionů Dr. Max. Na podrobnosti i důvody se ptal Max Magazín ředitele provozu Davida Mendla.
Člověk to musí pořád zkoušet
Naposledy jsme se profiprogramu Dr. Max věnovali v rozhovoru s Leonou Gajduškovou, která popisovala, jak funguje tzv. Medical Program Uriage; tedy v souvislosti se spoluprací s ordinacemi kožařů. To je ale jen část toho, co profiprogram dělá. O dalších okruzích činností jsme si povídali se šéfem profesionálního programu Eduardem Fišnerem.
Každou příležitost je potřeba čapnout za pačesy
Jan Bureš se ujímá vedení regionu číslo 4. Vrací se tedy z periferie Prahy, kde dosud působil, zpátky domů na sever. Během autorizace interview se zotavoval z úrazu na lyžích, a tak bychom mu touto cestou chtěli popřát léčbu bez komplikací a co nejrychlejší zotavení. Rozhovor o jeho cestě do lékáren i osobním životě jsme ale vedli ještě předtím.
Do služby i do výslužby
Projektu sociální autodopravy, na kterém Dr. Max spolupracuje s Kontem Bariéry Nadace Charty 77, jsme se podrobně věnovali už v minulém čísle, ostatně nikoliv poprvé, a tak není nutné ho čtenářkám a čtenářům Max Magazínu dopodrobna představovat. Předání symbolických klíčků si ale prostor zaslouží.
Kristýna Ryška: ve změnách příjmení už pokračovat nebudu
Rolí, které má za sebou, je hodně. Ale tou, která ji naprosto neomylně vystřelila na vrchol popularity, je ta v seriálu Zlatá labuť. Přesto Kristýna zůstává stále nohama na zemi, a fakt, že nejvíc práce začala dostávat ve chvíli, kdy se odstěhovala do rodného Rožnova, vnímá jako ironii osudu.
Harrison Ford: stárnu rád
Hollywoodská hvězda je zpátky v dalším filmu ze série o Indianu Jonesovi, tentokrát ve filmu s názvem Indiana Jones a nástroj osudu. Osmdesátiletý Harrison Ford za ni sklidil na filmovém festivalu v Cannes ovace ve stoje.
2/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, jestli vás titulek úvodníku zaujal, tak to do něj docela dobře zapadá. Protože v době, kdy panuje přesvědčení, že pozornost přitahují jen ty špatné zprávy, jste živoucí důkaz toho, že to tak úplně pravda být nemusí. A pokud jste se od něj odvrátili s nechutí a tohle čtete málem s odporem, tak moc přeju, ať to spraví třeba dovolená. Kus sezóny máme přece jen ještě před sebou.
1/2024
Milé čtenářky / Milí čtenáři, držíte v ruce první číslo svého magazínu, a pokud v něm naleznete cokoliv, co vás zaujme, budeme mít radost. Hvězdou čísla je, jak dokládá koneckonců i obálka, Sharon Stone (u ní mi to přechylování vážně nejde ani přes rty, ani přes klávesnici počítače). Rozhovor s ní vedl její přítel Jon Hamm, což je trochu netradiční samo o sobě, a asi i proto působí interview poměrně otevřeným dojmem; otevřenějším, než jsme na to u hollywoodských stars zvyklí. Mně se tam líbilo víc momentů, které by se ale daly shrnout asi takhle: neměla jsem lehký život a hned tak něco mě nedojme, ale bezcitnost je to poslední, co byste u mě našli.
4/2023
Milé čtenářky / Milí čtenáři, na tomhle místě obvykle nacházíte komentáře k obsahu čísla, ale protentokrát bych zůstal na povrchu, protože jste určitě zaznamenali, že časopis vychází s novým rokem s obálkou, která je v trochu jiné grafické podobě, než na jakou jste byly zvyklé / byli zvyklí. Našlápnuto jsme k tomu měli už vloni na podzim, což možná pozornější z Vás zaznamenali.
32023MM
Nejen proto, že držíte v ruce poslední letošní vydání interního časopisu, využiji této příležitosti k tomu, abych se za uplynulým rokem ohlédl. Tím hlavním důvodem je samozřejmě fakt, že to byl první rok, který jsme spolu strávili jako blízcí kolegové, nejenom jako vzdálení příbuzní v rámci té „velké rodiny“ Dr. Max. Dostali jsme společně příležitost se bezprostředněji poznat a úzce spolupracovat a já to dělal s o to větším potěšením, že to pro mě bylo spojené s návratem domů, do Česka. Chtěl bych Vám tedy v první řadě poděkovat za to, že jste mi tento návrat jednak svou prací a jednak při osobních setkáních – tam, kde jsme k nim dostali příležitost – udělali příjemnějším.
3/2023
22023MM
Oslovit Vás v úvodu Max Magazínu je pro mě premiéra a s potěšením tuhle příležitost využiju právě v čase, kdy Vám mohu předat hned několik dobrých zpráv najednou. Jsme právě někde uprostřed léta, dny jsou převážně slunečné, a tak i kulisy k tomu příroda vytvořila více než vhodné.
2/2023
Ano – máme na obálce i v čísle Monicu Bellucci. Netvrdím, že rozhovor s ní je plný nějakých nečekaných odhalení, ale jsem rád, že vám ho přinášíme – třeba proto, že tam zazní, že „na herectví je nádherné, že nikdy nevíte, co vás čeká“. Když to říká někdo, kdo herectvím žije, tak to vlastně platí nejen pro herectví, ale pro život vůbec. A jakkoli to zní banálně, vůbec to banální není – protože nastavit se na tuhletu proměnlivost podnětů, smířit se s ní, a dokonce se z ní těšit, to je vcelku složitý proces.
12023MM
Dostává se Vám do rukou první letošní číslo Vašeho interního časopisu. Konečně se to děje ve standardním jarním termínu, byť je kvůli změnám ve vedení firmy mírně posunutý, a konečně letos znovu přejdeme k normální frekvenci čtyř vydání za rok.
1/2023
Usedl jsem k psaní tohohle úvodníku o víkendu, kdy se v pražském Prokopském údolí právě objevily první fialky. Jaro se hlásí o slovo čím dál vehementněji, městské promenády i oblíbené turistické trasy ve volné přírodě přestávají jet v režimu „bez živáčka“. Znovu je tu ten den, kdy člověk stojí ráno před domem a vnímá, že je něco jinak, a chvíli trvá, než mu dojde, že to je tím ptačím zpěvem v korunách stromů. Ty jsou pořád ještě průhledné, ale listy už čekají schoulené v pupenech na startovní čáře. ZASE JSME TO PŘEŽILI!, radujeme se. A raduje se i Padesátka Marie, která ve svém fejetonu připomíná i to, že to není jediné vítězství, za kterým se můžeme ve svém životě ohlížet.
4/2022
Poslední číslo tohoto roku, dodávám hned zkraje na uklidněnou, a snad Vám bude stát, milé čtenářky a milí čtenáři za přečtení. A třeba o těch svátcích, které už jsou na spadnutí. A proč by vlastně mělo?
22022MM
Toto dvojčíslo Max Magazínu se Vám dostává do rukou v samém závěru roku, což si přímo říká o nějaké ohlédnutí a bilanci, a tak se do toho pustím.
3/2022
Samozřejmě, že i v tomto čísle Maxima najdete – alespoň doufáme, že to tak bude – pravidelnou dávku zajímavého čtení. Jako časopis lékárenské sítě Dr.Max doporučujeme dávkování neměnit a udržovat frekvenci užívání na jednom vydání za kvartál.
12022MM
Touto cestou se Vám ozývám po delší době, než jsem plánoval, ale člověk míní a život (v tomto případě spíše politika) mění. Připravovali jsme pro Vás vydání Max Magazínu s hlavní myšlenkou, že se po dvou letech konečně zase dostáváme do normálu, protože covid pomalu ustupuje, ale bohužel napadení Ukrajiny Ruskem to změnilo. Nicméně jsme se s Michalem Petrovem, šéfredaktorem Max Magazínu, rozhodli původní záměr dodržet, protože negativních zpráv za poslední dva roky bylo víc než dost a byla by škoda si nepřipomenout, že se alespoň něco k normálu přece jen vrací. Proto v tomto svém úvodníku nechám covid úplně stranou a války na Ukrajině se dotknu jen okrajově.
2/2022
Tohle vydání Maxima hodně pojednává o vztazích. Nebyl to žádný záměr, zkrátka to tak vyšlo. Nemám žádný vztahometr, který by byl schopný porovnat, ve které epoše naší civilizace byly vztahy důležité víc nebo míň. Ony asi byly důležité vždycky stejně, jen se možná lišila síla motivů, které byly pro to, aby si lidé tuhle důležitost uvědomili, nutné.
1/2022
Tento úvodník vzniká poslední únorový týden. S ohledem na události, které ho provázejí, nemůžu jen tak rovnýma nohama skočit do našeho magazínu, abych jako kterýkoli jiný čtvrtrok prostě jen přišel s tipy na čtení.
42021MM
Tak jako obvykle před psaním úvodníku jsem chvíli rozmýšlel nad tím, co Vám jeho prostřednictvím chci sdělit. Napsal si pár bodů na papír, další připsal během dne, abych nakonec zjistil, že mi nebudou stačit ani 2 strany. Překvapilo mě to, protože to úplně neodpovídá tomu, jak si všichni zoufáme, že žijeme poslední 2 roky vcelku monotónní život. Život, kde zážitky, úspěchy, ale i neúspěchy se nevážou k rokům nebo ročním obdobím, ale k jednotlivým epidemickým vlnám. Ovšem seznam bodů neomylně dokazuje, že naopak jen máloco je stejné jako dřív. Proto jsem si řekl, že se dotknu jen toho, co naopak JE jako dřív……naštěstí Vánoce, které jsou v době, kdy píšu tento úvodník, za dveřmi. Vánoce jsou jistota, a přestože už mé děti nevěří na Ježíška, tak se na Vánoce těším, protože to alespoň předstírají, a to je samo o sobě kouzelné,…tak jako před léty to vypadá, že bude dostatek sněhu, a dokonce si zalyžujeme,…tak jako dřív končíme znovu velmi úspěšný rok, ve kterém se k nám naši pacienti a klienti rádi vraceli a získali jsme zase nemálo těch nových,…tak jako dřív si uvědomuji, že to je především díky Vám, že jste o ně celý rok v časech lehkých i nelehkých dobře pečovali v lékárnách. A vy ostatní (na centrále nebo ViaPharmě) jste jim pro to vytvářeli podmínky.
4/2021
Po úspěšné komedii Vlastníci přichází režisér Jiří Havelka s dalším zábavným filmem. Mimořádná událost, která do kin přijde začátkem února, vychází ze skutečné události, kdy strojvůdce vystoupil z vlaku, aby opravil stroj, ale ten se mu náhle rozjel, a cestující několik dlouhých minut strávili v neřízené mašině. Režisér Maximovi prozradil, jak se takový film točí.
32021MM
Tentokrát usedám k napsání úvodníku s ještě živými zážitky z čerstvě konané olomoucké konference OZ/VL. Setkání se uskutečnilo po 2 letech, navíc za nepříznivé covidové situace, ale díky vysoké proočkovanosti účastníků to bylo organizačně snazší. Podstatné byly ale pocity. Prožíval jsem logicky jednak radost z toho, že se můžeme znovu v rámci širšího vedení firmy poohlédnout za pomalu končícím rokem, jednak proto, že lze zároveň plánovat strategické změny do roku, který nás čeká. Nejdůležitější ale byla pozitivní energie, která provázela celé dva dny, a nejde tu jen o zvolené motto setkání „... zase spolu“. Ten pocit opírám o všudypřítomnou chuť spolupracovat, kterou jsem v Olomouci vnímal velmi silně. Mám navíc dojem, že se během posledních 18 měsíců ještě více prohloubila, a mám obrovskou radost, že tento postoj není příznačný jen u jednotlivých superminibriků, kde ho člověk automaticky očekává, ale i v rámci celých regionů.
3/2021
„Nic se nedá naplánovat,“ říká Vojtěch Kotek. Známe se dvacet let. Tehdy mu bylo 13, měl za sebou první film a v hlavě už to měl kupodivu srovnané. Pak přišli Snowboarďáci, Vojta byl na roztrhání a chvíli se zdálo, že se mu herectví začalo zajídat, pročež přešel k režii. Ale jak sám říká, v posledních letech ho herectví zase vábí. Je v Kristových letech, pořád to má v hlavě srovnané a to, co by chtěl, je usadit se.
22021MM
Tentokrát píšu úvodník Max Magazínu na dovolené, bohužel mi nabitý program neumožnil se k němu dostat před odjezdem. Je to složitější v tom, že myšlenky na obsah jsem zanechal cestou z Prahy do Alp, přece jen první dovolená po roce začala účinkovat okamžitě. Především jsem prakticky zapomněl na covid, částečně proto, že si v rámci detoxu zakazuji číst české zprávy na mobilu, ale hlavně proto, že to tu není velké téma pro nikoho, život probíhá prakticky normálně. Tedy až na „hladké dodržování pravidel“, respirátor všude v interiéru, a to dokonce tak, že jakmile se například host v restauraci zvedne od stolu (odchod, toaleta apod.), automaticky si nasadí respirátor a teprve po návratu ho opět sundá a užívá si dál společnost u stolu.
2/2021
Linda Rybová „Občas si říkám: Mlč a nic neříkej!“ Sedíme poblíž řeky, a byť je konec května, od vody fičí a nezahřeje nás ani ten mátový čaj, který jsme si dali. Česko rezonuje další výměnou ministra a skandálem poslance a pozitivní myšlenky aby ze sebe člověk doloval sbíječkou. Ale nebojte, skepse s touhle herečkou nikdy dlouho nehrozí.
12021MM
Speciální číslo po roce už není to pravé ořechové a že je již třeba se vrátit k „normálu“, jak je to jen za současné situace možné.
1/2021
Veronika Žilková:"Každý den kráčím za štěstím". Před rokem se vrátila z Izraele, kde je její manžel velvyslancem, do Česka. Na chvíli, aby tu natáčela seriál Hvězdy nad hlavou. Ale kvůli pandemii a péči o svou maminku už tu zůstala...
Nový kabát
Oblékli jsme nový kabát - nově nás najdete na internetové adrese https://maximum.drmax.cz. Mnohem pohodlněji se čteme na mobilu!
1/2021
2/2020
4/2020
3/2020
1/2020
2/2020
1/2020
4/2019
4/2019
3/2019
3/2019
2/2019
2/2019
1/2019
1/2019
2019 Interview
4/2018
4/2018
3/2018
3/2018
2/2018
2/2018
1/2018
1/2018
4/2017
4/2017
3/2017
3/2017
2/2017
2/2017
1/2017
1/2017
4/2016
4/2016
3/2016
3_2016
2/2016
2/2016
1/2016
1/2016
News 12/2015
4/2015
4/2015
3/2015
2/2015
1/2015
News 4/2015