Strana 55
MAXIMUM
|
55
POZNÁNÍ
Ajací lidé to tedy jsou?
První, co vkostele říkáme, je: Vyznávám se všemohoucí-
mu Bohu avám všem, že hřeším myšlením, slovy askut-
ky. Přicházíme do kostela jako parta průšvihářů, nikoli
jako parta svatých lidí, co dodržují desatero aco by byli
rádi, aby je ostatní drželi taky. Rozdíl může být možná
vtom, že já jsem si vědom své hříšnosti atoho, jaký bych
měl– nebo chtěl– být. Křesťané jsou určitým způsobem
zraněni nebo zasaženi příběhem Ježíše Krista, příběhem
slova, co se stalo tělem, asnaží se naplnit to, čemu se říká
přikázání lásky: Miluj své bližní jako sám sebe. Ahisto-
rie jasně empiricky prokazuje, že abyste udrželi nějakou
myšlenku či ideu, musíte vytvořit strukturu, která bude
mít pravidla hry. Aza tím účelem vzniklo to, co nemáme
rádi, čili církevní právo, což je strašně nutná věc. Ajak
tohle zrýmovat skadidlem acírkevními slavnostmi? Je
to něco jako neobratný pokus vyjádřit uměleckým způ-
sobem radost ze života. Zazpívá se písnička, máme hezké
šaty, čtou se svaté texty, slaví se liturgie… Tímhle způ-
sobem vnímáme, že život není biologický jev, ale dar, že
jsme rádi za krásu přírody aza krásu mezilidských vztahů
aže se máme rádi. To je pomyslné magma pod povr-
chem, apokud to nevnímáme, nechápeme nic. Hluchý
člověk neslyší „hudbu“, tak se posmívá čepičkám akadi-
dlům aliturgiím. Apřiznávám, že to legrační vlastně je,
ale jen pro ty, co neslyší tu „hudbu“.
Měla jsem pocit, že víra člověka jako by odváděla od ži-
vota, ale podle toho, co říkáte, ho kživotu spíše navrací.
Kdo by spoléhal, že to tady za mě vyřeší Pán Bůh, církev-
ní hierarchie nebo politici, tak se chová jak dítě. Rabín
Jonathan Henry Sacks říkal: Víra není analgetikem proti
bolestem tohoto světa, víra by měla člověka rozcitlivět,
rozněžnit, aby naopak více vnímal bolesti atrápení toho-
to světa, aby si řekl, že když něco dobrého neudělám já,
tak to neudělá nikdo. Tudíž to musím udělat já. Je to na
mně. Křesťanství dělá jednu geniální věc– ato platí pro
všechny lidi– chytne člověka za límec ařekne mu: Máš
zodpovědnost za stav tohoto světa! Bůh nebo svět nemají
jinou šanci než tebe.
■
Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D.
❧
❧
» Narozen v roce 1966.
» Vystudoval obor molekulární biologie agenetika aobor
teologie.
» Je římskokatolickým knězem, teologem, molekulárním
biologem, etikem, pedagogem, spisovatelem askautem.
» Specializuje se na otázky evoluční biologie, lékařské
aenvironmentální etiky.
» Působí na Ústavu etiky ahumanitních studií 3. lékařské
fakulty Univerzity Karlovy.
» Slouží jako farář Římskokatolické farnosti Lechovice.
» Vletech 2007–2025 působil také jako farní vikář
(kaplan) Římskokatolické akademické farnosti při kostele
Nejsvětějšího Salvátora vPraze.
» Skautský vedoucí Zdeněk Papoušek mu vroce 1976
udělil přezdívku „Orko“, která znamená „Orlí oko“.
» Píše knihy, pořádá tábory, vyjadřuje se ke společen-
skému dění, spolupracuje sTV Noe, cestuje po celém
světě.
50-55_Rozhovor_Vacha.indd 5550-55_Rozhovor_Vacha.indd 55 02.03.2026 13:0702.03.2026 13:07